flntirmlutionatf coot nieuws* en jfMuertentieblaö Zeeland. FEUILLETON. Uit de Tweede Kamer. Langs eigen Spoor. No. 1069. Zaterdag 15 November 1913. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ier Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen, bij den Uitgever D. H, L1TT00U Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naai plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STEKKEN TE TE BEZODEN Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Lastige vragen. Nu de verkiezingen achter den rug zijn, moet men liever maar niet meer terugkomen op dien strijd en wat daarbij gesproken en gedaan is meende de linksche pers onlangs. De strijd was nu uitgestreden; het kiezers korps had zich verklaard voor een regeering in vrijzinnigen seest, heette liet toten de mannen van rechts zich daarbij gewil g neerleggen en al die oude koeien met weer uit de sloot halen. Dat gaf maar verdeeldheid bovendien kon men den nationalen tijd veel beter gebruiken aan vruchtbaren arbeid ten nutte van he Nu voorzoover uit die laatste woorden nog een geweten sprak, dat zich met schaamte een vorige periode herinnerde, kon men zich verblijden over de zelfbeschuldiging, die deze woorden ingaf. Toch kon moeilijk verondersteld worden, dat men aan den linkschen kant werkelijk verwachtte, dat de rechtsche partijen over dien verkiezingsstrijd inderdaad liet stilzwijgen zouden bewaren. j„„/i Immers mr. De Savormn Lobman deed reeds bij de eerste zitting der nieuwe Kamer het tegengestelde verwachten, toen hij op cie woorden van den tijdelijken Voorzitter, die zeide dat er voor de verkiezingen zooveel gebeden was, liet volgen, dat er eveneens zooveel gelogen was. Velen zijn juist van oordeel, dat liet voor de gezonde ontwikkeling van ons pubhek leven volstrekt noodzakelijk is, dat duidelijk in t licht wordt gesteld, aan welke leugens en lasterpraat de linkerzijde ditmaal haar over winning te danken heeft. Dat men links daarover niet gaarne hooit spreken, is volkomen begrijpelijk, doch is volstrekt geen bewijs, dat 't niet noodig is. Zoo heeft er ongetwijfeld ook de lieer Van Veen over gedacht, het Chr.-lnstorisch lid voor Dokkum. Bij de Algemeene beschouwingen over de Indische begrooting, die op 't oogenblik aan 'de orde is, heeft hij er den Minister van Koloniën aan herinnerd, in welke krasse bewoordingen deze tijdens de verkiezingen het beleid van den Gouverneur-generaal had Volgens6liem zou Indië door liet averechtscli bestuur van den dwependen landvoogd mets minder dan aan den rand van een afgrond gebracht zijn. Was die beschouwing waar? vroeg de heer Van Veen. Zoo ja, hoe is liet dan mogelijk, datgip Minister, dezen Gouverneur-generaal met hebt verzocht zijn ontslag aan te vragen vwi reeds dadelijk na den uitslag der verkiezingen door de linksche pers geëischt werd. Zoo neen, en moet daaruit het aanblijven van den lieer Idenburg verklaard worden, vindt gij dan ook niet, dat de vrijzinnigen lmn meerderheid in de Kamer en gij uw zetel in het Kabinet aan een zeer afkeurenswaar dige laster-campagne te danken hebt Ongetwijfeld zijn dit lastige vragen, vooral omdat heel de wereld reeds bij voorbaat een antwoord er op zou kunnen geven. Een antwoord echter, dat onze vrijzinnighen niet tot eer zou verstrekken. Wij zijn benieuwd wat Zijne Excellentie van Koloniën op deze vragen zal zeggen en hopen zijn antwoord de volgende week aan onze lezers mee te kunnen deelen. De uitslag in Amsterdam III. De R. K. Maasbode zegt liet volgende over de nederlaag der socialisten in Amsterdam 111 Het Nederlandsche socialisme zal den slag als een gevoelig verlies te boeken hebben. De roode stroom is beslist gekeerd. Duys heeft het den avond voor deze herstemming wel goed gezien toen hij zeide anneei er thans weer algemeene verkiezingen waren, zouden wij, socialisten, een geweldigen op stopper krijgen." Wij moeten verklaren dat dit feit ons als algemeen verschijnsel in het landsbelang verheugt. Het groot aantal stemmen dezen zomer op de socialisten uitgebracht, blijkt hoe langer hoe meer een vergissing te zijn geweest. Met het aantal stemmen op den neer Otto uitgebracht, moge de concentratie intusschen bij haar becijfering voorzichtig zijn. Daarin'een huldiging te zien van de vrijzinnige beginselen, zou al te dwaas zijn. Het district toch telt 16156 stemmen. ij hebben meer dan goeden grond om aan te nemen, dat van de overwegende arbeiders bevolking in dit district de Christelijke kiezers Otto hebben gesteund om den in hun kringen allerminst sympattneken socia list uit de Kamer te weren. Behalve een aantal vrij-socialisten zijn verder ditmaal zeer velen' bij uitzondering naar de stembus gegaan om tegen Oudegeest te getuigen. De meeningen, die in de laatste dagen uit dit district tot ons kwamen omtrent wat de arbeiders noemen „de autocratie van den ieider van liet Vakverbond", gaven ons de overtuiging dat ditmaal van de duizenden, die anders in district III thuis blijven, dit maal zeer velen een waardevolle steun voor den concentratie-candidaat zouden uitbicn- gen. Dit alles bijeengenomen, blijft er van een triumf van de vrijzinnige beginselen niet veel over. 0 Na dezen bitteren strijd tusschen Concen tratie en S. D. A. P. kunnen wij nu kalm toezien hoe de roode en blauwe" broeders, die liet Christelijk bewind dezen zomer ge zamenlijk ten val brachten, verder in een huis zullen samenwonen. V De socialisten over den uit slag in Amsterdam III. In Handwerkers Vriendenkring waren de Amsterdamsche socialisten Dinsdagavond sa mengekomen en hier heeft de heer De Mi randa, voorzitter van het verkiezingscomite, het woord gevoerd. Blijkens het verslag in het Hdbl., zeide hij, dat de bourgeoisie zich aaneen gesnoerd heeft en, gebruik makend van het beperkte kiesrecht en van de hulp der anarchisten den socialisten de nederlaag bezorgd heeft. Aldus kunnen we voor een oogenblik terug gedrongen worden. Als goede sociaal-demo craten weten wij echter met alleen onzen vooruitgang met gejubel te begroeten, doe ook een nederlaag met gelatenheid te dragen en ons voor de toekomst gereed te maken. Ook in Duitschland heeft de sociaal-democra tie na de groote nederlaag van eemge jaren geleden, schitterend revanche genomen. We zijn intusschen nieuwsgierig, wat de nuge kozen Otto in het belang van de christelijke en anarchistische arbeiders, die hem stemden, zal weten tot stand te brengen. Nu reeds kau voorspeld worden, dat de desillusie groo zal zijn. O n s zal deze strijd een les zijn om voortaan onze tegenstanders vooral bij de eerste stemming niet te licht te schatten en onmiddellijk met geheel onze macht naar voren te komen. De wijze, waarop de verkiezingsstrijd is ge voerd, zal zich in de eerste plaats wreken op de liberalen, die slechts door middel van de zwarte reactie, de clencalen, die tot den laatsten man opkwamen en mede met behulp van de anarchisten de overwinning konden behalen. i Maar we zullen de bourgeoisie dezen slag terugbrengen. De liberalen hebben onzen candidaat willen keuren. Maar dat zullen wij nooit toelaten 1 Dat zullen we zelf doen. Men kan ec van op aan, dat met dezen strijd onze strijd niet is geëindigd. We zijn niet ontmoedigd. Onze gelederen dienen slechts wat versterkt te worden. Over twee ]aar "-~ en misschien eerkomen we terug. 1 e strijd zal dan des te feller zijn! (Applaus). De heer Oudegeest treedt alsnu naar voren en wordt met een langdurig applaus begroet. De nederlaag is volgens spr. te wijten aan het samenloopen van allen, die een haat hebben tegen het strijdende proletariaat. Maar de nederlaag zal zoo spoedig mogelijk worden omgezet in een overwinning. Het liooge stemmencijfer, dat wij bereikten, geeft reden genoeg om dat te verwachten. Spr. eindigt met een „leve de sociaal democratie dat in de zaal met enthousiasme en het zingen van de Internationale wordt begroet. Het woord wordt hierna gevoerd door de lieeren A. B. Kleerekoper en J. van de Tempel. Ten slotte spreekt de heer J. E. W. Duys. De uitslag bewijst, zeide deze spr., dat de liberalen met het aanbieden van de minister portefeuilles aan ons aan liet verkeerde adres waren. Zij hadden die den clericalen moeten aanbieden.' (Gejuich). Deze nederlaag kan ook voor ons winst brengen. Zij heeft bijgedragen tot zeifont- maskering van de concentratie, zij toont het bedrog dat door haar gepleegd is. Door deze nederlaag zal onze propaganda sterker staan. Laten de liberalen op vergaderingen nu nog eei*s onder mijn oogen komen en zeggen, dat w ij hadden 'moeten samen gaan(Groote vróolijkheid.) De liberale en clericale koppen zullen we tegen elkaar slaan en dan in een hoek trappen. (Luid applaus.) Wij staan sterk met onze 6100 stemmen. Dat zijn sociaal-democraten. Maar die 6700 stemmen van Otto, wat is dat voor een stelletje Geroep: Zwijnen, zwarten, bedriegers, an archisten. (Rumoer.) De heer DuysDat zijn menschen, die op hun gemak een pijpje rooken, couponknippers en anarchisten, die in de modder liggen en spuwen op de S. D. A. P. (Luid applaus.) De nederlaag kan ook in ander opzicht nut hebben. Onder degenen, die op rood stemden, waren er velen, die het deden om deze of gene bijreden Het gevaar bestond, dat deze elementen overwicht zouden krijgen op de eigenlijke sociaal-democraten. Daarvan zijn we nu gezuiverd, (Applaus.) Otto gaat nu naar de Kamer maar, evenals indertijd het geval was met Bijleveld, zal het blijken te zijn een Eintagsfliege, die weldra geen andere glorie zal hebben dan die van bezienswaardigheid van Amsterdam. (Luid applaus.) Met het verzoek van den voorzitter om rustig naar huis te gaan werd de bijeenkomst onder het zingen van de socialistische strijd liederen ontbonden. Zitting van Woensdag, 12 November. Aan de orde is de Indische begroo- "Deneer Scheurer (A.-R) zet zijn gisteren onderbroken rede voort. Hij geeft een lnS- 39) door ZELANDIA. De nevels verzwaarden zich voor haar oog. Frans was niet gekomen en nader bericht omtrent Kaatje bleef ook uit. Zou Frans misschien slecht nieuws hebben te brengen en durfde hij niet komen? Wie weet, wat Kaatje overkomen was, zoo verontrustte zij zich zelve. Haar gemoed was in deze om standigheden als een haard vol vuur en gloed, waarin een klein rijsje dadelijk een hooge vlam kon doen oplaaien. De zieke bleef tamelijk rustig. Slechts had ze te zorgen zijn hoofd gedurig te verkoelen meer was er voorshands niet aan te doen. Maar die gedwongen werkeloosheid was angstig, drukkend. Brak nooit de morgen aan En dan, wat zou die morgen brengen vv aar verlangde ze naar Nooit had ze zich een zamer en meer verlaten gevoeld. leesch en hart bezweken. En nergens scheen een ster der hope. Tot eensklaps haar blik weer op den nog steeds geopenden, maar ter zijde geschoven Bijbel valt en haar oog de plaats zoekt, waarmee God haar heeft vertroost. Ja, daar staat 't en 't is Zijn woord. En ze klemt er zich aan vast, als de schipbreukeling, die op het punt is voor eeuwig te verzinken, den vasten rotsrand grijpt. „O mijn ziele, wat buigt gij u neder en wat zijt gij onrustig in mij Hoop op God, wan ik zal'hem nog loven. Hij is de menigvuldige verlossing mijns aangezichts en mijn bod! Terwijl in het stille vertrek vrouw Gravels waakt en zorgt, bidt en strijdt, doorleefd ook een andere moeder uren van onrust en span ning. Zoeken we slechts de weduwe Bekkers in haar woning op. Oogenschiinlijk is er niets veranderd, sedert we er de 'laatste maal binnentraden. Maar hij nadet onderzoekt bemerkt ge, hoe ver schillende meubelstukken zijn verdwenen, en lioe de armoede hier nijpt. Gemaskerde armoede nog wel, maar toch armcede. De bewoonster heeft door handige schikking en verplaatsing der overige meubelen dien indruk wel zoeken te verzwakken het kon met langer baten. De harde waarheid laat zien niet langer verbergen. En toch is dat liet niet, wat u het meest treft Wat u het sterkst aangrijpt is de uitdrukking van lijden oji dat vermagerd, nog steeds schoon gelaat. Dit nachtelijk uur v'ia de weduwe wakend slechts een schemerachtig licht verspreidt de laagbrandende lamp zuinig heid is een eerste gebod. Ze behoeft ook niet veel lichtlusteloos, neen moedeloos steunt ze met de handen liet hoofd, dat reeds zoo vroeg de smart deed vergrijzen. Angstig dwalen telkens de matte oogen naar de klok, die meedoogenloos haar wijzers voortdrijft in den eeuwigen cirkelgang. De nacht is reeds ver verstreken en nog steeds toett, dien zij wacht. 't Is niet de eerste maal, dat ze de nacht rust derft terwille van liem, die haar moeder liefde op zoo harde proef stelt, 't Ging den laatsten tijd snel bergafwaarts met Emile. En zij zag het eii leed er onder, maai zij zwee<*. Als steedsAlleen haar oogep zeiden met onmiskenbare duidelijkheid de zwaai te van haar leed, maar Emile ontweek die oogen lag er geen aanklacht in te lezen, een aanklacht tegen hem, die hij niet kon afwijzen maar die hem evenmin beschaamde of, zoo al, liem niet tot inkeer bracht. Ze had lang gehoopt, zooals alleen een moeder hopen kan. Ze had zich misleid, ze had den ontaarde verontschuldigd tegenover zich zelve. Maar thans had ze de hoop laten varen en een gevoel had zich van haar meester gemaakt als den armen schipbreukeling moet aangrijpen, als hij de laatste reddingsplank zijn krachtelooze handen voelt ontglippen. Had ze niet gebeden voor haar kind, haar eeni<»st Voorzeker; vaak en lang, en er was° een tijd geweest, dat ze schoone ver wachtingen van hem koesterde. Maar ze was slap geweest in baar tuchtze had toege- <*even, en 't eind was geweest, dat lnj geheel eigen zin en wil volgde en met haar met rekende. En nog was haar gebed voor hem niet verzwakt, maar het sombere gevoel be kroop liaar, dat haar gebed ijdel, dat al haar smeeking vergeefsch was. Eli's waarschu wend voorbeeld vervulde haar met ijzing, en kon ze zich van diens zondige toegeeflijkheid vrijpleiten Haar geweten beschuldigde haar nog immer diende zij twee lieeren'. En waar was het thans op uitgeloopen Zat* ze niet, langzaam, maar daarom met on vermijdelijke gewisheid, het tijdstip naderen, datNeen, 't zou nog veranderen, trachtte ze dan zich diets te maken. Zóó ver zou het niet komen, dat de weduwe van notaris Bekkers haar brood zou moeten bedelen dat ze zwerven zou als een daklooze dat haar zoon zou vallen in handen van het gerecht. Want zijn speelwoede was haar met ver borgen gebleven, en het was haar een schrik kelijke openbaring geweest, die haar als het ware de echo bracht van het noodlottige revolverschot. (Wordt vervolgd.) mm "inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. inzending van adverreniien vuv. r - I 1i. rvrrilntn

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1