Buiteiilaiidscli Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. .Onder degenen, die H.M. hun opwachting maakten, werd o. a. opgemerkt de heer Th. 11. de Meester, directeur van de „Zeeland" te Middelburg. BELGIË. „De Waalsche Furie." De Vlaamse he Gazet' schrijft „De Vlaamschhaters der „Flandre" hebben de verwaandheid aan de Vlaamsche bevolking in het algemeen en aan de Vlaamsche leiders in het bijzonder raad te willen verstrekken. Dit noemt men inderdaad de schaamteloosheid wat verre drijven. Tot stichting der komende geslachten druk ken wij dit meesterstuk van de „Flandre" over „Wij meenen de aandacht onzer Vlaamsche vrienden te moeten vestigen op de gramschap en de verbittering die in Wallonië heerschen. Dat ze zich wel inprenten dat deze gevoelens eene oorzaak hebben en grondig nadenken over de rechten, over de gevoelens, over de kitteloorigheid van een ieder. „Men verlieze uit het oog niet, dat de Waal- sche terugwerking zeer levendig is en het derhalve betaamt, gematigd eri beperkt te zijn, wanneer nieuwe Vlaamsche eischen worden gesteld. „Vooral dat, naast de rechten der Walen, ook nog de rechten der Vlamingen moeten geëerbiedigd worden, die verlangen voort te gaan het Fransch te schrijven en te spreken, naar de traditie van Artevelde, van Rubens, van Marnix en andere groote Vlamingen." Zou men niet wanen rechtstaande te droomen, als men zooiets leestMen schermt hier voort durend met de rechten der Walen, maar met de rechten van het Vlaamsche volk, waar blijft men daarmeê Heeft iemand in 't WTaalsche kamp, gesproken van de vergramming en verbittering, die in 't hart der Vlamingen gedurende 80 jaar zich heeft opgehoopt, terwijl ze als echte paria's in hun land weiden behandeld Wij, Vlamingen, hebben reden en groote reden tot klagen, niet de Walen. Men keere dus de rollen niet om De taalkwestie is niet opgelost, omdat men ons heeft toegeroepen: „Nu is het genoeg! Alles wat ge redematig kondet vragen, hebt ge verkregen 1" Wij zeggen en herhalen, dat de Walen mis leid en bedrogen worden door degenen die ze voorstellen als onderdrukt, vernedert en gekleineerd door de Vlamingen Men bedriegt hen wetens en willens met hun voor oogen te houden, dat ze gaan opge slorpt worden door het Vlamingendom en het brood van bun bord zullen zien wegnemen, indien ze niet in opstand komen De tafelspringers, die de Waalsche hanen- beweging hebben ontketend, om er zoo een politieke wipplank van te maken, mogen zeggen dat ze alles behalve fraai werk hebben ver richt. Zij hebben in Wallonië de laagste ge voelens van zelfzucht opgewekt, alleen omdat zulks past in hun kraam. Gelukkig zijn er in Wallonië nog lieden met gezond verstand, die den bluf en de blikslagerij van politieke koordedansers naar waarde weten te schatten. Wij, van onzen kant, stellen alle welmee- nende Belgen op hun hoede tegen de honderd voudige leugens, die naar aanleiding van de Waalsche furie te Bergen het land worden ingezonden. Het feit zelf, namelijk, dat Vla mingen werden mishandeld omdat ze in hun eigen taal hadden durven roepen „Leve de Koning! „Leve België!", wordt verdraaid en verknoeid of verzwegen. Maar daarrond wor den leugens geweven, om een kolenlosser te doen blozen. Zoo wist een ernstigliberaal blad van Brussel te vertellen, dat tegen de Waalsche beweging nu ook, in 't hartje van Wallonië, een Vlaamsche beweging wordt in 't leven geroepen door de klerikalen. En een dergelijke dwaasheid verschijnt in een „ernstig" blad wat vertellen de andere bladen dan niet, waarin kortzichtige Vlaamsch haters ten toon geven FRANKRIJK. De verbroedering van de beide volken aan weerszijden van „vader Rijn" is nog altijd zoek, en wij vragen ons af, of zij wel ooit zal komen. Andermaal is in Nancy een Fransch- Duitsch incident voorgevallen. Tengevolge van de noodzakelijke uitbreiding der militaire inrichtingen, nu 'de wet op den driejarigen diensttijd is aangenomen, komt men* werk krachten te kort, zoodat men deze uit het buitenland laat komen. Zoo kwam het dat in Nancy Franschen, Duitschers en Italianen aan een en hetzelfde werk bezig waren. Dat ging. Maar toen de Duitschers voor het Fransche leger beleedigende liederen zongen en ook de Franschen persoonlijk beleedigdeu, wat niet alleen jammer was maar ook zeer is af te keuren, had men de poppen aan het dansen. Het kwam gelukkig niet tot een vechtpartij, doch de Franschen en Italianen wilden niet langer met de Duitschers samenwerken en legden den arbeid neer. Om alle moeilijk heden te voorkomen, nam de aannemer het verstandige besluit om de Duitsche werklieden, in het geheel een kleine honderd man, gedaan te geven. CHINA-JAPAN. In buitenlandsche kringen te Peking heerscht ernstige bezorgdheid over de door Japan aan te nemen houding naar aanleiding van den moord op Japanners te Nanking. Geheel zonder grond is die bezorgheid niet, wanneer men bedenkt, dat er in Japan en vooral te Tokio de grootste ontstemming heerscht tegenover China. Wij hebben er Dinsdag iets van medegedeeld, en het trekt hierbij vooral de aandacht, dat de politie in de hoofdstad hoegenoemd niets heeft gedaan om de volksbetoogingen tegen te gaan. Uren lang voerden sprekers uit het volk het woord om een oorlog van Japan tegen China te be pleiten, zonder dat de politie optradzelfs werd aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken een deputatie uit' de betoogers ont vangen. Intusschen heeft de Minister president aan eenige politieke deputaties medegedeeld, dat de regeering niet van plan was om tot een mobilisatie over te gaan, maar de Chineesche problemen met allen ernst behandelen zou. De Schipbreuk van de L i. BERLIJN, 10 September. Naar de ochtend bladen opmerken, is de vernieling van het marine-luchtschip L I bij Helgoland, het eersfe ongeluk, aan een Zeppelin-kruiser overkomen, waarbij menschen het leven gelaten hebben. Het luchtschip heeft, vlak voor het ongeluk gebeurde, een dradeloos telegram verzonden met het bericht, dat het tengevolge van den storm een landing op het water moest vol voeren en om hulp vroeg. De manoeuvres van de vloot voor de volle zee worden, naar verluidt, voortgezet. Door de koude, waarin het luchtschip zich al ettelijke uren had opgehouden, was het volumen van het gas sterk ingekrompen. Bovendien waren tengevolge van het varen hoog in de lucht ongeveer 2400 kubieke meters gas verloren gegaan. Het gewicht van de bemanning ging ten slotte de draagkracht van het luchtschip te boven en het daalde met vervaarlijke snelheid. Ten gevolge van die verminderde draagkracht gehoorzaamde het schip niet op de gewone wijze aan de horizon tale stuurinrichting en ten slotte plofte het met een snelheid van tusschen de 20 en 22 M. in de seconde in de Noordzee. Na den val bleven de schuitjes weliswaar nog eenige seconden boven water, maar daarna werden zij door het gewicht van het metalen geraamte en van het hulsel, dat water opzoog, onder den waterspiegel gedrukt. Morgen zal men moeite doen, om het lucht schip, zoo mogelijk, te lichten. TER NEUZEN, 12 Sept. 1913. Voor het wagentje van den zieken jongeling waarvan we in ons vorig nummer een adver tentie plaatsten is tot nog toe ingekomen Van A. f2,50; Z. Z. f 1,—O. f 1,—S. v. L. f 1,Mej. d. S. f 1,en N. N. f2,-. De Unie-collecte ten voordeele van h^t Suppletie-fonds der Chr. school in de Jozina- straat alhier heeft dit jaar opgebracht f 103.50. Het vorig jaar bedroeg deze collecte f 130.16. De St. Ct. bevat de statuten van de N.V. van Wijck's meelhandel te Ter Neuzen, opge richt door de heeren P. van Wijck te Ter Neuzen, J. Dieleman Pz. te Zaamslag, P. Au- gusteijn te Axel, A. de Feijter Jz. en J. van Wijck Pz. te Ter Neuzen en werkend met een kapitaal van f 40,000 waarvan f 17000 is ge plaatst en volgestort. In de afdeeling paarden van de Land bouwtentoonstelling te Den Haag werd de le prijs toegekend aan de hengstenvereeniging „De Toekomst" te Axel, vijfde prijzen aan Emiel Bon te Sluis en de Abdaalsche hengsten vereeniging te St. Jansteen. Eervolle vermel dingen verwierven B. C. Puylaert te Zuiddorpe en L. J. Aernaudts te Sluis. Een eervolle vermelding kreeg W. J. Aer naudts te Sluis, een derden prijs Aernaudts voornoemd, een vierden prijs J. van Dixhoorn te Axel. Onder St. Jansteen is een man, die op een met steenen geladen wagen was gezeten, in slaap gevallen, waardoor hij van den wagen viel, welke hem over het geheele lichaam reed. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Donderdagmorgen vertrok naar Vlissingen per Prov. stoomboot een detachement vesting art. uit Ter Neuzen ter sterkte van een serg.- maj., 1 sergt. en 14 man. ter begeleiding van 2 kanonnen welke per spoor naar Geertruiden- berg werden vervoerd, 's Middags keerde het detachement weder terug. De met het oog op de landbouwfeesten gisteren vertrokken extratrein naar Den Haag vervoerde van Vlissingen 2 reizigers, Middel burg 297, Noord Kraaijert 12, Arendskerke 13, Goes 172, Biezelinge 22, Vlake 229, Krui- ningen 118, Krabbendijke 82, Rilland 2,Wouw 150, Zevenbergen 112. Totaal 1211 reizigers. Twintig rijtuigen liepen in den trein. M. C. Middelburg Alhier tracht men te komen tot oprichting van een coöperatieve ijsfabriek. Men zou gaarne een fabriek zien verrijzen van minstens 20 tot 22 duizend gulden, waar van de machines 10 tot» 12 duizend gulden kosten, terwijl deze vijftien tot twintig duizend staven kristalijs per jaar moet kunnen ver vaardigen. Middelburg. In de gisteren gehouden ver gadering van de centrale anti-rev. kiesvereeni- ging zijn voor de Prov. Staten in het district Middelburg candidaat gesteld iu de vacature-II. P. den Bouwmeester, II. R. Struve, Middelburg in de vacature-S. Louwerse, W. Melis, Se- rooskerke. Gereformeerde Kerken. Beroepente LangerakJ. Meijer te Bie- rum; te Pieterburen (Gr.) C. Bouma, cand.* te Groningen. Bedanktvoor Nieuwendijk, II. II. Schoe- makers te Alblasserdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen (le pred. pl.) K. van As te Moercapelle te Sybrandaburen (toez.) J. Swart te Purmerte HoogmadeF. L. Haitjema, cand. te Rozendaal. Bedanktvoor Ooltgensplaats door P. de Looze te Waarder. Chr. Geref. Kerken. Bedanktvoor Werkendam J. W. Polman te Hoogeveen voor Noordeloos: A. H. Berk- hoff te Leeuwarden. In verband met het niet plaatsen van den naam van dr. J. Th. de Visser op de beide drietallen, opgemaakt ter voorziening in de vacatures-ds. Vos en ds. Van der Horst te Amsterdam, heeft een lid van een der kerkelijke kiesvereenigingen bij dr. De Visser te 'sGra- venhage een bezoek gebracht. Bij dit onder houd zoo meldt men aan de Nieuwe Ct. deelde dr. De Visser mede, dat hij gaarne weer predikant wilde worden en dat een eventueel uitgebracht beroep naar Amsterdam zou worden aangenomen. Ook heeft dr. De Visser de verzekering gegeven, in dat geval dadelijk te zullen bedanken als lid van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie. (Van onzen Landbourv-Medcm erker.) Over de chilisalpeter-prijzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de eerste plaats iets over het gehalte aan stikstof van het chilisalpeter. Wanneer chilisal- peter scheikundig zuivere salpeterzure natron was, zou het op 100 K.G. hoogstens kunnen bevatten ,00/85 X II K.G. 168/i7 K.G. stikstof, dus nog geen 16'/j K.G. De jongeren onder de lezers, die een beetje scheikunde kennen, herinneren zich, dat salpeterzure natron kan voorgesteld worden door Na N O3 en dat de atoomgewichten zijn Na 23, N 14 en O 16 op 23 -f 14 3 X 16 85 K.G. salpeterzure natron vinden we dus 14 K.G. stikstof. De bovenstaande berekening kunt ge nu begrijpen. Daar chilisalpeter 95 °/0 zui vere salpeterzure natron bevat, kunnen we dus als basis voor het stikstofgehalte van chilisalpeter aannemen lö'/j bestaat niet. De prijzen varieeren meer dan het gehalte. Zij hangen af van den tijd, waarop en waartegen men koopt. Verder is het chilisalpeter een artikel, dat aan markt- en beurskoersen onderhevig is, welke koersen weer samenhangen met den aanwezigen voorraad enz. Op het oogenblik [Augustus 1913] is de prijs van het chilisalpeter, aanstonds beschik baar te Rotterdam fl 12.12 (10.10 per 50 K.G.) en voor Sept.-Oct.-levering 11 12.21. Maar de prijzen zijn verleden jaar heel wat hooger geweest, soms tot fl 14 toe. Daar staat echter tegenover, dat ze wel eens veel lager waren dan fl 12. Wanneer we op het oogenblik de prijzen van eenige der belangrijkste stikstofkunstmeststolïen vergelijken met hun gehalte, dan komen we tot het resultaat, dat 1 K.G. stikstof van Chilisalpeter kost frs 1.57 fl 0,75 Zwavelz. amm. frs 1,61 fl 0,77 Kalksalpeter frs 1,57 fl 0,75 Kalkstikstof frs 1,82 fl 0,87 Wanneer het chilisalpeter ongemalen is, kan men het gemalen vragen met een prijsverhooging van f 0.24 (dus een kwartje) per 100 K.G. Het ge beurt tevens, dat de zakken ongeregeld zijn. Men kan dan eerst het chilisalpeter laten overzakken in balen van 100 K.G. Gewoonlijk rekent men ongeveer 7'/j ets per 100 K.G. Men ziet dus, dat het chilisalpeter, gerekend per K.G. stikstof niet van de duurste, doch van de goedkoopste stikstof meststoffen is, gewoonlijk heeft de verhooging in prijs van de eene stikstof meststof invloed op den prijs der andere, zoodat het duurder worden van de eene ook stijging in prijs van de andere ten gevolge heeft. En, wanneer men op verschillende tijden de prijzen berekent, komt men tot de con clusie, dat het chilisalpeter over de geheele lijn het goedkoopst is. Zitting van Donderdag 11 Sept 1913. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heer Wieland. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde 1. Beëediging raadsleden. De herkozen leden de heeren Lensen, R. Sclieole en Donze en het nieuw gekozen lid de heer D. Scheele worden binnengeleid en leggen in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht de heeren geluk en zegt dat het geen gemakkelijke taak is aan het hoofd van een gemeente te staan, vooral ook van deze gemeente, waar we aan den -vooravond staan van belangrijke gebeurtenissen en gij geroepen wordt te werken in het welzijn en de ontwikkeling van deze plaats. Niet alleen dient de Raad leiding te geven, doch is geroepen de rust en welvaart te bestendigen. Het worde u gegeven de noodige kracht en wijsheid te ontvangen om tot bloei dezer gemeente mede te werken, een ieder naar de mate zijner gaven en krachten. Spr. verzoekt den heeren thans plaats te nemen. 2. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden daar deze niet tijdig rondgezonden zijn. Naar aanleiding dier notulen wil de Voorzitter nog een kwestie ter tafel brengen. Dit betrof de vaststelling van het Huish. Reglement der H. B. S. en wel art. 1. Hierin zou nog een redactie wijziging moeten geschieden en stelt voor die te doen. Z. h. s. wordt de wijziging aangebracht. 3. Ingekomen stukken. a. Verslag van den Kamer van Koophandel. Dit wordt ter inzage van de leden gelegd. b. Schrijven van den heer K. Duizendstra, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S- alhier, waarin hij zijn dank betuigt voor zijne benoeming. Aangenomen voor kennisgeving. c. Missive van Ged. Staten, berichtende de goed keuring van het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. d. Adres van het uitkeeringsfonds „Hulp in Nood" waarin het met dank bericht het genot van f 60 subsidievoorts vraagt het verhooging dier subsidie, daar het niet beantwoorden kan aan het doel om een hooger bedrag uit te keeren. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres aan gehouden om bij de a s. begrooting te worden be handeld. e Missive van Ged. Staten, waarin zij berichten dat het hun wenschelijk voorkomt, naar aanleiding van onregelmatigheden, dat in de reglementen van burgerlijke en gemengde instellingen van welda digheid de uitdrukkelijke bepaling voorkomt, dat de kas en de boeken van hen, die met het geldelijk beheer belast zijn, ten minste eens per jaar door of vanwege B. en W. worden opgenomen. Op voorstel van B. en W. zal een dergelijk art. nog toegevoegd worden aan het pas goedgekeurde reglement van het Burgerlijk Armbestuur. f. Schrijven van den heer Van Dixhoorn, hoofd van school B, waarin hij bericht dat hij vernomen heeft dat bij de verandering zijner school in een school voor gewoon lager onderwijs op 1 Sept. a.s. het salaris tot nu toe door hem genoten, ten gevolge van de vermindering van het aantal on derwijzers met f 50 verlaagd zal worden dat, toen het hoofd van school C onlangs in een dergelijk geval verkeerde, diens salaris niet verminderd is geworden dat een dergelijke gunstige beschikking ook genomen is ten opzichte van het hoofd van school A, zelfs nog voor deze in functie getreden is dat het salaris van ondergeteekende als hoofd van het m. u. 1. o. steeds veel minder bedragen heeft dan het hoofd der nieuwe m. u. 1. o.-school ont vangen zaldat hij meent door zijn trouwe diensten gedurende lange jaren aan de gemeente bewezen, niet minder aanspraak op eene gunstige beschik king te hebben dan zijn collega's en verzoekt daarom zijn salaris vast te stellen op een bedrag niet geringer dan de jaarwedde, tot nu toe genoten. De Voorzitter stelt voor dit schrijven door te zenden naar B. en W. om bericht en raad. Alzoo besloten. g. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit, houdende aanvulling van het besluit van 18 Juli betreffende regeling der jaarwedde van een aan de school voor m. u. 1. o. te benoemen onderwijzer. Aangenomen Voor kennisgeving. h. Idem van Ged. Staten berichtende dat zij niet kunnen overgaan tot goedkeuring van het kohier schoolgeld 2e kwartaal daar er in de op telling enz. eenige fouten zijn. De Voorzitter zegt dat die abuizen zullen ver wijderd worden en daarna opnieuw aangeboden zal worden aan Ged. Staten. 4. Gratificatie onderwijzend personeel aan school D. De Voorzitter deelt mede dat er -destijds besloten is aan genoemd personeel voor het verrichten van buitengewone diensten gedurende 15 Jan.17 Maart 1913 een gratificatie toe te komen van 25 gulden, te verdeelen onder de drie leerkrachten. Dit be sluit is opgezonden naar Ged. Staten en deze heb ben bericht dat zij dit besluit niet kunnen goed keuren omdat de belooning van ieder afzonderlijk niet meegedeeld wordt. Bovendien vinden zij het bedrag te gering. B. en W. stellen nu voor dat besluit in te trekken en voor te stellen aan het hoofd, de heer Risseeuw toe te kennen f 25 en aan den onderwijzer N. Imandt en de onderwijzeres J. S. Nijssen ieder f 15. Alzoo wordt besloten. 5. Verzoek van hoofd D om uitbreiding personeel aan die school. Uit een schrijven van het hoofd dier school blijkt dat de schoolbevolking steeds stijgende is. Op 15 Jan. was de bevolking 69 jongens en 67 meisjes 126 leerlingen en thans 77 j. -j- 76 m. 153 leerlingen. Hij herinnerde er aan dat hij, betreffende de vacatures Klots en Tauber geadviseerd heeft om een vacature te vervullen daar hij het zeker achtte dat daar een Kathol, bijz. school zou komen. Hier van hoort hij echter niets. Inplaats van vermin dering der bevolking wordt het getal steeds hooger zoodat het niet onmogelijk is dat het getal voor de winter 170 bedraagt. Daarom geeft hij in over weging het getal leerkrachten te brengen op 4 en een oproeping te doen voor een onderwijzeres. De Commissie van toezicht adviseert tegemoet te komen aan dit verzoek door de benoeming van een tijdelijke onderwijzeres. Deze leerkracht ware misschien te vinden zegt de Comm. onder de met I Aug. en 1 Sept. vrij komende aan school A. en B. Na eenige discussie hierover wordt besloten deze zaak aan te houden en de regeling daarvan aan B. en W. over te laten. 6. Aangaan geldleening. B. en W. vragen machtiging tot dekking der meerdere kosteu van oprichting en inrichting eener H. B. S. en school voor m. u. 1. 'oaan te gaan een geldleening van f 5000 tegen ,ten hoogste 4Vj af te lossen in 25 jaren. De heer De Jager vraagt of dat bedrag voldoeude zijn zal en of dit een aparte leening wordt, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Z. h. s. wordt de machtiging verleend. 7. Wijziging begrooting 1913. De Voorzitter licht toe waarvoor de wijziging dient te geschieden, waarna deze z. h. s. wordt aangenomen. 8. Benoeming amanuensis-congierge. De heer Lensen vraagt of deze, daar er nog geen instructie is, benoemd wordt op nader vast te stellen instructie, wat de Voorzitter bevestigend beant woordt.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2