Uit de Pers. Biimenlandsch Nieinvs. Buitenlandsch Overzicht. Uit Stad en Provincie. beschouwingen zijn, die der rede het juk der zoogenaamde „openbaring" wilden op leggen, en daartoe behoort ook de Chris telijke godsdienst." Als de heer Drost het licht bedoelt, dat van deze nachtkaars uitgaat, dan willen we gaarne erkennen, dat wij dit licht voor onze kinderen niet begeer&n. - Doch dan is hijzelf tevens een sprekend voorbeeld, welk een noodlottigen invloed dat licht uitoefent op iemands gezond verstand. Want als een spreker in snorkende taal het durft verheerlijken, dat voor een zestal jongens in 1914 zeker meer dan 6000 gulden uit de kas eener arme gemeente wordt gehaald en daarna het geloovig Je Maintiendrai van den vader des vaderlands aanhaalt, om dit gruwelijk onrecht te prijzen, dan bewijst hij wel, dat het in zijn bovenkamer zonderling spookt. De vader des vaderlands offerde voor de verdrukte kleine luyden eigen goed en leven op. De heer Drost gebruikt de belasting penningen der burgerij, opdat hij en enkele vrienden niet zooveel zouden moeten betalen voor de opleiding hunner kinderen, dat ze zich in hunne overige uitgaven een beetje moeten beperken. liet wil ons voorkomen, dat deze spreker, als hij ooit weer behoefte mocht gevoelen, zijn tegenstanders in een openbare redevoering eens goed te smeren, zich niet meer op 't gebied der vaderlandsche geschiedenis moet begeven, want dat is voor hem een te glad ijs. Ten slotte een paar nuchtere feiten, om te doen zien, wat al die grootspraak bij de opening der Ter Neuzensche II B. S. beteekende. Als de heeren Huizinga en Drost lust hebben ze te weerspreken, wordt hun bij dezen openlijk de noodige plaatsruimte reeds bij voorbaat aangeboden. De H. B. S. van Ter Neuzen is niet geopend met 70 leerlingen, zooals men de Hollandsche bladen heeft wijsgemaakt, doch met zes. Van die zes gaat hoogstens na een jaar althans een er weer af. Men kan nu reeds zeggen, hoeveel er na verloop van het eerste schooljaar bijkomen. Als er niet toevallig een ambtenaar of een ander zich in Ter Neuzen vestigt, die een leerling van een andere H. B. S. meebrengt, zullen er 't volgend jaar hoogstens vier nieuwe leerlingen zijn. Over twee jaar waarschijnlijk een 10 a 12-tal. Hoe kwam men nu aan het 70-tal, waarvan men in de bladen met zooveel ophef gewag heeft gemaakt Op de volgende wijze. Er was bepaald, dat tot het M. U. L. O. zouden worden toegelaten de leerlingen die de 6e klasse der Lagere school met vrucht hadden doorloopen. Dit aantal was echter niet groot genoeg om er mede te geuren. Daarop werd bepaald dan ook de leerlingen die sinds April 1.1. in de zesde klasse zitten, mits ze elf jaar zijn. Door die laatste bepaling moesten er enkele vriendinnetjes, waaronder ook het dochtertje van den heer Drost, nog buiten vallen. Dus ook deze bepaling maar overboord geworpen rijp en groen werd aangenomen en zoo bracht men het M. U. L. O. op 64 bij de opening. Van die 64 zou, dit begrijpt ieder, een deel veel beter het gewoon lager onderwijs nog een jaar volgen. De overigen, voorzoover ze niet uit andere gemeenten komen, genoten reeds M. U.L'.O. Een viertal op de Bijzondere school en de rest grootendeels op de Openbare school B. Of die verandering de groote kosten waard is, laten we op 't oogenblik onbesproken, omdat de bespreking daarvan ons te ver zou voeren. Doch een feit is het, dat de II. B. S. werd geopend met zes leerlingen, terwijl de vooruitzichten uit het bovenvermelde kunnen berekend worden. Voor die zes leerlingen zal de gemeente 't volgend jaar minstens 6000 gulden moeten bijpassen. De tijd ontbrak ons, om alles tot op een honderd gulden na te berekenen, doch dat elk van deze leerlingen aan de gemeente minstens duizend gulden kost in 1914 staat voor ons vast. In elk geval, dit is nog wel nader te berekenen. Ja maar bralt de heer Drost in zijn zelf verheerlijking, de rekening van 1914 sluit met een batig slot, zonder eenige verhooging van belasting. We willen het gaarne gelooven, doch we zouden antwoorden had dat batig slot dan alvast maar gebruikt, om de misrekening bij den bouw te dekken in plaats van daarvoor nog eens een 5 a 6000 gulden te leenen. Wij hebben van financiëele zaken zooveel verstand niet als de heer Drost, doch we zien ook wel kans onze huishoudelijke rekening 't volgend jaar met een batig saldo te doen sluiten, als we maar naar hartelust kunnen leenen en het spaarpotje van vroeger jaren in eens verbruiken. Wij eindigen ons reeds te lang artikel met te herhalen, wat we aan het begin zeiden. Indien de heeren Huizinga en Drost hadden goedgevonden, de geschiedenis van de laatste jaren onbesproken te laten, we zouden even als bij de laatste verkiezingen over de II. B. S. en het onrecht, dat hieraan kleeft, voorloopig geen woord gezegd hebben. Nu genoemde heeren in hun hooge wijsheid er anders over dachten en deze schoone ge legenheid om te zwijgen niet op haar rechte waarde wisten te schatten, hebben we gemeend geen weerstand te mogen bieden aan den aandrang van velen, die ook van ons bij deze gelegenheid een woord verwachtten. 't Spijt ons, dat 'tniet wat korter kon val len, doch om niet misverstaan te worden, konden we het niet in beknopter vorm gieten. Henri Polak-Eerste Kamer. Wij lezen in het Volk: „Naar wij vernemen, staat het nog niet absoluut vast, dat onze partijgenoot Henri Polak het lidmaatschap der Tweede Kamer met dat der Eerste zal verwisselen, door den hem door de Friesche Staten aangeboden zetel te aanvaarden. De redenen, die hem er toe genoopt hebben, aan onze Friesche Statenclub in uitzicht te stellen, dat hij de benoeming hoogstwaar schijnlijk zou aannemen, zijn voornamelijk in de belangen van den Diamantbewerkersbond gelegen, die het wel toelaten, doch per slot van rekening toch niet buitengewoon gewenscht maken, dat de voorzitter zoo vaak voor Kamer zittingen afwezig zou moeten zijn, als het lidmaatschap der Tweede Kamer zou mee brengen. De Eerste Kamer vergadert, naar bekend is, veel minder vaak. Dan kwam er bij, dat in onze partij het verschot aan personen, die voldoen aan de bespottelijke eischen, die de wet nog steeds aan het lidmaatschap der Eerste Kamer stelt, zeer gering is, zoodat Polak, door zich be schikbaar. te stellen, onze Friesche Statenclub als 't ware uit den nood hielp. Eindelijk heeft ook meegewerkt de over weging, dat nu de mogelijkheid kon worden geschapen in Amsterdam III een van de leiders van het Vakverbond in de Tweede Kamer te brengen en daarmee een algemeen gevoelde leemte in de sociaal democratische Kamerclub aan te vullen. Volgens de kieswet heeft Polak drie weken tijd om zich omtrent de aanvaarding van de benoeming te beraden." Tot hoogleeraar in de moderne talen aan de Universiteit „Het Calvijn-College te Grand- Rapids" is als opvolger van prof. Broene benoemdde heer T. de Vries, vroeger te Amsterdam. Deze hoogeschool staat ten dienste van de Christ. Geref. Kerk in NoordAmerika. De Minister van Buitenlandse he Zaken. Naar wij vernemen zal de Minister vau Buitenlandsche Zaken, jhr. Loudon, dusver Nederlandsch gezant te Washington, die den 16 dezer met het st. Rotterdam naar Nederland vertrokken is, omstreeks Donderdagnacht te Rotterdam arriveeren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 38 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. De Minister van Landbouw, de heer Treub, vertrok Zaterdag met verlof (tot 6 October) naar het buitenland. De heer Treub bezocht Zaterdag eerst de Landbouwtentoonstelling te Breda en gaat daarna te Gent de expositie bezichtigen. Het Vredespaleis te 'sGravenhage is in de afgeloopen week bezocht door 7209 per sonen. Des Zaterdags en Zondags is het gebouw voor het publiek gesloten. De „Nieuwe Ct." verneemt, dat Mr. Th. H. de Meester den lieer H. Goeman Borgesius zal opvolgen als leider van de Unie-lib. Tweede- Kamerclub. Oud-minster Van Swinderen. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is de be noeming van jhr. mr. De Marees van Swinderen, den afgetreden minister van buitenlandsche zaken, "tot gezant te Londen binnen weinige dagen te verwachten. MACEDONIË. Tenzij de Grieken en de Serviërs er in slagen met geweld alle oproerige bewegingen in Macedonië den kop in te drukken, ziet er niet naar uit, dat het er voorshands minder roerig zal worden, dan het er onder het Turk- sche bewind is geweest. Ziehier hoe Mik- haltsjef, de voorzitter van de revolutionaire vereeniging in Macedonië, zich heeft uitge laten sdirijft de N. R. Ct. „Wij hadden totnogtoe in Macedonië 2500 Bulgaarsche scholen en gymnasia met meer dan 3000 leeraren en onderwijzers. Het heeft ons langen en verbitterden strijd gekost, voor de Turksche regeering ons waarborgen van zelfstandigheid onzer scholen gaf. Nu hebben de Serviërs en Grieken onze hoogere geeste lijken en onze onderwijzers uit Macedonië verdreven, en het zal ons mitsdien niet mo gelijk zijn, dezen herfst onderwijs te doen geven. „Dat dwingt ons tot wanhopigen tegenstand wij maken ons geen illusies over wijzigingen ten goede. Bij de onderhandelingen te Boeka rest hebben dé Serviërs, toen wij waarborgen voor onze scholen vroegen, verwezen naar de bepalingen hunner grondwet en wij weten zeer goed dat die geen scholen van een andere natie in Servië duldt. „Bovendien hebben Serviërs zoowel als Grieken benden bewapend die tal van Bul gaarsche dorpen in Macedonië hebben ver woest en de bewoners geslacht, omdat zij geen Serviërs en Grieken wilden worden. In Albanië hebben zij trouwens hetzelfde gedaan, en men kan er zieh op voorbereiden dat zoowel Bulgaren als Albaneezen, die door den vrede van Boekarest onder Servisch en Grieksch juk zijn gekomen, spontaan tegen hun onder drukkers zullen opstaan. „Het vod papier, waarop de vrede van Boekarest is geschreven, zal de Balkan geen rust brengen." Uit telegrammen weet men reeds dat Alba neezen zich hebben aangesloten bij een op roerige beweging in Nowibazar. Volgens de Daily Mail heeft de Servische regeering, om dit oproer te onderdrukken, 20,000 man ge mobiliseerd. TER NEUZEN, 23 Sept. 1913. De kermis heeft alhier een tamelijk rustig verloop gehad. Natuurlijk hadden eenige ar restaties plaats. Zaterdagavond werden dan ook verschillende personen achter slot ge bracht. Voor stadgenooten b. v. Dijkstraat- bewoners, die dicht bij café's wonen, waar de groote orgels dansmuziek gaven, en waar tot laat in den nacht gespeeld werd, is het eeen groote rust, dat de kermis weer voorbij is. Zondagnacht is alhier een droevig voor val geschiedt. De huishoudster van den heer Van Aalst aan de Heerengracht zag plotseling een manspersoon aan den kanaal-kant liggen. Daarna zag ze hem niet meer, begaf zich met een langen stok naar buiten, doch bemerkte niets meer toen zij ter plaatse kwam. Toen de politie daar kwam begon men te dreggen, doch zonder eeuig resultaat. Zon dagmorgen werd het dreggen voortgezet en het lijk opgehaald van M. H., 38 jaar oud, gehuwd en 2 kinderen hebbende. Blijkbaar is hij in het water geloopen, meenende dat hij dé Axelsche brug opging. Op de voordracht ter benoeming tot leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool en den handelscursus te Delft komt als no 2 voor de heer B. J. Krijgsman te Rotterdam, leeraar aan de hoogere burger school alhier. Naar de Belastingambtenaar meldt, is met ingang van 1 November a.s., eervol ontslag verleend aan den heer W. Stute te Ter Neuzen als hoofdcommies. De uitslag der alhier gehouden aanbe steding voor het bouwen van een R.-K. kerk met toren is als volgt L. de Meijer te Selzaete ad f 60,900, J. de Meijer te Selzaete ad f 60,100, J. M. van der Velden te Tor Neuzen ad f 59,588, J. van der Velden te Ter Neuzen ad f 57,850, II. Bak keren te Prinsenhage ad f 55,425. II. de Kanter te Breda ad f 53,890, H. Martens te Oosterhout ad f 53,640 en Andr. van de Walle te Hulst ad f 51,110. Driewegen. Door B. en W. zijn thans waar schuwingsborden geplaatst, waarop de motor-, auto- en wielberijders opmerkzaam worden gemaakt op de gevaarlijke bocht. Het is te hopen, dat deze voorloopige maatregel reeds eene verbetering moge brengen. Het zou eene heele rust zijn, als er hier een eind kwam aan het onbesuisde 'rijden. Vlas wordt in den regel tegen half Juli getrokken. Bij den vlashandelaar A. F. alhier is echter thans eene partij te zien, die uitge zaaid is, nadat de vroege aardappelen gerooid zijn. Het is voorspoedig opgegroeid en ruim 1 M. lang geworden. De bloeiing en zaad zetting had een gewoon verloop en ook is het lint, zooals men het slechts wenschen kan. Als het nu nog rijpen wil dan is de proef schitterend geslaagd. Axel. Vrijdagmiddag werd alhier door den notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke van het bestuur van den polder „Beoosten- en Be- westenblij" verpacht a. de grazing der dijken, zijwegen en platen in voormelden polder in 14 perceelen. De uitslag was als volgt Perceel I voor f25 aan P. de Feijter Lz. Perceel II voor f20 aan A. IJsebaert. Perceel III voor f 430 aan R. Lippens te Gent. Perceel IV voor f800 aan C. Haak, L. Koster en J. van Hoeve. Perceel V voor f5 aan A. IJsebaert. Perceel VI voor f30 aan II. Mussche. Perceel VII voor f30 aan II. Mussche. Perceol VIII voor f10 aan E. Suy. Perceel IX voor f3 aan F. van Hoeve. Perceel X voor f 10 aan Cam. Buys te Koewacht. Perceel XI voor.f5 aan G. de Buck te St. Jansteen. Perceel XII voor f4 aan G. de Buck te St. Jansteen. Perceel XIII voor f5 aan P. Vael. Perceel XIV voor f 15 aan B. L. IJsebaert. b. de visscherijen op de zoogenaamde Kleine Kreek bij Axel en op de overige kreken en plassen van voornoemden polder. Perceel XV voor f300 aan Fr. de Clerck te Brussel. Perceel XVI voor f 15 aan C. de Feijter te Koewacht en D. Thuijsbaert te Stekene. Perceel XVII voor f30 aan D. Thuijsbaert te Stekene. De personen, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. De heer A. Voeten, gemeente-secretaris te Philippine, is volgens de Z. Koerier benoemd tot civiel-gezaghebber in Nederlandsch-Indië. Door deze benoeming komt de betrekking van gemeente-secretaris te Philippine' vacant. Uit Vlissingen meldt men De binnenkomende dagmailboot Koningin Wilhelmina, van Queenboro, ligt met machine- schade bij het Wandelaarslichtschip geankerd. Twee sleepbooten en een passagiersboot zijn uitgevaren om de passagiers over te nemen W. A. Graaf van Lijnden, f Op zijne buitenplaats „Slot Ter Hooge", ge meente Koudekerke op Walcheren, is over leden de heer W. A. Graaf van Lijnden, oud burgemeester dier gemeente, van 1879 tot 1606 lid der provinciale en van 1892 tot 1907 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer van Lijnden was 24 Juni 1836 te Apeldoorn geboren. Hij was oorspronkelijk officier en wTerd door ,de Koningin benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. De overledene was vroeger bestuurslid van tal van vereenigingen op philanthropisch en maat schappelijk gebied te Middelburg, welke hij nog steeds steunde. Zijn heengaan is voor Middelburg en Koudekerke een groot verlies. De heer Van Lijnden was bij geen politieke partij aangesloten en behoorde tot de Ned. Ilerv. Kerk. Wolfaartsdijk. Zondagmorgen is in de Ned. Ilerv. Kerk alhier opeens onder de prediking van Ds. Stegenga, een heer van omstreeks 50 jaar doodgebleven. Toen het lijk de kerk uitgedragen werd en een vers werd opgegeven te zingen, was de ontroering zóó groot dat niemand meezong. Door Ged. Staten is de opening van de tweede zitting der Provinciale Staten in dit gewest bepaald op Dinsdag 4 November a.s. Voor de hedenmiddag alhier gehouden loting van onderstaande gemeenten voor de Nationale Militie, is de uitslag als volgt TER NEUZEN. w 0 NAMEN LOTELINGEN. 33 48 44 38 26 8 23 4 36 39 40 11 47 10 54 25 37 31 17 45 12 29 34 7 43 2 27 24 32 46 22 5 9 14 42 41 21 19 28 51 53 49 15 13 30 20 16 35 6 18 1 3 52 50 4 9 3 8 12 2 10 1 5 11 6 Bedet Jan. Blok Arie Leendert. Broekhoven Guillaam Johannes. Bruning Petrus Lconardus Franciscus. de Bruijne Abraham. van den Bulck Bernardus Cornelis. van Cadsand Daniel. Cense Johannes Marinus. de Cooker Charles Antoine. Dees Albortus Arie. Dees Johannes Abraham. Dhaeze Johan. van Doeselaar Jan Hendrik. Doppegieter Levinus Bernardus Dom. van Drongelen Frans. van den Ènde Adriaan Jacobus. Faas Abraham Jacobus Johannes. Faas Jacobus Francois. de Feijter Abraham Marsz. de Feijter Abraham Jansz. de Feijter Jacobus Pieter. van Gelderen Andries. Goethals Bruno Antonius. de Groot Cornelis Arie. Harms Paulus Rokus. Harms Rokus Jan. Harte Jacobus Cornelis. Heule Louis. Hoek Izaak. ten Hoeven Frans. van der Hooft Abraham. van der Hooft Pieter Willem Jndocus. de Jonge Jacobus. Klaassen Jan. Kouwijzer Gerardus. Liebers Dingenus Pieter. Machielsen Hendrik Cornelis. de Mul Frans. Openneer Louis Marinus Adriaan. Peters Gustaaf Adolf. Riemens Jan. Schalk Louis Anton. Scheele Adriaan. Servaas Joost Adriaan. Smallegang Mattheus. de Smit Jean Baptiste. Stockman Alphonse Joseph. van der Straeten Johannes Jacobus. Vanhijfte Edmond. van de Velde Jozias. Visser Gerrit. Volkerijk Paulus Petrus. de Vuijst Pieter. IJsebaert Alphonsins Florimond Eduard. HOEK. van Alten Adriaan. Bui]ze Jan. Dekker Cornelis. Dekker Hendrik Antheunis. Deij Andries. Dieleman Francois. Dieleman Gelein. van Doeselaar Andries. Donze Jan. de Feijter Maarten. Haak Jan Cornelis. van Opdorp Jacobus Alouisius. DER

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2