flinke 2e Meid. Gemengd Nieuws. E Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie li. Een ontploffing. L. S. PREDIKBEURTEN. KOERS VAN HET GELD. 23 HAVING MENKE. Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen. streken worden tegenwoordig zeer veel man gelwortels geteeld. Het is dan ook een goed ruivvoer, dat in veel voederrantsoenen ge bruikt kan worden. Er is echter een bezwaar verbonden aan de teelt van dit gewas, wanneer op de hoeve ook veel suikerbieten gewonnen worden. Deze drie gewassen stellen alle drie hooge eischeu aan den kali voor raad van het land. Wanneer men daarmee maar rekening houdt, is het bezwaar gemakkelijk te over winnen. In de eerste plaats kan men de kwestie eenigszins regelen met de vruchtop volging. Men moet zorgen, dat de gewassen nu juist niet geregeld jaar in jaar uit elkander opvolgen. Er zijn nog andere cultures genoeg, die er gevoeglijk tusschen kunnen vallen. Ten tweede kan men de bemesting ernaar regelen. Men kan, ook op kleigronden, met kali bemesten. De voederbieten is ten opzichte der kalizouten een zeer gemakkelijk gewas. Zij zijn zeer dankbaar voor chloornatrium (keukenzout), dat b. v. in kainiet voorkomt iets wat juist bij de aardappelen en ook, alhoewel iu minderen graad, bij de suikerbieten in 't geheel niet het geval is.' De voederbieten kan men daarom overal, ook op kleigronden, met kaïniet be mesten. In het najaar, of iu Januari kan men deze bemesting geven. Wanneer we op voeder bieten moeten kiezen, tusschen 40 pCt. kalizout en kainiet, dan zou ik aan dit laatste, juist met het oog op zijn hoog keukeuzout-gehalte de voorkeur geven. Het komt zelfs voor, dat men in sommige streken een gedeelte van de kalibemesting als overbemesting geeft. Zelfs heb ik gehoord van landbouwers, die aan mangels gewoon keukenzout als bemesting geven. Wanneer we kainiet aan voederbieten geven, moeten we op de klei en op het zand niet te karig met de hoeveelheid zijn. Men moet aanhoudend probeeren. of men niet door nog meer te geven, niet nog meer kan oogsten. De minimum-hoeveelheid is 1200 K.G. per Hectare. Een geluid als een donderslag weerklonk Woensdagochtend omstreeks kwart voor achten op de Maaskade O.Z. te Rotterdam en deed zich in de stad en ook ver in den omtrek hooren. De N. R. Crt. schrijft verder De slag ging gepaard met een trilling, die zich plotseling in de huizen en op de straat deed voelen en al de bewoners van de Maas kade en daatop uitkomende straten deed op vliegen. Met één slag ook lagen honderden ruiten van winkel- en woonhuizen aan gruizels en had gansch de Maaskade het aanzien, of er een cycloon overheen gegaan was. De gordijnen fladderden naar buiten, deuren waren ingeslagen, van groote fabrieken en kapitale woonhuizen waren opeens alle ruiten inge slagen. En van de straat af keek men diep de huizen in, waar lagen stol de meubels bedekten en de bewoners met doodelijk ver schrikte gezichten rondliepen. Het geheel gaf een aanblik van totale verwoesting. Was was het geval? Op de Maaskade O.Z. op den wal langs de rivier en tegenover de De Ruyterstraat, waar de nachtboot D. A. Verschueren van den Amsterdamschen vrachtdienst, firma J. A. van der Schuyt, ligt, waren een of twee ijzeren flesschen, elk ongeveer 2 meter lang en volgens het cognossement gevuld met waterstof, plot seling uiteengeslagen. De flosschen waren uit Amsterdam aangevoerd en hier gelost. De oorzaak is nog niet bekend. De waterstof stond onder een druk van 200 atmosferen. De gevolgen waren noodlottig voor de om staande menschen. IJsbrand Bedeel, een 43-jarige losse werk man uit de Witte Hertstraat, op de Gedempte Slaak, werd op slag in stukken gescheurd. Deelen van zijn lichaam kwamen in de boomen langs de kade terecht. Zij werden met den romp naar de algemeene begraafplaats ge bracht. Schipper R. Ylietstra, van de nachtboot Koophandel, firma J. P. Oomes, brak een arm en kreeg verschillende kwetsuren de werk man Van Dam, uit de De Ruyterstraat, brak een been en kreeg brandwonden aan het hoofd de bootwerker J. Vogel, uit de Prins Alcxan- derstraat, brak een been en kreeg kwetsuren in de maagstreek. Zij allen werden met spoed naar het ziekenhuis gebracht en daar ter ver pleging opgenomen later bleek daar, dat hun toestand voorloopig geen gevaar opleverde, laas S. di De walbaas S! de Ruiter, wonende aan de Prins Hendrikkade, werd aan het hoofd en een been verwondhij is naar zijn huis ge bracht. De machinist Tj. de Klooster, wonende in de Cornisserlaan, sloeg bewusteloos tegen het dek van zijn voor den wal liggend schip. Hij werd naar het hulpziekenhuis aan de Nassaukade gebracht, waar hij eenigen tijd later bijkwam. De man, die blijkbaar geen letsel gekregen heeft, wist alleen te vertellen, dat hij, uit de machinekamer aan dek komende, plotseling een vuurstraal had gezien en tegen :iet dek was geslagen. Verder liepen verschillende menschen door de scherven van op de straat vallende ruiten snijwonden aan hoofd of handen op, die meestal van onbeduidende)! aard zijn. De stoffelijke schade treft in de eerste plaats nagenoeg alle huizen aan de Maaskade Oz., van perceel 9 af tot perceel 65. Vooral de rijwielfabriek van W. Bayer biedt uitwendig een toonbeeld van verwoesting, alle ruiten zijn daar uit de sponningen geslagen. In de zeilmakerij van M. Tazelaar Zoon is een deur er vierkant uitgeslagen, en in de zeil makerij werd een stuk ijzer van een der ge sprongen flesschen teruggevonden. Een ander stuk ijzer kwam terecht op een plaatsje achter pand no. 9 in de De Ruyterstraat. In die straat, in de Olivier van Noordstraat, in de PrinsAlexanderstraat en in de Feyenoord straat, alle straten op de Maaskade Oz. uit komende, zijn mede tal van ruiten vermeld, vooral in de De Ruyterstraat. Ditzelfde geldt voor het Prins Frederikplein. Ook aan de overzijde van de Maas, in de Boompjes aan het Bolwerk en de Oosterkade zijn ruiten stukgeslagen en ook hier en daar op schepen, die voor den wal liggen. De geneeslieeren dr. P. de Snoo en De Wilde verleenden de eerste hulp, en bran cards der politie en van Eerste hulp bij On gelukken waren zoo spoedig ter plaatse, dat de gewonden reeds een kwartier na de ont ploffing op weg naar het ziekenhuis waren. Ook de reddingsbrigade was heel spoedig ter plaatse. Manschappen van de gemeentereiniging waren daarna een paar uren bezig om de scher ven van de gebroken ruiten op de straat op hoopen te vegen. Met den burgemeester, mr. A. R. Zimmer man, verschenen ook de waarnemende hoofd commissaris, de lieer J. J. Soer, en de afdee- lingscommissaris, de heer D. A. Casper.^, ter plaatse. De burgemeester liet zich onmiddel lijk de noodige inlichtingen verschaffen. Later heeft de burgemeester in het Zieken huis de gewonden bezocht. I)e oorzaak van de ontploffing ligt, zooals gezegd, nog in het duister, en de lezingen die ervan gegeven worden, loopen, zoo er al waarde aan kan worden gehecht, uiteen. Sommigen beweren, dat een flesch ontploft is op het oogenblik dat zij nog in de takels hing hoven den wal, hetgeen zou doen denken aan een mogelijke oude breuk. Anderen ze<«*en, dat een van twee mannen, die het apparaat hadden aangevat om het op den wal te leggen, het heeft laten vallen en dat daarna de ontploffing volgde. Op de plaats van het onheil bewogen zich den geheelen dag talrijke belangstellenden de glazenmakers kwamen handen tekort om de velen, die in hun geheel-open huizen liepen te bibberen van de koude, aan nieuwe ramen te helpen. H. M. de Koningin heeft telegrafisch aan den burgemeester dezer gemeente verzocht omtrent den toestand der bij het ongeval aan de Maaskade gewonden te worden ingelicht en daarbij tevens den wensch te kennen ge geven, dat Harer Majesteits deelneming aan hen en aan de nagelaten betrekkingen der overledenen zóu worden overgebracht. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men nog steeds in het duister. Er doen ver schillende geruchten de ronde, waarvan wij echter geen melding zullen maken. De zaak is in handen van de justitie, die, zooals reeds medegedeeld, twee cylinders in beslag heeft genomen. Het scheikundig onderzoek zal licht moeten verschaffen omtrent de samenstelling van de houders. Men heeft ons erop gewezen dat, de aan zienlijke lengte van de flesschen een element voor gevaar zou kunnen opleveren. De ont plofte cylinders toch hadden een waterinhoud van 94 liter en moeten ongeveer 3Va meter lang zijn, wat van deskundige zijde niet ge heel onbedenkelijk werd geacht. Vele bewoners van de Maaskade O.z. en omgeving hebben het gisterennacht heel koud "eliad. Want de glazenmakers, die Woensdag hard gewerkt hebben, zijn bij lange ha niet in staat geweest alle gebroken ruiten te ver vangen door nieuwe. Gisteren hoopte men de grootste helft van wat er brak te kunnen vervangen. Velen, die het vooruitzicht hadden met open ramen den nacht in te gaan, hebben hun ramen met planken laten dichtspijkerenelders heeft men de vloerkleeden en karpetten opgenomen en deze zoo goed mogelijk voor de openingen bevestigdweer anderen hebben alles gelaten zooals het was en zijn zoo maar den nacht ingegaan, de wijk nemende in het achterge deelte van hun woning. Een der met waterstof gevulde ijzeren flesschen, die gisterenmorgen aan de Maaskade O.z. voor den wal boven het water uitstak, heeft men met laag water op den kant ge haald, en gisterenmiddag zonden korrepikkers trachten de flesschen, die men vermoedt, dat daar ter plaatse, tegenover de De Ruyter straat, onder water liggen, op het droge te brengen. De rijwielfabriek van den heer V\Baijer, waarin zoowel aan de zijde van de Maaskade als in de De Ruyterstraat geen ruit heel bleef, is gelijkvloers en op alle verdiepingen met planken 'dichtgespijkerd. stukken door den vader gndicht en door de moeder gecomponeerd. De familie heeft een rondreis door Gronin gen gemaakt en best voldaan. (O. N.) Te Haarlem is gistermorgen in de Tem pelierstraat, door onvoorzichtigheid van het personeel, een volgwagen der E. S. M., 12000 K.G. zwaar omgevallen. Gelukkig zat er niemand in en een melkboer die er naast liep, kon nog juist ontkomen. De materieele schade is groot. Te Opende is Woensdagnacht een ernstige mishandeling gepleegd. Twee personen, zekere Van der Heide en Gjekema, komende van de markt te Marum, hadden ruzie. Daar schijnt zich een derde, zekere Bijstra, in gemengd te hebben, met dit gevolg, dat hij op een ge geven oogenblik ter hoogte van de long met een mes gestoken werd en ineenzakte. Ilij schijnt levensgevaarlijk gewond. In verband met deze mishandeling is de vermoedelijke dader, bovengenoemde Van der Heide, te Surhuisterveenscheheide, van zijn bed gelicht en in voorloopige bewaring ge houden. (Prov. Gron. Ct.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ter Neuzen, 13 Jan. 1914. De afd. Vlissingen—Middelburg van de Nat Ohristen-Onderoff icieren-Vereen.", heeft de eeronder Uwe aandacht te brengen de bepaling van Z.Exc. den Minister van Oorlog „Aan Militairen die verlangen in de gelegen heid te worden gesteld tot het bijwonen eener „gemeenschappelijke bijbellezing of huiselijke „godsdienstoefening van anderen aard, zal die „gelegenheid éénmaal per dag en ten hoogste „gedurende 15 minuten worden gegeven, terwijl „daarvoor een locaal ter beschikking zal moeten „worden gesteld." Vriendelijk verzoekt zij aller medewerking om deze bepaling zooveel mogelijk ter algemeene kennis te brengen, vooral in de Christelijke gezinnen, opdat de deelname zoo groot mogelijk zij. Namens de Afdeeling, H. HUIZINGA Jz., Corr. voor Ter Neuzen e. o. ZONDAG 18 JAN. 1914. Roermond. Gisteren zijn twee Theologanten van het klooster alhier bij het schaatsenrijden verdronken. Hamburg. Volgens een telegram uit Havana is het stoomschip Diana van de Hamburger- Amerika-lijn dat van de Azora met 300 passa giers naar Havanna is vertrokken nog steeds niet aangekomen. Men is zeer ongerust over het lot van de passagiers en over het schip. Tilrazo. Naar verluidt zal Wilhelm von Wied bij zijn aankomst tot erfelijk Koning van Albanië worden uitgeroepen. Borbeco. Bij de spoorweg overgang reed de expres-trein KeulenBerlijn op [een tram wagen. Vier personen werden opslag gedood, en^vele passagiers werden gewond. AMSTERDAM, 15 Jan. 1914. Lijnolie, Feb. f 26'/s, Mei/Aug. f 273/t, Sept./Dec. f 28-Va- Suiker lusteloos, Jan. f ll3/8 genoteerd, Mei t ll"/i6 gedaan, en te koop, Aug. f ll,s/i* gehouden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,25 a f 2,40. Friesche Blauwen f2,90 f3,20. Geldersche Bravo's f 2.60 a f 2,75- Zeeuwsche Bonten f2,10 a f3,40. Zeeuwsche Blauwen f3,— a f3,50. Zeeuwsche Bravo's f 2,80 a f 3,— Zeeuwsche Eigenheimers f 2,80 a f 3.—. Spuische Eigenheimers £2,90 a f3,10. Eigenheimers Drentsche f 1,90 a f 2,30. Duinzand Eigenheimers f 4,20 a f 4,40. Duinzand Thomassen f 4,— a f 4,50. ANTWERPEN, 15 Jan. 1914. Chilisalpeter kalm, Loco fr. 25.20, Feb. fr. 25,35, Maart fr. 25,45, April fr. 25.40, Mei fr. 25,25. TER NEUZEN, 16 Jan. 1914. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. Fransch per 100 fr. f 47.55 a f 47.57Vj- Gereformeerde Kerk. Engelsch per 12 at 91 Tot Neuzen 9 en 2 uur, Ds. M. M. Horjus van Breda. 6 uur, Ü3. Horjus, rede in 't belang der Evangelisatie in Noord- Brabant en Limburg. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal- Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9'/j uur Ds. J. F. van Hulsteijn Breskens 5'/j uur van Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil 9'/i uur, dhr. L. Dek. Axel 97ï uuren 2 uur, ds. J. B.T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/i 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9'/ï en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Ilontenisse 9'/ï uur, ds. Hugenholtz van Axel. Bed. H. Avondm. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat.) l{qr Neuzen 9, 2 en 6'/j uur, Ds. J. Fraanje van Rotterdam. Qud-Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/, uur, Ds. L. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie. Familie Zangkoor. Donderdag 22 Januari zal in de groote kerk te Seek ds. Broekema met zijn 8 kinderen op treden tot het geven van een zanguitvoering. De oudste dochter ruim twintig jaar bespeelt het orgel, de anderen, waarvan de jongste 7 jaar, zijn de zangers. Het gezin van ds. Broekema is een poëtische, muzikale familie. Uitgevoerd wordeo o. m. 12- MIDDELBURG, 15 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe, rogge, zomergerst en lange bruineboonen onveranderd, witteboonen f 1.50, ronde bruineboonen 50 cent, en kroonerwten 75 cent hooger. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,60 a f 0,70, voor particulieren ƒ0,70 per Va kilo. Eieren f 6.10, voor particulieren ƒ6.50 per 100 stuks. DAGEN. Voorm, Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 17 Jan. 18 19 20 5.9 5.56 6.48 7.48 8.59 10.21 11 39 Nam. 5.32 6.21 7.16 8.22 9.40 11.2 Door Gods goedheid werden we heden verblijd met de voorspoedige geboorte van onzen zoon E. HOPMA. C. J. HOPMA—Wolfert. Kampen, 12 Jan. 1914. Middelburg. Heden werd ter Arondissements- rechtbank alhier behandeld Wegens mishandeling werd tegen F. v. d. K. uit Sluis f20 boete sub. 20 dagen hechte nis geëischt. Veroordeeld werd B. de S. 23 jaar, boeren knecht te Philippine wegens diefstal tot 12 dagen hechtenis. Ontslagen van rechtsvervolging M. S. M. 73 jaar, weduwe C. Ie N. te Oostburg, be klaagd van overtreding der gemeente-ver ordening. ALGEMEENE VERGADERING op MAAN DAG 29 JANUARI 1914, des avonds 8 uur, in het hotel des Pays Bas. HET BESTUUR. Mevrouw JAMES te Sluis vraagt tegen Mei a. s, een

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3