Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Terneuzen. namen nu den toestand eens op. De tweede wagen Was er betrekkelijk goed afgekomen, die was niet omgevallen, alleen maar uit de rails geraakt en wat omhoog geloopen. De derde wagen stond nog gewoon in liet spoor als ik het goed gezien heb. Wij jkwamen, om het reddingswerk niet te belemmeren, niet te dicht bij en dus kon ik tamelijk moeilijk zien, maar ik geloof toch wel met zekerheid te kunnen zeggen, dat het zóó was. Als oorzaak van de ramp hoorde ik ver tellen, dat er een koppeling gebroken zou zijn, waardoor de laatste drie wagons op een oud spoor en uit de rails geioopen waren. Maar de machinist, die den trein naar Rotterdam bracht, verteldej dat de as van den eersten wagon afgeknapt was en dat daardoor het ongeluk was veroorzaakt. Daarover zal men zich nu al wel zekerheid verschaft hebben. Anderhalf uur na het ongeluk kwam er een werktrein uit Groningen met doktoren en hulppersoneel, die aanstonds krachtig aan het werk gingen om de lijken vrij te maken en de wagens van het spoor te verwijderen. Wij bleven daar nog een tijdlang bij kijken toenfloot de groote trein driemaal en wij moesten instappen, Lang over tijd kwam ik te Rotterdam aan. TER NEUZEN, 29 Dec. 1913. Hedenavond viert in de Geref. Kerk alhier de Ned. Herv. Zondagsschool „Samuël" haar kerstfeest met hare 500 kinderen. Za terdagavond was in het lokaal „Bethel'' de electrisch verlichte kerstboom te bezichtigen. Van deze bezichtiging werd door velen gebruik gemaakt. Er werden liederen gezongen be geleid door het orgel. Vrijdag werd in de Geref. Kerk alhier hot Kerstfeest gevierd met de kinderen van de Geref. Zondagsschool „Jachin." Om 5 uur kwamen een honderdtal kinderen van die Zondagsschool in het kerkgebouw samen met een klein gedeelte der ouders en verschillende belangstellenden. Door den voorzitter de heer J. J. v. d. Ouden werd de kerstgeschiedenis verteld. Daarna klonk plechtig het „Eere zij God". Na tractatie aan de jeugd, vertelde de heer P. J. Koole over Napoleon en 1813. Wederom werden kerstliederen aangeheven. De voorzitter vertelde toen nog een verhaal over een kerstfeestviering in een Duitsch dorpje. Het slotwoord werd gesproken door den heer W. Bedet, die als slotvers opgaf Psalm 68: 10 en met dankgebed eindigde. Er werd een collecte gehouden voor de evan gelisatie in den Zuid-Oosthoek van Friesland. Vrijdag, den tweeden Kerstdag, was het in onze stad wederom volop dansmuziek. Des avonds hadden verschillende vechtpartijen plaats, waarbij de ruiten vau sommige per ceelen het moesten ontgelden. Arrestaties bleven niet uit en naar men ons meedeelde moest de politie op een moment met de wapens in de hand optreden bij een arrestatie. De marechausees deden ook dienst. Ook Zaterdag was door den burgemeester verlof gegeven om dansmuziek te maken. Zaterdagavond tot in den nacht toe was het groote herrie in sommige stadsgedeelten. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de draaibrug over het hoofdkanaal bezuiden Ter Neuzen (de zooge naamde Hoeksche brug) van hedenmorgen af tot Woensdag 3L December 1913 te zes uur voormiddag voor alle verkeer te land zal zijn afgesloten en dat gedurende die afsluiting het verkeer is omgelegd over de dubbele rolbrug over het buitenhoofd van de Westschutsluis alhier. Driewegen. Zaterdagavond had in het Hotel de la Station te Ter Neuzen de aanbesteding plaats van 250 ton Ruhrkolen van 50% grof voor de vereeniging „Uit Voorzorg alhier. Levering van lFebr.1 Maart. Ingeschreven werd door de Rotterd. Kolenvereen. agent Pilaar te Goes voor f 9,95, Gebr. Hamelinck te Ter Neuzen voor f 9,75 en Van de Weg te Rotterdam voor f 9.40. Gegund aan den laagsten inschrijver. Met inbegrip van lossen enz. wordt de prijs voor de verbruikers f 9,75 alles per 1000 K.G. Het drama te Zaamslag. In den laten avond van den tweeden Kerst dag had in het zoo rustige en schoone lande lijke dorp Zaamslag een verschrikkelijke ge beurtenis plaats. Het was reeds 10 uur geweest toen aan de achterzijde van de woning van den gemeente-veldwachter Van Petegem een persoon binnendrong, gewapend met een groot mes. Het was een zekere Frans Diele- man, gehuwd en vader van één kind, te Zaam slag woonachtig doch aan de coces-ovens te Sluiskil tegenwoordig werkzaam, üieleman verkeerde onder den invloed van sterken drank. Hij kwam fluks op den veldwachter aangeloopen, die, hem ziende, zijn revolver gereed hield en hem waarschuwde en dreigde D. kwam daarop nog korter op v. P. aange loopen, toen de veldwachter een schot loste, waardoor D. in het hart getroffen werd en neêrzeeg. Eenige oogenblikkgn later was D. een lijk. Een tweetal ingezetenen van het dorp wer den spoedig geroepen. Een ander ging den dokter halen, die den dood vaststelde. Daarop werd om den burgemeester gereden. ZEd. kwam echter niet mede. Daarna ging men naar Ter Neuzen om de marechaussees. Deze kwamen des nachts op het dorp aan. Om 3 uur ongeveer werd door hen het lijk van D. naar het lijkenhuisje gebracht. Zaterdagmorgen werd op het dorp en in de omgeving deze droeve zaak algemeen bekend en werd er natuurlijk druk over gesproken. Zaterdagmiddag is iiet gerecht uit Middel burg ter plaatse geweest om het eerste onder zoek in te stellen en het gebeurde in oogen- schouw te nemen. Zondagmorgen is het lijk van D. naar Mid delburg vervoerd, om onderzocht te worden. Hedenmorgen kwam het weder terug en hedenmiddag om 1 uur had de begrafenis plaats. De getroffene had reeds lang een wrok tegen den veldwachter. Zaamslag. In de op 23 dezer gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, was alleen afwezig de heer De Putter. De voorzitter doet mededeeling dat aan den gemeente-se cretaris van 24 Dec. tot 3-Jan. verlof is ver leend. Dat ingekomen is een schrijven van Ged. Staten houdende bericht tot afschaffing van veemarkten te Axel. Dat het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1913 goedgekeurd is terug ontvangen. Voorts een schrijven van de Z. VI.-Tramweg Maatschappij houdende verzoek tot verkoop 4 olmenboomen voor f 18,— in verband met aanleg trambaan. Na eenige discussie stelt de heer Wisse voor de boomen te verkoopen voor 90 gulden aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren de Mul, de Ruijter en de Feijter. Een adres van A. P. de Mul wordt voor kennisgeving aangenomen, wat het dempen van de geheele sloot iti de Polderstraat langs zijn eigendommen betreft. D. R. de Hondt vraagt f 80 verhooging als bediende bij de straatverlichting voor meer dere werkzaamheden, wordt alsnog aange houden. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werd besloten de gemeente Zaamslag te verdeelen in vijf wijken zulks in verband met het be paalde bij'artikel 8 van het Reglement op het Burgerlijk Armbestuur en overeenkomstig overgelegd concept-besluit. Bij de rondvraag vestigt de heer de Jonge de aandacht van B. en W. op den slechten toestand van het slachtterrein. De voorzitter zegt dat deze toestand ver betert zal worden. Ook zal er beter de hand aan gehouden worden wat aanbesteding boven de f25 betreft, zegt de voorz. naar aanleiding van een vraag daaromtrent van den heer de Jonge, dit in verband met werkzaamheden voor de gemeente door metselaar Galle. De heer Wisse vraagt of de voordracht voor een hoofd der school in den Gr. Huijssens- polder nog niet gereed is. De voorz. antwoord dat juist met den schoolopziener er over ver gaderd zal worden. Daarna werd de vergadering gesloten. Axel. De Kerstdagen zijn hier bijzonder rustig voorbij gegaan. Er was geen dans muziek. Onregelmatigheden hadden niet plaats. Even over de grenzen van het Z. VI. gebied onder het Belgische Nijverheidsdorp Selzaete worden thans de voorbereidende werk zaamheden gedaan voor het stichten van eene der grootste industrieën, die zich op 't oogen- blik langs het kanaal Neuzen—Gent bevinden. De nieuwe industrie zal bestaan in het ver vaardigen van staal en de fabriek zal volgens mededeeling van den bouwmeester eene der grootste worden van geheel België Voor den bouw der fabriek is een terrein gekozen, dat eene oppervlakte heeft van circa 50 Hectaren, terwijl in die omgeving gelegen lieid is tot uitbreiding van de dubbele grootte Met den grond, die afkomstig is van de uitgegraveu fundamenten wordt onder de ge meente Selzaete een dooden kanaalarm ge dempt, waardoor het marktplein dier plaats met eene lengte van ongeveer een halven kilometer zal worden verlengd. Volgens de mededeelingen staat deze com binatie geheel op zich zelf, los van de overige Belgische staalfabrieken en is het de bedoeling van hier uit een flink afzetgebied naar de Hollandsche industrieplaatsen te vinden. Geref. Gem. Beroepen te Goes II. Janse, te Barneveld. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Geref. Kerken. Beroepen: te Hazerswoude W. S. de Haas, te Tzummarumte Winsum (Gr.) J. Visser te Driebergen. Bedankt: voor Nieuwendijk (N. Br.) J. F. Jonkers te Schiedam; voor Rotterdam K. Dijk te Rijswijk; voor Amsterdam Dr. J. C. de Moor, te Den Haag. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Sappemeer G. H. Steijn, te Rottum (Gr.); te Callantsoog (N.-II.) O. J. Reinders, cand. te Thesingete Retranche- ment J. Borger, cand. te Amsterdamte Noorden B. J. Werther te Otterloo. Aangenomen naar Stedum D. A. v. d. Bosch, te Nieuw-Vennep Bedankt: voor Jaarsveld K. van As, te Moerkapellevoor Heilouw (Gr.) K. Eekhof te Asten (N.-Br.voor Oostwoud (N.-H.) J. II. C. Kater, te N. Oudshoorn voor Ede en St. Maartensdijk B. Batelaan, te Ouderkerk a. d. IJssel. Naar de letter. Nieuwe portier: „U moet uw wandelstok hier afgeven." Museum-bezoeker„Zie je dan niet dat ik er geen heb Portier: „Dan moet u 'm gaan halen; het voorschrift is duidelijk: alvorens^binnen te gaan, moet men zijn stok afgeven." Uit 1813. Ergens zou de Keizer voorbijkomen. Een troepje Groninger soldaten waren onder de troepen, die Napoleon moesten begroeten. Hun luitenant, ook een Groninger, ging hen nu duidelijk maken, wat zij moesten roepen „Ie waiten ja wél wat ein old wief is „Joa, luitenant, dat waiten wie wél." Nou, den motten ie allène daorvan „wief" zeggen. Ken nen ie dat ontholden „O, jawèl, dat kennen wie best ontholden 1" „Ie waiten ook wel, wat 'n troanlaampe is, uait Nou, dat „troan" loaten ie weg en roupen „laampe''. Kennen ie dat ontholden „O, bést, luit'nant, dat zei wel goan 1" „Ie waiten ook wél wat een „piepereur" is nait „Nou, öf wie!" „Doarvan loaten ie „piepe" weer weg en roupen allène „reur." Kennen ie dat ontholden?" „O, bést, luit'nant." ,,Dus wief, laampe. reur„Joa, joa, luit'nant Een half uur later passeerde de Keizer, en wat riepen onze brave Groninger soldaten „Old wiet! troanlaampe!piepereur!" Vrijdag in de vroegte werd te Haarlem door eeii bakker op straat gevondeu het lijk van een 50jarige vrouw in nachtgewaad, een cape over het hoofa en een plasje bloed bij Bij onderzoek in het gasthuis, waarheen het lijk was gebracht bleek, dat de vrouw, die onbekend is, vermoedelijk is overleden aan hartverlamming. Het bloed bleek aikomstig uit een gesprongen ader. Inbraken in Amsterdam. De inbrekers hebben te Amsterdam ge durende de Kerstdagen zich weder geweerd. In een grafkransenwinkel aan de Rozenboom- steeg hebben dieven, terwijl de bewoners niet thuis waren, zich toegang verschaft door middel van een valschen sleuteldaarna zijn zij in de huiskamer doorgedrongen, waar zij kasten hebben opengebroken en vele gouden en zilveren voorwerpen hebben ontvreemd, waarvan de gezamenlijke waarde ongeveer f 600 bedraagt. Uit het aangrenzende kantoor wordt een geldtrommeltje met ongeveer f 160 vermist. Voorts is Vrijdagavond ingebroken ten huize van den heer W., Weesperzijde 139. De heer W. had des namiddags 5 uur met zijn echt- genoote zijn woning verlaten bij hun thuis komst vonden zij den inhoud van kasten en buffetten in wanorde over den grond verspreid. Zilveren tafelgoed lag nog voor het grijpen in de open buffetlade, zoodat men kan vermoeden, dat de dief, door de thuiskomst van het echt paar W. gestoord, zich ijlings uit de voeten heeft gemaakt, zonder zich de moeite te geven alles wat van zijn gading was mede te nemen. Bij onderzoek bleek dat tafelzilver en een gouden armband met horloge gestolen waren, gezamenlijk een waarde van ongeveer f250 vertegenwoordigend. Maar ook had de inbreker van de gelegen heid gebruik gemaakt om zijn ondergoed eens te verwisselen zijn eigen vuile onderkleederen werden op den'grond gevonden, terwijl hij zich uit de garderobe van den heer des huizes van schoon ondergoed voorzien heeft. Ook heeft hij een oude, vuile jas achtergelaten, en daarvoor in de plaats de nieuwe overjas van den heer W. medegenomen. De heer W. is tegen inbraak verzekerd. De Kerstboom als brandstichter. Ieder jaar wordt in de groote Waalsche Kerk te Amsterdam op plechtige wijs het Kerstfeest gevierd der Deutsche Verein en der Deutsche Seemans-mission midden in de kerk staat een groote spar, waarin honderd tallen kaarsen branden. Wanneer men voor het eerst deze viering van het Kerstfeest bijwoont, doet het eenigszins vreemd aan, wanneer men onder den boom eenige brand weermannen ziet staan, in vol ornaat, die, terwijl de voorganger zijn gebed uitspreekt of terwijl de bazuinen het „Stille Nacht" doen liooren,langzaam heen en weer loopen, den boom geen oogenblik uit hetgezicht verliezende. In de meeste andere plaatsen van Nederland is de brandweer niet zoo streng. In het bui tenland echter durft de brandweerdirectie nog heel iets anders voorschrijven. Zoo is het in verschillende plaatsen van Amerika verbo den, een Kerstboom aan te steken, tenzij men hierbii de zooveel minder gevaarlijke electrici- teit te hulp roept. Men vindt deze regeling overdreven Toch nietImmers van 18N0 tot 1900 trad de Kerstboom niet minder dan 6800 maal als brandstichter op niet eens alle staten van do Noord-Amerikaansche Repu bliek zijn hierbij meegerekend. Het gedenkteeken voor de Boerenvrouwen. Het gedenkteeken voor de vrouwen en kinderen, die tijdens den Boerenoorlog in de concentratiekampen zijn omgekomen, is de vorige week door Mevr. Steyn onthuld. Het is een obelisk van 97 voet hoog op een voet stuk van 115 voet. De plechtigheid geschiedde bij prachtig weer in tegenwoordigheid van ruim zesdui zend belangstellenden, onder wie Botha, Steyn, De Wet en De La Rey. President Steyn hield vóór de onthulling een rede, waarin hij er den nadruk oplegde, dat het gedenkteeken niet is opgericht om iemand leed te doen of een altijddurend ver wijt te zijn, maar uitsluitend uit piëteit. Een volk, geboren uit moeders, als wien de ze eerezuil is gewijd, heeft niets te vreezen. De dag zal komen ging spr. voort dat het Zuid-Afrikaansche volk in al zijn geledin gen, van welken oorsprong elk daarvan moge zijn, indien maar allen zijn doordrongen van den waren Zuid-Afrikaanschen geest, de deug den die door dit gedenkteeken worden ver heerlijkt, als gemeenschappelijk erfdeel zullen beschouwen. Botha isprak na de onthulling en zeide dat de plechtigheid de gedachten in liefde, trots en weemoed naar het donkerste tijdperk der geschiedenis van Zuid-Afrika terugvoert. Hij noemde het den plicht der bevolking geen bitterheid of haat te voeden, maar de kinde ren te leeren zich zulke moeders waardig te toonen, gedachtig aan Kruger's raad tot zijn volk „onderzoek het verleden en neem daar uit al het goede om er de toekomst op te bouwen". De plechtigheid werd gesloten met het los sen van een salvo geweervuur als laatsten groet. Tal van prachtige kransen zijn aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. De heer Verschuur, consul-generaal van Ne derland, overhandigde namens koningin Wil- helmina een krans. In zijn rede maakte Steyn van dat huldeblijk met groote waardeering melding. De Engelsche suffragettes weigeren beslist om de „Encyclopedia Americana in te zien. En waarom Omdat bij de paragraaf „Eva" staat: „zie Adam". PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 31 DEC. 1913. Oudejaar. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 5'/i uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 51/» uur Ds. J. H, Lammertsma. Axel Stationstraat 5'/» uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 5'/» uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 5'/i uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 51/» uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 5'/j uur, dhr. L. Dek. Axel B1/» uur, ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 5'/» uur, ds. G. van Dis. Hoek 5'/2 uur, ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 5,/2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen DINSDAG 5'/» uur, ds. J. Fraanje van Rotterdam. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 5'/» uur, Leeskerk. DONDERDAG 1 JANUARI 1914. Nieuwjaar. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel [Kerkdreef] 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel [Stationstraat] Geen dienst. Zaamslag 9 uur, ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 uur, ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 91/» uur, ds. A. Timmerman. Sluiskil Geen dienst. Axel 9 uur ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, ds. G. van Dis., Hoek 9'/i uur, ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.] Ter Neuzen 9 uur, Leeskerk. DAGEN. Voorin. Nam. Dinsdag 30 Dcc. Woensdag 31 Donderdag 1 Jan. Vrijdag 2 Zaterdag 3 Zondag 4 Maandag 5 3.16 3.55 4.34 5.13 5.55 6.39 7.30 3.36 4.14 4.53 5.34 6.16 7.3 7.58

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3