Biimenlaudsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Eenige wijzigingen werden aangebracht in het Burgerlijk Wetboek ter bevordering van de Zondagsrust ten bureele van den Burger lijken Stand en ter vereenvoudiging van de vormvereischten voor het huwelijk. Ter verzekering van de handhaving der Loterijwet 1905 zijn eenige wijzigingen in deze wet aangebracht. Omtrent de jaarwedden van de leden der militair-rechterlijke macht is in verband met de tot stand gekomen herziening van de Regtsplegingen bij de Zee- en Landmagt, eene nadere wettelijke regeling getroffen. De wetten regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, die regelende de voor waarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende en die houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der af zonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der -tandheelkunst en van de beoefening dier kunst werden nader gewijzigd. Een voorstel tot het verleenen van tegemoet komingen aan onderwijzers bij het lager ouder wijs mocht Uwe goedkeuring verwerven. De Muntwet 1901 werd gewijzigd en aan gevuld terwijl 's Rijks Munt werd aangewezen als Staatsbedrijf. De voorschriften inzake de Grootboeken der Nationale Schuld werden door andere ver vangen. Regelen werden vastgesteld voor het toe kennen van pensioen aan de leeraren van bij zondere gymnasia en van bijzondere hoogere burgerscholen alsmede aan gemeente-ambte naren en hunne weduwen en weezen. De wetsontwerpen tot regeling van de ver plichtingen ten aanzien van den Landstorm, tot instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging en tot wijziging van de Regtspleging bij de Landmagt en van die bij de Zeemagt, alsmede van de Provisi- oneele Instructie voor het Hoog Militair Ge rechtshof mochten Uwe goedkeuring ver werven. Ten behoeve van belangrijke openbare •werken, waaronder de verbetering van de af watering van de provincie Friesland en het maken van een brug over de Waal bij Nij megen, werden de noodige gelden beschikbaar gesteld. Machtiging werd verleend tot het aangaan van eene overeenkomt met de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij betreffende pensioenregeling voor haar personeel. Met Uwe medewerking werden in het belang van de ontwikkeling der telefonie de gelden toegestaan voor uitbreiding van de locale Rijkstelefonie door overneming van de 19 plaatselijke telefoonnetten van de Nederland sche Bell Telefoon-maatschappij. Bepalingen werden vastgesteld tot bescher ming van in het wild levende vogels en tot wering en bestrijding van den Amerikaanschen Kruisbessenmeeldauw. De Schepenwet werd gewijzigd, liet Staatsmijn veld werd opnieuw uitgebreid. De arbeiders-ziekteverzekering alsmede de verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom werden wettelijk geregeld. Voor het verleenen van medewerking bij de uitvoering van wettelijke regelingen betref fende de arbeidersverzekering werden Raden van Arbeid in het leven geroepen. Een wet, houdende nadere regeling van het Nederlandsch-Indische Muntwezen kwam tot stand. Ten behoeve van maatregelen ter voorbe reiding eener reorganisatie van het bestuurs- wezen in Nederlandsch Indië en tot lotsver betering van inlandsche ambtenaren op Java en Madoera werden golden beschikbaar ge steld eveneens ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Cheribon naar Kroja. De wet, houdende vaststelling van de bij drage aan het weduwen- en weezenfonds van burgerlijke ambtenaren in Nederlandsch-Indië werd gewijzigd, teneinde door de vrouwelijke ambtenaren een lager percentage aan bij dragen voor het fonds te doen betalen dan door de mannelijke ambtenaren. Een wet tot bekrachtiging eener overeen komst met de Nederlandsch-Indische spoor wegmaatschappij tot aankoop van den spoor weg Batavia—Buitenzorg door Nederlandsch- Indië mocht uwe goedkeuring verwerven. Voor aankoop van de ontginningen c.a. van de Steenkolenmaatschappij „Poeloe Laoet" werden de noodige gelden toegestaan. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor uwen ijver en voor uwe toewijding aan 's lauds belang. In naam der Koningin en daartoe dooi Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de commissie uit geleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de ver- eenigde vergadering. Het aantal zittingen der Tweede Kamer was in 191213, 110. 1911—12, 107. 1903-04, 104. Dit was het Kuijper-ministerie. 1886-87, 123. Dit was het jaar der grondwetsherziening. Het Koninklijk Bezoek. II. M. de Koningin heeft gistermorgen half negen nogmaals een bezoek gebracht aan de Entos. H. M. had den wensch te kennen ge geven geen ruchtbaarheid aan haar bezoek te geven. De Koningin was vergezeld van de grootmeesteresse baronnesse Melvil van Lyn- den, baron Sirtema van Grovestine, groot meester en den adjudant jhr. Hooft Graafland, benevens de burgemeester. Bezichtigd werd de afdeeling voor de scheeps bouw. Met zeer veel belangstelling bezichtigde II. M. onder meer de groote stalen schroefas, welke door de firma Kam te Rotterdam wordt ten toon gesteld. Daarna bezocht men de afdeeling Eerste Hulp bij ongelukken aanboord, in de hygiënische afdeeling en de afdeeling voor scheepsonderwijs. In de afdeeling scheepsbouw hebben de heeren Van Konijnenburg en Benthem rond geleid. Ook de afdeelingen visscherij, kanalen en vaart- en baggerwerktuigen werden bezocht. In de laatste afdeeling werd onder meer be zichtigd het model der zoogenaamde Cutter, een soort zandzuiger, welke door de firma Smit te Rotterdam was ingezonden. Bij het vertrek zeide de voorzitter van het centraal bestuur II. M. dank voor de herhaalde blijken van belangstelling in de E.N.T.O.S. Namens II.M. werd door jhr. Hooft Graafland aan den heer Verschure een gift ter hand gesteld om te worden uitgereikt aan het op- zichterspersoneel der E.N.T.O.S. Z. K. H. de Prins, die Woensdag naar Gent gaat voor een bezoek aan de intern, tentoonstelling, wordt Vrijdag op Het Loo terugverwacht. H. M. de Koningin heeft bij haar vertrek uit de hoofdstad aan de burgemeester een bedrag van f 2000 ter hand gesteld voor de behoeftige ingezetenen dezer gemeente en f50 voor het onderling diamantslijpers wedu wen- en weezenfonds alhier. De Koningin en den Prins hebben Zon dagmorgen te Amsterdam den dienst bijge woond in de Nieuwe Kerk. Dr. G. Oorthuijs leidde de godsdienstoefening en hield een preek naar aanleiding van Jesaja 47 vers 4. Zooals gewoonlijk toonde een deel van het aanwezige publiek in deze godsdienstoefening meer een tooneelvoorstelling of iets dergelijks te zien, schrijft de M. C. De „kijklustige eendagsvliegen ter kerkgang" zooals de „Maandag Crt." ze niet onaardig betitelt, toonden hun nieuwsgierigheid nog al hinderlijk, iets wat ze wel nooit zullen af loeren. De ontevredenen in de Christ. Hist, p a r t ij te Zwolle. In de gisteren gehouden vergadering te Zwolle, aldus de M. C., die door ds. van Koetsveld en den heer Bichon van IJselmonde was bijeengeroepen en die door een 40-tal personen word bijgewoond, zette ds. van Koetsveld doel en aanleiding tot de vergade ring uiteen. Spr. keurt de fusie van vrij- anti-rev., chr.-historischen en Friesch-chr. hi- storischen af, doch wat de maat deed over- loopen was het samengaan met de anti-revo- lutionnaire partij. Spreker hoopte, dat deze vergadering tot een ontbinding van de fusie mocht leiden. Dan zou een bond van de drie christ. histo rische partijen kunnen worden opgericht, waarin echter ieder zijn onafhankelijkheid moet behouden. Na do redevoering van ds. van Koetsveld werd de openbaarheid der vergadering opge heven. D. D. en m r. T r o e 1 s t r a. De N. Ct. schrijft De jongste mail uit Indië bracht hier het nummer van het Bat. Hbl. waarin een telegram van 13 Augustus uit Bandoeng voorkomt, melding makende van een telegram van mr. P. J. Troelstra aan het hoofd der Indische partij. Mr. Troelstra zou geseind hebben, dat zjjn partij niet zou gedoogen dat de maat regel van interneering op Douwes Dekker zou worden toegepast. De tijding, dat de leider der S.-D.A.-P. een dergelijke verzekering zou hebben gegeven, kwam ons niet waarschijnlijk voor. Thans blijkt ons evenwel, dat het blad van Douwes Dekker zelf den zakelijken inhoud van het be richt in uitdrukkelijke bewoordingen beves tigt. In het nummer van 13 Aug. van de Expres leest men „Wij hebben de verzekering van den leider van deze partij (de S.-D.A.-P.), dat zijn partij niet gedogen zal, dat een dergelijke straf op E. F. E. Douwes Dekker zal worden toegepast." Vermoedelijk is dus terstond na de opening der Kamerzitting een Ipoging van de sociaal democratische fractie te verwachten om de regeering te bewegen tot het doen intrekken van het interneeringsbesluit. Een anderen zin kunnen wij aan de „verzekering" welke D. D. zegt van mr. Troelstra ontvangen te hebben, niet hechten. Eindelijk heeft Alblasserdam weer een wethouder. De heer A. G. Rijkse verklaarde nadat drie heeren bedankt hadden evenals hij zelf, zich, ten slotte bereid de benoeming aan te nemen. Voor deze benoeming waren echter nog 7 stemmingen noodig geweest. In de vorige raadzitting waarover wij in ons vorig nummer een uitvoerig stuk opnamen, was 24 maal gestemd, zonder resultaat. Beëediging leden Eersteen Tweede Kamer. De beëediging van de nieuw-benoemde leden van de Eerste en de Tweede Kamer zal heden niet door H. M. de Koningin in persoon ten Paleize geschieden. Daartoe door II. M. gemachtigd, zullen do voorzitter der Eerste Kamer en de tijdelijke president der Tweede Kamer (de heer Lief- tinck, als oudste lid in jaren) na in handen der Koningin de eeden te hebben afgelegd, de toegelaten leden in een der eerste vergade ringen van de Kamers de vereischte eeden of beloften afnemen. De leden van de Tweede Kamer, be- ïoorende tot de partijen der vrijzinnige con centratie, zullen, naar het Vad. meldt heden avond een vergadering houden. Een nieuwe par t ij. Onder het bericht van de Limb. Koer. over de laatste oorzaak van de scheuring in de Christelijk-Historisclie partij schrijft De Banier, orgaan ter verbreiding van christelijk-histo- rische beginselen Wij meenen, dat dit bericht niet volkomen juist is, althans niet de hoofdzaak. Waarheid is, dat, zooals wij van den aanvang af ge waarschuwd hebben, de ontstemming is ont staan door de onafwijsbare eischen van antirev. zijde, waardoor de gegroeide Chr.-hist. partij (teruggedrongen op tien zetels) tot betrekke lijke machteloosheid werd verwezen. Dat de meerderheid van het hoofdbestuur hierin (contre-coeur) bewilligde tot behoud der coalitie was de grief en bleef deze ook na de aan neming van het electoraal accoord. E x-m inister Col ij n naar China. De afgetreden minister van oorlog en van marine a. i., de heer Colijn heeft zijn reis naar China aangevangen. In de wachtkamer van het station der Holl. Spoor, te 's-Gravenhag<#, kwamen vele personen uit de regeerings- en ambtelijke en militaire kringen den vertrek- kenden voormaligen bewindsman hun afscheids groet brengen. In het verre Oosten. De op Japansche onderdanen te Nanking gepleegde moord heeft, schrijft de Nederlander, een langen nasleep. De opwinding houdt vooral in Tokio aan. Nu hier en dan daar in de stad worden betoogingen gehouden, waarin uiting wordt gegeven aan de vijandelijke ge voelens jegens China en de regeering tot een krachtig optreden wordt opgewekt. Een paar dagen geleden werd er een vergadering in een der schouwburgen gehouden, die door duizen den personen werd bijgewoond; daar werd de eisch gesteld, dat de regeering troepen naar China zou zenden of dat het ministerie zou aftreden. En eergisteren trachtte een persoon op het ministerie van Binnenlandsche Zaken zelfmoord te plegen, om daardoor zijn verstoordheid over de politiek van den Minister tegenover China te kennen te geven. Waar nu de groote menigte het liefst naar de wapenen zou grijpen, om zich op China te wreken over de gepleegde moorden op land- genooten, daar bewandelt de regeering den diplomatieken weg en wil zij de gerezen moei lijkheden bij voorkeur zonder oorlog zien op gelost. Zij eischt van China een aanzienlijke schadevergoeding voor de achtergebleven be trekkingen der vermoorden, afstraffing der schuldigen en bestraffing van den verantwoor delijken Chineeschen officiervoorts het aan bieden van verontschuldigen door de regeering aan de Japansche regeering en de persoonlijke verontschuldiging van generaal Sjangsjoen, en ten slotte wordt de eisch gesteld, dat deze generaal met. zijn troepen het consulaat te Nanking zal voorbijtrekken. Deze eischen zijn gematigd, wat men aan den invloed van Engeland toeschrijft. Wat nu de eischen ten aanzien van genoemden generaal betreft, wordt de twijfel uitgesproken of hij ze zal inwilligen. En ook zijn i egeering, die over de eischen heeft beraadslaagd, is nog niet zoo dadelijk tot toegeven bereid. Vele Ministers hebben vooral bezwaar tegen de uitvoering van den eisch aan den generaal gesteld. De regeering heeft dan ook in dien zin geantwoord aan de regeering te Tokio en daarbij er op gewezen, dat zij reeds haar leedwezen heeft uitgesproken en bereid is de overige eischen in te willigen. De eischen hadden trouwens, met uitzon dering van dien éénon, betreffende het voorbij trekken van het Japansche consulaat te Nanking, door de troepen van generaal Shaugs- joeu, te Peking, een gunstigen indruk gemaakt. Al eischt nu Japan geen territoriale waarborgen en al dreigt het niet met een militaire be tooging, toch brengt de inwilliging van Japan's eischen een schok toe aan het gezag van President Joeansjikai. Aangenomen mag worden, dat de regeering te Tokio al haar eischen zal handhaven. Voldoet China er niet aan, dan, zoo wordt uit Tokio geseind, is Japan voornemens om tot krachtige maatregelen over te gaan, hoewel veldmaarschalk Jam^gata van oordeel is, dat voor het zenden van troepen naar China de tijd nog niet gekomen is. Thans zijn te Nanking Japansche zeesoldaten ontscheept om de Japansche handelshuizen aldaar te beschermen. BELGIE. Nu de wet tot hervorming van het leger is aangenomen, houdt men zich naar gemeld wordt, in regeeringskringen zeer ernstig bezig met het ontwerpen van plannen voor de vor ming van een oorlogsvloot, waarvoor Koning Albert groote belangstelling moet betoonen. Wel heeft men sedert kort eon Minister van Marine, maar onder diens departement res sorteert uitsluitend de koopvaardijvloot. Als oorlogshaven voor de toekomstige vloot wordt Zeebrugge genoemd. Naar aanleiding van deze plannen wordt er op gewezen, dat België een koloniale mo gendheid is geworden en het derhalve een onhoudbaren toestand is, dat het moeilijk is, dat het moederland niet over de middelen beschikt, om eventueel de verbinding met de kolonie te kunnen verzekeren. Maar tevens heeft België een kustgrens, die verdedigd moet kunnen worden. Sedert Nederland het plan heeft opgevat de Vlissingsche kust te versterken, werd er bij onze Zuidelijke buren herhaaldelijk op gewezen, dat een strategische organisatie tot stand moet komen, welke in staat zou zijn ook liet prestige van België op de Schelde te verzekeren. Men moet, zoo wordt opgemerkt, meester kunnen blijven van den waterweg naar Antwerpen. Het Panamakanaal. LONDEN, 15 Sept. De Times verneemt uit Panama, dat in den Culebra doorsteek opnieuw op twee punten een aardschuiving heeft plaats gevonden. Er zijn ettelijke mil- boenen kub. meters afgeschoven, die den doorsteek versperren en dus verwijderd dienen te worden. Dit kan de openstelling van het kanaal voor de scheepvaart opnieuw vertragen, t De werkzaamheden aan het Panama kanaal zijn thans zoover gevorderd, dat kan worden overgegaan tot terugzending op groote schaal van overtollige werkkrachten. Geduren de October worden 10,000 werklieden naar huis gezonden, de meesten naar Barbadoe. De kiesrechtvrouwen. LONDEN, 13 September. Het station van Kenton in Northumberland is afgebrand. Men heeft een valies gevonden, waarop stond „Asquith is aansprakelijk voor ons verzet, weqdt u tot hem voor de schadevergoeding." De schade wordt op 1000 p. st. geschat. Grieken en Bulgaren. SOFIA, 14 September. Stroemitsa is dooi de Bulgaarsche troepen bezet. De Grieksche commandant weigerde het protocol te teekenen, waarin de verwoesting van de kazernes; de openbare gebouwen en een groot gedeelte van de stad stond opgeteekend. T u r k ij e en B u 1 g a r ij e. LONDEN, 15 'September. De Konstantino- politaansche correspondent van de Times meldt, dat de vredesconferentie van Zaterdag geen bevredigend verloop heeft gehad. De instructies uit Sofia schijnen generaal Sawof aanleiding te zijn geweest om zijn verzoenende houding te laten varen, waarop de Turken van hun kant hun eischen verzwaarden. KONSTANTINOPEL, 15 September. Volgens berichten uit bizondere Turksche bron te Adrianopel, aldus de N. R. C. hebben de Bul garen op een Turksch vliegtuig geschoten, dat boven de Bulgaarsche grens een verken ning deed. Het .toestel werd niet getroffen. De Gumuldzjineezen hebben Bulgaarsche soldaten aangevallen, die in de nabijheid van de stad een positie hadden bezet. De soldaten sloegen hun aanval af. TER NEUZEN, 16 Sept. 1913. Sluiskil. De cocesfabrieken mogen uit een technisch oogpunt, aldus Zelandia, geheel naar de laatste eischen des tijds zijn ingericht, dit echter kan van de inrichting niet gezegd worden wat betreft de zorgen voor de gezondheid der werklieden. In de fabriek, waar ongeveer 350 man werk zaam is, zijn in het geheel geen privaten en ook is er volstrekt geen ander drinkwater te verkrijgen dan dat met een vaatje wordt aan gevoerd, zoodat de behoefte daaraan bij de groote liitte, welke in de fabriek heerscht, zich zeer ernstig doet gevoelen. Ook ontbreekt er voor de werklieden die er dikwijls als een moriaan uitzien, elke ge legenheid zich te wasschen en zich te reinigen. Zondagnacht circa half twaalf brak er, waarschijnlijk door het ontploffen van een nachtlampje, brand ifit in de slaapkamer van den schilder J. H. te Boschkapelle, die met zijn echtgenoote door het knetteren werd gewekt. Door het zeer spoedig aanwezig zijn der brandspuit bleef het vuur tot dit vertrek beperkthet brandde geheel uit. Hun kind van circa drie maanden bekwam zulke hevige brandwonden aan hel hoofdje, en de schilder aan den eenen arm, dat ter stond geneeskundige hulp moest worden ingeroepenmen vreest voor het leven van den kleine. (M. C.) IJzendijke. Bij den landbouwer G. W. Bruijn- zeel was men Zaterdag met de dorschmachine aan 't werk. Een der drijvers kwam daarbij in aanraking met de riem, waardoor hij een der vingers verloor en andere kwetsuren -aan hand en knie opliep. Na een voorloopig verband ter plaatse werd ten spoedigste doktcrshulp gehaald en de ge wonde naar zijn woonplaats Aardenburg ver voerd. IJzendijke. Tengevolge van het raadsbesluit, om een nader onderzoek in te stellen naar den bouw van de Electrische Centrale zijn door B. en YV. twee deskundigen benoemd, de heeren IJzerman en van den Berk, opzich ters bij den bouw van den nieuwen kerktoren,

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2