Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizen. Blauw te Blokzijl; G. de Haas te Purmerend; P. N. Gijsman .fr. te Wageningen dr. Th. L. W. van Ravensteijn te Eerbeek A. Keuze- kamp te Kolderveen en J. D. Domela Nieuwen- huis Nijegaard te Gent (B.) Beroepen te Schoterkwartier H. G. Blauw te Blokzijl te Spaardam (2e pr. pl.)H. G. Blauw te Blokzijl. Aangenomen naar Gaast en Terwoude door J. Th. Ubbink, cand. te Groningen. Moordaanslag. Woensdagochtend omstreeks halftien heeft de 21-jarige kuipersgezel W. V. een moord aanslag gepleegd op zijn 26-jarige verloofde, ten huize van haar gehuwde zuster, die woont op de eerste etage van het bovenhuis Gerard Doustraat 281 te '-s Gravenhage bij wie zij inwoonde. Het meisje kreeg een revolverschot in de linkerkaak, een in den linkerbovenarm en een in de linkerhand en een schampschot in de linkerzij. V. was vanochtend al om halfacht in een koffiehuis gekomen op den hoek van de Gerard- Doustraat en de Van Miereveltstraat, waar hij een glas bier had gebruikt en zich eenigszins zenuwachtig had aangesteld. Eenigen tijd later kwam hij terug om gebruik te maken van het privaat in het cafe. Daarna is hij naar boven gegaan hij moet het meisje, ter wijl zij uit het raam van de achterkamer keek, een schot in het hoofd hebben gegeven. Terwijl zij moord roepende de kamer uit vluchtte, zou hij haar nog een drietal schoten hebben nagezondenop de trap, die naar het benedenportaal leidt, is zij gevallen. Daar werd zij gevonden door een burger, die op het hulpgeroep kwam toesnellen. Zij wees met de rechterhand naar de achterkamer, waarop de man naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat snelde. Agenten, die zich daarop snel naar de plaats van het misdrijf begaven vonden op een (plat achter het huis, waarop hij waarschijnlijk door het raam van de achterkamer was gekomen den dader liggen, aan een hevig zenuwtoeval ten prooi. Hij werd na bij bewustzijn te zijn gebracht, overgebracht naar het nabij gelegen politie bureau, waar hij verklaard moet hebben uit Scheveningen te zijn gekomen om het meisje te dooden. Als reden voor de daad moet hij hebben opgegeven, dat zij hem ontrouw was geworden. Inmiddels was de verwonde door den eerste- hulpdienst verbonden. De toegebrachte schoten moeten geen levensgevaarlijke verwondingen hebben .veroorzaakt. Nadat een voorloopig verband was aangelegd, is het meisje over gebracht naar Gemeenteziekenhuis. De toestand van het verwonde meisje was Woensdagnamiddag zóó verbeterd, dat zij zich te voet naar het commissariaat aan de Rivier- markt kon begeven, waar de commissaris, den heer Olivier, haar een verhoor afnam. Op de revolver van den dader van den moordaanslag werden nog twee scherpe patro nen gevonden, hij had ook nog vijf patronen in een van zijne zakken. De heer Bloemen te Delden heeft een lepeleend geschoten, een vogel die hier zeer zeldzaam is. Sedert Zondag wordt te Westendorp bij Varsseveld de landbouwer H. vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Te Roosendaal is Woensdag de 12-jarige K. op het terrein van de suikerfabriek door rangeerende tramwagens overreden en on middellijk gedood. Woensdagmorgen is in de Schrasserstraat te Arnhem de timmerman H. J. A. achterover van een dak gevallen. De man was onmid dellijk dood, door schedelbreuk. Al spelende met een vuurwapen heeft de dertienjarige H. C. te Escharen zijn driejarig zusje in het hoofd getroffen, zoodat het kind reeds na een paar uren is gestorven. Woensdagavond is de 17-jarige dochter van den heer G. te Gorinchem in een winkel door een luchtkoker gevallen. Kort daarna is zij overleden. -Te Triest heeft zich een tragisch geval voorgedaan. Een inwoner dier stad, Terni genaamd, had een operatie ondergaan wegens het verwijderen van een stuk zijner huid, opdat dit „overgeplant" kon worden op het lichaam zijner vrouw, die geopereerd was aan een kankergezwel. Maar in plaats dat de echtgenoot door zijn offer het leven zijner vrouw redde, stierf hij bijna gelijktijdig met haar. Beiden werden in één graf begraven. Verhooging van den melkprijs. De boeren in Nottinhamshire hebben op een vergadering besloten, hun melkprijs met twee stuivers het gallon (ongeveer 4'/3 liter) te verhoogen. De droogte, de schaarschte van voer en de duurte van de koeien is de reden of de aanleiding. Eigenlijk vinden de boeren, dat de melk al lang duurder moest zijn. De prijs is in de laatste twintig jaar nagenoeg gelijk gebleven, zeggen zij, en bijna alles loonen, belastingen, voeder en vee is gestegen. In andere graafschappen vertoonen de boeren neiging het voorbeeld van Notts te yolgen. In Weenen is onlangs een geval waar genomen, waaruit bleek, dat een groote angst of schrik niet alleen een plotseling grijs worden maar ook een plotseling uitvallen van het haar kan tengevolge hebben. Het geval deed zich voor bij een trambestuurder, die bij een bot sing er juist nog het leven afbracht, maar weldra al zijn haar verloor, tot zijn oogharen en wenkbrauwen toe. Ilbl. Naar de Frankfurter Ztg. meldt, hebben Dinsdag roovers den sneltrein van Stanislau naar Lemberg aangevallen. Even voor het station Sichou nabij Lemberg bracht een rei ziger den trein met de noodrem tot staan. Veertien kerels, met revolvers gewapend, om singelden de locomotief. Zij bonden den stoker vast (de machinist had zich in een wagen weten te verbergen), en bestormden onder het lossen van schoten, den postwagen. Een conducteur snelt naar het naastbijzijnde baan wachtershuis om om hulp te telefoneeren. Onder de reizigers ontstond natuurlijk een paniek, maar eenige militairen, die in den trein zaten, organiseerden de verdediging en de bandieten werden op de vlucht gedreven, voor zij den postwagen hadden kunnen be- rooven. Een vreeselijke reis. Eenige jaren ge leden, men zal het zich misschien nog her inneren, kwam uit Frankrijk het opzienbarende bericht, dat een nog jeugdig persoon hangende aan de as van een sneltrein van Bordeaux naar Parijs was gekomen. Thans heeft zich weer een dergelijk geval voorgedaan. Aan het station d'Orsay in Parijs is een 18-jarige Italiaan aangehouden, die van het station Pierrefitte-Nestalas, op de grens van de Pyreneeën naar Parijs is gekomen, hangende tusschen de wielen van een sneltrein. Op een as gezeten, heeft hij een afstand van 800 K.M. afgelegd. Het mag een wonder genoemd worden, dat de jongen zich bij zoo'n snelheid en bij voortdurend schokken in even wicht heeft weten te houden. Toen hij aan kwam, was hij bedekt met een dikke laag roet en kolenzwarthet gezicht was bijna onzichtbaar van het vuil. De Londensche correspondent van de „Tel." schrijft d.d. 19 Augustus: Onder de talrijke mijnwerkers van het En- gelsche Graafschap Northumberland is een nieuwe beroering ontstaan. Zij verlangen des Zaterdags geen halven dag meer te werken en afschaffing van het drieploegenstelsel, dat door de invoering van den wettelijken acht- urendag ontstond en om de beurt nachtarbeid meebrengt. Syndicalistische propagandisten hebben zich beijverd, die mijnwerkers deswege op te wekken tot een werkstaking waarover binnenkort zal worden gestemd. Maar nu heeft het hoofdbestuur van hun bond daartegen ernstig gewaarschuwd met een beroep op den berooiden toestand der bondskas. Een algemeene staking der mijnwerkers van Northumberland zou aan ondersteuning bijna f 290.000 per week kosten. En niet alleen heeft die bond geen geld in kas, maar zijn bank schoot reeds een bedrag van f 120,000 voor. Het besluit, dat de bond de achter stallige huur zijner leden zal betalen, door de algemeene werkstaking van verleden jaar ont staan, zal die schuld nog met 72.000 verhoogen. Derhalve maakt het bondsbestuur zich ernstig bezorgt over het streven naar een nieuwe werkstaking. Het waarschuwt tegen die tac tiek en acht een verhooging der contributie noodig, om den bond in staat van weerbaar heid te houden. De groote staking van verleden jaar ver lamde de meeste Engelsche mijnwerkersbon den. Slechts enkele behielden 'n flinke weer standskas. De mijnwerkers van Derbyshire blijken er nog het best aan toe te zijn. Hun bond heet nog over een kapitaal van f 2500,000 te beschikken. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 31 AUG. 1913. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Bevestiging nieuwe Lidmaten en voorbereiding H. Av. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins- Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. A. Scheele van Veere Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. Bramer vau Hein- kenszand. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Ds. J. Gouverneur van Zie- rikzee en 2 uur Ds. A. Timmerman Sluiskil 2 uur. Ds. de Boer. - Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Dlir. Hoogendoom, Theol Stud, te Den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 51/» uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. Hubregtsche van 's-Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Vervolg Feestviering te Axel. Uit de kerk begaven we ons naar de Markt waar door een paar honderd jongens en meis jes onder begeleiding van het Muziekgezelschap „Concordia" de uitvoering van den Klepper- marsch plaats had. De jongens en meisjes deden goed hun best en men kon zien dat ze goed geoefend hadden, zoodat alles goed in de maat ging. Do eer van het slagen van dit nummer komt zeker wel voornamelijk toe aan den Directeur van „Concordia", dhr. C. P. Minjon. Nu was het voornaamste punt van het programma aan de orde, aangekondigd als „de rijk gecostumeerde historische optocht", voorstellende den intocht van Prins Willem van Oranje in 's Gravenhage in het jaar 1813. Deze ,optocht bestond uit ruim 200 deelne mers. Om elf uur hadden de deelnemers zich ver zameld op het terrein van het Concours- Hyppique, waar de costuums reeds lagen te wachten. Nadat de stoet zich daar opgesteld had ging het 's middags om 1 uur op weg naar .s Gravenhage (in dit geval naar Axel). Op de markt aangekomen, werd de stoet ont vangen door het Gemeentebestuur. Door graaf van Hogendorp werd een aan spraak tot de verzamelde menigte gehouden, welke aanspraak door den Prins beantwoord werd. Daarna werden de hoofdpersonen van den stoet op het stadhuis onthaald op den eere wijn, waarop nog ve-ischillende toespraken gehouden werden, terwijl een afdeeling Sche- veningsche visschers en visscherinnen (voor gesteld oor leden der Zangvereen. „Orelio") enkele liederen zongen. Nu werd de stoet opgesteld om de rond gang door Axel te beginnen. Ondertusschen waren de straten opgevuld door de groote menigte toeschouwers uit alle omliggende plaatsen per fiets en trein aanbracht. Het feestprogram had inderdaad niet voor niet gesproken van een „rijk" gecostumeerde optocht. Het mooiste was dat de indruk van het geheel niet weggenomen werd door het hinderlijke gezicht van nieuwerwetsche klee derdrachten tusschen de optocht. Met uit zondering van de feestcommissie waren allen tot zelfs de beide muziekcorpsen toe in de kleederdracht van die dagen gestoken. De stoet werd voorafgegaan door een opper- heraut en 2 herauten te paard. Daarop volgde een muziekcorps, een tweede vaandeldrager te paard en een rijtuig met Bestuursleden. Dan kwam de afdeeling grenadiers onder aanvoering van een officier. En daarachter de Scheveningsche visschers met hun vrouwen die het meeste bekijks hadden en ook ver dienden. Een viertal van hen zat in een rijtuig met de onafscheidelijke pijp in de mond kalm op het gewoel der Jmenschen neer te zien. De overige liepen voor en achter het rijtuig. Men zag er oude visschers, met verweerde gezich ten, de vischnetten over de schouders, en daarnaast kleine kinderen, die eenmaal de plaats hunner vader in zouden nemen. Vooral de kleederdrachten der visschersvrouwen, die natuurlijk op hun „paaschbest" waren, waren zeer schilderachtig. Hierachter reed het rijtuig met het bekende Driemanschap, graaf Van Hogendorp (de heer M. Huijssen), graaf v. d. Duijn van Maasdam (de heer L. Deij) beiden in burgemeesters- en graaf van Limburg Stirum (C. Wolfert) in generaals-uniform. En daarachter kwam de Prins zelf, voor gesteld door den heer D. F. van Cadsand, met 3 edellieden te zamen in een rijtuig, in een prachtig costuum. Vervolgens een groep ruiters, namelijk 2 generaals met 10 huzaren onder aanvoering van een officier, een muziekcorps en 2 com missarissen die den stoet sloten. Was de stoet om 1 uur van het terrein gegaan, na een lange reis door Axels straten, waarop haast geen enkele straat werd over geslagen, arriveerden we tegen 5 uur weder op het terrein, waar de stoet ontbonden werd en aanzienlijke Heeren weer werden omgezet in eerzame Axelsche burgers. Om zes uur kwam het Muzikale gedeelte van het program aan de beurt. Afwisselend deden de beide muziekcorpsen „Concordia" en „Hosanna" en de zangvereni gingen „Orelio", „Hoop op zegen", „Looft den Heer,' en „Eben Haëzer" zich hooren. Men ziet dat de Muziek- en Zangkunst in Axe wel beoefenaars vindt. 'tWas een genot te hooren hoe elk zijn best deed om iets schoons ten gehoore te brengen, 'tbest beviel (een oud geuzenlied van Valerius, getiteld Geluk kig Vaderland, gezongen door „Orelio". Na afloop daarvan begaf de menschendrom zich naar het terrein nabij de R. K. kerk alwaar het schitterend vuurwerk zou worden afgestoken. Hier bleek het „schitterend" we een beetje overdreven. We besloten de avond met een rondgang door de prachtig verlichte straten. Langs de hoornen waren flambouwen aangebracht, ter wijl de verschillende eerebogen met vetpotjes verlicht werden, een verlichting die lioewe primitiever, toch meer indruk maakt dan de meer moderne verlichting met electriciteit Ook enkele particulieren hadden hunne wo ningen geheel geillumineerd. Op de voorgevel der woning van den notaris Dregmans op de markt staken b. v. de vetpotjes aardig af tegen de oranje geverfde kozijnen. En ook aan de woningen der beide artsen Bom en Jens was een schitterende verlichting aangebracht Doch thans was het meer dan tijd om te maken dat we in Ter Neuzen terugkwamen en door de slaap krachten te krijgen voor de volgende niet minder vermoeienden dag. De Vrijdag begon weer met muziek. Door de kinderen der vier scholen alhier, te zamen een 800, werden onder begeleiding van het Muziekcorps „Concordia" een vijftal nummers gezongen. Ook hier kwamen weer de talenten uit van den onvermoeiden directeur, de heer Minjon, die maakte dat alles goed van stapel iep. Over 't algemeen zongen de kinderen goed gelijk met de muziek mede. De kinderen van de Chr. school van het Spui waren in versierde camijons van het Spui afgekomen. Voor deze kinderen was het dus een heel uitstapje. Na afloop der zanguitvoering gingen alle kinderen in optocht voorafgegaan door de muziek naar het terrein van het |Concours waar de kinderen onthaald werden op limo nade en koek, terwijl elk een plaat kreeg. Vervolgens werden door de kinderen ver schillende spelen gedaan en werden enkele "uchtballons opgelaten. Omtrent elf uur gingen de kinderen voldaan weer naar de markt terug, waar de stoet ontbonden werd en elke school naar zijn lokalen terugkeerde. Hedenmiddag om 1 uur heeft er buiten Axel een concours-hippique plaats gehad voor de vereeniging van de Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard (Belgische type). Dit concours zal opgeluisterd worden door den historischen optocht, die daarna wederom een rondgang door Axel gaat maken. Vervolgens om 6 uur weer zanguitvoering op de Markt en om 8 uur 's avonds tot slot van de feesten een bioscoop-voorstelling in de openlucht. Axel heeft dus extra zijn best gedaan met dit feest en ook het weder heeft veel bijge dragen tot het doen slagen van dit schoone feest. d'Oranje-zon deed haar stralen in een ver- kwikkenden gloed nederdalen op Axel's bur gerij- 's Gravenhage. Heden had de plechtige in stallatie plaats van de nieuwe Ministers in het Huis ten Bosch. Op verschillende uren van den dag namen de Ministers de portefeuilles over. De heer Loudon die in Washington ver toeft, was derhalve afwezig. Z.Ex. komt in September a.s. in ons land terug. '8 Gravenhage. In tegenwoordigheid van de Koningin en Prins Hendrik is lieden de In ternationale Landbouwtentoonstelling geopend. De heer Ruijsch van Beerenbroek hield een rede, waarin hij hulde bracht aan den Prins die het initiatief genomen had tot betere or ganisatie van den landbouw. Amsterdam. Ten nadeele van de familie van Dongen op den Vijgendam heeft een zeer belangrijke diefstal plaats gehad. De daders zijn tot heden nog niet gevat. Oudeschild. Bij den vuurtoren Eierland is een onbekend stoomschip gestrand. Men ver wacht het bij hoogwater vlot te komen. Bij zonderheden ontbreken nog. Hamburg. Hedenmorgen is de vlieger Casten met zijn leerling door een defect aan het vliegtuig naar beneden gestort. Zeer zwaar gewond werden zij gevonden. AMSTERDAM, 28 Aug. 1913. Lijnolie, Sept. f277i, f 273/». Sept./Dec. f28, Oct./Dec. f28, Jan./Maart f 283/8, Mei/Aug. f 29. Suiker oude oogst flauw, nieuwe kalm, Aug. f 12, Oct./Dec. fll genoteerd, Jan./Maart f ll3/8 te koop. Aardappelen per '/i H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f2,20 a f2,40. Zeeuwsche Bonten f2,a f2,60. Zeeuwsche BlaUwen f 2,a f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 k f 2. IJpolder Eigenheimers fl,40 a f 1,50 Eigenheimer Hillegommers f2,75 a f3,—. Andijker Blauwen f2,40 a f 2,50. Hillegommer kralen f2.50 a f2,75. Duinzand Eigenheimers f 3,75 a f 4,—. Duinzand Kralen f 3,50 a f 3,75. ANTWERPEN, 28 Aug. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,60, per Aug. fr. 25.50, per Febr./Maart fr. 26 60. TER NEUZEN, 29 Aug. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.75 a f 47.771/». Engelsch per 12— 12—. MIDDELBURG, 21 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer nog niet groot. Tarwe in een doen. Kroon- erwten 50 cent hooger. Van nieuwe tarwe en zomergerst waren ook enkele partijtjes ter markt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,60 a f 0,70, voor particulieren f 0,70 per 1/i kilo. Eieren f 4.50, voor particulieren f 4.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,80 a f 5. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 30 Aug. 0.12 12.37 Zondag 31 1.1 1.24 Maandag 1 Sept. 1.45 2.6 Dinsdag 2 2.26 2.46 Woensdag 3 3.7 3.26 Donderdag 4 3.46 4.6 Vrijdag 5 4.25 4.45 n JJ JJ JJ n

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3