Kerk en School. Laiidboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Wilt ge in het voorjaar vroeg groenten hebben Bij de uitbetaling der ouderdomsrente. De uitreiking der Nobelprijzen. Spaansche spreekwoorden. PREDIKBEURTEN. Geref. Kerken. Drietalte Kampen, (vac. ds. G. Wisse) H. Meulink te Ilendrikldo-AmbachtW. H. Oosten te Schcveningen en H. IK Schoenmaker te Alblasserdam. Tweetalte Nieuw-Leuzen J. Bosch te Steenwijk en J. E. Westerhuis te Gramsbergen. Beroepen te Rotterdam (vac. ds. Veder) K. Dijk te Rijswijk; te Schipluiden W.Faber cand. te Groningen. Bedanktvoor Nieuw-IIelvoet M. Stadig te Reeuwijk-Sluipwijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Hellouw ds. K. Eekhof te Astente Anna-Paulowna ds. D. Reinders te Thesinge (Gr.)te Bakkeveen (BV.) de heer Jac. Fiet, cand. te Groningen. Bedankt: voor Kiel-Windeweert O. J. Rein ders, cand. te Thesinge. Prof. Bouwman droeg het rectoraat van de Theol. School te Kampen over aan Prof. Dr. Honig. Dit was reeds de derde maal. Prof. Bouwman hield een rede over De crisis der jeugd. Het getal studenten bedraagt thans 26. Op Zondag 4 Januari zal, aldus de Rott., in de Geref. kerk te Amsterdam een collecte voor het te kort der kerk gehouden worden, dat f 11.000 bedraagt. Een vorige maal bracht zoo'n collecte f6000,op. Wederom ontving de kerkeraad der Geref. kerk te Rotterdam twee vorstelijke giften, beiden van N. N. Elke gift is f 10.000 en bestemd voor twee nieuwe kerken. (Van onsen Landbouw-Medew erker) Dat is toch een van de voornaamste dingen in den tuinbouw. Zoowel bij den tuinman van beroep als bij den liefhebber, vroege groenten te winnen. Voor den tuinman van beroep is het een handelskwestie. Voor zijn vroege groen ten ontvangt hij het meeste geld. In het voorjaar, als alles nog schaarsch is, d&n groenten te hebben en te kunnen verkoopen, d&t is de winst. Maar ook de liefhebberij-tuinman wil gaarne de eerste zijn met radijs, raapstelen, spinazie, kropsla e.d. en hij wedijvert met zijn buurman, wie het eerste deze heerlijkheden op tafel heeft. Wat moet men doen, om op het stuk van vroege groenten niet achter aan te komen W anneer men zijn groenteperken in het najaar dus voor de vorst in de orde heeft gebracht [voor zoover de omstandigheden dat toelaten], d. w. z. wanneer men den grond heeft gespit en bemest dit laatste met stalmest, kai- niet en slakkenmeel na hem natuurlijk van on zuiverheden te hebben gereinigd, dan laat men hem liggen tot na de vorst. Wanneer die althans komt. Dan kan de grond eens goed opvriezen. Daardoor verbrokkelt hij en wordt hij kruimig, wat voor tuingrond de gewenschte structuur is. Zeer vroeg in het voorjaar, geeft men dan den tuingrond wat chilisalpeter. Ik zeg „wat"dat beteekent: niet veel. Wanneer men ongeveer 25 gram op 1 M2 uitstrooit, is dat voldoende. Na tuurlijk doet men dit, nadat men de bedden, hetzij weer omgespit of met de hark bewerkt heeft. En dan kan men zaaien naar hartelust. Misschien zal het aanbeveling verdienen, als het koud en guur blijft, de plantjes, welke te vroeg uitloopen een weinig te dekken. Ook kan het goed zijn, de blad gewassen, als sla, kool e. d. nog eens te begieten met een oplossing van chilisalpeter [0,1% oplossing is voldoende]. Verder wou ik nog zeggen, dat erwten, boonen, in 't algemeen, alle vlinderbloemigen slechts zeer weinig chilisalpeter behoeven. Men geve aan deze gewassen nooit meer dan 10 gram op 1 M'. De bladgewassen, als kropsla, andijvie, raapstelen, spinazie e. d. kunnen de grootste hoe veelheden hebben. Hier en daar zijn bij de uitbetaling der ouderdomsrente grappige tooneeltjes voorge vallen. Zoo vertelt de „Tel.", dat er te Amsterdam oudjes waren, die de met inkt gevulde pen eerst aan de lippen brachten, alvorens er toe te komen hun handteekening op de kwitantie te zetten. Met inktzwarte tong nam de inktlikkende oude dan de f2 in ontvangst, lachend belovende „'n volgende maal beter." Dinsdagmiddag kreeg, naar de 'sHert. Grt. meldt, de heer M. Broeders op het post kantoor te Udenhout, waar hij voor den eersten keer zjjn pensioen van ouderdomsrente hoopte te ontvangen, een beroerte en zakte ineen. Dokter Lobach, die in een paar minuten aanwezig was, kon slechts den dood consta- teeren. Door een vergissing werden Dinsdag alle rentetrekkenden uit de Haarlemmermeer naar het kantoor te Hoofddorp verwezen, waardoor velen een lange en moeilijke reis moesten maken om hun f 2 te ontvangen. De volgende keer zal men de uitkeering ook aan de bij kantoren doen geschieden. zonder echter iemand te treffen. Hij is door de politie gearresteerd. 10 personen van 't gezin van D. M., te Reeuwijk zijn na 't eten van worst onwel ge worden. Het vleesch van een zelf gemest varken was gemengd met vleesch, gekocht bij een slager. Men vermoedt, dat het laatste ondeugdelijk was. De politie heeft een en ander in beslagge nomen. (Hsg.) Een zoon van den postbode C. te Koude kerk, werkzaam te |Kalwijk, ging Woensdag avond per fiets naar huis terug, toen hij door 3 personen werd aangevallen'en van zijn horloge en geld beroofd. Men vond hem bewusteloos liggen met een gat in 't hoofd en gekwetste hand. De fiets lag in een sloot. De Minister van Waterstaat heeft Dins dagavond medegedeeld dat voortaan in de be stekken voor Rijkswerk het gebruik van lood- wit-houdende verven verboden is, terwijl tevens de 11-urige werkdag is vervangen door een 10-urigen. Onbaatzuchtig. Naar de „Leeuw. Ct." meldt, heeft een der 260 gerechtigden tot de ouderdomsrente te Harlingen Dinsdag afstand gedaan van zijn recht, daar hij voldoende in zijn onderhoud kan voorzien. Voor de dertiende maal zijn de Nobelprijzen te Stockholm uitgereikt. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de koning, de kroonprinses en drie andere leden der koninklijke familie. De kroonprins was door een lichte verkoudheid verhinderd. Van de vier bekroonden waren drie tegen I woordig, namelijk prof. Kamerlingh Onnes uit Leiden, wien de prijs voor natuurkunde is toegekend, prof. Werner uit Zürich (prijs voor scheikunde) en prof. Richet uit Parijs (prijs voor geneeskunde). De dichter Tagore uit Calcutta, bekroond met den prijs voor letter kunde, was vertegenwoordigd door den Engel- schen zaakgelastigde Clyve. De bekroonden ontvingen onder luide toe juichingen der aanwezigon uit handen van den koning hun prijs, diploma en gouden medaille. Na de plechtigheid volgde een gastmaal onder voorzitting van prins Karei, de oudste broer des konings. De koning en de koningin gaven Donder dag een diner ter eere der bekroonden. Aangezien hier te lande meermalen poot- aardappelen uit Schotland worden betrokken, wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de zwarte schurft, genaamd „Black Scab", volgens mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Londen, in vrij ernstige mate is geconstateerd in het district Ayrshire, Schotland. (Stct.' Zeven misdaden in één week. Een Engelsch genie-ingenieur A. Hols- werder had in een hotel te Den Haag groote verteringen gemaakt. Toen het op betaling aankwam, bleek hij geen geld bij zich te hebben. Hij teekende een checque ad f70. Een oogenblik later eischte hij het stuk terug onder bedreiging van te zullen schieten. De kellners vluchtten. De man schoot toch, In het Journal heeft Gustave Fèry, die geregeld van dag tot dagjes in het blad schrijft, het volgende staatje van kinder-misdaden bij eengelezen, die in één week gepleegd zijn Een jongen van 15 jaar schiet te St. Chris- tophe de Double met een geweer zijn makker van 13 jaar dood. Te Nantes verschijnt een jongen van 18 jaar voor het hof van assisen omdat hij een meisje heeft doodgeschoten. Een jongen van 17 jaar probeert te Doual een vrouw met een scheermes te vermoorden. Een 16-jarige knaap te Briey verteld, dat de lauweren van Bonnot (een der auto-ban- dandieten) hem beletten te slapen en verwondt vier menschen door revolverschoten. Een jongen van 15 jaar wil ee Parijs zijn vader met een boksbeugel doodeneen andere 15-jarige jongen verkracht te Fay-les-Nemours een meisje van 10 jaar. Een jongen van 15 jaar, die zijn nicht wilde dooden was, zoo hebben de couranten gemeld, naar zijn kamertje gegaan om er z ij n revolver te halen. Hoe is het mogelijk, vraagt Fèry, dat zoo'n jongen een revolver in zijn bezit heeft, en wie heeft in 's hemelsnaam het wa pen aan dat kind verkocht? Te Flers-de-l'Orno is ook een jongen naar zijn kamer geloopen om er een wapen te halen. Hier was het een knaap van 15 jaar, die zich zelf van kant wilde maken. Hij greep een „kinderpistool", zoo werd aan de bladen ge meld, en schoot zich een kogel in zijn rechter slaap, waardoor hij zich een afschnwelijke kwetsuur toebracht. Er zijn dus, zegt Fèry, tegenwoordig kinderpistolen, waarmee men zich afschuwelijke kwetsuren toe kan brengen. Wat is dat voor een nieuwigheid In mijn tijd speelden de kinderen ook met pistolen en geweren, maar ze waren met onschadelijke kaoetsjoek kogeltjes geladen. De onderzeeboot C 14 van het smaldeel te Devonport is, op reis van Torquay naar Plymouth, 20 mijlen van Plymouh op de golf- brekende dam geloopen en gezonken. Men gelooft dat de opvarenden gered zijn. Blijkens de laatste berichten is de C 14 twee minuten na een aanvaring met een stoomlichter vlak bij de haven van Plymouth gezonken. Alle opvarenden zijn gered. De tranen der vrouw hebben groote waar de en bovendien kosten ze niets. De waarheid is evenals oliezij komt altijd boven. Wanneer het ongeluk slaapt, pas dan op en maak het niet wakker. Geef je zoon ten huwelijk, wanneer je wilt, en je dochter, wanneer je kunt. De man is het vuur, de vrouw de brand stof en de duivel de wind, die het vuur uit blaast. Wie lang oud wil zijn, moet het vroeg worden. Al staat men nog zoo vroeg op, de dag be gint toch, wanneer de zon opgaat. Waar Madrid ligt, daar is het einde dei- wereld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Hooggeachte Heer Redacteur Dezer dagen hoorde ik reeds met afkeer spreken over hetgeen in onze stad weder staat te gebeuren. Men ziet op straat groote reclame voor datgene, wat op vele plaatsen in ons land door de burge meesters wel geweigerd zal zijn te vertoonen. In Ter Neuzen laat zulks een burgemeester van christe lijke beginselen toe. En niet alleen toe op werk dagen, ja zelfs ook op een Zondag. A.s. Zondag geeft de Cinema Parisien alhier een voorstelling van circa 2 uur over„Van de Kribbe tot het Kruis". Is het niet ontzettend dat zulk eene ver tooning op Zondag toegelaten wordt te geven door een burgemeester, die in het ambt van ouderling der Geref. Kerk gestaan heeft? Weldra vieren wê het heerlijke Kerstfeest. Dan zingen wij: „Vrede op Aarde," enz. Op den dag des Heeren wordt in een cinema vertoond Van de Kribbe tot het Kruis, de gansche geschiedenis dus van den Schepper van hemel en aarde. Kunnen de velen, die er zich aan stooten en over bedroeven, dat een burgemeester zooiets toelaat, spreken van vrede, als zij in hun godsdienstige gevoelens gekwetst worden met toelating van hun burgemeester, die zulks voorkomen kon En aan wie dan de schuld Met dank voor de opname dezer regelen, teeken ik Iemand die zich aan zoo'n burgemeester van christelijken huize ergert. De lezing van bovenstaand stukje zou allicht den itidruk kunnen wekken, dat de geachte in zender zich voornamelijk stoot aan het feit, dat bedoelde vertooning op Zondag plaats heeft. We weten niet, of dit zijne bedoeling is. Wij voor ons vinden dit het meest betreurens waardige altijd in de veronderstelling, dat de inzender juist ingelicht is dat met toelating van een burgemeester, van wien iets anders mocht verwacht worden, het lijden des Heeren tot onder werp van een Cinema-vertooning wordt gemaakt onverschillig of dit op een Zondag, dan wel op een weekdag geschiedt. Indien werkelijk bedoelde vergunning reeds is gegeven, zouden we den burgemeester eerbiedig willen verzoeken, haar weder in te trekken. We vertrouwen in dezen te spreken namens een overgroot deel der ingezetenen van Ter Neuzen. Redactie. ZONDAG 14 DECEMBER 1913. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Voorber. H. Avondm. Axel [Kerkdreef] 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. en Dankzegging. Axel [Stationstraat] 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm. en Dankzegging. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. II. P. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal Kloosterzande Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur. Ds A. Timmerman. Sluiskil 9'/i uur. Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Hontenisse 9'/i uur Ds. G. van Dis van Zaamslag. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5Va uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Korkhoiluan). Ter Neuzen 6'/j uur, Evangelisatie. Mijnheer de Redacteur Ik vermoed dat de uitgever van Luctor voor ditmaal wel eens gebruik mag maken van de ru briek Ingezonden Stukken. Bij voorbaat mijn dank. In de Tern. Crt. van Woensdagavond lees ik dat Dinsdag ten gemeentehuize alhier voor de sclïoolbehoeften alleen was ingeschreven door de firma v. d. Sande. En dat door de heeren M. de Jonge en D. H. Littooij een biljet was ingekomen waarin zij zich bereid verklaarden, enz. Ie. Is het foutief dat de firma v. d. Sande hier voor alleen inschreef. De heer M. de Jonge en ondergeteekende schreven beiden óók in, ja zelfs geheel volgens de voorschriften van den Neder- landschen boekhandel- 2e. Ware het duidelijk geweest door te schrijven dat de heeren M. de Jonge en D. H. Littooij elk hun biljet inleverden omdat zij geheel vrij van elkaar waren, hoewel zij zich precies aan genoemde voorschriften hielden. 3e. Is de uitdrukking minder gelukkig om te schrijven„waarin zij zich bereid verklaarden" Dat klinkt zoo uit de hoogte en waartoe heeft de verslaggever van de Tern. Crt. reden om zich aldus tfit te drukken Voor de leermiddelen en kantoor behoeften werd alleen ingeschreven door de firma v. d. Sande, dat is buiten kijf. Het eenige verschil zat hierin dat genoemde firma het gespecificeerd opgaf, wat de andere twee boekhandelaren niet deden, hoewel het als eind bedrag op hetzelfde moet neerkomen, volgens voor waarden van den boekhandel. B. en W. meenden daarom de levering aan de firma v. d. Sande te moeten gunnen. Met hoogachting, D. H. LITTOOIJ Az. Ter Neuzen, 11 Dec. 1913. Mijnheer de Redacteur Dat men tegenwoordig alles zoo na mogelijk uitpeutert, om aan de dubbeltjes te komen, getuigt de nieuwe verordening op de legesgelden. Tot in het kleinzielige toe zoekt men naar „bronnetjes," waaruit die centjes kunnen opspuiten 1 Ook de erfpachters moeten het straks ontgelden 1 Het nieuwe voorstel, dat de Commissie ontwierp, is alweer „verhooging". Waarom? Omdat Neuzen zoo vooruitgaat? Omdat de huizen zoo duur zijn Het tegendeel is immers waarIn geen jaren was de koopprijs der woningen zoo laag als in de laatste tijden Laat de Raad daarom verstandig handelen en bij de komende herziening der erfpachten geene verhooging toepassen Wie een huis bezit, op erfpachtgrond gebouwd, kan toch zijn eigendom niet sloopen, omdat de canon verhoogd wordt De erfpachters moeten berusten, ook al haalt de gemeente hun 't vel over de ooren Het blyft echter de vraag of het billijk is van de onmacht der erfpachters misbruik te maken Met beleefden dank, EEN ERFPACHTER. Ter Neuzen, 12 December 1913. 's Gravenhage. Heden had in de zitting der Tweede Kamer een incident plaats. De lieer Troelstra verklaarde dat de lieer Marchant in de vijfde afdeeling het vlootplan zóó warm verdedigde dat zelfs de lieer Lohman er mede instemde. De heer Marchant riep Dat is niet waar." De heer Troelstra riep „Liegen zal ik niet, doch gij speelt valsch spel." De Voorzitter riep tot de orde. Daarna zeide de Voorzitter dat als derge lijke uitdrukkingen door den heer Troelstra herhaald worden, hij hem dan het woord ont nemen zal. 's Gravenhage. Onder leiding van Oud-Mi nister Talma heeft heden eene vergadering plaats gehad met het doel om tot oprichting van eene vereeniging te komen, ten behoeve van de Landverhuizers. Staande de verga dering werden de statuten vastgesteld en een bestuur gekozen. De lieer Talma werd op voorstel van Minister Treub tot voor zitter gekozen. 's Gravenhage. Het persbureau Vaz Dias bericht dat de benoeming van den heer Roest van Limburg tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam hedenavond in de Staatscourant zal staan. Katwijk. De zoogenaamd beroofde zoon van den postbode C. te Koudekerk (zie gemengde berichten) heeft heden bekend het geheele verhaal verzonnen te hebben. Amsterdam. Heden promoveerde|aan de Vrije Universiteit tot doctor in de Theologie de heer P. C. Snijman uit Zuid-Afrika. AMSTERDAM, 11 Dec. 1913. Lijnolie, Jan. f261/!, f 263/s> f26'/ii Jan./April f27, f 27l/i, f27, Mei/Aug. f281/*- Suiker lusteloos, Dcc. fll'/s te koop, Jan/Maart fll'/t genoteerd, Mei f 11'/, geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,90 a f 2,10. Friesche Blauwen f2,40 a f3,— Zeeuwsche Bonten f2,50 a f3,20. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 3,20. Zeeuwsche Bravo's f 2,30 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 2,10 a f 2.20. Andijker Blauwen f 2,20 a f 2,60. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4, Duinzand Thomassen f 4,— a f 4,50. ANTWERPEN, 11 Dec. 1913. Chilisalpeter prijshoudend. Noteering dispo nibel, fr. 25, per Jan. fr. 26.20, per Feb./Maart 1914 fr. 25,60, per Maart/April fr. 25 55. TER NEUZEN, 12 Dec. 1913. Boter per Va K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch - per 100 fr. f 47.52Vs a f 47.55. Engelsch per 12— 12 MIDDELBURG, 11 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot, stemming flanw, witteboonen, bruineboonen en kroonerwten 50 cent lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,76 a f 0,82, voor particulieren 0,84 per Va kilo. Eieren f 6.voor particulieren ƒ6.40 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 13 14 15 16 17 18 19 Dec. 1.13 1.50 2.27 3.6 3.48 4.33 5.23 Nam. 1.31 2.8 2.46 3.27 4.11 4.59 5.25

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3