Onze Leestafel. Ingezonden Stukken. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. l A d v e r t e n t i n. De Kalender „FILIPPUS" Het Boek vau den profeet „AMOS" f 1,00, zonder premie f 0,40. Firma F. P. D'HUIJ, Uitgeefster, Middelburg. Geïllustreerds Christelijke Scheurkalender, ~P R E D IKBEURTEN. Filippus' Christelijken kalender voor 1914 Amsterdam. H. KOERS VAN HET GELD. Voorm 25 Oct. 9.50 10.29 26 11.1 11.27 27 11.52 28 0.14 12.35 29 0.55 1.15 30 1.35 1.54 31 2.14 2.35 Ds. D. HOEK te Enkhuizen, De Kalender, geb. als boek f0,75, met premie f 1,25. te verplaatsen en wel naast de trap, die toegang verleend naar de haven. Aldus wordt besloten. De heer De Bruijne komt ter vergadering. 7. Tot onderwijzer voor de m. u. 1. o.-school wordt benoemd de eenige sollicitant dhr. O. Bakker te Rheden. 8. Benoeming leeraar H. B. S., te belasten met het directoraat. Op de aanbeveling waren geplaatst de heeren H. G. Ten Bruggencate te Wageningen en L. C. G. Brünner te Zalt-Bommel. Met algemeene stemmen wordt benoemd dhr. Ten Bruggencate. De benoeming gaat in 1 Dec. of op den dag wanneer de betrekking aanvaardt wordt. 9. Regeling jaarwedde onderwijzeres in de nut tige handwerken m. u. 1. o.-school. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voor stellen die jaarwedde te bepalen op f200 per jaar, gerekend tegen 4 lesuren per week a f 1 per lesuur. Dhr. Eijke vraagt of het geven vaD onderwijs in fraaie handwerken wel noodig is, en of de be trekking door een persoon vervuld moet worden, waarop de Voorzitter antwoordt le dat we wettelijk verplicht zijn onderwijs in fraaie handwerken te geven en ten 2e dat de benoeming gesplitst kan worden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. om de jaarwedde te bepalen op f 200, z. h. s. aangenomen. 10. Wijziging algemeen reglement voor de m. u. 1. o-.school. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten voor stellen art. 2, 3 en 4 te schrappen, daar de Raad niet bevoegd is bepalingen te maken omtrent de schooltijden, vacantiën en de wijze van vaststelling van het leerplan voor de school van m. u. 1. o., dewijl de regeling door de wet is opgedragen aan het hoofd der school onder goedkeuring van B. en W. en districtsschoolopziener. De heer Moggré vindt het jammer, wat betreft de vacantie, dat de Raad hierover niet een woordje mag medespreken, daar hier de vacantie gelijk of ongeveer samenvalt met de kermis. De Voorzitter zegt dat deze bepaling wettelijk vastgelegd is en we ons daarbij moeten neerleggen. De heer De Jager opmerkende dat we nu toch aan het wijzigen zijn, zou art. 8, handelende over de leeftijdsgrens voor aanneming van leerlingen op de m. u. 1. o.-school, ook maar willen wijzigen in dien geest zooals door hem en dhr. Lensen destijds is aangewezen. De Voorzitter ontraadt dit, daar Ged. Staten dat art. goedkeuren willen. Wenschelijker is het, dat een paar leden een schriftelijk voorstel bij den Raad indienen om art. 8 te wijzigen. De heeren De Jager en Lensen zijn bereid een dergelijk voorstel in te dienen. 11. Onttrekken van een gedeelte straat aan den openbaren dienst. Door den heer Klaassen is gevraagd om een ge deelte grond achter zijn pand in de Lange Kerk straat. Z. h. s. wordt besloten tot onttrekking aan den openbaren dienst. 12. Ruiling van grond. In verband hiermee was ingekomen een adres van A. J. Klaassen en T. de Smidt, waarin zij verzoeken de bouwlijn van het pakhuis gelegen aan de Smalsteeg, evenwijdig te brengen aan het tegenovergestelde pakhuis, zoodat dit het drukke verkeer door de Smalsteeg ten goede komt, evenwel onder voorwaarde dat de gemeente zal willen toe staan dat de bouwlijn van hunne erven uitkomende in de Kerkstr., in het verlengde gebracht wordt van de achtergevel der Herv. Kerk, waardoor 25 M. grond tegen nadeF vast te stellen billijken prijs aan hen zal worden afgestaan. De Voorzitter zegt dat na een onderhoud met dhr. Klaassen gebleken is, dat deze vraagt aan de gemeente voor den grond f 5 per M2 en dat hij geven wil f2,50 per M2. Nu stellen B. en W. voor le de waarde van den grond voor beide par tijen te stellen öp een gelijk bedrag b.v. f2,50 en 2e de akte die daarvoor gepasseerd moet worden te betalen, door koopers. De heer Lensen wijst op de lage eenheidsprijs van f 2,60hij vreest dat we voor het feit zullen komen dat andere eigenaren zich daarop beroepen zullen en stelt na eenige bespreking voor de prijs te bepalen op f 5 per M1. Aldus z. h. s. aange nomen. De akte zal voor de helft door kooper betaald worden. 13. Voorloopige vaststelling pensioengrondslag gemeente-ambtenaren. De leden hadden ontvangen een lijst, waarop voorkwamen alle ambtenaren in dienst der ge meente, waarbij vermeld de voorloopige vaststelling voor hun pensioengrondslag. Deze vaststelling wordt aangenomen z. h. s. 14. Regeling bijdragen voor pensioen gemeente ambtenaren. Naar aanleiding van een ingekomen rapport wordt de regeling aldus getroffen dat de gemeente betaald de inkoop van het pensioen en de bijdragen en dat zij verhaalt op de bijdragen voorde weduwen en weezen 5 Deze regeling is ook van toepassing voor even tueel nieuwe ambtenaren. De Voorzitter betuigt zijn dank aan den Raad, ook mede namens allen die in dienst der gemeente zijn en voorzoover zij gebruik zullen maken van de pensioenregeling, voor de gunstige beschikking. 15. Ingebruik geven van lokalen der H. B. S. Ingekomen waren verzoeken van de leeraren Duizendstra en v. d- Eijk om in de H. B. S. les te geven respectievelijk in de gymnastiek en in het teekenen. Voorgesteld wordt de verzoeken in te willigen, onder voorwaarde dat de lessen gegeven worden na de uren dat in de H. B. S. les wordt gegeven en ten 2e alle schade vergoeden, eventueel aange bracht aan materialen enz. De prijs wordt be paald op f 1 per uur als vergoeding voor licht en verwarming van October—Maart en Maart—Oc tober 60 cent per uur. Naar aanleiding van een vraag van den heer Lensen of we, indien we het verzoek inwilligen, geen gevaar beloopen dat anderen ook de lokalen zullen aanvragen, wordt een breede discussie ge voerd, waaruit blijkt dat de heer Lensen de mee ning is toegedaan, dat wanneer de eene toestem ming verkrijgt, ook de andere zulks krijgen moet. De heer Waalkes vertolkt de gedachte van de schoolcommissie nl. de H. B. S. zoo productief mogelijk te maken. Eet oog der commissie was nl. ook gevallen op het idee om al de leerlingen der 1. school onderwijs te doen geven in de gym nastiek, daar op dit terrein hier nog zoo weinig gedaan wordt. Het voorstel van B. en W. tot inwilliging der verzoeken wordt met algemeene stemmen aange nomen, nadat aan den heer Lensen de verzekering is gegeven dat wanneer eventueel andere verzoeken inkomen, deze ook ingewilligd zullen worden. 16. Gedeelte reclames hoofdelijken omslag. De openbare vergadering wordt voor deze behan deling geschorst. Na heropening der vergadering stelt de Voor zitter aan de orde de behandeling der begrooting 1914 en nog te vergaderen tot half een, wat goed gevonden wordt. De heer Lensen verlaat ds ver gadering. De behandeling der begrooting, waarvan we in het volgend nummer verslag hopen te geven, wordt voortgezet tot 12'/2 uur, waarna de vergadering geschorst wordt tot 5 uur. Alsdan werd de be grooting afgewerkt, waartoe vergaderd werd tot half acht. Hebt gij, lezer, uw scheurkalender reeds besteld Dat heeft den tijd nog, zal misschien menigeen zeggen. Nu 'tis waar, er kunnen tusschen nu en Nieuwjaar nog heel wat kalenders besteld worden. Alleen maar wie te lang wacht, möet soms vernemen, dat de soort, die hij liefst heeft, uitverkocht is. Daarom is tijdig bestellen altijd gewenscht. Een tweetal oude bekenden op dit gebied kunnen we onzen lezers weder met alle vrij moedigheid aanbevelen. liet eerst ontvingen we VOORHOEVE'S 24e jaargang prijs 70 ct. met premie- boek Hagob, Episode uit de lijdens- dagen der Armenische Christenen, (154 blz.) prijs 95 ct. Het schild ziet er weder smaakvol uit, eene aanschouwelijke voorstelling van Jesaja 6—9. Het blok lieeft behalve den gewonen inhoud van een Christelijken scheurkalender datum, dagtekst, soms met een korte opmerking er bij, aanwijzingen voor het geregeld Bijbellezen, opgaven omtrent opgang en ondergang van zon en maan, verhalen, versjes en ook nog een aantal prijsraadsels, waarvoor een flink aantal prijzen, bestaande in gebonden boek werken, worden uitgeloofd. Bovendien komen er in den vorm van prentbriefkaarten een 12-tal fraaie plaatjes in voor. Een en ander zal voldoende zijn, om te doen zien, dat de heer Voorhoeve alles in 'twerk gesteld heeft, om voor weinig geld iets goeds te leveren. Wie 95 ct. besteedt, ontvangt behalve den kalender nog-een treffend verhaal van hetgeen Armenische Christenen hebben te lijden van de Turken, er bij. Bovendien is bij den heer Voorhoeve ver schenen De Blijde Boodschap, een wandka- lender geschikt om op te hangen in zieken huizen, kazernes, militaire tehuizen, schepen, enz. Wij bevelen een en ander gaarne bij her- baling aan in de aandacht onzer lezers. Al was Zijn arbeid lang niet licht, Hij heeft toch steeds zijn werk verricht, In 't vol vertrouwen. Nooit was Hij moe, en nimmer traag, Zelfs kon geen sneeuw, of regenvlaag Hem tegenhouden. Neen nimmer, hadden w' iets te vreezen, Want Hij was ons een rots in 't leven, Een kapitein op d'oceaan. Zoolang Hij had het roer in handen, Zoolang zou 't scheepje vast niet stranden, Of door geen golfslag ondergaan. Doch nu, nu heeft Hij dan oprecht, Zijn zwaren arbeid neergelegd, Gelijk men kon verwachten. Nu geeft Hij zijn gewichtig ambt, Ook gaarne in een andere hand, Van jongre krachten. Doch nu, nu zijn wij op de zeeën, Nu Hij zijn werk heeft neergelegen, Gelijk een schip dat roerloos is, Hoe ver ons oog zich ook kan strekken, Noch nergens is er land t' ontdekken, Daar hulp en troost te vinden is. Dies zullen wij Hem dankbaar wezen, Voor al hetgeen aan ons bewezen, Hem die ons steeds ter zij wou staan. Waar wij ook zijn, in wat voor streken, Neen, nimmer zullen w' Hem vergeten Op onze gansche levensbaan. Wij wenschen U, o Directeur, Dat maneschijn en rozengeur. U steeds omgeven. En dat geen ziekt' of ongeval, Of tegenspoed U treffen zal, In 't Huwelijksleven. Wil o Heer, Hem steeds geleiden, Jaar op jaar Hem weer verblijden, Wees in alles Hem nabij.. Schenkt aan Hem Uw rijkeu zegen, Opdat voorspoed op Zijn wegen En welvaart in Zijn vesting zij. Christelijke Zangvereeniging „Hozanna." AREND STOTER, geboren 12 Aug. te Hoogeveen. ZONDAG 26 OCTOBER 1913. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Hulst Zaamslag Voorts ontvingen wij den bekenden met premieboek (258 blz. in 8°J Het boek van den profeet Amos, verklaard door ds. D. Hoek te Enk- buizen. Prijs van den kalender f 0,40, met premieboek f 1,— Uitgave van het Gereformeerd Trac- taatgenootschap „Filippus". E'ilippus' scheurkalender aan te bevelen bij onze lezers, is een geheel overtollig werk. Duizenden exemplaren worden jaarlijks in ons land geplaatst en de oplaag wordt steeds grooter wegens de steeds toenemende vraag naar dezen bekenden huisvriend. Hef boek van Ds. Hoek lijkt ons reeds alleen meer dan den prijs waard, dien men voor kalender en premie soms betaalt. Men wachte niet te lang met bestellen, om teleurstelling te voorkomen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zooals ons allen is bekend, Woont hier in deze plaats een vrind, Een Jongling, jong van jaren. Hij heeft nu reeds een langen tijd, Zijn groote gaven ons gewijd Door harp en snaren. Als Directeur van spel en zang, Gaf Hij geen acht op stand of rang, Hier in dit leven. Aan Hem zij Hulde dan gewijd, Ja Hem, die altoos was bereid, Om hulp te geven. Want zelfs geen week ging er voorbij, Of Hij was steeds aan onze zij, In woord en daden beide. Geen arbeid was Hem ooit te zwaar, Zoo was Hij voor ons jaar op jaar Een trouw geleide. Hij is bij iedereen gezien, Zoowel bij rijk als arme liên, Bij grooten en bij kleinen. En waar Hij komt, 't zij vroeg of laat, Daar ziet men met een blij gelaat, Hem steeds verschijnen. En dikwijls klinkt van ver ons al, Zijn schoone stem, en harpgeschal, Ons reeds in d' ooren. En noemt Hij zijn viool ter hand, Dan kan men reeds die zachte klank, Van verre hooren. Geen dienst. Hervormde Kerk. 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. 2 uur. Dhr. H. J. van den Ouden afscheidsrede. 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Dhr. D. J. van Brommen van Dordt. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uuri F>s- J- Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Axel. Op Donderdag 23 Oct. jl. vergaderde de Raad onzer gemeente. Aanwezig waren 9 leden. Afwezig de heeren J. Smies en P. Dekker. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten -. 1. om de inkoopsom van de gemeenteambtenaren betreffende de pensionneering geheel voor rekening van de gemeente te nemen. 2. om dit eveneens te doen met de jaarlijks te storten bijdrage van 1 Oct. tot 31 Dec. 1913, en 3. om alle tractementen zoodanig te verhoogen dat de ambtenaren geen schade lijden door de pen sioneering. Aan de brigade der Marechaussee werd op voorstel van B. en W. een gratificatie verleend van f 90 voor bewezen bijzondere diensten over 1913. In de gemeentebegrooting voor 1913 werden enkele wijzigingen, alsmede af- en overschrijvingen aangebracht. In verband met de Wet van 20 Juni 1913 Staats blad 294 werd er eene verordening vastgesteld betreffende de regeling van het Bureau van den Burgerlijken stand. Bepaald werd dat het Bureau zal geopend zijn alle werkdagen van 912 en 24 uur, met uitzondering van Zaterdags, wanneer het alleen zal geopend zal zijn van 9—12 uur. Op Zon dagen en daarmede gelijk gestelde dagen is het Bureau gesloten. Eveneens werd er eene verording vastgesteld, regelende de samenstelling en werkkring eener Raadscomm. voor de Gasfabriektot leden dezer Commissie werden benoemd de heeren J. M. Oggel, J. Smies en M. Wolfert. Aan den heer J. A. van Vessem werd eervol ontslag verleend als Gemeente-Archivaris. Eveneens aan den heer A. A. Kole als onder wijzer aan de openbare school alhier, zulks wegens zijn benoeming te Sliedrecht en wel met ingang van 1 Jan. 1914 of zooveel vroeger als in de vaca ture zal zijn voorzien. Besloten werd voorts de heer P. K. Dees terug te betalen de door hem te veel betaalde hoofdelijke omslag in betrekking met het overlijden van zijn schoonvader. Aan de heer J. Scheele werd toestemmiug ver leend om zijn stoep te verleggen op voorwaarde dat de verhooging in plaats van 19 cM. 10 cM. zal beloopen. De premiën voor de veemarkt werden vastge steld en de keurmeesters benoemd. Als lid van het Alg. Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer F. Dekker Pz. Vervolgens werd goedkeuring verleend aan de begrooting Voor de gasfabriek over 1913 en de ge meentebegrooting over 1913 vastgesteld. Nu ging de Raad in geheime zitting over ter behandeling van het suppletoir kohier H. O. en het dito van de schoolgelden. Daar bij de heropening niemand iets had voor de rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering Middelburg. Heden werd ter arrond. recht bank alhier vrijgesproken, wegens eenvoudige beleediging op een verkiezings biljet waarin Notaris van Dalsum zich beleedigd meende, M.' J. C. V. uitgever van de Z. Koerier te Sas van Gent. Voorts werd veroordeeld wegens eenvoudige beleediging J. A. K. weduwe L. de P te Axel tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Wegens wederspannigheid J. D. varens gezel, Ter Neuzen tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, en wegens mishandeling T. C. II. huisvrouw van G. W. Ter Neuzen tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. 's Gravenhage. Het werkplan der Tweede Kamer is als volgt vastgesteld4 November zullen de spoedeischende ontwerpen behandeld worden. Van 5 tot 7 Nov. zal het afdeelings- onderzoek plaats hebben. Op 11 Nov. zal de begrooting behandeld worden. Rotterdam. De Zendingsconferentie zal al hier van 24 tot 26 November a. s. plaats hebben. heden alhier uit bezoek gebracht kundig museum. Nieuw Orleans. cycloon gewoed kwamen en velen gewond werden, is enorm groot. AMSTERDAM, 23 Oct. 1913. Lijnolie, Nov. f 237/8, Nov./Dec. f24Jan./April f 215/8, Mei/Aug. f 255/8 Suiker zeer vast, Nov. f 11**/,,, Dcc. f 1119/3i en Mei f 125/8 gedaan, Aug. f 12,1/16 te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,50 a f 1,60. Friesche Blauwen f 2,20 a f 2,80. Geldersche Blauwen f 2.a f 2,30- Zeeuwsche Bonten f2,a f3, Zeeuwsche Blauwen f 2,a f 3, Zeeuwsche Bravo's f 2,40 a f 2.60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 1.90. Spuische Eigenheimers f 1,90 a f2.—. Andijker Blauwen I 2,30 a f 2,50 Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,—. Duinzand Thomassen f 4,a f 4,50. ANTWERPEN, 23 Oct. 1913. Chilisalpeter prijshoudend loco fr. 25,—, Oct, fr. 25,—F eb/Maart fr. 25.75. TER NEUZEN, 24 Oct. 1913. Boter per Va K.G. f 0.677a- Eieren 104 stuks 5.20. Fransch per 100 fr. f 47.527a f 47.55. M. de Koningin arriveerde Apeldoorn. Er werd een aan het koloniaal aardrijks in deze omgeving heeft een waarbij 30 personen om- De schade 12- 12- Engelsch per MIDDELBURG, 23 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim, handel vlug, tarwe 25 en kroonerwten 50 ct. lager, bruineboonen 50 en witteboonen 25 ct. hooger. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,68 a 0,74, voor particulieren f 0,76 per 7, kilo. Eieren f 6.—, voor particulieren ƒ6.60 per 100 stuks. DAGEN. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag i) T) met premie, getiteld DOOR is ter verzending gereed. De prijs van dezen fraaien kalender met de zeer belangrijke premie is Voor uitdeeling op Zondagsscholen zeer voor- deelige aanbieding. Deze Kalenders worden uitsluitend geleverd op onderteekende bestel- biljetten van 't bestuur der Zondagsschool. Deze biljetten worden op aanvrage door de uitgeefster gratis verstrekt. Namens het Geref. Tractaat- genootschap „Filippus":,

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3