Van Houten's cÓumA wxftJ&n jwi xd&ctle cóOGMtymems Biimeulandscli Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. K e c 1 a m, e Bericliten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. De heer v. d. Does de Willebois (R.-K.) zegt, dat de roomsch-kath. fractie be vredigd is door de voornemens van den mi nister tegenover de zending, docli ten opzichte van de onderwijs-regeling eveneens een dui delijker verklaring noodig acht. De heer Van Wassen aervan Ro sa nde (C.-H.) bepleit een krachtige defensie voor Indië. De minister van koloniën betoogt uitvoerig, dat hij de politieke verantwoorde lijkheid draagt voor de daden van den aan do Kroon administratief verantwoordelijken gouverneur-generaal. De verhouding tusschen den minister en den gouverneur-generaal is een van staatsbeleid. De zending kan de regeering alleen steunen voor haar maatschappelijk werk. Minister Cort van der Linden installeerde gisteren te Den Haag de Staats-commissie voor het onderwijs. Zich aansluitende bij de omschrijving van de taak der commissie waar buiten valt het hooger onderwijs, zag de mi nister in het welslagen van haar gewichtigen arbeid een bevestiging van de nationale een heid en een waarborg voor de vrijheid van het openbaar en bijzonder onderwijs met eer biediging van ieders levensbeschouwing, opdat het volksonderwijs nationaal worde en een levende macht tot volksverheffing. De voorzitter dier commissie, dr. Bos, ver zekerde in zijn antwoord op de rede, dat bij de commissie de oprechte wil bestaat tot het vinden van een gemeenschappelijken grond slag voor de deugdelijkheid van een school wezen dat rekening houdt met de groote ver scheidenheid in godsdienstige en opvoedkun dige inzichten van ons volk, aldus de M. Crt. Z. K. H. de Prins is gisterenochtend verge zeld van zijn adjudant kapitein Ruys, uit Den Haag naar den Taunus vertrokken. H. M. de Koningin heeft den Prins uitgeleide gedaan. Ook was tot het doen van uitgeleide aanwe zig de Duitsche gezant, de heer Von Müller. Z. K. H. de Prins is voornemens tot liet be gin van April in Hohemark te verblijven en zich weer onder behandeling te stellen van dr. Friedlander. Bij de stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in Rotterdam 111 heeft de liberale candidaat, de heer B. D. Eerdmans 1755 stemmen behaald, de R.-K. candidaat, de heer H. Stulemeijer 1532, en de sociaal-democraat, de heer A. B. de Zeeuw 527, zoodat dus herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Eerdmans en Stulemeijer. Z A B E R N. De correspondent van de N. R. Ct. meldt aan zijn blad Het getuigenverhoor. BERLIJN. De belangstelling voor de zit tingen van den krijgsraad neemt nog steeds toe. Vanochtend stond een groote menigte nieuwsgierigen voor het gebouw. Het getuigenis van den kreitscommissaris Mnller uit Zabern veroorzaakte een ernstige botsing. Hij deelde medeDen 9en November was er in de straten van Zabern veel drukte, doordat 's morgens de verkiezing voor het plaatselijk ziekenhuis was gehouden. Daarom waren vele menschen te Zabern gekomen. Hij had gehoord, dat luitenant von Forstner op weg naar de kazerne lastig gevallen was. Rechter Slechts lastig gevallen Getuige Jawel, d. w. z. hij moet door kinde ren lastig zijn gevallen. Rechter: Werd U niets meer bericht? GetuigeNeen. Er kwam toen een brief, waarop stond „groote spoed" en die aan den burgemeester gericht was. Daar deze ziek was, openden wij den brief. Hij was van kolonel von Reuter, die mededeelde, dat wjj voor rust en orde moesten zorgen en dat hij anders van zijn macht gebruik zou maken, om den staat van beleg af te kondigen. RechterHoe ver ging het met het lastig vallen van de officieren Gij hebt mij vroeger meer gezegd. heid, en terwijl de bezoekers hun schreden huiswaarts richten, hooren zij nog de volle accoorden der blaasinstrumenten, die een be kend Duitsch Kerstlied spelen „Stille Nacht, heilige Nacht." Dit gebruik, om aan de kinderen brandende kaarsen te geven, is uit Duitscbland inge voerd, maar het moet erkend worden, dat er hier een omstandigheid aan verbonden is, die bewijst, dat de kinderen op de posten der Labradorzending ten slotte toch echte jonge Eskimo's zijn. Voor jaren waren het vet kaarsen, en hun einde was steeds opgegeten te worden door de gelukkige bezitters. In latere jaren zijn zij vervangen door gekleurde waskaarsen, en deze worden als minder smakelijk beschouwd. En nu kunnen wij onze vrienden naar hunne woningen volgen en met hen deelnemen aan hunne levendige, ongekunstelde vroolijkheid. Vroolijk 7-ien deze woningen er uit op Kerst avond, vroolijker dan op eenigen anderen tijd van het jaarhet is een ware illuminatie alle beschikbare lampen en kaarsen worden aangestoken. De Kerstboom straalt naar alle zijden en de geschenken worden uitgedeeld. De buren gaan van huis tot huis om de ver- Getuige (in groote opgewondenheid)Ik heb echtër den indruk gekregen, dat mijn getuigenis bij de instructie door den Kriegsgerichtsrat Ossiander in een bepaalde richting verdraaid is. Ik heb dat ook onmiddellijk aan den kreitsdirecteur gerapporteerd. De auditeur-militair dr. Ossiander protes teert scherp tegen deze onderstelling. De kreitscommissaris gaat verderIk heb herhaaldelijk gelegenheid gehad om er tegen te protesteeren. dat mij woorden in den mond gelegd werden, die ik nooit gebruikt had. Hij had ook eerst het proces-verbaal met willen teekenen. De auditeur-militair eischt, dat de griffier gehoord zal worden. RechterGij hebt toen gezegd, dat er kin deren achter iuiteuant von Forstner aanliepen, die met steenen naar hem wierpen. Getuige Ik weet niet, dat ik dat gezegd heb. Rechter Het is toch van belang, dat een officier met steenen geworpen wordt. Zoo goed als gij het toen gezegd hebt, zoudt gij het ook nu'kunnen zeggen. Wilt gij het be strijden, dat gij het toen gezegd hebt? De getuige geeft de mogelijkheid toe, dat hij het gezegd heeft. Hij gaat dan verder. Nadat wij den brief van kolonel von Reuter ontvangen hadden, heeft de kreitsdirecteur last gegeven, dat alle politie-beambten en brandweerlieden gereed gehouden zouden worden, om ieder oogenblik te kunnen optreden. De kreitsdirecteur wenschte volstrekt, dat krachtfg opgetreden werd. Vele lieden ver zamelden zich in de nabijheid van de woning van luitenant von Forstner. Er werd gejoeld en eenmaal werd erive la I rance geroe pen. Terwijl de brandweerlieden de slangen aanschroefden, stond luitenant von forstner erbij en rookte een cigaret. Ui] stond bij alles toe' te kijken. De brandweerlieden waren daarover zeer verontwaardigd en de directeur van de brandweer zeide mij, dat hij vreesde, dat zijn lieden niet meer zouden gehoorzamen. Ik hem hem toen gezegd, dat hij zich tot den kreitsdirectsur moest wenden en volgens zijn instructies te werk moest gaan. De rechter vraagt: Was dat alles? Getjiige: Ja, den 9den, maar den lOden November is er gejoeld en gefloten. De rechter wijst erop, dat hij dat in de instructie niet gezegd heeft, en dat Ossiander dus niet zoo veel invloed op zijn getuigenis geoefend kan hebben. De getuige verklaart, dat hij toch dezen indruk gekregen heeft. Hij verklaarde verder: Er werden opmerkingen uit de me nigte gemaakt, gejuicht, gelachen. at men riep was niet te onderscheiden. De rechter vraagt, of de toestand den9den nog niet bedenkelijker was dan Maandag den lOden. De getuige kan dat niet zeggen. Het waren vooral veel vrouwen en kinderen en ook veel nieuwsgierigen uit den gegoeden stand, die kwamen kijken. - sieringen en geschenken in oogenschouw tq, nemen. Ieder is verrukt over wat zijn oog ziet. In het midden der Kamer staat de Kribbe met biddende herders en wijzen, daarachter wat de Eskimo zelf aan schatten bezit, of door hem expresselijk voor Kerstviering is ge maakt. Op den Kerstdag zeiven is er om vier uur godsdienstoefening, waarbij een van de zende- liugen preekt. Na deze samenkomst gaan de zendelingen met hunne vrouwen bij al de in boorlingen rond, en- bewonderen de versie ringen en spreken tot elk eenige hartelijke woorden. Des namiddags is er tegenbezoek in het Zendingshuis, dat weldra tot in het kleinste hoekje gevuld is. Om vijf uur is er wederom een samenkomst, waarin bijna uit sluitend gezongen wordtde Eskimo's zijn daar zeer mede ingenomen, want zij houden buitengewoon veel van zang. En zoo wordt met lofliederen de herdenking van de geboorte onzes Heeren Jezus Christus ten einde gebracht, Die, schoon Hij rijk was, ter wille van ons en de arme Eskimo's arm werd, opdat wij en zij door Zijne armoede rijk zouden worden. (Amsterdammer.) De rechter vraagt, of hij zevenklappers heeft hooren springen. Hij antwoordde Zondag heb ik een zeven klapper hooren springen in de nabijheid van de Franciscaner kerk. Maandag hebben wij niets meer van dezen aard gehoord. RechterZijn Maandag de gendarmen met steenen geworpen Getuige: Dat heb ik niet gezien. Dinsdag werd de gendarmerie versterkt en toen was alles rustig. Van 26 tot 28 November was ik voortdurend in de stad. Als men niet op het juiste oogenblik erbij was, was alles voorbij en kon men niets meer zien of hooren. Den 28en November kwam de zoon van redacteur Wiebd^e bij mij, en zeide, dat het lieve leven weer gaande was, en dat de kreitsdirecteur er niet was. Toen ik aan het plein van de kazerne kwam, vroeg ik hem, wat er dan aan de hand was, want de straat zag er uit als anders; ik zag slechts militaire patrouilles. Ik ging naar den kreitsschout Grossmann en ging met hem samen naar kolonel von Reuter in de kazerne. Grossmann verzocht den ko lonel de patrouilles terug te trekken. Deze këerde zich om en zeideAls gij daarvoor gekomen zijt, dan zijn wij gauw klaar. Gross mann zeide nu, dat de bovolking onrustig was omdat de militairen voortdurend door de straten trekken. Als ze teruggetrokken wer den, dan zou de rust terugkeeren. De kolonel antwoordde: Mijne officieren worden voort durend beleedigd en kunnen niet rustig naar huis gaan. Ik heb dat zelf aan den lijve ondervonden. Het burgerlijk bestuur be schermt de militairen niet, daarom zullen wij het zelf doen en hij voegde erbijNu heb ik het commando. Grossmann antwoordde daarop, dat hij voor een ongeluk vreesde en daarop antwoordde de kolonelIk beschouw het veeleer als een geluk, als thans bloed zou vloeien. Grossman merkte op, dat de lieden niets deden, maar slechts op straat stonden, wat hij niet verhinderen kon en kolonel von Reuter antwoordde toen Juist dat op straat staan wil ik in ieder geval verhinderen. Ik wil ook niet, dat de lieden lachen, als dat nog meer gebeurt, dan zal ik laten schieten. Grossmann zeide daarop, dat de soldaten toch niet konden ingrijpen, als de lieden rustig bleven, en om erger te verhinderen, verklaarde hij, dat hij er voor zou zorgen, dat zij niet bleven staan. De getuige was toen met Grossmann door de stad gewandeld en daar hadden ze eenige volkomen ongegronde arres- tatiën gezien. De rechter merkt op Gij wist toch niet, wat de lieden te voren gedaan hadden. Verder vertelde Müller van het dienstmeisje van een kapitein, die gezegd had, dat in het paroolboek stoild, dat de machinegeweren gereed gehouden moesten worden. Een oppas ser van een officier had gezegd, dat luitenant von Forstner gezegd had, dat er blauwe boonen zouden vallen. De voorzitter merkte op, dat, als men op deze wijze doorging en alles ging onderzoeken, wat een oppasser en een dienstmeisje gezegd hadden, het proces dan wel drie weken kon duren. De auditeur militair eischt echter, dat ook deze inenscheu gehoord zullen worden. het nachtlampje in brand geraakt. Door de benauwde lucht en rook werd de vrouw des huizes wakker, en wist de vlam te dooven, waarbij zij zich eenigszins brandde. Met ingang van 16 Januari is de zee varende C. J. van Oppen te Ter Neuzen aan gesteld als hulploods ter standplaats Vlissingen. Dinsdag werden door de rechtbank te Middelburg verhoord de gebroeders W. en F. V. kooplieden uit Zaamslag, die sinds half October gedetineerd zijn wegens frauduleus bankroet. Aan beklaagden werd ten laste gelegd dat zij ten nadeele van schuldeischers aan hunnen faillieten boedel hebben onttrokken een zeer groote partij rijwielen en rijwielonderdeelen, diverse huishoudelijke artikelen, en eene schuld bekentenis van f 3400. Als eerste getuige werd volgens de Tern. Crt. gehoord, Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse advocaat te Middelburg, curator in het fail- sement van beklaagden, die verklaarde dat beklaagden, toen hij te Zaamslag kwam inven- tarisseeren, niet hebben gesproken over goe deren hen tocbehoorende, die bij zekeren Rademakers in de Jodensteeg te Rotterdam in depot waren en ook niet over een schuld bekentenis van dienzelfden Rademakers. Wel was medegedeeld, dat er een vordering was op L. van den Bosch te IJzendijke, maar niet dat ook in het pakhuis van dezen goederen waren geborgen toebehoorende aan beklaagde. Beklaagden, hierna ondervraagd, bekenden dat zij niet over dit alles gesproken hebben en dat de goederen te Rotterdam en te IJzen dijke hun eigendom waren, Zij gaven ook toe op 3 October failliet te zijn verklaard. De getuige, Van den Bosch, zeide op 17 October nog goederen van beklaagde in depót te hebben gehad, welke toen door den briga- "dier der marechaussees in beslag zijn genomen. De inspecteur van politie te Middelburg heeft op verzoek van den rechter van instructie te Rotterdam een onderzoek ingesteld en een groote voorraad rijwielen en onderdeelen ten huize van Rademakers in beslag genomen. Ook nam getuige een paar lessenaars, een schrijfmachine en andere kantoormeubelen in beslag, welke echter volgens Rademakers aan hem behoorden. Beklaagden zeiden dat ook de bedoelde meubelen hun eigendom waren. De zaak werd geschorst tot Vrijdag 16 Ja nuari. Axel. Woensdag hield de vereeniging „Werk- mansbelang" haar 13e jaarvergadering ter herberge van den heer M. Koole. De ontvangsten over het afgeloopen boek jaar bedroegen f759,20; de uitgaven daaren tegen f988,676, zoodat er een nadeelig saldo is van f229,476, waardoor het kapitaal werd teruggebracht tot f 1321,536. De contributie der gewone leden beliep f518,75; die der donateurs f31,50: De vereeniging telt thans 145 leden en 24 donateurs. Er werden goedgekeurd 202 varkens, waar van 38 zijn onteigend of gestorven, samen wegende 1821 K.G, en waarvoor is uitgekeerd f819,45. Wegens verkoop kwam verder f 184,85 terug in kas. De heeren P. Koole en A. E. C. Kruijsse werden met respectief 53 en 55 van de 58 geldige stemmen als bestuurslid herkozen. Het entreegeld bleef bepaald op f 1 voor nieuwe leden en de uitkeering op f0,45 per KG. brutogewicht. De maand vrij van contri butie werd afgeschaft. Hontenisse. In eene op j. 1. Maandagavond druk bezochte ledenvergadering is met bijna algemeene stemmen tot predikant der Ned. Herv. gemeente alhier beroepen Ds. E. Raams, te Hoek. De 23-jarige A. Bliek te Biervliet, die Zaterdag een slag van een paard had gekregen, is eergisteren aan de gevolgen overleden. Bij het gebruik eener dorschmachine Woensdag op de hoeve van den heer C. Ver- planke te Hoofdplaat is een werkman in aan raking met het werktuig gekomen, met het treurie gevolg, dat hij reeds denzelfden dag overleed. Naar de nieuwe Zeeuwsche Courant meldt, zijn te Kattendijke bij het verrichteu van grond werken ongeveer dertig geraamten gevonden. Daar bij zeer velen dier skeletten nog vele en gave tanden in het kaakbeen zaten, zijn het ongetwijfeld jonge menschen geweest, die hier begraven zijn. Van deskundige zijde werd be weerd dat die geraamten er wel 400 jaar kun nen gelegen hebben. Dan zouden zij behooren tot de dagen der Spaansche troebelen en wel licht bij den een of anderén strijd zijn geval len en haastig zonder kist of lijkwagen ou der den grond gestopt. 1914. TER NEUZEN, 9 Jan Op het post- en telegraaf kantoor te Ter Neuzen werden in 1913 behandeld: 5306 verzonden aangeteekende stukken 6307 ontvangen dito; 20.298gestorte en 11.685 uitbetaalde postwissels; 9847 verzonden en 21.359 ontvangen pakketten; 9491 quitantiën 4731 inlagen Rijkspostspaarbank 1504 terug betalingen dito'; 2328 handelingen in zake de Rijksverzekeringsbank; 19.021 verzonden en 15.018 ontvangen telegrammen 41.233 opge nomen en verder geseinde telegrammen. Donderdagavond had in de kazerne een begin van brand plaats.. Een brandende pe troleumlamp viel van de zoldering af. Ge lukkig was het vuur spoedig gedoofd. Bij een ingezetene alhier was hedennacht Geref. Kerken. Beroepen te FijnaartP. Nomes, cand. te Zaandamte VoorthuizenS. Doornbos te Doetincliem. Aangenomennaar Werkendam 13) door Boeijenga te Arnemuiden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar Glanerbrug door W Groeneweg te Enter. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 8 Januari 1914. Voorzitter do heer Huizinga, Burgemeester. Aanwezig de heeren Dees, de Jager, de Feijter, RpNA CACAO

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2