Kerk en School. Landbouw berichten. Gemengd Nieuws. Bur g e r 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. A d v e r t e n t i li. Axel. L.I. Zaterdag werd hier de jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Aangevoerd waren 58 stuks. Zooals we van deze markt gewoon zijn, was de handel zeer levendig. Er waren beschik baar 4 prijzen van tl. 5,—. Deze werden toe gekend aan de heeren C. Haak Azn. te Axel, A. Fermste te Zuiddorpe, G. Wijna te Axel en A. Schieman te Axël. Er werden paarden verkocht voor 1200 tot 1500 francs. Axel. Alhier is opgericht eon Christelijke Zangvereeniging waarvoor zich reeds een 30-tal jongelieden als lid aanmeldden. Als directeur zal vermoedelijk optreden de Heer I. J. Brakman, directeur der Chr. muziekver. „Hosannah", terwijl het bestuur wordt uitge maakt door de H.H. L. P. Bakker, J. de Jonge, P. de Jonge, H. van Luijk en C. Smies. Axel. De uitslag der wedstrijd, gehouden door de schietvereeniging „Prins Maurits", onderafdeeling van de vereeniging „Volks weerbaarheid", is als volgt Personeele baanle prijs P. A. Jens met 56 p., 2e pr. P. J. Scheeie 51 p., 3e pr. C. de Feijter 51 p., 4e prijs W. R. de Bruijn 48 p., 5e pr. Jacs. de Feijter 46 p., 6e pr. P. van Alten 46 p., 7e pr. W. M. Koster 46 p. Vrije baan marga Klasse A: le prijs A. J. Schieman met 56 p., 2e pr. P. A. Jens 55 p., 3e pr., W. Dees 55 p., 4e pr. A. de Feijter 55 p. en 5e pr. M. de Bruijne 54 p. Klasse B. le pr. A. Haak met 44 p., 2e pr. L. Deij 42 p. en 3e pr. Jac. Brakman 38 p. Brutale inbraak in een fabriekskantoor. Een brutale inbraak met diefstal is in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd ten kantore der firma Guimet, fabriek van blauw- verfstof te Sas van Gent. Zondagochtend vond men de deur van een der beide fabrieks gebouwen opengebroken. Door deze deur had men toegang verkregen tot een der lo kalen. Aan dit lokaal grenst het kantoor der firmadaar de tot het kantoor toegang ver- leenende deur niet was gesloten, kon men zich zonder moeite in dit vertrek begeven. Hier was geplaatst de brandkast, waarop de inbrekers het gemunt hadden. Deze kast is geforceerd en op drie plaatsen doorboord, o.a. is het slot dier kast uitgeboord. Alles wat waarde had, is uit de brandkast medegenomen. Niets is daarin achtergelaten. Vermist wordt het volgendeeen chèque van 2000 frank, betaalbaar bij de Bank van Vlaanderen te Antwerpenverder een bankbiljet van tien gulden, twee of drie rijksdaalders, twee goudstukken van twintig frank, een goudstuk van tien frauk, Duitsch geld ter waarde van pl. m. 17 mark, alsmede een bedrag van 600 frank aan Belgisch bankpapier. Ten slotte is nog medegenomen den polis van de brand verzekering der fabriek. De daders zijn tot nu toe onbekend, maar de politie stelt ijverig onderzoek in. Een der nachtwakers der aangrenzende glasfabriek heeft ten circa drie uur gerucht gehoord, doch zag bij onderzoek niets verdachts. Ook heeft men den waakhond der verffabriek hooren aanslaan. Een bejaard man, die zijn nachtverblijf heeft in een lokaal, grenzende aan het kantoor, waar ingebroken werd, heeft den geheelen nacht rustig doorgeslapen en niets gehoord noch bemerkt. (Z. Koerier.) Biervliet. De heer J. van Houte is Woensdag 31 December, oud 73 jaar, overleden. Hoewel hij de rijkste man van de gemeente was, werd hij toch altijd baas van Houte genoemd. Molenaar van beroep was hij tegelijkertijd de eenvoudigste man in zijn omgeving. Velen zullen nog hem missen. Zeer vele arme menschen kochten indertijd een maatje meel, zonder dat ooit betaling volgde. Men kon niet betalen of men wilde of niet, 't was geen knoop van zijn rok zei men. Hoe ook met gunstig gevolg een beroep op zijn beurs gedaan werd, als men geldelijke hulp noodig had, is meermalen gebleken, on verschillig of men Katholiek of niet was. De heer van Houte is in 1840 geboren op de Gemethoeve. Hij was een broeder van den oud-burgemeester van Oostburg en den vorigen burgemeester van Schoondijke. Hij was ook een zeer ontwikkeld man, doch had een afkeer van betrekkingenhij leidde tot zijn laatsten dag toe, dat hij ziek werd, een zeer werkzaam en bedrijvig ieven. Zelandia. IJzendijke. De raad dezer gemeente besloot in zijn openbare zitting van Maandag tot een wijziging in de drijfkracht der machines voor de electrische Centrale. Men zag af van de benzolmotoren om over te gaan tot de zuig gasmotoren. Wel eischt zulks een belang rijke verhooging van kosten, n.l. f 4750, doch de jaarlijksche bezuiniging wordt geschat op f 800. De firma Gebr. Polak te Vlissingen zal de generatoren en andere benoodigheden leveren tegen afbetaling met vergoeding van Va °/o rente per maand. Voor dat .bedrijf zijn verder nog noodig een adsistentmachinist en een boekhouder. Tegen een volgende ver gadering zullen B. en W. de rechten en plich ten dezer ambtenaren vaststellen Middelburg. Het aantal inwoners dezer stad, dat de laatste jaren steeds achteruitgaat, is ook in 1913 weer met 142 verminderd en be draagt thans 18783, waarvan 8796 mannen 9987 vrouwen. Volgens het blad van de Drogisten is de heer C. A. Schulte, drogist te Middelburg de ontwerper van het nieuwe vierkante stui verstuk. De regeering heeft het geldstukje volgens teekening van genoemden heer in omloop g - bracht. Middelburg. De vorige week is het nieuwe gedeelte van het sinds 1866 alhier bestaande gasthuis plechtig geopend. Behalve de ver beteringen, die in den laatsten tijd zijn aan gebracht aan verschillende lokalen, niet het minst in de operatiekamer, zijn thans vier nieuwe vertrekken gebouwd, waardoor het aantal op te nemen patiënten eerste en tweede klasse uitgebreid is. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat te Goes een moeder en zoon beiden de ouder domsrente trekken. De zoon is reeds 5 jaar boven den 70-jarigen leeftijd en zijn moeder, de 101-jarige vrouw R. uit het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Goes, hoopt in stilte nog menig jaartje van de goedgeefschheid van de staat der Nederlanden te kunnen profiteeren. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Januari en waarop de rente over het afcjeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Te Voorburg overleed Ds. D. G. Postma, de jeugdige en bekwame predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar. Als een tragisch geval wordt gemeld dat zijn vader, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Groningen, op denzelfden dag de vorige week overleed. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 77a uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onsen Landbourv-Medewerker) De invloed van het chilisalpeter bij aardappelen. Een droevig ongeval had plaats tijdens den Oudejaarsavondgodsdienstoefening in de kerk aan de Westermarkt te Amsterdam. Een der kerkgangers, de zestigjarige heer v. d. B., zette zich juist neer om deèl te nemen aan het gezang, toen hij plotseling ineenzeeg en op de plaats dood bleef. Waarschijnlijk is de oude heer door een beroerte getroffen. Een woesteling. Men schrijft uit Weert aan de L. K.: De politieagent Grob, die zekeren H. wegens openbare dronkenschap naar het arrestantenlokaal wilde brengen, werd op de Markt door diens broeder aangevallen waarbij hij een mes met zooveel kracht den politieagent beneden het oog in het hoofd sloeg, dat er in bleef steken en geheel krom boog. De dader weid direct door een paar ambtgenooten ge arresteerd, terwijl Grob onmiddellijk door Dr. Peeters werd verbonden. Zijn toestand is naar omstandigheden vrij wel. De „Leidsche Ct"„weet het volgende te vermelden: Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft de grijsgroene uni form niet voldaan. De oude blauwe uniform zal weder dienst doen. Aleen de pet zal in vorm, hoewel van andere stof, blijven gehand- lmndhaafd. En die voor eigen rekening nieuwe kleedingstukken hadden aangeschaft, zullen daarvoor schadeloos worden gesteld" Dinsdagmorgen is de 35-jarige kunst schilder Pelzynski, lid van het herfst -salon- comité in zijn atelier te Parijs dood gevonden. Een geneeskundige onderzoek heeft vastgesteld, dat de schilder door koude is omgekomen. In Parijs en zijn voorsteden zijn nog verschei dene andere personen doodgevroren. Niet alleen in Duitschland, Frankrijk en Engeland hebben in de laatste dagen hevige sneeuwstormen gewoed, ook Spanje heeft zijn deel gehad. Geheel Noordelijk Spanje en vooral de Pyreneeën zitten zeer dik onder de sneeuw als in jaren niet is voorgekomen op de kusten woedden sinds enkele dagen zware stormen, die de visschers beletten hun be drijf uit te oefenen. Groote troepen van hongerige wolven en oeverzwijncn komen naar de dorpen afzakken en vallen er menschen en vee aan. Vooral in Navarre zijn deze dieren gevaarlijk, daar hebben de boeren patrouilles gevormd om zich te verdedigen. Axel. Heden werd alhier voor rekening der vereeniging „AxelKijkuit" aanbesteed de levering van Superphosphaat 14 °/0 Thomas slakken 16 en Kaïniet 12,4 Voor Superphosphaat werd het laagst in geschreven door den heer G. Dees te Ter Neuzen voor f 1,963. Voor Thomasslakken kwam slechts 1 biljet in en wel van den heer A. Wieland te Ter Neuzen voor f2,25. Van de 8 linschrijvers schreven 2 niet, en de overigen allen voor f 2,1458 in voor Kaïniet. De levering van Superph. werd gegund aan den laagsten inschrijver; die van Thomas slakken werd niet gegund. Na loting were de levering van Kaïniet gegund aan den heer P. J. Scheeie te Ter Neuzen. Middelburg. Heden werden veroordeeld wegens wederspannigheid A. S. 39 jaar, J. v. d. B. 48 j., S. B. V. 33 j., L. T. K. 31 j., allen arbeiders te Axel, A. S. tot 3 weken en de overigen tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts wegens mishandeling M. de V. 25 jaar huisvrouw van D. II. conform den eisch tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Den Haag. Prins Hendrik presideerde heden de vergadering van het bestuur van de Koninkl. Nederl. Landbouwvereeniging. Stadskanaal. Hedenmorgen om 9 uur is bij het binnenkomen van een lokaal-trein een bagagewagen ontspoord. De wagen is op zij bevallen. De conducteur die er zich in bevond, swam met den schrik vrij. De wagon echter werd geheel vernield. Londen. Volgens berekening beloopt de materieele schade door suffragettes het vorige jaar aangericht, ruim 3 millioen. New-York. Bij "de schipbreuk van de Okla homa zijn 42 man verdronken. Verdere bij zonderheden ontbreken nog. KOERS VAN HET GELD. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 7 Jan. 9.36 10.12 Donderdag 8 10.44 11.16 Vrijdag 9 11.43 Zaterdag 10 0.9 0.33 Zondag 11 0.56 1.16 Maandag 12 1.37 1.58 Dinsdag 13 2.19 2.39 Getrouwd J. J. C. VAN SPRANG C. J. A. DE SMIDT, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 6 Januari 1914. De Heer en Mevrouw Mr. P. DIELEMAN—Magendans betuigen onder aanbieding van wederkeerige geluk- wenschen, hun hartelijken dank voor de vele gelukwenschen en bewijzen van belangstelling bij de wisseling des jaars ontvangen. Middelburg, 3 Januari 1914. De Heer en Mevrouw EIJKE VAN DER SWAN zeggen, met aan bieding van wederkeerige gelukwenschen, aan allen, hartelijk dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling op 1 Januari. Hartelijk dank voor de vele geluk wenschen, ons op den eersten Januari toegezonden. Met wederkeerige heilbede, Ds. en Mevr. VAN HULSTEIJN. Ter Neuzen. Wederkeerig heilwenschend, be tuigen wij hartelijk dank aan allen, die op 1 dezer ons blijken hunner belang stelling zonden. J. A. KLAASSEN. J. C. KLAASSEN—v. d. Ouden. Ter Neuzen, 6 Jan. 1914. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat aard appels geen verschen stalmest moeten hebben. In 't klein worden toch, jaar in jaar uit, aardappels gepoot met verschen, pas uit den stal gehaalden stalmest. Het gevolg is slechte smaak, schurft, ge makkelijk door ziekte [aardappelziekte] aangetast, enz. In het groot, voor de fabrieken en ook voor de verkoop als eetaardappelen, wordt reeds in veel streken met kunstmest gemest. Kunstmest aan aardappelen In het najaar wordt het aard appelland van kali en phosphorzuur [slakkenmeel] voorzien. Of men geeft in het voorjaar patent kali en supers. In het najaar kan men de kali in een vorm van kaïniet geven. In beide gevallen moeten de aardappels nog stikstof hebben. Vooral daar, waar de aardappels in het groot verbouwd worden, gebruikt men hiertoe chili salpeter. In onze veenstreken b.v. waar de aardappels in enorme hoeveelheden worden ver bouwd, gebruikt men kunstmest en als stikstof- mest in de eerste en voornaamste plaats chilisal peter. Het chilisalpeter aan aardappelen kan in een, twee of drie giften gegeven worden. In eens, dan wordt al het chilisalpeter kort na of bij het poten gezaaid. In tweemaal, dan geeft men de helft na het poten en de andere helft, ongeveer 6 weken daarna, als ze boven den grond komen. Wanneer men het chilisalpeter in drie giften geeft, zaait men een derde deêl bij het poten, een derde deel als de aardappels boven den grond komen en een derde deel eenige weken later. Het is duidelijk, dat het voorzichtiger is, het chilisalpeter in 2 of 3 giften te geven dan alles in eens uit te zaaien. Een en ander hangt ook samen met de ervaring, welke de boer opgedaan heeft met den grond, waarop hij de aardappels zet. Ook de hoeveelheid chilisalpeter, welke men aan aardappels geeft is verschillend. Deze varieert van 150 tot 300 K G. [hiermede bedoeld de totaalhoeveelheid per Hectare]. Nu is wel opmerkelijk, dat bij de talrijke proeven, welke men gehouden heeft met chilisalpeter op aardappelen, men bij de hoogste chilisalpetergiften het aantal kleine aardappels zag verminderen ten gunste van de grootere. Bleef bij 260 K.G. chili salpeter per Hectaren en 300 K.G. de totaal aan tal der aardappels zoowat hetzelfde. Niet zoo de grootte. Bij 300 K.G. waren er minder kleine en dus meer groote. Wanneer men zijn aardappels met chilisalpeter bemest is het dus raadzaam na te gaan hoever men met de chilisalpetergift met voordeel kan gaan. En iedere aardappelboer moet eens nagaan of hij met meer chili niet meer winst kan behalen. Ik zei daareven, dat de hoeveelheid chilisalpeter zich beweegt tusschen 150 en 300 K.G. Ik bedoel daarmede, dat deze hoeveelheden gegeven worden aan tafelaardappelen. Bij de fabriek-aardappelen gaat men veel hooger. Daar, in de streken der fabrieks aardappelen geeft men tot 400 en 500. En de winsten hierdoor behaald zijn nog altijd zeer loonend. TER NEUZEN. Geboorten. 28 Dec. Maria Adriana, d. van Jacobus van Drongelen en van Maria Adriana Donze. 29 Dec. Julbert Louis, z. van Donaat Arthur van Daele en van Paulina Cesarina Joseph IJsewijn. 30 Dec. Guillaam, z. van Jan de Zeeuw en van Janna Catharina de Visser. Cornelia Alida, d. van Leendert de Blaeij en van Elisabeth Penne. Erancina Suzanna, d. van Louis Jolijt en van Suzanna Sophia van Aalst. Willemina, d. van Willem de Jonge en Francoise de Bokx. Margaretha Erancina Maria, d. van Louis Alexis Frederic Le Mat en van Hendrika Adriana Turkenburg. 1 Jan. Herman Fokko, z. van Rutgert Popko Oosterhuis en van Seike de Noord. Overlijden. 80 Dec. Bertha Maria de Bakker, oud 5 m., d. van Franciscus Josephus en van Alice Marie Louise Voerman. Suzanna Jansen, oud 34 j, wed. van Marinus Brandes, AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Dec. Willem Reinier de Bruijn, oud 27 j., jm. en Leentje Meijer, oud 24 jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Dec. Jacobus Rei nier Harms, oud 26 j., jm. en Rachel Scheeie, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Dec. Jacobus Cornelia Pieter, z. van Gerardus Jacobus Gast en van Geertruida Maria de Loof. 24 Dec. Madeleina Maria Leonie, d. van Alphonsius Bracke en van Leonia Maria Ongenae. 25 Dec. Pieter Cornelis, z. van Pieter Bakker en van Elizabeth Penne. Geertruida Catha rina, d. van Willem Mieras en van Cathalina Geer truida Dieleman. 29 Dec. Catharina, d. van Jan de Groote en van Leuntje Magdalena Verbrugge. 31 Dec. Adolphus Cornelis, z. van Alphonsus Modestus Breepoel en van Catharina Herman. Overlijden. 19 Dec. Cornelia Catharina den Doelder, oud 15 d., d. van Jan Frederik en van Neeltje Magdalena Klaassen. 20 Dec. Jacobus Bareman, oud 65 j., echtg. van Anna Jacoba Blok. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Dec. Cor nelis de Smidt, oud 21 j.. jm. en Johanna Neeltje van Drongelen, oud 18 j jd. Geboorten. 4 Dec. Johannes Levinus, z. van Hendrik Scheeie en van Johanna van de Veke. 5 Dec. Jan, z. van Jacobus Tholens en van Aagje Rinklioud. 7 Dec. Jacobus, z. van Marinus Maas en van Cornelia de Braai. 26 Dec. Adriana Elisa beth, d. van Pieter de Meester en van Maria de Bourgraaf. Overlijden. 5 Dec. Jan Rinkhoud, oud 18 j.. z. van Petrus en van Aagje van Doeselaar. 27 Dec. Jacomientje Janneke van der Welle, oud 61 j., echtg. van Johannes Adrianus Nederhand. AMSTERDAM, 5 Jan. 1914. Lijnolie vliegend, f27, f263/», Feb. f263/8, Feb./ April f 267/a, f263/», Mei/Aug. f28, f273/», Sept./ Dec. f 283/8- Suiker lusteloos, Jan./Maart f 11genoteerd, Mei fll'/j te koop, Aug, fll5/8 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,90 a f 3 25. Geldersche Bravo's f 2.40 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f2,50 a f3,30. Zeeuwsche Blauwen f 2,90 a f 3,60. Zeeuwsche Bravo's f 2,80 a f 3, Zeeuwsche Eigenheimers f 2,60 A f 2.80. Drentsche Eigenheimers fl,8Q a f2,20. Spuische Pooters f 2,70 a f 2,90. Duinzand Eigenheimers f 4,— a f 4,20. Duinzand Engelschen f 4,40 a f 4,60. Duinzand Thomassen f 4,20 a f 4,40. ANTWERPEN, 5 Jan. 1914. Chilisalpeter kalm, Loco fr. 25.45, Feh. fr. 25,35, Maart fr. 25,60, April fr. 25.50. Mei fr. 25,30. TER NEUZEN, 6 Jan. 1914. Boter per 7» K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. Fransch per 100 fr. f 47.50 a f 47.527s. Engelsch per 12— 12 HULST, 5 Jan. 1914. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,15, Rogge 8,—, Wintergerst f 9,40, Zomergerst 9,—, Haver f 7.50, Erwten 11,—, Witte Boonen ƒ14,— BruineBoonen11,60, Duivenboonenƒ11,50, Paardenboonen ƒ10,25, BoekweitLijnzaad f Koolzaad Aardappels ƒ2,60. Boter per kilo 1,15. Eieren per 26 stuks 1,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 27 varkens, schapen, waar van verkocht 6 stuks rundvee en 18 varkens. ROTTERDAM, 5 Jan. Bij afwezigheid der meeste schippers aanvoer gering. Geen noteering. EN

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 3