VAN HOUTEN 5 Cacao EE.IN LEPEL Uit de Tweede Kamer. TZ e c l.a, unci- e IS GENOEG OM EEN KOP p HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN Buitenlandsch Overzicht. Biimenlaiidsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. eiiclite t.L- de werkelijkheid aanpassen. Daartoe zond de maatschappij naar Palestina en Egypte 42 tooneelspelers en -speelsters, voorzien van alles, wat noodig kon zijn, om de ver- eischte opnamen te doen. De tooneel- menschen moesten daartoe telkens poseeren, de één stelde Christus voor, de ander Judas, enz. Vier maanden bleef dat uitgelezen ge zelschap uit. Zoo bijv. ging het naar Bethlehem, maakte daar een stal, en een krib, opdat alles zoo goed mogelijk gelijken zou op de geboorteplaats van Christus. Een kindje in de kribbe gelegd en zoo toog men aan 't werk. Men trok naar Golgotha, zette de plaats waar men „werken" wilde af, om te nieuws gierige toeschouwers op een afstand te houden en „repeteerde" tot in de kleinste bijzonderheden alles, wat op Golgotha, eeuwen geleden, had plaats gehad. Zoo werd alles gedaan wat mogelijk was om de heele zaak tot een winstgevende onderneming te makengeen kosten werden gespaard al dat moois te verkrijgen kostte f 240,000. En dat is toen in Londen vertoond Een „christelijke" bioscoop! Een bioscoop met „godsdienstige" platen Niet de vroomheid belachend, maar be vorderend Zoo lijkt het inderdaad. Maar als men nu nagaat, wat men vooraf heeft moeten doen, om het zoover te krijgen, dan is men geneigd te vragen is niets meer den bioscoophouder heilig? Is het wonder, dat velen, die daar iets van wisten reeds daarom beslist geweigerd hebben om op welke voorwaarde ook die heiligschennis te gaan bezien De maatschappij was zoo zeker van een goed werk gedaan te hebben, of wat in dit geval hetzelfde beteekent, een winstgevend zaakje te drijven, dat ze 3000 uitnoodigingen zond', meest aan geestelijken van allerlei kerken, om gratis de films te bezien. En al is het waar, dat eenigen, wier indruk gevraagd werd, het bezoek niet ontrieden, de groote menigte van geestelijken, bis schoppen der Staatskerk en predikanten, was diep verontwaardigd en noemden heel die vertooning pijnlijk en onwaardig, onge- wenscht, afkeurenswaardig, in strijd met den eerbied verschuldigd aan de tentoon gestelde feiten en gebeurtenissen. Niet alleen uit godsdienstig, maar ook uit paedagogisch oogpunt werden deze bioscoop voorstellingen streng afgekeurd. Een hoofdonderwijzer zegt door de voor stelling van Judas verraad diep geschokt en met walging vervuld te zijn. Niets durfde hij ter verdediging zeggen. Het ^verstand wordt er niet door ont wikkeld, kunstzin er niet door gestreeld, het was afzichtelijk Maar bovenal zal zoo'n bioscoop krvaad doen. Schadelijk werken. Omdat op papier, in teekening nooit kan gebracht de diepe, geestelijke beteekenis van Christus' leven en sterven. En daar komt het juist op aau. Wat van Jezus' wonderen wordt te zien gegeven maakt, dat men van Jezus slechts denken gaat, dat Hij een soort wonderdoener was. Maar de groote en heerlijke gedachte, dat Christus de Zaligmaker en Verlosser van zondaren is, wordt bij zulke vertooningen geheel op den achtergrond gedreven. En daar komt het toch op aan. Er gaat van zoo'n bioscoop eene prediking uit, ja, maar eene prediking, die een stelselmatige verloochening is van wat ons in Christus het heiligst en het dierbaarst moet wezen. Dat is nu het allernieuwste op het gebied van het bioscoop-wezen. Is niet alleen reeds de manier, waarop zoo'n kinematograaf-film verkregen werd gruwelijke heiligschennis? Bij de over weging van de vraag of een bioscoop goed is, vrage men zichzelf ook eens af, op welke wijze die platen die vertoond worden, ver kregen worden. Dan zal men, zelfs al had men geen bezwaar tegen „de boeken der leeken" verafschuwen, wat op zulk eene banale manier verkregen werd." Zitting van Donderdag 15 Januari. De behandeling van de begrooting van financiën wordt hervat. De minister verdedigt zijn standpunt ten aanzien van de herziening van de belast bare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen, waarbij spr. denkt te volgen het systeem, in 1900' in Frankrijk gevolgd. Een voorstel tot verlaging van den suiker accijns kan de minister niet indienen. Wat de beursbelasting aangaat, b.eoogt hij een belasting op de afsluitnota ter beurze. Zoo spoedig mogelijk zal spr. de personeele belasting ten gunste van koffiehuishouders en restaurateurs herzien. Den grondslag haardsteden kan hij niet afschaffen. Met kracht zal worden gewerkt aan de herziening van den tabel voor de personeele belasting. Spr. verdedigt dan den aanslag in de inkomstenbelasting door de registratie en niet door het dienstvak directe belastingen. De minister betreurt het, dat de inkomsten belasting niet met 1 Mei kan worden inge voerd. Hij zal in dit geval moeten komen met eèn Voorstel tot heffing van opcenten meer dan 10) op de vermogens- en de bedrijfs- belasting en tot heffing van opcenten op andere belastingen. De minister zal zoo spoedig mogelijk een codificatie van de Pensioenwetten ter hand nemen. Wat de Staatsloterij betreft, de minister meent, dat ze niet immoreel werkt, en, indién noodig, is hij niet gekant tegen uitbreiding van de Staatsloterij. Het optreden van de politie bij loterij ondernemingen had ten doel, een bestaande wet te handhaven en was het gevolg van een arrest van den Iloogen Raad, waarbij een vonnis van de Rolterdamsche rechtbank ge handhaafd werd. Spreker is tegen afschaffing van de rijks- veren, maar een beslist voorstander van wijziging in de heffing van veergelden. Een wetsontwerp tot verbetering van de statistiek van in- en uitvoer zal spoedig zijn departement verlaten. De minister zal met den minister van land bouw, enz. overleg plegen over een wettelijke regeling tot het behoud van de duinen als zeewering en als natuurschoon. Wat het gebrek aan pasmunt in de Lim- burgsche mijnstreek betreft, Gedeputeerde Staten van Limburg hebben beslist ontraden beperking van het gebied, waarin circulatie van vreemde munt wordt toegestaan. Nadat besloten is, dat er op Dinsdag en Donderdag van de volgende week avondver gaderingen zullen worden gehouden, ter be handeling van de begrooting van binnenland- sche zaken, volgen er replieken van de heeron Roodhuizen (U.L.), Ter Laan (S. D. A. P., Den Haag), De Jong (U. L.), Loeff (R. K.) Fleskens (R.K.), üuynstee (R.K.) Juten (R. K), DeSavornin Lohman (C.H.), Dolk (U. L.) en Schcurer (A.R.) Na dupliek van den minister worden de algemeene beraadslagingen gesloten. De heeren Ter Laan (Rotterdam) en D e Jong pleiten voor lotsverbetering van de departementale beambten. De minister antwoordt, dat het werk van de boden zeer eenvoudig is. H. M de Koningin komt hedenmiddag met gevolg op de baan van de ijsclub Leeuwarden om de hardrijderij van mannen en vrouwen bij te wonen. Het vertrek uit Leeuwarden is bepaald op 5 uur. H. M. de Koningin heeft gistervoormid" dag incognitio een langdurig bezoek gebracht aan de gemeenteschool in de Tullinghstraat te 's Gravenhage. H. M. woonde in alle klas sen de lessen bijde kinderen hebben geza menlijk eenige liederen gezongen. Eerst bij het einde van het bezoek heeft de heer Jan' Lighthart, hoofd van de school, aan kinderen en onderwijzers medegedeeld, wie hun ieskerfr had bijgewoond en voor wie ze hun liedjes hadden gezongen. H. M. de Koningin heeft den weg heen en terug te voet afgelegd. Kamerverkiezing Rotterdam III. Bij de eergisteren gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor district III heeft de vrijzinnige candidaat, Dr. B. D. Eerdmans 2393 stemmen behaald, en de roomsch-katholieke tegencandidaat, de heer II. Stulemeyer 1784. Gekozen is dus de heer Eerdmans met eene meerderheid van 609 steramen. Burgemeester Zaandam. De heer K. ter Laan, lid der Tweede Kamer, is beuoemd tot burgemeester van Zaandam. Hij is voornemens het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarin hij vo or 's Gravenhage I zitting heeft, te blijven vervullen. Er komt in Den Haag I dus alleen een vacature voor lid van den gemeenteraad. Burgemeester Utrecht. Mr. dr. A. F. van Lynden heeft tegen Maart eervol ontslag aangevraagd als burgemeester der gemeente Utrecht. Naar de algemeene staking 7 Hierover schrijft de Nederlander De berichten uit Zuid-Afrika beginnen onrustbarender te luiden en de toestand daar moet als hoogst ernstig worden beschouwd. Alles wijst er op, dat men op weg is naar een algemeene staking. Zij is dan ook eer gisteren door den Bond van Vakvereenigingen met algemeene stemmen geproclameerd, en te Johannesburg hebben de winkelbedienden klerken, letterzetters en de werklieden in andere vakken zich voor de algemeene staking verklaard. De stemming der mijnwerkers, voor zoover de uitslag bekend is, had dezelfde uitwerking. Van den ernst van don toestand spreken verschillende berichten. Uit Kaapstad wordt bijv. geseind, dat de mijnwerkers gisteren middag het werk zouden neerleggen. De kraan drijvers te Kaapstad en Durban staken, zoodat de schepen met eigen middelen laden en lossen in eerstgenoemde stad hebben ook een 35-tal dokwerkers het werk neergelegd. Te Zoutrivier bij Kaapstad staakten 350 spoor wegbeambten en vormden piketten, die zich tot taak stelden, het rijdend personeel over te halen, eveneens het werk neer te leggen. Van de zijde der werkliedenleiders wordt de agitatie levendig gehouden, terwijl van de andere zijde pogingen worden gedaan om de gemoederen te kahneeren. In de spoorweg- werkplaatsen te Zoutrivier had Maandagmiddag een groote vergadering plaats, waar de arbei ders werden toegesproken door sir Thomas Smartt, de leider der oppositie in het parle ment der Unie, en mr. Parker, de burgemeester van Kaapstad. Er hadden geen wanordelijk heden plaats, en de beambten verklaarden, dat er geen kans op staking bestond en anderhalf uur later staakte de helft van het personeel. De militaire maatregelen, welke de regeering heeft genomen, zijn niet zoozeer gericht tegen de stakers, die zich voor de overgroote meer derheid rustig en ordelijk gedragen, dan wel ter voorkoming van de ernstige gevolgen, die uit een staking der mijnwerkers zoudea kunnen voortvloeien. De burgers verleenden de regeering uit eigen beweging hulp. Voort durend komen te Pretoria gewapende burgers aan. Het „comité voor de publieke veiligheid" te Kaapstad, heeft de hulp ingeroepen van eigenaars van auto's en motorfietsen, ten einde ordonnance- en annere diensten te verrichten. Alle openbare gebouwen zijn voor onbepaalden tijd gesloten, waardoor de stad een somber aanzien heeft. 'Voor Transvaal en Oranje- Vrijstaat is de krijgswet reeds afgekondigd. Kenteekeneud voor den toestand is het, dat de ledeu der regeering thans overal door een gewapend escorte worden begeleid. De medewerking die <)e burgers aan de regeering verleent, getuigt, dat zij zich met hand en tand willen verzetten tegen de in het leven geroepen beweging. Overal worden groote meetings gehouden, waarop de actie der stakers veroordeeld en de regeering steun beloofd wordt. Men gevoelt de beteekenis van het oogenblik en ziet zeer goed in, dat een algemeene staking niet zou nalaten, ook de inboorlingen onrustig te maken en tot verzet te drijven, vooral wanneer er gebrek aan levensmiddelen zou komen, wat onver mijdelijk moet gebeuren, wanneer de spoor wegstaking nog eenige dagen aanhovdt. De vulkanische uitbarsting in Japan. TOKIO, 15 Januari. Een der eerste vluch telingen uit Kagosjima heeft omtrent de ramp het volgende meegedeeld. De rommelingen begonnen op den lOdenhet waren schrik wekkende geluiden. Niemand sliep; men maakte voedsel gereed en pakte om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Den 12den 's morgens, toen iedereen zich had gereed gemaakt om te vluchten, kwam de vulkaan op Sakoera-siima tot uitbarsting. De inwoners van Kagosjima waren naar het strand gesneld en zagen een geweldige scheur tot op een derde van de flank van den vulkaan, waaruit dichte rook en vlammen opstegen tot wel duizend meters hoog. Kort daarop werden nog drie scheuren in den rulkaanwand waarge nomen, waaruit groote, rood-gloeiende blokken geslingerd werden. Een geweldige uitbarsting volgde. Met geen woorden kan het vreeselijke, doch prachtige schouwspel worden weergegeven. Het ge donder in de lucht overtrof nog verre het geknal bij de beschieting van Port Arthur. De kijkers op den vasten wal zagen de eilandbewoners als opgejaagde ratten naar het strand rennen om zich daar in booten of op vlotten te redden. Zelfs poogden sommigen van het eiland Sakoera naar den wal van Kioe-sjioe over te zwemmen maar de meesten kwamen om. Alle beschikbare booten in Ka gosjima werden gebruikt voor het reddings werk maar deze stad zelf leek wel een slag veld. De aardschokken vernielden de gebou wen, rotsblokken en steenen verpletterden de huizen. Den ganschen middag liepen er treinen om de inwoners naar elders te bren gen. Velen, die in die treinen geen plaats ronden vinden, hingen er buiten aan. De vluchteling, die in deze beschrijving aan het woord is, was zelf buiten aan den wagen gaan hangen, maar had niet verder mee kunnen komen dan Hito-gosji. Het is nog totaal otnnogelijk om een be trouwbare lijst op te maken van het aantal dooden. Waarschijnlijk zal het getal wel nooit met zekerheid bekend worden. TER NEUZEN, 16 Jan. 1914. Gaarne verwijzen we naar achterstaande advertentie van de Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken. De inschrijving van nieuwe leerlingen zal weer plaats hebben om opgeleid te worden in de verschillende vakken. Driewegen. In de vergadering van de leden van het fonds tot geldelijke uitkeering bij verlies van varkens „Draagt Elkanders lasten" bleek uit het jaarverslag dat het aantal leden bedroeg op 31 December 33, die in het afge- loopen jaar 110 varkens verzekerden. Ont vangen werd f 157.50 benevens f 12,50 van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij jen de uitgaven bedroegen f 147,35, zoodat er een goed slot is van f 10,15, wat, met het vorig goed slot een totaal uitmaakt van f528,38, waarvan f 455,03 op de spaarbank is ge deponeerd. Sluiskil. Het kind van R. S. alhier, dat zich Zaterdag toen de moeder hare diensten bfi den trein verrichtte, zoo erg brandde aan heet water, is daaraan overleden. Hoek. Dat op het hulpkantoor der poste rijen alhier steeds een groote drukte is kan daaruit blijken dat in het afgeloopen jaar niet minder dan 14.030 pakketten werden verzon den, wat 4183 meer is dan in hetzelfde tijd vak door het kantoor te Ter Neuzen. Dit is natuurlijk toe te schrijven aan de zeer grooten omzet door geheel ons land en daarbuiten, van de firma Gebr. Kaan, in rijwielen naai machines, spreekmachines enz. Zaamslag. Tot hoofd der school in den Groote Huissenspolder is benoemd de heer Jac. Jansen, van Ter Neuzen, die tevens be noemd werd tot hoofd van en onderwijzer bij het aan die school gegeven herhalings- onderwijs. Zaamslag. Door notaris van der Moer te Ter Neuzen, werd alhier ten verzoeke van de erven van J. P. van de Veke en Chr. Geel- hoedt, geveild een woonhuis en erf staande in de Rozemarijnstraat alhier. Kooper werd de heer M. Hoebé te Sluiskil voor f 1425. Axel. In de 1.1, Dinsdag gehouden vergade ring van de vereeniging voor Chr. Nat. School onderwijs alhier werden als bestuursleden herkozen de heeren P. Buijze en L. de Regt. In de plaats van den heer P. Dregmans, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer J. A. Dregmans. De bestaande vacature werd aangevuld door de benoeming van den heer J. M. Oggel, Geref. Kerken. Tweetalte Gaastmeer, J. Bolman te Oos- terwolde (Gr.) en J. Gootjes, cand. te Dirksland. Beroepente Molenaarsgraaf-Brandwijk, G. M. van Rennes te Dussen Te Genderen, J. H. Rietberg te Koudekerk a. d. Rijn te Lopik, A. M. Boeijenga, thool. docts. te Arnemuiden. Bedanktvoor Huzerswoude, W. S. de Haas te Tzummarum voer Winsum-Obergum, Joh. Visser te Driebergen. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepente Veenendaal, C. J. Leenmans H.Azn., te Utrecht. Chr. Geref Kerk. Aangenomen naar .Meliskerke, A. Verhagen te Westzaan. (Van onzen Landboum-Medewerker) Waar de mangelbieten moeten komen. Voederbieten (mangelwortelen) en suiker bieten zijn broertje en zusje, behooren althans tot dezelfde plantenfamilie en hebben ook in hoofdzaak dezelfde behoeften. In sommige R0NA

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2