nieuws» en üdpenemieblad Zeeland Hntïreoolutionait oooi w. Ga niet alleen. Gelukkig Nieuwjaar. Binnenlaudsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Burgerlijke S t a u d. Handelsberichten. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetij te Teriieuzen. Advertentiën. Ter Neuzensche Emailleerinrichting. No. 1082. Donderdag 1 Januari 1914 lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Fe stdageo, bij den Uitgever D. H. LITT.531J kt, te TER NEUZEN ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN ^FTiCHTEn"AAN DE REDACTIE"; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZOROEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. D I T nummer verschijnende op Nieuwjaarsmorgen, komt in- plaats van de courant van Vrijdagavond. Al is het niets dan schijn, toch lijkt 't wel, alsof de Nieuwjaarsdagen in steeds sneller vaart elkander opvolgen. In onze verbeelding waren de jaren in onze jeugd veel langer dan die we nu beleven. Natuurlijk is dit zoo niet, maar naarmate we vorderen op onzen levensweg, valt ons de tijd korter. Als dit nummer van ons blad verschijnt, behoort ook hut jaar 1913 tot het verledene. Er is veel, dat tot dankbaarheid aan den Gever alles goeds mag stemmen bij een terug blik op het afgeloopen jaar. Toen op den Balkan Turk en Christen tegen elkaar in 't harnas vlogen, scheelde het weinig, of de oorlogsvlam was overgeslagen over ge heel Europa. God wendde echter dit gevaar af en al stond bij wijlen de zaak kritiek, de vrede bleef bewaard en het oorlogsrumoer bleef verre van onze grenzen. Wel gingen Neder- landsche vrouwen en mannen de gruwelijke ellende, door den oorlog veroorzaakt, lenigen zelf hadden wij er niet van te lijden. De uitkomstenvan den landbouw waren ditmaal niet schitterend. De overige bronnen van bestaan gaven echter reden tot tevreden heid en mogen wij de opbrengst der belas tingen beschouwen als een tamelijk betrouw baren thermometer vau 's lands welvaart, dan heeft 't Nederlandsche volk over het jaar 1913 alleszins stof tot roemen. Wij werden hier bewaard voor verwoestende natuurrampen en besmettelijke ziekten. In één woord, op velerlei terrein is er reden, om aan 't einde van 1913 het dankbaar te erkennen God heeft bet wel gemaakt. Wel bracht 1913 op politiek gebied teleur stelling voor de rechtsclie partijen en staan de zonen van 't zelfde vaderland nog veelszins verdeeld tegenover elkander. Doch let men op de stemmen, die ook in het linkerkamp opgaaD, om aan de rechtmatige klachten gehoor te geven in zake het onderwijs, den grootsten twistappel op politiek terrein ge durende de laatste drie kwart eeuw, dan valt ook hier dankbaar te getuigen van grooten vooruitgang en toenadering. En wat zal het nu zijn Wat zal 1914 ons brengen Niemand die het zeggen kan. Aan God alïfeen is het bekend, wat ons in nieuwe jaar zal overkomen. Voor ons is de toekomst een geheel vreemd land, waarin geen pad of weg ons bekend is. Wie in den vreemde dwalen moet, doet wijs een vertrouwden gids te kiezen. Een gids, die de wegen kent en voor dreigende gevaren weet te waarschuwen. Een leidsman, die ons veilig brengt naar de plaats onzer bestemming en aan wien we ons volkomen kunnen toevertrouwen. Welnu, zulk een gids hebben we ook noodig, waar we onze reis voortzetten in de ons onbekende toekomst. Zoo ooit, dan is hier de waarschuwing gepastga niet alleen En zulk een leidsman biedt zich aan om ons verder te brengen op onzen levensweg om ons te bewaren voor alle leed,, dat ons bedreigtom ons veilig te brengen tot het doel van ons leveneen behouden aankomst op het strand der eeuwigheid. Die gids is Jezus. Zonder Hem dwalen we van den rechten weg, staan we bloot aan allerlei dreigende gevaren en zullen we nimmer ons levensdoel bereiken. Ga daarom niet alleen, doch neem Ilem aan als uw leidsman en gids door dit loven ook in het nieuwe jaar. Wie aan Zijn hand verder gaat, kan gerust de donkere tóekomst tegemoet treden. Met Hem hebben we niet te vreezen, wat ons ook de nieuwe tijdkring brengen moge. Elk jaar brengt ons een stap nader bij ons einde; gaan we aan Zijne hand en laten wij ons door Hem leiden, dan beteekent elk jaar voor ons een stap nader bij de eeuwige zaligheid. En die zalieheid, het leven in Gods gemeen schap en tot Zijne eer, moet toch liet einddoel van ons leven zijn. Waar die eere Gods niet liet doel des levens is, is het leven mislukt in den vieeselijksten zin des woords. Daarom lezer, ga niet alleen verder, maar kies dien Gids aan wiens band gij niets te vreezen hebt en die u eenmaal zeker brengt aan 't groote doel des levens. In de hoop, dat al onze lezers dien Gids zullen volgen ook in 1914 wenschen wij vriend en tegenstander een Gisteren werd door de Eerste Kamer aan genomen een reeks wetsontwerpen, o.a. dat voor de toevoeging van Hoek van Holland bij Rotterdam. De methode, gevolgd bij deze annexatie, was bestreden door de heeren De Vos van Steenwijk en Van den Berg en ver dedigd door minister Cort van der Linden. In een gisteren gehouden raadsvergade ring van Zaandam heeft de vertrekkende bur gemeester Jhr. mr. C. A. Elias afscheid ge nomen van de raadsleden. Door alle fracties werd de heer Elias har telijk toegesproken, men verklaarde zijn krach tige en onpartijdige leiding ten zeerste te waardeeren. Onder hen, die den burgemees ter toespraken, was ook de wethouder Duys. Treinenbotsing. Zondagmorgen om 10 uur had in de ICaiser Wilhelm tunnel bij Kochem een botsing plaats tusschen twee goederentreinen24 wagens werden versplinterd, 2 remmers werden ge dood, 3 beambten ernstig gewond. Men denkt, dat de botsing ontstaan is, doordat niet vol doende veiligheidsmaatregelen in acht zijn genomen bij liet omzetten van den wissel. TER NEUZEN, 31 Dec. 1913. In het vorig nummer maakten we melding van het stichten eener fabriek voor liet ver vaardigen van staal in de nabijheid van Sel- zaete. We verzuimden te vermelden dat het bericht ontleend was aan de M. Crt. Op 31 Dec. is het 350ste perceel bij do Electrisclie Centrale alhier aangesloten. 14 Maart 1.1. werd liet 300ste perceel aangesloten. Totaal werden in 1913 60 aansluitingen ge maakt. Op de voordracht voor leeraar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool te Zutphen is als no. 2 geplaatst de heer F. D. de Soet, leeraar aan de H. B. S. te Ter Neuzen. Zaamslag, 30 Dec. Heden werd alhier aan besteed de levering van 178,000 K.G. superpli,, 100,000 K.G. chilisalp. (lev. 15 Febr./l Mrt 50.000 K.G. chilisalp. (lev. 1/15 April), 33,000 K.G. chilisalp. (lev. 15 Mei/1 Juni) en 20,000 K.G. Kaïniet Hiervoor werd ingeschreven als volgt voor superph. door II. J. Schrader, Amster dam, f2,24, P. J. v. Ardenne, Dordrecht, f 2,19, G. v. Moreels, Gent, f2,10, D. J. Oggel, Axel, f2,04E, A. Wieland, Ter Neuzen, f2,04, L. Evertsdijk, Biezelinge, f 2,02, A. Blondeel, Aardenburg, f 1,99, G. Dees Jr., Ter Neuzen, f 1,98, J. F. de Moor—Vlaminck, Hulst, f 1,98, A. Hamelink, Ter Neuzen, f 1,97, „Holland", Rotterdam, f 1,96, P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 1,95s, D. Scheele Az., Ter Neuzen, f 1,95®, W. Bedet, Ter Neuzen, f 1,94. Voor kaïnict door A. Blondeel, Aardenburg, f2.35, D. J. Oggel. Axel, f2,1668, W. Bedet, Ter Neuzen, f2,1468, J. F. de Moor—Vlaminck, Hulst, f2,1468, P. J. v. Ardenne, Dordrecht, f2,14, A. Wieland, Ter Neuzen, f2,126. Voor chilisalp. door P. J. v. Ardenne, Dor drecht, f 12,74, f 12,74, f 12,74, L. Evertsdijk, Biezelinge. f 12,58, f 12,62, f 12,58, A. Blondeel, Aardenburg, f 12,33, f 12,33, f 12,24. W. Bedet, Ter Neuzen, f 12,32, f 12,34, f 12,12, D. J. Oggel, Axel, f 12,30, f 12,33, f 12,28, D. Schede Az., Ter Neuzen, f 12,26, f 12,29, f 12,08, A. Wieland, Ter Neuzen, f 12,24, f 12,30, f P. J. Scheele, Ter Neuzen, f 12,24. f 12,24, f 12,04. De levering is als volgt gegund die van Superphosphaat aan W. Bedet, Ter Neuzen voor f 1,94Chilisalpeter. alle drie partijen, aan P. J. Schede, Ter Neuzen voor f 12,24 f 12,24 en f 12,04; Kainiet aan A. Wieland, Ter Neuzen voor f2,126. Hulst (Rustwat). 27 Dec. werd alhier aan besteed door de vereeniging „Nooit gedacht" 275 000 Kg. Superphosphaat. Gegund aan den lieer P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f2,056. Axel. Zaterdag a. s. zal alhier een Zeeuwsch- Bclgische paardenmarkt gehouden worden, des morgeus om 10 uur aanvangende. Er zijn vier prijzen van vijf gulden voor beschikbaar gesteld. PREDIKBEURTEN. Vlissingen. Hedennacht kwam dc nachtboot Oranje-Nassan met een Amerikaansche post aan bestaande uit 950 postzakken. Er waren vijf postrijtuigen voor noodig. Soest. Door onbekenden tot lieden is van nacht ingebroken in liet kerkgebouw der Geref. kerk alhier. De voordeur en de consis torie zijn door inbrekerswerktuigen zeer be schadigd. De politie stelt een onderzoek in. Elbeen. In de afgeloopen nacht hebben roovers te Marezo ingebroken in de dienst- kamer van het station. Ze namen de brand kast met een inhoud van 6000 mark mede. Berlijn. De sneeuwval blijft hier nog steeds aanhouden. Er is 20.000000 K.M.3 sueeuw thans gevallen. Het verkeer ondervindt groote vertraging. Er zijn 10.000 sneeuwruimers aan het werk. Naw-York. Engeland en Duitschland hebben de Portugeesche bezitting Angolo in Afrika voor een bedrag van 10,000000 dollar aange kocht- Beide genoemde landen zullen deze bezitting verdeden. Voorni. Nam. DAGE N. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 2 3 4 5 6 Jan. 4 34 4.53 5.13 5.34 5.55 6.16 6.39 7.3 7.30 7.58 8.30 9.2 9.36 10.12 Aan vrienden, bekenden en begunstigers zij een gezegend Nieuwjaar toegewensebt. Ter Neuzen. N. J. ACKE, Bondsrijwielhersteller. Bij de wisseling van het jaar wordt aan alle begunstigers, vrienden en bekenden, Gods besten Zegen toegewenscht. P. VAN ARENTIIALS. Ter Neuzen. Grenulaan. D. BAREMAN. Handel in stroo enz. p. f. Ter Neuzen. Bij de wisseling des jaars Gods besten Zegen toegewenscht aan begunstigers, vrienden en bekenden, zoowel buiten als binnen deze ge meente. G. v. d. BENT, Ter Neuzen. Zandstraat. J. DE BREE Fz., Aannemer, Ter Neuzen, wenscht allen een gelukkig jaar toe. Heilgroet aan allen. Dijkstraat 56, Ter Neuzen. H. D. BOL, Sclioenhandel. Bij de intrede van liet Nieuwjaar breng ik bij deze mijn Heilwenschen aan Begunstigers, Vrienden en Bekenden, zoowel buiten als bin nen de stad. Dankende voor het vertrouwen beveel ik mij opnieuw aan. P. VAN DER BENT—Balkenstein, Ter Neuzen. Slager. Aan al mijn vrienden, bekenden en begun stigers zoo buiten als binnen deze plaats wensch ik een voorspoedig jaar. J. VAN DER BURGT, Fruithandel, Nieuwstraat 44, Ter Neuzen. inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. llgUUi U\,I «J. j 1 - - - TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Dec. Jan Adriaan Wisse, oud 26 'j jm. en Maria Buijze, oud 24 jd. ■Geboorten. 27 Dec. Neelus, z. van Gerard bnap en van Teuutje Adriana van der Klooster. Overlijden. 23 Dec. Adriana Brakman, uud 41 j d. van Abraham en van Maria Adriana van Dixhoorn [overl.] 27 Dec. Tannetje de Back, oud 26 j., echtg. van Jacobus Francois Stoffels. ZONDAG 4 JAN. 191^. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur Ds.J.H, Lammortsma. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j uur Ds. A. Timmerman, Bevesti ging Kerkeraadsleden en 2 nur, Ds. A. Timmerman, Voorber. H. Avondrn. Sluiskil 9'/i uur, dhr. L. Dek. Axel 9'/j en 2 uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur, ds. G. van Dis. Hoek 9'/2 en 2 uur, ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Hontenisse 2 nur, ds. Den Boer van Hulst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/» uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/i uur, Evangelisatie. HULST, 29 Dec. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe j 9,25, -Rogge 7,75, Wintergerst 9,60, Zomer-crst 9,—, Haver 7.50, Erwten f 11,—, Witte Boouen ƒ15,— BruineBoonenƒ11,60, Duivenbooner^ll,— Paardenboonen ƒ10,50, Boekweit^"Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,16. Eieren per 26 stuks 1,60. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 18 varkens, schapen, waar van verkocht 6 stuks rundvee en 14 varkens.

Luctor et Emergo | 1914 | | pagina 1