Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Leukerd. Eenige maanden geleden werd aan het station te Oldenzaal door den dienst- doenden marechaussee aangehouden een Hon gaar, die zeide naar Amsterdam te willen reizen. Daar de man, die zich doctor Wein- garten noemde, geen voldoende papieren kon of wilde toonen en 'zich daarbij allerzonder lingst gedroeg, werd hij op last van den waar- nemenden burgemeester van Oldenzaal naar Bentheim teruggebracht. De doctor, blijkbaar ten zeerste verstoord over de behandeling te Oldenzaal ondervonden, diende een klacht bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken in lien Haag en eischte daarbij niet minder daneenige duizenden marken schadever goeding, ontslag van den marechausse en van den stationschef en degradatie van den brigade commandant te Oldenzaal. Bij een nauw keurig ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat het Optreden van alle genoemde heeren is geweest, zoo het behoorde. De rijwielhandelaar V. uit Huizen, begaf zich Maandagmiddag per motorfiets van daar naar Bussum. Op de ,.Huizer Hoogt" bevond zich vóór hem een boerenkar, welker be stuurder, ondanks herhaalde signalen van den heer V. niet uitweek. Toen de rijwielhande laar vlak achter de kar was gekomen, Jiaalde de bestuurder plotseling rechts uit, waardoor V. onder den wagen geraakte en een zijner voeten verbrijzeld werd. De voerman reed kalm door zonder zich om den gewonde te bekommeren. Sneeuwstormen in Amerika. In het Great Lakes-district is een felle sneeuwstorm aan het woeden. Uit Ohio, Pennsylvania en New-York's merendistrict wordt melding gemaakt van zware buien. In het bijzonder hebben Buffalo en Pittsburg te lijden. Alle spoortreinen, die uit het Westen New-York binnenkomen, ondervinden groote vertraging. In West-Virginia en Westelijk Pennsylvania zijn treinen door een sneeuwjacht, die de sneeuw 14 voet hoog opjoeg, geblokkeerd. De passagiers hebben gedurende 18 uren niets te eten gehad. Bij het afzenden van dit bericht, vermoedde men, dat het nog 24 uren zou duren voor ze uit hun hachelijke positie bevrijd waren. Sterke winden hebben groote schade ver oorzaakt aarf de scheepvaart op de groote meren. In de stad New-York richtten hevige wind vlagen van 32 mijlen snelheid per uur schade aan op kleine jachten en booten aan de pieren. In het geheele „Middle West" beleeft men thans een noodweer, zooals dit nog zelden om dezen tijd van het jaar heeft plaats gevonden. De steden Cleveland en Pittsburg werden zoozeer geteisterd, dat ze Maandagmorgen ge durende verscheidene uren geheel en al geïso leerd waren. In alle richtingen waren de telegrafische verbindingen verbroken. Telegrammen, die te'New-York via St. Louis, Memphis, Atlanta "en Washington binnen kwamen, meldden, dat Maandagmiddag in Ohio (W. Va.) en Westelijk Pennsylvania een laag sneeuw van tien tot veertien inch dikte gevallen was. Palen en boomen zijn tegen den grond geslagen, de electrische verlichting is op tal van plaatsen tengevolge van de be schadiging der geleidingen gedoofd, het ge heele verkeer is in de war. In Chicago werd door den storm een over strooming aangericht, doordat het water van het Michigan-meer werd opgejaagd. Het water richtte in een deel der straten een aanzienlijke verwoesting aan. Straatrelletjes. Maandagavond hebben de relletjes te Zabern zich herhaald. Parijsche bladen weten er de volgende bijzonderheden over te vertellen Reeds in den loop van Maandag verzamel den zich om den kolonel van het 99ste regi ment, toen hij zich op straat vertoonde, dichte groepen, en toen hij bleef staan en de menschen vroeg, wat zij van hem wilden, antwoordden zij eenparig: „Dertien mark". Zij bedoelden de 10 ink., die luitenant v. Forstner voor het neersteken van een „Wackes" (Elzassischen schooier) had uitgeloofd, en de 3 mk., die een onderofficier erbij wilde leggen. Luitenant V. Forstner bracht den lieelen dag in de kazerne door en vermeed het, om zich op straat te vertoonen. Het regiment was in de kazerne geconsigneerd en zong uit eigen be weging op het kazerneplein de Wacht em Rhein, terwijl de menigte het gebouw om stuwde. Toen de avond viel en de samenscholing steeds dichter werd, betrokken gendarmes te voet en te paard, versterkt door gemeente politie, de wacht om de kazerne op het plein voor het gebouw liepen de onderprefect, de officier van justitie, de commisaris van politie en een officier op en neer. Straatjongens staken vuurwerk af en hieven telkens een Indianengehuil aan. Om halftien knalde plot seling een revolverschot uit de menigte, dat een onbekende gelost had. De gendarmes trokken hun sabel, en daar de menigte aan de sommatie om uiteen te gaan, geen gevolg gaf, voerden zij een charge uit. De menschen stoven uiteen, maar wierpen terwijl zij aftrok ken, met steenen. Nauwelijks waren degen- darmen op hun post terug, of de menigte drong uit nauwe zijstraatjes weer naar het plein op. Dit spel herhaalde zich tot 's avonds elf uur zesmaal. Tegen middernacht trokken de gendarmes onder luid gejoel af. Men merkte op, dat er vele bewoners van naburige dorpen onder de menigte waren. Vermoedelijk zullen de relletjes zich deze week (N. R. C.) nog wel herhalen. Giftige room. Tot dusver is er te Cliolet onder de bruilofts gasten, die van de giftige room genuttigd hebben, nog een sterfgeval voorgekomen, waardoor het aantal slachtoffers voor het oogenblik tot negen geklommen is. Proffessor Papin uit Angers is bezig de room en de in gewanden der omgekomenen te onderzoeken. Hij is nog niet met zijn werk gereed, maar reeds heeft hij bekend gemaakt, dat men z. i. elke gedachte aan kwaadwilligheid op zijde moet zetten. Profesor Papin vermoedt, dat de vergiftiging der bruiloftsgasten toegeschre ven moet worden aan besmetting van de room met para-typhus-bacillen. Proeven met mar motten genomen, aan wie men van het over schot der room gegeven had, bewezen de giftigheid ten duidelijkste. De dieren stierven weldra onder verschijnselen van pijn. PREDIKBEURTEN. Hoek ZONDAG 16 NOVEMBER 1913. Middelburg. Heden werd ter Arrond. Recht bank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens oplichting D. II., oud 68 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen. Middelburg. In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten van Zeeland is tot buiten gewoon Gedeputeerde benoemd Mr. A. A. de Veer. Middelburg. De adjunct-inspecteur van Po litie S. W. Molenaar, is benoemd tot inspec teur te Groningen. Amsterdam. Het Openbaar Ministerie bij het gerecht eischte te'gen G. S., landbouwer te Abbenbroek, levenslange gevangenisstraf wegens morfinevergiftiging van H. W. op 4 Mei 1912. '8 Gravenhage. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer besprak de heer Bos den financieelen toestand van Indië. Hij drong aan op opheffing van de financieele lasten die de bevolking drukken en op betere orga nisatie in het Staatsbedrijf. De heer Hugen holtz wees op den tragen gang waarmede de hervormingen in Indië voorbereid worden. MIDDELBURG, 13 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Handel vlug, witte boonen en ronde bruineboonen 50 cent liooger, overigens onver anderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,78, voor particulieren f 0,79 per Va kilo. Eieren 8.10, voor particulieren f 8.50 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 8,40 a f 8.80. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Nov. 2.9 2.24 Zondag 16 2.41 2.57 Maandag 17 3.15 3.33 Dinsdag 18 3.52 4.13 Woensdag 19 4.36 5 Donderdag 20 5.28 5.59 Vrijdag 21 6.33 7.13 De heer de Bruijne vraagt of dien arbeid alle armen, ook de kerkelijke, omvatten zal, wat even eens door den voorzitter ontkennend wordt be antwoord was deze benoemd voor de armenraad, dan wel, nu is hij adviseur voor het burgerlijk armbestuur. Z. h. s. wordt het voorstel om de jaarwedde op f 100 te bepalen aangenomen. B. Voorstel gebruik geven van het vergader lokaal bij school C. voor het houden van Zondagschool. Dit betrelt een aangehouden adres' der Herv. Zondagschool waarin zij verzoeken gedurende de wintermaanden onderwijs te geven in genöemd lokaal. B. en W. stellen voor dit lokaal te geven onder de volgende voorwaarden le. adressanten zorgen voor de evontueele verwarming en het schoon houden van het lokaal2e fvan de in het lokaal aanwezige lichtgeleiding kan gebruik gemaakt worden, evenals van het meubilair als stoelen, banken en tafels; 3e. mocht het aanwezig meubilair niet toereikend zijn dan zullen adressanten voor eigen rekening in het meerdere moeten voorzien 4e. als ingang van het lokaal wordt de jtoegang in den Oostelijken gevel aan- de Schoollaan aange nomen Be. als vergoeding zal gedurende elk tijdvak van 1 Oct. 31 Maart of gedeelte daarvan f 2B verschuldigd zijn. De heer D. Scheele merkt op dat aan den heer Adriaanse te Lamswaarde het lokaal kosteloos wordt toegestaan en de Zondagsschool f2B geven moet, plus verwarmingspr. vindt dit een ver keerde verhouding, het is toch ook een onderwijs dat ten goede van kinderen komt. De Voorzitter zegt dat de beide gevallen niet gelijk staan Het verzoek van Adriaanse hebben we daarom als apart punt op de agenda geplaatst. Wat jiu betreft de Zondagsschool, zij vragen vergunning gedurende de wintermaanden, doch wanneer er een groote toename van kinderen is, be staat ook de kans dat zij dat lokaal ook des zomers willen hebben en wellicht ook langer lesuur be- geerendat is iets anders dan het geval van Adriaanse, die daar voor een acht of negental jongens les geeft. De heer D. Scheele vindt het onbillijk en zou het ook gaarne gratis willen geven. De heer de Bruijne vindt het prijzenswaardig dat er personen gevonden worden, die zich daar voor geven hij vindt het een goed doel en steunt daarom ook het voorstel van den vorigen spreker. De heer Lensen, opmerkende dat er gesproken wordt over' een goed doel, vraagt of we niet, bij gratis-vergunning, in conflict komen met besluiten van vorige vergaderingen betreffende het afstaan van gemeente-lokalen. Spr. is van meening dat zoo we deze afstaan aan de Zondagschool, we ze ook niet weigeren kunnen b.v. aan het Leger des Heils en meer anderen. Laat ons vasthouden aan het eerste idee n.l. f 26 te vragen, maar dan ook niet 'gratis aan Adriaanse. Spr. vreest op den duur een massa aanvragen te ontvangen waarin voorop gesteld wordt goed doel, nuttig onderwijs enz. en dan is er geen grenslijn meer te trekken. De heer Dees sluit zich hierbij aan gaan we dien weg op, nl. ieder te laten profiteeren van gratis-lokalen, waar moeten we dan eindigen. De heer D. Scheele blijft het in verband met 't volgende punt, onrechtvaardig vinden. De heer de Bruijne doet de vraag om de som lager te stellen. Thans stelt de heer D. Scheele voor om f 2 per maand te vragen willen ze dan een heel jaar les geven dan wordt dat f 24. Dit voorstel wordt verworpen met 8 3 stemmen. Voor de beide heeren Scheele en de Bruijne, waarna het voorstel van B. en W. z. h. s. wordt aangenomen. 6. Voorstel gebruik geven van genoemd lokaal aan J. Adriaanse te Lamswaarde. Deze vraagt dit lokaal gedurende 1 Nov.1 April eiken Zaterdag, teneinde cursuslessen te geven in de handelswetenschappen aan leerlingen van 12—16 jaar van 2—4'/j en aan anderen van 5—7'/i- B. en W. stellen voor hiervoor gratis vergun ning te verleenen en ook de kosten van verwarming en verlichting voor hare rekening te nemen. De Voorzitter zegt dat hij den schijn wil weg nemen alsof B. en W. met twee maten meten. Genoemd adres is een eigenaardig geval. Vroeger is dit adres behandeld in verband met de lessen die voor landbouwonderwijs gegeven worden en stond men op het standpunt dat landbouw on handel twee zaken waren van algemeen nut, welke dan ook dienen gesteund te worden, vandaar die tegemoet koming. De heer Lensen zou aan dezen adressant niet minder willen vragen dan aan de vorige. Land bouwonderwijs wordt gegeven door een gediplo meerd leeraar en dit onderwijs, zonder nu op de vruchten te willen zien, wordt gegeven door een niet-gediplomeerd leeraar. Te ontkennen valt ook niet, dat deze toch onderwijs geeft in de le plaats ten voordeele van eigen beurs en de vorige adres santen gratis onderwijs geven, daarom wil spr. ook f23 vragen. De heer Waalkes kan zijn stem ook niet geven ^n het voorstel van B. en W.hij beschouwt dit onderwijs in zekeren zin ook nog als concurrentie voor de H. B. S. De Voorzitter ontkent dit, daar de leeraar voor dat vak eerst 't volgend jaar hier komt wonen, en betoogt dat het een meten met twee maten zou zijn als we nu aan dezen adressant een bedrag zouden vragen. Het voorstel-Lensen (nl. 126 te vragen) aange vuld met' bepalingen omtrent vergoeding van 't vorig adres, wordt hierna met algemeene stemmen aangekomen. 7. Voorstel wijziging verordering herhalings- onderwijs. B. en W. stellen voor daarin eene wijziging aan te brengen, daar het hoofd van het herhalings- onderwijs aan school D, |de heer J. Risseeuw, is benoemd tot onderwijzer aan de Rijksnormaalschool te Axel. Z. h. s. wordt hiertoe overgegaan. 8. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning no. 61 Noordstraat. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W., waaruit blijkt dat de voorgeschreven verbetering aan die woning binnen den gestelden termijn niet is aangebracht, terwijl deze woning zonder die ver betering niet ter bewoning geschikt is, geeft de Gezondheidscommissie in overweging aan den Raad voor te stellen tot onbewoonbaar verklaring. Daar B. en W. de eigenaars hebben aangeschre ven en deze binnen den termijn van 3 maanden daaraan niet hebben voldaan, stellen zij voor over te gaan tot onbewoonbaar verklaring. De heer D. Scheele zou het beter gevonden heb ben, als B. en W. den eigenaars nog eens eene kleine aanmaning gezonden haddendoor direct onbewoonbaar te verklaren komt men z. i. in dis- crediet bij de burgerij, ofschoon spreker best kan meegaan met het idee dat de eigenaars moeten zorgen dat de woning in orde komt. De heer Dees achtte die aanmaning niet noodig. Bovendien nu komen we pas te weten dat de huur der verplicht was voor het onderhond te zorgen. Spreker vindt dat het optreden volkomen recht vaardig is in verband tot de wet. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat in deze zaak, die reeds lang hangende is doch opnieuw de aan dacht getrokken heeft der Gezondheids-commissie, alle vormen in acht zijn genomen, ook in betrek king tot onze burgerplichten. Tenslotte stonden we voor het geval öf onbewoonbaar verklaring of tot verbetering over te gaan voor rekening van de eigenaars. Tot het eerste zal worden overgegaan indien de eigenaars de verbetering dan niet aan brengen binnen den tijd die gesteld wordt tot on bewoonbaar verklaring. De heer D. Scheele vraagt, indien blijkt dat een eigenaar eens onmachtig is tot herstelling van een woning, of de bewoner dan maar zonder vorm van proces buiten gezet wordt. De Voorzitter zegt dat in dit geval bekend is, dat de eigenaars [de heeren J. A. Klaassen, J. J. de Jager, P. J. Scheele en F. van de Ree] gefor tuneerde personen zijn en derhalve in staat om verbetering aan te brengen, waaraan niet voldaan is. Het voorstel van B. en W. wordt met»"—2 st. aangenomen. Tegen de beide heeren Scheele. 9. Wijziging begrooting 1913. Dit punt wordt verschoven tot het laatste punt. 10. Voorstel inzake adres van D- van Aken. In dit adres wendt hij zich ten tweede male tot den Raad om te verzoeken in overweging te willen nemen de opmerkingen omtrent drukwerk, het leveren van'boeken enz. en het daarheen te leiden, dat in de naaste toekomst ook aan hem eens wordt gedacht wat betreft de gemeenteleveranties. De heer D. Scheele vraagt wat B. en W. wen- schen te doen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen vrijheid hebben in te gaan op het door hem ingediend ver zoek om terug te komen op het besluit van 9 Oct. betreffende de leverantie van drukwerk enz.naar de benoodigde kantoorbehoeften, schoolboeken en leermiddelen kan adressant, evenals anderen, in schrijven en met de zorg voor opname van adver- tentiën der gemeente kan ook adressant bij beurte worden belast. Het voorstel van B. en W. is le. het adres voor kennisgeving aan te nemen en 2e. met de zorg voor opname van advertentiën bij beurte voor een jaar te belasten [te beginnen 1 Jan. 1914] naar deze volgorde D. van Aken, M. de Jonge, D. H. Littooij en Firma van de Sande. Nog zegt de Voorzitter dat bij B. en W. geen sprake is van niet tegemoet te willen komen aan sommige opmerkingen, maar wat hij vraagt is o. i. niet voor inwilliging vatbaar. De heer de Bruijne zou [gaarne zien dat adressant ook bedacht werd. Het is toch iemand zonder kapitaal en tracht door de wereld te komen, boven dien belooft hij toch op tijd met alles klaar te komen. De Voorzitter zegt dat zij als gemeentebestuur op een ander standpunt staan. Verklaart heeft hij toch, dat als hij het gemeentedr^jewerk krijgt, hij dan pas ging uitbreiden. Er kan morgen wel een schilder komen met de belofte als hij het schilder werk der gemeente krijgt hij zijn zaak gaat uit breiden. Laat adressant eerst beginnen bewijs te leveren dat hij aan alles voldoen kan, thans vinden we het gevaarlijk een proef te wagen. De heer de Bruijne meent toch, wanneer hij er voor instaat dat alles op tijd en goed zal geschie den, dat wij daar rekening mee houden moeten. De Voorzitter betoogt nogmaals dat zij tegenover hun voorstel billijk staan en acht het niet geraden stappen te doen in verkeerde richtingwerkelijk, zegt spreker, wij zijn adressant even goed ter wille als anderen, wat blijkt om hem nu reeds een ge deelte te geven. - De heer D. Scheele vraagt nog of er buiten de aanbesteding voor secretariebenoodigdheden nog wel eens iets bij een ander gehaald wordt, zoo ja dan kon men naar adressant gaan. De Voorzitter gelooft dit niet, overigens meent hij dat hun voorstel volkomen den toets van recht vaardigheid kan doorstaan. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. 11. Voorloopige regeling pensioengrondslag van sommige gemeente-ambtenaren. De Voorzitter zegt dat een regeling daarvoor noodig is met het oog op de promotie van den ambtenaar Vroegop, wiens salaris gebracht wordt op f650, ten 2e door de benoeming van den nieuwen klerk Hnijssen op f 500 en 3e doordat het salaris van den ambtenaar de Vos met 1 Januari verhoogd wordt op f 780. Goed gevonden wordt dien grondslag naar dien maatstaf te regelen. 12. voorstel vaststelling nieuwe verordening op het heffen en invorderen van leges. Deze verordeningen worden, behoudens een wijziging z. h. s. goedgekeurd. Om des plaatswille stippen we enkel aan de be palingen omtrent het voltrekken van huwolijken Voor het voltrekken van een huwelijk, op een anderen tijd of wijze als, ingevolge artikel 4 dei- wet van 23 April 1879, voor kostelooze huwelijks voltrekkingen is bepaald a. wanneer die voltrekking op denzelfden dag als hierboven bedoeld is plaats heeft f5,— b. als die voltrekking op een anderen dag ver langd wordt f 20, c. indien belanghebbenden wenschen dat er een looper gelegd worde, is bovendien verschuldigd f 5 d. buiten het gemeentehuis van personen die niet onvermogend zijn f 25, Na eenige discussie wordt het punt betreffende een looper geschrapt. Het laatste punt wilde de heer Lensen ook ge schrapt zien doch dit wordt gehandhaafd met 8—3 stemmen. 13. voorstel inzake verbouw schoollokalen. Hiervoor is noodig een bedrag van |f 1572.07, van het Rijk wordt vergoed 25%. B. en W. stellen voor een leening aan te gaan voor het resteerende. Besloten wordt te leenen tegen ten hoogste 5% en af te lossen in 10 jaar. 14. Benoeming Voorzitter Nieuwjaars-commissie. Op voorstel van den heer Donze wordt besloten de Nieuwjaars-commissie af te schaffen. Na eenige ontheffingen verleend te hebben om trent schoolgelden en hoofdelijken omslag wordt deze vergadering gesloten ten einde in geheime zitting to behandelen het laatste punt n.l. gedeelte reclames H. O. en wijziging begrooting 1913. Ter Neuzen Axel A Axel B Zaamslag Gereformeerde Kerk. 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn Voorm. Herdenkingsrede 1813. 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. Kerkelijke gedachtenisviering van Neerland's onafhankelijkheid. 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins, 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Voorm. Herdenkingsrede 1813. 9 uur, Ds. H. v. d. Wal en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande 2 uur, ds- H. v. d. Wal van Hoek. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur. Ds. A. Timmerman. Voorm. Gedachtenisrede van het 100- jarig bestaan onzer onafhankelijkheid en nam. doopsbediening. Sluiskil 9'/i uur. Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Hontenisse Geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. J. Fraanje- Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5*/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen B'/i uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3