ST. NICOLAAS-ARTIKKLEN. eene tweede IEID, Hammen, Spek worden prachtig GEKOOKT Telegrafische Belichten. I Mf. P. Dieleman. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bur g e r 1 ij k e Stan d. Laatste berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverteiitiën. J. L. DE KRIJGER. bij K. VAN TATENH0VE, en andere Vleeschwaren Chili op de Karwij. IN RUSLAND Het gestolen parelsnoer. KOERS VAN HET GELD. Voorm. Nam. 4.36 5 5.28 5.59 6.33 7.13 7.54 8.35 9.14 9.51 10.25 10.54 11.21 11.45 NOORDSTRAAT 26. Advocaat en Procureur, te Middelburg schenderij, tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. C. J- P-, arbeider en E. B., arbeider, beiden te Hoek, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor iedere boete. I. R., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren bij herhaling, tot boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. C. B., arts te Axel, ter zake van met een motorrijwiel rijden zonder signaal te geven, 'tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. v. L., commissionair te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij herhaling, tot boete van f4, subs. 3 dagen hecht. M. C. G., zonder beroep te Ter Neuzen, terzake van openbare dronkenschap, tot boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. I. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot boete van f 10, subs. 3 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdere. J. C. H., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. K. L. G., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot boete van f 4, subs. 3 dagen hecht. J. A., bootwerker; P. J. D., bootwerker; P. J. H., werkman J. D., schipper J. d. P., landbouwer, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot boete van f 2, subs. 2 dagen hecht, voor ieder- J. d. F., arbeider; M. d. V., landbouwer; H. K., arbeider; J. A. d. K., arbeidster, allen te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor ieder. A. D.C. N. D., landbouwer te Axel, ter zake van fietsen zonder licht, tot boete van f 3, subs. 3 dagen hecht, voor ieder. A. d. M., zonder beroep te Zaamslag, ter zake als voren, tot boete van f 1, subs. 1 week tucht school. A. d. P., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren, tot boete van f 3, subs. 1 week tuchtschool. H. H., landbouwersknechtL. R. d. M zonder beroep; J. H., arbeider; M. v. D., zonder beroep C. d. R., landbouwersknecht J. v. E., arbeider, allen te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot boete van f 2, subs. 2 dagen hecht, voor ieder. C. d. F., werkman, zonder woonplaats; P. M., arbeider; J. d. R., arbeider; W- v. B., knecht, allen te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot boete van f3, subs. 3 dagen hecht, voor ieder. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) De kaïwij is een zeer winstgevend gewas. Als zij gelukt door goede verzorging en bemesting en doordat het weer een beetje meevalt, dan is er aan de karwij nog veel geld verdiend. Vandaar, dat er elk jaar, niettegenstaande de uitbreiding der bietencultuur, toch nog een vrij groot aantal Hec taren met Karwij bezaaid worden. De Karwij is een tweejarige plant, geeft in het 2de jaar eerst vrucht, maar daar zij gewoonlijk onder erwten ge zaaid wordt behoeft men haar opbrengst niet voor de berekening der winst over twee jaar te ver- deelen, daar men het bovengewas als oogst van het eerste jaar kan rekenen. Gewoonlijk zaait men de karwij in Maart, doch de tijd varieert tusschen half Februari tot einde Mei. Hoe beter de karwij zich het eerste jaar ont wikkelt, hoe meer kans zij heeft het volgende jaar een rijken oogst te zullen opleveren. Het gebeurt echter, dat de karwij op het laatst van het eerste jaar er niet best bijstaat. Sommige boeren wachten dan tot na den winter, om een chiliberaesting te geven. Zooals bekend is, is de Karwij een gewas, dat veel stikstof verbruikt en daarom een zeer vruchtbaren bodem behoeft. De meeste kar wij- boeren achteu dan ook een gift van 300 400 K.G. chilisalpeter per Hectare karwij niet te veel. Gewoonlijk wordt dat in twee of driemaal over het land uitgestrooid. In plaats van alle chilisal peter in het voorjaar te geven, kan men ook een klein gedeelte reeds vóór den winter uitzaaien, vooral als de karwij slecht opgekomen is en erg ongelijk staat. Sommigen zullen dit misschien weggegooid geld noemen. Toch is dit niet zoo. Zoolang de groeiperiode nog niet is afgeloopen, kan men nog iets eischen. Met een weinig chili salpeter kan men op slechten karwij evenals op wintergranen veel goed doen. Hoe sterker en krachtiger de gewassen zijn in het volgende voor jaar, des te grooter de opbrengst. In vele streken geeft men dan ook de karwij direct na het eerste gewas, althans vóór den winter 50 100 K.G. chilisalpeter. De rest geeft men dan in het voor jaar. v Dezer dagen is een man, die bij de Amstcr damsehe politie als een „flesschentrekker" te boek staat, aan de politie ontkomen juist op liet oogenblik dat men hem wegens oplichting wilde arresteeren. De man was directeur van een zich noemende maatschappij tot verzeke ring 'tegen waterschade en had zijn kantoor op een der grachten te Amsterdam, hij woonde in een huis aan diezelfde gracht. Hij wordt er van verdacht op de volgende wijze oplichting te hebben gepleegd. Bij de executeurs-testamentair van een overleden be kend Amsterdammer presenteerde hij quitan ties voor een polis van verzekering tegen waterschade. De quitanties werden eenige malen betaald, doch dezer dagen kreeg men argwaan, doordat de polis niet bij de nalaten schap te vinden was. Toen dan ook 's [mans zoon wederom ten kantore van een der execu teurs-testamentair de quitantie presenteerde, werd de politie gewaarschuwd, die den jongen aanhield. Den vader werd verzocht zijn zoon van het politiebureau te komen afhalen, doch papa verscheen wijselijk niet. Rechercheurs togen daarop naar-mjn woning, doch blijkbaar had de man lont geroken, want hij wist nog juist te ontkomen. Thans zit hij in Duitschland. Die ontsnapping ging op de volgende, niet alledaagsche wijze in haar werk. Een jongere zoon van den flesschentrekker, een knaapje van een jaar of twaalf, schelde 's namiddags om een uur of zes bij een schoenmakbr in de steeg vlak bij de ouderlijke woning aan met dp boodschapt dat zijn vader op het plat naast de woning was, dat de deur, toegang gevende tot het plat, was dichtgeslagen, dat zijn moeder de deur niet open kon krijgen, en of nu de schoenmaker zoo vriendelijk zou willen zijn zijn vader in staat te stellen door den schoen winkel van het plat af en zoo weer in de woning te komen. De schoenmaker had daar tegen geen bezwaar en hielp den in het nauw gebrachten vader, natuurlijk zonder te be seffen, dat hij aldus een flesschentrekker aan de politie hielp ontkomen. (Hbld.) Een Amersfoortsche vergiftigingszaak Wegens vermoeden van vergiftiging is de vorige week op last der Justitie het stoffelijk overschot van zekeren d. K. opgegraven, t Lijk, dat in vergevorderden staat van ont binding verkeerde, .s, nadat zekere deeleu te Utrecht ter nader onderzoek achtergebleven zijn, Dinsdagavond weder ter aarde besteld. De 28-jarige d. K. was den 20 Maart 1912 na slechts enkele dagen ongesteld geweest te zijo, onder hevige krampen overleden. Hij was eerst 10 weken te voren in Januari 1912 eretrouwd met Joh. d. K. die naar gezegd wordt, de bijzit was van een stillevenden boer, bij wien ze vroeger te Zwammeream gediend had. Na den dood van haar man werd zij weer huishoudster bij d. B., die zich inmiddels hier in de buurt gevestigd had. Zeer tegen den zin van d. B. koesterde de 29-jarige vrouw nieuwe trouwplannen, waarvan d. B. haar zelfs door dreigementen van trachtte te weer houden zoo liet hij zich bijv. in het publiek aldus uit„ze kan wel ondertrouwen, maar niet trouwen, want dan schiet ik ine dood en zij gaat de gevangenis in." Het voorge nomen huwelijk sprong daags voor de vol trekking af, maar de uitlatingen van d. B. hadden de aandacht vau de Justitie getrokken en vermoedens gowekt. De verdere nasporin gen hebben geleid tot de opgraving van het lijk van d. K, (Rott.) Vermoedelijke vergiftiging te Amsterdam. Bij de familie W. aan de Koninginneweg 190 heeft zich in de laatste dagen een geval van vermoedelijke vergiftiging voorgedaan. In het begin dezer week, nadat de poes van haar melk gedronken had, viel het beest be wusteloos neer. De familie vond het zeer vreemd, dat het dier, dat kort te voren nog vroolijk was, plotseling zóó onwel was geworden, doch schonk geen verderen aandacht aan dit geval. Dienzelfden avond echter, toen de zoon thuis kwa'm, en als gewoonlijk een glas melk gebruikte, viel ook hij bewusteloos neer. Al spoedig rees bij de familie het vermoeden op, dat de melk.waarschijnlijk vergiftige bestand- deelen bevatte. Toen nu eergisteren de dochter van den heer W. een glas water dronk, dat uit een karaf geschonken was, proefde zij een bijsmaakje en ook zij werd na het gebruik van een enkel slokje eenigszins onwel. Deze gevallen kwamen den heer W. thans verdacht voor en onmiddellijk waarschuwde hij de gezondheidsdienst, die een onderzoek instelde en tot het reultaat kwam, dat het water door middel van blauwzuur vergiftigd moest zijn. Men veronderstelde nu, dat het bewusteloos neervallen van den zoon en van de kat, eenige dagen geleden na gebruik van melk, ook het gevolg moest zijn geweest van vergiftiging door blauwzuur. De politie werd van het geval in kennis gesteld en deze stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek inj Naar men verneemt is het dienstmeisje, dat sedert korten tijd bij de familie in dienst is, aan een langdurig verhoor onderworpen. Naar men verneemt, zullen de branderijen van de firma Kranen, Kethelstraat, Vellevest, 's Gravenland en Noordvestsingel, tezamen een 6-tal fabrieken stopgezet worden. Een brutale aanranding had Vrijdagavond plaats op een kwartier alstands van het station-Piet Gijzenbrug te Rotterdam, toen Schipper Kooijman zich van dit station naar Noordwijk wilde begeven. Onverhoeds werd hij door eenige kerels aangevallen, van zijn rijwiel geworpen èn van zijn welvoorziene geldbeurs beroofd. De rijksveldwachter J. Noyeboer van Noord- wijkerhout is de daders reeds op het spoor Toen Donderdagmiddag de socialistische leider Dr. Welter in de Luxemburgsche Kamer, bij de verdediging van het blok der linksche partijen tegen beschuldigingen van de „kleri- kalen" een min vleiende toespeling maakte op het particuliere leven van Pruem, den vroegeren leider der „klerikalen" in de Kamer, greep diens zoon een inktkoker en wierp dien naar het hoofd van den spreker. Het projectiel vloog met kracht tegen den wand, zonder iemand te raken. Maar het gevolg was toch, dat er hevig rumoer ontstond en dat de afge vaardigden van beide partijen elkander in de haren vlogen; zoodat de president zich ge noodzaakt zag de zitting te schorsen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Hoewel, ter juiste beoordeeling der zaak, moet worden afgewacht, wat het officieel raadsverslag zal te lezen geven omtrent de onbewoonverklaring van het kadastrale perceel Sectie L no. 96, gem. Ter Neuzen eene aanduiding, die de snuggere en secure Gezond heidscommissie met haren bouwkundigen Voorzitter incluis, niet eens schijnt te kunnen vinden mag nu reeds na het verschijnen der 3 locale bladen, geconstateerd worden, dat de Voorzitter van den Raad niet heeft medegedeeld opzettelijk of onopzettelijk dat aan hem, als Burgemeester, in ieder geval vóór de vergadering, een schrijven was over handigd, waarin de huurder van het betrokken perceel berichtte, dat hij (zooals hij trouwens volgens zijn contract verplicht was) de noodiye herstellingen zou doen aanbrengen op zijne kosten, terwijl hij tevens daarbij het verzoek deed, geen besluit te nemen tot onbewoonbaar klaring. De strekking van een en ander wees er duidelijk op, dat de bedoeling van den huurder was, dat zijn schrijven ter kennis zou worden gebracht van den Raad. Ieder, die onpartig oordeelen wil, zal dit niet alleen moeten toestemmen, maar zich daarbij tevens afvragen, of de Raad, indien hij van dit schrijven had kennis gedragen, zijn bespottelijk besluit tot onbewoonbaarverklaring misschien niet had achterwege gelaten „Er zit muziek in het optreden der Gezond heids-Commissie", meende een Lid van het Dagel. Bestuur Welnu, M. d. R., waarom dit dan ook niet eens medegedeeld aan den RaadEen beetje muziek hoort er ook bij Al ware het alleen maar geweest na de kostelijke uitlating van den lieer Dees, die niet eens scheen te begrijpen, dat het iu de bedoeling van den heer Scheele zou hebben gelegen om de eigenaren, vóór dat hun perceel onbewoonbaar zou worden verklaard, nog eens eene nadere aanmaning te zenden Misselijk wordt men tegenwoordig van al de rapporten, meeniugen enz., die de Gezond heids-Commissie laat regenen over de burgerij, nog misselijker zelfs dan van de onsmakelijke lucht, die gansch Sluiskil verpesten waartegen het eerbiedwaardig Gezondheids- College niets schijnt te vermogen Of ruiken die heeren die pestwalm niet? Verkouden misschien Waarlijk M. d. R., als de Raad zich onledig gaat houden met onbewoonbaar te verklaren de perceelen, die geen grootere gebreken hebben, dan het huis, waarvan de schrandere, tevens angstvallig voor de gezondheid be zorgde Gezondheids commissie het kadastrale nummer en de sectie niet kon opvisschen, laat men dan beginnen met Ter Neuzen half te sloopen. Men zegt M. d. R., dat in het rapport van de Gezondheids-Commissie, betreffende het betrokken perceel, ook stond „dat ;er enkele plavuizen stuk waren." Hoe ontzettend toch Levensgevaarlijk zelfs 1 In Rusland verbant men menschen naar Siberië, omdatja, omdatoch, waarom, dat weet men daar zelf niet. Hier verklaart men huizen onbewoonbaar, omdatja omdat Doch wachten we het officieel raads verslag af Iemand, die een betrekkelijk nieuw gebouwd huis bewoont, doch beducht is, dat hij eerstdaags overvallen wordt door de Gezondheids-Commissie, als een of ander eens verraadt of aan brengt, dat het raampje in de deur van zijn privaat stuk is en dat het nu daardoor zoo tocht Ter Neuzen, 17 Novb. '13. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Nov. Johannes van Melle, oud 26 j., jm. en Adriana Leunis, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Nov. Jacobus Pieter Franciscus Geers, oud 22 j., jm. en Teuna Herre- bout, oud 19 j., jd. Geboorten. 9 Nov. Joris Cornelis, z. van Machiel Hamelink en van Adriana Neeltje Harms. Aukje Petertje Maria, d. van Engbert Arp en van Maria Josepha Audenaert. 10 .Nov Christiaan, z. van Dirk van Langevelde en van Elisabeth Christina Rie- mens. 12 Nov. Lisa Josephina, d. van Julianus Fermont en van jSophia Maria Jacobs. 13 Nov. Maria Neeltje, d- van Abraham Lensen en van Margarietha de Bruijn, 14 Nov. Adriana Susanna d. van Abraham Dobbelaar en van Janna van der Hooft. Overlijden. 12 Nov. Janneke Doorns, oud 3 w-, d. van Jacobus en van Cornelia Maria Machielsen. 13 Nov. Anna Janneke Harms, oud 38 j., echtg. van Willem Loof. LONDEN, 17 November. Voor het hof van gezworenen in Old Bailly is vandaag het pro ces tegen. Lockett, Grizzard, Silverman en Gutwirth begonnen, beklaagd het parelsnoer, geschat op een waarde van 117.000 pond sterling, tijdens het vervoer van Parijs naar Londen te hebben ontvreemd. Nadat het O. M. de beschuldiging had uit gebracht, werd de verdere behandeling van het geding tot morgen verdaagd. PARIJS, 17 November. Naar de bladen uit Toulon vernemen, is de graftombe van admiraal Planche geschonden. Een halssnoer van briljanten, ter waarde van 30,000 franken, moet van het lijk der echtgenoote van den admiraal zijn ontvreemd. Het parket heeft de opgraving van het lijk gelast. (N. R. C.) Amsterdam. Heden werd alhier het 25-jarig bestaan der Nederl. Middernachtzending ge vierd. Dr. Lammerts van Buren leidde de vergadering. Oud-minister Talma was er ook bij tegenwoordig. Amsterdam. Er is alhier een landelijke orga nisatie opgericht in verband met de ziekte verzekering. Van de verschillende zieken fondsen zijn reeds 150,000 leden aangesloten. Arnhem. Heden is voor de Justitie geleid, de arbeider die met Pinksteren een moord aanslag te Dinxperlo pleegde, waarbij hij 5 revolverschoten loste, zonder echter te raken. Kerkerade. Gisterenavond is een mijnwerker door tal van messteken over het geheele lichaam ernstig gewond. De dader is aan gehouden. New-York. Men vreest dat de Noordpool expeditie van Dr. Stevenson vergaan is. Het schip is 't laatst gezien op 14 Augustus bij het Flaxmon-eiland. Daarna is er zéér zwaar weer geweest. Walvischvaarders ver moeden dat het vergaan is. AMSTERDAM, 17 Nov. 1913. Lijnolie vliegend, f 25, f 243/t, Dec. f 24, f 243/0, Jan /April f 243/-„ f25, Mei/Aug. f2ö5/8, f253/,, Sept./Dec. f 26Vi Suiker, Balans Dec. f ll3/8 genoteerd, Jan./Maart f ll5/8 en Mei f ll7/8 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,80 a f 1,90. Friesche Blauwen f2.20 a f2,80. Geldersche Blauwen f 2.— a f 2,30- Zeeuwsche Bonten f2,40 a f3,20. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 3,10. Zeeuwsche Bravo's f 2,30 a f 2.60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 2.—. Spuische Eigenheimers f 1,90 a f 2,20. Eigenheimer Drentsche f 1,76 a f 2,25. Andijker Blauwen I 2,20 a f 2,50. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,—. Duinzand Thomassen f 4,a f 4,50. ANTWERPEN, 17 Nov. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 24,75, Nov. fr. 24.80, Feb/Maart fr. 25. TER NEUZEN, 18 Nov. 1913. Boter por 1/2 K.G. f 0.62J/2. Eieren 104 stuks 1.20. Fransch per 100 fr. f 47.521/3 a f 47.55. Engelsch per 12— 12 HULST, 17 Nov. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,60, Rogge 8,—, Wintergerst 9,50, Zomergerst 9,— Haver f 8.—, Erwten 12,—, Witte Boonen 14,Bruine Boonen/13,50, Duivenboonen Paardenboonen Boekweit/"Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 3,— Boter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuks f 1,70. Er waren ter veemarkt te koop gesteld -. 15 stuks rundvee, 28 varkens, schapen, waar van verkocht 8 stuks rundvee en 26 varkens. ROTTERDAM, 17 November. Wegens het Onafhankelijkheidsfeest waren de Groote Beurs en de andere Beurzen gesloten. Ook werd er geen Veemarkt gehouden. De han del stond stil. Heden werd weer Beurs gehouden. DAGEN. Woensdag Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 19 Nov. Ondergeteekende bericht het geachte publiek van ZAAMSLAG en Omstre ken, dat hij is uitgestald met een prachtige sorteering En noodigt een ieder beleefd uit tot een bezoek. Minzaam aanbevelend, Mevrouw KLAASSENWILL, apotheek, Ter Neuzen, vraagt tegen 1 December niet beneden 16 jaar. 's Gravenhage. In de heden gehouden zitting der 2e Kamer, sprak eerst de heer Rutgers. De heer Savorniu Lohman vervolgde zijn rede over de kerstening. is eiken ZATERDAG te AXEL te spreke J. v. d. BON, vroeger L'Ecluse—Maiiu.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3