Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Bur g e r 1 ij k e Stand. De lustmoord te Amsterdam. Past op uw kinderen De jubileumzegels. PREDIKBEURTEN. KOERS VAN HET GELD. dieper in het straatje des te meer opvalt; dat dit moeilijk is voor iemand die daar 's avonds of 's nachts zijn moet, ook voor genees- en verlos kundige hulp dat ook de bestrating in een slechte toestand verkeert daar er geen goten liggen voor den afvoer van het water en er zelfs nog een eindje straat is, waar heelemaal geen straatsteenen liggen, zoodat het bij winterdag een groote modder poel is. Redenen waarom zij verbetering vragen. De Voorzitter stelt namens 13 en W. voor een lantaarn te verplaatsen en wat de bestrating be treft dit te laten rusten tot. 't volgend jaar, daar er dan keien los komen die daarvoor gebruikt kunnen worden. Dit wordt in verband met een opmerking van den heer de Jager als lid der commissie van bij stand, goedgevonden. k. Adres van Ph. Haak, grafdelver, welke nog maals in den breede de meerdere werkzaamheden omschrijvende, verzoekt om, daar geen salarisver- hooging kan toegestaan worden, eene gratificatie Tevens vraagt hij om belooning voor de diensten voor het openzetten van de begraafplaats voor het publiek. liet voorstel van B. en W. is om dit voor kennis geving aan te nemen. De heer de Jager ziende op de sinds 1903 meer deren arbeid wil een gratificatie geven van f50. De heer Eijke vindt niet dat er zooveel werk bijgekomen is. De heer de Brnijne merkt op dat het onderhoud wel wat te wenschen overlaat. De Voorzitter zegt dat B.en W. gemeend hebben nog te wachten in verband met de reorganisatie en ook lettende' op het feis dat er eenige onvol daanheid is omtrent het onderhoud. Blijkt het echter dat er redenen zijn tot het geven van een belooning dan moet die ook verstrekt worden. De lieer D. Scheele stelt voor een gratificatie te geven van f25, welk voorstel met 10—l stem aan genomen wordt; de heer Waalkes stemt tegen. 1. Adres van de afdeeling Ter Neuzen en om streken van den Bond vpn Ned. Onderwijzers, waarin zij verzoekt de salarisverordeniug voor het Handwerk-onderwijs aan de openbare 1. s. te willen herzien. Gaarne zag ze de bezoldiging die nu nog geen 30 ct. per uur bedraagt, te brengen op 75 ct. per wekelijksch lesuur. Du heer de Jager meenende, dat dit verzoek voortvloeit uii de beslissing van den Raad om voor het Handwerk-onderwijs aan de mulo-school f 1 per uur te betalen, zou in overweging willen geven of het niet mogelijk is het onderwijs dat door mej Van der Heijden aan de 3 scholen gegeven wordt te doen vallen in een hand, zonder echter deze schade toe te brengen in haar salarisspr. bedoelt om een en ander nader te onderzoeken en dan met een voorstel te komen. De Voorzitter zegt gaarne hiervan nota te nemen en voorts zich aan te sluiten bij het advies van de school-commissie om een nader onderzoek in te stellen. m. Een voorstel betreffende pensioengrondslag voor het herhalingsonder wijs wordt ]z. h. s. aan genomen. n. Schrijven van F. D. de Soet, fd. Directeur der H. B. S. berichtende dat de heer Hiddelberg hem meegedeeld heeft dat door hem bericht is ont vangen dat B. en W. nog geen guustige beslis singen hebben kunnen nemen op zijn verzoek, be treffende de salarisregeling en het inhalen van zijn lesuren aan de H. B. S. van begin Sept. tot half Oct. Een eventueele honorarium van deze uren zal dus van een raadsbesluit moeten afhangen en geeft de heer M. er de voorkeur aan alvorens deze lesuren te geven de beslissing van de Raad in dezen af te wachten. De heer Lensen verzoekt voorlezing van het rapport der school-commissie, hetwelk van de volgende inhoud is De Commissie heeft de eer mee te deelen dat zij niet alleen verbaasd is over de houding van den heer M. en over het weinige vertrouwen in in den Raad dat daaruit spreekt, doch vinden ook dat zijn houding in hooge mate ongepast is. Waar Dr. Middelberg een salaris geniet van f 1800 het geen volgens de tabel in de verordening, der jaar wedde regelende, correspondeert met een aantal van 16—17 te geven lesuren en hij volgens de les rooster slechts 14 uur te geven heeft, achten wij hem verplicht om zooveel in zijn vermogen is mede te werken om de achterstand door zijn eigen datum van indiensttreden veroorzaakt in te halen. Naar onze meening komt hem zoo lang hij niet boven de 17 ure les per week geeft daarvoor niet de minste vergoeding toe. Wij zijn verbaasd over de slappe houding van den waarn- Directeur in dezen die wij alleen aan te groote bescheidenheid wijten en verzoeken u dringend spoedig en krachtig in te grijpen, den heer M. het zeer laakbare van zijn handelwijze onder het oog te brengen en hem te gelasten de door hem zoo onrechmatige beëin digde lessen dadelijk te hervattenvan eenige vergoeding daarvoor kan zooals gezegd naar onze meening geen sprake zijn. Vanwege onze plaatsruimte kunnen we geen uitvoerig verslag geven van de lange discussie die over deze zaak gevoerd is, evenmin over de dis cussie van de volgende punten van de agenda. Besloten wordt om de door de leeraren der H. B. S. en het hoofd van de mulo-school gegeven extra-lessen uit te betalen. 3. Voorstel regeling bijdragen voor pensioen gemeente-ambtenaren. Ged. Staten stellen nl. voor dat de gemeente nog 1% voor hare rekening te nemen. Eerst was dit 6 wat thans 4 wordt, wat voor de gemeente op een meerdere uitgaaf komt van ruim f200. Aangenomen aldus te handelen. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1913. Dit betreft een af- en overschrijving in verband met een aan te gane leening van nog f 6000, waar door de leening tot dekking der uitgaven voor de hoogere burgerschool en mulo-school komt op f 10000. De heer de Jager vraagt of dit bedrag dan vol doende zal zijn voor alle onkosten en hoe het komt dat |dit bedrag zoo hoog is en het voorstel zoo laat inkomt. De Voorzitter licht dit nader toe. De heer Waalkes protesteert naar aanleiding van het nog noodig hebben van f 10000, welke zoo on verwacht ons komt te overvallen, tegen de handel wijze van den bouwmeester, als zijnde de persoon die ons niet van alles op de hoogte heeft gehouden en met de meeste rapporten Jomtrent den bouw der school veel te laat is geweest.! De heeren Eijke, D. Scheele en de Voorzitter verdedigen de houding van den bouwmeester, omdat deze met werk overladen is geweest en het slecht getroffen heeft met de tijdelijke opzichters. Ook de heer Moggré sluit zich hierbij aan. Besloten wordt, met intrekking van het besluit om f5000 te leenen. een leening aan te gaan van f 10,000. 6. Z. h. s. wordt besloten tot verkoop van oude keien. 7. Enkele ontheffingen voor belastingen worden verleend. De Voorzitter en de heer Lensen verlaten de vergadering. 8. Regeling jaarwedden onderwijzers aan school B. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, waarin zij bezwaar maken tegen het besluit van den Raad, betreffende de salarissen van het hoofd Van Dixhoorn, de onderwijzeres mej. de Kraker en de onderwijzer A. de Kraker. Volgens een toelichting van den secretaris willen Gedeputeerde Staten het salaris van het hoofd brengen op f1550 f50 voor elke onderwijzer van bijstand tot ten hoogste f 150de akte voor Eransch van mej. de Kraker niet meer als eisch stellen, waardoor zij f75 minder salaris geniet en het salaris van den heer de Kraker zoo te laten. Z h s. wordt het voorstel van B. en W. om wijziging in dien geest aan te brengen, aangenomen. De Voorziter komt weer ter vergaderng. 9. Wijziging verordening Hoofdelijken Omslag. Op voorstel van B. en W. wordt het maximum van den hoofdelijken omslag gebracht van f3o00 op f 4000. 10. Tot leden van de Commissie van Bijstand worden herbenoemd de heeren Visser, Eijke en de Jager, aie hunne benoeming aannemen. Bij de rondvraag vestigt de heer Moggré in be trekking tot de in de vorige vergadering aange nomen verordening op het heffen van leges, de aandacht op de bepaling daarin omtrent de burger- iijke stand. Daarvoor moet door de plaatselijke bladen voor opname betaald worden f25 per jaar. Spr zou gaarne zien dat deze daarvan vrij gesteld werden. Ook andere leden vinden dit wenschelijk, als zijnde een belang dat vrij algemeen is. De Voorzitter is van meening thans geen besluit, te nemen tot intrekking of bijAoeging van een alinea doch wanneer de belanghebbenden of de leden een schriftelijk voorstel dienaangaande willen indienen is de weg daarvoor open. De heer Waalkes deelt mede dat uit het voor- loopig Verslag der 2e Kamer gebleken is dat liier een Belg. Mij het recht zal krijgen voortaan kade- geld te heffen waartegen hij meent te moeten protesteeren. De Voorzitter zegt dat wij beginnen moeten dit als gemeente te betreuren en gelooft dat heden avond wanneer de Kamer van Koophandel alsdan vergaderd is hierop ook wel het oog zal vestigen. De Voorzitter sluit de vergadering. In de Tel. van Dinsdagavond vinden wij gewag gemaakt van de mededeeling eener juffrouw, wonende in de Bilderdijkstraat, dat 'op den dag van den moord op den 6-jarigen Hendrik de Klerk iemand kamers bij haar heeft gehuurd, wiens signalement overeen komt met dat, hetwelk reeds van verschillende kanten van den moordenaar bekend is. De man, waarvan hier sprake is, zeide, dat hij Van der Voort heette, vele jaren in Indië te zijn geweest, terwijl hij het laatst gewoond had bij zijn broer te Rotterdam. De man was zeer gejaagd. Het viel de juffrouw op, dat hij iets aapachtigs in zijn gezicht had. Ongevraagd zeide hij, zooeven zijn snor te hebben laten scheren voor de transpiratie. De man zag er zoo vreemd uit, dat zij weinig lust gevoelde, hem een kamer te verhuren. Zij liet hem zien, dat de kamer nog schoon gemaakt moest worden, doch toen liet hij zich ontvallen„ik wil wel op den ^grond slapen, als ik maar van de straat ben!" „Maar ik ken u niet", zeide de kamerver huurster. „Dat hoeft niet," antwoordde de man. „Hier heeft u een week vooruit". En lnj be taalde zeven gulden, waarop de juffrouw hem twee kwartjes teruggaf. De kamerverhuurster zeide hem toe, dat hij toch dezen avond niet blijven kon. „Mag ik dan om één uur komen, morgen middag?" vroeg de man. De juffrouw vond dit goed, waarop de man vertrok. Hij is, hoe wel hij f6.50 had betaald, niet meer terug gekomen. De kamer werd de geheele week tot zijn beschikking gehouden, doch de man kwam niet opdagen. De politie, aan welke de juffrouw destijds hetzelfde heeft medegedeeld, heeft aan haar verklaring geen waarde gehecht. Een meisje vervoegde zich bij. de politie, die zeide met Van der Voort 3 jaar verkeering te hebben gehad. De dag na den moord had hij zijn zwart snorretje afgeschoren, deed zeer gehaast, zeggende dat hij onmiddellijk weg moest. Sindsdien heeft ze niets meer van hem vernomen. Een broer van Van der Voort, wonende te Rotterdam heeft ook sinds 29 Sept. niets meer van hem gehoord. Van der Voort is kleermaker op een sclnp geweest en moet ook als militair gedeserteerd zijn. Zaterdagavond omstreeks half zes, juist ongeveer op het tijdstip waarop de mooid moet zijn gepleegd, is een man, die eenige lampjes kwam brengen op het plaatsje geweest. Deze man vond alles in het duister en op zijn roepen kreeg hij geen gehoor. Het wordt niet onmogelijk geacht dat op dit oogenbhk de moordenaar bij zijn zieltogend slachtoffer stond. In zijn angst voor ontdekking heeft hij vermoedelijk, in het gangetje stappen hoorend, het electrische lampje omlaag gerukt. Dat werd later half onder het slachtoffer ge vonden. (Ilbl.) Ten huize van den voerman Van Dael aan de Nieuwe Vaart te Turnhout is een treurig ongeluk voorgevallen. Toen do vrouw in de keuken kwam, die zij eenige oogenblikken te voren had verlaten, stond de wieg, waarin een kind van vijf maanden, geheel in vlammen. De verschrikte moeder greep onmiddellijk den kleine, doch 't was te laat. Met erge brand wonden overdekt, gaf het kind na eenige oogenblikken den geest. Het was Zaterdagochtend op het hoofd postkantoor in Amsterdam een drukte van belang. Bij vier loketten stonden lange rijen, van 30 a 40 menschen geduldig te wachten. Som mige haalden voorzichtig een kwartje uit hun beurs, anderen met grootsch gebaar haalden een bankje van honderd uit lnin zak en grijns lachten eens tegen voor- of achterbuurman „voordeelig zaakje, hé? Voor wie, voor de post of voor hem zelf? Ous dunkt voor allebei. Ach, ach, zucht een oud moedertje, nou mot ik een postzegel hebben om an me zoon in de Oost te schrijven, en daar sta ik nou al bijna een uur te wachten 1 Het geleek op een grooten winkel van onge regelde goederen, het hoofdpostkantoor in Amsterdam; 100 vaii 2J/2 hoorde ik aan een loket. Uitverkocht. Dan 50 van 3 cent. Oók uitverkocht. Van vijf. Daar kan ik u ook niet aan helpen, ik heb op het oogenblik alleen zegels van 25 cent en hooger. Gelukkig, geeft u me dan maar 100 van een kwartje. Triomfantelijk deponeert de gelukkige zijn bankje van f 25 in ruil voor 100 „blauwe pampiertjes". Aan ieder van de vier loketten, bestemd voor postzegelverkoop worden dien dag ver kocht voor sommen als nooit te voren. Iemand, die voor f 200 postzegels vroeg, deed niets buitengewoons, of hij alles kreeg wat hij wilde hebben, dat was een andere zaak. Want men kon de jubileumzegels vooruit betalen Een aardig winstje zullen de posterijen dit jaar opleveren En onze postzegelhandelaars kunnen gaan rentenieren, want de jubileumzegels doen nu reeds honderd percent agio en bij den straat verkoop zelfs meer! (N. v. N.) Op den tweeden dag van het Brielschc eeuwfeest heeft er, bij de ringrijderij met versierde rijtuigen en paarden, een ongeluk plaats gehad. Door het instorten van de tribune, waarop een muziekkorps geplaatst was en maar steeds meer menschen bij kwamen, schrok een paard, dat zich losrukte van het rijtuig, te midden vau de dicht opeengepakte menschenmassa sprong en eindelijk met enkele lieden, die het meesleurde, te water geraakte. Verscheidene personen zijn meer of minder ernstig gekwetst, een doodelijk. Zaterdag werd in de Hoog-Soerensche bosschen een jacht op wilde zwijnen gehouden, waaraan door Prins Hendrik, eenige Duitsche jachtvrienden en anderen werd deelgenomen. Door afgerichte honden werden, volgens het Hbl. de dieren uit de dichte bosschen naar open terreinen gedreven, waar op verschillende plaatsen de jagers eenigszins beschut waren opgesteld. In het geheel werden op twee terreinen 180 zwijnen geschoten. Ze werden aan haken op vaii stellages voorziene wagens gehangen en naar het Loo gereden. Naafloop van het jachtdiner ten paleize bezichtigden de Prins en zijne gasten den jachtbuit, welke door arbeiders en jachtopzieners met fakkels werd verlicht, wat in het donkere Park een eigenaardig effect bood. Een groot gedeelte van de jacht kon door het publiek gevolgd worden. Scheele. oud 28 j., jm. en Jacomina Scheele, oud 27 j., jd. a Geboorten. 17 Nov. Elisabeth Geertruida, d. van Jacob Penne en van Wilhelmina Verhelst. 19 Nov. Francois, z. van Salomon Hamelink en van Cor nelia Schieman. 20 Nov. Maria, d. van Johannes de Kraker en van Jozina de Jonge. 23 Nov. Cornelia Pieternella, d. van Cornelis Dobbelaar en van Sara Verberkmoes. Anthonie Cornelis, z. van Cornelis Anthonie Faas en van Maria Verschelling. 27 Nov. Petrus Franciscus Josophus Marie en Heudrik Albeit," zonen van Cyrillus Vlassenroot en van Clementina Pierssens. 28 Nov. Sara Dorothea, d. van Cornelis Rinn en van Janneke Florussen. Anna Maria, d. van Cyrillus Honoré Raes en van Margarietha van Rumste. Overlijden. 18 Nov. Emiel Alphons Cretel,oud 5 m., z. van Victor en van Joanna Catharina Smet. 30 Nov. Cornelia Verpoorte, oud 66 j., echtg. van Framjois Dieleman. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Nov. Josephus Janssens, oud 47 j jm. en Mathilda Christina van Esbroek, oud 29 j., jd. Geboorten. 17 Nov. Miena Gerarda Johanna, d. van Alfons Eduard Leijs en van Maria Leonie Paulina Pieters. 22 Nov. Leonardus, z. van Leo nard Morcus en van Catharina de Blok. Overlijden. 29 Nov. Dirk de Feijter, oud 5 w., z. van Johannes en van Janna de Bruijne. Middelburg. Iu civiele zitting is lieden ter reehtbank alhier, de lieer C. Klaassen, inspec teur van polilie te Ter Neuzen, beeödigt tot waterschout. 's Gravenhage. Minister Treub moet het bed houden. Hij heeft een keelontsteking, die na zijn gehouden lange rede zeer verergerd is. Den Haag. Heden zette de heer Tydeman zijn rede voort. Hij bracht hulde aan Dr. Bos voor zijn rede over de S. D. A. P. Amsterdam. Hedenochtend is de safe van den diamanthandelaar Pinharo, in de cassa- bank alhier op last van den curator door boring geopend. Er was een klein bedrag slechts in aanwezig. Amsterdam. Hedenmorgen is op het IJ alhier door den storm een 14-jarig jongetje uit een roeiboot geslagen en verdronken. ZONDAG 7 DECEMBER 1913. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Dhr. Dam, Theol. Cand. Axel [Kerkdreef] 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lam- mertsma. 6 uur, beide predikanten. Dankuur voor do Ineensmelting. Axel [Stationstraat] 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal Kloosterzando Geen dienst. Aardenburg 9 uur f \yajje Van Zaamslag. Rrnsfeens 5'/. UUr Breskens ö'/i uur Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur. Ds. A. Timmerman. doopsbediening. Sluiskil 9'/, uur. Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2.uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, ds. Den Boer. Iïontenisse 9'/i uur ds. D. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur ds Polman van Hoogeveen. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, ds. J. R. van Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie. HOEK. Huwelijks-aangiften. 20 Nov. Cornelis de Smidt, oud 21 j., jm. en Johanna Neeltje van Drongelen, oud 18 j jd. Huwelijks-vol trekkingen. 27 Nov. Daniel van Cadsand, oud 19 j-, jm. en Janna Dieleman, oud ^oVboorten. 27 Nov. Cornelis Pieter, z. van Pieter Cornelis Dieleman en van Ebrina de Blaeij. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Nov. Pieter Maarten Geelhoedt, oud 24 j., jrm en Cor nelia Moerman [van Ter Neuzen], oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Cornelis, z. van Dingenis de Pooter en van Janna Verberkmoes. Johanna Maria, d- van Jacob Beneden en van Martina Bakker. Jan, z. van Berend de Visser en van Helena Johanna Stoffels. 12 Nov. Jacob Jan, z. van Mattheus Smallegaug en van Pieternella Jan neke 't Gilde. 14 Nov. Petrus, z. van Hendrik Jan Dieleman en van Huigtje Bruijnzeel. 17 Nov. Pieternella, d. van Maarten de Vos en van Cornelia Donze. 30 Nov. Pieternella Suzanna, d. van Adriaan Mechiel Verpoorte en van Adriana Ver berkmoes. Overlijden. 10 Nov. Een als levenloos aange geven kind van het mann. geslacht van Mattheus Dieleman en van Catharina Willemsen. 29 Nov. Adriana Hamelink, oud 2 j., d. van Aarnout en van Adriana Pieternella Goosen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 13 Nov. Jan Cornelis Scheele, oud 28 j.,jm.en Jacomina Scheele, oud 27 j.,jd. 20 Nov. Andries Cornelis van Espen, oud 23 j., jm. en Johanna Rouw, oud 22 j.. jd. 21 Nov, Marinus Roose, oud 24 j., jm. en Maria Welfert, oud 23 j., jd. 28 Nov. Jozias Pieter Smies, oud 23 j jm. en Dirkje Boer, oud 23].,]d. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Nov. Jan Cornells AMSTERDAM, 4 Dec. 1913. Lijnolie, f25, Jan./April f25'/i, Mei/Aug. f 267/a, f26'/», 263/4, Sept./Dec. f27'/t Suiker Riet lusteloos, per Dec. fll'/i, per Jan/ Maart f ll'/j te koop, per Mei f ll3/* gunoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f2,25 a f2,90. Zeeuwsche Bonten f2,60 a f3,20. Zeeuwsche Blauwen f2,60 a f3,20. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 2.25. Spuische Eigenheimers f2,— a f2,25. Eigenheimers Pooters f 1,80 a f 1,90. Andijker Blauwen I 2,— a f 2,60. Bravo Pooters f 1,60 a f 1.70. Rad Star fl,70 a f2,-. ANTWERPEN, 4 Dec. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,15, Jan. fr. 25.40, Fèb/Maart fr. 25,60, Maart/April fr. 25 70. TER NEUZEN, 5 Dec. 1913. Boter per Vs K.G. f 0.60. Eieren 104 stuks 5.40. Eransch per 100 fr. f 47.57*1$ a f 47.60. Engelsch per 12- 12- MIDDELBURG, 4 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk, witteboonen en bruineboonen 50cent lager, overigens onveranderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a f 0,78, voor particulieren /0,79 per Vz kilo. Eieren f 7.60, voor particulieren f 8.— per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3