Hntirevolutionai? ooor nieu m- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Uit de Tweede Kamer. No. 1076 Woensdag 10 December 1913 lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd or Eeestdageu, bij den Uitgever D. H. LIT.OOIJ Az. te -Th!t NEUZEN Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt dc prijs slechts tweemaal berekend Grootere letters worden naat plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE RED AC I IE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. =t=r Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De „grove leugen. „Naast tal van onjuistheden debiteert de heer K. op blz. 15 van zijn open brief een grove leugen. Hij schrijft, dat als rechts aan het bewind blijft, 70-jarige arbeiders reeds op 1 Januari 1914 pensioen krijgen, zonder dat zij er voor betaald hebben. Dit is eene ergerlijke mis leiding. De heer K. weet zeer goed, dat die uitkeering alleen wordt toegekend aan eenige arbeiders, namelijk aan lien, die de laatste 10 jaren voor de 70 jaar, gedurende ongeveer drie jaren in loondienst zijn geweest, enz. Dus alleen aan een deel der loonarbeiders. Een dergelijke leugen, kort voor de verkiezing, in een open brief te schrijven, is laag e n mislei dend. Alle arbeiders zijn verplicht, na de kennis neming met dit laatste, bij wijze van protest, dubbel bard op te treden tegen rechts. De liberalen hebben wel voorgesteld om de uitkeering te doen ingaan voor 70-jarige ar beiders (n.l. alle 70-jarige arbeiders) die 't noodig hebben, maar de partij van den heer K. heeft dit voorstel afgestemd. Ik neem aan, dat de heer K. dit laatste niet wist en hij dus onbewust de arbeiders misleidde, maar laat hij dan, vóór hij open brieven schrijft, zich eerst op de hoogte der politiek stellen." Aldus schreef de heer De Muralt in liet Ter Neuzensch Volksblad van 9 Juni 1.1. Wij hebben altijd gemeend, dat in ons spraakgebruik met liet woord arbeiders be doeld worden menschen, die in loondienst bij anderen werken. Het is nog wel niet de eerste Januari 1914, doch voor het punt in questie maakt dit geen verschil, aangezien de eerste uitkeering van de Ouderdomsrente nu reeds heeft plaats gehad. Mogen we thans de vrijheid nemen, openlijk aan Jhr. R. R. L. de Muralt, lid der Tweede Kamer voor Oostburg, de vraag te stellen, of hij zijne beschuldigingdat de heer K. in zijn „Ópen brief" een grove leugen heeft gedebi teerd, nog langer handhaaft Gevaar van vergiftiging. Dr. Bruinsma schrijft in de groene Am st e r- dammer: 42) „Ga zitten, Frans," zegt ze, „daar aan tafel." En zij zet zich eveneens. In weinig woorden verhaalt ze hem de droeve historie. Hij staat op, gaat naar het bed. Daar ligt de vader, door wien hij zich zoo verongelijkt heeft geacht, die zoo hard en stroef was, zoo liefdeloos. Thans machteloos, hulpe loos. De eik, geveld in den storm. En de stem des bloeds spreekt. Al zijn ware en vermeende grieven vergetend, streelt hij zacht- kens de ruwe, vereelte hand, die op het dek rust. 't Doet vrouw Gravels goed en in al haar verdriet jubelt hierom haar ziel. Dan, in eens, zegt ze „En Kaatje, Frans Frans keert van het bed terug. „Moeder," zegt hij, „ik heb veel te ver tellen „Kaatje dringt ze nogmaals. „Ik heb ze gevonden, moeder. En ze is gezond en wel, maar „Maar Opnieuw komt dat angstige in haar. „Nee moeder, wees gerust, 't Is alles goed. Enkele maanden geleden heeft de pers van geheel de wereld zich bezig gehouden met het geval van den millionair Sanders Walher in Amerika, die in plaats van as pirine bij vergissing een sublimaatpastille had ingenomen Terstond werd verzekerd dat hij onherroepelijk ten doode was op geschreven en hij zelf zoowel als zijne om geving hiervan overtuigd warentien dagen heeft zijn lijden geduurd. In het „Nederlandsen Tijdschrift over Geneeskunde"*) wordt thans een geval beschreven van iemand, die in een vlaag van tijdelijke zinsverbijstering 5 zulke vergiftige 'pastilles had ingenomen en nochtans in het leven gebleven is. Als een bewijs van liet ontzaglijk weerstands vermogen van bet menschelijk lichaam onder gunstige omstandigheden heeft het zijn nut deze merkwaardigheid ook buiten de geneeskundige wereld bekend te ma ken, het geschiedt echter voornamelijk om de aandacht te vestigen op een groot gevaar. Tegenwoordig zijn zulke vergif tige pastilles overal aanwezig verpleeg sters en vroedvrouwen dragen ze bij zich om er ten allen tijde gebruik van te kunnen maken en in tal van huisgezinnen liggen zij ter beschikking. Vroeger waren zij rood gekleurd, tegenwoordig blauw groen. Deze kleuring geschiedt om liet water, waarin zij opgelost worden ook die kleur te geven en van gewoon water in de ziekenkamer te doen onderkennen. Bij de ontzaglijke verspreiding van aller lei vaak evenzeer mooi gekleurde capsu les, pastilles, granules enz. ligt echter vergissing met deze boe langer hoe meer voor de hand. Het is daarom onbegrijpelijk, dat dit ge vaarlijk goedje in Nederland zoo gemakke lijk te 'verkrijgen is en men niet zelden half gevulde busjes met deze pastilles ziet rondslingeren niet alleen in zieke- of kraamkamers, maar tusschcn andere zoo genaamde huismiddeltjes, die voor het dagelijksch gebruik in vele buishoudingen worden in voorraad gehouden en hier of daar in een kast worden opgeborgen ten gebruike voor de huisgenooten. Iedere apotheek of zoogenaamde drogist levert deze pastilles en buisjes af aan bijna ieder die er om vraagt, zonder na der onderzoek of bijzondere aanteekening. Sedert onlangs een kantonreclitor heeft uitgemaakt, dat het geen geneesmiddelen zijn, maar antiseptica (ontsmettingsmid- Door Dr. G. S. Moerel te Breda. Maar ik heb zooveel te zeggen; laat ik t maar geregeld aandoón." En als vrouw Gravels nog eerst haar man heeft verzorgd, zet ze zich weer, om te luisteren. Dan volgt het verhaal, ons bekend. Ze luistert en velerlei aandoeningen wisselen elkander af onder haar luisteren, 't Lijkt haar een droomis dat mogelijk En Kaatje dadr terecht gekomen? En zóó veranderd? Want uit Frans' verhaal heeft ze ook dat begrepen. Een kind een tijdlang verloren, om het gelouterd terug te ontvangen, om een zuster weer te vinden! Wonderlijke leiding des Heeren. Ja, hoop' op God't Schriftwoord sprak nietvergeefs. „Ik zal Hem nog loven J Hij is de menigvuldige verlossing mijns aange- ziclits en mijn God Uit de bedstede klinkt gesteun. Dat is de bittere alsem in den beker dor vreugde. Mocht haar man nog herstellen, mochten ze samen nog eens God loven. Scheen dit niet de stoute verwachting? Maar terwijl haar stem en haar zorgende hand den kranke tot rust zoekt te brengen, klimt toch haar gebed, als een stille zucht, maar met ernstigeii drang, tot God, om be houdenis van den man en den vader, be houdenis naar lichaam en ziel. delen) waarvan de verkoop niet door de pharmaceutische wetten verboden kan worden, zal de aflevering in gewone win kels van drogerijen en verfwaren nog on gestoorder haar gang kunnen gaan. Dit doodelijk vergif is echter niet het eenige dat, om zoo te zeggen, steeds ter vrije beschikking van het pubiek ver krijgbaar is. Onlangs klaagde mij een huismoeder over de zonderlinge gedragin gen van haar dienstbode, die vroeger op gewekt en ijverig, tegenwoordig vaak suf ferig was, vergeetachtig en traag. Een onderzoek bracht het volgende aan het licht. Maanden geleden had de dienstbode van mevrouw zelve een paar malen een poeder gekregen tegen hoofdpijn, waarover zij klaagde; zij hadden haar zelf ook zoo goed geholpen en haar meid schenen zij thans zoo goed te bevallen, dat later, tel kens wanneer zij weer hoofdpijn had of zich onlekker gevoelde, zij eenvoudig de zelfde poeders ging halen hij den apothe ker van mevrouw, trouwens tegen con tante betaling, zoodat deze het niet kon merken. De poeders bevatten morphine en de meid was dus op weg zich aan opium te verslaven. Wij hebben dus hier te doen mot een geval, dat een apotheker zonder onderzoek, zonder nader voorschrift van den dokter, geneesmiddelen met sterk werkende be- standdeelen telkens weer opnieuw afle vert. Trouwens de gevallen zijn legio, dat iemand morphinist is geworden, om dat hij zich in de apotheek veel te gemak kelijk kleine of ook soms groote hoeveelhe den opium of morphine kon verschaffen, zonder hernieuwd voorschrift van een dok ter. Op dit oogenblik wordt voor de recht bank te Arnhem zulk een zaak behandeld Menig eerzame dame ook is letterlijk „aan den drank" geraakt, omdat zij steeds weer op eigen houtje een geneesmiddel liet gereed maken dat zij meende noodig te hebben „voor haar zenuwen" en dat een niet onbeduidende hoeveelheid alco hol bevatte, h.v. eau de carrnc, met een geleerden naam als spiritus carmina- tivus op het recept aangegeven. Waar in Nederland de uitoefening dei- genees- en artsenijbereidkunst niet vrij is, maar gebonden aan wetten, moeten deze zóó zijn ingericht, dat zij liet leven en de gezondheid der burgers beschermen en hen niet aan onvoorziene gevaren bloot stellen. Daarvoor is noodig nauwkeurig vast te stellen de plichten van de genees- Tegen den nacht werd de zieke onrustiger. En liet was gelukkig voor moei er Gravels, dat Frans zich hij haar bevond, t-oms hadden ze met hun beiden groote moeite, den ziekq in bedwang te houden. En de woorden, die in zijn ijlen over zijn lippen kwamen, getuig den niet van een veranderde stemming jegens vrouw en kroost. Nog altijd was het de trotsclie, liooge, stugge Gravels, die 't niet kon verkroppen, dat zijn wil werd weerstaan. En die uitroepen van den nu machtelooze deden liet harte der moeder pijn, nog meer dan voorheen. En in Frans deden ze de bittere gedachten herleven, die reeds eenigszins op den achtergrond waren gedreven. Tusschen die vlagen van machtelooze woede in, lag Gravels als een doode, mo. ^n uitgeput. En nóch moeder, nóch zoon ror leii het on derwerp, dat hen gestadig bezhield, aan. Frans wilde zijn moeder niet nóg meer ver driet aandoen; zij wilde zijn woorden niet uitlokken. Maar de gedachten stonden niet stil. En welken keer moesten ze niet nemendaar was iets ijzingwekkends in dit denken. Moest Frans niet wenschen dat zijn vaderHij schudde dit denkbeeld van zich af, als een giftige adder, niaar die zich telkens weer op- kronkelde en zijn gif trachtte te werpen in de wonden van zijn hart. Hoe het Kaatje toch mogelijk kon zijn, zóó te spreken als ze heeren, die liet recht hebben reeeptenj voor te schrijven en van apothekers die g ze uitsluitend 'mogen gereed maken. Tegenwoordig is dit niet het gevalJ wat een recept is, staat nergens aange- i geven, of een patient het recht heeft het op eigen gezag opnieuw te laten gereed maken dan wel of den geneesheer onbe paald het recht toekomt om dit te ver bieden, is evenmin uitgemaakt, ook niet of het recept of een copie voor een on bevoegde geschreven mag of moet worden geweigerd. De wetten regelen evenmin of de ge neesheer op een recept samengestelde geneesmiddelen mag voorschrijven, waar van hem de bestanddeelen onbekend zijn en of de apotheker deze mag afleveren, hetgeen het geval is met zoogenaamde spécialités „in orgineelc verpakking", waarvoor niemand de verantwoordelijk heid draagt, de binnen- of buitenlandsche fabrikant toch valt buiten onze wetten. Het zou eindelijk, eindelijk eens zaak worden, dat onze wetgevers zich bezig hielden dit alles te verbeterenhet is toch Herhaaldelijk aangetoond, dat de (ongeregelde) regeling van tegenwoordig zeer bedenkelijk is en de minst consciën tieuze beoefenaars der genees-en artsenij- bereidkundige vakken het meeste be schermt, niet zonder gevaar voor het publiek. Velen komen er langzamerhand toe boven deze schijnregeling de uitoefening dier vakken, zoóals in verschillende an dere landen, geheel vrij te laten. Al zal niemand ontveinzen, dat ook daaraan vele bedenkelijkheden verbonden zijn, het zou in allen gevalle meer overeenkomen met de begrippen van vrijheid door velen ge huldigd. Zitting van Maandag, 9 December. Nadat op voorstel is van a.s. den voorzitter be sloten is Donderdag a.s. om 4 uur verschil lende wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, worden de algemeene beschou wingen over de staatshegrooting hervat. De heer Bos (V.-D.) verdedigt de concen tratie tegen liet verwijt, dat zij valsche voor stellingen gegeven zou hebben. Hij bespreekt verschillende punten, o. a. de samenwerking van de herstemmingsvragen der S. D. A. F. deed; schuld te bekennen tegenover haar vader! 'tGing zijn begrip te boven. En hij vermoedde niet, 'dat er iets van denzelfden trots, dien hij in zijn vader zoozeer misprees en laakte, woonde' in zijn eigen ziel, en dat het niet anders was dan zondige zelfverblin ding, die hem terughield, denzelfden weg te betreden, dien zijn zuster door Gods genade had mogen vindenden weg van boete en berouw. Hij achtte het zwakheid en karak terloosheid in een geval als dit vergiffenis te vragen en berouw te toonen. Nooit zou hij daartoe overgaan. En toch, ook Kaatje was geweest als hij; de toren van haar trots en hoogmoed was niet minder hoog en sterk ge weest dan de zijne. Hoe herinnerde hij zich nóg, hoe hoog het had geklonken van haar lippen, nu reeds een groot jaar geleden, op den mooien zomeravond. „Nu, dan ga ik er uit." En hoe ze zonder aarzelen, en met de fierheid eener koningin in haar houding, was heengegaan. En was dat nu dezelfde Kaatje, die hij, en gelukkig immersgisteren weer had ontmoet. Was dat diezelfde mond, die nu had gesproken van „mijn zonde" Hij kende haar te goed, om die verandering toe te schrijven aan laffe vrees; er moest iets an ders met haar hebben plaats gegrepen wat echter Ze had gesproken over Gods gebod. Gold dat dan niet voor vader ook (Wordt vervolgd.) j DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1