Kerk en School. Laiidböiiwberichteii. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) De Herfstverzorging der boomen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. voor-arrest te Middelburg is thans buiten ver volging gesteld. Naar men ons meldt, is tot tijdelijk Di recteur der Chr. Zangvereeniging „Hosanna" alhier, in plaats van den afgetreden directeur de beer C. Fraijenhove, benoemd de heer D. Stroo, onderwijzer aan de Chr. school te Zaamslag (Othene). Het ledental bedraagt thans 25. Tegen 1 December a. s. is van hier naar Schiedam verplaatst de agent der Rijksverze keringsbank de heer W. L. B. J. Dekker. Het jaarlijksch onderzoek van de land weer-verlofgangers is voor hier bepaald op 26 en 27 November a. s. Gisterenmiddag kwam in de Nieuwe sluis alhier binnen een Spaansch stoomschip, ge laden met planchetten voor hier. Door het stormweer van Zondag was de deklast voor 't grootste gedeelte weggeslagen. Het schip lag daardoor bizonder overhellend. Op de gehouden eindvergadering van het comité van het onafhankelijkheidsfeest alhier werd medegedeeld dat er een saldo was van f 15.51 Besloten werd dit ter hand te stellen aan het Damescomité voor het ziekenhuis, en wel voor verpleegdagen van onvermogende patiënten. Sluiskil. Zondagmiddag nam de heer H. J. v. d. Ouden, sedert 10 jaar godsdienstonder wijzer alhier, afscheid van zijn gemeente. Hij sprak naar aanleiding van Hand. 11 28. De heer J. Nijssen dankte de heer Van den Ouden voor zijn 10-jarigen arbeid en voor zijn alge- meenen steun. Sluiskil. De heer P. H. de Jonge v. d. Broeke Hheft in een buitengewone vergadering van Ingelanden van den Mosselpolder, ontslag genomen als dijkgraaf. In de plaats van den heer D. Stroo, die naar Gorinchem vertrekt is aan de Chr. school te Othene tot onderwijzer benoemd de heer A. Dees te Zaamslag. Zaamslag. De depóts van de Gebr. V. te Schoondijke en IJzendijke zijn in beslag ge nomen. De waarde van het inbeslag genomene uit het filiaal te Rotterdam bedraagt ruim f15000. Zaterdagmorgen kapte een, achtjarig ventje te Boschkapelle zich twee vingers zoo goed als af, toefi hij met een bietenmes eene koebeet in stukken wilde hakken. Bewusteloos van pijn werd de knaap te bed gedragen. M. C. Biervliet. October geraakt ten einde en wat elders niet te zien is, wordt hier aangetroffen in den Grooten Zoutepolder, namelijk gerst nog wassende op den akker. Een gevolg van een vergissing. In plaats van zomerzaaigraan, had men dit voorjaar wintergraan genomen, waarvan de zaaitijd is in de Octobermaaud. (Zei.) Te Sluis is Zondagnamiddag een 35jarige schipper, die bezig was de luiken dicht te leggen, door een rukwind overboord geslagen en verdronken. Zijn vrouw was getuige van het ongeluk.j Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor, een crediet van f 1000 te verleenen aan de Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, voor de in 1914 te dezer stede te houden, Provinciale Lanbouwtentoonstelling. Middelburg. Met April 1914 hoopt men alhier de ijs fabriek in werking te kunnen stellen. Alsdan denkt men 124 staven ijs per dag te kunnen afleveren. Goes. Heden heeft de officieele opening van de Rijkslaudbouwwinterschool plaats, dit jaar door deze gemeente gesticht. Tevens wordt deze inrichting dan aan het Rijk over gedragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is F. L. de K. te Goes met een mes in don rug gestoken. De man weigert, aan de politie te zeggen, wie hem de ernstige verwonding heeft toegebracht. -y Door Ged. Staten wordt de jacht op patrijzen in Zeeland gesloten op 3 November, behalve in Zeeuwsch-Vlaanderen. waarvoor de sluiting is bepaald op 29 November a. s. Geref. Kerken. Beroepen te Nordhorn-Brandlecht (Duitsch- land) en te OuddorpB. A. Knoppers, cand. te Rotterdamte BozumF. II. Boersma, cand. te Geldermalsen. Aangenomen naar Nieuwveen A. Th. S. Schaafsma te Lioessens. Bedanktvoor Duurswoude W. L. Korfker te Jutrijp Ilommertsvoor Ezingedoor H. Meulink te Hendrik Ido Ambacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepente BrielleJ. F. van Duijne te Spijkenissete Boven-Smilde A. J. Barger cand. te lielfshavente Vinkeveen J. Boss te Bergambachtte Angeren B. C. Yerhage te Buiksloot. Aangenomennaar DeurneB. ter Haar Romerij H.Jz., cand. te Utrecht. Bedanktvoor Stedum D. A. v. d. Bosch te Nieuw-Vennepvoor Lienden J. M. Dam mers te Rhenen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 8V4 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Niouwstraat alhier. Als de appels en peren van de boomen zijn, moet gij zoo spoedig mogelijk het volgende doen le. De bladeren en blaadjes, de stompjes vruchten cn alle dergerlijke „vuilnisnesten" moet gij verwijderen, laten verzamelen en verbranden. Dat kost wat moeite, maar het is werk, dat door kleine en goedkoope handen kan gedaan worden, soms speelsgewijze. En het is hoogst noodzakelijk, om te bewerken dat gij het volgende jaar hebt gave vruchten, niet wormstekigvruchten, die niet te vroeg afvallen. 2e. De stam en de hoofdtakken moeten met een stijven borstel worden afgeborsteld. Het vuil, dat er afkomt, moet verwijderd worden. Als het veel is, moet het zoo mogelijk verzameld en verbrand worden. Se. De stam en Je takken moeten daarna zooveel mogelijk met kalk worden bestreken. 4e. De grond onder den boom moet, zoover de kruin gaat, of iets verder worden losgemaakt, zoe mogelijk omgespit en verkruimeld. 5e. Óver de oppervlakte, die men heeft losge maakt, strooie men 60 a 80 gram thomasslakken en op goede doorlatende gronden, waarvan de bodem erg los is, 100 gram kainiet per MJ. Wan neer men zulks verkiest kan men befde vermengen en dan uitstrooien, dat is gemakkelijker. 6e. Op zwaardere gronden, die niet gemakkelijk doorlaten, dus op zware kleigronden, op veen gronden en dergelijke, geve men geen kainiet. In plaats daarvan neemt men 40 gram kalizout (40°/o kalizout) of 50 gram patentkali. Beiden worden evenals trouwens de onder no. 5 ge noemde meststoffen zorgvuldig met de aarde vermengd, zoodat het over het geheele losge maakte gedeelte verspreid wordt. 7e. Dezen winter of vroeg in het voorjaar neemt ge landbouwkalk, schuimaarde of mergel, die goed fijn is en strooit daarvan 1 KG. per M1 onder de boomen. Hiermede is de eigenlijke herfstverzorging af- geloopen. In het voorjaar moeten de boomen nog gier, ammoniak of chilisalpeter hebben. Doch hierover een andere maal. Nog eeu kleine op merking. Bij het sanleggeu van nieuwe boom gaarden kan men voor de kalibemesting, vooral op doorlatende gronden altijd kainiet gebruiken. Wanneer gij uw boomgaard verzorgt, zooals boven is aangegeven, wordt uw moeite duizend voudig beloont. Gij zult minder vuil in uw boomen hebben, het fruit zal gezond en frisch van uiterlijk zijn en niet voor den tijd afvallen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. ft. Ct. Hier is de bietencampagne in vollen gang. Aan alle havenplaatsen en stations van trams en spoor liggen hooge bergen bieten, die vervoerd moeten worden, meest naar de Belgische suiker fabrieken. Deze week is daar overal de campagne begonnen. Dank het gunstige weder der laatste dagen gaat het vervoer zeer geregeld. De dag gelden echter zijn hoog. Betaalde men eenige jaren geleden 15 20 guldeu per gemet voor het rooien, thans 30 a 35 gulden. De opbrengst valt over het algemeen niet mee Perceelen van 20 tot 22,000 KG. per gemet, zooals op andere iaren, komen weinig voor. De meeste vallen tusschen 15 a 18,000 kilogram. Er zijn er echter oak van 11 a 12,000. Het suikergehalte vait niet tegen. Een druk gebruik wordt in deze streken ge maakt van de suikerbietbladeren en koppen, als een zeer gezocht voedsel voor het vee. Beigen trachten deze bladeren en koppen op te koopen tegen 12 a 15 gulden per gemet. Dagelijks gaan er tal van wagens over de grenzen. Van het inkuilen van deze bladeren met pulp, zooals men dat doet in in sommige plaatsen van het westen van Noord-Brabaut en in de Belgische provincie Antwerpen hoort men hier niet, Zitting van Donderdag 23 October 1913. [Vervolg.] Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig alle leden behalve de heeren Wieland en Dees. Op de ingekomen reclames is beschikt als volgt Gehandhaafd zijn de aanslagen vanL. van Waesberghe, W. H. van Doeselaar, O. de Kleijn. Teruggebracht zijn D. Buyze van de 65e naar de 52e klasse. M. G. A. Blankers 37e 30e A. Bal 35e 33e J. P. Scheele 35e 32e Y. r. Stasse 35e 34e M. Dieleman 31e 26e Abr. de Jonge 30e 27e A. J. M. Nolet 29e 28e H. Hartog 28e 26e P. J. de Ruijter 27e 16e Wed. K. Kielman 25e 22e A. J. Stroo 18e 14e Wed. E. Maartens 17e 16e J. J. Heijgelaar 16e 11e C. P. Butler 15e 12e Wed. C. J. Dhont 15e 4e Th. Aarnoutse 14e 12e A. F. Berwald 14e 12e J. P. Geensen 14e 12e C. J. Lennis 14e 12e Wed. Mels Leunis 14e 8e G. J. Verlinde 14e 10e W. van Aalst 13e He J. A. Bedet 13e 11e P. J. T. Bruggeman 13e 8e C. Clemmiuck 13e 11e G. van Driel 13e 10e P. W. de Feijter 13e 6e Machiel Hamelink 13e 12e J. Cornelis Leunis 13e 11e Andries Meijer 13e 11e A. J. van der Sloot 13e 11e- L. Zandstra 13e 10e J. J. H. van Dixhoorn 12e 10e K. J. Huineman 13e 6e Pieter Cppeneer Pz. 12e 2e G. Pladdet 12e 8e A. A. van Driel 11e 9e Chr. Dieleman 10e 2e W. P. 't Gilde 10e 7e Jacs. Corns. Huijssen 10e 8e M. Potters van de 10e naar de 6e klasse. Pieter Meertens 9e 8e Wed. P. C. v. d. Hooft 8e 3e Wed. W. A. Wieland 8e 4e J. H. Notebaart 7e 6e D. van Aken 6e 4e Anth. Verhulst 6e 3e G. van de Wege 6e 2e Afgevoerd zijn wed. F. van Es, wed. F. Ver- beke, Sophia B. van Laere. Afgewezen, als te laat ingediend, de reclame van wed. P. van Maele. Thans stelt de Voorzitter aan de orde de vast stelling der begrooting voor 1914. De heer Lensen zegt niet langer te kunnen blijven. Ook andere leden wenschen de vergadering te schorsen. De Voorzitter wenscht te vergaderen tot half een. De heer Lensen verlaat de vergadering, na ver klaard te hebben dat hij na den middag weer kan komen. De Voorzitter vraagt of iemand der leden alge- meene beschouwingen wenscht. De heer de Jager maakt hiervan gebruik en merkt op dat op het eerste gezicht de begrooting een gunstigen indruk maakt, daar toch de eerste post een goed slot van ruim f 8000 aanwijst. Aan het eind echter ziet men dit bedrag reeds inkrimpen met f 3400, welk bedrag z. i. niet is besteed aan zaken van algemeen nut, want voor onderhoud straten enz. is thans 4500 gld. minder geraamd dan 't vorige jaar. Behalve deze f3400 is er nog f 4500 voor een ander doel gebruikt. Spr. meent dat de f7500 die uit de begrooting zijn gehaald, bestemd is voor de nieuwe inrichting van onderwijs- Het stichtingskapitaal hiervoor was f60000 plus f6000 die er later bijkwamen en misschien nog gevolgd worden door een f 5000, zoodat de stich ting kosten zal f76000 met inbegrip van het bedrag dat van het rijk terug ontvangen wordt. De kosten voor het Mulo worden geraamd op f30000, d. i. voor de gemeente f7500 zoodat de werkelijke kosten zijn f 68500 of rond een bedrag van f 70000. Wanneer men nu voor het mulo en voor het middelbaar onderwijs ieder de helft rekent dan kost het middelbaar onderwijs aan stichting f 30000. Hiervan moet betaald worden aan rente, aflos, sala rissen enz. een totaal bedrag van ruim f 18000. Aan subsidie ontvangt de gemeente f 10000 aan school geld f800, zoodat er een bedrag overblijft van ruim f 7000. Als men nu weet dat er 7 kinderen van die inrichting gebruik maken, dan betaalt men voor ieder kind f 1000, wat toch zeker geen klein bedrag is. En hiervoor zijn dan verschillende nuttige zaken uitgesteld moeten worden. Allereerst wenscht spr. de aandacht te vestigen op de salarissen der ambtenaren- De levensomstan digheden zijn heel wat veranderd. Bij de straks vastgestelde pensioenregeling had spr. wel verder willen gaan, doch ziende op den financieelen toe stand der gemeente, kon men daaraan niet denken. Zonder de even genoemde geschiedenis zouden de ambtenaren er beter aan toe worden. Spreker wijst op hooge salarissen voor het per soneel van die school, o. a. voor het hoofd f 2100 -j- f 300 voor vrije woning. Hiertegen neemt men b.v. een ambtenaar die wel gelijk gesteld kan worden met het hoofd van Mulo, welke maar f1700 ont vangt. Bovendien zijn er nog vele zaken die ver betering behoeven, o. a. verschillende straten, de kwestie der brandspuiten, de rioleering aan de westzijde der stad, dan vraagt Driewegen om elec- trisch licht. Hiertegenover staat nog dat de hoof delijke omslag voor de meeste menschen opgevoerd is tot het maximum en in de toekomst ziet spr. er niet in dat de opbrengst daarvan stijgen zal. Men heeft wel gejubeld, toen men kon zeggen, dat de begrooting voor 1914 sluitend was, zonder het percentage van den H. O. te verhoogen, doch men moet niet vergeten dat het vorig jaar deze met f 4000 is verhoogd en z. i. zal in de toekomst het percentage ook wel verhoogd moeten worden. Dan de 85 opcenten op het personeel, waarlijk, ziende op al die dingen, houdt spr. zijn hart wel eens vast. Hij is nog steeds overtuigd dat het besluit van 28 Dec. 1911 een roekeloos besluit is geweest en vraagt mitsdien of het mogelijk is, dat er maatregelen genomen worden, om den last die de gemeente drukt te verminderen. De Voorzitter, hierop antwoordende, merkt eer stens op dat het hem verwondert, dat zulke be schouwingen zijn gehouden door den heer de Jager, die toch reeds door zijn 10-jarig lidmaatschap in de gelegenheid was zijn invloed uit te oefenen op den loop der dingen. Wanneer men de cijfers, door hem genoemd, anders groepeert, dan komt men tot een ander resultaat. Het is onjuist om te zeggen dat het kapitaal ingeteerd is. Twee jaar terug kon de hoofdelijke omslag met f 5C00 worden verhoogd. Het middel baar en het mulo-onderwijs zouden daarvan inge richt worden. Dit bedrag is in déze begrooting tot haar doel gebracht. De f 3000 als overschot op de bedoelde f 8000 zijn aangewend op diverse posten o. a. voor de pensioneering, een nieuwe agent enz. Aan verbetering der straten kon iets meer gedaan worden, daar het vorig jaar wat geld disponibel was en thans gelooft spr. dat dezs zoo danig zijn, dat er geen dringende behoefte voor verbetering is. Wat betreft de opcenten, ontkennen kan men niet dat er is een gedurige stijging van het inkomen, en het laat zich aanzien dat dit blijven zal in de toekomst. Ten tweede, zegt de heer de Jager, dat er voor straten enz. f 4500 minder geraamd is en hij zoekt dit bedrag in de meerdere uitgaven voor de H. B. S. Door dit te zeggen verricht hij een goed werk voor de tegenstanders dier inrichting. Hot is echter de kwestie hoe men de cijfers plaatst. Wil men van een roekeloos besluit spreken, dan moet men de voorgeschiedenis laten spreken die dat beslnit voorafging. De raad nam dit besluit zoo maar niet ineens, doch was overtuigd, dat een middelbare school voor deze streek hoogst noodig was. Al te veel wordt verder uit 't oog verloren dat de stichting van een H. B. S. met inbegrip van een mulo-inrichting, geschiedde op een wenk van boven af. Spreker zegt dat de Raad juist heeft ingezien het groote nut voor de gemeente en deze streek. Voorts zegt spreker dat het onjuist is deze scholen te scheiden. In de practijk zijn ze een geheel. Daarom is het ook foutief om te zeggen, dat het genoemde bedrag uitgegeven is voor 7 leerlingen. Beter ware het om hierbij te voegen de leerlingen in de 2e en 3e klas van de mulo-school en dan komt men tot een dertigtal. Het is dus de vraag hoe men de cijiers neemt en de leerlingen verdeelt. Overigens vindt spreker het stichtingskapitaal ad f70,000 niet zoo verbazend hoog als men weet dat onlangs een dergelijke school met 3-jarigen gebouwd is voor f 150,000 en dat Leiden voor stelde een- H. B. S. te bouwen van f235,000. Betreffende het gezegde van den heer de Jager in verband met de salarissen der ambtenaren dat deze als 't ware gedrukt zijn onder de toestand der tijden, wil spr. opmerken dat deze omstandigheden al lang bestaan. Niet wetende hoe het vroeger ging, wil spr. toch meedeelen dat het hem opge vallen is, dat niet één lid in de afdeelingen ver klaard heeft verhooging voor te stellen ten bate der ambtenaren. Is dus de heer de Jager van meening dat verhooging noodig is, dan had hij dat kunnen voorstellen hiermee had hij niet behoeven te wachten totdat de financiën z. i. beter worden. Aangaande den toestand van eigendommen, straten enz., is spreker overtuigd dat hieraan voort durend gewerkt wordt. Spreker gelooft met den heer de Jager niet in de duistere toekomst der ge meente, wel ziet hij teekenen van welvaart. Daarom kan hij ook niet meegaan met de pessimistische gedachte van genoemden spreker, maar gelooft dat men thans in de juiste richting gaat. Ten slotte zegt spreker niet van meening veranderd te zijn, doch de toekomst met goeden moed in te zien. Thans wordt de vergadering geschorst. In de vergadering die om 5 uur heropend werd waren aanwezig de heeren Visser, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes, D. Scheele en later De Feijter. Vooraleer men aan de behandeling der begrooting begint, worden nog een drietal zaken behandeld. De Voorzitter doet allereerst voorlezing van het volgend adres Geven te kennen, voorzitter en secretaris der afd. Ter Neuzen van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders dat de havenwerkers hier ter stede zich over het volgende meenen te moeten beklagen dat uit de met kolen geladen schepen bestemd voor de cokesfabriek te Sluiskil tijdens de lossing voortdurend monsters moeten genomen worden dat het de bedoeling was hiervoor een bepaald persoon aan te stellen en dat hiervoor reeds bij een der bootwerkers prijsopgave was gevraagd dat de Directie later voor dit werk heeft aange steld een agent van politie die dit monstersnemen voor belangrijk lager loon verricht dan hiervoor was gevraagd dat ondergeteekenden vermeenen dat uw raad het toch zeker niet zal goedvinden als dienst doende agenten van politie dergelijk werk gelijk tijdig waarnemen en zulks te minder als zij boven dien deze werkzaamheden voor zulk een loon ver richten dat zij daardoor de bootwerkers oneerlijke concurrentie aandoen. Redenen waarom zij verzoeken zijn invloed aan te wenden, opdat zuik werk aan politie-agenten verboden zal zijn. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen en het te renvoyeeren naar het hoofd van politie ter afdoening. Op een desbetreffende vraag geeft de Voorzitter nadere inlichtingen, die hierop neerkomen, dat er is een Hollandsche Maatschappij die een overeen komst getroffen heeft met de cokesovens te Sluiskil, betreffende het vervoeren van kolen. Tijdens het lossen aldaar moeten 3 monsters genomen worden, waarvoor de maatschappij hier een persoon had aangezocht, die echter daarop niet inging. Daar de maatschappij gaarne een beëedigd persoon daar voor had, was de aandacht gevallen op de agent van politie Meulbroek, die dat werk op zich nam. In hoeverre deze onder 't loon werkte, liet de Voorzitter in 't midden, wel wist hij dat per boot betaald werd 5 gld. en dat met het nemen der der monsters ongeveer een kwartier noodig was. Voorts dat Meulbroek dat werk meestal verricht op een tijd dat hij geen dienst heeft. Nu was de Voorzitter niet ongenegen om tege moet te komen aan de bezwaren van adressanten, maar toch vindt hij het persoonlijk bedenkelijk op het adres in te gaan, hopende dat hij voor beide partijen een bevredigende oplossing zal krijgen. Goedgevonden wordt het in dien zin aan het hoofd van politie over te laten. De Voorzitter deelt mede, dat nog moet voorzien worden in de betrekking van waarnemend direc teur der H. B. S. Na korte bespreking, waarbij de Voorzitter op merkt dat beroemd moet worden een waarnemend en niet een tijdelijk directeur, omdat hij steeds bij afwezigheid van den directeur deze kan vervangen, wordt hiervoor benoemd de heer F. D. Soet, leeraar in de Engelsche taal en letterkunde. Ten derde deelt de Voorzitter mede dat uit de notulen niet genoegzaam gebleken is, hoe het salaris van wijlen den heer Tolhoek uit te keeren. De een sprak tot 1 November, de ander over het volle kwartaal. Goedgevonden wordt het salaris uit te betalen tot 1 November. Thans stelt de Voorzitter aan de orde de arti- kelsgewijze behandeling der begrooting. UITGAVEN. Jaarwedde van den bode. B. en W. stellen voor deze post met f100 te verhoogen en in verband daarmede dat voortaan bij het voltrekken van hu welijken door hem geen fooien meer zullen worden aangenomen. De heer De Jager merkt op dat het dus de be doeling is dat het publiek toch vrij blijft om hetgeen zij afzonderen wil, te werpen in een daarvoor be stemde bus (voor de armen). Toestemmend beantwoord. De heer Lensen wijst er op dat de instructie van den bode dan zoodanig moet gewijzigd worden, dat daarin vermeld staat dat het verboden is giften aan te nemen. Z. h. s. wordt de verhooging toegestaan. Betreffende de ambtenaren wilde de heer Waalkes nog iets in 't midden brengen. In verband met hetgeen de heer De Jager hedenmorgen zei in zijn algemeene beschouwingen betreffende een meerdere salariëering der gemeente-ambtenaren, is het spr. bij nader inzien gebleken dat het juist de heer De Jager was, die indertijd telkens tegen stemde wanneer verhooging werd voorgesteld. Dit vond spr. eigenaardig. De heer De Jager zegt, dat, wanneer de tijden veranderen ook de zeden veranderen en vraagt of de heer Waalkes ook altijd zijn ingenomen stand punt onder alle omstandigheden getrouw doet. De Voorzitter geeft geen gelegenheid hierop verder in te gaan. Jaarwedden politie. Bij dezen post wordt uitbrei ding wenschelijk geacht en daarvoor geraamd f 525. De heer D. Scheele stelt voor die post met f625

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2