Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeu. Bu r g e r 1 ij k e Stan d. Een onstichtelijk tooneel heeft Zondag plaats gehad in de R. K. kerk te Gouda. Een kerkbezoeker kreeg ruzie met den kerkknecht over een sigaar, die de bezoeker niet wilde wegwerpen. De ruzie ontaardde in een vecht partij waaraan de kerkbezoekers niet in staat waren een einde te maken. De politie her stelde tenslotte de orde in de kerk (N. R. C.) Te Nijmegen geraakten Dinsdagmorgen de kleeren van het zesjarig dochtertje van vrouw B. aan den Dommer van Poldersveldt- weg tijdens afwezigheid der moeder in brand, doordat het meisje te dicht bij de gloeieude kachel had gestaan. Toen de moeder tehuis kwam, vond zij het kind in vlammen gehuld. Deze werden gedoofd en het meisje, dat ernstfge brandwonden had bekomen, werd naar het nabijgelegen militair hospitaal over gebracht. Een tweede kind, dat de moeder thuis had gelaten, bleef ongedeerd. Het vermogen van Bebel, heeft naar uit het daarop in Zwitserland betaalde sue- cesierecht blijkt, 995,000 mark bedragen. Ook op de Oudejaarsdag hebben gelijk gemeld over nagenoeg geheel Duitschland, geweldige sneeuwstormen gewoed, die overal schade en stremming in verkeer veroorzaak ten. Een personentrein tusschen Operöplingcn en Querfurt, is in de sneeuw blijven steken, de passagiers moesten met hulptreinen wor den afgehaald. De treinen tusschen Halle en Hettstad liepen niet meer. Leipzig, Kottpus er. de geheele Niederlausitz zijn ondergesneeuwd, enkele trams loopen nog, maar het treinver keer is grootendeels gestremd. Tusschen Güs- ten en Sanderslepen, wordt de sneeuw weg geruimd, de treinen konden niet door de „wit te bergen." In Mecklenburg en Pommeren gin gen de sneeuwstormen met hoogwater gepaard In Mecklenburg—Strelitz is het verkeer vol slagen stil. gelegd. De sneltrein Berlijn—Straf sund bleef in de sneeuw steken. De passagiers moesten uren lang in den trein, die ontspoord was, vertoeven eer assistentie kwam opdagen, geen der reizigers had letsel bekomen. De D- trein van Berliju naar Hamburg, is halverwe ge in de sneeuw blijven zitten. Te Heiligen- dum is de bier grootendeels weggeslagen groote verwoestingen zijn aangericht in het prachtige bosch bij de zee de boomen zijn ontworteld en drijven in het water. De kost bare badinrichting van den groothertog aan wien het bosch toebehoort, is vernield. De Gioconda. Uit Modena in Italië werd d.d. 31 Dec. geseindVanochtend om drie uur is Mona Lise naar Parijs vertrokken. En uit Parijs d.d. 31 Dec.De Gioconda heeft heden op het perron van het Gare de Lyon een ontvangst gehad als een vorstin. Een honderdtal journalisten en een groot aan tal fotografen en kinemamenschen vergezelden den directeur van den veiligheidsdienst Pujalet en eenige ambtenaren van het departement van schoone kunsten. Bij aankomst van den trein uit Milaan drongen de aanwezigun on stuimig op en de heer Leprieur, die het kost bare doek in een gevernisten kist met nikkelen hengsel droeg, had de grootste moeite met Pujalet naar den buiten wachtenden automo biel te komen. In de Ecole des Beaux Arts is de Gioconda onderzocht en echt bevonden. De journalisten protesteerden weer omdat men hen niet veroorloofde het onderzoek bij te wonen. Om de pers tot bedaren te brengen gaf toen Pujalet last dat het schilderij hun vertoond zou worden. Ofschoon het al vrij donker ge worden was, hebben zij dus vandaag nog Mona Lisa's eeuwigen glimlach kunnen aan schouwen. Huwelijkstrouw. Ruim 30 jaar geleden, in 1883, werd in het dorpje Heino een af schuwelijke moord gepleegd. Het Gerechtshof te Arnhem veroordeelde een der daders, Arends, tot levenslange gevangenis straf, welke later werd veranderd in een straf van 30 jaren. Nogmaals werd deze straf ver minderd, zoodat Arends 7 Augustus 1913, 56 jaar oud, op vrije voeten werd gesteld, na een bijna 30-jarig verblijf in de gevangenis. De mededader Schepop wist naar Duitsch land uit te wijken hij werd door den Duitschen rechter ter dood veroordeeld, een vonnis dat in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Hij verblijft nog steeds in de gevangenis. Zijn vrouw, die in Dusseldorf woont, heeft al die jaren haar man niet vergeten. Toen zij ver nam dat Arends in Nederland gratie verkreeg, stelde zij pogingen in het werk om voor haar man de vrijheid te verkrijgen. Haar eenige wensch is haar laatste levensjaren met haar man te mogen doorbrengen. Het is nog niet bekend of haar verzoek ingewilligd zal worden, maar als bewijs van onwankelbare liefde is haar streven vermei denswaard. Den Haag. De Eerste Kamer is verdaagd na aanneming van een onteigeningswetje om trent verkeerswegen in Den Haag. Amsterdam. Het rapport van den raad van toezicht inzake het spoorwegongeluk te Beilen is nog niet vastgesteld. Eerst moet het rap port van de spoorwegmij. gereed zijn, hetwelk wordt vastgesteld na volledige enquette, die niet gereed is, alvorens mej. de Boer gehoord is, wier toestand echter goed vooruitgaande is. Hoorn. Hedennacht zijn 3 personen uit de Rijkswerkinrichting ontvlucht. De geheele naclit is gezocht zonder resultaat. Boekarest. Koning Karei van Rumenië is ernstig ongesteld. Hij heeft zware longont steking. De ministerieele crisis zal daardoor vertraagd worden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 JAN. 1914. Voorm. DAGEN. Zaterdag 10 Jan. Zondag 1l Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 0.9 0.56 1.37 2.19 3.- 3.42 4.24 0.33 1.16 1.58 2.39 3.21 4.3 4.46 de Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Moggre, R. bcheele en Lensen. De Voorzitter gevoelt zich, bij het honden van de eerste vergadering in dit jaar, geroepen, een woord van gelukwensch te spreken tot de leden Spr. wensclit dat het allen wel moge gaan en dat zij krachten ontvangen mogen voor den arbeid die van hen gevraigd wordt voor hun persoonlijk leven. Behalve de heer Wieland was niemand uwer ver hinderd door ziekte om den arbeid die van u ge vraagd werd in het belang der gemeente, te ver richten. Ook wat de welvaart der gemeente zelve betreft was het vorig jaar niet onfortuinlijk het was zelfs nog gunstiger dan 1912. Zooals men in de bladen kan gelezen hebben is het getal inwoners vermeerderd met 149, een getal ongeveer gelijk aan dat van zijn voorganger. Dit had nog grooter kunnen zijn, indien de kwestie der huisvesting maar wat gunstiger was. We hopen echter dat dit in de toekomst staat te verbeteren. Ook het bouwen van woningen ontwikkelt zich, ofschoon we hieromtrent nog op moeilijkheden stuiten die in de toekomst weg zullen vallen. Het getal ver gunningen tot bouwen was in het afgeloopen jaar niet zeer groot. Er werden uitgereikt 110 ver gunningen tot herstel, 1Ü vergunningen voor nieuwe woningen en 6 vergunningen tot algeheele vei- nieuwing. Wat aangaat de voornaamste bron van welvaart, het cargadoorsbedrijf, kan getuigd worden dat een grooter aantal schepen zijn binnengekomen. In 1911 kwamen binnen 271 zeeschepen, 278 in 1J12 en 316 in 1913. Als bewijs dat hier ook zeer groote schepen binnenvallen, kan dienen dat hier 2 zee schepen binnenkwamen, respectievelijk inhoudende 8806 MA en B826 M3. en metende 98 M. en 83 M. lengte. Hieruit blijkt dus dat onze plaats niet achterstaat bij andere havenplaatsen. Komen nu weldra de nieuwe havens tot stand, dan zal daardoor weder een betere toestand geschapen worden voor de groote schepen. Ziende op den arbeid dié ons wacht, kunnen we zeggen, dat we thans een rustiger jaar tegemoet gaan dan 't vorige jaar, waarin we den verkiezings strijd hadden ook daarom rustiger omdat we heel wat werk moeten afwerken dat overbleefer is thans zoozeer geen nieuw programma. Het wil me voorkomen dat het wel eens goed is zoo'n jaar van betrekkelijke rust, men kan dan eens nadenken en zich voorbereiden op datgene wat ons wacht. Hopende dat we weer allen moedig onze taak, onder den zegen des Heeren, zullen voortzetten, open ik deze eerste vergadering. De leden geven door applaus blijken van in stemming met de gesproken woorden. De heer Waalkes verlaat de vergadering. 1. De notulen van de vergadering van 4 Dec. worden aan de orde gesteld. De heer de Bruijne wenscht daarin een opmer king te maken. Achter de alinea „de heer de Bruijne vindt het schrijver^ van den heer Klaassen zeer onbeleefd" wenscht spr. te voegen„en in zonderheid het terugzenden van dhr. Koene" en „al is er ook een misverstand ontstaan, dan is het toch zeker nog onbeleefd om zoo'n brief te schrij ven" zoo te lezen dat voor „zoo'n brief te schrijven'' in de plaats komt „zoo een handeling te verrichten. De heer Scheele verklaart zich hiertegen, op merkende dat de heer de Bruijne het misschien wel zoo bedoeld heeft doch in geen geval is het door hem gezegd, en de notulen moeten weergeven wat gesproken is. De Voorzitter is van meening dat de opmerking van den heer de Bruijne juist is in verband met de vraag door dezen in de vorige vergadering ge daan en waarmede allen instemming betoonden. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wordt aangenomen a. Schrijven van de heeren Moggré en R. Scheele dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. een schrijven van O. Bakker te Rhenen, waarin wordt medegedeeld, dat deze eerst 1 Febr. 1914 zijn betrekking van onderwijzer aan de m.u.l.o.- school zal kunnen aanvaarden c. de beslissingen van Ged. Staten, waarbij de aanslag in den H. O. voor 1918 van V. P. Stasse van de 34e naar de 33e kl. is teruggebracht, van de wed. C. J. Dhondt van de 4e naar de 2e kb; die van Dr. Buijze werd gehandhaafd en die van P. Brevet gebracht van de 17e naar de 19e kl. d. het proces-verbaal van de op 29 Dec. ge houden opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat over de dienstjaren 1912/13 is ontvangen f249156.68 en uitgegeven f 235.64S.477, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven f 13-508.205 e. het goedgekeurde raadsbesluit van 4 Dec. 1913 tot toekenning van een gratificatie aan het hoofd van de m. u. 1. o. f. het besluit van Ged. Staten, waarbij zij hunne beslissing omtrent de begrooting van 1914 hebben verdaagd tot 1 April 1914 g. een missive van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, houdende toezending van een circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij wordt aanbevolen het doel, dat de regeering met de regeling betreffende de lichamelijke oefe ning der jongelingschap beoogt, zooveel mogelijk te steunen. Dit zal geborgen worden in het archief en den leden gelegenheid gegeven worden om het in te zien. h. een missive van Ged. Staten, houdende be richt van ontvangst van het raadsbesluit van 4 Dec. betreffende het verstrekken van genees- en verbandmiddelen vanwege de gemeente ten behoeve van de armen i. het verslag van de werkzaamheden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbe sluit van 4 Dec. voor zooveel betreft de regeling van de jaarwedde van den onderwijzer L. J. de Vries. Voor het hoofd der school B, de heer Van Dix- hoorn achten zij de voorgestelde vermindering niet billijk; behoud van zijn tegenwoordig salaris ad f 1675 komt hen gewenscht voor, zoodat zij aan het sub le en 2e vermelde gedeelte van het besluit hunne goedkeuring niet kunnen verleenen. De Voorzitter zegt dat dit straks aan de orde komt. k. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen [kom]; 1. Missive van Ged. Staten, waarin zij goed keuring vragen omtrent het besluit van den ge meenteraad van Goes tot verzetten van de kermis. Wordt goedgekeurd. m. Adres van het Bestuur der vrijwillige brand weer „Lu^tor et Emergo" inzake de kwestie van aankoop van motorspuiten enz. Dit adres wordt teruggezonden naar B. en \V om bericht en raad. 3. Benoeming van Commissarissen en secre tarissen der brandweer wegens periodieke aftreding Herbenoemd .worden tot commissaris de heeren A. J. Tazelaar en S. van Rees en tot secretaris de heeren L. J. de Vries en J. Risseeuw. 4. Verplaatsing van straatlantaarns. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger is opge merkt, dat het wenschelijk zou zijn dat enkele lantaarns werden verplaatst, zoodat sommige ge deelten der stad beter verlicht zouden worden. De Commissie van Bijstand met bet dagelijksch bestuur heeft de zaak besproken en een plan is opgemaakt. Enkele leden der Commissie met den administrateur der Centrale hebben daartoe s avonds een rondgang gemaakt om deze zaak te onderzoeken. De verandering volgens het plan zou als gevolg hebben dat daartoe noodig is een bedrag van f 101,91. Na een vraag van den heer Scheele omtrent de kosten van verplaatsing wordt het plan goedge keurd. 5. Wijziging raadsbesluit betreffende de indienst treding van den onderwijzer O. Bakker. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van een schrijven van genoemden onderwijzer, waarin bij bericht dat hij niet eèrder dan 27 Jan. kan komen, B. en W. voorstellen de datum van indiensttreding te stellen op 1 Februari, wordt alzoo besloten. 6. Regeling jaarwedde onderwijzers personeel school B. De Voorzitter zegt, dat indien het voorstel van Ged. Staten omtrent den heer van Dixhoorn, wordt overgenomen, dit een bedrag geldt van f 25. De heer de Jager acht het billijk om het toe te staan. De jaarwedde is hierdoor bepaald op f 1675, volgens de legeliug destijds gemaakt. Wat betreft mejuffrouw J. F. de Kraker, van deze hadden Ged. Staten een adres ontvangen, waarin zij als hare meening te kennen geeft dat op grond van de verordening, regelende de jaar wedde van het onderwijzend personeel, hare jaar wedde niet voor vermindering vatbaar is, waarom zij verzoekt het desbetreffende raadsbesluit niet goed te keuren. Aan het adres was een breedvoerige memorie van toelichting toegevoegd, waarin zij hare meening duidelijk omschrijft. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten niet aandringen om het verzoek toe te staan op eenigen rechtsgrond, doch vragen of het niet billijk is en geeft voorts te kennen dat B. en W. daaraan willen tegemoetkomen. Z. h. s. wordt goedgevonden de vermindering in te trekken en alzoo blijft de jaarwede bepaald op f 1200. 7. Vaststelling snppl. Kohier hoofdelijken om slag en schoolgeld. Deze zullen straks in commissoriale vergoeding worden behandeld. Op voorstel van B. en W. wordt nog vastgesteld den pensioengrondslag van enkele gemeente-amb- tenaren De Voorzitter zegt dat van den heer Wieberdink een verzoek is ingekomen omtrent zijn aanslag H. O., nl. om hem aan te slaan op een inkomen van f 2200. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Alzoo besloten. Alsnu stelt de Voorzitter nog aan de orde het in de vorige vergadering ingekomen verzoek van den heer Wieberdink betreffende het bouwen van een De discussie wordt gesloten en het verzoek af gewezen. Bij de rondvraag wijst de heer de I' eijter op den slechten toestand van den weg naar de begraaf plaats te Sluiskil en op den Koedijk van af de Othenesche brug. De voorziter zegt dat een en ander in over weging zal genomen worden. De Voorzitter sluit de vergadering. De Voorzitter zegt dat met adressant geconfereerd is en dat naar een en ander onderzoek is ingesteld, doch dit is van dien aard dat B. en W. geen vrij heid vinden door te tasten. Adressant vraagt een huis te bouwen op de gedempte haven en van een type zooals dat van de heer I. de groot. Berekend naar een rentevoet van 6 a 7% zou men komen tot een bedrag van f 400. Daar nu gerekend wordt f300 voor vergoeding, hadden B. en W. voorgesteld aan adressant om f 100 van zijn traktement te laten vallen, en dan tegemoet te komen aan zijn verzoek hierdoor komt men niet buiten eenige wettelijke bepaling. De heer de Jager zegt persoonlijk te zijn tegen het doen bouwen van woningen van gemeentewege. Wat betreft die f 100 van het tractement, dit vindt spr. een gevaarlijk punt. Zoolang de heer Wie berdink hier is, gaat dat goed, maar de vraag is neemt zijn eventueele opvolger hiermede genoegem De heer Scheele merkt op dat de kosten, gerekend op f400, z.i. veel te laag zijn. Hij meent dat ge rekend kan worden op 7 f800 kapitaal op een rentevoet van minstens 6 a 7%, derhalve acht hij f500 aannemelijker, wat de gemeente dus een extra-bedrag van f 100 zou kosten. De Voorzitter zegt niet te staan op het stand- punt zooeven in de discussie gebracht. Hij meent dat het toch op den weg van een gemeente kan liggen om aan een dergelijk verzoek te voldoen. Wanneer we ambtenaren in dienst hebben, dienen we toch te zorgen dat ze huisvesting krijgen. Thans wat betreft de grond is er kans de zaak in goede richting te sturen en spr. had gemeend dat de Raad allicht zou veranderen van inzicht, zoodat het in de toekomst mogelijk is dat de grond die thans beschikbaar is, meer productief werd ge maakt. Wat de kostenberekening betreft van den heer Scheele, deze vindt spr. te hoog. Om b.v. op „onderhond" te wijzen is spr. van meening, dat niet slechts hier doch overal de gemeente al een slechte verhuurder is zien we daaromtrent de be grootingen na, dan is het onderhoud van het raad huis en andere woningen percentsgewijze heel wat minder dan van particulieren. Maar dit is nu eenmaal zoo. Wat betreft den grond, Spr. zegt dat hij wel eens van idealisme wordt beschuldigt, dochgelooit toch dat wanneer eenmaal eens gebouwd wordt over de brug, we voor onzen grond binnen de kom niet veel meer zullen krijgen. Bovendien acht Spr. het wenschelijk dat de Raad zich plaatst op koop manstandpunt. Achter de H. B. S. ligt nog heel wat grond, doen we ons nu voor als onhandelbare menschen, dan komen we niet best weg. Daarom zou Spr. het wenschelijk achten aan het verzoek te voldoen. De heer Dees merkte op dat we over deze zaak niet veel meer hebben te spreken daar de heer Wieberdink verklaard heeft niet te kunnen ingaan op het verzoek inzake die f 100. tiaan de Groote (van Axel), oud 18 j„ jm. en Pieternella van Drongelen, oud 21 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen 18 Dec. Bastiaan de Groote (van Axel), oud 18 j., jm. en Pieternella van Drongelen, oud 21 j., jd. Geboorten. 7 Dec. Louis Francois Charles Theophiel, z- van Pieter Franciscus Johannes de Vos en van Maria Theodora Acke. 10 Dec. Jaco- mina Maria, d. van 'Pieter Roose en van Elizabeth Maas. 16 Dec. Abraham, z. van Jozias Jan Dees en van Adriana Haak. 19 Dec. Daniel, z. van Michiel de Kraker en van Elizabeth van de Voorde. 21 Dec. Sara Maria, d. van Dingenis Kempe en van Helena Dieleman. 22 Dec. Jacobus, z. van Jacobus Levinus van de Ree en van Adriana de Putter. 29 Dec. Andries Marinus, z. van Pieter de Feijter en van Neeltje Cornelia Herrebout. O vei lijden. 8 Dec. Janna Wolfert, oud 82 j-, wed. van Pieter de Pooter. 26 Dec. Jacobus van Es, oud 68 j., echtg. van Cornelia de Krijger. Francois Dieleman, oud 33 j., echtg. van Janna van Cadsand. 29 Dec. Adriaan van Sweeden, oud 76 j weduwn. van Geertrui Penne. Adriaan Zegers, oud 52 j., echtg. van Cornelis Hamelink. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur Ds. J. H, Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur Leeskerk Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal- Kloosterzande 2 uur, Ds. Chr. Bruins van Axel. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman, Bed. H. Avondm. en Dankz. Sluiskil 9l/i uur, dhr. L. Dek. Axel 9'/j en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9'/j en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Hontenisse 9'/i uur, ds. H. Akersloot van Houten Roos. Voorber. H. Avondm. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie. AMSTERDAM, 8 Jan. 1914. Lijnolie, Feb. f26'/i, f 263/a, f 263/8. Feb./April f263/i, Sept./Dec. f 28'/». Suiker prijshoudend, Jan. f lls/i6 te koop, Aug. f ll3/4 en Oct./Dec. f ll3/8 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,90 a f 3,20. Friesche Blauwen f 2 80 f 3,10. Zeeuwsche Bonten f2,60 a f3,30. Zeeuwsche Blauwen f3,— a f3,40. Zeeuwsche Bravo's f 2,80 a f 3,—. Zeeuwsche Eigenheimers f 2,50 a f 2.70. Drentsche Eigenheimers f 1,80 a f 2,20. Eigenheimer Spuische f2,70 a f2,90. Duinzand Eigenheimers f 4,— a f 4,30. Duinzand Engelschen f 4,40 a f 4,60. Duinzand Thomassen f 4,30 a f 4,50. ANTWERPEN, 8 Jan. 1914. Chilisalpeter kalm, noteering Loco fr. 25.— Feb. fr. 25,30, Maart fr. 25,45, April fr. 25 45. Mei fr 25 25 TER NEUZEN, 9 Jan. 1914. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.50 a f 47.521/3. Engelsch per 12— 12— MIDDELBURG, 8 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer redelijk, witteboonen en ronde bruine- boonen 50'cent hooger, kroonerwten 25 cent lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,61 a 0,71, voor particulieren f 0,71 per Va kü°- Eieren f 5.50, voor particulieren f 5.90 per 100 stuks. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften 4 Dec. Bas-

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3