Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B ii r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Dat ook de gemeenteraad het groote belang hiervan zal inzien en deze zaak met warmte steunen zal, wordt algemeen verwacht. Eene grootcre, meer algemeene vergadering van belanghebbenden zal eerlang worden ge houden. Hoek. De volgende merkwaardigheid wordt ons uit deze plaats gemeld. Bij de ingezetene I. P. is onder het aantal kippen die deze bezit, één kip die eene bij zondere gehechtheid aan de huisgenooten be toont, welke gepaard gaat met een geregeld geschenk. Gedurende den ganschen zomer trippelt dit beestje iederen morgen de huiskamer bin nen, neemt plaats op een stoel achter de rug van een der huisgenooten, pikt dan zóó lang tegen den rug van dien persoon, totdat deze een eind naar voren schuift. Aldus eenige plaats gekregen hebbende, legt de tweevoeter haar eitje neder en springt daarna van de stoel af. Uit dankbaarheid krijgt zij dan een stukje brood en verlaat parmantig het huis. Hoek. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad alhier. Afwezig waren de heerEn v. Drongelen en Platteeuw. Aan de orde kwam de regeling der pensioenwet voor de gemeente ambtenaren. Hierover ontspon zich een lange discussie. De pensioen-regeling is dat volgens de wet de gemeente 7 procent moet betalen van den pensioensgrondslag der ambtenaren, dat is van hun salaris, en 8 procent van hetgeen ze vroeger genoten hebben, en zoowel van die 7 als van die 8 procent mag de gemeente van de ambtenaren 3 procent terugvorderen. De heer Kaan zag dit liever na de ge- meentebegrooting behandeld worden. De voorzitter acht het beter om het eerst te be handelen. Daar echter het verlangen van den heer Kaan gesteund wordt, wordt eerst de begrooting behandeld. B. en W. stellen voor de salarissen van burgemeester en secretaris te verhoogen met f50 en te brengen derhalve op f800,—. De heer Kaan stelt voor het salaris van den secretaris met f 100 te verhoogen. Dit is een eerebaantje zegt de heer Kaan en de burgemeester heeft het niet noodig. De heer Kaan voegt er aan toe niets onvriendelijks er mede te bedoelen tegen deq burgemeester, doch blijft er Jbij dat de burgemeesters het salaris niet noodig hebben, die doen het voor de eer en menschen die liet salaris als bur gemeester noodig hebben om van te leven doen verkeerd te solliciteeren naar zoo'n be trekking, evenals de regeering verkeerd doet om dezulken te benoemen. De voorzitter protesteert hiertegen en geeft de raad in overweging hierop niet in te gaan. De heer Kaan handhaaft zijn voorstel om den secretaris f 100 te verhoogenmet eene verhooging voor den burgemeester van f 50, zooals in het concept wordt voorgesteld, kan hij zich vereenigen. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van den heer Kaan be sloten. De heer Kaan stelt verder voor om het maximum-salaris van den veldwachter te ver hoogen tot f 600 door aan de hem toegekende periodieke verhoogingen, nog 4 twee jaarlijk- sche verhoogingen met f25 toe te voegen. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. Op voorstel van den heer Kaan wordt de bode zijn salaris met f 30 verhoogd, aangezien hij daarvoor dan klokkenist wordt, want de oud-veldwachter kan het toch niet meer doen. De heer Dekker is er ook voor kleinigheden in één hand te geven. Het voorstel wordt aangenomen. Na eene discussie over de pensioen-regeling van de gemeente-ambtenaren, wordt de ge- meentebegrooting vastgesteld op f 18.948.94 in ontvangsten en uitgaven, met een post on voorziene uitgaven groot f683.85, Verschil lende leden achten deze laatste post te hoog. De voorzitter geeft alsdan in overweging om den hoofdelijken omslag die f 300 hooger was geraamd, met f200 te verminderen, dan blijft nog f484,85 voor onvoorziene uitgaven beschikbaar. Dit wordt goedgevonden en de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld op een eindcijfer van f 18.748,94. Bij de rondvraag klaagt de heer Dekker er over dat het zoo lang duurt eer de rol- brug aan de westsluis bij Ter Neuzen gemaakt is. Er is veel vertraging in het vervoer om dnt men nu zoover omrijden moet. Hij zou gaarne zien dat er een verzoek aan den Minister gericht werd om bespoediging. De voorzitter zegt dat zulks niets helpen zal. De openbare vergadering wordt geschorst. Na het openbaar worden der vergadering wordt liet suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag vastgesteld op een bedrag van f 375,90 en dat der hondenbelasting of f5. Hierna werd de vergadering gesloten. Zaamslag. Bij bevelschrift der arrondisse mentsrechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en in structie tegen W. V., 28 j., en F. V., 23 j., handelaars in rijwielen alhier, thans gedeti neerd te Middelburg, ter zake van fraude in hun faillissement. Axel. Toen 1.1. Zondag de kerkgangers van Spui zich naar de kerk begaven, begon een hunner zijn buurman te schelden. Later op het kerkpad herhaalde hij dit tot groote erger nis van den gescholdene en de overige kerk gangers. - De heer A. A. E. Ch. Voeten te Philippine is bij resolutie van den minister van koloniën ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ncderlandsch-Indië, teneinde te worden geplaatst als tijdelijk ad-civiel gezag hebber bij het binnenlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madoera. (St. ct.) Te Oostburg is heden een aanvang ge maakt met het leggen der buizen voor de gasfabriek naar men zegt is de bouw der fabriek opgedragen aan den heer Le Clerqte Hansweert, die ook in den loop dezer week met de werkzaamheden zal beginnen. (M.C.) Sluis. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tngen het vonnis der Rechtbank van den 9 October jl., waarbij W. J. M., 26 jaren, werk man, wonende te Sluis is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord of doodslag, gepleegd te West Sayville in Noord-Amerika. De officier van justitie had 12 jaren gevan genisstraf geëischt. Men meldt uit Vlake aan de M. C. Zaterdagnamiddag kwam een motorwielrijder De J. [uit Driewegen in botsing met een ge wone fietsrijder M., een doofstomme jongen uit Hansweert, die vóór hem uitreed en plot seling de brug bij het stationskoffiehuis opreed, zoodat hij in de flank werd aangereden, met het gevolg dat M. een gat in zijn hoofd be kwam en De J. zijn borst bezeerde, terwijl tevens het voorwiel van de motorfiets geheel werd vernield. Beide personen waren veel geschrokken, vooral De J., ook door de bewegingen en de kreten van den doofstommen, waarvan hij aanvankelijk niets begreep. Geref. Kerken. Beroepen: te Werkendam (B)J. Koelewijn te Nieuw-Lekkerland. Bedanktvoor GenderenB. Meijer te Brouwershaven voor KlundertK. van Anken te Pernis; voor Voorthuizen: L. J. C. Kreijt te Huizum. Ned. Herv. Kerk. Drietalte BeemsterP. R. A. van Meurs te Schagen H. H. Riepma, te Edam en G. de Leeuw te Oudkarspel. Beroepente MonsterA. M. den Oudsten te St. Maartensdijk te Linden J. M. Lam- mers te Rlienen te Oudega S. Goverts, cand. te Veenendaalte Oosterwolde (Geld.):P. de Looze te Waarderte EnkhuizenF. W. J. van de Poel te Nijehaske (Fr.) Aangenomen Naar Maartensdijk H Doom- reld te Oudewater. Voor Benningbroek D. Mulder te Herwen en Aerdt. Gisteren droeg de aftredende Rector van de Vrije Universiteit te Amsterdam, Prof. Mr. A. Anema, het rectoraat over aan zijn opvolger Prof. Mr. P. A. Diepenhorst met een rede over: „De Bronnen van het Privaatrecht". Aan het slot gaf spreker een kort overzicht van de fata der Universiteit in hetafgeloopen jaar. De Geref. Jongehngsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 773 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De kindermoord te Amsterdam. Zaterdag heeft de rechter-commissaris, belast met de instructie in de zaak van den kinder moord te Amsterdam, den zettersjongen ge hoord, die op den dag, waarop de moord ge pleegd is op den W.Z. Voorburgwal door een man is aangesproken en uitgenoodigd om met hem mee te gaan naar de E. N. T. O. S. Deze jongen moest Zaterdag uit vijf ge vangenen dezen man aanwijzen. Hij wees den man aan, die zich als de schuldige heeft aangemeld, n.l. F. D. De jongen voegde er bij, dat deze man wel veel geleek op den man, die hem op straat had aangesproken, maar dat hij hem toch niet met zekerheid herkende. Thans zal de gevangene nog met een anderen jongen geconfronteerd worden, die bij het bewuste gesprek tegenwoordig is geweest. Ook de andere zettersjongen, wien op den dag van den kindermoord in den Buiksloter- hampolder te Amsterdam een onbekende man op den Nieuwezijds-Voorburgwal gevraagd heeft hem naar de E. N. T. O. S. te verge zellen, is met den verdachte in het huis van bewaring geconfronteerd. Deze jongen meende eveneens in den gedetineerde den man te herkennen, doch durfde dit ook niet met be slistheid te verklaren. Toen de gevangene dezen jongen zag, ontstelde hij blijkbaar, maar hij beweerde hem nooit gezien te hebben. Zaterdagavond is de 7-jarige J. R. in de Karrensteeg te Rotterdam van het voorbalcon van een bijwagen van de electrische tram ge vallen, terwijl deze in volle vaart reed. Zwaar gekwetst aaii linkerarm en-been, is de jongen, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, per brancard naar de ouderlijke woning op het Van Alkemadeplein gebracht. Losgebroken leeuwen. Een rijtuig van de electrische tram reed Zondagnacht in de Blücher-straat te Leipzig tegen een beestenwagen van den circus van Barnum op, die op weg was naar het station. De beestenwagen werd vernield en ettelijke leeuwen braken los. Onder het talrijke pu bliek ontstond een vreeselijke paniek. Een leeuw sprong door de deur van het Blücher- hotel naar binnen, liep de lioteltrap op en verspreidde overal schrik. Een Fransche gast, die al was gaan slapen, hoorde aan zijn deur luid krabben. Toen hij de deur opendeed, zag hij den leeuw tegenover zich staan. In zijn slaapdronkenheid zag hij hem voor een kalf aan, tot hij er een leeuw in herkende. Een dame die hare schoenen buiten de deur zette, kreeg, toen zij het dier te zien kreeg, een hevigen schrik. Vijf losgebroken leeuwen zijn ten slotte door politieagenten neergeschoten. Er zijn geen menschen gekwetst. Over de tragi komische leeuwenjacht in de straten van Leipzig worden de volgende bij zonderheden gemeld Door een botsing tusschen de tram en een menageriewagen van den circus van Barnum stonden om even voor twaalven 's avonds plotseling acht leeuwen en een tijger op straat. Een oogenblik stonden de dieren beduusd, maar toen gingen ze in de Blücher-straat op avontuur uit. Alleen een leeuw en een tijger konden onmiddellijk weder in hun kooi ge trokken worden. De dieren waren radeloos van angst door de jacht, die de oppassers, de politie en brandweerlieden, geholpen door moedige voorbijgangers, spoedig op touw zetten. Zij brulden om het hardst met het angstig gegil van het publiek. Intusschen opende de politie een snelvuur op de vluchtelingen, waaraan reeds spoedig vier leeuwen ten of fer vielen. Een der gedoode leeuwen moet door niet minder dan 150 schoten getroffen zijn. De overgebleven dieren sprongen door een groote ruit van een hotel en veroorzaakten daar een paniek onder gasten en kellners. Terwijl de politie alle uitgangen bezet hield, gelukte het een der radelooze dieren weder op straat te komen. Het dier viel op "de be spanning van een meubelwagen aan, die echter spoedig door de jagers ontzet werd. Intusschen was men stelselmatig het hotel binnengedrongen. De twee overgebleven leeuwen moesten de wijk nemen naar den zolder, waar men er zelfs in slaagde, er een op te sluiten in een closet. Daar werd hij 's ochtends om zeven uur door oppassers uit de diergaarde met netten gevangen. Uit de verhalen van toeschouwers blijkt, dat er een waanzinnige verwarring geheerscht heeft. De kalmsten hadden van uit een ge sloten tramrijtuis, dat ruim een half uur op gehouden werd, de gebeurtenissen aangezien, maar velen waren uit de wagens gevlucht en hadden op straat de verwarring en het spek takel nog vermeerderd. Er hing een dikke mfst. De politie-macht deed niets anders dan schieten en daar tusschen door brulden de leeuwen en gilden de menschen. De dieren sprongen overal rond, waar zij een schuil plaats meenden te kunnen vinden. Koetsiers schreeuwden en sloegen waanzinnig op hen los om ze* van hun paarden af te houden. Tusschen dat alles door liep de dierentemster in vertwijfeling rond en smeekte de politie haar dieren niet dood te schieten. Men moest haar later met geweld van de vijf doode leeuwen vandaan halen, die de politie ten slotte ver zameld had. Het schijnt wonderbaarlijk, dat ondanks de verwarring en het geschiet in den dikken mist alles zonder ongelukken voor menschen afgeloopen is. Vooral in het hotel moet de ontsteltenis groot geweest zijn, omdat eenige gasten, gewekt door het geraas, nog slaap dronken de deur van hun kamer openden en plotseling de leeuwen tegenover zich zagen. De schade van dezen bewogen nacht wordt op tusschen do 80,000 en 90,000 mark ge schat. (N. R. C.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Het Bestuur der Tentoonstelling 1913 be richtte per circulaire aan de inteekenaars van het garantiefonds, dat de finantiëele resul taten van dien aard zijn, dat, om het te kort te dekken, over slechts f 4.75 per aandeel van het garantiefonds zal moeten worden beschikt. Ik weet niet of de waarborg door de diverse inteekenaren tot ƒ1000.— is1 volteekend Zoo ja, dan vind ik een te kort van 475. belangrijk genoeg, om onder de aandacht van het publiek gebracht te worden. Nu wordt wel de mededeeling gedaan, dat de rekening ter inzage zal worden gelegd van 19 October af tot den 25ste d. a. v. bij Mevr. Spruitenburgmaar eilieve, M. d. R., wie zal nu toch eene dame in de voormiddaguren gaan lastig vallen M. i. ware het beter, die rekening eenvoudig ter inzage te leggen in een Hotel of te publi- ceeren in de locale bladen. We mogen aan nemen. dat daarvoor geene vergoeding zal worden geëischt, indien men opname vraagt als gewoon bericht. Doelmatiger ware geweest, die rekening te doen drukken aan de binnenzijde van de aan de inteekenaren gezonden kennisgeving. Ik kwam tot het schrijven van een en ander, omdat bij de deelneming in het fonds gezegd werd: ,,'t is maar een waarborg, ingeval er een te kort mocht zijn." Dat er een te kort komen zou, daaraan dacht men bijna niet. En nu ƒ475.1 Bijna 50% van het fonds 1 'tls nogal een tegenvallertje Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dr., TEGENVALLER. Ter Neuzen, 20/10/T3. TER NEUZEN. Geboorten. 16 Oct. Charles Jacobus, z. van Josephus Lippens en van Elisabeth Paulusse. 18 Oct. Geertruida, d. van Krijn Willem Hamelink en van Janna Riemens. Overlijden. 12 Oct. Maria Theresia Doppegieter. oud 80 j., wed. uit het laatste huwelijk van Jan Baptiste Pauwels. Helena de Doelder, oud 38 j., echtg. van Andries Nagtegaal 17 Oct. Henri August Marie Vermast, oud 18 j., z. van Ulricus Marie en van Maria Clemeucia de Cooker. Bernardin Augustin Koevoets, oud 63 j., echtg. van Elisabeth Adriana Bannier. HOEK. Geboorten. 2 Oct. Maria Martha, d. van Andries de Blaeij en van Elizabeth Donze. 6 Oct. Hendrik Jacobus, z. van Hendrik Pladdet en van Janna den Hooglander. 9 Sept. Sara, d. Jacobus Johannes 't Gilde en van Fijgtje Adriana de Bree. Jan, z. van Jacob Pijpelink en van Sara Kolijn. Overlijden. 7 Oct. Adriaan Bedet, oud 70 j., weduwn. van Pleuntje Herrebout. Pleter de Bree, oud 68 j., echtg. van Janna Cornelia van Tatenhove. 12 Oct. Paulina Adriana Jacobs, oud 66 j., wed. van Leeudert de Vos. AXEL. Geboorten. 9 Oct. Pieternella, d. van Cornelis van den Broeke en van Anna Catharina Bakker. Pieter Cornelis, z. van Martinus Wieland en van Pleuntje Oppeneer. 10 Oct. Maatje Suzanna, d. van Jan Pieter van Cadsand en van Sara de Regt. 14 Oct. Alphons, z. van Camillus Alphonsius Verstraeten en Leonia Breepoel. Overlijden. 10 Oct. Absalon Karei Rudolf van Tatenhove, oud 39 j echtg. van Johanna Elisabeth van Houte. Amsterdam. Alhier is eene commissie ge vormd tot verkrijging van een permanent tentoonstellingsterrein. Het oog is op de ge bouwen en terreinen van Entos. 's Gravenhage. De vereeniging „Onze Vloot" heeft een toezegging ontvangen van 800 gulden voor een tweede slag-schip. Er is nog een toezegging gedaan van een bedrag dat nog niet genoemd mag worden. Nijmegen. Luitenant Van H. heeft een rondvlucht gedaan tot verkrijging van het Militair brevet als vlieger. Madrid. Uit deze plaats wordt heden ge seind dat in Portugal ernstige onlusten plaats hebben. AMSTERDAM, 29 Oct. 1913. Lijnolie vliegend, f25%, f 25. Nov. f 24%, f 24'/i Nov./Dec. f 24%, f 24%, Jan./April f 26'/», f25%, Mei/Aug. f26. Suiker kalm, Oct./Dec. fll% genoteerd, Jan./ Maart f lll5/,6 geboden, Mei f 12% te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,40 a f 1,60. Eriesche Blauwen f2,a f2,80. Geldersche Blauwen f 1.80 a f 2,25- Zeeuwsche Bonten f2,a f3,—. Zeeuwsche Blauwen f 2,— a f 3,—. Zeeuwsche Bravo's f 2,40 a f 2.60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 1.90. Spuische Eigenheimers f 1,90 a f2. Andijker Blauwen f 2,30 a f 2,50. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,—. Duinzand Thomassen f 4,— a f 4,50. ANTWERPEN, 20 Oct. 1913. Chilisalpeter prijshoudendMen noteert loco fr. 25,—, Oct, fr. 25,—, Feb/Maart fr. 25 80. TER NEUZEN, 21 Oct. 1913. Boter per 7a K.G. f 0.677s- Eieren 104 stuks 5.20. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.5272 a f 47.55. Engelsch per 12— 12— HULST, 20 Oct. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge 8,—, Wintergerst 9,50, Zomergerst 9,—, Haver 8.Erwten f 12,10, Witte Boonen ƒ15,— Bruine Boonen ƒ13,75, Duivenboonen/—- Paardenboonen f BoekweitLijnzaad f Koolzaad Aardappels f 3,—. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 1,40. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 14 stuks rundvee, 23 varkens, schapen, waar van verkocht 6 stuks rundvee en 18 varkens. ROTTRRDAM, 20 Oct. Ter graanmarkt van heden was de tarwe met minder aanbod onveranderd verkocht. Wilhelmina puike f9,25 tot f9,60, enkele prima partijtjes iets daarboven betaald, overige soorten f 8 tot f8,75 per 100 kilo haver klein aanbod prijshoudend f 7 tot f7,90 per 100 kilo; bruineboonen ruimer aan geboden, iets lager verkocht 1 10 tot f 13,25 per mud.„

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3