Biimenlaudsch Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Tydeman bedoelde precies betzelfde als wat we thans van Minister Treub wachten mogen Staatspensioen voor alle honorabele, 70-jarige behoeftigen. Welnu, hoe oordeelde het Kamerlid Treub over dit tweede gedeelte van het stelsel-Tyde- nian, dat naar het schijnt straks het stelsel-Treub zal genoemd moeten worden We zullen het letterlijk afschrijven zooals het op blz. 378 der Handelingen is te vinden. Daar zei de heer Treub Wat is nu het groote gevaar van het stelsel van den heer Tydeman of van alles wat in dezen geest zal worden gedaan P Dat men zal beginnen met invoering van die zeer beperkte staatspensioneering. die verbeterde armenzorg voor ouden van dagen. Men zal dan zoo schrikken van wat men heeft te betalen, dat er in jaren op het gebied van de sociale verzekering niets meer gebeuren zal. Dat is voor mij, wat het financiëele gedeelte betreft, het onoverkomelijke bezwaar tegen dat stelsel en tegen de staatspensioneering. Ik heb heel wat bezwaren van socialen aard ont wikkeld en als ik voorts zie, dat men op één kaart zooveel zet, dat, wanneer de uitgaven daarvoor gedaan zjjn, men zal terugschrikken en niets meer over zal hebben voor de andere uitgaven, die op sociaal gebied door den staat moeten worden gedaan, dan kan ik daar niet met medegaan." Zoo oordeelde het Kamerlid Treub. Zullen we het nu toch waarlijk zien gebeu ren, dat een man als Mr. Treub, als Minister voorstelt, wat hij als Kamerlid verwierp, om dat er een onoverkomelijk bezwaar aan ver bonden is Zullen we Minister Treub hooren verdedigen, wat het Kamerlid Treub veroordeelde P Zoo'n ommekeer binnen een jaar tijds, dat zou een politieke reuzen-zwaai zijn 1 We moeten het zien en hooren, vóór we het van Mr. Treub gelooven. O. G. v. d. VI. in de Rotterdammer. Deze omschrijving gaf Mr. Tydeman zelf en werd door Mr. Treub aangehaald op blz. 375 der Handelingen. Weer een nieuwe partij De heeren C. E. van Koetsveld en C. J. A. Bichon van IJsselmonde richten in het predik beurtenblad te Amsterdam een oproep tot degenen die, hoewel instemmend met de Chr.-hist. en Anti-rev. beginselprograms, zich niet kunnen vereenigen met organisatie, tactiek en leiding van deze partijen, om op 15 Sept. a. s. te Zwolle bijeen te komen. De sluiting der Kamer. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September, des namiddags te drie uur. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd zich op vermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. (Stct.) H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond ten Paleize in Den Haag, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken a. i., mr. Cort van der Linden, in bijzonder gehoor ontvangen den nieuwbenoemden gezant der Vereenigde Staten van Mexico, den heer C. Pereira, die tegelijk met de terugroepings- brieven van zijn ambtsvoorganger, den heer Grmboa, benoemd tot minister van buiten landsche zaken in Mexico, zijn geloofsbrieven heeft aangeboden. Hedenmiddag om ongeveer 1 uur hoopt H. M. de Koningin te Amsterdam aan te ko men. H. M.'s verblijf aldaar zal duren tot Maandagmorgen 10 uur. Zondag hoopt de Koningin de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk bij te wonen, en 's middags een bezoek aan Artis te brengen. H. M. de Koningin zal vermoedelijk op Donderdag 18 dezer van 's Gravenhage naar het Loo terugkeeren. Indische Begrooting. De Indische begrooting voor 1914 is bij de Staten-Generaal ingediend. Risico-overdracht ongevallenwet. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft benoemd tot voorzitter der com missie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-over dracht bij de uitvoering van de Ongevallenwet 1901 heeft geleid, den heer A. S. Talma, oud minister van landbouw, nijverheid en handel. (Stct.) Een Pantserschip van 21,000 t o n. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, zouden de ministers van oorlog en van koloniën voor nemens zijn de begrootingen van hun voor gangers ongewijzigd te laten, terwijl de mi nister van marine op de zijne de eerste aan vraag zou brengen ten behoeve van een pantserschip van 21,000 ton. Het bloedbad van Degerloch en Mulhuizen. De vreeselijke moordpartij, die door den onderwijzer Wagner uit Degerloch bij Stutt gart is aangericht, is, volgens de N. R. C., dooi de latere berichten in een heel ander licht gekomen. Eerst meende men met de daden van een. krankzinnige of amokmaker, die door ziekelijken lust tot brandstichten en moorden was aangegrepen, te doen te hebben, maar de deskundigen, die hem eergisteren gehoord hebben, zijn zooals men weet eenparig van oordeel, dat men hem niet als ontoerekenbaar kan beschouwen. Uit de uitvoerige berichten in de Duitsche bladen kunnen wij thans een aaneengeschakeld verhaal van de autecedenten van den moorde naar en van het gebeurde samenstellen. Wag ner, een man van 36 jaar, is geboortig uit Eglosheim bij Ludwigsburg. Zijn ouders waren boerenmensciien. Jaren lang is hij te Mui huizen, het dorpje aan de Enz (niet te ver warren met Muihuizen in den Elzas), onder meester geweest. Hij was daar om zijn ver waten manieren niet bemind. Hij knoopte er betrekkingen aan met de dochter van den waard van de herberg de Adelaar, uit welke betrekkingen een kind is gesproten. - Wagner werd daarom uit zijn betrekking ontslagen, maar kreeg in 1903 een nieuwe betrekking als onderwijzer te Radelstetten, waar hij liet meisje trouwde. Wagner sloot dit huwelijk met tegenzin. Zijn vrouw, die- zeer ijverig en huiselijk was, was hem te eenvoudig en te boerscïi. Hij bekommerde zich weinig om haar en ging zijn eigen weg. Twee jaar ge leden ongeveer kreeg hij een aanstelling als eerste-onderwijzer te Éegerloch, waar hij schijnbaar in den kring van zijn gezin tevreden leefde, ofschoon men erbij weet té vertellen dat hij aan den drank verslaafd en eenzelvig was. Men meent, dat ontevredenheid over zijn huwelijk en de haat dien hij de familie van zijn vróuw toedroeg, de eigenlijke beweeg redenen voor zijn daad zijn geweest. Waarom hij dan echter zoovele mensclier., die niets met hem te maken hadden, heeft neergeschoten, is niet duidelijk. In elk geval heeft Wagner aan de familie van zijn vrouw een brief ge schreven, waarin hij te verstaan gaf, dat hij al lang een moordaanslag in den zin had. Ook schijnt hij geen pleizier in zijn beroep gehad te hebben. „De voorbedachte raad bij zijn daden en de geestkracht, waarmee hij ze volvoerd heeft, de kalmte en onverschilligheid waarmee hij Woensdagochtend de hem gedane vragen zeer duidelijk beantwoordde zegt de Stuttgartsche correspondent van de Frankf. Ztg. maken dat het woedende volk niet gelooft, dat net ongeluk dat hij aangericht heeft, liet werk van een krankzinnige is." Wagner is Donderdagavond uit zijn woon plaats Degerloch naar Muihuizen, waar gelijk men weet zijn schoonouders woonden, met een fiets vertrokken. Voor het glas in zijn huis deur had hij een bordje opgehangen met de mededeeling, dat het geheele gezin een uit stapje had ondernomen en er dus niemand thuis was. Toen de justitie Woensdagochtend de deur liet openbreken zag men een vreeselijk schouwspel. In twee kamers lagen de vrouw van Wagner, zijn 11- en 9-jarige dochters Elsa en Klara en zijn 8- en 7-jarige zoons Robert dood 'in hun bed. Zij waren niet, zooals het eergisteren in de telegrammen heette, dood gestoken, maar doodgeschoten. Toen Wagner na middernacht te Muihuizen aankwam, droeg hij, gelijk gemeld is, een zwart masker en bovendien nog eert zwajten sluier over zijn gezicht heen. Om een uur 's nachts stak hij eerst aan het einde van het dorp vier schuren in brand. Do menschen in het dorp snelden ontdaan naar buiten, om de vlammen te blussschen. Zij kwameu op straat Wagner tegen, die in beide handen twee groote Mauser-revolvers vasthield en langs zijn borst een gordel met 200 patronen droeg de razende man schoot van de straat iemand, die zijn raam opengeschoven had, neer. Daarna rende hij naar den stal van de herbergde Os, om ook dien in brand te steken. Hier liep hij menschen tegen het lijf, die het vee uit een van de brandende schuren naar dien stal wilden brengen hij schoot op hen, verwondde er vier zwaar en legde ook twee koeien neer. Daarna liep hij het dorp in, doodde weereen man, die aan 'liet raam stond, en verder nog twee anderen. Nu ging hij naar het huis van den schout en vroeg naar hem. Toen de vrouw antwoordde, dat haar man al naar be neden was, rendde hij de straat weer op, schoot een man die een koe aan een touw voortleidde, neer, verwondde een tweeden, die voor zijn huis stond, met diens vrouw zwaar en schoot ook hun kind dood. Daarop liep hij weer naar de plaats van den brand en loste ook daar onophoudelijk schoten. Drie menschen werden getroffen. Hij raakte voorts den politieagent en den nachtwacht, maar met een slag met zijn sabe wist de agent, hoewel hij gewond was, hem buiten gevecht te stellen. De dorpelingen vielen nu op hem aan en mishandelden hem zoo zwaar, dat hij zich niet meer verroeren kon. Bij bewustzijn gekomen, zag hij den schout die 'hem vroeg „Wagnor, waarom heb je dat gedaan strak aan. Eerst gaf hij geen ant woord. Toen men hem daarna den moord op zijn vier kinderen voorhield, kreeg hij een aanval van wanhoop en zeide hij, dat wat hij te Muihuizen gedaan had, niets te beteekenen had! Hij hij al zes jaar lang rondgeloopen met het plan om te moorden en brand te stichten en ging altijd met een dolkmes. (Dit doet weer meer aan vervolgingswaanzin denken.) 's Middags werd de man van het armhuis waar hij voorloopig ondergebracht was, in een ziekenrijtuig, dat door zes marechaussees be geleid werd, naar een ziekenhuis te Vaihingen overgebracht. De menigte, die uit dorpelingen en tal van nieuwsgierigen van elders bestond, stiet verwenscliingen uit, maar liet het rijtuig ongehinderd voorbij. Twee van de menschen, die gewond waren, zijn Vrijdag bezweken, waardoor het aantal dooden met inbegrip van Wagner's vrouw en kinderen, tot vijftien klom. Er moeten verder nog twintig gewonden zijn. Toen men Wagner onschadelijk maakte hij had toen alle patronen van zijn twee revolvers afgeschoten en geen tijd meer om ze opnieuw te laden werd hij aan een arm zoo zwaar gekwetst, dat men dien Vrijdag heeft moeten afzetten. De commissie van het gerecht verklaarde hem geestelijk normaal. Maar wat moet men dan denken van den brief, dien hij Donderdag aan het Stuttgarter Neue Tageblatt heeft ver zonden en waarin hij o.m. schreef„Aan mijn volkIk geloof aan geen God, wensch de bondgenoot van den duivel te zijn en zou iedereen die voor mijn pistool komt, willen folteren. Maar ik weet, dat dit niet altijd kan. Ik wil ook, dat men mij na mijn daad zal folteren." ENGELAND. Balfour heeft Zaterdag in een redevoering gezegd, dat hem geruchten hadden bereikt, naar luid waarvan de regeering geneigd is, zoodra de Home-Rulewet aangenomen en door den Koning bekrachtigd is, eene algemeene verkiezing te houden voor haar in toepassing te brengen. Balfour keurde dat in sterke mate af en drong er op aan, dat de regeering iet oordeel van het land over Home Rule zou inroeperr voor het wet werd. Hierop is echter weinig kans. Dezer dagen heeft Birrell nog eens, in een brief aan zijn kiezers, dat geroep om het oordeel van het land onoprecht genoemd. Het was algemeen bekend, schreef Birrell, toen de kiezers voor de tweede maal over de parlementswet uit spraak moesten doen, dat die wet in de eerste plaats bestemd was om Home Rule door te zetten. Over Home Rule behoeft het oordeel van het land niet meer gevraagd te worden. Afgaande op tal van vroegere uitlatingen van ministers moeten wij ook zeggen, dat de geruchten over een verkiezing tusschen be krachtiging en toepassing van de wet ons zeer onwaarschijnlijk voorkomen. De regeering is overtuigd, van het land opdracht te hebben, Ierland metterdaad zelfbestuur te schenken. Had zij die overtuiging niet, dan zou zij het lgnd eerst over het wetsontwerp uitspraak laten doen, niet nadat het al wet was geworden. DE BALKAN. Nu de groote mogendheden hebben toege laten, dat er van de grenslijn Enos Midia niets komt, schijnt de Porte de tijd gekomen te achten, om te trachten ook in de kwestie van de eilanden meer te verkrijgen dan de mo gendheden haar hebben toegedacht, en Grie kenland tot rechtstreeksche onderhandelingen daarover te dwingen. Dit kan men ten minste opmaken uit een artikel van de officieuse Tanin. Het gebied, zegt dat blad, hetwelk Turkije voortaan in Europa te verdedigen heeft, is kleiner dan vroeger. De verdediging zal dus gemakkelijker zijn. In geval van een nieuwen oorlog met Griekenland, zal slechts ter zee de beslissing kunnen vallen. Vroeger grensde Griekenland slechts aan Turkije, thans ook aan Servië en Bulgarije. Die omstandigheid verhoogt geens zins Griekenlands veiligheid en dwingt het, veel meer voor zijn leger uit te geven dan tot nog toe. Griekenland zal niet verstandig doen, om in een tijd, dat het Bulgarije als zrjn vijand beschouwt, zich ook Turkije tot vijand te maken. Als men dat te Athene inziet, moet men in de kwestie van de eilanden tot eenige offers bereid zijn. Daarvan is tot heden echter niets te bemerken. Griekenland zal er dus op uit moeten om zijn vloot te vergrooten. Maar Turkije, al kan het er nooit aan denken een zeemogendheid van beteekenis te worden, moet echter zijn kusten kunnen verdedigen en zou daartoe gemakkelijk zijn vloot anderhalf maal zoo groot als de Grieksche kunnen maken. China en Japan. LONDEN, 6 Sept. De Times verneemt uit Peking, dat het vaststaat dat de regecrings- troepen in Nanking op groote schaal hebben geplunderd en zich aan allerlei uitspattingen hebben schuldig gemaakt. De officieren zouden dat hebben toegelaten. Het gebeurde brengt de troepen der Noordelijken en de regeering van Joeansjikai in discrediet, temeer wijl bekend is, dat de val van Nanking veeleer een gevolg is geweest van omkooping dan van het krijgsmanstalent der Noordelijke troepen. De inneming van Nanking maakt vooreerst een verdere rebellie van de zuidelijken onmo gelijk, maar de geest van den opstand is geens zins voor goed onderdrukt. De toekomst van China op financiëel gebied laat zich hoe langer hoe minder gunstig aanzien. De kosten der onderdrukking van de binnen landsche troebelen stijgen, de handel vermin dert. Nieuwe eischen tot schadevergoeding, door buitenlanders ingediend, hebben den nood van de schatkist doen toenemen, terwijl de Chineezen, blind voor hun eigen belang, een reorganisatie van de zout-belasting tegenhou den. TOKIO, 0 Sept. Naar verluidt is de regee ring voornemens om ter zake van den moord op de Japanners te Nanking niet alleen de bestraffing der schuldigen en schadevergoeding te vragen, maar bovendien bizondere vergoe dingen. De eerste minister heeft zich in allerijl naar Nikko begeven om den Keizer van het besluit der regeering kennis te geven. Als de onderhandelingen met China niet het gewenschte resultaat hebben, is de uit zending van de twaalfde divisie van Kokoera te verwachten. TER NEUZEN, 9 Sept. 1913. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden .openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling Beëediging raadsleden. Notulen. Ingekomen stukken. Gratificatie onderwijzerspersoneel aan school D- Verzoek hoofd van school D om uitbreiding personeel aan die school. Aangaan geldleening. Wijziging begrooting 1913. Benoeming amanuensis-congierge. Oproeping directeur of leei'aar voor de H. B. S. Instelling van een parallejklas op de m. u: I. o. school. De officieele opening van de Gemeentelijke H. B. School alhier is verzet op Donderdag 18 Sept a.s. Voor congiere aan deze inrichting hebben zich thans 25 sollicitanten aangemeld. - Zaterdagmorgen had in de haven alhier een ongeluk plaats. Een 17 jarige schippers knecht was bezig de zeilen te strijken. Hij kwam met zijn rechterhand tusschen lier en mast, zoodat zijne vingers verbrijzeld werden en zijn hand in het ziekenhuis afgezet moest worden. - Maandag a.s. begint in onze stad de kermis tot Zaterdag d. a. v. des nachts te 12 uur. Die week mogen de tapperijen, spellen enz. den ganschen nacht open blijven. Ge durende de kermis mag er dansmuziek plaats hebben en groote draaiorgels mogen alsdan spelen. De dansmuziek behoeft niet eerder te ein digen dan des nachts om 2 uur. Diegenen, die in de nabijheid van zulke gelegenheden wonen, gaan dus een rustelooze week tegemoet. - Dezer dagen ontving een tusschenpersoon van de rente-commissie te Ter Neuzen wegens Zelandia het volgende schrijven van een rente aanvrager. „Het jaar van Emmapolder 8 maanden 't jaar en voor Aderjaansen Wal soorden 4 maanden 't jaar naar den polder aan Ossenisse voor vermolken Groenendijk 5 maanden 't zelfde jaar aan de have van Wal soorden voor vermolken en J. Woud 3 maan den gevlet en zand gevaren er voor kanaal van Hansweert maar voor wien kan ik ook niet meer zeggen 2 maanden voor Woensdrecht en polder als hij gedijkt is 7 maanden later sturman 2 maanden edwegpolder voor Ver straten 4 maanden gevlet en in 't najaar nog zand gevarep 2 maand jen dan nog schelpen gevaren vor Ierseke alle jaren van 1894 tot 1901 alle jaren onverschillig 't een jaar 3 maanden en wel jaren van 4 maanden en naar 1903 tot 1913 alle jaren aan de suikerbetcn gewerkt dus ik kan het naaste er allemaal niet meer opschrijven want ik weet dat ook zoo juist niet meer, maar dat gij toe zal komen dat weet ik zeker." Wij zouden willen vragen of de tusschen persoon wel „toe zal komen" met z'n tijd ons deze „puzle" uit te zoeken. Van een uitge breid onderzoek zal hier ook wel sprake zijn. Hoek. Thans is deze gemeente in feestdos. Gelokt door het keurige weder gingen we óok eens Hoekwaarts gisteren. Om half 10 ure gisterenmorgen had in de Ned. Ilerv. kerk de kerkelijke herdenking plaats. Ds. E. Raams sprak op boeiende wijze een krachtig feest- woord. Z.Eerw. legde vooral er den nadruk op, om dit te houden onafhankelijkheidsfecst waardig te doen eindigen, zoodat het een feest moge zijn zonder wanklanken. Het kerkgebouw was zéér vol. De collecte bedroeg f87,—. Die gelden werden gebruikt voor uitdeeling aan de armen in deze gemeente van alle gezindten. Kleine gezinnen kregen één, grootere gezinnen twee krentenbrooden, benevens eenig geld. In den namiddag had de historische optocht plaats. Deze tocht slaagde goed en honderden bij honderden menschen hadden zich opgesteld om deze stoet te zien voorbijtrekken. Op bet raadhuis werd Prins Willem van Oranje toe gesproken en de eerewijn aangeboden. Prins Willem zat met zijn gevolg in keurige costuums gestoken, in een open landauer. Voorts was in den stoet een praalwagen, waarin de Nederlandsche Maagd hare voor stelling maakte en in het geheel een keurig deel van den optocht uitmaakte, Een wagen voorstellende de provinciëu ontbrak ook niet. Typisch was het den wagen te zien, waarop gezeten waren boeren en boerinnen uit den tijd van 1813 en daarbij hen in den tegen- woordigen dracht. Het muziek speelde bij den rondgang er lustig op los. Het dorp was aardig versierd en mooie eerepoorten trof men aan. In een der straten stond het volgende versje op een der poorten

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2