Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. judicium, dat niet onbevangen is, maar wel degelijk van politische arglistigheid. Cort v d. Linden de geleerde, de jurist, de onderzoeker, de omzichtige hij wil er zich tegen hoeden en bewaren om dingen aan te prijzen, waarvan hij niet weet of ze te goeder trouw en op deugdelijke gegevens gegrond mogen, kunnen worden aanbevolen. Beloven klinkt heerlijk, verukkelijk, suggestief. In de ooren van het kiezersvolk. Maar mannen als Mr. P. W. A. Cort v. d. Linden, de strikt-eerlijke, de voorzichtige, de stipte, de wetenschappelijke zij houden ervan om hunne, het kiezersvolk gedane beloften ook te kunnen nakomen na de woelige kiesperiode van vóór eind Juni. Zóó zijn de mannen als C. v. d. L. En daarom wil ik eindigen worden dezulken geroepen door de Kroon om de moeilijke taak van Kabinets-formatie op zich te nemen wanneer anderen zich moesten terugtrekken. POLITICUS. Onlusten te Dublin. DUBLIN, 1 Sept. Er zijn hier Zaterdag en Zondag ernstige wanordelijkheden geweest. Ongeveer 400 menschen zijn er in het geheel met wonden in het gasthuis gebracht. Ook van de politie zijn er velen gekwetst. Het soldatenvolk heeft de politie moeten bijstaan in de voorstad luncbicore, waar het volk de tramsporen opbrak. LONDEN, 1 Sept. De oproerige stakers te Dublin, en met hen verscheiden vrouwen, hebben gisteren bij herhaling tramwagens en de politie, die deze beschermde, aangevallen. Onder de gewonden ziju vele trampassagiers. Eenige gewonden zjjn reeds bezweken. Larkin, de leider van de stakers, is gisteren aangehouden, toen hij zich gereedmaakte om van een balcon van een hotel in de Sackville- straat, vermomd het volk toe te spreken. De Dublinsche correspondent van de Daily News zegt, dat de politie veelal met over bodige hardhandigheid tegen het volk te werk is gegaan, waarvan vele onschuldigen het slachtoffer zijn. (N. R. C.) Koninklijk bezoek aan Zeeland. Zaterdag brachten II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins een bezoek aan Zeeland ter bezichtiging van de tentoonstelling van kleederdrachten enz., te Middelburg. Men meldt omtrent dit bezoek aan de Rotterd. Om kwart voor elf arriveerde de Konink lijke trein aan het station te Goes, waar de Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. J. H. Dijckmeester en de burgemeester van Goes ter begroeting op het perron aan wezig waren. In jde speciaal daarvoor inge richte 2e klasse wachtkamer werd het Konink lijk Echtpaar ontvangen, waarna na een korte wijle de gereedstaande hofauto's werden be stegen. Te 's Heer Arendskerke werd een bezoek gebracht aan de hofstede van den heer C. van Stee, die aan den straatweg Goes-Middelburg gelegen is en voor een der grootste en mooiste van deze streek geldt. Te ruim twaalf uur werd Middelburg bereikt en langs den kortsten weg naar de tenoon- stelling gereden. Het publiek stond in een dichte haag langs den weg geschaard en gaf telkens van zijn Oranjegezindheid blijk. Trouwens de geheele tocht van Goes naar Middelburg, door de keurige Zeeuwsche dorpen met hun Zondags aangeharkte tuintjes en overal de wapperende driekleur geleek een ware zegetocht. Aan den ingang der tentoonstelling wachtte Middelburg's Burgemeester Jhr. M. van den Brandeler het Koninklijk Echtpaar op. Binnen het hek werden de vorstelijke per sonen voorgesteld aan den heer Jacq. Frank, juwelier alhier en vice-voorzitter van het da- gelijksch bestuur der tentoonstelling en aan den heer Hartman, hoofdcommies ter provin ciale griffie en le secretaris der tentoonstel ling. De heer Frank geleidde H. M., de heer Hartman den Prins door den fraaien, in 18de eeuwschen, Engelschen stijl, aangelegden tuin, een werkstuk van afd. Zeeland van de Ned. Tuinbouw Mij. naar het terrein voor de Staten zaal waar een groot gezelschap boeren en boerinnen in de nog gebruikelijke kleeder drachten, stond opgesteld. 't Geheel een 100-tal vrouwen, die met hun kleurige beuken en jakken een bekoorlijk tafereel boden. Op de treden van de trap, die naar den in gang leidt stonden aan eiken kant een boerin netje, die beiden een versierde boog vast hielden en van wie één II.M. achtereenvolgens een fraaien ruiker, een in azuurblauw-kalfsle- der gebonden catalogus van deze tentoonstel ling en een fraaie paillekleurige kalfslederen mappe met 12 foto's van de interrieurs der tentoonstelling aan te bieden. Aan den Prins werden eenzelfde catalogus en mappe aange boden. H. M. en de Prins gaven bij het bezoek der onderscheiden kamers herhaaldelijk blijken van belangstelling en lieten zich menig belang wekkend stuk verklaren. Precies te half twee, nadat het gezelschap juist een uur op de tentoonstelling had ver toefd, stapte men weder in de auto's om naar de woning van den Commissaris der Koningin in de Abdij te rijden, waar het noenmaal zou worden genuttigd. Nadat het noenmaal, dat tot half drie duurde, was afgeloopen hield H. M. gedurende een kwartier cercle om daarna voor de ramen van het gouvernementshuis de ringrijderij gade te slaan, die daar reeds sinds 12 uur aan den gang was. Juist was men na menige rondte zoover gekomen, dat beslist zou worden wie den prijs, die door II. M. was uitgeloofd, een zilveren blad, zou veroveren. Doch voordat de ringrijderij voortgang had kwamen de oude rijtuigen voor, de Walcher- sclie spelevvagen met het lustig boerengezel schap, dat in de typische pronkdracht te ker- misse rijdt, de sierlijke phaëtons en oude sje- zenmelk met een gezelschap naar de streek, waar het rijtuig inheemsch was. Nadat deze typische optocht voorbijgetrokken was, reden onze wakkere boerenjongens, los gezeten op hun breedschoftige paarden weer met gloeiende wangen door de baan, juichend als zij den ring staken, brommend wanneer het mis was en daarbij telkens met luide kreten hun paarden aanzettend [tot galop, want wie niet galopeert bij het steken van den ring maakt een ongeldige beurt. Nadat de koninklijke prijs verreden was, kwamen de auto's weder en werd langs een grooten omweg, waarbij bijna de 'geheele stad werd doorgereden, het station bereikt waar de Koninklijke trein in middels gereed stond. In de 2e kl. wacht kamer voor dit doel gereserveerd en met eenige planten versierd nam II. M. afscheid van de verschillende autoriteiten om vervolgens in 't salonrijuig plaats te nemen. Onder het gejuich der menigte die zich in de nabijheid van het station had opgesteld zette de trein zich in beweging, waarmee aan dit bezoek, dat ondanks zijn korten duur bij velen een lange herinnering zal achterlaten, was geëindigd. Vervolg der Onafhankelijkheidsfeesten. Axel. Op Vrijdag 29 Aug. j.l. had het aan gekondigde Concours-hippique plaats, dat zich eveneens in flink bezoek mocht verheugen. Het programma bevatte een 9 tal nummers, waarbij de volgende prijzen werden behaald No. 1. Concours voor het best aangespan nen en schoonste tweewielige rijtuigAantal deelnemers 10. le prijs C. J. Vael van Hon- tenisse2e prijs P. van Hoeve van Axel 3e prijs P. Esselbrugge van Axel en 4e prijs R. Buijsse van Westdorpe. De prijzen bestonden uittwee lantaarns, een paardennet, een lijn en een rijzweep. No. 2. Ringrijden te paard. Aantal deel nemers 10. le prijs Em van llaelst van Kiel- drecht2e prijs R. Buijsse vau Westdorpe en 3e prijs Jac. Cové van Axel. De prijzen waren een dubbele rijtoom, sporen en zweep. No. 3. Harddraverij met tuigpaarden (geen raspaarden) toebehoorende aan landbouwers over een baan van 2200 M. Aantal deel nemers 9. le prijs R. Buijsse van Westdorpe (die den afstand aflegde in 5 min. 23 sec.) f 15, 2e prijs A. Verhelst van Westdorpe (5 min. 35 sec.) f 10, en 3e prijs E. J. IJsebaert van Axel (5 min 46 sec.) f5. No. 4. Ringrijden voor dames. Aantal deel nemers 14. le prijs R. Buijsse van West dorpe 2e prijs Ph. J. van Dixhoorn van Axel3e prijs Ein van Haelst van Kieldrecht 4e prijs G. de Lozanne Hulst 5e prijs E. Bpijsse van Sas van Gent6e prijs A. Des- Eierie van Wachtebeke en 7e prijs E J. Isebaert van Axel. Alle prijzen waren hierbij luxe voor werpen. No. 5. Harddraverij (warmbloed) over een baan van 2200 M. Aantal deelnemers 10. le prijs Alph. de Clercq van Astené met „Doctor Hall" f 40, 2e prijs J. Claeijs van Deijnze met „Zoïlo Wilkes" f30, 3e prijs Van Beveren van Mariakerke met „Jacobin" f 20, 4e prijs J. Claeijs voornoemd met „Sarah" f 10, en 5e prijs dhr. J. van Dixhoorn van Axel met „Bibi" f 10. No. 6. Harddraverij van koudbloedpaarden, over een baan van iöOO M. Aantal deelne mers 10. le prijs f30, C. de Clercq van Aé- tene 2e prijs f 20, R. Buijsse van Westdorpe 3e prijs f 15, E. Buijsse van Sas van Gent en 4e prijs f 10, Ed. Hofman van Axel. No. 7. Galop. Lengte der baan 2000 M. Aantal deelnemers 8. le prijs f 40, Van der Keere van Meirelbeke met „Jacquelin"2e prijs f30 De Schepper van St. l)enys met „Néron"; 3 prijs f20 J. P. Verberkmoes van Hulst met „Beby" en 4e prijs f 10. J. Maes van Deurle met „Josephine". No. 8. Harddraverij aangespannen voor rij tuig met een minimum gewicht beladen van 100 K.G. Lengte der baan 3000 M. Aantal deelnemers 10. le prijs f40 J. Claeys van Deynze met „Zoïlo W ilkes", 2e pr. f30 Alph. de Clercq van Astene met „Doctor Hall", 3e pr. f20 Van Beveren van Mariakerke met „.Jacobin" en 4e pr. f 10 Beijaert van Auwegen met „Mitelle". No. 9. Springconcours. Aantal deelnemers 5. le prijs De Schepper van St. Denys met „Neron"2e prijs f 10 Van de Keere van Meirelbeke met „Jacquelin" en 3e prijs f 10 Em. van Haelst van Kieldrecht met „Sulma". Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 2000. Een reden van blijdschap voor het Bestuur was zeker wel dat terwijl het vorige jaar een tweetal ongelukken gebeurden, dit jaar alles in de beste orde afliep. Vermelden we nog dat als handicapers optraden de heeren C. Vermeulen van Wa tervliet, A. Masureel van Meirelbeke en G. Vermeersch van Gent. Als Commissarissen [de heeren E. van Acker, M. W. Koster en C. J. Vael. En als Juryleden de heeren voor nummers I—IV H. Bonte, J. Vael en L. de Putter voor nummers V—IX E. Buijsse, A. de Ivoeijer en J. de Meulenmeestcr. Ter opluistering van het Concours maakte de historische optocht die intusschen opnieuw was opgesteld, een rondgang om het terrein en bezocht vervolgens nog eens de voornaam ste straten van Axel. Daarna begaf de stoet zich opnieuw naar het Concours-terrein. Hier hield namens de Comm. voor den optocht, de heer A. J. v. d. Vijver een toespraak tot de deelnemers aan den optocht. Genoemde heer dankte hen voor de verleende medewerking waardoor zij er het hunne toe hebben bijgedragen om bet feest te doen slagen. Hij bracht hen dan ook den dank der gansche burgerij van Axel. Deze spreker werd beantwoord door den Graaf van Hogendorp als oud-voorzitter van de Scbietvereen. „Prins Maurits" welke de ziel uitmaakt van de beweging. Deze sprak als zijn meening uit dat Axel grootsch kan zijn op de wijze waarop zij getoond heeft, een echt Nationaal feest te willen vieren, door zulk een optocht in elkaar te zetten. Ten slotte voegde de Heer D. A. van Houte, eveneens lid der comm. voor den optocht, hier nog den hartgrondigen wensch aan toe dat de Prins het nog eens tot Keizer mocht brengen. Na een driewerf „Hoeravoor H. M. de Koningin, werd de stoet ontbonden. Daar het reeds 7 uur geworden was, verviel het concert. Als waardig slot van het feest had er nog een bioscope-uitvoering in de open lucht plaats. Hiervoor was er in de Noordstrast een groot doek gespannen. De voorstellingen gelukten allen uitstekend. En daarmee was het feest afgeloopen. Do straten waren intusschen weer gedeel telijk verlicht. Vooral de Nieuwstraat zager nu mooi uit. Was den vorigen avond de verlichting daar niet al te goed gelukt, thans zag de staat er schitterend uit. De geheele straat door waren in de breedte lampions ge spannen, zoodat het een zee van licht scheen. Een oogenblik dreigde het nog te regenen, doch slechts enkele druppelen vielen er, zoodat ook nu alles in goede orde kon verloopen. In ons verslag van de vorige week zijn enkele fouten gesloopen die de lezer reeds zal gewijzigd hebben. De naam van degene, die graaf van Hogendorp voorstelde, is niet M. Huijssen, maar de heer Maliepaard, terwijl de heeren Van Hogendorp en v. d. Duijn van Maasdam niet in burgcmeesterscostuum maar in burgerkleeding waren. TER NEUZEN, 2 Sept. 1913. De jaardag van onze Koningin werd gisteren alhier herdacht door het matig uitsteken der vlaggen. Des avonds maakte het muziekge zelschap een wandeling door de stad en gaf eenige nummers ten beste op de muziektent op de markt. De heer F. C. den Hartigh, opzichter bij den Rijks-Waterstaat alhier is heden verplaatst naar Harderwijk, inplaats van naar Vlieland. Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. gemeente Vlooswijkstraat alhier, heeft be dankt voor de op hem uitgebrachte roeping naar Aagtekerke bij Domburg. Zooals men zich herinneren zal, werd op de onafhankelijkheidsfeesten alhier door een gemengd koor de feestcantate uitgevoerd, welke ingestudeerd was onder leiding van den Directeur, de heer C. van Fraeijenhove. Als blijk van erkentelijkheid voor diens goede leiding werd nu door de leden van [het koor, aan het einde der repetities, aan den Directeur een herinnering aangeboden. De aanbieding had op de repetitie van 31 Aug. 1.1. plaats bij monde van dhr. F. Kense, die den Directeur als volgt toesprak Geachte Directeur Namens de leden van het „Cantate-koor verzoek ik een oogenblik uwe aandacht. Dat het slagen der alhier uitgevoerde Can tate voor een groot deel het werk is van des- zelfs maker en van de zangers is zeer zeker buiten kijf. Het reuzenaandeel komt echter U toe, mijnheer de Directeur, die met geduld, volharding en opoffering de leden deze Can tate hebt doen instudeeren. Voorzeker was dit werk verre van gemakkelijkdit kan dan ook alleen verricht worden door hen, die daar kennis, lust en moed voor bezitten. Onzen geachten Directeur brengen wij dan ook in de eerste plaats onzen hartelijken dank voor den storm van bijval die wij mochten inoogsten, daar hij toch de persoon was, die ons dezen roem deed behalen. Verder zij hem ook dank gebracht voor het kalm en beleidvol optreden in gevallen waarin het scheen dat het koor kon benadeeld of geblameerd worden. Dat deze dankbetuiging niet enkel en alleen in woorden bestaat blijke uit dit blijk van erkentelijkheid dat ik in naam der leden met genoegen aan U kan ter hand stellen, met onzen vurigen wensch dit een plaatsje te willen geven in uw ouderlijke en in uw toe komstige woning en het te willen beschouwen als een blijk van waardeering der leden en een blijvend aandenken aan deze uitvoering. Hiermede bood dhr. Kense den Directeur, namens de leden een fotographie aan, voor stellende alle personen, die aan de uitvoering der C antate hebben medegewerkt. Deze fo tographie zag er in de vergulde lijst netjes uit. De Directeur zeide aangenaam verrast te zijn, door dit blijk van de erkentelijkheid der leden en hoopte te voldoen aan den wensch om het een plaatsje te geven voorloopig in de ouderlijke en later in de eigen woning, als een herinnering aan de uitvoering der Cantate. Spr. dankte de leden en inzonderheid hun woordvoerder voor de waardeerende woorden en sprak den wensch uit dat het koor niet uit elkander zou gaan, doch dat er een weg gevonden zou worden om bijeen te blijven, daar het jammer zou wezen, als hij bij het zien van de foto bedenken moest, hoevelen hunner reeds aan het koor ontbraken. Beide toespraken werden door de leden met applaus begroet, Gisterenmiddag omstreeks 4 uur voer de Duitsche stoomboot „Matador" tegen de brug over de nieuwe sluis alhier. De brug is zeer verbogen. De vaart en het verkeer voor voertuigen is thans geheel gestremd. Over de sluisdeuren kunnen de voetgangers passeeren. De voertuigen moeten naar de volgende brug rijden. Met een drietal lieren is men heden bezig om de brug op het land te trekken, opdat de schepen weer door de sluis kunnen. Eenige schepen met hout liggen reeds in de Westhaven. De heer dr. E. C. Godée Molsbergen, directeur der gemeente H. B. S. alhier, heeft in verband met zijne benoeming tot lector aan de gemeente-universiteit te Amsterdam tegen 1 November a. s. eervol ontslag aangevraagd. Benoemd tot machinist-electricien bij de rijks-electriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen J. de Jonge, thans tijdelijk. De nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs en gemeente hoogere burger school alhier zijn gisteren aldus de Tern. Crt. in gebruik genomen met 65 leerlingen, die als volgt zijn verdeeld 36 eerste klasse, 15 tweede klasse en 7 derde klasse meer uitgebreid lager onderwijs; 4 eerste klasse (3e kl. R. II. B. S.) hoogere burgerschool. Van deze 65 leerlingen zijn 4 uit de ge meente Hoek, 2 uit Philippine, 2 uit Hulst, 2 uit Zaamslag, 2 uit Axel en 1 uit Nieuw- Namen (Clinge). De officieele opening tot welker bijwoning verschillende autoriteiten en ook ouders der leerlingen zullen worden uitgenoodigd, zal plaats hebben op Woensdag 10 September a. s. Zaamslag. Bij het bezoek van H. M. de Koningin op j.l. Zaterdag te Middelburg, bood de 11-jarige Tona de Koeijer van hier, H. M. een map met foto's van de Tentoonstelling aan. Met een woord van dank aanvaardde H. M. het. Axel. In den nacht van Zondag op Maandag brak er in een landbouwschuur, toebehoorende aan den landbouwer Ed. de Maat op het Pootersdorp onder Spui, plotseling een felle brand uit. Alle bewoners der plaats waren reeds ter ruste. In een kamertje op den zolder van de schuur sliepen een paar knechten die omstfeeks elf uur 's avonds wakker werden doordat de bedsplanken onder hen begonnen te branden. Zij vlogen, met achterlating van de kleeren, de eveneens reeds brandende ladder af en klopten den baas op. Spoedig was de buurt bij elkaar geroepen en de brand weer van Axel verscheen ter plaatse, aan wie het ten slotte gelukken mocht den brand meester te worden. Daar de schuur omstreeks 25 M. van het huis verwijderd stond, bleef dit laatste ge spaard. Het verlies is echter toch nog groot genoeg. Behalve de kleeren der knechten een fiets en landbouwgereedschap werden 8 paarden, 2 stieren, 11 gemeten gerst, 12 ge meten tarwe, 6 gemeten vlas, 6 gemeten erwten, een paar voer haver, en eene partij klaver- en withooi een prooi der vlammen. Slechts 3 veulens konden gered worden, terwijl 1 paard zich zelf losrukte en baan brak door de brandende massa. De oorzaak is totaal onbekend. Axel. De zangvereeniging „Orelio" van hier was Zaterdag ook op de Tentoonstelling te Middelburg aanwezig, ter opluistering van het bezoek van H. M. de Koningin. H. M. bracht den heer P. II. Esselbrugge als voor zitter ervan dank, vroeg naar de verbinding tusschen Axel en Middelburg en roemde daarna des te meer de overkomst van dit gezelschap. Sas van Gent. Een stukje van zeldzame stoutheid is hier vertoond door een Duitscher, die eenige werkzaamheden te verrichten had aan den 52 meter hoogen schoorsteen der Coöperatieve Suikerfabriek. De man, die op een paar aan de buitenzijde van den schoor steen bevestigde planken zijn gevaarlijk bedrijf uitoefende, was Dinsdagavond met zijn werk, successievelijk hooger klimmend, tot een hoogte van ruim 40 meter gevorderd. Van plan zijnde den volgenden ochtend vroegtijdig met den arbeid te beginnen, aebtte de Duit scher het schijnbaar niet de moeite naar be neden te komen om van de nachtrust te ge nieten. Hij heesch de noodige dekking naar boven, koos de planken tot zijn legerstede, bond zich eenig touwwerk om het lichaam en lag weldra, veertig meter hoog, tegen een

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2