Biiiteiilandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. De Telegraaf bevat het volgende geestige motto, naar aanleiding van de herstemming in Amsterdam III voor de Tweede Kamer. Een motto op Otto. 0 Troelstra Troost Oudegeest. Huerta. De Amerikaansche regeering heeft volgens de N. R. Ct. berichten outvangen uit Mexico (stad) die haar versterken in de opvatting, dat de vrede behouden zal kunnen blijven. Het heet, dat het Mexicaansche kabinet krachtige Ïtogingen bij Huerta in het werk stelt, teneinde ïem te bewegen af te treden. In den tusschentijd is aan den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Mexico (stad) verzocht, de tenuitvoerlegging der plannen van de Unie ten opzichte van Mexico, op te schorten. De correspondent te Washington van de Daily Telegraph weet nog te melden, dat het Mexicaansche kabinet aan Lind, den ver trouwensman van president Wilson had ver zocht, naar Mexico (stad) .terug te keeren. Maar Lind zou dit verzoek met een weigering hebben beantwoord en tevens hekben doen weten, dat Huerta vóór den volgenden dag moet verklaren, of hij de eischen van de Ver- eenigde Staten inwilligt of niet. Anders zouden de Vereenigde Staten de betrekkingen met Mexico afbreken. Uit Washington wordt aan de Köln. Ztg. gemeld De opwinding van de laatste dagen is nu geheel tot bedaren gekomen. Het op timisme, dat daarvoor in de plaats is ge komen, berust op het feit, dat de Amerikaan sche rrgeering thans onderhandelingen voert met personen uit de omgeving van Huerta, en dat zich in het regeeringspaleis te Mexico (stad) verzet teekent tegen Huerta. Leider van dat verzat schijnt de minister van finan ciën te wezen. Uit Nogales wordt geseind aan de N. R. C., dat generaal Corranza, na een onderhoud met den Amerikaan dr. Hale, die door president Wilson gestuurd was, verklaard heeft, geenerlei onderhandelingen te willen noch interventie, van welken aard ook, te willen toelaten, van welke natie die ook zullen komen, voor zoover zij betrekking hebben op de binnenlandsche aangelegenheden van Mexico. Hij herhaalde enkel opheffing te wenschen van het verbod op wapenuitvoer uit de Ver eenigde Staten in Mexico. De strijd over home rule. Als er nog twijfel bestond over de vraag of de katholieke Ieren zullen toestemmen in een uitsluiting der provincie Ulster van home rule, dan heeft John Redmond, de Iersche leider, dien weggenomen door een rede te Newcastle, die aan duidelijkheid niets te wen schen laat. „Ulster aldus Redmond is een pro vincie, uit negen graafschappen bestaande, die te zaïnen zeventien voorstanders en zestien tegenstanders van home-rule naar het parle ment zenden. De bevolking is dus in meer derheid vóór zelfbestuur. Uitsluiting der geheele provincie is dan ook zoo ongerijmd dat onze tegenstanders zich genoodzaakt heb ben gezien hun eischen te matigen en alleen uitsluiting te vragen voor de vier graafschappen Down, Armagh, Antrim en Derry. De be volking daarvan is naar deze volgorde voor 31.6, 20.3, 45.3 en 41.5 percent katholiek. Deze cijfers toonen overtuigend aan, dat men van het protestante Ulster in het geheel niet kan spreken." Spr. beoogde vervolgens dat de vier graaf schappen voor huii welvaart meer nfhangen van het overige deel van Ierland, dan dit van hen. De uitsluiting van eenig deel van Ierland beteekent verlies aan welvaart. „Voor ons ging Redmond voort be teekent uitsluiting echter meer, namelijk het verlies van onze hoop en verwachtingen, want ze zou een scherpe, blijvende scheidingslijn trekken tusschen katholieken en protestanten, en ons ideaal is een eensgezinde Iersche be volking." Nadat hij er den nadruk op had gelegd, dat men zich niet moet laten bang maken door de bedreigingen met burgeroorlog, gaf spreker te kennen dat hij, ofschoon uitsluiting van Ulster onvoorwaardelijk verwerpend, een voorstander is van een minnelijke schikking, indien men op andere wijze aan de wenschen der Ulsterianen kan tegemoet komen. Elk voorstel binnen de door hem gestelde grenzen zal in Ierland nauwgezet wordeo overwogen. Het feest der Nederlanders te Londen. (Van den correspondent der N. R. Courant.) Londen, 16 November. De feestmaaltijd der Nederlanders te Londen, gisterenavond in het Hyde Park Hotel ge houden, onder de auspiciën der Nederlandsche vereeniging, was in alle opzichten een schitte rend succes. Op het program stond wel, dat 't een feest maal was ter herdenking van het herstel van Nederland's onafhankelijkheid in 1813 en ter verwelkoming van jhr. mr. R. de Marees van Swinderen als gezant van koningin Wilhelmina te Londen, maar wij kwamen reeds spoedig tot het besef, waar hier het zwaartepunt lag. Zeker werden onze voorouders van 1813 en hun zegenrijke verrichtingen dankbaar her dacht, bovenal door den heer Maas, den Nederlandschen consul-generaal te Londen, die 't breedst in zijn toost erbij stilstond, doch 1813 bleef toch niet lang op den voor grond staan. De nieuwe Nederlandsche gezant, dien de heer F. C. Stoop, dc voorzitter van den avond, aan zijn rechterzijde had, met mevrouw de Marees van Swinderen aan zijn linker, was onbetwistbaar de held van den avond. De voorzitter had een aangename taak, toen hij ons den heer de Marees van Swinderen voor stelde, en 's heeren Stoop's verklaring, dat, als de Nederlanders te Londen een plebisciet hadden kunnen houden, zij ongetwijfeld als één man op den heer de Marees hun stem zouden hebben uitgebracht, als op den ge- schiksten en waardigsten vertegenwoordiger van Nederland aan de Theems, vond alge- meene beaming. Ik heb den heer de Marees nooit als eeri revolutionair hooren noemen, maar ongetwijfeld was de toost, waarmee hij de ettelijke spre kers, die hem hadden verwelkomd, hartelijk dank bracht, de revolutionairste toespraak, door eenigen Nederlandschen gezant ooit hier gehou den revolutionair in haar ongekunstelden en uiterst gemoedelijken, hoewel keurigen vorm revolutionair vooral door haar inhoud. Het was als wilde de nieuwe Nederlandsche ge zant met alle traditie van zijn ambt dadelijk breken. Deze heerlijke feestavond, zeide hij, zou bij hem en zijn gemalin een onuitwisch- baren indruk achterlaten, en hem bezielen in de met vreugde aanvaarde taak, om Neder land's belangen, de belangen der Nederland sche kolonie te Londen welke hij beschreef als het gewichtigste vaderlandsche enclave in den vreemde naar zijn beste krachten te dienen. Hij vertrouwde daarbij te mogen rekenen op den onverdeelden steun van alle Nederlanders te Londen, niet alleen van hen, die hem verwelkomd hadden namens de Ne derlandsche lichamen te dezer stede den heer F. C. Stoop, voor de Nederlandsche Ver eeniging, dr. Baart de la Faille voor de Oud- Ilollandsche kerk, den heer Ilenry van den Bergh, voor het Koning-Willemfonds, den heer Swaagman Darwen, voor de Nederlandsche kamer van koophandel te Londen maar eveneens van alle andere Nederlanders, ook van de Nederlandsche pers in ons midden. Ook hierin betoonde zich de gezant een revo lutionair Het geschiedde hier voor de eerste maal, dat een Nederlaudsch gezant te Londen den steun, de medewerking inriep der Lon- densche vertegenwoordigers van Nederlandsche dagbladen. Bij ons kon dat niet anders dan een streelenden indruk teweeg brengen. Natuurlijk regende het in de toosten van „benoemingen" of „aanbiedingen van dienst- bewijzing" voor den heer de Marees, welke deze alle verklaarde gaarne te willen aan vaarden, beginnende met natuurlijk het eere voorzitterschap der Nederlandsche Vereeniging. Er was geen formeele toostlijst, en ook daaruit bleek de ongedwongenheid van dezen uiterst gezelligen en jovialen feestavond. Doch bi] twee der toosten wil ik nog even stilstaan. Vooreerst bij dien van dr. Baart de la Faille, sprekende uit naam der Oud Ilollandsche kerk in Austin Friars, zeer eerwaardig en heilrijk gebleven in haar werken en streven, wat niet terecht kan gezegd worden van andere oude iustellingen. Spreker weidde ernstig en wel sprekend uit over den weldadigen invloed, welken de Oud-Hollandsche kerk ten bate der Nederlandsche kolonie oefent, maar hij werd tenslotte eenigszins humoristisch, toen hij een beroep deed op mevrouw de Marees van Swinderen, om nn en dan de schreden van haren echtgenoot des Zondagsmorgens, naar Austin Friars te leiden (groote hilariteit)! En nu een woord over hetgeen de heer Henry van den Bergh in het midden bracht, als president van het Koning-Willemfonds. Hij bracht in herinnering, wat zijn penning meester schreef in zijn laatste verslag, nl. dat het Koning-Willemfonds in 1914 zijn veertig jarig bestaan zal vieren, en dat het een heer lijk ding zou zijn met die viering te laten samenvallen de vermeerdering van het ge zamenlijke kapitaal van dit zegenrijke weldadig heidsgenootschap, voor de behoeftige Neder landers te Londen in 1874 opgericht, tot 20.000. Aan die 20,000 ontbrak, tot gisteravond, nog een 1000, maar thans verklaarde de heer van den Bergh zich in staat mede te deelen, dat een weldoener hem een chèque voor dat bedrag toegezonden had. Ilem was 't weliswaar verboden den naam des gevers openbaar te maken, maar voor velen onzer was 't een „secret de Policbinelle". Tenslotte nog dit: dat het aandenken van baron Gericke van Herwijnen, den vorigen Nederlandschen gezant te Londen, geenszins uit het oog verloren werd, bij al de feest vreugde. De heer Stoop herdacht zijn diensten aan land en kolonie, en de heer de Marees van Swinderen evenzeer, in de woorden van weemoedigen lof, welken hij zijn voorganger en vriend wijdde. De heer van Swinderen had een krachtig beroep op zijn landgenooten gedaan, met de strekking de kleine en persoonlijke oneenig- heden in den boezem der Nederlaudsche ko lonie, bestaan hebbende of nog bestaande, te laten vallen en eendrachtig saam te werken tot heil van vaderland en kolonie. Indien het beeld der prettige feestviering van gister avond het bescheid moest leveren op deze welgemeende en gemoedelijke vermaning, dan was dit voorzeker zoo welgevallig mogelijk. De harmonie werd door geen enkelen wan klank gestoord. De vrede in den Balkan. Honderden kanonschoten verkondigden Zaterdagochtend den Atheners de mare dat de vrede gesloten was. Er werd druk gevlagd en 's avonds was de stad feestelijk verlicht. Het Turksche gezantschap had de vlag weer geheschen. Des middags werd in de hoofd kerk een dankdienst gehouden, bijgewoond door de koninklijke familie. Van a lie kanten heeft de Koning gelukwenschen ontvangen. Over zes weken denkt men dat de demobili satie van het Grieksche leger zal zijn voltooid 55,000 man van de reserve (4 lichtingen) blijven echter onder de wapenen tot beveiliging van het nieuwe gebied. Te Konstantinopel heeft de tijding van het sluiten van den vrede zoowel het volk als de regeering geheel koud gelaten. Slechts de Turksche Grieken zijn blijde, die telkens vreesden uit het land te zulien worden gezet. TER NEUZEN, 19 Nov. 1913. J.l. Zondag is in honderden kerken in ons land gepreekt naar aanleiding en ter gedach tenis van Neêrlands onafhankelijkheid. Dat bet goed was zulks te herdenken kwam maar al te zeer uit. In onze stad hielden de Geref. en Herv. predikanten voor hunne gemeenten ook een gedachtenis-ure. Ds. Van Hulsteijn sprak naar aanleiding van Psalm 126 3. Naar aanleiding van deze woorden had na de verlossing in 1813 dominé Van der Wijden te 's Gravenhage ook in de kerk aldaar ge sproken. Er was veel volk in de kerken saamgeko- men om deze herdenking méde te vieren. Zaterdag arresteerde de gemeentepolitie alhier zekeren J. J. B. die 12 jaren geleden door de politie van hier ook aangehouden was wegens oplichting. Een gefingeerde brief was zijn middel om geld los te krijgeu. Gisteren is hij voor den officier van Justitie gesteld. De heer C. Klaassen, inspecteur van politie alhier, is tot waterschout benoemd. Morgen (Woensdag) zal alhier de jaar- lijksche paarden en veemarkt gehouden wor den. De burgemeester heeft dien dag verlof voor dansmuziek, waarbij .groote draaiorgels gebrokt mogen worden, zonder trommels er aan. Het sluitingsnur der herbergen is morgen verlengd tot 12 uur des nachts. In de geheime zitting van den gemeente raad op j.l. Donderdag alhier werden de re clames van den hoofdelijken omslag behandeld. De uitslag was als volgt A. P. J. F. Begheijn van de 24 naar de 22 klasse, L. Hamelink van de 22 naar de 15, II. L. Hamerlinck van de 28 naar de 16, T. J. de Smidt van de 25 naar de 23, M. de Putter van de 23 naar de 18, Krijn Hamelink van de 19 naar de 10, M. Harms van de 18 naar de 17, F. C. den Hartigh van de 18 naar de 15, Jan Pijpelink van de 11 naar de 10, J. H. den Boer van de 13 naar de 11, C. D. Leunis van de 30 naar de 25, wed. P. de Feijter Lz. van de 33 naar de 22, J. Willemsen van de 4 naar de 3, J. J. van Minnen van de 5 naar de 2, A. Audenaert van de 6 naar de 3, F. A. Meeuwsen van de 6 naar 4, Th. Bruggemau van de 3 naar de 2, A. J. van Minnen van de 2 naar de 1, Cornelis Dees Dz. van de 2 naar de 1, H. Blok van de 2 naai de 1, L. P. van Oppen van de 37 naar de 30, R. P. M. van Oppen van de 35 naar de 28, C. Karelse van de 35 jnaar de 28, A. P. K. Ondcrdijk van de 35 naar de 28, P. A. van Ilove van de 33 haar 32, N. A. Ilamelink van de 7 naar de 4. Gehandhaafd zijn die van R. Drost, P. Brevet, M. de Feijter, Wed. Hartede Jonge, J. van de Vrede, D. van Wijck en P. Deij. Afgewezen wegens te laat ingediend, die van J. van Cleemputte. Afgevoerd zijnS. de Bree, Joh. Herrebout, C. van den Hoek en Th. Notté. In de raadsvergadering alhier van Vrijdag 1. 1. werd na de geheime zitting, waarin de reclames tegen den hoofdelijken omslag be handeld waren de [openbare vergadering voort gezet en werd behandeld een voorstel tot wijziging in de begrooting voor 1913. Aan gezien wij niet vermoeden dat dit punt in het openbaar nog zou behandeld worden en zoo'n wending nemen zou en wij ook er in het minst niet van op de hoogte gesteld waren, konden we zulks j.l. Vrijdag niet meer op nemen. Het ging hierover Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor f 175 als gratificatie aan Dr. E. C. Godeé Molsbergen wegens als directeur der Gem. H. B. School gegeven extra lessen in Sept. en Oct. 1. 1. De heer Lensen maakt bezwaar tegen den post van f 175 wegens meerdere lesuren ge geven door den heer Dr. Godee Molsbergen, directeur der gemeente II. B. S., omdat die lessen niet gegeven zijn overeenkomstig de regeling die de raad zich daarvan had voor gesteld. Hij stelt voor die post te schrappen. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. De heer D. Scheele betoogt dat in een vorige raadszitting toen aan den heer Godee Mols bergen met ingang van 1 Nov. 11. ontslag werd verleend als directeur der II. B. S. werd goedgevonden dat hij gedurende de maand Nov. 70 lesuren zou geven en daarvoor ontvangen ƒ2,50 per uur, totaal ƒ175. Nu blijkt dat die lessen in Sept. en Oct. gegeven zijn. Spreker noemt dat een zeer willekeurige handeling en kan er ten volle mede instemmen, om dien post niet goed te keuren. Het voorstel van den heer Lensen, om den post ad f 175, de gratificatie voor den heer dr. Godee Molsbergen te schrappen, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De vermeerdering der ontvangsten bedraagt aldus f280, de vermeerdering der uitgaven door de nieuwe posten f 993,3372 en de ver mindering van posten van uitgaaf f 713,331/3. Sluiskil. Op de cokesfabriek alhier werken ruim 300 man. Als men nu meent, dat hier voor den werkman gedaan wordt, wat rede lijker wijze behoort te geschieden dan is men de plank glad mis. De man die deze week zijn been brak, werd bij een ingezetene van Sluiskil gebracht en gedragen op een plank. Geen draagbaar of brancard is er op de fabriek aanwezig, evenmin als privaten, drinkwater, water om zich te reinigen enz. Of er nu iemand op de fabriek is, die bij voorkomende ongelukken, wat dikwijls gebeurt, in staat is een noodverband te leggen moet ten sterkste worden betwijfeld, ook is het een groote vraag of een verbandkist aanwezig is. Ook wordt des Zondags op die fabriek volop gewerkt zoowel als met het lossen der kolen schepen. (Zelandia) Zaamslag. De gevangenhouding van de gebroeders Y. van alhier, is door de recht bank te Middelburg met een maand verlengd. Axel. Tot notabele der Ned. Herv. Kerk alhier werd met 40 van de 70 stemmen ge kozen, de heer J. de Kraker Rz. Axel. Aanstaande Vrijdag 21 November zal het jaarlijksche onderzoek plaats hebben van de ingeschreven verlofgangers van de Land weer, en welte 9,15 de lichtingen 1907 en 1908 te 10 uur de lichtingen 1909 en 1910 te 11 uur de lichtingen 1911 en 1912 en te 1 uur de lichting 1913. Graauw. Petrus Stobbelaer behoorende tot db bomanning van het s.s. Kroonland heeft veel gedaan voor de redding van 89 personen van het s.s. Volturno. Hem werd daarom een gouden horloge met inscriptie ter hand gesteld. Deze matroos is alhier woonachtig. Sluis. De diaconiën der Ned. Herv. kerk in Z.-Vlaanderen W. D. hebben eene vereeniging opgericht tot stichting van een tehuis voor hulpbehoevenden. Een buitenplaats onder deze gemeente gelegen zal daarvoor worden aan gekocht. Als eenbe wijs van het buitengewoon mooie weder in dit najaar (behalve de laatste dagen) kan wel dienen, dat te Stavenisse bij A. H. nog betrekkelijk veel en groote frambozen in de laatste dagen geplukt zijn. M. C. Middelburg. In de j.l. Vrijdag gehouden zitting der Prov. Staten werd o.m. aange nomen het sluiten van eene geldleening van ten hoogste f 590,000 voor een renteloos voor schot voor den aanleg van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, en het verleenen van een crediet van f 1000 aan de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, voor een in 1914 alhier te houden Provinciale tentoonstelling. Voorts werd het tractement van den Griffier der Prov. Staten ven f 4000 op f 5000 gebracht. Over de loontoestanden van het personeel bij de Prov. stoombootdienst op de Schelde werd een langdurige discussje gevoerd en enkele wijzigingen werden aangebracht. Geref. Kerken. Viertal te Rotterdam (vac. Veder)Aalders te ErmelooDijk, te RijswijkHuisman, te Anjum ,- Miedema, te Groningen. Tweetal te Pieterburen G. II. Dijkstra, te Drachtster Compagnie en W. Faber, cand. te Groningen. Beroepen te Krabbendijke B. A. Knoppers, cand. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Ouderkerk a. d. AmstelA. Eek- bof, te Diemen G. Bolkestein, te Steenwijk D. A. v. d. Bosch, te Nieuw Vennep. Beroepen te 't Wout (Hof van Delft)M. Niemeijer, te Uitwijkte Mijnsheerenland K. van As, te Moercapellete Klundert: G. Verdoes Kleijn, te Wageningen te Ouderkerk a. d. AmstelA. Eekhof, te Diemen te Vee» neudaalJ. Ph. Schippers te Eede te Deven ter H. G. van Wijngaarden, te Almelo. Bedankt: voor Pietersbierum S. B. Kalma, te Bergum voor St. PancrasJ. Nauta Az. te Parrega c.a. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om lï/i uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Veroordeeld zijnC. A. v. d. H., werkman te Zaamslag, ter zake van Binnenvisscherijovertreding, tot boete van f 2, snbs. 2 dagen hecht. J. V., arbeider te Axel, ter zake van schreeuwen en tieren op den openbaren weg, tot boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. P., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van berijden van een zijberm, tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. M. H., slager te Ter Neuzen, ter zako van straat-

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2