Te koop eene Dienstbode, Kerk en School. Laiidbonwberichteii. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Burg e r 1 ij k e Stand. Hoogwatergetij te Ternenzeii. Advertentie li. bij S. VAN HOEVE Fz., Terstond gevraagd Voor de vacante betrekking van directeur aan de H. B. S. alhier hebben zich 5 sollici tanten aangemeld en voor die van onderwijzei aan de school voor M. U. L. O. één. Bij beschikking der rechtbank te Middel burg, is rochtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen vv de r Pz 50 jaren, landbouwer, geboren te Zaam- slag, wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van brandstichting van schelven vlas. Sluiskil. Deze week is bij den lieer P. H. de Jonge-van de Broeke alhier de bietenrooier in werking gesteld. Het groote bezwaar bij het rooien der bieten is het afsnijden van de koppen. De eene kop is veel te groot en een ander veel te klein. Ook het loof met de koppen worden nog al onder den grond ge woeld, zoodat een groot deel als veevoeder verloren gaat. liet werk van de machine laat uog al wat te wenschen over. Worden deze bezwaren niet door verbetering weggenomen, dan zal de bietenrooier zeker weinig gebruikt worden schrijft Zelandia. Zaamslag. Tot onderwijzeres aan de bij zondere school (hoofd de heer Brouwer) is benoemd mej. E. Hoek, van Amsterdam, in plaats van mej. M. H. Roemeling, die benoemd is te Alterveen (Groningen). Aardenburg. Ds. J. J. C. Ort, hervormd predikant alhier is ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname voor her vormd predikant te Paramaribo. Sas van Gent. De reeds flink gevorderde bouwwerken der in wording zijnde fabriek van kunstmeststoffen (chemische producten), geven ons reeds eenigszins een beeld van de reusachtige onderneming, die hier in opbouw is. Het groote en eerstvoltooide gebouw is vanaf den kanaalarm reeds geheel aan het oog onttrokken. Verschillende kolossale fabrieks- afdeelingen worden daarvóór opgericht. Van één hiervan is het imponeerende ijzeren ge raamte waartusschen zal gemetseld worden klaar. Meer zuidelijk zijn de bekende betonstellages verrezen. Daar wordt een fabrieksgebouw in beton geplaatst. Behaive deze en andere bouwerken is men volop bezig aan de opstelling van het enorme luchtspoor. Dit spoor zal het gansche gebouwencomplex bestrijken. De betonmuur langs het kanaal, hier moeten de zeebooten en andere vaar tuigen gelost en geladen worden werd, zooals men weet, reeds sinds eenige maander voltooid. Behalve de genoemde werken, won den bovendien in de Poelstraat, noordelijk van de fabriek, een aantal woningen voor personeel der inrichting gebouwd. Z. Koerier. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand October en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Geref. Kerken. Beroepen: te Duurswoude W. L. Korfker te Jutrijp en Hommerts te NieuwveenA. Ph. S. Schaafma te Lioessenste Molenaars graaf-Randwijk W. Weener te Oudega (Fr.) Bedanktvoor OudewaterD. Hogenbirk te Charlois (Rotterdam); voor Engwierum W. H. Bouwman te Schoonrewoerd. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Maartensdijk (U.)H. Doornveld te Oudewater, J. M. Ph. Schippers te Ede en E. Postma te Blauwkapel. Beroepen: te Maartensdijk (U.): H. Doorn veld te Oudewater; te Abbekerk c. a.F, C. M. Boenders te Brielsch-Nieuwland. Aangenomen naar Eijsden door J. ten Oever te Blitterswijk. Bedanktvoor MonsterB. Batelaan te Ouderkerk a. d. IJsselvoor St. Pancras F. Kloosterman te Alkmaar. Naar de Nieuwe Zondagsbode meldt, is in de vergadering van den bijzonderen kerke raad der Ned. Herv. kerk te Middelburg be sloten, het instituut der doopgetuigen in die gemeente te handhaven. Tevens werd besloten, eens in de zes weken, wanneer ds. Cannegieter (modern) de avond beurt heeft te vervullen, de namiddagbeurt naar den avond te verleggen, zoodat er dan dien Zondag twee avondbeurten plaats hebben. Naar wij vernemen, schrijft de Rotterd., zal D§. J. van de Pol, wien door de classis Amsterdam der Geref. Kerken werd toegestaan het predikambt om gewichtige redenen neer te leggen, geen officieel afscheid van de Geref. Kerk te Nederhorst den Berg meer nemen. Hij trad reeds Zondag 28 September jl. voor het laatst voor haar op, sprekende naar aan leiding van Jesaja 58 vs. 11. Tijdens het verblijf van Ds. van de Pol in genoemde gemeente, moeten ontevredenen het hem minder aangenaam gemaakt hebben, terwijl hijzelf moet hebben verklaard weinig roeping voor het predikambt meer te gevoelen. Openbare vergadering van de Geref. Jonge lingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren", a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistoriekamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. (Van onzen Landboum-Medewerker.) Bemesting van nieuwen bouwgrond. Men verzoekt ons opname van het volgende Het Bestuur der Chr. School op Geref. grondslag te Puttershoek bericht bij dezen aan kerkeraden en particulieren dat M. Engelvaart te Haarlem als collectant voorgenoemde School geen giften meer inzamelt. Men neme hier s. v. p. notitie van. Andere bladen, vooral „Geref. Kerkboden", worden verzocht dit bericht over te nemen. Namens het Bestuur voorn., A. VOGEL, Correspondent. Een spoorreisje voor 5 cent. De Hol- landsche Spoorwegmaatschappij heeft sedert eenigen tijd (een verandering in het stelsel van haar perronkaarten gebracht. Men geeft zijn perronkaartje niet meer af, men moet het laten knippen als een gewoon spoorwegkaartje, |en bij het verlaten van het perron dient het als contröle-merk. Van deze nieuwe manier wordt intusschen misbruik gemaakt. Wij vernamen er een paar staaltjes van. Er zijn menschen, die op een perronkaartje een aardig spoorreisje hebben gemaakt. Zij reizen, laten we zeggen, tus- schen Leiden en Den Haag voor het bedrog zijn noodig twee personen en twee stations. Ën liefst maakt men dan gebruik van een sneltrein. De manoeuvre geschiedt op de volgende wijze. De eene reiziger neemt te Leiden een perronkaartje, de tweede een in Den Haag. De man van Leiden reist het eerst en ontmoet op het Haagsche station zijn medeplichtige. Zij wisselen hun perron kaartjes om de mau uit Leiden komt met het Haagsche heel gemakkelijk door de con trole daarde andere neemt den trein naar Leiden en maakt daar op dezelfde wijze van 't Leidsche perronkaartje van zijn kameraad gebruik. Er moet van deze wijze om goedkoop te reizen vrij wat gebruik worden gemaakt, naar men verneemt, vooral door marktbezoekers, kleine zakenmenschen, enz. Als men een sneltrein neemt, die aan een tusschenstation niet of daar maar een paar minutert ophoudt, is de risico om gesnapt te worden, zeer ge ring en het zou wel een grooten ongeluksvogel kunnen overkomen, dat hij in een coupé stapte, waarin toevallig een conducteur plaats nam, die onderweg even de kaartjes komt knippen. Natuurlijk neemt zoo'n blinde passagier niet in een doorloopend rijtuig plaats. Aan beginstations kan men deze praktijk niet uit voeren, omdat daar de kaartjes veelal geknipt worden vóór het vertrek van den trein. Een tunnel onder de Schelde. De Vlaamsche „Gazet" schrijft Naar berichten van goeder hand laten ver nemen, zou Minister Helleputte besloten hebben niet langer te dralen in zake het graven van een tunnel onder de Schelde. Vooraleer een maand verloopen zij, zar men de boringen aanvangen, om de vereischte inlichtingen te bekomen over den ondergrond. De werken zouden dan in 't begin van aanstaande jaar aangevat worden en vooraleer vier jaar zijn verloopen, zullen de twee oevers der Schelde door een onderaardschen weg verbonden zijn en de gronden, door de regeering op den lin keroever aangekocht, zouden tevens aanzienlijk in waarde stijgen. Naar allen schijn zal de linkeroever dan ook bij het grondgebied van Antwerpen worden gevoegd. Het bebouwen op den linkeroever kan geschieden terwijl men aan den tunnel werkt, zoodat eens de tunnel opengesteld voor het verkeer, de Ant werpenaars een gansch nieuwe stad aan de overzijde der Schelde zullen vinden. Het vermogen van Bebel. Er is in den laatsten tijd zooveel geschreven en gesproken over het vermogen, dat Bebel heeft nagelaten, dat de Vörwarts het noodig acht mede te deelen, hoe het daarmede wer kelijk gesteld is. Om te beginnen heeft Bebel maar ongeveer 350,000 mk. nagelaten, waarvan het grootste gedeelte afkomstig was van een erfenis, die de gepensioneerde luitenant K. hem besproken had. K. had behalve Bebel een broer bedacht, zijn andere broers en zusters echter niet. De reden voor de onterving waren familiegeschillen, die ook de aanleiding waren, dat tegen luitenant K. een instructie voor een raad van eer werd geopend, waarvan het gevolg was, dat hem 'het recht op het dragen van de uniform ontnomen werd. Voor die zaak had K. Bebel herhaaldelijk om raad gevraagd en hem ook zelf gesproken. Na den dood van K. vernam Bebel. dat hij hem tot mede-erfgenaam benoemd had. K. is nooit sociaal-democraat geweest, en was zelfs een tegenstander van de sociaal-democratische partij, zooals uit zijn nagelaten papieren bleek. Het woord sociaal-democratie komt in zijn heele testament niet voor. Hieruit blijkt dus wel, dat K. niet de partij, maar Bebel persoon lijk voor de door dozen bewezen diensten heeft willen bedenken. Het testament was onbe twistbaar. Maar de uitgesloten erfgenamen wilden dat niet gelooven en wezen een som van 100,000 mk., die Bebel hun aanbood, van de hand. Daarentegen namen zij een regeling aan, volgens welke de winnende partij alle proces-kosten voor haar rekening zou nemen. De eischers verloren hun proces voor het hof te Ulm, en de overwegingen van het vonnis overtuigden hen, dat het niets zou helpen, als zij de zaak hooger op brachten. Bebel deed nu opnieuw een aanbod aan de onterfde broers en zusters, pfschoon hij wette lijk tot niets gehouden was. Bebel had 400,000 mk. geërfd. Hiervan betaalde hij aan de onterfde broers en zusters 132,000 mk., schonk hij 45,000 aan de sociaal democratische partij, 18,000 mk. aan arme familieleden en kennissen en betaalde hij 28,000 mk. aan successierechten en proces-kosten, zoodat er voor hem nog maar 182,000 mk. overbleven. Wat Bebel boven deze som aan vermogen bezat, had hij met zijn boeken verdiend. Zijn boek Die Frau heeft bijvoorbeeld alleen 51 drukken beleefd. Na Bebel s dood hebben zijn erfgenamen al zoovele bedelbrieven ontvangen, dat de erfenis er schoon aan op zou gaan, indien al die wen schen ingewilligd werden. Rotterdam. Een 39jarig werkman viel van een stoomschip op een ketelpont, bekwam een schedelbreuk en overleed spoedig. Zierikzee. J. V., oud-secretaris van Oud- Vossemeer, werd door de rechtbank veroor deeld overeenkomstig den eisch tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, wegens het plegen van onregelmatigheden. Leiden. Heden is overleden Mr. J. A. Tiche laar, Hoogleeraar in de faculteit der Rechts geleerdheid. Winterswijk. Alhier is een vrachtrijder door den stoomtram zijne beide beenen afgereden. Zijn toestand is ernstig. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 8 Oct. Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 7.45 9.34 10.58 11.52 0.11 0.45 1.14 8.37 10.19 11.27 12^29 1.— 1.29 V Heden overleed te St. Annaland onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer A. PA APE, in den ouderdom van bijna 56 jaar. Wed. ARIE H. DONZE—Raape en Kinderen. Zeist, j M. ROZENGA—Paape, Slotlaan 29. F. S. ROZENGA en Kinderen. Ter Neuzen, 6 October 1913. van „INDUSTRIE" en ,.R00DE STAR", AXEL. bij JAC. J. HUIJSSEN, DRIEWEGEN (Ter Neuzen). Op verschillende wijzen ontstaat het tegenwoor dige bouwland uit ontboschte gronden, uit veen grond, uit broekgrond, uit heidegrond, ook uit weideland (als men deze laatste niet tot liet bouw land in engeren zin wil rekenen) uit duingrond en wellicht nog op andere wijzen. Wanneer we deze nader bekijken, kunnen we drie groepen onder scheiden n.l. Ie ontginning, 2e ontbossching, 3e scheuring. Bij alle drie is, om tot uitstekend bouwland te komen hoofdzaak, een doelmatige be mesting- Bij ontginning en ontbossching moet in de meeste gevallen daaraan voorafgaan nivelleering, ontwatering, bezanding. Nivelleering, omdat de bodem op weigrond gewoon heide, en boschgrond vaak zeer ongelijk is en het voor bouwgrond £e~ wenscht is, een vlakken bodem te hebben. Het zand, dat vrij komt, kan vaak gebruikt worden tot bezanding (o.a. bij broek- en veengrond). Ont watering, omdat in vele gevallen het water hier en daar in den bodem „staat" in zoogenaamde vennen of moerrassen vormt. Voor bouwland is een goede waterafvoer zeer belangrijk. Bezanding, sedert men de broek- en veenzoden niet meer ver wijdert, maar geheel of gedeeltelijk laat rotten, ver werkt of op andere wijze tot lmmusvorming benut. Maar bemesting bij alle drie. Ook bij scheuring van weiden. Dat laatste lijkt vreemd, maar is toch goed te begrijpen. Wel bevatten deze weide- gronden soms veel stikstof, vooral in organischen vorm. Deze zal door bewerking enz. al heel spoe dig mobiel worden. Dan vooral is een bemesting met kali en phosphorzuur noodig. Wat baat het, dat er stikstof vrij komt, als er geen kali en plios- phorzuur voorhanden zijn. Grassen eischen zeer veel kali. Gescheurde weigronden zullen juist ten opzichte van deze stof in de minderheid zijn. Wan neer gij eene weide gescheurd hebt, geeft ze dan in de eerste plaats kali. In de meeste gevallen zal voor dit doel heb 40<¥o kalizout het geschiktst wezen. Liggen de weiden laag, dan zullen ze ook kalk moeten hebben. Ik geef lin dit geval geen cijfers, omdat alles van bijzondere omstandigheden afhangt. Ook bij ontginning en ontbossching is kali, phosphorzuur en kalk gewoonlijk liet eerst aan de orde. Hoe meer humusbestanddeelen de bodem bevat, hoe meer kans er bestaat voor de aanwezigheid van een zekere hoeveelheid stikstof. Men ziet dan ook bij de verschillende ontginningen bovengenoemd, enorme hoeveelheden dezer mest stoffen gebruiken, wanneer deskundigen de zaak leiden. 1600 a 1800 K.G. kainiet per Hectare en evenveel phosphorzuur zijn zeer gewone cijfers bij dergelijke nieuwe bouwgronden. Dirk Cornelia, z. van Lonis Francois Kaijser en van Neeltje Johanna Platteeuw. 22 Sept. Dingetje, d. van Jan Dieleman en van Anna Jacomina Hamelink. 25 Sept. Elisabeth Barbara, d. van Anthonie Jacob Dieleman en van Janna Dieleman. 29 Sept. Arthur Ludovicus Oarolus, z. van Camillus Edmondus Goethals en van Maria Theresia Ludovica de Vos. Overlijden. 17 Sept. Pieter Goosen, oud 4 m., z. van Martinus en van Pieternella Cathariua de Feijter. 26 Sept. Jan Deurwaarder, oud 81 j., weduwn. van Maatje Overbeeke. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Oct. Fran<?ois de Doelder, 21 j., jm. en JohanDa Corne lia de Zeeuw, 20 j., jd. T Geboorten. 28 Sept. Hendrika Jacoba, d. van Jan van Wijck en van Jozina Paulina Kolijn. Jo hannes Marinus Leonardus, z. van Johannes Marinus Leonardus van Houcke en van Pieternella Amelia de Rijke. 30 Sept. Jozina Maria en Maatje, doch ters van Jacobus Jansen en van Jozina Maria van Drongelen. I Oct. Cornelis, z. van Reinier Ver schelling en van Cornelia de Waaij. Jacoba Cor nelia, d. van Abraham Casteleijn en van Cornelia Pieternella Bal. 2 Oct. Johannes Franciscus, z van Charles Ludovicus Heijens en van Paulina Baert. Overlijden. 28 Sept. Reinier de Jonge, 4 m z. van Pieter Cornelis en van Suzanna de Kraker. 4 Oct. Dingenis Tolhoek, 46 j., echtg. van Janna Katharina Wilhelmina de Jonge- AXEL. Geboorten. 18 Sept. Johanna Maria, d. van Alexander van de Wege en van Cornelia Maria Verberkmoes. 23 Sept. Pieternella, d. van Willem Riemens en van Maria Janna Boeije. 26 Sept. Florus Andries, z. van Abraham van de Velde efi van Christina Maatje Hamelink- Jozias, z. van Johannes van Espen en van Adriana Hame link. Poulina Jacomina en Michiel Hendrik, d. en z. van Hendrik van Tatenhove en van Jacomina Jacoba Hofman. Abraham Mattheus, z. van Pieter Corne'lissen en van Anna de Bruijne. 27 Sept. Adriana, d. van Reinier Boeije en van Janna Faas. Diengentje Neeltje Suzanna, d. van Francois Diele man en van Neeltje van de Velde- 29 Sept. Jan Jacóbus, z. van Paulus Augusteijn en van Hendrika Johanna Veele. Overlijden. 19 Sept. Leonardus Grootnaert,^ond 56 j., weduwn. van Mathilda de Moor. 27 Sept. Jacobus Geelhoedt, oud 1 j., z. van Andries en van Maatje van Doeselaar. 29 Sept. Marinus Stout- hamer, oud 7 w., z. van Gerardus Marinus en van Adriana Paulina Wiest. HOEK. Geboorten. 16 Sept. Magda, d. van Adriaan Daniël Kaan en van Sara Adriana de Vlieger. 22 Sept. Pieternella, d. van Jan de Kraker en van Maatje de Groote. 29 Sept. Cor nelia Janna, d. van Daniël Meeusen en van Catha- rina Janna de Blaeij. Overlijden. 26 Sept. Willem Meertens, oud 2 m., z. van Gelein Meertens en van Pieternella Vinke. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 Sept. Jozias Jacobus Potters, oud 21 j., jm. en Elisabeth Deij, oud 21 j., jd. 26 Sept. Christiaan Maria Weststrate. oud 20 j jm. en Sara Geertruida de Blaeij, eud 19 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Sept. Pieter Willem van de Voorde (van Zuidzande), oud 20 j., jm. en Jozina de Vos, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Maria Jacoba, d. van Jozias Herrebout en van Catharina Cornelia Jacoba van der Molen. 17 Sept. Jan Jacobus, z. van Jacobus van Sweeden en van Elizabeth Potters. 20 Sept. Sara, d. van Jan de Jonge en vltn Cornelia de Bree. AMSTERDAM, 6 Oct. 1913. Lijnolie vliegend f 28'/», f26, Jan./April f 26'A, Mei/Aug. f 267/s. f 263/», Nov. f 255/„, f 26'/j, Nov./ Dec. f 25i/8, f 251/,. Suiker Biet prijshoudend, Oct.Dec. f ll'/8 te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,60. Friesche Blauwen f 2.20 a f 2,80. Zeeuwsche Bonten f2,10 a f3,10. Zeeuwsche Blauwen f 2,— a f 3,—. Zeeuwsche Pravo's f 2,50 a f 260 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f 1.91. Spuische Eigenheimers f 1,90 a f2.—. Geldersche Blauwen f2.— a f2,40. Andijker Blauwen t 2,— a f 2,40. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,—. Duinzand Thomassen f 1,50 a f 1,75. ANTWERPEN, 6 Oct. 1913. Chilisalpeter. Men noteertLoco fr. 25,35, Oct fr. 25,35, Feb/Maart 1914 fr. 26 25. TER NEUZEN, 7 Oct. 1913. Boter per Va K.G. f 0.67V3- Eieren 104 stuks 4.60. HULST, 6 Oct. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/9,50, Rogge 8,—, Wintergerst 9,50, Zomergerst 9,—, Haver f 8.—, Erwten 12,—, Witte Boonen ƒ15 Bruine Boonen16,50, Duivenboonen/—- Paardenboonen Boekweit/Lijnzaad f 12,—, Koolzaad Aardappels 2,20. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 1,30. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 21 stuks rundvee, 17 varkens, schapen, waar van verkocht 7 stuks rundvee en 13 varkens. ROTTERDAM, 6 Oct. 1913. Ter graanmarkt van heden was tarwe tamelijk ruim aangeboden in alle soorten lager, terwij! een flink gedeelte onverkocht moest blijven bij gebrek aan koopers. Wilhelmina puike, f9 tot f 9.40, enkele prima uitgezochte partijtjes en zaad iets daarboven betaaldoverige soorten van f 8 tot f8.75 per 100 kilo; haver onveranderd f7 tot f 7.75 per 100 kilo bruineboonen, nieuwe gewas ruim aangeboden, verkocht van f 10 tot f 13,50 naar kValiteit.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3