Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad ooor Volkseenheid. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. No. 1072. Woensdag 26 November 1913 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd on Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN; Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Het was niet te verwonderen, dat in Neder land na 1813 het streven der leidende stads- lieden er op gericht was, de eenheid des volks en van den Nederlandschen staat zooveel mogelijk te bewaren en te bevestigen. Men had van de heillooze verdeeldheid in de 18e eeuw zulke wrange vruchten geplukt. Naast het meest bekrompen provincialisme, waardoor de zeeprovinciën geen geld over hadden voor een behoorliik leger, dat de Oostelijke en vooral de Zuidelijke grenzen kon verdedigen en de landprovinciën geen oog hadden voor de noodzakelijkheid van een flinke vloot, die onzen handel afdoende kon beschermen en aanvallen van de zeezijde afslaan was het land verscheurd geworden door de jammerlijke twisten tusschen Prins- gezinden en Patriotten. Die twisten waren nu voorgoed verdwenen. Napoleon had ons ongetwijfeld onnoemelijk veel leed gedaan en zijn ijzeren schepter had loodzwaar gedrukt op ons arm en uitgeput volk. Doch althans in één opzicht was de „Fran- sche tijd", die overigens door niemand terug- gewenscht werd, ons ten zegen geweestde vroegere twisten waren verdwenen en allen schaarden zich thans om den Souvereinen Vorst. Oranje werd van nu aan 't symbool onzer nationale eenheid. België kwam ons grondgebied vergrooten en alles werd in 't werk gesteld, om de her boren staat in politiek en economisch opzicht zijn vroegere voorname plaats in de rij der volken weer te doen innemen. Men weet, op welk een bittere teleurstelling dit uitgeloopen is. De beide deelen, hoe ook aan elkaar ver want door taal en af komst, die echter zoozeer verschilden, watgodsdiensten maatschappelijke belangen betrof, waren te lang gescheiden geweest, om weer aaneen te groeien. Het bleek onmogelijk, door éénzelfde wet geving beider behoeften en wenschen te bevredigen en in 1830 kwam het tot de lang verwachte uitbarsting, die eindigde met een volledige scheiding. Het was inderdaad eene verlichting voor de Noordelijke gewesten, dat men België kwijt raakte en een band was verbroken, die op den duur voor beiden te knellend was ge worden. 40) door ZELANDIA. En thans rijst dat'schrikbeeld met onweer staanbare kracht. Waar is Emile? Zal hij nooit komen Ze staat op ze neemt weer plaats. En ze staat toch weer opnieuw op en ze luistert, of geen sleutel klikt in het slot, of geen voetstap kraakt op de trap. IJdele hoop, telkens weer. Ze schuift het gordijn open, en kijkt de straat in. Bleek licht de morgen reeds door den natten, dichten mist. Ze huivert en Iaat het gordijn weer vallen. Nog wacht ze eenige minuten, die haar teleur stelling slechts volkomener maken. Ze kan het niet langer harden slaat een kale, ver sleten mantel om en wandelt de trap af. De oogen van het groote fraaie mansportret schijnen haar na te staren. Ze dwaalt door de straten, die nog tamelijk leeg zijn. Menig werkman, die zich naar fa briek of werkplaats begeeft; werpt een ver wonderden blik op haar. En zij doolt verder, doelloos. Het wordt levendiger op de wegen, waar Thans was Nederland in werkelijkheid één en zou het voortaan één blijven. Ongelukkig genoeg had men omtrent die eenheid al heel zonderlinge opvattingen. Geen natuuronderzoeker wien het ontgaat, dat in het rijk der schepping bij eiudelooze verscheidenheid in kleur en vorm, in lichaams bouw en geaardheid een hoogere eenheid valt te bespeuren, Al zingt elk vogeltje „zooals het gebekt is", wie kan ontkennen, dat juist dit duizend- stemmig vooglenkoor zich oplost in één har monisch loflied ter eere van Hem, die de gevleugelde zangers schiep door zijn macht woord Zou het aardrijk er schooner uitzien, indien elke bloem en iedere plant in kleur en vorm gelijk was aan de andere Integendeel, juist dat elk harer zich kan ontplooien naar haren aard en aldus de grootste verscheidenheid ontstaat, maakt al de schoonheid van Flora's kinderen uit. Die verscheidenheid der deelen doet aan de eenheid van 't geheel niets te kort neen, doet ze des te beter uitkomen. En nu meenden onze vrijzinnige macht hebbers in de 19e eeuw, dat het onder de menschen net andersom was. Dat men heel de Nederlandsche jeugd moest opkweeken volgens één modelmoest groot brengen met één geestelijk voedselmoest dwingen te groeien naar één paedagogisch keurslijf of dat anders de volkseenheid zou te loor gaan. In hun beminnelijke bescheidenheid achtten zij zich zeiven geroepen en bevoegd, uit te maken, welke geestelijke spijze voor allen paste. Wat hun geviel, moest naar aller smaak wezen. Niet elk ouder voor zijn kind beslissend, volgens welk beginsel en in welken geest het zou opgevoed worden neen, zij matigden zich 't recht aan te zeggen, wat voor alle kleine Nederlanders in 't vervolg de alleen zaligmakende school zou zijn. En dat alles, zoo 't heette, opdat de volks eenheid niet verbroken en voortaan de vrede onder de zonen van 't zelfde vaderland niet weer gestoord zou worden. Niet minder groot dan ten opzichte van onze vereeniging met België is op dit gebied de teleurstelling geweest. Ondanks alle kunstmatige banden, waar mede de natie aan de school, door de keur meesters als de voor allen passende gestem- nog steeds de dikke mist hangt en alles en allen omhult. Scherp ziet ze rondin geen enkel voorbij ganger herkent ze, dien ze zoekt. Toch geeft ze den moed niet verloren de eene straat na de andere loopt ze afze moet hem vinden. En dan zegt ze weer tot zich zelf, dat Emile wellicht thans reeds thuis is, terwijl zij hier rondloopt. Zoo slingert haar hoop en vrees beurtelings, als een baar der zee. Met bevend hart spoedt ze zich op nieuw naar haar woning, maar vindt alles, zooals ze het liet. En ofschoon ze schier niet meer voortkan, toch gaat ze de trap weer af en vangt opnieuw haar zwerftocht aan trooste loos dolen door drukke straten en langs een zame wegen, duizendmaal bedrogen in haar schuchter hopen. De mist is opgetrokken 't loopt reeds tegen den middag. De zon glanst over de bedrijvige stad en vaagt de herinnering weg van den triesten morgen. Niet voor haar, somber blijft haar stemming, ja, hoe schooner zegepraal de zonneschijn viert op de kille mist, hoe meer haar gezichtseinder zich als in dichte nevelen aan haar oog onttrekt; hoe donkerder ver schiet haar beangstigt. Plotseling verneemt ze het fluiten eener locomotief. Onwillekeurig heft ze het hoofd omhoog en tegelijkertijd schiet een gedachte door haar brein, die nieuwe peld, vastgehecht was, scheurde reeds half Nederland zich daarvan los. En hoe staat het met de eensgezindheid onder hen, die nog altijd de openbare school heeten te eeren als het symbool en den waar borg onzer nationale eenheid Och arme Lees wat in ons Persoverzicht uit de Midd. Courant werd overgenomen aan het adres der openbare onderwijzers. Niet de tegenstanders breken thans de openbare school afdat doen zij, die bij elke gelegenheid op hoogen toon beweren, dat zij haar eeren als 't plechtanker onzer nationale eenheid. De goede Middelburgsche durft het niet te zeggen, zooals ze het meent, omdat ze de af- brekers te zeer noodig heeft in den strijd tegen de „clericalen." Daarom slechts een zeer zachte vermaning. Indien zij uitsprak, wat haar op 't gemoed ligt, ze zou met ons erkennen hoe langer hoe meer blijkt, dat de bevordering van onze nationale eenheid door middel van de openbare school is uitgeloopen op een groot fiasco. Het volksleven laat zich niet dwingen in een omgehangen keurslijf. De ware eenheid tiert slechts in het land der vrijheid V Arme Bondsmannen. 't Is met oprechte deelneming, dat ik dit schrijf. Ge hebt u verleden zomer zoo dapper geweerd. Het pleit gevoerd met weergaloozen ijver. Ge hebt bevlijtigd met onvolprezen in spanning, de Nederlandsche natie het dogma van de neutraliteit, zelfs de allerabsoluutste, in te prenten. Het kind mocht slechts ontvangen wat des kinds was. Voor dat kind geen Bijbelsche verhalen. Geen godsdienstig onderricht. In den naam van het kind kwaamt ge op voor. het kind. En ge spoordet uw medeburgers aan, uit pure naasten liefde en vrijheidszin, hun stem uit te brengen op mannen van de Roode Vaan, öf van de Concentratie, öf nu ja, in elk geval op iemand anders dan een candidaat der Christelijke partijen. En bij de herstemming hebt ge mee gedaan in den Bond van Concentratie en Sociaal- democratie. We herhalen het: met weergaloozen ijver. En thans Moeten we niet zeggen arme Bondsmannen Daar zit, als gevolg van uw energie, (hoe hoop wekt. Ze weet, dat Emile vaak met de buurttreinen reist, om aan zijn speelzucht, en welk eente voldoen. Haastig wendt ze haar schreden naar het station en schaart zich onder de wachtenden. Daar naderen reeds de passagiersin geen hunner herkent ze Emile. Maar ze vertrekt niet. Straks komt immers weer een trein, en straks weer éen, en wéér eenZou ze niet wachten 1 Maar ook déze hoop wordt vorijdeld. Hoe lang ze ook moge wachten 't is al te ver geefs. Reeds verscheidene treinen heeft ze afgewacht. Eu opnieuw ontmoedigd en geheel teleurgesteld, maakt ze plan, maar weg te gaan. Ze steekt een halverwege het plein weer over, maar 't is, alsof een geheimzinnige macht haar vasthoudt en nogmaals richt ze, bij het gillen eener binnenkomende locomotief de schreden naar den uitgang van het station. Daar komen ze weer, de reizigers. En ze monstert ze van nieuws aan. Plotseling wordt haar aandacht getrokken dóór een jongen man. Waarom weet ze zelf niet, ze meent hem te kennen, ontmoet te hebben en wel onder zeer bijzondere om standigheden, maar waar en wanneer Ze dringt wat verder naar vorende jonkman nadertze weet het, ze herinnert zich t Is Frans Gravels. is ze verspild, niet waar een man op den ministerszetel. Een man van vrijzinnig-democratischen huize. En die man heeft j.l. Vrijdag gezegd „Ik stel mij voor, dat een zendeling s morgens zijn taak begint met een gebed. Nu kunnen kinderen van andersdenkenden van de bijwoning vrijgesteld worden. Maar als nu het volgende uurtje lezen wordt be oefend, dan zou ik er geen bezwaar in zien, dat ook de kindertjes van Mohammedanen iets lezen omtrent de verhalen van Jozef en zijn broeders, Daniël in den leeuwenkuil, de jongelingen in den vurigen oven, of van den barmhartigen Samaritaan. Wanneer dan in het volgend uur de zendeling laat schrijven, dan heeft het mijn sympathie, wanneer hij op het bord zet: „De vreeze des Heeren is het het beginsel der wijsheid." Moet het u het harte niet pijnen, deze woorden te hooren uit dien mond? Is dit nu de dank voor uw streven Hebt ge daarvoor uw laatste man in het vuur gebracht, om thans uw theorieën te zien omkegelen door uw eigen geestverwant Tragisch einde van zulk een heroieken strijd. Z. V De Driebond. Indië moest verlost worden van de verder felijke leiding van den Gouverneur-Generaal. Het kon niet wachten. Geen dag en geen nacht. Indië was in gevaar. Zoo heette het in den tijd van de concen tratie-koorts. En toen is de driebond gekomen. Die zou het verlossingswerk uitvoeren. Dr. Scheurer (a.-r.) heeft het in de Tweede Kamer juist en scherp gezegd. Die driebond werd gevormd door de vrijzinnigen met hun manifest de Chineezen en de bus met ringgits (rijksdaalders). Natuurlijk schaamt nu ieder deftig concen tratie-man zich over dien driebond. Vooral de Chineezen wil men graag kwijt. En 't heet nu, dat, ja, wel geld inkwam van die Chineezen, maar de vrijzinnigen hadden er niet het initiatief toe genomen. Ondertusschen had men het geld toch, wetend van welke zijde het kwam, dankbaar aanvaard. En dat is nu nog niet het allerergste. Geld is er noodig voor elke politieke actie. Maar dit geld werd gegeven met de kenne lijke en uitgesproken bedoeling den Gouverneur- Generaal onmogelijk te maken. Want ook in Indië was de lastercampagne Alsof het haar vijand was, deinst ze achter waarts; maar ze kan haar oogen niet van hem afwenden levendig komen haar de woor den van verontwaardiging voor den geest, door hem op dien bewusten laten avond gesproken, woorden, die haar alweder herinneren aan Emiles losbandig gedrag. Onbewust het voorwerp te zijn van zulk een aandachtige beschouwing, (stapt Frans voort. Onwillekeurig valt zijn blik op de ver magerde, bleeke vrouw. Verrast staat hij stil. Neen, vergissen is niet mogelijk, dat is Emiles moeder. En hij heeft zulk een harde boodschap voor haar. Hij heeft op zich ge nomen haar te zoeken op het hem bekende adres; daar ziet hij zich er geheel onverwacht, voor geplaatst. En het wreede woord stokt hem in de keel. Hij staat stil, als hij bij haar gekomen is. Even licht hij, beleefd van aard, en getroffen door den lijdenden aanblik der ongelukkige, den hoed. „Ik zou u graag even willen spreken, juffrouw." Verwonderd, angstig zelfs, ziet ze hem aan, maar slaat bijna dadelijk de oogen neer als een schuldige. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. V i -re Dcvnnnciu tti 1 r>!3M lllTfiPVPD

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1