Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. patroons zijn bereid met October 97a en met April 10 stuivers te geven, n.l. aan de vol leerde ververs. Zij willen drieërlei loon geven aan de leerlingen, aan hen die na vijf jaar in het vak overgaan tot de middelsoort en aan hen die na een zeker aantal jaren in de hoogste klasse worden opgenomen. Daar bedanken wij voor, zeggen de ververs, want dan gaan de patroons zooveel mogelijk de middelsoort in dienst nemen. Men vreest, dat timmer lieden, metselaars en al wie verder bij het bouwvak hooren, zich bij de staking zullen aansluiten. Dan zouden er in Londen weldra een 200.000 leegloopen. Prinses Louise. BRUSSEL, 27 Augustus. De advokaat In- lioffen en de Hamburgsche ingenieur Schende man hebben voor de rechtbank te Brussel een verzoek ingediend teneinde de bevoegd heid te verkrijgen om de rechten uit te oefenen, waarvan prinses Louise verzuimt gebruik te maken ten opzichte van de bezittingen, af komstig uit de nalatenschap van koning Leo pold II. Woensdagochtend in de vroegte 7ra-k er brand uit in een groot buiten in Noord-Finch- ley. Er was alleen een huisbewaarder in. De brandweer bluschte het vuur, toen er voor een 200 schade was gedaan. Men vond later bij het huis geschriften van kiesrecht vrouwen. De gemeenteraad van Limoges heeft aan de doehter van Bebel een brief van rouw beklag verzonden en daarin medegedeeld, dat een straat in die stad naar Bebel genoemd zal worden. LEEDS, 27 Augustus. Gisterenavond is er hier in een staalfabriek een ketel gesprongen. Drie menschen werden aanstonds gedood en zeventien naar het hospitaal vervoerd, waar er spoedig nog een bezweek. PETERSBURG. Op de Lena zijn twee booten omgeslagen. Er zijn 49 werklui ver dronken. AXEL'S FEESTVIERING. Axel viert heden (Donderdag) feest ter her denking van het herstel onzer onafhankelijk heid in 1813. De burgemeester, de heer Den Hollander schreef aan den vooravond der feestviering in de Axelsche Courant een geest driftig stuk aan het slot waarvan de volgende interessante mededeeling voorkomt In het gemeentearchief berust een register, waarin de notulen voorkomen eener raads vergadering, welke betrekking hebben op het historisch feit, dat heden wordt herdacht. Ik laat deze notulen hier volgen, welke zijn on derteekend door den Raad, die destijds aldus was samengesteldC. Hisser, burgemeester, N. Meertens, vice-burgemeester, J. van Veer- degem, D. Mullée, J. van den Berge, P. Beaufort, J. van de Vondel en J. de Brujjne, raadsleden. Vergadering van Burgemeester, Vic-Burge- meester en Raaden, uitmakende het Ge meente Bestuur van Axel, gehouden den 15 februari 1814. De Burgemeester geeft de Vergadering berigt, dat op gisteren, den 14 dezer, des namiddags, de WelEdel gebooren Heer F. C. de Jonge, Commissaris generaal in het departement der monden van de Schelde, belast met de Organisatie iu Staats-Vlaan- deren, uit naam van Zijne Koninglijke hoog heid, den Heere Prince van Orange Nassau, Souvereijn Vorst der vereenigde Nederlan den, de Landen deelmakende van het Can ton van Axel, als voor de invasie, en over- heersching der Franschen, gehoord heb bende, onder Staats of hollands Vlaanderen weder in bezit genomen en aan de vereenig de Nederlanden zijn ingelijfd geworden. Waar op de Vergadering hunen wensch en aan- gekleefdheid willen bewijzen, aan| hunnen wettigen Vorst, hebben eenpariglijk geresol veerd zijne doorluchtige hoogheid, met de tederhartigste gevoelens, en genegenheid met ter daad te erkennen, en te aanvaarden, als hunnen wettigen, en vrijwilligen aange nomen Souvereine Vorst, en deeze heug lijke gebeurtenissen in de archieven hunner gemeente te vereeuwigen en tevens hunne Hulde en eerbiedigste gevoelens te brengen aan de voeten van den Doorluchtigen Af stammeling der Verlossers van Nederland en Voorstanders der aloude Nederlandsche Vrijheid en Bewerker der weleer zoo voor spoedige dagen, en gezegende onafhankelijk heid in de vereenigde provinciën, door de tusschenkomst van hoogst deszelfs ver trouwden Tolk de voornoemde Heer Com missaris Generaal, Zijn WelEdelgebooren, ten deezen einde zeer ootmoedige verzoe kende, deeze hunne Eerbied volle gevoelens en Hulde aan Zijne Koninklijke Hoogheid, als hunnen wettigen en Geliefden Souvereijn en Vorst der vereenigde Nederlanden ge lieven voor te draagen, en aan te bieden en die Vorst uit hun aller Naam te verze keren van hunne onkreukbare aankleeving van zijn vorstelijk Persoon en hoogst des- zelfs doorluchtig Huis en familje waarin het geteisterd Vaderland zoo menigwerf deszelfs Redders en Herstellers van Heil en wel vaart van de Nederlandsche Natie heeft aangetroffen, vuuriglijk wenschende dat het Devies Je Maintien drai door een Neder- landscli Souvereijn Vorst des overwaardig zijnde aangenoomen door alle oprechte ne- derlanders, als daartoe wederkeerig verpligt met goed en Bloed mag worden onder schraagd. En eindelinge dat Extract deezer zal worden gezonden aan den WelEdelen ge booren Heer de Commissaris Generaal voor noemd, met ootmoedige Bede om het zelve aan de voeten van Zijn Koninglijke Hoog heid, onzen Geeerbiedigden Souvereijn te worden gebracht, ten blijke eener volledige en opregte aangekleefdheid aan hoogst des zelfs vorstelijk Persoon en doorluchtig Huis en familje, over wien allen zij den Zegen des Allerhoogsten zijn afsmeekende, opdat zijn Vaderlijke en Vorstelijke Regeering, zoo merkwaardig door Gods medewerking ge vestigd mag doen herleven den Bloeij en Welvaart in het diep gezonken en verne derd Vaderland, Aldus gedaan ter Extraordinaire Verga dering binnen de gemeente van Axel, deezer vijftienden Februari 1814. Ook komen in het archief voor een groot aantal declaratiën van leveranciers betreffende verteerkosten enz. van haver, stroo, enz., door de Russische troepen, die te Sas van Gent gedetacheerd waren in het begin van het jaar 1814. Deze declaratiën werden opgemaakt op order van den Burgemeester te dezer plaatse en uitbetaald door den gemeente-ontvanger, den heer J. Lamaitre. Het is wel eigenaardig te kunnen vermelden dat deze functionaris Jacobus Lamaitre, ge boren te Axel in 1763 en overleden aldaar 1 Februari 1814, de grootvader was van onzen tegenwoordigen wethouder den heer L. La maitre. De Herdenking der 100-jarige Onafhankelijkheid te AXEL. Aangelokt door den roep die reeds lang te voren van het Axelsche feest uitging, maakten wé ons op om te zien wat de Axelaren van dit feest gemaakt hebben. En inderdaad, onze verwachtingen werden niet beschaamd. Wie vanaf het station Axel binnenstapte, werd reeds dadelijk in de feest stemming gebraclit door de versiering, die in de verschillende straten was aangebracht. Aan den ingang der Nieuwstraat staat een eere poort die ons reeds dadelijk herinnert, waarom Axel feest viert. Met groote letters staat er op te lezen „100-jarige Onafhankelijkheid." Alle straten en stegen van Axel zijn ver anderd in groene lanen. Aan weerszijden der straten zijn boompjes geplant of mét groen omwoelde palen gezet en deze zijn onderling verbonden door kransen van groen of slingers van gekleurd papier. Op verschillende punten der stad zijn eerebogen opgericht, de eene met nog meer zorg afgewerkt dan de andere. Vooral de Noordstraat en de Nieuwstraat zien er aardig uit. De ingewijden weten dat het verscheidene uren arbeid gekost heeft, voor alles in orde was, doch nu alles klaar is, kunnen de buurtcommissies met genoegen op hun arbeid terugzien. Ook de muziektent op de markt zag er in haar groen pak netjes uit. En wanneer des avonds de lichtjes branden, is de totaalindruk zeer schitterend. Vooral eigenaardig was de versiering in de Weststraat. De verschillende eerebogen iu die straat waren o. a. ook versierd met borden, waarop gedichten voorkwamen, die te zamen een geheel vormden en vervaardigd waren door een der bewoners van die straat, den heer J. Blansaart. Dit gedicht luidde als volgt PAX INTRANTIBUS. Onafhankelijk te wezen Niemand naar de oogen zien Voor geen oorlog meer te vreezen Dan dat beetje in Atjeen Geen geweer meer te hanteeren Dan voor 't schieten van een haas, Elk soldaat doen huiswaarts keeren Kijk, dat is bij ons de baas Wie steekt nog 'dit jubeljaar Zulk een opus in elkaar Napoleon destijds de geesel van Europa Werd door zijn ruw geweld de bron van onze [kracht. Hij was het die ons Neerland deed beseffen 't Aloud devies dat „Eendracht maakt de macht." Juich thans o Nederland! Uw vrijheid is [herboren 1 Ontrukt der klauwen van den Franschen Adelaar d'Oranjezon schijnt helderder dan ooit te voren En koestert donzig zacht na tijden van gevaar. Wat hier in deze straat te aanschouwen wordt [gegeven Zag in de smidse van Van Cruyningen het leven. Was grootendeels gerijst in 't brein van Maarten [Kejjzer En wat er aan ontbrak, daarvoor zorgde [Marijs er. Zoo kwam met hulp der buurt deez' eereboog [tot stand, Die doodeenvoudig wijst op 't innig nauw [verband Dat er bestaat tusschen ons Axelaren En 't Dierbaar Vorstenhuis dat God steeds moge [sparen Hoe krom de Weststraat moge loopen Daar wonen rechte Burgers in, Die 't Huis van Nassau trouwe dienen Met opgewekten blijden zin. Zij zullen geen van allen dulden Verguizing van 't Oranjehuis En zullen onafhank'lijk blijven, Eenmaal bevrijd van 't Fransch gespuis. 't Kanongebulder bij dit feest Het ademt een heel andren geest Dan in Waterloosche dreven. Toen was het strijden met beleid Voor Neerlands Onaf hank'lijkheid En menig held liet er het leven. Thans is het bloedvergieten uit, De Dwing'land in zijn loop gestuit, Oranje is weer ten troon verheven. Daarom zingt nu met blijden zin Een lied ter eer der Koningin, God geve Haar nog te leven Geen enkle Patriot wordt er in onze buurt Gevonden. Want de vent werd cito weggestuurd Naar St. Heieen verbannen als Napoleon. Neen, ieders hart klopt warm voor land en overheid Bij 't honderdjarig feest der Onafhank'lijkheid Herrijzing van d'Aloude Oranjezon. Des morgens om 6 uur was het feest reeds ingeluid door salvo's vau de Schietvereen. „Prins Maurits" die zich op verschillende punten der stad deden hooren. Daarna werd om 7 uur de burgerij opge roepen om zich gereed te maken door middel van klokgelui en kanongebulder. Om half 9 werd getoond dat de burgerij ook op deze feestdagen de armen niet ver gat, maar aau hen door een extra-bedeeling ook een aangenamen dag wenschte te be zorgen. Nu begaven de feestgangers zich naar de verschillende kerken om daar 's Heeren zegen over dit feest af te smeeken. In de Geref. Kerk A werd de bijeenkomst na het zingen van Ps. 138: 1, door Ds. Lam- mertsma, de predikant der gemeente, met gebed geopend. Deze zette uiteen waarom met godsdienstige wijding de herkrijging van Nederlandsch on afhankelijkheid van het Fransche juk herdacht moest worden. Dit moet geschieden ten eerste omdat Ne derland een natie is waarop het woord van God zijn stempel heeft gedrukt, of met andere woorden omdat het een Christennatie is. Ten tweede omdat we er behoefte aan hebben in het openbaar het godsdienstig ka rakter van ons land te handhaven. Daarom is het jammer dat de regeeriug geen alge- meene gedenkdag heeft uitgeschreven. Iu dit opzicht heeft de Axelsche feestcommissie, die de uitnoodiging tot deze bijeenkomst gedaan heeft, beter gehandeld dan de overheid van ons land. Met grepen uit de geschiedenis bewees de spreker dat ook Willem I openbare dank- en bededagen noodig vond. Daardoor moet de burgerij V. D. en Christeu- natie ook begrijpen, dat de feestvreugde niet mag ontaarden in teugellooze ongebondenheid, maar op gepaste wijze genoten moet worden. In de derde jllaats wijden we dezen dag op godsdienstige wijze, omdat de Prins van Oranje ons dus zelf zulk een schoon voorbeeld gaf. En in de vierde plaats omdat wij op dien dag niet mogen blijven rusten bij de menschen. Want sterker dan onze liefde voor de Axelsche burgerij en voor het Oranjehuis is onze liefde tot God. Na het zingen van Ps. 75 1 beklom nu Ds. Cli. Bruijus, pred. der Geref. Kerk B de kansel, om te spreken over de beteekenis die het jaar 1813, gezien het verleden van ons geslacht, heeft. Spr. wees er daarbij op, dat het dit jaar juist 127a jaar geleden is, dat ons Vorstelijk paar in het huwelijk is getreden, waardoor de kans op voortbestaan van het Oranjehuis waarborgt de handhaving van ons volksbestaan. Bij de verbrokkeling in ons volksleven is er één band die het gansche volk samenhoudt de Oranjeband, de liefde tot het Oranjehuis. Als één man heeft het gansche Nederland sche volk en dus ook de gansche Axelsche burgerij zich opgemaakt om dit feest te vieren. Dit is geen wonder. Het zou verkeerd wezen als men zich uit „Doopersche mijding" onttrok aan de viering daarvan. Zullen de Nationale banden blijven trekken, dan hebben we ook noodig nationale feesten. Spr. bewees daarop dat feest en feest vreugde schriftuurlijk zijn en dus ook de Christen passen. En waar wij thans herdenken hoe God ons bevrijd heeft, laten we dan feestvieren, doch laten we het doen ter eere Gods. Wel is het jammer dat het feest altijd ont sierd wordt door allerlei brooddronkenheid, doch dit is voor ons geen reden om niet mede te doen. Waar het feest een gave Gods is, moeten wij er van genieten. Wij mogen de wereld niet overlaten aan haar zelve, want waar zij zouteloos is zal haar dan het verderf over komen. Maar wij als het zout der aarde, moeten, ons openbaar in de wereld, door ons voorbeeld toonen hoe een Christen feest viert, opdat er kracht van ons uitgaat. Na het zingen van Ps. 339 werd deze bijeenkomst gesloten. Een ander gedeelte van Axelsch burgerij was intusschen samengekomen in de Ned. Herv. Kerk, waar Ds. J. B. T. Hugenholtz voorging. (Zie laatste berichten.) TER NEUZEN, 29 Aug. 1913. Wederom zal de Singer-Maatschappij een veertiendaagsche cursus alhier geven, in het moderne borduren en stoppen op hunne naai machines. De cursus wordt kosteloos gegeven door een dame. Op verzoek verwijzen we derhalve voor meerdere bijzonderheden naar de advertentie, die thans in dit blad voorkomt. Van bevoegde zijde bericht men ons, dat de concessie voor de oprichting van een electrische centrale voor verlichting van deze streek, niet aan de directie der cokes ovens te Sluiskil gegeven kan worden. Sluiskil. Het ging Zondag op de cokesfabriek niet naar wensch. Nadat de laatste week een veertigtal werklieden er van door gegaan waren, ontevreden over het werk, bleven er Zondag een zestien werklieden, belast met het stoken der ovens, weg en kon men door andere mannen op te trommelen, met veel moeite het werk voort zetten. Evenwel had men gedacht dien dag volop kolen te kunnen lossen, want er lagen twee groote zeebooten en een groot schip ter lossine, maar eerst 's avonds slaagde men daarin. Men had zooveel mannen te kort, dat de nachtwakers en de garde moesten meewerken. De ontevredenheid bestaat hierin Vroeger werden de werklieden, die Zondags morgens om 6 uur het werk aan de ovens begonnen tot den anderen morgen 6 uur, dus 24 uren achtereen 36 uren toeberekend en uitbetaald, maar thans volgens een nieuwe regeling, wordt hen slechts twintig uren uit betaald, wijl er 4 uur voor schaften afgetrokken wordt. Voorts begint men een hekel aan den Zondagsarbeid te krijgen. (Zelandia). Axel. Gisterenavond is een eerepoort in brand geraakt bij het aansteken van de vet potjes. Het liep echter goed af. Axel. Door een defect aan de machine kon de trein die te 1.48 nit Ter Neuzen vertrekt, en te Hulst om 2.23 moet aankomen, Woens dagnamiddag even voorbij het station Axel niet meer verder. Een telefonisch ontboden andere machine bracht de reizigers met ruim U/2 uur vertraging op de plaats hunner be stemming. Axel. Het bericht aan Zelandia ontleend schijnt niet juist te zijn. Het gemeentebostuur alhier heeft geen aanbod van de cokes-ovens te Sluiskil ont vangen, teneinde gas te leveren aan de gemeente Axel. Hulst. Zelandia schrijftWanneer H. M. de Koningin in September Amsterdam bezoekt, zal Haar worden getoond het mooie Neder landsche costuum, zooals het door Hare onder danen gedragen wordt, die nog niet hebben afgelegd de karakteristieke dracht van hun streek. De belangstelling in het nationaal karakter van ons volk is onder de Katholieken van Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo goed als gelijk aan nul. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat men op de tentoonstelling te Middelburg heel toevallig verzuimd had de nationale kleederdracht uit het Katholieke Land van Hulst, en der Katholieke vrouwen uit het Land van Cadzand te exposeeren. Omdat de kleederdracht, vooral de hoofd tooi is een aanwijzing van den stam, waaruit een bevolking is voortgekomen is het van be lang, dat ook de kleederdracht der Katholieke vrouwen van Zeeuwsch-Vlaanderen aan H. M. de Koningin wordt getoond. Hoewel het reeds laat is, het nog niet te laat om nog maatregelen te nemen, dat cok de nationale kleederdracht de Katholieke be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ten toongesteld, tegelijk met die der Protestant- sche inwoners van ons gewest. Als men slechts wil, kan alles nog in orde komen. Naar wij vernemen bestaan plannen om te Hontenisse de onafhankelijkheid van Neder land feestelijk te herdenken. De feesten zullen gehouden worden op 't laatst der maand September. Vlissingen. Dinsdagmiddag heeft de op de werf „Zeeland" te Hansweert gebouwde motor plezierboot „de Administrateur de Bats" een plezier-proeftocht gemaakt, waaraan een 110-tal personen deelnamen' Deze boot is des zomers bestemd voor pleziervaarten en des winters voor berging en sleepdienst. Een 800-tal passagiers kan de boot vervoeren. De boot is practisch en confortabel ingericht. De reis was naar Ostende. In Ostende werd eenige uren vertoefd. Een koud maal werd aan boord gebruikt. Des avonds werden eenige gasten te Breskens aan wal gebracht, waarna de boot om half elf des avonds te Vlissingen meerde. Te lerseke zijn op een terrein, waar pas twee schoollokalen gebouwd zijn, bij het leggen van afvoerbuizen op ongeveer 72 nieter diepte twee geraamten van volwassenen gevonden. Van de herkomst is niets bekend. Vroeger was dit terrein bouwland. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Koog-Zaandijk V. K. Kuyven- hoven te Oosterbierum en C. Bouma, cand. te Groningen. Bedanktvoor Kampen door S. Datema te Delfshaven. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Meppel (vac. dr. Marang)dr. J. F. Beerens te Doesburg; P. W.FoekenJr. te Ernst en P. J. de Jong te Heinenoord. Zestalte Spaarndam (2e pr. pl.)II. G.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2