Binnenlandse]] Nieuws. Biiiteiilandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. echtbreuk-scènes, schunnige kluchten, en half naakte vrouwen. „Is het variété theater beter, waar men van 80 meter hoogte tracht dood te vallen, waar men 10 minuten onder water blijft, waar met jonge kinderen wordt gesmeten alsof delede- maten van gummi zijn, waar arme oude leeuwen, tijgers en honden suf geslagen worden, en dierentemmers voortdurend de menschen rillingen op het lijf jagen als ze met eenige moeite onder de kiauwen en tanden van het getergde roofdier vandaan komen „Zijn de bladen beter, die uitvoerige be schrijvingen geven van de misdaden en onge lukken ,,Als op „Entos" een arme stakker voor enkele tientallen guldens in een voortdurend gevaar verkeert zijn nek te breken, door met een fiets levensgevaarlijke luchtsprongen te maken als waardigheid-bekleeders Olieslagers trachten te bewegen om met gevaar van zijn leven en dat der honderden kijkers nuttelooze kunstjes uit te voeren, dan is dat alles eervol en aanbevelenswaardig, doch als de kinema de natuurgetrouwe vertooning geeft, hoe in Spanje een toreador een stier doodt, dan is dat weerzinwekkend." Zulke bioscoophouders zeggen dus Wij zijn niet erger dan al die andere dingen. De bioscoop ligt dus met al die dingen op één lijn. In de Enschedesche Kerkbode kon men dezer dagen lezen„De gemeenteraad te Almelo besloot met 5 stemmen voor en 4 tegen, om voor jongelieden beneden 16 jaar den toegang tot de bioccoop te verbieden." Maar dan die boven de 16 jaar? Die kunnen toch ook maar niet alles verdragen. In geheelonthouding ligt ook hier het minste gevaar. Temeer waar men nu pas in de bladen kon lezen dat gedurende de donkerheid (wanneer de lichten uitgedaan worden) schunnige sujetten hun slag slaan om zelfs met knapen onzede lijke handelingen te plegen. Ouders waakt 1 Zoo voegt Ds. Elzenga hier terecht bi] in de Kamper Kerkbode. En ook wij dringen met ernst bij allen er op aan het gevaar van de bioscoop goed onder de oogen te zien. In „de Nederlander" wordt er op gewezen, dat de Familie-bioscoop een film vertoont, die een deel der Kerstgeschiedenis geeft, waarmede de „Nederlander" echter geen vrede kon hebben. Natuurlijk Het heerlijk Evangelie der genade in Christus, het woord der engelen tot de herders, mis schien welhet kindeke in de Kribbe vertoond in de BioscoopStraks gevolgd, als de lijdensweken er ziju, door een vertooning van Christus aan het Kruis! Waarom niet? Dat ligt immers op dezelfde lijnIs het niet ergerlijk in de hoogste mate En dan misschien onmiddellijk daarop weer een film, waarvan zelfs een voorstander spottend vraagtIs dat nu niet 'n ideale volksopvoeding? Ouders WAAKT! Houdt uwe kinderen verre van zulke plaatsen 'sGrav. Kerkbode. v. d. L. Nota Bene. Zooals wij in ons hoofdartikel opmerkten, zullen wij ons voorloopig verder onthouden van het jveerspreken van al de_ Indische fabeltjes, die zekere pers ook thans nog, met wonderlijke vruchtbaarheid voortgaat te pro- duceeren. Onze lezers weten nu wel, waar, ten behoeve van dit anticoalitie-gerecht, de vrijzinnige Abraham zijn mosterd haalt. Wij moeten echter nog één uitzondering maken voor een fabeltje, waarbij de reputatie van een verdienstelijk jong ambtenaar wordt aangetast. In zijne redevoering van 13 November j.l. sprak de heer Tydeman, in de Tweede Kamer, het volgende Nu vind ik in De Nieuwe Courant van 25 October gesproken van een circulaire van den heer Van Helsdingen, over de" mogelijkheid om de regenten nota bene tot het Christendom te bekeeren. Als er iets is, dat aanstoot moet geven, dan zal het wel zijn een circulaire om de regenten tot het Christendom te bekeeren. In De Nieuwe Courant wordt deze circulaire een „onwijs" geschrift genoemd. Of het een woord is van den heer Rinkes, den ad viseur van binnenlandsche zaken, ik weet het niet, maar het komt mij voor, dat dit geschrift te recht als een onwijs geschrift is bestempeld. Intusschen, ofschoon een onwijs geschrift, schijnt het toch de wereld ingezonden en zooals wordt medegedeeld is het later moeten worden ingetrokken. Wij kunnen den heer Tydeman verzekeren, dat zijn argwaan, of de door de N. Cr t. aan dr. Rinkes toegeschreven beleedigende term wel door dien ambtenaar gebruikt is, niet on gegrond was. Dit woord is door den heer Rinkes niet gebruikt. Maar ook van eene circulaire des heeren Helsdingen over de mogelijkheid om de re genten nota bene, tot het Christendom te bekeeren, (wat in de N. R. C t. nota bene werd„hoe" de regenten te bekeeren), is, nota bene, geen woord waar. Zulk een circulaire is nooit door den heer Helsdingen geschreven. De zaak is heel eenvoudig. Mr. Helsdingen is verbonden aan de oplei dingsschool voor inlandsche rechtskundigen. In die positie, als leeraar, was hij natuurlijk vaak in aanraking gekomen, met het moeilijke punt van de verhouding der regenten tot den Islam. De regenten zijn, zooals men weet, min of meer officieele hoofden van den Islam. Kan nu een regent Christen zijn Het is, zooals men ziet, een zuiver theo retische vraag. Maar een vraag van zeer groot gewicht |in de koloniën van een land, waar het als een der eerste beginselen geldt, dat niemand, om zijn godsdienst, van de be kleeding van eenig ambt mag worden uitge sloten. Een vraag, die meermalen ook van practische beteekenis is gebleken, o. a. toen, voor vele jaren, de regent van Tjiandjoer zijn wensch om Christen jte worden, niet durfde vervullen, uit angst voor de bedreiging, dat hij in het geval zijn ambt zou verliezen. Over deze vraag zijn dan ook al heel wat dikke nota's - zonder veel resultaat, vol geschreven. De heer Helsdingen nu, zich voor zijn vak interesseerend, kwam op de gedachte, eens het recht uit het rechtsgevoel af te leiden, en de regenten zelf naar hun oordeel te vragen. Die wetenschappelijke vraagof, naar het oordeel der regenten, een christen, casu qfiö, regent zou mogen worden of blijven, legde de heer Helsdingen niet vermoedend dat ook weer uit deze zaak venijn zou worden gezogen den regenten voor. De christelijke regeering, scherp op haar hoede, en begrijpend, dat ook dit eenvoudige feit zou worden verdraaid, gelastte echter de intrekking. Veiligheidshalve. Zooals men ziet. treft den heer Helsdingen geenerlei blaam. En nog véél meer kan het, zooals de heer Tydeman deed, als een „bewijs" voor de kersteningspolitiek der Regeering wor den aangemerkt. Integendeel, indien er uit het geval iets moet worden afgeleid, is het slechts le. Hoe buitengewoon angstvallig de „Christelijke" regeering gewaakt heeft om zelfs den schijn van gedwongen kerstening te vermijden. 2e. Hoe buitengewoon lichtzinnig vrijzinnige couranten en vrijzinnige redenaars met de reputatie van verdienstelijke ambte naren plegen om te springen, wanneer het geldt de poging om aan de malle en onhoud bare kersteningsfabeltjos een glimp van waar schijnlijkheid te verleenen. Nota bene 1 (De Nederlander). II o f n i e u w s. Op het Vrijdag gehouden cour van geluk- wensching verschenen II. M. de Koningin en de Prins met het Prinsesje te midden van de autoriteiten en dames en heeren in de ontvangstzaal vereenigd. De gala-raoüt ten liove heeft Vrijdagavond, in verband met het overlijden van de Konin gin-Moeder van Zweden niet het feestelijk ka rakter van anders gehad. H. M. de Koningin en Prins Hendrik hielden na 9 uur wel het cercle van gelukwensching voor de vreemde gezanten met hun dames en leden van hun legatiepersoneel, maar deden ditmaal niet de ceremonieele intrede in de balzaal, voorafgegaan en gevolgd door hof dames, grootofficieren, kamerheeren, adjudan ten en andere officieren van het militaire Huis. Noch in de groote, noch in de kleine dans zaal was een orkest. H. M. de Koningin zoowel als Z. K. H. de Prins lieten zich in de groote zaal velen uit de dames en heeren gasten voorstellen of be gaven zich naar andere salons, waar de Vor stelijke personen zich eveneens met bezoekers onderhielden. Er waren ongeveer 1000 uitnoodigingen tot bijwoning van deze avondontvangst uitgegaan. De partij was ten 11 Va uur afgeloopen, vroeger dan de gewone hofbals eindigen. H. M. de Koningin heeft een belangrijk bedrag geschonken voor het schoolwerk der Broedergemeente in Suriname aan de. maat schappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de inlandsche bevolking in de kolonie Suriname zoomede aan eenige Nedec- landsche weldadigheidsvereenigingen in het buitenland. Onder w ij zersovervloed. Vanwege het Ned. Onderwijzers-Genootschap wordt, naar men aan de „Maasb." meldt, een onderzoek ingesteld naar het aantal onder wijzers en onderwijzeressen, die nog zonder betrekking zijn en wat voor deze jongelui kan gedaan worden. Op de 1.1. Maandag gehouden jaarvergade ring van onderwijzers aan Kweek- en Nor maalscholen in Noord-Brabant, waar dit punt ter sprake kwam, deelde een Directeur eener Rijksnormaalles mede, dat van de dertien leerlingen zijner inrichting, die in April slaag den pas twee een vaste betrekking hadden bij het onderwijs. Geen aanmoedigend ver schijnsel voor de betrokkenen. De p o r t e f e u i 11 e k w e s t i e en de S. D. A. P. Naar het Volk van gisteravond meldt, heeft het partijbestuur der S. D. A. P. Zaterdag te Amsterdam vergaderd. Besloten werd tot instelling van een commissie ter voorbereiding van de behandeling der portefeuillekwestie op het aanstaande verkiezingscongres. [Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Duys, Dijkgraaf, van der Goes, Jefs, Mendels, Oudegeest, de Roode, van den Tempel, Troelstra, Schaper, Vliegen en Wibaut. Als secretaris werd de heer Matthijsen aan de commissie toegevoegd. Naar aanleiding van een brief van 3 partij- genooten, die krachtens hun functie gewoonlijk deelnemen aan de partij conferenties, was de vraag ingekomen, om een dergelijken conferentie te beleggen, ten einde den inwendigen toestand te bespreken. De conclusie van het partij bestuur was, dat er voor een dergelijke con ferentie geen aanleiding is. De inwendige toestand der partij is over het algemeen goed. En voor zoover er door het groote meeningsverschil over ne porte feuille-kwestie iets aan hapert, is er dooreen partijconferentie toch niets aan te doen. In het hoofdbestuur der Chr. Sociale Partij hebben thans zitting Dr. C. D. Cramer, te UtrechtA. van Dijk te IJsselsteinJ. Eouma te 's Graveuhage Ds. J. C. B. Eijkman te Sittard A. de Geus, te Gendringen J. van der Heeg, te Groningen Dr. E. A. Keuchenius te Scheveningen Mr. A. R. van de Laar, te Gendringen. Zabern. STRAATSBURG, 5 Januari. De krijgsraad van de 30ste divisie behandelt sedert van ochtend in openbare zitting het proces tegen kolonel von Reuter van het 99ste regiment infanterie wegens vrijheidsberooving, het be werken van vrijheidsberooving en uitoefening van dwang.v De beklaagde zou zich de uit voerende macht te Zabern wederrechtelijk toegeëigend hebben. Tegelijkertijd staat te recht luitenant Schadt, beklaagd wegens het uitoefenen van dwang, vrijheidsberoovingen mishandeling en huisvredebreuk. Er zijn 115 getuigen gedagvaard. In de zaal zijn tal van journalisten uit binnen- en buitenland aan wezig. Na de voorlezing van de akte van beschul diging verklaarde von Reuter bij voorbaat uitdrukkelijk, dat alles wat zijn ondergeschik ten gedaan hadden alleenlijk op zijn bevel en door zijn toedoen was geschied. Hij alleen nam de verantwoordelijkheid ervoor op zich, Von Reuter beschrijft dan de verhoudingtus- schen militairen en burgers te Zabern. Eerst is die zeer goed geweestnaderhand schreef de Zaberner Anzeiger op onbehoorlijke wijze over zekere voorvallen in de kazerne. Dien tengevolge weigerden zijn manschappen de stad in te gaan, om niet aan plagerijen en vechtpartijen bloot te staan. Hij instrueerde daarop zijn onderofficieren en manschappen, hoe zij, als daar rechtmatige reden voor be stond, krachtdadig en zoo noodig met gebruik making van de wapens moesten optreden. Bij de eerste gebeurtenissen heeft hij dadelijk den bijstand van het kreits- en gemeentebestuur ingeroepen. Kolonel v. Reuter beschrijft uitvoerig de gebeurtenissen. Hij verklaart met nadruk, dat er niets verheimelijkt of verbloemd is. Op 8 November zond hij een eerste-luitenant naar de politie, met het verzoek om zorg te dragen dat er tijdig maatregelen tegen buiten sporigheden genomen en de officieren be schermd werden. Er was echter maar een man aanwezig. Den 9den November ontving een majoor van den gendarme ten antwoord Wij zullen niet tusschenbeide komen en hebben daar geen bevel toe. Van Reuter verklaart, dat hij na den lOden aantal brieven met beleedigenden, gemcenen in houd heeft ontvangen. Hij nam waar, dat de postambtenaren merkwaardigerwijze stuk ken achterhielden, waarin de houding van de officieren goedgekeurd en geprezen werd, maar beleedigende briefkaarten lieten be stellen. Om een uur werd de behandeling, nadat de kreitsdirecteur Magl als eerste getuige ge hoord was, tot vanmiddag vier uur verdaagd. Er zijn in het geheel 70 journalisten uit allerlei landen tegenwoordig. De behandeling- van de zaal zal denkelijk drie dagen duren, het vonnis wordt Donderdag verwacht. De krijgsraad bestaat uit een generaal en drie kolonels aldus de N. R. Crt. De prins van Wied. PARIJS, 3 Januari. Een redacteur van het Journal heeft te Alt-Wied met den prins van Wied, toekomstig vorst van Albanië, een pers- gesprek gevoerd. De prins had als voor waarde voor het onderhoud gesteld, dat hij enkel van te voren schriftelijk ingeleverde vragen zou beantwoorden. De prins volgde die vragen op den voet en zoo kwam het onderhoud neer op de volgende antwoorden Ik vertrek 3 Januari naar Potsdam, waar de delegatie der plaatselijke besturen van Albanië zich aan mij voor kan stellen. Ik denk 20 Januari naar Albanië te gaan. Mijn hoofdstad zal Durazzo zijn. Ik zal niet den titel van Koning, maar van souverein vorst van Albanië aannemen. Ik denk niet, dat ik een nieuwe ridderorde zal instellen. Indien ik het wel noodig acht, zal ik beginnen met de witte ster van Skanderbeg. Ik bestudeer op het oogenblik inderdaad de Albaneesche taal in zijn twee voornaamste dialecten. De drie godsdiensten, de Mohammedaansche, de katholieke en orthodoxe, zullen nauwgezet worden geërbiedigd. Ge kunt alle geruchten over opstand tegenspreken. Het vorstendom is arm. Een leening is toegestaan. Gedu rende 2 jaren zal de internationale commissie er het toezicht over houden. Ik heb geen enkele politieke verklaring omtrent het nieuwe Albanië af te leggen. De verslaggever meldt verder op grond van inlichtingen uit de omgeving van den prins De prins van Wied heeft ongeveer 759,000 frank persoonlijk inkomen. De jaarlijksche toelage der mogendheden zal 250,000 frank zijn. Het regeeringsstelsel van Albanië zal aanvankelijk berusten op een grondwet. Er zal een parlement en er zullen provinciale staten zijn. De belastingen worden centraal bestuurd. Er zal een leger worden gevormd. Te New-York werd een dievenbende ontdekt, die er in 't bijzonder werk van maakte, automobielen te stelen. Sinds 1 Jan. 1913 werden 206 auto's ontvreemd54 ver dwenen zonder er een spoor van te vinden was; de andere werden door een heeler naar Zuid Amerika gezonden. Een waanzinnige. PARIJS, 5 Jan. Een ernstig voorval heeft gistermiddag in een tramwagen, die op een der buitenboulevards reed, plaats gehad. Een 22-jarig passagier werd plotseling waanzinnig, en bedreigde met zijn revolver alle mede reizigers. Een paniek ontstond, waarbij ieder een naar de uitgangen drong. Plotseling wierp de waanzinnige zich op een jongen man, dien hij op den grond smeet. Het slachtoffer werd zoodanig door den waanzinnige getrapt, dat hij zwaar gewond en bewusteloos naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. In de algemeene verwarring wist de waanzinnige dader te ontkomen. BRUSSEL, 5 Jan. In de Rue Ansbach heeft gistermiddag een geweldige brand ge woed. Urenlang was de brandweer bezig om den brand te blusschen. Een tweetal per sonen werden overreden. Een overleed, de andere werd zwaar gewond. TER NEUZEN, 6 Jan. 1914. In de op a.s. Donderdag des voormiddags ten 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de vol gende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming commissarissen der brandweer. Aanbevolen worden A. J. Tazelaar (aftr.) en J. J. Verjaal en S. van Rees (aftr.) en G. J. Balkenstein Jr. Benoeming secretarissen der brandweer. Aanbevolen worden voor le secretaris L. J. de Vries (aftr.) en M. C. van Sprang; voor 2e secretaris J. Risseeuw (aftr.) en A. Kooman. Verplaatsing straatlantaarns. Wijziging raadsbesluit, waarbij de datum van indiensttreding van den onderwijzer C. Bakker wordt bepaald. Regeling jaarwedden onderwijzend personeel school B. Vaststelling 3e suppl. kohier hoofd, omslag suppl. kohier schoolgeld lager onderwijs 1913 suppl. kohier schoolgeld m.u.l.o. 1913; kohie ren schoolgeld m.u.l.o. en m. o. no. 1 voor 1914. Bij Kon. besluit is benoemd tot Lector in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Leiden (vacature Prof. Mr. Heeres, lid der 2e Kamer) Dr. E. C. Godée Molsbergen, tevens lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1913 was als volgt mann. vr. totaal Geboren139 122 261 Gevestigd338 303 641 Overleden Vertrokken 54 317 902 50 104 332 649 753 Bevolking op 31 Dec. 1913 4622 4766 9388 „.31 1912 4516 4724 9239 Alzoo vermeerderd met 106 43 149 Er werden voltrokken 66 huwelijken. Levenloos werden aangegeven 5 kinderen. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1913 was als volgt Geboren 31 m., 40 vr., totaal 71. Gevestigd 64 m., 64 vr., totaal 128. Overleden 14 m., 14 vr., totaal 28. Vertrokken 58 m., 51 vr., totaal 109. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1912 1317 1315 2632 31 1913 1340 1354 2694 alzoo vermeerderd met 62 personen. Voltrokken huwelijken 21. Levenloos aangegeven 1 vr. Eene echtscheiding. Zaamslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1913 was als volgt Geboren 52 m., 52 vr., totaal 104. Gevestigd 73 m., 69 vr., totaal 142. Overleden 23 m., 19 vr., totaal 42. Vertrokken 123 m., 100 vr., totaal 223. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1912 1680 1743 3423 31 1913 1659 1745 4404 alzoo verminderd met 19 personen. Voltrokken huwelijken 27. Levenloos aangegeven 4 m. en 2 vr.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 2