Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. fabrieksschoorsteen op een paar planken, in rustigen slaap. (Z. Koerier). St. Jansteen. De heer C. Ysebaert, burge meester alhier en lid van de Prov. Staten is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Vrijdagmiddag raakte te Rilland vlak voor het gemeentehuis, van een boerenwagen, waar op twee mannen en twee vrouwen gezeten waren, het lemoen los, waardoor de wagen een zwenking maakte, den weg afrolde en in de nabijgelegene sloot terechtkwam. De beide mannen "wisten tijdig van de wagen te springen, maar de vrouwen was dit onmogelijk, en gingen dus mede de sloot in. Het bleek echter dat noch zij, noch de mannen hoegenaamd eenig letsel bekomen hadden. Onder groote belang stelling van een talrijk publiek werd de wagen, die zeer beschadigd was, uit de sloot gehaald. Zaterdag werd lerseke bezocht door een Japansch professor die zich met de studie der kunstmatige oestercultuur bezig houdt. In de te Zierikzee gehouden vergadering van het Waterschap „Schouwen" is met 10 van de 20 uitgebrachte stemmen tot ingenieur van dat waterschap in de plaats van jhr. R. R. L. de Muralt benoemd J. C. Vlicgenthart, civiel-ingenieur te 's Gravenhage. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Aan het postkantoor Neuzen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1918 ingelegd f 20969,505, terugbetaald f 30877,505. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9515. Gereformeerde Kerken. Beroepen te 's Hertogenbosch T. Gerber te Winsum (Gr.)te Koog-Zaandijk C. Bouma, cand. te Groningen; te Oud-LoosdrechtC. II. Elzenga te Woubrugge; te Bunschoten P. H. de Jonge te Sleewijk. Aangenomennaar Zogwaart c. a. door R. Sybrandi te Lopik. Bedanktvoor Berlikum door W. S. de Haas te Tzummarum. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Putten op de Veluwe door K. J. van den Berg te Hoogeveen voor Zuid- Schar woude (N.-H.) door F. C. M. Boenders te Brielsch-Nieuwland. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Een erfenis? Te Wageningen had de 18-jarige mej. B. losse verkeering met den horlogemaker G. Dinsdag j.l. ontving de familie B. een met potlood geschreven brief, onder teekend door G., waarin deze mededeelde, dat zijn neef was overleden en hem f 500,000 had nagelaten. Allerlei fraais werd verder aan mej. B. beloofd. De blijdschap in de familie B. was zoo groot, dat men vergat naar de juistheid van het bericht te informeeren en overal reusachtige inkoopen ging doen. Het huis werd voorzien van gas en water leiding, fraaie lampen werden er gehangen, een duur buffet werd aangeschaft, kostbare zijden dekens, schoenen, gouden en zilveren horloges, enz. werden gekocht. Voorts moesten er drie fietsen komen en de banketbakker en de wijnleverancier werden met royale bestel lingen bedacht. Er werd braaf gegeten en gedronken, waarbij de buren niet achterbleven met hun belangstelling. Dit duurde tot Vrijdag avond, toen een der leveranciers om geld kwam. Toen kwam de zaak uit, en daar er geen andere waarborg bleek te zijn dan het bewuste briefje, haasten zich de verschillende leveranciers hun goederen terug te halen. Het banket was intusschen opgegeten en de gelever de alcohol gedeeltelijk opgedronken. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Inzake de vermeende erfenis te Wage ningen meldt men nader aan de N. R. C. Tusschen de 17-jarige mej. Joh. B. en den horlogemaker G. met wien zij zou zjjn ver loofd, bestond, het is nader gebleken, geen de minste verhouding. Wel heeft Joh. B. meermalen getracht tot G. in nadere betrok king te komen, maar hij heeft die pogingen steeds met beslistheid afgewezen. Aan haai ouders gaf zij echter anders voor. Zij deec. betreffende hem allerlei verhalen en de iaatste weken vertelde zij telkens, dat G. spoedig heel rijk zou worden. Daar zij weinig geloof vond, schreef zij het volgende briefje, met potlood op een gewoon velletje postpapier Wageningen, 26 Augustus. Mej. Even wil ik informeeren of de fuif goed is afgeloopen. We hebben ons geducht ge amuseerd. 't Is dan ook werkelijk wel de moeite waard om er over te fuiven. Jo heeft u zeker de gelukkige dood en de rest van mijn neefs oude zok wel meegedeeld. Ik heb nu' ineens 500,000 (zegge vijf honderd duizend) gulden gekregen. U moet Jo nu maar niets meer laten doen, anders moet ze maar een meid huren. Ik hoop nu onderhand een villa op de straatweg te zetten waar we dan met tertijd gezellig kunnen wonen. Ik zal Jo wel zooveel geld geven, dat ze niets of nergens geen gebrek aan heeft en voor u ook prachtig goed kan koopen. De fietsen zullen we begin volgende week over oordeelen. Hartelijk gegroet. H. A. J. G. Dit schrijven was aan de moeder gericht. De fuif hierin genoemd was de viering van een familiefeest van G.'s ouders, dat Jo zou hebben meegemaakt. Bij de ouders, zeer eenvoudige menschen, verdween nu alle twijfel. De gansche familie, verblijd met het vooruitzicht op zoo'n rijken schoonzoon, echtgenoot en broeder, begon nu links en rechts allerlei inkoopen te doen. In een paar dagen stonden kamers, gang, keuken enz. vol met allerhande meubels, schilderijen enz. en waren de kasten rijkelijk voorzien van allerlei eetwaren. Wel was er eenige bevreem ding over den eenvoudigen vorm, waarin men zulk een gewichtige mededeeling had ontvangen en over het feit dat G. zelf niet kwam, doch Joh. wist haar ouders op die punten volkomen gerust te stellen. Joh. deed inkoopen van allerlei dingen, als handtaschjes, horloges, gouden kettingen, fietsen enz., vader en moeder bleven niet achter. Vader ging persoonlijk een ameublement uitzoeken dat f400 kostte en liet zich twee costuums aanmeten. De heerlijkheid heeft, zooals reeds gemeld, tot Vrijdagavond geduurd. Een van de leve ranciers wenschte geld te ontvangen en bleef, niet tevreden met een belofte, aandringen op betaling, waarop hem als bewijs, dat alles betaald zou worden, het bewuste briefje werd ter lezing gegeven. Het gevolg is bekend. Joh. vluchtte naar Amsterdam, waar zij werd aangehouden en Zaterdagavond naar Wage ningen teruggebracht. Zij legde heel spoedig een volledige bekentenis af. Totaal had de familie ingekocht voor een bedrag van ongeveer f 1500 daar echter bijna alles is teruggehaald, is de geleden schade gering. Zij gaat een bedrag van f200 niette boven. De vader heeft bovendien verklaard alles te zullen betalen. Alle leveranciers hebben schriftelijk de verklaring afgelegd, geen vervolging te wenschen. Joh. is na het verhoor Zaterdag op vrije voeten gesteld. De politie te Amsterdam heeft op een weiland achter de Rustenburgerstraat een man aangehouden, dien hij verdacht tot de in sluipersbende te belmoren. In zijn vlucht wierp hij een tasch in een sloot, welke tascli, later opgedregd, verschillende, vermoedelijk van diefstal jafkomstige goederen en zilveren voorwerpen bleek te bevatten. Op het terrein van de E. N. T. O. S. te Amsterdam is Vrijdag een bejaard man, die struikelde, zoo ongelukkig gevallen, dat hij bijna onmiddellijk dood was. In de Sarphatistraat te Amsterdam is Vrijdag de heer II. E., militair apotheker lste klasse, onder een automobiel geraakt. In het Militair Hospitaal is hij eenige uren daarne aan de bekomen zware inwendige kneuzingen overleden. Donderdagavond liet J. v. d. Giessen te Neder-Hardinxveld voor een woning, waarin hij even vertoefde, zijn rijwiel staan. Toen hij terugkwam was het verdwenen. Ook op de dorpen kan men dus zulks niet meer wagen. Carnegie zou gisteren te Brussel aan komen, waar hij als stichter van het Helden fonds enkele dagen met zijn echtgenoote de gast zal zijn van de Regeering. Verschillende feestelijkheden zullen plaats hebben. Een diner wordt aangeboden ten paleize, den vol genden dag treedt de Minister van Binnen- landsche Zaken als gastheer op, en Woensdag wordt de Amerikaan door een groep van 300 internationale vereenigingen, die haar zetel te Brussel hebben, gehuldigd. Kunstmatig leder. Sinds 1880 heeft men een goedkoop surro gaat trachten te vinden voor het altijd kost bare leer, welks toepassing zich voortdurend ontwikkelt. De eerst aangewende procédé's hadden ten doel het aanzicht van leer te geven aan vezelachtige stoffen, zooals weefsels van katoen, vilt en papier, door middel van een bevochtiging met een bindstof van lino leum of collodium, gevolgd door een glanzing en samenpersing. De procédé's, die steunen op stoffen, afge leid van de cellulose, geven de beste resul taten. De fabrieken van kunstmatig leder gebruiken gewoonlijk de bezinksels van cellu- loïde, die uit de andere bewerkingen voort komen, welke men oplost en in een dikke stroop op het te bevochtigen weefsel laat druipen. Langs verschillende wegen kan men het zelfde resultaat bereiken. Een hiervan is, dat het weefsel op een houten cylinder gelegd wordt en over andere cylinders rolt, waarop de stof is uitgebreid, die het weefsel moet doortrekken, terwijl een scherp voorwerp langs den rand schuurt. Het weefsel wordt vervolgens verwarmd in stoom, die het zeer snel droogt, om een te diepe en onregelmatige bevochtiging te vermijden. Men herhaalt deze bewerking verscheidene malen, als dat noodig is, waarna men de stof tusschen een ver warmde metalen cylinder en een van papier plet. Een laatste bewerking tusschen de metalen cylinders maakt het mogelijk, aan de stof het korrelig voorkomen te geven, dat aldus den schrijn van leder volledig maakt. Het kunstmatige leder zal meer en meer het natuurlijk product vervangen, voorzoover we dit als marokkijn-leer kennen in den vorm van mode-artikelen, valiezen, porte-monnaies, bekleeding van leunstoelen enz. De moderne schoenmakerij gebruikt het veel om het in wendige van schoeisel te bekleeden. Ook zijn de leeren banden van de moderne uitgaven dikwijls van kunstmatig leder vervaardigd. Ten slotte wordt deze stof herhaaldelijk in de plaats van wasdoek gebruikt, Aldus leert ons de „Temps." 600 Monniken. De Synode te St. Petersburg, naar een verslaggever van de Etoile Beige schrijft, weet niet recht wat aan te vangen met de ruim 600 monniken van den berg Athos, die voor het grootste deel in een klooster bij Odessa zijn ondergebracht. Men begint ook hier te begrijpen, schrijft hij, dat de strijd tegen een overtuiging niet met geweld tot een goed einde is te brengen. De monniken denken er niet aan te herroepen. Zij richten integendeel voortdurend verzoekschriften tot den Tsaar. En de enkele tientallen, die men over andere kloosters, waar zij zeer streng moeten worden behandeld, zijn verspreid, brengen daar de rust reeds bedenkelijk in gevaar door hun ketterij te propageeren. Men bedenk ook, dat heel het optreden tegen de monniken onwettig is, daar de meesten meer dan 15 jaren te Athos vertoefd hebben, waarmee hun Russisch onderdaanschap is vervallen. En van haar eigen standpunt uit miste de kerk ook alle recht tot bemoeienis met deze zaak, want zij erkent Russen, die slechts te Athos de wijding hebben ontvangen, niet als monniken. Er zijn dan ook op de Synode al stemmen opgegaau om de invrij heidstelling van al de gevangenen te eischen, maar men schrikt daarvoor terug, omdat men den invloed vreest, dien de mannen van Athos waar het volk zulk een hoogen eerbied voor heeft, op de boeren zouden kunnen uitoefenen temeer nu zij om den geloove zijn vervolgd. De schade, aan boord van de Imperator aangericht, wordt op 200,000 mk. geschat. De eerste-klas-passagiers, die met het schip naar Europa vertrokken zijn, zullen echter nauwelijks kunnen merken, dat er brand is geweest, aangezien er van buiten niets aan het schip te zien is en geen van de vitale gedeelten schade geleden heeft. In Engeland zijn op de spoorwegen retour kaartjes nog persoonlijk. Voor de terugreis mag niet een ander er van gebruik maken dan die er de heenreis mede heeft gedaan. De rechter heeft nog Woensdag iemand, die zijn dienstbode van Ramsgate naar Londen had laten sporen op een kaartje, waarmede hij zelf van Londen naar Ramsgate was ge gaan, tot zware boete veroordeeld. In het getuigenverhoor bleek, dat de spoorweg-maat schappij dertig tot vijftig man in dienst heeft om dit soort bedrog te ontdekken. In verschillende medische bladen is een levendige discussie gevoerd over de voorge schreven houding der schoolkinderen, die zeer nadeelig voor de gezondheid is. Op sommige scholen houden de kinderen de armen gekruist, een houding, die de borstkas nauwer maakt en het krijgen van een ronden rug bevordert. Elders kruisen de kinderen de armen op den rug, deze manier is minder nadeelig, maar op den duur erg vermoeiend. De medici zijn tot de overtuiging gekomen, dat de beste houding voor kinderen isde vrijheid. Dezer dagen drong een als heer gekleed persoon te Parijs 't bureau van 'n officier van justitie binnen en beklaagde zich in opge wonden toestand, dat hem door het gerecht onrecht was aangedaan. Daar deze persoon den magistraat, die hem trachtte te kalmeeren, beleedigde, werd een garde geroepen, waarop de ander hem een stomp op de borst gaf. Eindelijk kon de woesteling overweldigd worden. In den zomer vau 1910 bemerkten eenige visschers op het meer van Como, dat er iets heel zwaars in hun zat. Het bleek een leeren koffer te zijn, met touw omwonden en bezwaard met een steen. Het water, dat er uit sijpelde, was bloedrood gekleurd. De visschers waar schuwden de politie, die de koffer opende Zij bevatte het lijk van een vrouw. Het hoofd toonde wonden, blijkbaar toegebracht met een stomp voorwerp. Uit de houding van de lede maten bleek, dat de vrouw levend in de koffer was geduwd en door verstikking was over leden. Brieven, op het lijk gevonden, wezen uit dat men te doen had met mevrouw Charlton, de echtgenoote van een rijken Amerikaan, die 20 jaar jonger was. Het echtpaar had gewoond in een villa te Moltrasio, aan den oever van het meer van Como. Het huwelijk was onge lukkig. Man en vrouw hadden beiden een zeer opvliegend karakter. Op een avond hadden zij hevige ruzie, die na verloop van tijd kalmeerde. Charlton gaat, om zich wat afleiding te verschaffen, iets aan een meubelstuk herstellen, maar zijn vrouw komt de zaak weer opwarmen en het krakeel begint opnieuw. Charlton wordt razend en slaat haar met den hamer, die naast hem ligt, op het hoofd, zoodat ze bewusteloos neervalt. Ze is dood, denkt Charlton hij bergt haar in de koffer en laat die in het meer zinken. Zoo althans heeft hij het verteld toen men hem te New-York bij het verlaten van de boot arresteerde, want hij had ijlings derwaarts de vlucht genomen. Drie jaren heeft het geduurd voor Italië van Amerika zijn uitlevering kon gedaan krijgen. Nu wordt hij door twee Italiaansche gendarmes uit zijn vaderland, Californië, naar Italië gebracht. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 28 Aug. Gilles Francois Jacob Rijnberg, oud 35 j., jm. en Maria Johanna van der Vliet, oud 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Aug. Jacobus Doorns, oud 26 j., jm. en Christina van de Velde, oud 22 jjd. Geboorten. 25 Aug. Pierre David en Willij Alphonse, zonen van Urbain Florimond Dervitte en van Elodie Eurbanie Oornillie. 30 Aug. Willem Cornelis, z. van Klaas Pieter Uijt den Bogaard en van Wilhelmina Tanneke van de Putte. Overlijden. 24 Aug. Johanna Margaretha Scheer- lioud oud 68 j., echtg. van Gerardus Johannes Balkeustein. 25 Aug. Jacoba Kaan, oud 90 j., wed. van Jan Kolijn. Amsterdam. Tot wethouders werden heden herbenoemd de heeren Delprat en VanJutta. Den Haag. Mr. P. Drooglever Fortuijn is benoemd tot Wethouder in de vacature Si mons. Sittard. Hedennacht zijn de woningen van J. en C. afgebrand. Stallen, schuren en land bouwwerktuigen kwamen mede in de vlam men om. Wemeldinge. Het Rijnschip Keulen 37 liep vast bij het binnenkomen in de schutsluis. Het klipperschip Mcrwede liep daardoor op de Keulen 37. Het liep een groot gat op boven water. Londen. Nabij Hawes Juoction is een Schot- sche expres-trein op een anderen trein ge- loopen. Beiden werden verbrijzeld. Er zijn 20 dooden en vele gewonden. AMSTERDAM, 1 Sept. 1913. Lijnolie en Suiker. Geen noteering. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f 2,20 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f2,60 a f2,80. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,90 a f 2. Andijker Blauwen f-2,30 a f 2,50. Hillegommer Eigenheimers f2,75 a f3,—. Hillegommer kralen f2 50 a f2,75. IJpolder Eigenheimers f 1,40 a f 1,50 Duinzand Eigenheimers f 3,75 a f 4,—. Duinzand Kralen f3,50 a f3,75. ANTWERPEN, 1 Sept. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,55, per Sept. fr. 25.55, per Febr./Maart fr. 26. TER NEUZEN, 2 Sept. 1913. Boter per 1/i K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.75 a f 47.777». Engelsch per „12— 12—. HULST, 1 Sept. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge 8,25, Wintergerst f 9,50, Zomergerst 9,—, Haver 8.—, Erwten f 13,—, Witte Boonen Bruine Boonen f Duivenboonenƒ—- Paardenboonen Boekweit/Lijnzaad f Koolzaad f Aardappels f 2,25. Boter per kilo f 1,30. Eieren per 26 stuks f 1,05. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 29 stuks rundvee, 23 varkens, schapen, waar van verkocht 11 stuks rundvee en 21 varkens. ROTTERDAM, 1 Sept. 1913. Ter graanmarkt van heden was jarige tarwe niet noemenswaard meer genoteerd. Nieuwe met ruim aanbod tot onveranderde prijzen lang niet alles op te ruimen; wegens te weinig koopers kon een groot gedeelte geen plaatsing vinden. Essex bijna niet getoond; Wilhelmina f 8.50 tot f 9.50 per 100 kilo en uitgezochte partijen iets daarboven betaald in overige artikelen ging zoo goed als niet om. D A G E N Voorm. Woensdag 3 Sept. 3.7 3.26 Donderdag 4 3.46 4.6 Vrijdag Zaterdag 5 4.25 4.45 6 5.7 5.29 Zondag 7 5.54 6.19 Maandag 8 6.49 7.24 Dinsdag 9 8.9 8.59 n n n n ji n

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3