H. H. Landbouwers IESCBE EIGENBEI! Eau de Cologne Parfumeriën. Ls. van Waesberghe-Janssens, Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Terneuzen. Telegrafische Berichten. A d v e r t e n t i n. Avond-Yakteekenschool. Handelsberichte n. D. SCHEELE Az. G. DEES Jr. F. DIELEMAN. uitsluitend gekocht bij Landbouwers, welke hun geheele gewas door de Friesche Maatschappij van Landbouw is goedgekeurd. „De Zeeuwsch-Vlaamsche Gaper" te AXEL Zaterdag 13 Sept. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 0.39 12.57 1.14 1.31 1.46 1.59 2.13 2.27 2.41 2.53 3.7 3.20 3.33 346 PREDIKBEURTEN. Aangifte van Leerlingen Ondergeteekenden bieden aan van Aanbevelend, DROGISTERIJ is het adres voor en HULST en TER NEUZEN. De Voorzitter brengt nog even de gang dezer zaak in 't midden. Op de vorige vergadering werd te kenngn gegeven een tweede oproeping te doen en wel in de plaatselijke bladen. Dit is geschiedt en de gelegenheid is opengesteld geworden tot 6 Sept. De ingekomen sollicitaties ziin gezonden naar den Directeur en zijn bij B. en W. geweest. De Directeur acht het gewenscht op de voordracht te plaatsen als no. 1 M. Plooijer van Zaandam en om tegemoet te komen aan de be langen van personen te dezer stede alfabetisch te plaatsen als 2, 3 en 4 A. de Kraker, A. Schirris en J. Witte. Uit de gehouden stemming blijkt dat A. Schirris benoemd is met 7 stemmen. Op J. Witte werden 4 stemmen uitgebracht en op M. Plooijer 1 stem. De Voorzitter brengt als nieuw punt aan de orde de verzekering der H. B. S. Van de verschillende ingekomen prijsopgaven was door B. en W. een lijst opgemaakt en aan de leden gezonden. Door een der leden wordt de opmerking gemaakt de verzekering niet te gunnen aan een buitenl. firma. De heer Lensen merkt daartegen op, dat de meeste binnenl. firma's hunne risico herverzekeren bij buitenl. firma's, wat derhalve voor de gemeente geen gewicht in de schaal legt. Besloten wordt om de verzekering op te dragen aan den heer Wijnman alhier voor een tijd van 5 jaar, als zijnde de goedkoopste offerte. 9. Oproeping directeur of leeraar voor de H. B. S. De Voorzitter deelt in 't kort mee de oorzaak voor deze oproeping nl. door het vertrek van den tegenwoordigen directeur wegens zijn vertrek naar Amsterdam De bedoeling van B. en W. is op te roepen tegen 1 December of zooveel vroeger als de benoemde in functie treden kan en 2e iemand op te roepen met doctorale graad. De heer Lensen acht het wenschelijk een op roeping te doen voor een directeur én niet een leeraar die dan later directeur worden kan. Spr. zou dit niet gewenscht achten. De Voorzitter bestrijdt dit als zijnde niet billijk tegenover de thans fungeerende leeraren. De heer Lensen stelt voor een directeur op te roepen met dezelfde bevoegdheden van den tegen woordigen directeur. De heer Dees gaat daarmede accoord doch zou dit willen wijzigen om nl. de oproeping direct te doen geschieden en daarin te vermelden om de sollicitaties in te zenden b.v. vóór 1 Oct. De Voorzitter ontraadt het voorstel. Het voorstel—Lensen, geamendeerd door de heer Dees wordt met algemeene stemmen aangenomen. 10. Instelling van een paralelklasse op de mulo- school. De Voorzitter deelt mede dat do toename der leerlingen op deze school van dien aard is dat het noodig is een paralelklasse in te lichten en daar voor een onderwijzer te benoemen. De heer De Jager merkt op dat hij wanneer hij goed ingelicht is, gehoord heeft dat men bij het aannemen der leerlingen wel eenigzins in strijd ge handeld heeft met de pas vastgestelde verordening waar deze spreekt van 11-jarigen leeftijd en de 6e kl. gepasseerd hebbende. De Voorzitter tracht uiteen te zetten dat niet in strijd gehandeld is met de verordening en al ware het nog dat enkele leerlingen moesten ge weigerd worden die nu aangenomen, zijn, dan nog zou het getal voor de le kl. bedragen 34 of 32, wat nog te veel is om daaraan voldoende onder wijs te geven. De heer De Jager is nog niet geheel tevreden gesteld, waarna de Voorzitter meedeelt de historie van het desbetreffend art. in de verordening en de bedoeling die daarin ligt. Na eenige bespreking wordt het voorstel tot het inrichten van een paralelklasse en het oproepen van een onderwijzer van bijstand aangenomen met 9—3 st. Tegen de heeren De Jager, R. Scheele en D. Scheele. Thans wordt aan de orde gesteld de benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen en boekhouden. Op de voordracht staan als no. 1 de heer B. J. Krijgsman van Rotterdam en als no. 2 de heer O. Mannoury van Vlissingen. Benoemd wordt de heer Krijgsman met 11 stemmen. Het kohier schoolgeld 3e kwartaal 1913 wordt z. h. s. vastgesteld op een bedrag van f 682,06'. Bij de rondvraag vestigt de heer De Jager nog maals de aandacht op deD toestand van de De Jongestraat, daar dit nog niet is veranderd. De Voorzitter zegt dat hunnerzijds over de zaak gesproken is met den ingenieur Walland; hij zal er evenwel op terugkomen. De heer Moggré merkt op dat naar aanleiding van den laatsten brand, de gemeente telkens staat voor groote onkosten, vooral wanneer er bij het einde van den brand wachten moeten uitgezet worden en vraagt of deze kosten niet gedeeltelijk afgewend kunnen worden door in contact te komen met de desbetreffende eigenaren of assurantie firma's. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt van B. en W. in dien geest een regeling te treffen thans is de zaak ter afwikkeling bij het Bestuur der Brandweer. Vandaar ook dat nog geen uit betaling is geschiedt. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voor zitter de vergadering. Nestor Wilmart. Zou men Nestor Wilmart moeten vrijlaten De mogelijkheid bestaat blijkens een bericht in de Matin [van Parijs. Er zou geen delict te ontdekken zijn, waarvoor men den oud bestuurder van „Gent-Ter Neuzen" zou kun nen vervolgen. Want er zijn geen valsche effecten. De effecten, voor het bestaan waar van men hem heeft gearresteerd, hebben de vereischte handteekeningen en de Maatschappij erkent dit. Alleen is de uitgifte ervan niet goedgekeurd in een vergadering van aandeel houders, daar deze niet is bijeengeroepen. De geleende 7Va millioen francs zijn gestort in de kas der Maatschappij, die ongeveer de helft ervan heeft betaald aan bemiddelaars. Wil mart zelf heeft niets gestolen en geen valsche stukken vervaardigd Aldus de Matin. Afpersing. De koopman en winkelier Van E., uit Nieuwe Tonge werd ongeveer een maand geleden op de Zeevischmarkt te Rotterdam aangesproken door een als heer gekleed persoon, die zich voor politieman uitgaf en den buitenman, om dat hij volgens hem niet behoorlijk gekleed uit een urinoir kwam, mededeelde, dat hij zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de Zedelijkheidswetten. Door zijn beslist en angstaanjagend optreden wist de zoogenaamde politieman Van .E. zoo te overbluffen, dat deze zich al heel spoedig bereid verklaarde geld te geven om bemoeienissen der politie te ontgaan. Hij bood f 25, doch dit was den „politieman", bij' wien zich inmiddels een handlanger ge voegd had, niet voldoende. Het slot was, dat de buitenman bij eenige handelsvrienden hier ter stede een bedrag van f 630 leende en dit, om van moeilijkheden met de politie af te zijn, aan de beide mannen afstond. Den vorigen Zaterdag vervoegde zich ten huize van genoemden Van E. te Nieuwe Tonge de man die hem het eerst op de Zeevisch markt, alhier had aangesproken. Dij vroeg van E. te spr.eken na zijn kaartje afgegeven te hebben, waarop stondA. Blokland, in specteur van politie, en hij deelde mee, dat de zaak nog niet uit was, en |dat er meer geld moest komen. Er werd afgesproken, dat men elkaar Woens dag op de Groote Markt te Rotterdam zou ontmoeten, waar de beangstigde Van E. ander maal geld en wel f500 zou verstrekken. Tot nadenken gekomen en zich toch feitelijk niet bewust eenige misdrijf gepleegd te hebben, besloot Van E. evenwel, vóór naar Rotterdam te gaan, raad in te winnen. Het gevolg hier van was, dat de politie in den arm werd ge nomen. Een inspecteur en een rechercheur stelden zich in een huis aan de Groote Markt verdekt op. Vooraf was afgesproken, dat Van E. een bankbiljet van f 10, waarvan het nom- mer was genoteerd, aan een van de afpersers zou overhandigen, als er om geld gevraagd werd. Op den afgeproken tijd verschenen de beide mannen Woensdag op de Groote Markt, waar Van E. hun reeds wachtte. Zij knoopten een gesprek met hem aan, en Van E. over handigde aan een hunner het bankbiljet van f 10. Toen kwamen de echte politiemannen te voorschijn, en onmiddellyk zetten de af- dreigers het op een loopen. Maar zij werden gegrepen, een op den Middensteiger en de ander op de Wijnhaven. Het zijn J. C. V., uit Dordrecht, en W. M. S., uit Amsterdam, twee scharrelaars, die zich al eenigen tijd in een logement in de Tweede Lombardstraat hebben opgehouden. Een hunner werd in het bezit van het bewuste bankbiljet van f 10 gevonden. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Na instructie heeft de rechter-commis- saris te Heerenveen last gegeven tot opsluiting in de gevangenis aldaar van W. D., gewezen directeur der Algemeene Friesche Onderlinge Assurantie-maatschappij, verdacht van ver- duistering. D. leefde voor zijn stand zeer rijk, wat algemeen de aandacht trok. Hij was vroeger politieagent in Den Haag en werd gepensionneerd wegens letsel in en door den dienst bekomen. Het bedrag van de ver duisterde gelden is nog niet bekend. De jachtopziener Van den Kerkhof, on geveer drie weken geleden onder Moergestel, levensgevaarlijk door een strooper in de borst getroffen, is Dinsdag in het ziekenhuis te Tilburg bezweken. Een spion gegrepen Men meldt uit Beverwijk aan de O. H. Ct. Een bijzonder angstwekkend gerucht ging hier rond. Nauwelijks was Beverwijk garui- zoenstad geworden, of de buitenlanders waren zich bewust geworden van het ernstige ge wicht, dat deze bezetting in den vervolge in onze landsverdediging zou innemen. Er werd dan ook met bijzondere zorgvuldigheid over deze vesting gewaakt. Daar verstout zich echter de fotograaf B. op verzoek van eenige militairen eenige typische opnamen van aardappeljassen enz. te willen maken. Nauwelijks aan het fort, wordt hem gelast zich te verwijderen. De heer B. trok daarop met de militairen het vrije veld in. Eerst werd hem bevolen 500, daarna 1000 M. uit het fort te blijven. De heer B. vond het toen beter met de militairen een boerderij binnen te gaan en daar eenige opnamen te doen. Doch hooger gezag loerde op hem en bp weg naar huis wilde men zijn toestel in beslag nemen. Hiermede niet tevreden, hield men den heer B. zelf aan en bracht hem naar het politiebureau. Hier werd het toestel onder bewaking gesteld, dank zij de tusschenkomst van den burgemeester, Dinsdagmorgen de heer B. onder toezicht in zijn eigen atelier de op namen mocht ontwikkelen. Ofschoon hier soms wel met wat te groote dienstijver door sommigen is opgetreden, neemt men gelukkig het geval nogal van de vroolijke zijde op. Intiisschende vijand zij gewaarschuwd Men laat hier niet met zich spotten. Dinsdagavond is de werkman D. v. d. B. op de werf van den heer W. Schram te Bolnes tusschen twee schepen gevallen. '.Hevig in- en uitwendig gewond werd hij opgenomen en thuisgebracht. Spoedig daarna is hij overleden. H. M. de Koningin heeft f 100 geschon ken aan de Kon. Nederl. Bond van Oud-Onder officieren voor het te stichten rust- en vacantie- oord. Brand in het Blaauwhoedenveem. De verschillende goederen, die door den brand zijn vernield of door het water geheel of nagenoeg geheel zijn bedorven, waren aldus verzekerd De aanwezige cacaoboonen en poeder voor de firma Van Houten te Weesp voor 1 milli oen gulden. Een hoeveelheid cacaoboter van de zelfde firma voor f 100,000. Een voorraad tabak van de firma Crone, te Amsterdam voor f 600.000. Een voorraad tabak van de firma Frowein te Arnhem eveneens voor f 600,000. Een partij rijst voor f 200,000. Verder zijn nog verschillende andere goede ren waaronder een groote hoeveelheid kapok, door het Blaauwhoedenveem verzekerd voor f410,000. Daarbij komt nog de waarde van enkele kleinere partijen koopmansgoederen en die van het gebouw, waaronder de verzekerde waarde ongeveer komt op drie millioen gulden. De gezamenlijke assuradeuren hebben een commissie benoemd tot regeling van de schade. In deze commissie hebben zitting voor de Hollandsche maatschappijen de heer Last, voor de Engelsche maatschappijen de heer Breiten- stein en voor de Duitsche maatschappijen de heer D'rouven. Woensdagmiddag is in het Wijlermeer nabij Beek (Geld.) een jongen uit het Duitsche plaatje Zyfflick verdronken. De jongen, zekere B., vermaakte zich met het schommelen op een wagen, welke aan den waterkant stond. De wagen kantelde. De jongen viel te water en verdronk. Door een eigenaar van groote boom gaarden werd een dienaar van politie eener Zuid Limburgsche gemeente opgedragen een extra oog te houden op zijne boomgaarden, waaruit zooveel fruit ontvreemd werd. Een rijksdaalder verwisselde op dat oogenblik van eigenaar. Wie beschrijft echter de verbazing van dien eigenaar toen hij Donderdagmorgen met nog twee personen in de weide kwam en den politieman in een boom zag zitten, die zich onledig hield met appelen af te schud den, terwijl zijne vrouw ze opraapte. Onlangs is in den ouderom van 78 jaar op zijn landgoed in Durham overleden de heer Joseph Errington, bookmaker. Het blijkt nu, dat hij een vermogen nalaat van p. st. 123,662. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f2,40 a f2,50. Zeeuwsche Bonten f2,70 a f2,80. Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2,70. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,90 a f 2. IJpolder Eigenheimers f 1.40 a f 1.50. Eigenheimer Hillegommers f2,75 a f3, Andijker Blauwen 1'2,40 a f 2,50._ Hillegommer kralen f2.50 a f2,75. Duinzand Eigenheimers f3,75 a f4,--. Duinzand Kralen f3,50 a f3,75. ANTWERPEN, 11 Sept. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,60, per Sept. fr. 25.60, per Febr./Maart 1914 fr. 26.50. TER NEUZEN, 12 Sept. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.60. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.70 a f 47.721/»- Engelsch per „12— „„12—. MIDDELBURG, 11 Sept. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk Handel traag. Kroonerwten f 1 lager, overigens onveranderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,72Va' a 0,77Va, voor particulieren ƒ0,80 per Va kilo. Eieren f 4.70, voor particulieren 5.10 per 100 stuks. DAGEN. n n n n n n Voorm. Nam. ZONDAG 14 SEPT.11913. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Prof. Bouwman, Hoog leeraar te Kampen. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lainmertsma. Axel B 9 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M- de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande Geen dienst. Aardenburg 9 uur pg J5rajns Van Axel. Breskens 5'/i uur J Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur. Ds. Hugenholtz. Axel 9 uur, en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 51/, uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 51/, uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Afd. v/d Christelijke Werklieden-Vereeniging te TER NEUZEN. vóór of op 27 SEPTEMBER 1913, bij een der ondergeteekenden. Aanvang van den cursus 1 October. J. A. MEERTENS Jr., Voorzitter. N. J. ACKE, 2de Secretaris. Pootgoed Middelburg. Heden werd ter Arrond. Recht bank alhier geëischt tegen J. K. te Hoek wegens mishandeling f 25 of 25 dagen hech tenis. Tegen P. M. te Sluiskil wegens verzet tegen de politie 1 maand gevangenisstraf. Noordwijk. De ontvluchtte gemeente ont vanger is teruggekeerd. Hij was eenige dagen te Parijs geweest. Het tekort der kassen is aangezuiverd. Amsterdam. Toen de Koningin heden naar Entos ging voer de boot langs de ruïne van de verbrande bootpakhuizen van .Blauwhoede veem. Prinses Juliana is hedenmorgen weer in het Vondelpark aan het spelen geweest. Kiel. De orkaan die het luchtschip L. I vernield heeft in de Oostzee, heeft nog meer slachtoffers geëischt. Op de plaats des onheils is een wrak gevonden. Berlijn. In Borg bij Berlijn is de vlieger Lorenz met zijn ee'ndekker naar beneden gestort en op slag gedood. Rome. Een trein met Katholieke gymnasi asten is te Pisa gebombardeerd geworden met stukken ijzer, waardoor 21 turners gewond werden. AMSTERDAM, 11 Sept. 1913. Lijnolie Oct. f26'/», Oct./Dec. f261/,, Jan./April f 273/a. Mei/Aug. f28. Suiker prijshoudend, Sept. fll7/s en Oct./Dec. fll te koop, Jau./Maart f li1/, geboden. Aanbevelend, WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, Koopt en verkoopt Belgisch en ander vreemd geld tot de hoogste koersen, alsmede binnen- en buitenlandsche Wissels en Cheques.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3