Biimenlandsch Nieuws. Büitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. en de bij de jongste algemeene verkiezing door de kiezers betoonde belangstelling. Hij wijst er op, dat het tariefontwerp voor al de vrees der kiezers voor het behoud van het ministerie-Heemskerk heeft opgewekt, voorts het beleid van minister Talina, het nieuw voorgestelde art. 192 in de Grondwet en de onthouding van politieke rechten aan de vrouw. Het anti papisme komt z. i. ook in hoofdzaak voor rekening van de rechter zijde. In positieven zin heeft het concentratie program ten gunste van de vrijzinnigen ge werkt. Spr. wijdt dan eenige woorden aan den aanwas van de socialistische stemmen en de verhouding van de concentratie tot de sociaal democraten. Veel onnatuurlijker dan het samengaan van vrijzinnigen en sociaal-demo craten bij de herstemming is z. i. geweest het onthoudingsadvies der coalitie. Spr. komt tot de verliezen der vrijzinnig democraten en beantwoordt den heer Troelstra, die z. i. een nieuwe zwenking van zijn partij voorbereidt. Hij betoogt uitvoerig, dat het aanbod der drie portefeuilles volkomen rationeel was en dat een weigering van de S. D. A. P. niet was te voorzien. De weigering van de S. D. A. P. was een aanslag op de democratie. Om den (onjuisten) indruk weg te nemen, als zon den oud-Min. Talma de Tilburgsche hulde niet welkom zijn geweest, deelt de Maasb. mede. dat ds. Talma in Januari een rede zal houden voor de Vereeniging, die aan het huldeblijk heeft medegewerkt. Juist om het persoonlijk element in die hulde te ver mijden, heeft ds. Talma het verschijnen op den huldigingsavond ongewenscht geacht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana zijn Maandagmorgen te 10% uur met een extra-trein in de residentie, per Staatsspoor, aangekomen. Het vorstelijk echtpaar en het Prinsesje werden bij aankomst begroet door den bur gemeester, den gouverneur der residentie, generaal De Klerk de Reus, baron Sirtema, grootmeester, en baron Bentink, opperstal meester. De vorstelijke personen namen plaats in een auto en werden ook door de in de Rijn straat aanwezige menigte hartelijk toegejuicht. H. M. de Koningin heeft Zaterdag, vergezeld van freule G. S, Six en Hr. Ms. adjudant, een bezoek gebracht aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Apeldoorn, waarvan H. M. beschermvrouwe is. Door ds. C. Hattink ontvangen en begeleid bezichtigde H. M. de verschillende zalen en vertrekken. Ieder der aanwezige oudjes werd door H. M. afzonderlijk toegesproken en ontving een versnapering. Met het oog op den nog altijd onzekeren toestand in Ierland met betrekking tot Home- Rule is thans een koninklijk besluit verschenen, waarin de invoer van wapenen en munitie verboden wordt, evenals de samenstellende deelen daarvan, zooals bijv. leege patroon- hulsen. Ook in de invoer van ontplofbare en licht brandbare stoffen, die voor oorlogs doeleinden gebruikt kunnen worden, wordt verboden, tenzij zij bestemd zijn voor de mijnen en andere vredelievende doeleinden. Met hetzelfde voorbehoud wordt het vervoer van dezelfde artikelen langs de kust verboden. Dit besluit teekent eenigszins den onzekeren toestand op het groene eiland, evenals een uitdrukking van den conservatieven oud minis ter Selborne, die met betrekking tot de invoe ring van Home-Rule dezer dagen heeft gezegd, dat het leger buiten de politiek moet blijven en gehoorzamen moet aan de regeering. Hij zeide dit naar aanleidiug van sommiger meening, dat het leger niet zou optreden om een mogelijk verzet in Ulster te breken. Het 99e regiment infanterie vertrok op 6 dezer uit Zabern. De staf met het le bataljon gaat naar het kamp van Oberhofen bij Hagenau, het 2e bataljon voorloopig naar het kamp van Bitsch. Dat kolonel Reuter een verzoek om op pensioen gesteld te worden zou hebben in gediend of op non-activiteit gesteld zou zijn, zooals eenige bladen hebben medegedeeld, is hier niet bekend. Kolonel Reuter bracht op 6 dezer zijn regiment naar Hagenau. Een detachement van het garnizoen te Straatsburg zal den wachtdienst te Zabern doen. Generaal majoor Kühne keert terug naar Straatsburg. Wat men eerder even goed had kunnen bereiken, aldus de N. R. Ct.. door luitenant v. Forstner bijtijds op verlof te sturen, is nu verkregen door de wegzending van het heele garnizoen uit Zabern. Men wilde den luitenant niet verwijderen, om niet den schijn te wekken dat men voor de verontwaardiging onder de burgerij zwichttemaar nu is een veel om vangrijker maatregel noodig geweest, om de verontwaardiging van den Duitschen Rijksdag eenigszins tot bedaren te brengen. Wel is dadelijk officieus verklaard, dat hier geen sprake kan zijn van een bestraffing van het garnizoen, maar slechts van een voorzorgs maatregel tot vergoeding van nieuwe onaan gename voorvallen. Dit neemt echter niet weg, dat er aan de militaire dictatuur te Za bern een einde is gekomen en dat het grootste gedeelte van het garnizoen toch het gevoel moet hebben, dat het bij wijze van straf naar het kamp is gezonden. Tot geruststelling wordt gemeld, dat in de barakken war de troepen zijn ondergebracht, gestookt kan worden. Maar de oudere officieren, die juist de minste schuld aan het gebeurde gehad hebben, moeten nu toch het Kerstfeest ver van hun gezin vieren en ook de .soldatenspullen menige Kerst-tractatie misloopen^Jmden voor de jonge, ongetrouwde luitenants, die zich zoo dwaas hebben aangesteld, is de overplaatsing mis schien nog het gemakkelijkst te dragen. Van ambstwege is een bespoediging van het hangende onderzoek toegezegd, maar ont kend, dat er reeds maatregelen tegen kolonel v. Reutter en luitenant v. Forstner besloten zouden zijn, voor de uitkomsten van dat on derzoek bekend zijn. Toch heeft het zeer de aandacht getrokken, dat, terwijl alle officieren bij hun vertrek uit Zabern den helm droegen, v. Forstner zich ziek had gemeld en zich met een pet op het hoofd vertoonde. De Straats- burgsche correspondent van de Frankfurter Zeitung weet er bij te voegen, dat de luitenant zelf verteld heeft, dat hij zich reeds als zoo goed als uit den militairen dienst ontslagen beschouwt en van plan is, om voor het staats examen te gaan werken. Als de luitenant dan soms in de rechten mocht gaan studeeren, zal hij op later leeftijd tot goed inzicht van zijn jeugdige verkeerdheden kunnen komen. Eerst zal hij zich nu nog voor den krijgsraad hebben te verantwoorden voor den sabelhouw, dien hij te Deittweiler aan den kreupelen schoenmaker heeft toegebracht. En ook zijn chef, kolonel v. Reutter, zal, volgens de Strass burger Post, voor den krijgsraad gedaagd worden ter zake van de wederrechtelijke in hechtenisnemingen en vrijheidsberoovingen, die op 28 November zijn voorgekomen. LIVERPOOL, 6 December. Een brand heeft vanochtend groote schade aangericht in het gebouw van den panorama spoorweg hier op de tentoonstelling. Het gebouw was uit hout en linnen opgetrokken. De brandweer bluschte het vuur. Ter plaatse is een brief gevonden, door kiesrechtvrouwen aan Asquith gericht. LONDEN, 6 December. Een groot gebouw op de tentoonstelling te Rusholm (Manchester) is door brand vernield. De schade wordt op 1200 geschat. In de nabijheid vond men een papier van kiesrechtvrouwen met een aanteekening voor Asquith bestemd van den volgenden inhoud „Dit is uw welkom in Manchester." Naar aan hot „Berl. Tagebl. uit Posen geseind wordt, heeft de justitie te Bochum een vervolging ingesteld tegen de Polen, die het congres te Winterswijk georganiseerd hebben. Men schrijft ons uit Axel Zondagavond 6 uur werd in de Geref. kerk Kerkdreef, een bid- eu gedenkstond gehouden naar aanleiding van het feit der ineensmelting der kerken A en B, in welke optraden de beide predikanten Laminertsma en Bruins. Reeds vroeg stroomde de schare het bede huis, zoodat te voorzien was, dat er gebrek aan plaats zou zijn. Dat was dan ook inder daad het geval. Verscheidene moesten zich tevreden stellen met een staanplaats. Ds. Lammertsma, het eerst optredende, liet, na het zingen van psalm 95 1 voorlezen Ezechiel 37 vers 15 tot en met 23. Hierna ging de leeraar voor in gebed. Naar aan leiding van Coll. 1 9 en 10, le ged., wenschte spreker tot de vergaderde gemeente te spreken. Vooraf verzocht ZEerw. te zingen Ps. 8112. Spr. begon met te zeggen, dat niet bij ieder vreugde en blijdschap ls. Er zijn er, die be vreesd de toekomst ingaan. Na jaren gebeds, is echter thans de bede verhoord. Daarom is hier vreugde en blijdschap. Daarom konden we zingen Komt laat ons zamen Isrels Heer, enz. Thans zijn we vereenigd. De eisch van Gods Woord was ons te machtig. God heeft de zondige gedeeldheid, die er bestond, weg genomen. Bijna 20 jaar geleden, 29 Januari 1891, vroeg Axel B voor het eerst de broeder hand van kerk A. Indien menschen het hadden moeten doen, zou er niets van terecht zijn gekomen, maar het is God, die daarin werkte. 3 vragen dringen zich bij spr. naar voren 1. Wat biedt vaste woonplaats tot broeder lijk samenwonen 2. Wat dient gij in de broederlijke samen komst noodig te hebbenen 3. Hoe zal broederlijk samenkomen tot 's Ileeren welbehagen zijn. Wij kunnen zegt ZijnEerw. niet allen prediken, en niet allen ambtsdragers zijn. Wat we echter wel kunnen, bij ontvangene genade, is voor elkander bidden. Dan zullen we ook niet met wraakzucht in het harte loopen, maar gemeenschappelijk, in broederlijke eens gezindheid, elkanders lasten dragen. We staan thans aan het einde van de voorbereiding der ineensmelting, echter eerst aan het begin der ineensmelting zelf. Laat het dan, met de voorbede zijn als met het reukwerk in den tempeldienst, dat niet zoo nu en dan eens, maar dat 's morgens en 's avonds brandde. We moeten vervuld worden met de kennis van Gods wil, met wijsheid en verstand. In de gemeente van Colosse ontbrak het aan kennis. De kerk van Axel neemt een eere- plaats in, in Glasse en provincie. We moeten echter ook vol worden in kennis Gods. Er was gebrek aan zichtbare gemeenschap, die door God geëischt wordt, al waren de kerken ook één in belijdenis en Kerkenordening. Het lichaam van Christus lag verdeeld. Er ontbrak volkomenheid aan liefde tot Christus. Is, en kan zegt spr. zulk een gescheidenheid van God zijn Neen, die is uit den mensch. Gods wil is in Zijn Woord geopenbaard. Het zijn de vastigheden, waarop we staan tegen over Satan en wereld. Kennis alleen is daarom niet voldoende. Er is ook wijsheid en verstand van noode. De gemeente moet haar bijzondere roeping gevoelen. Tot ineensmelting gekomen, spreken we niet van kerkgebouwen en ambtsdragers, maar over de liefde tot de broeders en zusters. We moeten de muren van Sion bouwen. In een gewoon huisgezin is éénheid vereischt. Hoeveel te meer in het geestelijke. De ineensmelting is niet daar voor het ge mak, want de vermeerdering van familie brengt meer werkook niet om het geld, want niemand verdient er iets mee. Daarom, geen gemak-, genot- of geldzucht, maar de liefde tot God, is de heilige drijfveer," die noopt tot vereeniging. Alzoo is het motief tot ineensmeltiug geestelijk de drijfveer heilig. De staat van den christen is hoog. Hij mag niet leven beneden zijn waardigheid. Hij heeft een heilig doel, een heerlijk ideaal, dat strekt om Jezus te dienen. We moeten bidden voor elkander. Dan zullen we de vruchten zien tot verblijding van classe en provincie, Gode tot eer. Staande op Gods Hand, zullen we de vruchten plukken, en de palmtakken des vredes zullen zich over de broeders en zusters buigen. Spr. eindigt met de woordenMijn vrede geef ik u, mijne vrede laat ik u. Wat de mensch zaait, zal hij ook maaien. Thans wordt de gemeente verzocht te zingen Ps. 1333, onderwijl Ds. Bruins het podium betreedt. Met een beeld van Napoleon, eenmaal den veroveraar van Europa, wijst ZijnEerw. de toehoorders op den veroveraar der geheele wereld, Jezus Christus, aan vvien we deze ure te danken hebben. In verband met Openbaring 55 wenscht spr. een 3-tal vragen te bezien, en wel 1. de overwinnaar; 2. de heerlijke overwinning, en 3. de vruchten, die deze overwinning voor zijn volk heeft. Eén der ouderlingen zegt tot Johannes Ween niet. Omdat: de Leeuw vanJuda over wonnen heeft. Wie is die Leeuw Ten eerste De Leeuwten tweede, uit den stam van Juda en ten derde, de wortel Davids. De leeuw is het symbool van kracht en moed. Deze kon zeggen Eer Abraham was, ben ik. Wie zou dan voor zijne (kracht kun nen bestaan Indien Hij alleen God was, zouden we weinig aan zoo'n overwinning heb ben, maar Hij is tevens waarachtig mensch, wantHij is uit den stam van Juda, en de wortel Davids. Dus van koninklijken stam en van koninklijk huis. De overwinning is van groote beteekeuis. Daarom moet Johannes niet roemen. De zegelen van het boek, dat den Raad Gods bevat, zijn verbroken. Om Gods en 's men schen wil mocht de inhoud niet verborgen blijven. De engelen zijn begeerig om in te zien. De mensch is niet waardig, om het boek te openen. Als niemand waardig is, zal de uitvoering van Gods besluit onmogelijk worden. De Leeuw van Juda heeft echter de zegelen verbroken. Hij heeft met leeuwenmoed en leeuwenkracht gestreden. Christus maakt de geschiedenis van Zijn volk, omdat Hii de overwinning heeft betaald. Hij leidt de kerk in de door Hem gelegde weg. De afscheiding van '34, de doleantie van '86, de vereeniging van '92 zijn van Hem. Ook de plaatselijke ineensmelting van Axel 4 December 1913 is van Heere. Het was in Zijn Raad besloten. Het is dus het werk van den Gezegenden Koning, den Christus, den Middelaar. We hebben de ineensmeltiug te danken aan Zijn overwinning, want wij konden daaraan niets doen. Wij hebben er voor gebeden, maar het is het werk van den Leeuw van Juda, Dat we er nog voor mochten bidden, is Gods genade. Te bidden, dat we één mochten zijn. Het is een groote eer, dat God ons daarvoor heeft willen gebruiken. We moeten ons zelf overwinnen, om aan het werk der ineensmelting te arbeiden. De verantwoording der predikers en ambts dragers is verdubbeld. De aansprakelijkheid voor elkander uitgebreid. Deze avond echter zegt spr. is een ure van blijdschap, een feestuur, waarover zooveel jaren is gesproken en gedacht. Zijn Eerw. zegt, met zijn mede-bedienaar en de ambtsdragers, op de hulp der gemeente te rekenen. In vertrouwen moeten we voor uit. Blijven zien op den Leeuw van Juda, in gebed. Dat vrede, aangename rust en welvaart in onze veste wonen, opdat ook als van do Colossenseh van de gemeente van Axel kan gezegd worden Ziet, hoe lief ze elkander hebben. Thans verzocht spreker te zingen psalm 122 3, waarna hij voorging in dankgebed. Zoowel de eerste als de laatste rede werd met groote belangstelling aangehoord. De dienst duurde 2uur. Hedenmorgen had ten gemeentehuize alhier de aanbesteding plaats van het ophalen van huis- en straatvuil en van beer te Sluiskil gedurende het jaar 1914. Er waren echter geen biljetten voor ingeleverd, Daarna werd aanbesteed het verrichten van werkzaamheden aan de scholen A, B, C te Ter Neuzen en school D te Sluiskil. Hiervoor schreven in voor Ter Neuzen de heeren Kaijser voor f 800, Nieuwelink voor f699, Herrebout voor f830, Nobels voor f 866, Boogaart voor f 860. Ge gund aan Nieuwelink. Voor Sluiskil door de heeren Kooman voor f335,95 en Vermeulen voor f338. Gegund aan Kooman. Vervolgens werden de schoolbelyoeften voor de gemeentescholen en de kantoor en schrijf behoeften voorde gemeente-administratie aan besteed. Voor de schoolboeken, platen, kaar ten enz was ingeschreven door de heeren M. de Jonge, D. H. Littooij Az. en de firma P. J. v. d. Sande. Eerstgenoemde twee heeren schreven elk in volgens de voorwaarden van de Vereeniging van den Nederlandschen boek handel. Laatstgenoemde firma schreef in voor de schoolboeken enz. voor school A f 163, school B f94,93, school C f 116,77, school D f94,16. Voor de M.U.L.O.-school f 139,45. Voor de leermiddelen, als krijt, inkt enz. enz. werd alleen ingeschreven door de firma Van de Sande. Voor school A f 158,03, school B f 115,85. school C f 126,83, school D f145. Voor de M.U.L.O.-school f 153,17. De schoolboeken, enz. werden gegund aan de firma v. d. Sande, evenzoo de leermiddelen, benevens de kantoorbehoeften. Voor het laatste was alleen door genoemde firma in geschreven voor een bedrag van f 150. Hedenmorgen was het aan 't postkantoor alhier (en dat zal wel overal zoo geweest zijn) zéér druk met het innen door de oudjes van de eerste uitbetaling van hun ouder domsrente. Er waren banken gezet, waarop ze konden zitten wachten, doch de oudelieden verdrongen zich om aan het loket te komen en spoedig geholpen te worden. In de laatst gehouden vergadering van den Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd betreurd dat het nog zoo lang duren moet, voor er in de haveninrichtingen alhier verbetering zal komen. Bij den Minister van Waterstaat zullen pogingen worden aan gewend tot verbetering in den toestand. Te meer daar de in het vooruitzicht gestelde regeling der exploitatie de Kamer nu reeds een gevaar ziet voor onzen hout- en ijzeraan- voer, die nu in concurrentie met Gent en Zeebrugge wordt uitgevoerd, hier verloopen zal. Pogingen om bediening door middel van het derde loket op het postkantoor te krijgen werden door de Kamer gesteund. Woensdagavond hoopt meu te Driewegen en Donderdagavond op liet Spui, een ouder avond te houden. Deze ouderavonden hebben plaats in de Chr. scholen. Te Driewegen worden de leermiddelen en het gemaakte werk tentoongesteld, en over onderwijs en opvoeding zal gesproken worden. Versnaperingen worden verstrekt. Te Spui zal het hoofd dier school spreken over: „De macht der opvoeding" en een der bestuursleden over „Voorheen en Nu". Liederen zullen gezongen worden. Alle ouders en belangstellenden worden uitgenoodigd. Axel. Bij de Vrijdag alhier gehouden ver kiezing voor een notabele der Ned. Herv. kerk ter voorziening in de vacature ontstaan dooi de verkiezing van den heer P. Dekker Fz. tot kerkvoogd, werden ingeleverd 58 briefjes. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F. Dekker Wz., die 25 en A. van Hoeve, die 12 stemmen op zich vereenigde. Axel. Zaterdag werd door het Alg. Burg. Armbestunr aanbesteed de levering van 35 M. keterbaai, 35 M. drol en 100 M. geel katoen. Ingeschreven werd door: Joz. de Feijter Pz. voor fl. 85,—, P. J. II. Claessens voor f 83,Wed. P. C. van den Broeke voor f74,M. den Engelsman voor f69,50, M. van den Ouden voor f67,75, F. G. van Tatenhove voor f 64,70. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Geref. Kerken. Tweetal te RottevalleH. Popma te Tzum en J. Waterink, cand. te Schoonoordte 's GravemoerM. van Alphen, te Voorst en M. A. van Pernis, te Ileersjansdam. Bedanktvoor Vianen door M. A. van Pernis, te Heerjansdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwoud (Over.)J. 11. C. Kater, te Oudshoornte Eede (nieuwe predi kantsplaats) B. Batelaan, te Ouderkerk a. d. IJsel. De Talma-hulde. ENGELAND. Z a b e r n. Zabern. De kiesrechtvrouwen. De Poelsche Landdag. Dankuur voor de ineensmelting. TER NEUZEN, 9 Dec. 1913.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2