Biiiteiilandscli Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk e 11 S c h 0 0 1. Land bo uwber ich ten -- De afgetreden Minister van Koloniën,dë heer J. H. de Waal Malefjjt, zal voorloopigin den Haag blijven wonen. Voorzitter Eerste Kamer. Bij kon. besluit van 3 dezer is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting, die zal aan vangen op den 3den Dinsdag in September, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. (St. Crt.) Steenwijk zonder Wethouders. De gemeente Steenwijk maakt een wethou derloos tijdperk door. De beide leden van het Dag. Bestuur, do heeren Aberson en Krop, traden dit jaar als Raadslid af en dientengevolge in September ook als Wethouder. Een nieuwe Wethoudersbenoeming kan niet geschieden, daar tegen de verkiezing tot lid van den Gemeenteraad van den heer Aberson bezwaren zijn ingebracht, die door den Raad en Ged. Staten gegrond zijn bevonden en nu in hoogste instantie bij de Kroon aanhangig zijn. Volgens art. 84 van de Gemeentewet kunnen geen Wethouders worden benoemd, voordat in de bestaande Raadsvacature is voorzien. Ook laat de Wet in dit geval het benoemen van tijdelijke Wethouders niet toe. Het is te begrijpen, schrijft het „N. v. d. D.", dat deze abnormale toestand tot groote moei lijkheden aanleiding kan geven er kan bijv. geen mandaat tot betaling worden afgegeven, alvorens de quaestie is opgelost. Van den Balkan. Nu ook Turkije heeft toegestemd in recht- streeksche onderhandelingen, en de mogend heden aan de Porte hun verlangen hebben te kennen gegeven dat de vrede spoedig ge sloten zal worden, haar daarbij den raad gevende een toegeeflijke houding aan te nemen, verwacht men, dat de onderhandelingen nog a.s. Zaterdag, aldus de Nederlander, na afloop van het Bairamfeest, te Konstantinopel zullen beginnen. Nu de vrede tusschen Turkije en Bulgarije op het punt staat gesloten te worden, zijn er op den Balkan weer nieuwe moeilijkheden gerezen, en wel door Servische officieren. Een deel van Albanië is n.l. nog door Ser vische troepen bezet. Nu heeft de regeering te Belgrado daarheen bevel gezonden, zich terug te trekken, doch de officieren weigeren het bevel op te volgen, zeggende, dat door den tweeden oorlog het Londensche traktaat is vernietigd en er dus geen vastgestelde grenzen meer zijn. Alles schijnt dus weer op losse voeten te staan. Er dreigt in Servië een zeer ernstig conflict tusschen het leger en de regeering te ontstaan. Toen het leger in de hoofdstad terugkeerde, bood de gemeen teraad den officieren een feestmaal aan ver schillende hoofdofficieren en ook de hoogste bevelvoerders verschenen niet. Een wel aan wezige officier hield een zoo nijdige toast, dat een Minister daartegen moest protesteeren. Zoo nu en dan is er melding gemaakt van de vijandige gezindheid in Bulgarije tegenover dr. Danef, voor wiens leven men meer dan eens bevreesd is geweest. Thans is er een ernstige demonstratie tegen den oud-premier gehouden. Een paar dagen geleden omsin gelden een groot aantal soldaten zijn huis, wierpen alle vensters in en vuurden hun geweer af. Onder het geroep van „Weg met den verrader 1" beproefde men het geheele huis te vernielen. Andere soldaten bezetten in de buurt een brug, om de politie den toe gang tot de straat te beletten, zoodat de po litie niet in staat was de militairen te ver drijven. Er moest een sterke patrouille ca valerie komen om de woedende soldaten met de blanke sabel uiteen te drijven, waarbij velen min of meer zwaar gewond werden de commandant der cavalerie werd door re volverschoten doodelijk getroffen. Later werd de rust hersteld, en bleek het, dat Danef afwezig was. De internationale vredescommissie, die een onderzoek heeft willen instellen naar de ge pleegde wreedheden en de economische ge volgen van den oorlog op den Balkan, moet onverrichterzake uiteengaan. In Servië wilde men niets van deze commissie weten, omdat de Russische professor Miljoekof, schrijver van een aantal Bulgaarsch gezinde artikelen in Russische bladen, er lid van is. Daarop vertrok de commissie naar Saloniki, waar zij door de Grieksche regeering onbevoegd werd verklaard alweer omdat genoemde professor, die klaarblijkelijk te partijdig is voor de Bul garen, lid der commissie is. Bovendien had de Grieksche regeering bezwaar tegen het lidmaatschap van den Engelschman Brailslord, die in schriftelijke stukken Bulgarije's aan spraken heeft verdedigd. Ook verklaarde zij, dat het, nu de slachtoffers begraven en de getuigen verstrooid zijn, voor een onpartijdig onderzoek te laat is. ZUID-AFRIKA. Op de goudvelden van Transvaal, met name onder de blanke arbeiders aan Witwaterrand, vreest men voor een nieuwen strijd. Bij verschillende mijnen zijn n.l. een aantal blanke arbeiders ontslagen, welke maatregel door de directie wordt toegeschreven aan het gebrek aan inlandscbe arbeiders. Bovendien werd aan de Bandjes-mijn een blanke mijn arbeider ontslagen, volgens een bericht omdat lij bovengronds werd aangetroffen, terwijl hij beneden moest zijn. Nu is die ontslagene evenwel lid van het bestuur van het mijn- werkersverbond, en heeft hij als zoodanig een rol gespeeld bij jongste staking, waarom men in zijn ontslag een wraakneming ziet. De regeering zou het mijnbestuur den raad ge geven hebben om den ontslagene weer in dienst te nemen. Inmiddels hebben de blanke arbeiders reeds een groote bijeenkomst gehouden, om te pro testeeren tegen de handelwijze der directie, daar zij het gebrek aan inlandscbe arbeiders slechts als een voorwendsel beschouwen. Er werden heftige redevoeringen gehouden, waar in ook de regeering werd aangevallen. De houding der arbeiders boezemt de bevolking algemeen onrust in en men vreest voor nieuwe wanordelijkheden, vooral |in de buurt van de Isgeldrim en East-Rand-mijn, waar een groot aantal blanke arbeiders ontslagen zijn. ASOTA, 3 September. Een Amerikaansche aOto is bjj bet hospitium van den kleinen St. Bernard van een hoogte van 200 M. in een afgrond gevallen. De vier reizigers, die erin zaten, bleven hangen op een rots, die 20 meters lager dan de weg was gelegen. Twee hunner zijn zwaar, de twee anderen licht ge kwetst. LONDEN, 3 September. Bij de instorting van een paar huizen in de Kerkstraat te Dublin zijn, voor zoover men totnutoe weet, zeven menschen omgekomen wier lijken ge vonden zijn. Er zijn tal van gekwetsten en nog 53 menschen worden vermist. De jeugdige prins Oeroesowo uit Moskou is der politie in Venetië komen vertellen, dat een meisje, waarmee hij in een restaurant te Weenen had kennis gemaakt, hem in den trein van Weenen naar Venetië een ring met edelgesteenten, ter waarde van 60.000 gld., alsmede zijn gouden horloge afhandig heeft gemaakt. Ze schonk hem onderweg een glas likeur in, dat den prins in slaap bracht. Toen hij ontwaakte was zijn gezellin er met ring en horloge vandoor. Uit Oerga wordt gemeld, dat de Mon- goolsche regeering vergunning heeft verleend aan een Britsch syndicaat om opium in te voeren en te verhandelen in Mongolië. In China mogen de Britten dat niet meer doen. TER NEUZEN, 5 Sept. 1913. Door J. M., handelaar in bouwmaterialen alhier, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 19 Augustus 1913, waarbij hij ter zake van het doen ontstaan van lichamelijk letsel waaruit tijdelijke ziekte ontstaan is, veroordeeld tot eene hechtenis van 14 dagen. Sluiskil. Zondag 1.1. werd er volop gewerkt aan de Cokesfabriek, zoowel op de fabriek als aan de ovens met het lossen van kolen aan den openbaren weg, als 't smeden en hameren aan de kraan op den publieken weg. Hoe groot hot getal werklieden was, dat dien dag er werkten, was moeilijk te bepalen, maar toch zeker wel een zestig. (Zei.) Hoek. Deze gemeente is de laatste uit onze omgeving met het vieren van het onafhanke lijk heidsfeest. Maandag en Dinsdag a.s. zal er feest gevierd worden. Kerkdienst wordt gehouden, een gecostumecrde optocht, een openlucht-cinema en natuurlijk muziek- en zanguitvoeringen en tot slot een vuurwerk. Hoek is dus hoewel klein, toch dapper in het feestvieren. Zaamslag. Gisteren werd alhier het Onaf- hankelijkheidsfeest gevierd. Het weder was zéér goed. Veel menschen waren dan ook naar het dorp gekomen. De optocht die ge houden werd, slaagde goed. Verschillende muziekstukken werden ten gehoore gebracht. Tot slot werd een vuurwerk afgestoken. Hontenisse. Woensdagavond is alhier in de buurt van Campen een grooten brand uitge broken. Een der groote hofsteden uit die buurt, is afgebrand. Des avonds om half 10 ure kon men te Axel de vreeselijke vlammen goed zien. Hulst. Met ingang van 1 Oct. e.k. zal op de werkdagen gelegenheid worden gegeven om met de tram, welke te 5.33 uur des mid dags van hier (halte postkantoor) vertrekt, via Walsoorden correspondentie te verzenden met de treinen van 8.28 uur des avonds van Vlake naar Roosendaal en naar Vlissingen. Deze correspondentie wordt dan in het meerendeel der Ilollandsche en Zeeuwsche steden den volgenden morgen in de eerste postbestelling aan de geadresseerden uitge reikt. Met ingang van genoemden datum zal de correspondentie bestemd voor Hulst met den te 7.2G uur des avonds van Roosendaal en 7.46 van Vlissingen vertrekkenden trein via Vlake-Walsoorden te 10.12 uur 's avonds alhier worden aangebracht, waarna men tegen be taling van dubbel busrecht des avonds nog zijne correspondentie kan afhalen. Hierdoor komt Hulst, hoewel door de na tuurlijke ligging moeilijk te bereiken, in het bezit eener betere postverbinding dan menig groote stad van Nederland. Zoo zal men ten onzent des avonds de Hollandsche avondbladen, welke met de post worden aangebracht, kunnen lezen, dat men b.v. niet kan in Leeuwarden, Sneek, Gronin gen, Assen, Helder, Roermond, Maastricht, Goes, enz. (Zei.) De loting voor de lichting der militie voor 1914 zal in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Ter Neuzen, Dinsdag 23 September, n.m. 2,30 u. voor Ter Neuzen, 3.15 u. voor Hoek en 3,30 u. voor Zaamslag. Axel, Woensdag 24 September, v.m. 10,45 u. voor Axel, 11,30 u. voor Zuiddorpe en 11,45 u. voor Overslag. Hontenisse, Donderdag 25 September, v.m. 11,30 u. voor Hontenisse, midd. 12 u. voor BoschkaTelle, n.m. 12,15 u. voor Ossenisse, 12,30 u. voor Hengstdijk en 12.45 u. voor Stoppeldijk. IJ z e n d ij k e, Vrijdag 19 September, v.m. 10 u. voor ÏJzendijke, 10,30 u. voor Hoofdplaat, 10,45 u. voor Biervliet, 11,15 u. voor Schoon- dijke en 11,30 u. voor Waterlandkerkje. Oost burg, Vrijdag 19 September, n.m. 1 u. voor Oostburg, 1,15 u. voor Zuidzande en 1,30 u. voor Cadzand. Sluis, Zaterdag 20 September, v.m. 10 u. voor Sluis, 10,15 u. voor Eede en 10.30 u. voor Aardenburg. G roede, Zaterdag 20 September, n.m. 2 u. voor Groede en 2,15 u. voor Breskens. Sluis. Gedagvaard is W. J. M., geboren te Amsterdam en wonende alhier, thans gedeti neerd in het huis |van bewaring te Middelburg, verdacht van in de Vereen. Staten gepleegden moord, althans zware ernstige mishandeling, den dood tengevolge hebbende, om terecht te staan op Vrijdag den derden October !a.s., des voormiddags te 10 uur, in welke zaak zijn gedagvaard 12 getuigen, waarvan één tevens als deskundige. Acht dier getuigen komen uit Amerika. Het werk aan de gemeentelijke elec- trische centrale te ÏJzendijke is Woensdag na een voorloopig onderzoek door Burg. en Weth. stop gezet. Een deskundig onderzoek zal worden inge steld, waarna verdere maatregelen te treffen zijn. Het gebouw is nu ongeveer balksboogte. (M. Ct.) Middelburg. Alhier is opgericht de vereeuiging „Coöperatieve Suikerfabriek voor Zeeland". Op de gehouden vergadering werd nog een kleine wijziging in de oorpronkelijk vastge stelde statuten gebracht. Door alle aanwezigen, waaronder vele land bouwers uit Walcheren, werd voor financiëele deelname druk geteekend. De fabriek zal gesticht worden op een ter rein achter de Meelfabriek van de firma Ivake- beeke op Arnestein. M. C. Bij de Woensdag gehouden stemming in liet district Zierikzee ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer mr. A. J. F. Fokker (benoemd tot lid der Eerste Kamer) was de uitslag als volgt: J. A. de Bruijne (v.-d.) 2266. I). Mulder (a.-r.) 1080. Zoodat gekozen is de heer J. A. de Bruijne. Gereformeerde Kerken. Bedankt: voor 's-Gravendeel en Duurswoude G. de Jager, te Wolfaartsdijk. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Barnaue-Ancelou (Dróme, Frankrijk) de heer J. S. Hartjes, eand. te Apeldoorn. Bedanktvoor Oosterwolde B. Batelaan, te Ouderkerk a. d. IJssel. Chr. Geref. Kerken. Beroepente Bunschoten L. de Bruyne, te Bunschoten. Ds. F. P. L. C. van Lingen. f Op 81-jarigen leeftijd is overleden de in geheel ons land bekende Ds. F. P. L. C. van Lingen, laatstelijk rustend docent der Theol. School van de Christ. Geref. Kerk, wonende te Velp. De oudste schoonzoon van den overledene Ds. Gideon Boekenoogen van Sint Anna Pa rochie, sprak bij de begrafenis, volgens de Ned. aldus Wij staan aan de groeve van Vader Van Lingen van FREDERIK PHILIP LOUIS CONSTANT VAN LINGEN - doch denken hier dankbaar nog eens levend aan hem terug. Aan hem voor wien Het W o o rd was het Paard van Gods Majesteit in den strijd. -niiEDERiK-vrederijk, trots 't aardsch gewemel, -omi.ir-roslievend, reed 't W o o r d U ten hemel, r-ouis-volkwinnend, door Kruisliefde 't meest. ooNSTANT-standvastig, alleen met Gods Geest. <ader van LiNGEN-Kind Gods, klaar herboren, >1 kon het Dogma U minder bekoren, zochtans zeer Bijbelvast waart gij te hooren. r-iep ook 't Verstand in 't gareel van 't Gevoel, _n vast van Wil trof Uw ziel's harten Doel zaamloos getrouw 't Evangelie van 't Kruis. mrondig te preeken voor hart en voor huis; mn, lag vooral in 't „Docent-zijn" Uw kracht, ziet dan aan God heb g'er de Eer van gebracht. KUST ZACHT (Van onzen Landbouw-Medewerker.) Wat de uitbreiding der bietencultuur beteekent voor den zandboer. De bietencultuur neemt in hooge mate toe in Nederland. Zoo langzamerhand zien we het tijdstip naderen, dat de coöperatieve suikerfabrieken, vroeger uitzondering, regel worden. Een gevolg van die coöperatie is, dat de leden ook zullen gezocht worden in streken, waar men tot heden geen bieten ver bouwde dat ook op zand op gewoon zand pogingep aangewend worden, die op enkele plaatsen reeds wonderwel geslaagd zijn. In som mige zandstreken immers worden reeds eenige jaren met goed gevolg suikerbieten verbouwd. Het bedrijf krijgt daardoor een geheel ander aan zien en de landbouwers zullen, willen ze succes hebben met den verbouw van bedoeld gewas ook andere methoden moeten toepassen. Ook ten- opzichte van de wijze, waarop ze tot heden bemest hebben. Vooral zij, die niet in het bezit zijn van veel vee en dus niet zulke groote hoeveelheden stalmest kunnen maken, zullen enorm veel meer kunstmest moeten gaan ge bruiken. Tot heden zijn zij niet gewoon kunstmest in 't groot op te doen. maar dat zal moeten veranderen. Om b.v. van één ding te spreken, het chilisalpeter. Welke zand boer of liever, welke landbouwer, die geen of weinig suikerbieten verbouwt, is gewoon het chilisalpeter in 't groot te koopen En toch, de bietenbouwer heeft chilisalpeter noodig, bij 't zaaion en eenige malen als overbemes ting, stel een 400 K.G. per Hectare. Als hij dan een gemet of 20 met bieten wil bezaaien dat is betrekkelijk niet veel dan heeft hij al ongeveer 25 balen chilisalpeter te koopen. Dat kan hij niet in 't klein doen. Hij moet coöperatief koopen en dus vooruit zorgen, 's Winters moet reeds besteld worden, wat hij in 't voorjaar noodig heeft. Vooruit, of althans contant moet er betaald worden. En, om dat te kunnen doen moet er reeds nu op gerekend worden. En moet nu gespaard worden, om de kunstmest en vooral het chili salpeter in voldoende hoeveelheid te kun nen opdoen. Ik heb boeren gekend, die graag meer bieten hadden willen zaaien, hadden ze maar meer contanten gehad, om chilisalpeter te koopen. Ik ken er ook, die aanhoudend bij kleinere leveranciersjterecht moeten komen, omdat men daar niet met het geld in de hand behoeft te staan. Daarvoor moet gij U wachten en intijds zorgen. Gemeenteraad van Zaamslag. Vergadering van Dinsdag 2 September 1913. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge meester-raadslid. Aanwezig de heeren De Mul, De Ruijter, De Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse en Dieleman. De Voorztter opent de vergadering en geeft, aldus de Tern C., het presidium over aan den oudsten wethouder, den heer De Mul. Alsnu leggen de herkozen raadsleden, de heeren Joh. de Feijter, J. de Putter, W. Scheele en C. A. Wisse in handen van den Voorzitter de gevorderd eeden af, waarna de heer De Mul den wensch uitspreekt dat het inzonder heid de nieuw benoemde leden gegeven mag zijn lange jaren tot nut der gemeente werkzaam te zijn. De heer Wisse, de tolk der nieuw benoemde leden verklaart gaarne te zeggen dat hunner zijds al het mogelijke zal worden gedaan om den door den heer De Mul uitgesproken wensch na te komen. De burgemeester neemt hierna het presidium weer over. De notulen der vorige vergadering worden hierna gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat door Burg. en Weth. de kas van den gemeente-ontvanger is opgenomen en dat deze in orde is bevonden. De totaal ontvangsten bedroegen f 48722,06 en de uitgaven f 47351,37 zoodat het kassaldo bedroeg f 1370,69. Mededeeling wordt hierna gedaan van eenige ingekomen stukken. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1914. Voorlezing geschiedt van het door de Com missie belast geweest met het onderzoek van de begrooting uitgebrachte rapport, waarin o. a. de wenschelijkheid besproken wordt tot bijplaatsing van een drietal lantaarns, t. w. een in de Neuzenscbe, een in de Axelsche en een in de Polderstraat. Op voorstel van den Voorzitter worden Burg. en Weth. uitgenoodigd daarover in de volgende vergadering rapport uit te brengen en alsdan te beslissen, zullende de kosten dan worden bestreden uit den dienst 1913. Ook wijst de Commissie nog op de afwatering van regenwater in de Vcerstraat, wat Burg. en Weth. ook zullen doen onderzoeken en zoo noodig verbeteringen doen aanbrengen. De gemeenterekening wordt hierna, na voor lezing van het rapport van meergemelde Commissie, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 37173,99 en f 34584,171/,. sluitende met een batig saldo van f 2589,l7V»i bij welker vaststelling Burg. en Weth. zich onthouden van stemming. Overeenkomstig advies van de Commissie wordt besloten van gemeentewege aan te koopen een ror.d hout tot droging van slangen, zulks in verband met een in de rekening 1912 voorkomende uitgaaf van 2 maal f 2,— voor het aanbrengen van een stellage. Bij de hierop gehouden rondvraag wijst de

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2