Gemengd Nieuws. Kerk en Sc hooi. Laiidboiiwberichteii. Burgerlijke S tand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Naar „De Zeeuw" meedeelt bestaan te Vlissingen plannen om te geraken tot oprichting van een volkswasscherij. Deze plannen gaan uit van ds. H. C. Hogerzeil, die m een des betreffende circulaire zegt, dat hg bg zgn pastoralen arbeid met verscheidene huisge zinnen in aanraking komt en het hem dan telkens trof hoe onhygiënisch liet is, dat de wasch in huis gewassclien wordt en welk zwaar vermoeiend werk dit voor de vrouwen is Het zou z.i. van groot belang zgn als dat anders werd. Vandaar de pogingen welke hij aanwendt om te geraken tot oprichting van een volkswasscherij. Middelburg. Bij de Vrijdag gehouden her stemming in district 1 werd gekozen de heei W. Ilioolen (lib.) met 312 stemmen tegen 298 op den heer _W. A. de Rijcke jantir.), De verhouding in den Raad blijft hierdoor 3 rechts (allen antir.), en 14 links (één soc.- dem., 6 vrijz.-dem. en 7 niet bij een bepaalde richting aangesloten vrijzinnigen.) De heer De Rijcke, die dezen zomer bij een herstemming eveneens afviel, had toen reeds 12 jaar zitting als Raadslid. lerseke. Een vrouw met hare vier kinderen kwam uit Amerika naar hier om hare ouders en familie nog eens te ontmoeten. .Onder weg werden hare kinderen erg ziek. Een meisje van 4 jaar stierf en werd overboord gelaten. Bij aankomst te Rotterdam werden er 2 in het ziekenhuis opgenomen. Men begrijpt hoe de ontmoeting was bij het weerzien. Goes. Een wissellooper alhier ontving van een welgesteld ingezetene bij de betaling een bankje van honderd gulden te veel Hg bracht het terug, en ontving als belooningeen heele sigaar, meldt „De Zeeuw. Goes. De „Zeeuw" ging met October naar een andere drukkerij over. Daarbij verscheen toen eerst de „Oude" Zeeuw, veranderd in Zeeuwsch Dagblad, op de oude drukkerij. Thans met nummer 11 reeds staat er cene aankondiging in dat de uitgave van dat blad voorloopig gestaakt wordt. Van deze elf nummers is veel gebruik gemaakt van andere couranten, wat overname van artikelen betreft. Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 91,055 93,601 6,637 27,236 8,498 2,850 111,247 30,829 Nederland 533,807 II.A. In de eerste tientallen van jaren is er nog genoe" te ontginnen on deze ontginning zal veel minder kosten en aan minder gevaren onderhevig zijn dan de drooglegging der Zuiderzee. Geref. Kerken. Beroepente Vianen C. J. de Kruijter te Oostkapelle; Ambt-Vollenliove (A.) Joh. Kwak te Heerde. Bedankt: voor Goënga en Sybrandaburen II. Popma te Tzum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lopik B. J. WertherteOtterloo. Aangenomen naar Abbekerk-Cambertschoog F. C. M. Boenders, te Brielsch Nieuwland. Bedankt: voor OoltgensplaatJ. II. van Taddcnburgh te Aalst bij Zalt-Bommclvoor Ede P. Zandt te IJselmuiden. In sommige plaatsen van Zuid-Holland was, naar N. R. Ct. meldt, Donderdagavond omstreeks 10 uur een mooie maanregenboog waar te nemen in het N.N.O. De top van den boog (ongeveer een halve cirkel met de boog einden op den horizon) stond pl. m. 40 gi. boven de kim de kleuren waren verdoezelde paarstinten. Dezer dagen circuleerde door de Ned. pers een relaas van bevindingen, door den commandant der Amsterdamsche brandweer opgedaan in Amerika. Waarvan de voor t Hollandsche hart niet onaangename gevolgtrek king was: Wat steekt onze brandweer gunstig af tegen die Overzeesche. Dat het echter op dit punt in Neerlands binnenlanden nog niet alles couleur de rose is, moge uit het volgende blijken Nabij het station De Punt (Gron.) brak brand uit in een korenhoop nabij een paar boerderijen, opgestapeld om machinaal te worden'gedorscht De bewoners der hofstede uit 't gemeentelijk aanslagbiljet aardrijkskun dig verwittigd te wonen in de Drentsche geui. Vries, spoedden zich aldaar heen om de bi and spuit.' De burgervader, in plaats van de man- nen, die zoo in den brand zaten uit den bi and te helpen, verwees ze naar de gemeente Eelde, bewerende, dat het noodlottige vuur op dat grondgebied ontvlamd was. Daar aangekomen haalde de hoogste autoriteit de kadastrale kaart op, bestudeerde accuraat de secure lig ging van het in vuurnood verkeerende perceel, toog heen naar de plaats waar hel vurige element woedde, en bewees zonneklaar, dat de vlammen werkelijk zich verstout hadden hun vernielend spel te ontsteken binnen de grenzen der gem. Vries.... loen eindelijk de rechtmatige spuit ter bestember plaatse arri veerde toonden vele en vunzige vagen van walmende rookdampen de plaats, waar eenige vuren waardevol koren lagen opgetast. De dokter was nog wel gekomen, maar de patiënt inmiddels overleden. DE RAMP VAN DE V0LTURN0. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Zuiderzee en Landbouw. Verleden week namen we een artikel op uit „Onze Boerenstand", waarin werd aange toond dat om land te winnen het niet noodig is, de Zuiderzee te dempen, daar er nog opper vlakten heidegrond in cultuur zijn te brengen, gronden, thans niets opbrengende. „De Nieuwe Koerier" komt nu met cijfers de argumenten nog verder aantoonen en schrijft „Het is wel niet geheel juist, dat in Limburg en Noord-Brabant nog wel Vs onbebouwd is maar voor Drenthe geldt zulks wel. Toch liggen ook in Limburg en Noord- Brabant groote oppervlakten woest, zooals de volgende cijfers aant oonen: Limburg: Bouwland 91,779 H.A. Blijvend grasland 28,515 Tuingrond 11,223 Boscn 38,339 Totaal 169,856 II.A. Woeste grond 30,829 II.A., waaronder 25,878 H.A. heide. Noord-Brabant: Bouwland 150,177 H.A. Blijvend grasland 126.633 Tuingrond 6,845 Bosch 63,117 Totaal 346.772 H.A. Woeste gronden 111,247, waaronder 103.814 II.A. heide. Drenthe: Bouwland Blijvend grasland Tuingrond Bosch 51,306 H.A. 68,997 1,236 11,513 Totaal 132,782 H.A. Woeste gronden 121,331 H.A., waaronder 93,260 H.A. heide. Het totaal aantal H.A. woeste gronden in ons land bedraagt in Groningen 17,166 H.A. Friesland 23,387 Drenthe 121,301 De laatste berichten maken het meer dan waarschijnlijk, dat het bericht, dat slechts van 19 omgekomen opvarenden van de Volturno gewaagde, onjuist is geweest. Er moeten vol gens de jongste becijferingen van de 657 op varenden slechts 523 gered zijn, zoodat 134 personen, waarvan 65 leden der bemanning, het leven in de vlammen of in de golven ver loren zouden hebben. Een belangrijk aantal, hoewel het ver achter blijft bij het getal van 1605 personen, dat den 15den April van het vorige jaar met de Titanic in de diepte ver dwenen is. De scheepsbrand en de woedende golven gaven deze ramp een ernstig karakter. Toch is het schip, dank zij misschien den strijd, dien de bemanning tegen het vuur heeft aange bonden, buitengewoon lang drijvende gebleven, en alleen aan deze omstandigheid is het te danken geweest, dat men het overgrootste gedeelte van de opvarenden, nadat de zee kalmer was geworden, heeft kunnen redden. De draadlooze telegrafie heeft daarbij weer een groote rol gespeeld. Donderdagmorgen om 6 uur had het eerste brandalarm aan boord geklonken en 6 uur later was de met een draadloos telegram gewaarschuwde Carmamia reeds ter plaatse, terwijl ook de La Tourraine, de Minneapolis, de Rappahannock,^ de Czar, de Narragansett, de Devonian, de Kroonland, de Grosser Kurfürst, de Seydlitz en de Asian in het geheel niet minder dan 11 schepen dus op de hulpseinen naar de plaats van het onheil zijn gestoomd. De Mareonie-tele- grafisten hebben tot 9 u. 20 m. 's avonds op de dynamo's kunnen seinen daarna, toen het vuur de ketels had bereikt, op batterijen. De toegesnelde schepen konden echter voor loopig niet veel meer doen dan toezien en afwachten. Toen de Carmania in zicht kwam, moeten reeds vijf reddingsbooten met schip breukelingen een prooi van de zee geweest zijn. De telegrammen hebben doen uitkomen, hoe men nog van de Carmania en de Grosser Kurfürst gejracht heeft naar het brandende schip booten uit zenden, welke pogingen in den aanvang evenwel niet geslaagd zijn. In de reddingboot, die onder bevel van den eersten officier van de Carmania was gestreken, braken al de riemen op drie na in de handen van de roeiers en met moeite keerde men weer tot het Cu- nard-schip terug. De eenige drenkeling, die door de Carmania uit het water is opgepikt, de Duitscher Trintepohl, werd gered, doordat hij met een zoeklicht ontdekt werd en een matroos zich toen met een reddingslijn te water waagde. Andere kreten werden gehoord, doch niemand werd gezien. Reddingsboeien, met een licht voorzien, werden echter uitge- W"van' één reddingsboot werden de inzittenden ten getale van 5 personen door de Grosser Kvrfürst geredde boot zonk, onmiddellijk daarna. Nog twee booten, vol met menschen, schijnen niet onmiddellijk bij het strijken ver brijzeld of gezonken te zijn. Althans, de zee werd na de laatste redding, Vrijdagmorgen, naar deze twee booten afgezocht, doch men bespeurde niets. Ongeveer om 9 uur 's avonds baanden de vlammen zich in het middenschip van uit de machinekamer en de bunkers een weg naar boven en spoedig daarna kwam de ontploffing, die Trintepohl deed besluiten over boord te springen. Van de Volturno werden vuurpijlen opgelaten, maar het was onmogelijk hulp te bieden. Omstreeks middernacht kwam er echter een straaltje hoop, toen de vlammen op hun weg van de hoogte van het achterschot van de machinekamer naar het achterschip met be langrijk meer schenen te vorderen. Bovendien bedaarde de Noordwesterstorm en een dage raad brak aan, die de overblijvende opvarenden van het nog steeds brandende schip met nieuwe verwachtingen begroet moeten hebben. Door een kleine vloot van sloepen werden zij toen van het wrak gehaald. Voordat de schepen de plaats van den scheepsbrand verlieten, moeten zij door middel van de draadlooze telegrafie nog appèl gehou den hebben. Volgens de laatste berichten zou dan het volgende aantal personen zich resp. aan boord van de schepen bevinden Carmania 1, La Tourraine 42, Minnea polis 30, Rappahanock 19, Czar 10^, Narragansett 29, Devonian 59, Kroon land 90, Grosser Kurfürsi 105, en Seyd litz 46. Totaal 523. Het is mogelijk, dat deze cijfers nog wivziging zullen ondergaan. Aan boord waren, zooals bekend, 24 kajuit passagiers, 540" tusschendekpassagiers en 93 leden der bemanning. Van de bemanning moeten volgens de lijsten in de Engelsche bladen gered zijn Aan boord van de Kroonland de kapitein Francis Inch de hoofdmachinist R. Dewarde tweede, de derde en de vijfde machinist, en de twee telegrafisten aan boord van de Narragansett de hofmeester Baker; aan boord van de Czar de geneesheer Purser terwijl 19 leden der bemanning, van wie de namen nog met bekend zijn, zich aan boord van de Grosser Kurfürst bevinden. De directie der Uranium stoomvaartmaat schappij geeft ons een afwijkende opgave van de geredden der bemanning aan boord van de Kroonland. Daar zouden zich, behalve zij, die in een nog latere opgave genoemd worden, beviudeh de kapitein, de tweede, vierde en vijfde machinist (Stegmeijer), de twee telegra fisten, de tweede hofmeester Feierhahn en nog 6 man Gunderson, Saarinan, Blitz, Muller, De Groot en Ballor. De Volturno was in 1906 van stapel ge- loopen en mat 3602 ton. eenige mannen rukten zich de haren uit, doch de anderen hielden zich rustig. Na de ontploffing (middenscheeps) besloot ik overboord te springen, want ik was een goed zwemmer. Het was te heet, om langer op het dek te blijven staan, en ik vreesde, dat het geheele schip in de lucht zou vliegen. Een andere passagier en een lid der beman ning sprongen met mij mede, maar ik heb hen niet weer gezien. Ik zwom een uur lang, riep om hulp en werd half bewusteloos. Toen kwam ik in liet schijnsel van het zoeklicht van de Cai mania. Ik 'weet niet, hoe ik uit het water ben ge komen". In den loop van den dag waren vijf matrozen en een hofmeester in het brandende gedeelte gevallen en in de vlammen omgekomen. (N. R. C.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Oct. Antonie Verhulst, oud 26 j., jm. en Jacoba Elisa beth Riemens, oud 23 j.,jd. Pieter George Eekman, oud 23 j., jm. en Janna Maria Faas, oud 19 J ja. Geboorten. B Oct, Jannigje, d. van Cornells Lok en Willeraina van Loon.' 6 Oct. Anna d. van An- dries Nagtegaal en van Helena de Doelder. 11 Get. Johanna Maria, d. van Johannes Franciscus van Hulsteiin en van Cornelia Elisabeth 1 aberij de Jonge. Janna Maria, d. van Pieter Moes en van Elisabeth de Bokx. 7Q Overlijden. B Oct. Neeltje den Hamer, oud 78 j. echtg. van Pieter Zegers. 7 Oct. Anna Nagtegaal, oud 1 d„ d. van Andries en van Helena de Doelder. 9 Oct. Marinus Johannes Pieter Mijnsbergen, oud 39 j., echtg. van Anna Maria Dhont. Het draadloos telegram vau de Carmania, afgezonden door een passagier van dit stoom schip, werd te Londen om half twaalf ont vangen. De afzender is Spurgeon, directeur van°dc groote uitgeversfirma Cassels, die liet verhaal seint van den kellner Trintepohl, die door de Carmania werd gered. Trintepohl vertelde, dat Donderdagmorgen om 6 uur het brandalarm klonk. Allen werden gewekt en naar dek gezonden. De redding gordels werden uitgereikt en om 10 uur gaf men bevel de reddingbooten te strijken. Een groote paniek en verwarring ontstond. De Engelsche scheepsofficieren hielden zich uit stekend en bevalen vrouwen en kinderen voor te laten gaan, doch bemanning, bestaande uit Duitschers en Belgen, gedroeg zich treurig en het meerendeel van de inzittenden der eerste reddingboot waren leden van de bemanning. De stokers kwamen eveneens naar boven snellen en weigerden terug te keeren. De kapitein dreef hen met den revolver weer naar beneden, doch het om zich heen grijpende vuur maakte het spoedig noodzakelijk de machinekamer te verlaten. Toen de eerste boot te water was gelaten, werd zij tegen den scheepswand geslingerd en verbrijzeld. Alle inzittenden verdronken. De tweede boot, waarin eveneens meer mannen dan vrouwen en kinderen gezeten waren, onderging met allen hetzelfde lot. Beiden waren van het middenschip. Drie andere werden aan den achtersteven gestreken, doch de touwen braken bij het vieren van de booten en de personen, die ei een plaats in hadden veroverd, verdronken eveneens. Dé kapitein, dit ziende, sneed de touwen van de overblijvende reddingboot door, om verdere pogingen tot te waterlating te verhinderen. Toen de Carmania in zicht kwam begaf de kapitein, die gedwongen was geworden de brug te verlaten zich naar het achterschip. Hij liet alle vrouwen en kinderen aan een kant staan, de mannen aan den anderen. Om 6 uur (in den middag) ongeveer begon nen de dekken van dit gedeelte van het schip zeer warm te wórden en zij werden sedert al lieeter en lieeter, maar wij letten er nauwe lijks op, verklaarde Trintepohl. Toen Spurgeon hem tot de ontdekking bracht, dat de zool van zijn schoen half doorgebrand was, zeide Trintepohl „Ik herinner het mij niet, maar verschrik kelijk was het, toen de vlammen zich een uitweg baanden. Eenige vrouwen en zelfs Vlissingen. De Commissaris van politie heeft aan de burgemeesters van de kustplaatsen verzocht om direct bericht te zenden, indien het lijk van Dr. Diesel wordt gevonden. Er is een hooge belooning opgezet. Amsterdam. Hedennacht is brand uitgebro ken in een teerfabriek. Gedurig hoorde men kleine ontploffingen. Het middenstuk der fabriek is geheel uitgebrand. Heerlen. Gisteren heeft te Eichelshoven in een herberg een hevige ruzie plaats gehad. Een manspersoon werd ernstig gewond en overleed. De dader werd aangehouden. Londen. In de groote kolenmijn te Seghe- nijdd in Zuid-Wales heeft een groote ontplof fing plaats gehad. 900 mijnwerkers zgn daar door opgesloten. 500 hunner zullen dooden zgn. New-York. In een extra editie van de Tribune wordt verklaard dat de directie van de Union Steamschip Compagny (Eigenares van de Volturno) een helscli complot beschouwt het ongeluk verricht te hebben. De directie had dreigbrieven ontvangen om de eischen van de zeelieden in te willigen. Indien zulks niet geschiedde zou een dei- stoomschepen in brand worden gestoken. •AMSTERDAM, 13 Oct. 1913. Lijnolie vliegend, f25'/j, f25'/i, Nov. f 243/i, Nov./Dec. f 24c7 la, Jan./April f251/!, Mei/Aug. f 26'/ Suiker kalm, Oct. f ll'/j geboden, Dec. f ll9/i6 gedaan, Mei f 12'/i6 te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,45 a f 1,60. Friesche Blauwen f2,— a f2,70. Geldersche Blauwen f 1.80 a f 2,20. Zeeuwsche Bonten f2,— a f3,—. Zeeuwsche Blauwen f 2,— a f 3,—. Zeeuwsche Bravo's f 2,40 a f 2.60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 2.—. Spuische Eigenheimers f 1,90 a f2.—. - Andijker Blauwen f2,40 a f 2,60. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,—. Duinzand Thomassen f4,— a f4,50. ANTWERPEN, 13 Oct. 1913. Chilisalpeter prijshoudendLoco fr. 25,35, Oct. fr. 25,25, Feb/Maart 1914 fr. 26.25. TER NEUZEN, 14 Oct. 1913. Boter per Va K.G. 0.67Vs. Eieren 104 stuks 4.60. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.52V3 a 47.55. Engelsch per 1212 HULST, 13 Oef. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/9,50, Rogge g Wintergerst 9,50, Zomergerst 9,—, Haver 8 Erwten 12,—, Witte Boonen ƒ16,— Bruine Boonen15,—, Duivenboonen/—- Paardenboonen -Boekweit/—,—, Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 1,35. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 52 stuks rundvee, 21 varkens, schapen, waar van verkocht 15 stuks rundvee en 18 varkens. ROTTERDAM, 13 October. Binnen 1. Granen. Ruime voorraad van Tarwe ter markt. Puike soorten prijshoudend, af wijkende weinig gevraagd. Tarwe per HL. f7,50 a f8,75; Rogge per HL. f5.50 a f6,50; Zomergerst per HL. f5 a f5,50; Wintergerst f6 a f6,25; Haver per HL. lange f4,75 a f5,25, dikke f6 a f6,25.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3