flntirmiutionair ooor nieuws* en Hdnertentieblad Zeeland. De Troonrede. De Pers over de Troonrede. No. 1053. Zaterdag 20 September 1913. 11* Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneerf zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LI7T'*#U Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Een stuk van buitengewone lengte, de rede waarmee H. M. de Koningin ditmaal de gewone zitting der Staten-Generaal opende. Wat den vorm aangaat, klinkt het eenigszins zonderling, dat Hare Majesteit na een paar malen in den lsten persoon enkelvoud ge sproken te hebben, ten slotte spreekt van de „regecring" die dit of dat zal doen. Dacht de beer Cort van den Linden soms aan zijn „vliegwiel", toen hij de Koningin de woorden in den mond lei: „zij (de regeering) zal baar doel nastreven, enz. Er staan in de Troonrede dingen, die we reeds lang wisten, terwijl andere zaken bepaald nieuw waren. Zoo was het bijv. geheel onnoodig, te herinneren, dat de toestand van 's lands geldmiddelen voorziening eischt, omdat eenige in de vorige zittingen aange nomen roetten nieuwe middelen vragen. Dat had de vorige minister van iinantiön ook reeds gezegd en daarom had bij den weg gewezen, waarlangs die middelen te verkrijgen waren. Nieuw daarentegen was het antwoord op de vraag, hoe het ministerie zou staan tegen over den eisch van linkschen kant, dat de sociale wetten van minister Talma ingetrokken moesten worden. Of dat antwoord voor de linkerzijde,wel geheel bevredigend was, betwijfelen we. Het noodige geld hoopt het ministerie te vinden niet door verhooging der indirecte belastingen, doch door eene algcmeene inkom stenbelasting en verhooging der successie rechten. Als de daarop betrekking hebbende voor stellen aan de orde komen, zal het ons benieuwen, wat de afgevaardigde voor Oostburg van die algemeene inkomstenbelasting zeggen zal. Hij heeft zoo aandoenlijk georeerd over de arme boeren, die door verhoogde invoer rechten misschien een stuiver meer moesten geven voor een spade. Het is te vreezen, dat de inkomstenbelasting heel wat stuivers uit hun zak zal kloppen. Of dit al dan niet gerechtvaardigd is, laten we voor 't oogenblik onbesproken. We zijn alleen maar nieuwsgierig, of onze afgevaardigde bij dit voorstel ook zoo bezorgd voor onze boeren zal zijn. Het lijkt ons iets onmogelijks toe, wat het ministerie wil opdragen aan eene Staats commissie, te onderzoeken, in hoever eene algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidiëering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten wordqn. Algemeen zou hier o. a. moeten beteekenen, dat èn de Bond van Nederlandsche onderwijzers èn de voor standers van het Bijzonder ouderwijs bevredigd zouden worden. Én dit lijkt ons eene onmoge lijkheid. Waarom stelt het ministerie zelf niet voor, bij de aangekondigde Grondwetsherziening dit punt afdoende te regelen door eenvoudig vol komen gelijkstelling, wat betreft de finantiëele zorg der regeering voor het Lager onderwijs betreft, in de Grondwet vast te leggen Dat is toch de eenige manier, waarop een billijke regeling kan getroffen worden al is het dan ook, dat de tegenwoordig gepriviligeerden wat zullen mopperen. Of de leden der rechterzijde door het lokaas dezer Staatscommissie zich zullen laten ver leiden, te hulp te springen om het ministerie te redden, als de eigen vrienden bij Oorlog en Marine het Kabinet in gevaar mochten brengen, moeten we voorloopig betwijfelen. Overigens gelooven we, dat er genoeg wordt voorgesteld, waartoe ook de rechterzijde hare medewerking zal verleenen. Men moet het echter afwachten, op welke wijze het ministerie zijne aangekondigde plannen wil uitwerken. RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. - Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Hoe de schare voorgelicht wordt. Onze lezers herinneren zich, hoe we voor een paar weken de Midd. Courant opmerk zaam maakten op hare eenzijdige voorlichting der lezers omtrent het bestuur van den Gou- verneur-generaal van onze Oost en lioe de Nederlander uit de stukken had aangetoond, dat de laffe bekladding van den heer Iden- burg, waaraan zich een zoogenaamd deskun dige in het Middelburgsche blad had schuldig gemaakt, kant noch wal raakte. Sinds dien kwamen Indische vrijzinnige bladen aar., die de mededeelingen in de Ne derlander bevestigden. De lezers van de Midd. Courant hebben tot hiertoe van een en ander nog niets mogen vernemen. Dinsdag werd de eerste vergadering gehou den van de Tweede Kamer. De oudste in jaren, de heer Lieftink, leidde volgens ge woonte deze eerste vergadering. Hij hield daarbij een redevoerinkje, waarin hij o. a. aan de rechterzijde het snuifje pre senteerde, dat er voor de verkiezingen zooveel gebeden was. Ja, viel de heer De Savornin Lobman in en zelfs veel gelogen De N. B. Courant vermeldt in haar Kamer overzicht wel liet laatste en geeft den heer Lobman de vriendschappelijke vermaning mee „Laat men elkander toch niet zonder noodzaak prikkelen 1" De hatelijke uitval van den lieer Lieftink wordt daar echter niet vermeld en van hem heet het„zijn speechje was weer een en al gemoedelijkheid." Zoo lichten de vrijzinnige bladen limine lezers voor en weiden voorts gaarne uit over de domperstactiek aan de rechterzijde! Als naar gewoonte wordt de rede, waar mede Hare Majesteit de zitting der Staten- Generaal opende, door de verschillende bladen beoordeeld. En even belangstellend als het publiek was voor de Troonrede zelf, even nieuwsgierig is het nu naar de critiek, die er op geleverd wordt. Een kort uitknipsel uit enkele bladen volgt hier ten dienste van onze lezers. Wij waren zeer benieuwd, wat het s.-d. Volk er van zeggen zou. Daarom ga dit blad dezen keer voorop. „Het Volk" vangt zijn beschouwingen aan met er op te wijzen, dat de hoofdinhoud van deze troonrede een zuiveren weerklank geeft op den uitslag van de verkiezingen. Voorop toch staan algemeen kiesrecht en staatspen sioen. Beide echter blijven beneden onze wensclien, zegt „Het Volk": Van het pensioen worden de bedeelden uit geslotenin Engeland was dit oorspronkelijk ook het gevalmen is er op moeten terug komen. De kiesrecht paragraaf is niet geheel bevredigend, omdat wel wordt toegezegd het wegnemen van de belemmering voor vrouwen kiesrecht, maar niet zoo, dat de welstand bij de toekenning van het vrouwenkiesrecht niet als maatstaf mag gelden. Op deze beide punten staat dus voor de sociaal-democratie een stuk strijd te wachten. Mocht de nieuwe regeering van plan zijn, een artikel voor te stellen voor liet vrouwenkies recht dat meer is dan een blanco-artikel, dat nieuwe klassebevoorrechting brengt in de grondwet dan zou onze strijd zich tegen de regeering richten. Onze steun is haar ver zekerd waar zij aan klassebevoorrechting een einde maakt, maar wilde zij de machtspositie der heerschende klasse bevestigen en daartoe het vrouwenkiesrecht bezigen, dan zouden wij ons niet door schijn laten verblinden, ^maar zulk een verraad aan den uitslag van 25 Juni met alle macht pogen te verhinderen. Over de militaire paragraaf en de verzeke ringswetten zegt het soc.-dem. blad het vol gende Op militair gebied heeft de regeering een program, waarhij zij direct afhankelijk is van den steun der rechterzijde. Heeft deze in het algemeen, door haar meerderheid in de Eerste Kamer het lot van het kabinet in haar hand, de clerikale minderheid in de Tweede Kamer krijgt ook een stuk in de melk te brokkelen, nu blijkbaar de militiewet-Colijn „loyaal zal worden uitgevoerd, nu, met andere woorden, de stijging der oorlogsbegrooting zal worden doorgezet. En de aankondiging van een slag schip voor Indië geeft eveneens een verhoogde beteekenis aan de rechterzijde. Op beide punten zal de sociaal-democratie de regeering moeten bestrijden. In hoever de coalitie gezind zal blijken, met dit kabinet in zee te gaan, moet de naaste toekomst leeren. Schijnbaar is het regeerings- program ten aanzien van Talma's verzeke ringswetten een uitdaging van de lieeren van rechts. Inderdaad echter hangt hier alles van de uitvoering af. Het betrekken ook van de doktersliulp in de ziekteverzekering was oorspronkelijk een algemeene wensch van de Kamerde lieeren van rechts hebben hun overtuiging geofferd aan hun politiek belang. Mocht het gelukken, voor dit belangrijk stuk sociale wetgeving alsnog een meer bevredi gende regeling te vinden, dan zouden wij ons daarover ten zeerste verheugen. Ook tegen Talma's regeling der invaliditeitsverzekering bestonden aan de rechterzijde groote bezwaren. Wij kunnen slechts hopen, dat Treub's ver eenvoudiging voor alle partijen aannemelijk blijkt. Het (jlad wijst er dan op, dat de zinsnede betreffende het bijzonder onderwijs, verzoenend werken zal en schrijft aan het slot o. a. In het algemeen mogen wij constateeren, dat door het kabinet de lijn der politieke ont wikkeling, gelijk die door onze kiesrechtactie is geteekend, wordt vervolgd. Wellicht in een tempo, dat ons niet geheel bevredigt, en met de mogelijkheid van afwijking, als het vrouwen kiesrecht aan de orde komt. Maar de hoofd zaak is, dat de kiesrechtkwestie haar oplos sing naderbij wordt gebracht. Bi] iederen stap op dezen wég kan de regeering op onzen steun rekenen misschien zullen wij haar nog wat sneller voortstuwen dan zij zelf van plan was te gaan. De (v.-d.) Middélb. Ct. De eisch der Concentratié tot onverzwakte handhaving van de openbare school heeft in de Troonrede plaats gemaakt voor een voorstel om aan een staatscommissie het onderzoek op te dragen in hoever een bevredigende regeling van de subsidiëering van het hijzonder onderwijs mogelijk is. Dat laatste klinkt veel verzoenender dan liet eerste, hok al volgt er op een verwijzing naar de aan die subsidi ëering verbonden „voorwaarden wat.. de netelige kwestie van liet toezicht er bij in mengt. De ouderdomsrente aan „behoeftige zeventig jarigen" is slechts een vervulling van wat ook gevorderd werd in het verworpen amende- ment-Tydeman-Drucker-Borgesius op art. 357 der Invaliditeitswet, dat nu alleen voor loon- trekkenden geldt. Dat het Kamerlid Treub vóór dat amen dement stemde, maakt liet volkomen begrij pelijk, dat de Minister Treub nu met dit voorstel komt. Maar waarin minister Treub zichzelf gelijk blijft, en niet meegaat met de Concentratie plannen welke hij niet deelde, dat is in hetgeen er met de verzekeringswetten van Talma zal gebeuren. Door de vrijzinnige leiders in de Tweede Kamer is er herhaaldelijk over gesproken dat de Concentratie bij een eventueele overwinning do verzekeringswetten van Talma niet zou uitvoeren. In de herstemmingseischen werd ook gesproken van intrekking of althans niet- uitvoering van de Invaliditeitswet-Talma be halve dan art. 369 (357) dat tot alle behoeftige zeventigjarigen zou worden uitgebreid. Deze Troonrede spreekt niet van intrekking of niet-toepassing, maar van vereenvoudiging van Invaliditeitswet en Radenwet bij welker behandeling het Kamerlid Treub ook bovenal scherpe kritiek heeft uitgeoefend op de omslachtige en onpractische uitwerking van een beginsel dat hij zelf ook steeds voorstond. In hoever de in de Troonrede aangekondigde uitbreiding der Ziektewet (die nu slechts de verzekering van een ziekteg e 1 d invoerde, en die deze regeering wenscht uit te breiden tot ziekte-v erzorging nl. tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp) in hoever die uitbreiding zal leiden naar de in het concentratieprogramma genoemde „al gemeene voorziening op 't gebied van de ge neeskundige en geldelijke hulp bij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogenden", liet zal eerst kunnen blijken als 't voorstel volledig bekend is. Het (lib.) Handelsblad is blijkbaar omtrent de wetten van min. Talma ook niet erg gerust en schrijft er van Doch, wat de verwondering harende opne ming van den heer Treub in het ministerie reeds deed vermoedendit kabinet wil de voorziening in de nooden van oude behoeftigen op andere wijze regelen dan de geconcen treerde partijen wenschen. Zal dat met steun der kerkelijke minderheid in de Kamer ge schieden De invaliditeitswet blijft gehand haafd, zal slechts herzien en vereenvoudigd wordenDe ziektewet blijft gehandhaafd en de beginselen dienaangaande in het concen tratie-program verkondigd worden niet uit gevoerd. Wel zal echter worden voorgesteld de staatsuitkeering aan oude behoeftigen uit te breiden allen die zeventig of ouder zijn en behoeftig, ontvangen een staatsrente, zoo zij niet bedeeld zijn geworden. Doelenstrek king van die beperking is ons niet duidelijk. Zooals bekend, wordt thans die rente slechts verstrekt bij vroegere invoering dier wetver- zdteringsplichtig zouden zijn geweest. In dit opzicht wordt dus getracht het concentratie programma gedeeltelijk uit te voeren. De (lib.) N. B. Courant vindt ook dat de sociale paragraaf veel op een rebus gelijkt en „de heer Treub heeft wel eens duidelijker gesproken" in al wat wij er van weten te vertellen. Aan de (c.-h.) Nederlander valt het aan stonds op, „dat liet thans opgetreden Kabinet een linksch Kabinet wenscht te zijn, dat de eischen der concentratie zooveel mogelijk tracht uit te voeren, doch dat tegelijkertijd een poging wil doen, om de rechterzijde aan zich te binden door eene, althans in deze Troonrede uiterst vage belofte ten aan zien van de onderwijs-quaestie." Afgezien nog hiervan zegt het blad verder dat liet vinden eener algemeen bevredigende regeling zooiets is als de „quadratuur van den ciïkel", lijkt de in stelling eener Staatscommissie, wier arbeiden „met bekwamen spoed" spreekwoordelijk is, wel de meeste geschikte kapstok om een, in de schatting der rechterzijde urgent vraag stuk, voorloopig aan op te hangen. Wij zijn benieuwd of de rechtsche groepen met dezen wissel op de toekomst in den zak, bereid zullen worden bevonden om de andere wisseltjes der firma Concentratie en Co. (van welke vennootschap de S. D. A. P. de stille vennoot mag heeten) te honoreeren. Ons komt dit nogal twijfelachtig voor. Minister Treub komt niet met een voorstel tot invoering van Staatspensioen, maar wat hij er voor in de plaats stelt is toch niet heel veel anders dan wat hij vroeger veroordeeld heeft. Voorgesteld wordt eene regeling, om aan alle behoeftige zeventigjarigen een dus genaamde „ouderdomsrente" toe te kennen, zonder premiebetaling dus, en zonder beperking tot hen die in loondienst hebben gearbeid. De Minister Treub is dus over het onoverkomelijk bezwaar van het K a - m e r 1 i d Treub heengekomen. ar* 11 raai

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1