Uit de Tweede Kamer. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. wijdering op koloniaal-politiek gebied tusscben rechts en links zou kunnen vergrooten. Reden om zoo iets te willen is er niet. Daarentegen is er alle reden om samen te gaan. Met de algemeene politiek, door gouverneur- generaal Idenburg gevoerd, hebben wij ons over het geheel steeds zeer goed kunnen ver eenigen, en wanneer wij zijn gevaarlijke tochten naar het oerbosch der godsdienstpolitiek heb ben veroordeeld, beschouwen wij die toch ook enkel in het licht van uitstapjes, welke op de richting geen invloed hadden, al werkten zij belemmerend op het voortrukken. Nu het met die gevaarlijke tochten gedaan is, bestaat er geen reden tenzij de rechter zijde op een hervatting ervan mocht aandrin gen om niet eendrachtelijk de krachten te concentreeren op hetgeen als het zwaartepunt van de Indische koloniale politiek moet worden beschouwd, het voeren van een doeltreffende ontwikkelingspolitiek. Ongetwijfeld zal de minister van koloniën in zijn eerstdaags te verwachten Memorie van Antwoord de houding, welke hij ten opzichte van de hier aangeroerde zaken zal aannemen, uiteenzetten, en wij durven hopen die hoop is alweder op het reeds aangehaalde pers communiqué van den heer Pleyte gegrond dat die houding in beginsel niet van de hier ontwikkelde denkbeelden zal verschillen. Gelijk vanzelf spreekt en ook noodig is, zal het onderwerp bij de algemeene beraadsla gingen worden behandeld. Moge het dan echter, waar het voornamelijk van retrospec tief belang is, kort zijn. Het zwaartepunt iigt thans zoo het er al ooit in heeft gelegen niet in quaesties van zending en kersteningspolitiek. Indië heeft de volle belangstelling voor zijn zaken noodig Algemeene Beschouwingen. Voorloopig Verslag. In alle afdeelingen hadden uitvoerige ge- dachtenwisselingen plaats omtrent den loop en den uitslag der verkiezingen. Beschouwingen van Rechts. In de eerste plaats werd betoogd, dat de actie der vrijzinnige concentratie in hoofd zaak negatief was en zich kenmerkte door een stormloop, gericht op het brengen van de rechterzijde in de minderheid en omver werping van het ministerie. In haar ver kiezingsmanifest trad de concentratie niet minder scherp op tegen de S. D. A. P. dan tegen de rechterzijde. Bij de herstemmingen intusschen gaf de concentratie hare zelfstan digheid prijs door aan hare geestverwanten den raad te geven, op de sociaal-democraten te stemmen. Hare candidaten gaven daarbij op een enkele na hunne persoonlijke zelfstandig heid prijs door op verschillende van socialis tische zijde tot hen gerichte vragen in een door de socialisten gew'enschten zin te ant woorden. Ten slotte werden door den uit de vrijzin nigen aangewezen staatsman, die de opdracht tot het vormen van een kabinet verkreeg, drie portefeuilles aan de sociaal democraten aan geboden. De einduitkomst is dusgeweest dat de vrijzinnigen zich, als het ware aan handen en voeten gebonden, aan de sociaal-democraten hebben overgegeven. Men wenschte hier buiten beschouwing te laten de vraag, of het aanbod van portefeuilles te verdedigen js, maar wél betoogde men, dat, indien de vrij zinnigen wilden samengaan met de sociaal democratische fractie, zij dit vooraf aan de kiezers had behooren mede te deelen. Ook had men zich vooraf moeten verzekeren, dat de sociaal-democratische partij, indien de uit slag der verkiezingen daartoe aanleiding gaf, bereid zou worden bevonden tot de vorming van een ministerie mede te werken. Men voerde verder aan, dat voor zoover [in het verkiezingsmanifest der concentratie positieve punten werden aangeraakt, zooals het alge meen kiesrecht en de Staatspensionneering, die punten ontleend waren aan het program ma der sociaal-democraten. Overigens werden deze punten bij den verkiezingsstrijd op den achtergrond geschoven. Daarentegen werd een kwistig gebruik gemaakt van de bedrieg lijke voorstellingen en' valsche leuzen. Met volkomen miskenning van hetgeen het vorige ministerie ter zake van de sociale her vormingen en de defensie deed, werd in af wijking van hetgeen geschiedde bij de ver kiezingen van 1-009, toen men het ministerie vooral wegens conservatieve neigingen be streed, thans opgetreden tegen den afgetreden Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, wien een vergedreven staats-socialisme werd verweten. Men ontkende niet, dat dit verwijt eenigen grond vond in de houding van den Minister ter zake van de ontwerpen eener Bakkerswet, maar men meende toch, dat er geen reden is het geheele optreden van den Minister als staats-socialistisch te beschouwen. In hooge mate misleidend werden de voor stellingen genoemd, welke van de onderwijs politiek der rechterzijde werden gegeven. Ook aangaande het wetsontwerp der vorige regeering tot herziening van invoerrechten werden verkeerde voorstellingen gegeven. Vooral kwam men op tegen de minachtende wijze, waarop over de rechterzijde gesproken» werd. In hooge mate werd de verkiezingsstrijd vertroebeld door het opzetten van den ééne godsdienstige gezindte tegen den andere, in liet bijzonder van de Protestanten tegen de Roomsch-Katholieken, soms zelfs in naam der volkseenheid. Tegen de Roomsch-Katholieken werd óp heftige wijze opgetreden. Van speculatie op kerkelijke hartstochten getuigde verder de houding van de zijde der vrijzinnigen aangenomen ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk. De slotsom, waartoe deze leden kwamen, was, dat de nederlaag der rechterzijde het gevolg is geweest van misleiding door het bezigen van bedrieglijke leuzen. Beschouwingen van Links. Tegenover deze beschouwingen werd van de zijde der tegenstanders van het vorige ministerie opgemerkt, dat het den vrijzinnigen kwalijk verweten kan worden, dat zij zich bij de verkiezingen beijverden een einde te maken aan de macht der rechterzijde, waar zij de politiek der coalitie en van het afgetreden ministerie in strijd achten met het belang des lands. Dat de concentratie zich zoo goed als niet bekommerd heeft om hetgeen gebeuren moest, indien aan de heerschappij der rechter zijde een einde kwam, is niet juist. Duidelijk is vóór de verkiezingen verklaard, dat de vrijzinnigen zich wel degelijk verplicht zouden rekenen eene opdracht tot vorming van een nieuw ministerie te aanvaarden, mits zij in de Kamer de meerderheid mocht verwerven. Later is door enkelen het denkbeeld geop perd, of niet de concentratie een kabinet zou moeten vormen, indien zij een grooter aantal zetels in de Kamer verwierf dan de rechter zijde. Hare zelfstandigheid heeft de concen tratie tegenover de sociaal-democraten in het minst niet prijsgegeven. Hoe men den vrijzinnigen een grief kan maken van den bij de herstemmingen aan de sociaal-democraten verleenden steun, begreep men niet, daar dit de eenige weg was ter bereiking van het tweeledige door de vrij zinnigen beoogde doeleen einde te maken aan de heerschappij der rechterzijde en de hoofdpunten van het concentratie-program te verwezenlijken. De rechterzijde heeft door haar herstem- mingsadvies, al bepaalde dit zich dan tot onthouding, zelfs tegenover de felste sociaal democraten, aan de vrijzinnigen steun ont houden. Had de rechterzijde in zulke gevallen aan den vrijzinnigen candidaat de voorkeur geschonken, de aanwas der sociaal-democra tische zetels ware zeker minder groot geweest. Negatief was de houding der vrijzinnigen, in zoover zij de politiek der rechterzijde bestreden. Maar hun programma had ook positieve elementen. In de tweede plaats werd opgemerkt, dat het doel van eiken strijd is de overwinning van den tegenstander. Was verder de wijze af te keuren, waarop de vrijzinnigen het vorige ministerie bestreden Zijn medestanders mogen ingenomen zijn met hetgeen het op het gebied van de sociale hervormingen en de defensie verrichtte, die ingenomenheid bestond ter linkerzijde allerminst, Dat die linkerzijde zich kantte tegen de onderwijspolitiek van het vorige Kabinet, is het gevolg van de houding der rechterzijde tegenover het openbaar onderwijs. Ten aanzien van het Tarief werd opgemerkt, dat in 1896 door den invloed van afgevaar digden uit de Zuidelijke provincies het protec tionisme op den voorgrond is gekomen. In 1897 en 1901 is bij de verkiezingen voor protectie gestreden, doch zonder resultaat. Men heeft ter rechterzijde niet in het oog gehouden, dat de economische verhoudingen zich zeer hebben gewijzigd en dat ons land meer en meer een exportland geworden is, en men heeft niet begrepen, dat hierdoor de vrijhandel een eisch van practische politiek is geworden. Volgens sommigen is de grondslag der coalitie minder gelegen in de gemeenschap van Christelijke beginselen, dan in den gemeen- schappelijk.en strijd op schoolgebied, die het optreden der rechtsche partijen in zoodanige prate beheerscht, dat dit de coalitie volkomen rechtvaardigt. Deze leden achtten het moge lijk, dat de schoolquaestie opgelost worde en daarmede aan de coalitie haar reden van be staan zou ontvallen. Volgens velen zou, ook na een compromis ter beëindiging van den schoolstrijd hetgeen nooit een volkomen vrede zou kunnen brengen de gemeenschappelijke, op het geloof be rustende levensbeschouwing de Christelijke partijen bijeenhouden en hoogstens tijdelijke samenwerking met van anderen grondslag uitgaande richtingen mogelijk zijn. Deze ge- daehtenwisseling leidde tot een nadere be spreking der vraag, welke partijformatie voor de bestaande in de plaats zou kunnen komen. Dat er in de verkiezingsdagen eene op vlamming is geweest door uitingen, door de medestanders van het vorige ministerie als anti-papistisch aangeduid, is niet een kunst matig opgewekt, maar een spontaan ver schijnsel, veroorzaakt door het optreden der Roomsch-Katholieken. Hetgeen bij de verkiezingen ten aanzien van de Hervormde Kerk geschiedde, werd ook dezerzijds niet onverdeeld goedgekeurd. Be paaldelijk vond de circulaire van de Protes- tantsche kiezers afkeuring. Men merkte echter op, dat die bond later een andere toe lichting der circulaire heeft gegeven en meende, dat over het door een der candidaten op de circulaire gegeven antwoord niet geoordeeld kan worden, zoolang het antwoord niet be kend is. Concentratie en Coalitie. Van verschillende zijden werd de tot stand koming der vrijzinnige concentratie, welke als eene opleving der oude liberale partijen werd beschouwd, als een punt van beteekenis in den verkiezingsstrijd aangemerkt. Anderen achtten van veel grooter belang de geweldige aanwas der sociaal-democratische stemmen. Weg met het Opium. Binnenkort verschijnt een brochure van het Eerste Kamerlid Van Kol, getiteld „Weg met het Opium Verkiezing E e r s t e K a m e r 1 i d en Gedeputeerde. In de vacature-Vermeulen wordt voor Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland benoemd jhr. Van den Bergch van Heemstede, lid der Tweede Kamer voor Oosterhout. TER NEUZEN, 4 Nov. 1913. Zondagmorgen was het voor de Geref. kerk te dezer plaatse een bijzondere ure door de herdenking van het 75-jarig bestaan der kerk. Ds. Van Ilulsteijn hield een boeiende rede, naar aanleiding van Matth. 16 18b. Voor zoover het bekend was, deelde Z.Eerw. de toestanden van den jare 1838, toen ook in Ter Neuzen een afgescheiden gemeente gesticht werd, mede. In een schip van Steketee te Rilland werden tot ouderlingen bevestigd v. d. Berge en Weijns en tot diakenen Moerhof en Oggel. Ds. de Waal, de eerst gevestigde predikant, preekte toen in een schuur van v. d. Wege, en diende de gemeente Neuzen, Axel en Zaamslag. De opvolger van Ds. de Waal was Ds. Los. Spreker gaf een overzicht van de boeten die destijds betaald moesten worden met de vervolgingskosten, enz. Met aandacht werd deze rede beluisterd door een groot aantal opgekomenen. Vrijdagmiddag werd bij het afscheid van den Directeur van de H. B.' S. alhier door de leeraren een fraaie album met foto's aange boden. Vrijdag had op het kanaal bij Sluiskil een ongeluk plaats. Een schipper wilde met een stoomboot meeslepen en vierde daartoe een staaldraad. De 18-jarige knecht kwam met zijn voet daarin verward, zoodat zijn voet geheel werd afge sneden. In het ziekenhuis is de voet voor den hiel afgezet. Door het bestuur der vereeniging „De Vereenigde Handwerkslieden" alhier is benoemd tot leeraar in de werktuigkunde aan den van wege die vereeniging gegeven vakcursus, de heer W. Estor, leeraar aan de hoogere burger school. Zondagavond is op het kanaal alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Het stoomschip „Helena" voer op naar Gent. Te Selzaete moest gestopt worden bij het douanekantoor. Een matroos geraakte daar door met zijn been in een staaldraad verward. Het been werd tot aan de dij afgeknepen. Een geneesheer te Selzaete kon er niets aan doen. Per sleepboot naar Gent in het hospitaal gebracht, overleed hij spoedig. Vrijdag werd alhier, ten verzoeke van de erven van de heer J. Huijssen, geveild 4 hofsteden en 3 woonhuizen. De toewijzing had plaats als volgt De hofstede gelegen in de gemeente Ter Neuzen, aan het Zwaantje, benevens het land in pacht bij verschillende voerlieden, de hof stede in deze gemeente bij de buurt Driewegen en de hofstede gelegen in den Groote Huijs- senspolder, gemeente Zaamslag, ter gezamen lijke grootte van 150 hectaren 13 aren 04 cen tiaren tegen f905 per gemet. of in het geheel f304910,20 en opleg van f9764, voor boomen enz. aan de heeren J. J. Huijssen te Zaamslag en P. Dieleman te Ter Neuzen. De hofstede gelegen in de gemeente Zaamslag bij het gehucht Otliene, in den Zaamslagpolder, groot 44 hectaren 26 aren 27 centiaren tegen f 830 per gemet, of in het geheel f82448 en opleg van boomen enz. van f2435, aan den heer D. J. Dees te Ter Neuzen. Een woonhuis en erf te Ter Neuzen, in de Nieuwstraat, met het recht van erfpacht op den grond, eigendom van de gemeente Ter Neuzen, voor f6060, aan den heer Adr. van Hoeve te Axel. Een huis met toebehooren staande in de buurt Zwaantje, te Ter Neuzen, voor f415 aan den heer Jacob van Es, te Ter Neuzen. Eene strook zijkantweg langs den Provin cialen weg te Ter Neuzen, aan den heer Mr. P. Dieleman te Middelburg, voor f 450 en op leg van f 120 van boomen. Het huis te Krabbendijke werd niet verkocht. Met ingang 'van 16 dezer is verplaatst de heer R. Panders, kommies-verific., van Ter Neuzen naar Roosendaal (V.) Inzake het verzoek van „Schuttevaêr" om de bruggen te Sluiskil door electrisehe kracht te doen draaien, werd, naar we in het blad van genoemde vereeniging lezen, van bevoegde autoriteit de mededeeling ontvangen, dat hier- vooi de medewerking der Belgische regeering wordt veroischt. Hieromtrent heeft reeds overleg tusschen de Regeeringen plaats gehad, doch een beslissing is nog niet genomen. (M. C.) De vorige week is te Middelburg een wagon met rijwielen, onderdeelen, enz. enz. uit Rotterdam aangekomen, afkomstig uit het filiaal van de Gebrs. V. van Zaamslag. Er was, zooals bekend, beslag op deze goederen gelegd. De goederen werden naar het Venduhuis ver voerd om verkocht te worden. Door J. D., oud 44 j., huisvrouw van J. J., zonder beroep te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 17 October jl., waarbij zij ter zake van poging tot diefstal is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De officier van Justitie teekende eveneens appèl aan. Philippine. Tot gemeente secretaris en ambte naar van den burgerlijken stand alhier is be noemd de lieer Geirnaerdt van Sas van Gent. Er waren 9 sollicitanten. Koewacht. De gezondheidstoestand van ons vee heeft in den laatsten tijd niets te wenschen overgelaten. Besmettelijke veeziekten kwamen in jaren in deze streken niet voor, doch thans dreigt ons een gevaar, waarop wij de aandacht van alle landbouwers en vooral van veehouders wenschen te vestigen. In België breidt zich namelijk het mond- on klauwzeer op schrik barende wijze uit. In de eerste helft van de maand October waren ruim 300 stallen besmet verklaard en leden 3505 runderen aan de ge vreesde ziekte. In de provinciën Oost- en West-Y laanderen, die tot nog toe gespaard ge bleven waren, begint de ziekte zich ook te vertoonen. Dinsdag is ze zelfs uitgebroken in den stal van den landbouwer Van Pottelberghe in de aangrenzende gemeente Stekene en zijn ver schillende gevallen geconstateerd te St'.-Gilles bij Dendermonde. Oppassen is dus de boodschap. Menhoude daarom \rlaamsche kooplieden en smokkelaars uit de stallen en zij voorzichtig met wagens, karren, zakken en andere voorwerpen, die uit België komen. Mocht zich onverhoopt een geval voordoen, dau waarschuwe men onmid- delijk den burgemeester en den veearts. (Tern. Crt.) Zondag hield ds. J. W. C. Ort, predikant te Aardenburg, die in gelijke betrekking be noemd is te Paramaribo en 7 Nov. a. s. daar heen vertrekt, zijn afscheidsrede naar aanlei ding van II Thessalonisenzen 3 vers 18b „Jezus Christus zij met u allen." Een groote schare belangstellenden, ook uit andere gemeenten waren opgegaan om den begaafden en beminden leeraar voor het laatst te hooren. In het tweede deel zijner rede sprak hij achtereenvolgens zonder eenige uit zondering allen toe, die ook maar eenigszins met het kerkelijk leven direct of indirect in verband staan. De gemeente zong haar scheidenden leeraar toe Ps. 121 4. Zooals bekend is zal hij te Aardenburg opgevolgd worden door ds. J. N. Pattist te lJzendijke, die de toezegging van beroep naar Aardenburg heeft aangenomen. (M. C.) Overleden is de heer S. Louwerse, tot voor kort wethouder van Oostkapelle, lid der Provin ciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg, en commissaris van den polder Walcheren. „De Zeeuw" schrijftHij hoorde tot die practische landbouwers welke zich ook ernstig met de politieke zaak bemoeiden, en met hunne groote gaven hunne gemeente en om geving daarvan met ijver dienden. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Geref. Kerken. Beroepen te Geesteren-Gesselaar J. Ooster veen, te Paesens en Moddergat. Aangenomen naar Bozum F. II. Boersma, te Geldermalsem. Bedanktvoor Hazerswoude R. v. d. Kamp te Breukelen voor Gees G. J. Wissink, te Opeinde-Nijenga voor Gaastmeer II. Popma, te Tzum voor Krabbendijke door A. J. den Boer te Grijpskerk (Gron.)voor Kampen door R. W. Huizing te IJselmondevoor Vianen door C. J. de Kruijter te Oostkapelle. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Zegveld W. Zijlstra, te Groot- Ammers; te Hoorn (Op Terschelling) J. C. A. Nijenhuis Oekhuizen te J.isp (N. H.). Aangenomennaar Vinkeveen J. Boss, te Bergambacht; naar Ferwerd (Gron.) Th. J. II. Israël, cand. te Driebergen naar Marssum (bij Leeuwarden) C. C. de Kloet, te Uitgeest. Bedanktvoor Brakel S. Goverts, te Veenendaalvoor Leerbroek J. Kraaij, te Hasselt.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2