flntirewlutionalt nieuws- en itdoertentiebiad Zeeland. E 000» a 40 cent, Uit de Pers. Uit de Tweede Kamer. Buiteiilaiidsch Overzicht. No. 1079. Zaterdag 20 December 1913. He Jaargang. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1—. per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneeri zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D H. L! "T'OIJ As. te TER NEUZEN. inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. plaatsen Zij, die een NIEUWJAARS-ADVER TENTIE in dit blad wenschen te evenals vorige jaren, worden beleefd verzocht hiervan, liefst spoedig, opgave te doen bij den Uitgever. Het Nieuwjaarsnummer wordt in extra groote oplage verspreid. V Niet geantwoord. In ons nummer van 10 Dec. 1.1. deden wij aan Jhr. De Muralt, lid der Tweede Kamer voor Oostburg, de vraag of hij zijne beschul diging, dat de heer K. een grove leugen had gedebiteerd, toen deze in een Open Brief beweerde, dat met 1 Jan. 1914 alle 70-jarige arbeiders pensioen zouden ontvangen zonder er voor betaald te hebben, nog langer hand haafde. Ofschoon ruim 8 dagen sinds dien voorbij gegaan zijn, heeft de heer De Muralt op onze vraag niet geantwoord. Wij zullen thans zoo vrij zijn, het bedoelde nummer tegelijk met dit nummer opnieuw aan zijn adres te zenden. En we herhalen onze vraaghandhaaft gij nog Uwe beschuldiging van grove leugen, ^ie volgens U nog wel laag en misleidend was V Het einde van den strijd Het ministerie-Cort van der Linden heeft zich tot taak gesteld, Staatspensionneering in te voeren en de Grbndwet zóó te wijzigen, dat we algemeen stemrecht krijgen en de be letselen voor vrouwenkiesrecht worden weg genomen. Nu zal wijziging der Grondwet niet mogeljjk zijn, als een groot deel der rechterzijde niet meewerkt. En die medewerking zal wel niet worden verleend, als niet tegelijkertijd recht gedaan wordt inzake onzen schoolstrijd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter geweigerd zelf daartoe het voorstel te doen, ofschoon hij ons goed recht volmondig heeft erkend. Wel wil hij eene Commissie benoemen, samen gesteld uit alle partijen, die een weg moet zoeken om aan den schoolstrijd voor goed een einde te maken. Vindt die Commissie dien weg, dan nog moet van de rechterzijde, het voorstel uitgaan tot wets-wijziging. De minister heeft, indien er zulk een voor stel komt van dc rechterzijde, de meest wel willende samenwerking beloofd. Dat is dus weder een groote stap verder op den weg ter bevrediging. Doch de minister is de Kamer niet. Wel hebben thans alle partijen zich be reid verklaard, deel uit te maken van de be doelde Commissie en was de toon, waarop dit onderwerp in de Kamer besproken werd, zeer vredelievend doch, 't is haast te mooi om te gelooven, dat er spoedig een eind zal komen aan onzen strijd voor vrijheid van onderwijs. Het stukje, dat wij onder Uit de Pers overnamen uit de Nederlander, bewijst alvast, dat niet alle Socialisten ons de volle vrij heid gunnen. Enkele dagen geleden waarschuwde de N. B. Courant ook reeds, dat men niet moest meenen, dat de bevoorrechte positie van de Openbare school ooit zou worden opgegeven. Zoo zijn er meer aanwijzingen, die doen vermoeden, dat niet alle man van links het breede standpunt van den minister inneemt. Intusschen, de omstandigheden kunnen ook den felsten tegenstander tot andere gedachten brengen. Het is al veel gewonnen, dat een vrijzinnig minister ons goed recht erkent en zijn mede werking toezegt, indien de Commissie het middel vindt, om onze wenschen te bevredigen. Voorloopig Ikunnen we dus met eenig goed vertrouwen het verder verloop dezer zaak afwachten. V Zonder succes. De protesten tegen de opvoering van het stuk Van de Kribbe tot het Kruis in de Cinema Parisien alhier hebben niet veel gebaat. Woensdag- en Donderdagavond is het stuk opnieuw vertoofid. Die protesten schijnen dus hij den Burge meester niet veel gewicht in de schaal te leggen. De macht der Pers. Onder dit hoofd schrijft De Rotterdammer Er is in de Kamer gedebatteerd over de vraag, waarom na liet aftreden van een reclitsch Kabinet altoos meer aanwas voor de socialisten te constateeren viel dan na het weggaan van een liberaal bestuur. Het feit, dat dit zoo was, werd niet betwist. De heer Troelstra zocht de oorzaak hiervan in bet bijzonder reactionair karakter der rechtsche 'Kabinetten. Iets wat al daarom niet opgaat, omdat in het laatste rechtsche Kabinet de Minister van Arbeid, wiens politiek karakter het meest op de arbeiders invloed uitoefent, den volke werd voorgehouden als nu letterlijk een staats-socialist. Maar de heer Aalberse had een veel aan nemelijker verklaring. Hij wees er op, hoe in arbeiderskringen, zoowel in kleurlooze als in Christelijke, de „neutrale" kranten worden gelezen, die in werkelijkheid liberale zijn. Niet het minst door de keuze van stukken voor de rubriek „Uit de Pers" wordt een eenzijdig overzicht gegeven en zoo ontevredenheid ge kweekt. En om die ontevredenheid te luchten stemt men dan op den socialist. Onder een linksch bewind werkt deze handelwijze natuur lijk veel minder krachtig. Dit betoog nu spreekt voor zich zelf. Maar laat het dan ook onzen Christen-man nen toespreken. Een lezer moet een propagandist wezen voor zijn blad, en wij dringen daarop ook bij onze lezers aan. Drukt het anderen in uw kring op het geweten, dat zij de alleen-schijn baar neutrale, maar in werkelijkheid liberale pers uit hun gezinnen moeten wegdoen. Onze Christelijk pers kan niet voort, als zij niet meer abonnees krijgt. Stijgt dit cijfer, dan stijgen ook andere batenhet blad rijst in waarde voor hen, die adverteeren willen en omgekeerd kan dan het blad weer heter ge maakt en meer voor zijn doel geschikt worden ingericht. De enorme toename van het aan tal abonnees op Het Volk juist door de per soonlijke propaganda bewijst, wat hier kan worden bereikt. Het is er nu juist weer de tijd voor. De tijd om te lezen en om op te wekken tot lezen. Laat er nu vóór 1 Januari eens een flink aantal abonnees bijkomen De S. D. A. P. en het bijzonder onderwijs. De artikelen van Enka in Het Volk vinden reeds bestrijding in het Marxistische Weekblad. W. Wolda schrijft daarin een artikel om te betoogen dat men Enka's mee ning niet voor die van de Partij moet houden. De schrijver zegt o.a. Het zal zeker tallooze partijgenooten heb ben verbaasd, in een hoofdartikel in Het Volk over het neutraal openbare en het gods dienstige bijzonder onderwijs, te hebben zien schrijven op een wijze, aisof de keuze der ouders in deze een kwestie is van volkomen persoonlijken voorkeur, een hoogst private aangelegenheid, waarmee de sociaal-demokratie verder niets heeft te maken. De Christelijke arbeider heeft ongetwijfeld een recht, voor zijn kind het onderwijs te ver langen, dat niet enkel zijn „wereldsch", maar ook zijn „eeuwig" belang waarborgt. Maar Enka schijnt niet te hebben bedacht, en er blijkt althans uit haar artikelen niets van, dat er in deze materie nog een andere rechts vraag aan de orde is, n.l. dezeheeft de sociaal-democratie, in het gezicht van de be langen van het proletariaat, het recht, den staat te bewilligen de gelden voor een onder wijs, dat in liet arbeiderskind de gevoelens van nederigheid en onderworpenheid kweekt aan de wereldsclie machten, die naar liet woord van „Paulus" de afspiegeling zijn der hemelsche, en dat in wezen en strekking het burgerlijke nationalisme bevordert, en den opgroei der jonge arbeiders tot fiere, zelfbe wuste strijders voor de vrijmaking hunner klasse belemmert. De Schrijver meent dan ook dat aan de Christelijke arbeiders moet worden aangetoond, waarom liet „uit de burgerlijke rechtsorde stammende onderrecht" niet kan en niet mag gaan vóór de behartiging van liet „algcmeene klassebelang van het proletariaat." Want de godsdienst is nog geen privaat- zaa k,betoogt de schrijver verderhi) is ir. wezen een maatschappelijk verschijnsel en als z.oo- danig verricht hij maatschappelijke functies, waarvan volgens den heer Wolda, een der voornaamste is, „aan de massa des volks een bevredigende verklaring te geven van de ellende, waarin de uitbuitingsverhoudingen van liet kapitalisme haar dompelen, haar te vertroosten met de hoop op den hemel, als zij maar de gehoorzame dienares van het ka pitaal is De Partij en haar program hebben dan ook met de opvatting van Enka niets van doen, zegt de lieer Wolda. „Dit program stelt den strijd tegen de verkerkelijking van liet on derwijs, den strijd voor de openbare school als de spil van de sociaal-demokratische on derwijspolitiek. En daaraan houdt die Partij zich." 't Is goed dat we 't een en ander nog eens hooreu mogen. 't Kan te pas komen. (De Nederlander.) Zitting van Woensdag 17 December. De beraadslaging over de begrooting van justitie wordt hervat. Bij afd. II (kosten v/d. rechterlijke macht) bespreekt de lieer Sannes (S. D. A. P.) den grondslag onzer justitie en haar karakter, d. w. z. de „klasse-justitie". De leekenreclit- spraak aanvaardt hij niet qua talis als de juiste rechtspraakhij wil rechtspraak door juristen en leeken, die door het volk tot rechters gekozen worden. Voor de sociale verzekeringswetten is z. i. althans arbeiders- rechtspraak noodig. De heer M en de Is (S. D. A. P.) behandelt ook de samenstelling van de rechterlijke macht en het karakter van haar rechtspraak, o. a. in verband met delicten, die de vrijheid van arbeid betreffen. Spr. beroept zich bij zijn betoog op ver schillende personen, niet-geestverwanten. Ilij acht de opleiding van de rechters onjuist, aangezien deze te weinig van het leven kennen. Daarna heeft regeling van werk zaamheden plaats, waarhij de voorzitter o. m. zegt, dat nu vaststaat, dat de Kamer voor Kerstmis niet met den begrootingsarbeid Zal gereedkomen. Hoofdstuk V en VI zullen blijven liggen tot in Januari. De behandeling van de j u s t i t i e-b e g r o o- t i n g wordt daarna voortgezet met een rede van den heer Ter Spill (V. L.), die de be schouwingen van de vorige sprekers over „klasse-justitie" schromelijk overdreven vindt en onjuist. Spr. wijst echter op de toeneming van de arbitrage en meent, dat de handels wereld liet inzicht, doorzicht en de zaken kennis van do rechters zeer weinig waardeert. Afgeslotenheid en conservatisme heeft spr. onder de rechters opgemerkt. Hij gaat hierop nader in en vraagt dan een betere salaris, regeling, spoediger een zelfstandiger werk. kring voor den'ambtenaar, en uitbreiding van het instituut van den alleensprekenden rechter. Nog verschillende desiderata heeft spr., o. a. verbetering van de opleiding der juristen. De heer Juten (R.-K.) bepleit o.m. op heffing van de rechtbank te|Zierikzee en over brenging naar een plaats in Westelijk Noord- Brabant. De heer Van W ij n bergen (R.-K.) be strijdt den heer Sannes Een rechterlijk college moet geen bepaalde belangen dienen zij zou dan juist een klasse-justitie worden. Onze rechterlijke organisatie moet onveranderd blijven. Alleen moet z. i. de opleiding van de juristen nog verder worden verbeterd. De minister zegt, dat hij voorstander van leekenrechtspraak is, behoudens voor strafzaken. Zitting van Donderdag 18 December. De beraadslaging over de begrooting van justitie wordt hervat bij de Vide afd. (kosten van de algemeene of rijkspolitie). De heer Kleerekoper (S. D. A. P.) maakt eerst enkele opmerkingen over het op treden van de politie te Amsterdam op den lierstemmingsavond. Hij pleit voor een betere opleiding van de politie en meent verder, dat de politie-ambtenaar volkomen rechteloos is. Spr. vergist zich daarbij zoozeer, dat hij mededeelt, dat te Rotterdam een agent is ontslagen wegens de weigering om een Oranje strikje te dragen. Rechtspositie wil spr., en geen rijkspolitie, doch zeggenschap van den gemeenteraad. De heer M e n d e 1 s (S. D. A. P.) gaat door op een opmerking van den vorigen spreker, dio reeds gewezen had op het aantal onont dekte misdrijven te Amsterdam. Er hapert z. i. iets aan de politie daar ter plaatse. Heeft de min. iets gedaan aan de moordzaak van het jongetje de Klerk, vraagt spr. Spr. is van oordeel, dat de politie bij die zaak op uiterst verwaarloozende wijze is op getreden. Hij maakt in verband daarmede eenige wenschen met betrekking tot het per soneel der politie kenbaar. De politiebewaring is liet volgende punt, waartegen spr. zijn bezwaren richt. De politic mag zich z.i. niet allerlei instructiebevoegd heden aanmatigen. De minister beantwoordt den eersten spreker met betrekking tot liet optreden van de gemeentepolitie op den herstemmingsavond te Amsterdam en tot de recherche: .Spr. zou wenschen een rijkspolitie-recherche, recht streeks onder den procureur-generaal bij liet hof. In zake de kindermoord heeft de justititie alles gedaan, wat zij kon doen. De kwestie met de voorloopige politie-be- waring acht spr. uiterst moeilijk. Hij heeft reeds aan Binnenlandsche Zaken verzocht om een onderzoek in te stellen naar de bewarings- lokalen. Bij art. 35 (geheime uitgaven) vraagt de heer Mondeis mededeeling van het doel, waarvoor de gelden besteed worden, desnoods in comité-generaal. De minister weigert. De heer Men- dels repliceert. Het stuk grond in Londen, dat de hertog van Bedfort heeft verkocht aan het Parle mentslid Mallaby-Deeley, die daarbij vermoe delijk ook anderen vertegenwoordigde, heeft hem, volgens een Engelscli blad, bijna vijf millioen pond opgebracht. Op het stuk staan o. a. vier schouwburgen het Drury Lane Theatre, het Covent Garden Opera House, het Aldwych Theatre en het Strand Theatrevoorts het Waldorf Hotel, het gebouw van de National Sporting Club, liet bekende politiehof van Bow-street en dan de Covent Garden Market, de vermaarde groentemarkt. In het geheel is het ongeveer 19 acres groot, d. i. een 7Vs II.A. Dit kostbare stuk grond is al honderden jaren in liet bezit van de hertogelijke familie. De hertog bezit in Londen nog een groot stuk, nl. in Bloomsbury. Een klein jaar geleden Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. ENGELAND.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1