Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Burgert ij ke S t a 11 d. heer De Jonge er op dat het wellicht ge- wenscht ware met de straatverlichting voor taan vroeger te beginnen als thans is geschied en de heer Scheele op den slechten toestand waarin het wegsgedeelte voor de weegbrug in den Kamperschen hoek zich bevindt en de heer Wisse nogmaals op het werpen van vuilnis in de" sloot op Nieuw Zaamslag. De Voorzitter zegt toe met de bemerking van den heer De Jonge bij de volgende ver- lichtingsperiode rekening te houden, dat wat het wegsgedeelte, dat de heer Scheele bedoelt, de onderhoudsplichtige reeds is aangeschreven en wat het werpen van vuilnis betreft in de sloot op Nieuw Zaamslag moeilijk de daders zijn te betrappen, maar de gemeente-veld wachter is aangezegd nauwkeurig toe te zien. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voor zitter de vergadering. Gemeenteraad van Axel. Vergadering van Dinsdag 2 September 1918. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, V an Dnel, Drogmans, F. Dekker, P. Dekker, Smies, De Feijter en M. Wolfert. De Voorzitter opent, aldus de Tern. C., de vergadering en stelt voor het lezen der no tulen van de voorgaande vergadering aan te houden. Aldus wordt besloten. Daarna komt aan de orde 1. Beëediging herkozen raadsleden. De Voorzitter wenscht. over te gaan tot het beëedigen van de herkozen raadsleden en noodigt de heeren F. Dekker en P. Dekker uit de herkozenen de raadzaal binnen te leiden. Nadat deze commissie aan deze uitnoodiging heeft voldaan, leggen de heeren Dieleman, Kruijsse en Oggel de vereischte eeden af en nemen zitting. De Voorzitter wenscht de herkozen leden hartelijk geluk met de vernieuwing van hun mandaat als raadslid en spreekt de verwachting uit, dat zij, evenals in de voorgaande, ook in de nieuwe periode hunne krachten zullen wijden aan de bevordering van de belangen der gemeente. De hoop uitsprekende dat in de raadsvergadering de goede toon zal worden bestendigd die tot nu toe heerschte, verklaart spreker de herkozen leden geïnstalleerd. 2. Benoemen wethouder. De Voorzitter noodigt de leden uit over te gaan tot het benoemen van een wethouder, wegens aftreding van den heer Kruijsse. De uitslag der stemming is, dat niet 6 stem men wordt herbenoemd de heer Kruijsse. De heer Oggel verkrijgt 2 stemmen en de heer Smies 1, terwijl 2 briefjes blanco zijn. De Voorzitter vraagt den heer Kruijsse of hij terstond zijne beslissing wil mededeelen, dan wel zich nog beraden of hij de herbenoe ming aanneemt. De heer Kruijsse verklaart, onder dankbe tuiging aan de leden die hem opnieuw hun vertrouwen schonken, de herbenoeming als wethouder te aanvaarden. Wel zijn de be moeiingen en zorgen aan het ambt verbonden vele en is het werk niet steeds aangenaam, bij de ook dikwijls niet dankbare critiek. Daar tegenover staat ook in vele gevallen voldoening over welgeslaagden arbeid, wat veel vergoed, en de uren, in den dienst der gemeente door gebracht tot zeer aangename uren maakt. Spreker zegt toe, op de wijze zooals hij dat tot hiertoe deed, te zullen voortgaan om de belangen der gemeente te behartigen, zooveel dit in zijn vermogen is. De Voorzitter wenscht den heer Kruijsse geluk met zijne herbenoeming en dankt hem voor het uitgesproken voornemen. Hij ver trouwt dat de heer Kruijsse de in hem ge stelde verwachting niet zal beschamen en dat hij ook'zal medewerkan om in de vergaderingen van Burg. en Wetli. den goeden toon en aan gename samenwerking te bestendigen dien daar steeds heerschte. Hij hoopt dat de her kozen wethouder gezondheid en kracht zal mogen ontvangen om steeds zijne functie te vervullen, tot welzijn der gemeente. 3. Ingekomen stukken. Het raadsbesluit van 29 Juli 1913 tot het aangang eener geldleening groot f 10,000 tot bestrijding der kosten van vernieuwing van straten, voorzien van het bewijs der goed keuring door Gedep. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Suppeletoir kohier hoofdelijken omslag. De voorzitter stelt aan de orde de vast stelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, ter behandeling waarvan wordt overgegaan tot het houden eener ver gadering met gesloten deuren. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat het suppletoir kohier van de hoofdelijken omslag is vastgesteld op een bedrag van f166,761/!,. De Voorzitter sluit de vergadering. zijn hoofd tegen den scherpen steenrand. Een eind medegesleurd, raakte zijn voet los en bleef hij bewusteloos liggen. De luitenant werd in het ziekenhuis binnen gedragen en is tot Zondagmorgen buiten kennis geweest. Het paard, dat op hol ging, kwam te vallen, brak een been en werd nog des avonds afge maakt. Ofschoon over het verloop der ziekte van den patiënt nog niets valt te zeggen, was Dinsdagmorgen geen ernstig gevaar aanwezig en de toestand zeer bevredigend te noemen. Inlichtingen, die het Ilbl. bij haren corres pondent te Amersfoort inwon, bevestigden liet bovenstaande. Ook eergisteren gaf de toestand nog geen reden tot ernstige bezorgdheid. Eerst over een paar dagen zal kunnen uitgemaakt worden of de val ernstige gevolgen zal hebben. Terwijl Maandagmiddag de feestelijk heden te Vlaardingen in vollen gang waren, brak (waarschijnlijk ten gevolge van liet achte loos wegwerpen 'van vuurwerk) brand uit op het terrein van den bakker W. aan de Einma- straat, waar een hoop brandhout opgestapeld lag. Hoewel de brand spoedig met éénspuit en twee slangenwagens was gebluscht, is de schade niet gering, en slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. Het maakte een vreemden indruk, dat op het terrein van den brand veel „padvinders" in den weg liepen. De dienstbode van den heer Gr. te Winterswijk at de vorige week een appel. Na het gebruik werd ze evenwel ongesteld. De ongesteldheid nam in die mate toe, dat ze Woensdag aan de gevolgen is overleden. Zeer waarschijnlijk zat in dien appel een vergiftige worm. (lel.) Te Loosduinen is de nachtpolitie-agent K. gearresteerd, die ten nadeele van den bleeker K. een partij waschgoed had ont vreemd. Hij was bij die operatie overvallen, waarna men zijn collega's waarschuwde, die hem naar het huis van arrest in Den Haag overbrachten. Bij een huiszoeking werd nog veel gevonden, wat elders vermist werd. De vrouw van den ontrouwen dienaar der ge rechtigheid is ook gearresteerd. Eenigen tijd geleden had een bode bij den Pensioenraad te 's-Gravenhage, die voor verschillende ambtenaren bij dien raad de tractementen bij den rijksbetaalmeester in ontvangst te nemen, zich de aldus ontvangen gelden toegeëigend. De man, die sedert voortvluchtig was, heeft zich thans bij de politie aangemeld en is ter beschikking van de justitie gesteld. (N. R. Ct.) Twee spoorwegongelukken. Uit de laatste berichten blijkt meer en meer hoe afgrijselijk het spoorwegongeluk bij Aisgill is geweest. De overlevenden, die op het St. Pancras-station aankwamen, waren in tranen en konden van ontroering nauwelijks over het ongeluk spreken. De ooggetuigen geven hart verscheurende verhalen over de tafereelen, die zich na het ongeluk afspeeiden. Zij zagen verscheiden menschcn, die tusschen de over blijfsels van de wagens vast zaten, voor bun oogen levend verbranden. De passagiers en het personeel stelden heldhaftige pogingen in het werk om de slachtoffers in de verpletterde wagens te redden, maar hun pogingen waren over het geheel nutteloos, in vele gevallen konden ze letterlijk.niets doen, en een gees telijke die eerst aan het reddingswerk had meegedaan, begon, toen hij zag dat men den menschen, die onder de overblijfselen van de wagens bedolven lagen, geen hulp kon bieden, in zich zelf voor de stervende reizigers te bidden. Een man, die zich in een brandende wagen bevond, stak zijn hand door het venster, om de aandacht van de redders te trekken, die razende pogingen deden om hem er uit te halen. Zij begonnen juist te wanhopen, toen het hout van den wagen ineenstortte, waardoor de redding slaagde. Reeds 14 verkoolde en onherkenbare lijken zijn uit de puinhoopen van den verbranden trein te voorschijn gehaald. Vele gekwetsten zullen 'waarschijnlijk aan hun brandwonden bezwijken. Het bestuur van den Midlandspoor- weg 'verklaart, de oorzaak van de ramp nog niet te kunnen opgeven. Intusschen staat vast dat men pogingen in het werk heeft ge steld om den tweeden sneltrein uit Carlisie, die op den eersten inreed, tegen te houden, maar, naar de seinwachters verklaren reed hij door alle onveilige seinen. De hoofdconducteur heeft nog een vergeefsche poging gedaan om den tweeden machinist te waarschuwen. Volgens de laatste opgaven zijn bij het ver melde spoorwegongeluk bij Aigill in Engeland passagiers, die van hun vacantie huiswaarts keerden. Het spoorwegbestuur geeft op, dat er 13 dooden en 50 gewonden zijn. Het ongeluk is aan mist te wijten. Men meldde uit Amersfoort aan het „Utr. Dbl. Zaterdagmiddag zou de le luitenant II. J. v. Rijsen aan de rijschool alhier te paard uit rijden. In de St. Andriesstraat, voor het St. Elizabets Gasthuis, maakte het paard zulke sprongen, dat het zijn ruiter uit den zadel wierp. De luitenant bleef echter met den voet in den stijgbeugel hangen en sloeg met 14 personen omgekomen en 10 gewond. Het ongeluk is van de ergste, ooit op de Engelsche spoorwegen voorgekomen. Alles heeft er toe medegewerkt om het vreeselijk karakter van liet ongeluk nog te verlioogen, daar een sterke wind op het oogenblik van de ramp woei en alleen licht verspreid werd door de vlammen der brandende wagens. Van verscheidene dooden is de identiteit nog niet kunnen worden vastgesteld. Onder degenen, die ernstige brandwonden bekwamen, is ook de Nieuw- Zeelandsche staatsman Arthur Douglas en de Londensche beursmakelaar Lindsay. Waar schijnlijk is het ongeluk te wijten aan den seinwachter en den machinist van den tweeden expres. Een tweede spoorwegongeluk had in Amerika plaats bij Wallingford, waar twee treinen op elkander liepen beide treinen zaten vol met Over het groote ongeluk op de Midland- schen spoorweg nog eenige bizonderheden. De eerste sneltrein was 's nachts om 1.35 uit Carlisle vertrokken, de tweede om 1.47 beiden op weg naar Londen. De weg gaat tot Aisgill Summit opwaarts, een steile klim. Kort voor dat toppunt bleef de eerste trein stil staan. Naar het heet had de locomotief geen stoom genoeg. Machinist en stoker gingen de machine nog eens olieën, terwijl er nieuwe stoom werd gemaakt. Het was toen omtrent drie uur. Terwijl de trein zoo stil stond kwam de andere,die met volle v-aart tegen de helling optornde, aan. De conducteur van den eersten trein, die het gevaar inzag, liep langs den weg terug, legde knalseinen op de sporen en zwaaide met een roode lantaarn. Maar de machinist en stoker van den aankomenden trein schijnen niets gezien of gehoord te hebben. Het laatste sein, dat zij voorbijkwamen, stond, volgens den seinwachter op onveilig, maar de trein reed door. Bij den eersten trein hoorde men het fluiten van' den tweeden en zag men een oogenblik later de vonken uit den schoor steen van de locomotief opspatten. Een con ducteur holde de gang van de wagens door, schreeuwende om de slapers te waarschuwen, maar een paar oogenblikken later was het gebeurd. De achterste wagens van den stilstaanden trein werden in elkaar geschoven. Er ont stond bijna dadelijk brand in den wrakhoop. Gekwetsten zijn 'levend verbrand. Men kon ze niet helpen. In een wagen hakte men een gat in het dak en door dat gat werden nog enkelen gered. Wij besparen onze lezers gruwelijke bizonderheden. Het gebergte, waarin Aisgill ligt, zijn de Pennijnen. De spoorweg is daar hooge'r gelegen dan in eenig ander stuk van Engeland, Machinist en stoker van den inloopenden trein zijn in het leven ge bleven, de machinist is gewond. Maandag is te New-York, op „Labour Day", de groote optocht gehouden van leden der vakvereenigingen. Iets nieuws was bij deze gelegenheid het meewandelen van 3000 vrouwen, allen lid van de Liga der Vakver eenigingen voor Vrouwen. Zij droegen vaan dels met opschriften als: „vrouwenkiesrecht" en „gelijk werk, gelijke betaling, gelijk mede zeggenschap". Mannen liepen er in den stoet minder meer dan andere jaren. De Anierikaansche cou ranten schrijven dit toe aan het feit, dat op het oogenblik de arbeidende stand in de V. St. een goeden tijd doormaakt. Zeer vele werklieden zijn juist met vacantie uit de stad en konden daarom niet aan de betooging mee doen. Bij Radnor in Pennsylvanië, hebben een millionair Jamieson en zijn zuster, die daar op een prachtig landgoed woonden, zich ver geven uit vrees, dat zij hun leven in armoede zouden eindigen. De zuster bezweek spoedig aan het vergif, de broeder lag Maandag in hopeloozen toestand in een ziekenhuis. Hun reusachtig fortuin blijkt in den laatsten tijd nog aanzienlijk toegenomen te zijn. Een eigenaardige staking is Woensdag te Haslington, Crewe, geëindigd. De school- autoriteiten hadden den hoofdonderwijzer van de school verplaatst, en de meester bleek zoo geliefd te zijn bij de schoolkinderen, dat zij een staking uitriepen en weigerden de school te bezoeken. De autoriteiten bleven echter aan liet 'genomen besluit vasthouden en Woens dag hebben tenslotte de schooljongens maar toegegeven en zijn weer op school gekomen. Dezer dagen overleed te Parijs een kindje, tengevolge van een vergissing van een apothekersbediende, die het voorgeschreven recept had klaar gemaakt. De dokter, die bij het zieke jongetje was geroepen, had een in- en een uitwendig genees middel voorgeschreven. In de apotheek wer den de etiketten verkeerd opgeplakt, met het gevolg, dat het kind het wrijfmiddel innam en met de andere medicijn uitwendig werd behandeld. Efsn paar uur later was de knaap onder lievige pijnen bezweken. Dis justitie heeft de zaak in handen. Te New-York zal het grootste hotel ter wereld verrijzen. Het zal 1800 kamers be vatten en 24 verdiepingen tellen. De grond, tusschen de 44e en de 45e straat heeft 3.750.000 dollar gekost. Het gebouw zal 12.500.000 dollar kosten. Dat de onlusten te Dublin ernstig zijn, blijkt wel hieruit, dat er 750 personen, waar onder 45 politieagenten, gekwetst zijn. De onlusten houden nog steeds aan. Het is bekend, dat de meeste vrouwen de gewoonte hebben steeds in verkeerde rich ting van de trams te stajipen. Een Berlijnsche tramwegmaatschappij is nu op het denkbeeld gekomen om in de goede richting een spie geltje te plaatsen. De vrouwen, die afstappen, kijken eens eventjes in het spiegeltje om te zien of haar hoed goed staat en stappen zoo in de goede richting uit. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Aug. Jacobus Fran- ciscus van Mossevelde, oud 32 j., jm- en Magdalena Maria Savoy, oud 26 j., jd. Jacob Willem Bakker (van Zaamslag), oud 26 j., jm. en Maria Maatje van Langevelde, oud 29 jjd. Geboorten. 17 Aug. Ida Jantina, d. van Jacobus Marinus Oggel en van Hilda Engelina Sijpkens. 21 Aug. Aaltje, d. van Mechiel de Visser en van Cornelia van de Wege. 28 Aug. Marrigje, d. van Jan Verstraten en van Trijntje Boer. 28 Aug. Janna, d. van Jozias Smies en van Jozina van Driel. Overlijden. 16 Aug. Pieternella Reminsen, oud 62 j-, eebtg. van Karei Riemens. 17 Aug. Anna Jacoba Heinsdijk, oud 8 d., d. van Meeuwis en van Maria Dees. 18 Aug. Jacobus de Feijter, oud 65 j., weduwn. van Maria de Koeijer. 31 Aug. Anthonij Jacobus Penne, oud 17 m., z. van Jacob en van Wilbelmina Verhelst. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Aug Marinus Maas, oud 24 j., jm. en Cornelia de Braai, oud 20 Geboorten. 21 Aug. Jacobus, z. van Jacobus Deij en van Pieternella Janna Zuurveld. 31 Aug. Abraham, z. van David van Hoorn en van Krina Vinke. ZAAMSLAG. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Aug. Jacobus Karei de Koeijer [van Ter Neuzen), oud 21 j., jm. en Pleuntje Goossen, oud 24 j jd. Ma rinus Johannes Jacobus Mielen (van's Gravenhage), oud 26 j., jm. en Maria Adriana Penne, oud 25 j. jd. Geboorten. 17 Aug. Elizabeth Adriana, d. van Adriaan Pieter van Sweeden en van Adriana Wilhelmina Penne. 22 Aug. Adriaan, z. van Krijn Hamelink en van Janneke de Visser. 23 Aug. Jo hannes, z. van Leviüus Witte en van Cornelia Ja- coba Hamelink. 28 Aug. Aaltje Janna, d. van Pieter Gelein Verhelst en van Sara de Kok. Overlijden. 17 Aug. Guillaam Balkenende, oud 3 j., z. van Cornelis en van Adriana Pieternella Scheele. Adriana Wilhelmina Penne, oud 17 j., echtg. van Adriaan Pieter van Sweeden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 SEPT. 1913. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Bed. H. Avondm. en Dankz. Axel A 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt van Emlicheim. Hoek 9 uur,Ds. J. H. Lammertsma van Axel en 2 uur, Leeskerk. Kloosterzande Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur. Dhr. H. J. van deu Ouden. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Koomans van Sneek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, "Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en B'/j uur, Ds. Hubregtsche van 's-Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen B'/i uur, Evangelisatie. AMSTERDAM, 4 Sept. 1913. Lijnolie, Oct. f 273/B, Oct./Dec. f 27s/s, Jau./April f28'/i, Mei/Aug. f29. Suiker kalm, Sept. fll'/i genoteerd, Oct./Dec. f 11 en Mei f 1 ls/« te koop. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f2,20 a f2,40. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f2,60 a f2,80. Zeeuwsche "Eigenheimers f 1,60 k f 2.—. Andijker Blauwen f2,30 a f 2,50. Hillegommer Eigenheimers f2,75 a f3,—. Hillegommer kralen f2.50 a f2,75. IJpolder Eigenheimers f 1,40 a f 1,50 Duinzand Eigenheimers f 3,75 a f 4,—. Duinzand Kralen f 3,60 a f 3,75. ANTWERPEN, 4 Sept. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,65, per Sept. fr. 25,60, per Febr./Maart 1914 fr. 26.45. TER NEUZEN, 5 Sept. 1913. Boter per Va K-G- f 0.65. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a f 47.72. Engelsch per „12— 12—. MIDDELBURG, 4 Sept.. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer iets beter als vorige weken. Handel slap, jarige tarwe niet meer genoteerd. Nieuwe was 50 cent lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,67Va a /0,72Vsi, voor particulieren f 0,75 per Va kilo. Eieren f 4.60, voor particulieren f 5.per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,60 a f 5.40. DAGEN. Voorm. Nam. AXEL. Huwelijks-aangiften. 21 Aug. Jozias Lourens, oud 21 j., jm. en Johanna Catharina Oppeneer, oud 21 j., jd. 27 Aug. Cornelis Klaassen, oud 25 j., jm. en Adriana Kempe, oud 22 j., jd. Zaterdag 6 Sept. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 5.7 5.29 5.54 6.19 6.49 7.24 8.9 8.59 9.53 10.42 11.22 11.53 1 12.17

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3