Dienstbode. een Leerjongen. IN LOSSING: RUHR-KACREii- en SfdEEROliEN, GEBR. HAMERLINCK. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergetij te Terneuzen. Advertentie li. J. F. VAN STRIEN. liet schip „A N T H 0 N10" met eene lading prima grove voor rekening van de Ter Neuzen, 26 Augustus 1913. Schuttershofweg. N.B. Tevens verkrijgbaar: primaEngelsche Stuk- en Schep- Eier- kolen, Belgische Anthraciet, 3°|5omU en 20 kolen, Bruinkolenbriketten, geklojite en ongeklopte Cokes. Terstond gevraagd Dadelijk na het voorgevallene werd ander maal de politie gealarmeerd. Opnieuw heeft ze in het huis en in den tuin een onderzoek ingesteld, echter evenmin met eenig resultaat. Alleen ligt lettende op de riching in welke het revolverschot is gelost het vermoeden voor de hand dat liet schot vanaf het dak van het huis van de firma of van een der aangrenzende woningen is gelost. Van den dader is echter tot dusver nog geen spoor ontdekt. Als bizonderheid kan nog worden medege deeld, dat op een avond in do afgeloopen week blijkbaar ook in het huis der genoemde firma is ingebroken. Ook toen werd echter, voor zoover men heeft kunnen nagaan, niets ontvreemd. N- R. Ct. De Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen heeft den volgenden dienstorder uitge vaardigd Het publiek beklaagt zich er over, dat som mige conducteurs en portiers na inzage van abonnementskaarten enz. bedanken met het woordje „merci" zonder meer, hetgeen aan stoot geeft, omdat het voor vele ooren te vertrouwelijk en vriendschappelijk klinkt. liet betrokken personeel wordt daarom ver zocht, voortaan dat uitheemsche woord niet meer te gebruiken, maar eenvoudig „Dank u te zeggen. Geweldige brand te JerseyCity. Het tegenover New-York gelegen Jersey City is, naar de „Tel." meldt, Woensdag door een reusachtigen brand geteisterd. De brand strekte zich over een groot gedeelte van de handelswijk uit en slechts aan het krachtdadig optreden der brandweer, die met een aanzien lijke hoeveelheid materiaal het vuur bekampte, is het te danken, dat niet de geheële stad door de vlammen werd aangetast. Van zes groote firma's zijn de fabrieksgebouwen geheel in de asch gelegd. In de onmiddellijke nabij heid van de reusachtige fabrieken bevinden zich vele woonhuizen, waarvan de bewoners, door een paniek aangegrepen, de straat op snelden. De verwarring was grenzeloos en eerst moest de orde hersteld worden, voordat het blusschingswerk een aanvang nemen kon. De brandweerlieden hadden geen gemakkelijke taak. De hitte was zóó geweldig, dat velen hunner 't bewustzijn verloren en slechts met levensgevaar door hun makkers gered konden worden. In een der huizen, die door de vlammen aangetast waren, was een asyl voor honden gevestigd. Geen der dieren kon echter gered worden. Menschenlevens zijn gelukkig uiet te betreuren. De brand ontstond in een aan de haven gelegen graanopslagplaats. De schade wordt op circa 3Va millioen geschat. 1500 mensclien zijn dakloos. Een zonderlinge verzamelaar. Te Mainz is dezer dagen op 78-jarigen leeftijd een gewezén spoorwegbeambte overleden. Dat moet een rare kwant zijn geweest. Ofschoon hij indertijd een behoorlijk inkomen en later voldoende pensioen had, leefde hij zeer armelijk. In zijn nalatenschap vond men echter ruim 100,000 mark aan effecten en voorts ongeveer 10,000 klontjes suiker, die hij in den loop der jaren bij het drinken van koffie uit zijn mond had gespaard, en thuis als de steenen van een bouwdoos op elkaar had gestapeld. Arme verwanten zijn de erven, maar de fiscus heeft zich ook gemeld, aangezien de man geen be lasting van zijn vermogen en inkomen had betaald. Wederom heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad in Frankrijk. Uit Marseille wordt aan de „Matin" gemeld, dat Woensdag op den weg van Montpezat naar Saint Cignes, in Ardèche, een automobiel, waarin zich vier personen bevonden, voorover gevallen is. De vier inzittenden werden in den afgrond van de Fontaulières geslingerd. Mevrouw Feunni, die de auto bestuurde en een ander reiziger werden op slag gedood, de twee anderen ernstig gewond. Over een schrikkelijke wraakneming door een Japanner wordt uit Seoel, de Koreaansche hoofdstad, geseind. Een Japansch kolonist, Iwasaki, was verliefd op de dochter van een anderen Japanschen kolonist in Seoel, Jamada, maar de dochter wilde niet van hem weten en verloofde zich met een ander. Toen heeft Iwasaki de woning van zijn verloofde geheel en al met petroleum overgoten en vervolgens in brand gestoken. Het huisje dat van licht bamboe gemaakt was brandde natuurlijk als stnoo en Isawaki stond er bij te lachen, toen zijn geliefde met al haar verwanten op dezen brandstapel om het leven kwam. Er zijn in de afgeloopen maand Juli in Frankrijk 109 werkstakingen geweest. Het aantal deelnemers, bekend voor 101 stakingen, heeft 10,377 bedragen. In Juli van het vorige jaar zijn er 121 stakingen Voorgekomen en het gemiddeld aantal stakingen, die er in dezolfde maand over de vijf voorafgaande jaren zijn voorgekomen, bedraagt 110. Van de 109 sta kingen in Juli j.l. 'hebben er 76 zich tot één enkele inrichting beperkt. Zij zijn voor het meerendeel (72) een gevolg van geschillen naar aauloiding van verzoeken om salarisverhooging óf om het weer in dienst nemen van ontslagenen of ontslaan van bepaalde arbeiders of meester knechts. De 109 conflicten zijn in 30 depar tementen voorgekomen, Jen wel 21 stakingen in het Noorderdepartement, 11 in dat der Seine. Van 114 conflicten, die er in Juli geëindigd zijn, hebben er voor de arbeiders 11 eenover winning gebracht en 61 een nederlaag. In 42 gevallen hebben zij gedeeltelijk hun zin ge kregen of heeft men zich bij een bemiddelings voorstel neergelegd. Een „wijsgeerig" kellner vermoordt zijn geheele gezin. Te New-York heeft een kellner, Henry Lake geheeten, gek geworden door het lezen en bestudeeren van werken van Nietzsche e.a. wijsgeeren van een verderfelijke levensbe schouwing, zijn vrouw en zijn vier kinderen neergeschoten, en zich vervolgens zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Toen de buren en de politie in zijn woning binnendrongen, vonden zij daar dé honderden wijsgeerige(?) boeken overhoop liggen, doorboord met kogel gaten. Lake moet zijn vrouw en zijn kinderen hebben doodgeschoten, toen zij nog in hun bed lagen. Hij moet minstens een twintigtal kogels hebben afgevuurd. Na zijn ontzettende daad te hebben volbracht, begaf de moordenaar zich naar de keuken en copiëerde daar uren lang de meest fatalistische cn melancholieke passages, die hij in zijn boeken kon vinden en joeg zich daarna een kogel in den slaap. Lake kon pessimistische leerstellingen van Schopenhauer en Nietzsche bij de el opzeggen en zijn grootste vermaak bestond in het lezen van de levensgeschiedenissen van beruchte misdadigers, bekentenissen enz. De aanhef van den brief aan den Coroner, waarin hij zijn dood beschreef, luidde aldus „Ik ben het leven moe. Mijn vrouw sterft langzaam weg en onze vier kinderen zijn teer en tenger en zullen zeker worden verpletterd in den strijd om het bestaan. Het is het best voor hen, om tot onbewust stof weder te keeren, met hun ouders. Zie Schopen hauer's opstellen over het lijden der wereld, enz., enz." Eu daarop volgden nog eenige vellen vol aanhalingen uit allerlei schrijvers en zelfs van oude Grieksche wijsgeeren. Henry Lake was 49 jaar, zijn vrouw 43, terwijl de vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, tusschen 10 en 17 jaar oud waren. Er wordt wel eens gelachen om waarschu wingen tegen verderfelijke lectuur. Boven staand verhaal leert voor de zooveelste maal dat men uiterst behoedzaam moet zijn met het kiezen van boeken en couranten. Wie zal zeggen hoeveel zielen verloren zijn gegaan door liet lezen van slechte lectuur Brand in een ondergrondschen tunnel te New-York. Uit New-York wordt gemeld, dat in de in aanleg zijnden tunnel voor een nieuwe waterleiding brand is uitgebroken. Men vreest voor het leven van 50 tot 75 werklieden, die zich op den bodem der schacht die naar den tunnel leidt, bevonden toen de brand uitbrak en aldus ingesloten werden. De tunnel ligt 400 voet onder de 150ste straat, de schacht vormt den eenigen toegang en brandweer heeft de vlammen niet kunnen dooven. In het loopende dienstjaar zal er uit de staatskas 37,000 worden besteed ter ver betering van den veestapel in Engeland. Dat bedrag zal dienen om de landbouwers voor den zelfden prijs dien zij aan dekgeld betalen voor minder soort stieren, hengsten en beeren een best soort te verschaffenook om een statistiek van het melkgeven van de koeien te verkrijgen. Ernstig ongeluk bij een spoor overweg in Frankrijk. Bij een spooroverweg te Villemombele heeft zich Woensdag een ontzettend ongeluk voor gedaan. Een rijtuig waarin een heer en twee dames waren gezeten, wilde den overweg oversteken en was reeds over de helft, toen de sluitboomen, die gelijktijdig in werking werden gebracht, neerdaalden. Een trein na derde in volle snelheid, greep het rijtuig, dat zich vlak voor de locomotief bevond en sleepte in volle vaart een honderd meters mede. Eerst toen kon de machinist den trein tot stilstand brengen. Een der inzittende dames was op slag dood, terwijl de twee andere per sonen levensgevaarlijk werden gewond. Het paard moest op staande voet worden afge maakt. Het schijnt, dat de spoor weg wachter geen schuld aan het ongeluk heeft. Deze is wanhopig over het gebeurde en wordt be waakt, daar men vreest, dat hij zelfmoord wil bedrijven. Het ongeval moet te wijten zijn aan een paar in aanbouw zijnde huizen, die het uit zicht nogal belemmeren. Anders had de spoor wegwachter de hoornen bij de nadering van het rijtuig vroeger kunnen sluiten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 22 Aug. Pieter de Munck, oud 21j.,jm. en Elisabeth Gezina Bel'.o Hoek, oud 21 j., jd. 'Cornelis Laurens Ver flage, oud 32 j., jm. en Pieternella Dung, oud 33 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Aug. Cornelis Murre, oud 25 j-, jm. en Janna de Feijter, oud 24 j jd. Geboorten. 18 Aug. Pieter, z. van Mels Brandes en van Catharina Koekkoek. 19 Aug. Jacomina Maria, d. van Ludovicus Franciscus Berkman en van Janna Dieleman. 21 Aug. Willem, z. van Jan Lensen en van Jacoba Harte. Jan Levinus, z. van Jan Jacobus Riemens en van Christina de Groote. 22 Aug. Anthonia Janna, d. van Johannes Cornelis Dooms en van Leijntje Janneke Harte. 23 Aug. Adriaan Jacobus, z. van Abraham Jozias Cornelis (ie Zeeuw en van Cornelia Catharina Meijer. Overlijden. 19 Aug. Pieter van Vijven, oud 3 w., z. van Pieter en van Francoise Maria Pichal. 23 Aug. Jan Meertens, oud 11 d., z. van Jan Daniel en van Anna Verheijke. Raadsvergadering van 26 Augustus 1913. Axel. Aanwezig waren alle leden. De heer Oggel verliet echter bij de behandeling der reclames H. O. de vergadering. Ingekomen was 1. Goedkeuring door Ged. Staten van een Raadsbesluit tot wijziging der Gemeentebe- grooting. 2. Dankbetuiging van dhr. F. van Vessem voor de verhooging van zijn salaris als Ont vanger van het Alg. Burg. Armbestuur. 3. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger. Voorts was ingekomen een request van 4 herbergiers met verzoek om gedurende de feestdagen dansmuziek te mogen hebben en om het sluitingsuur voor die dagen op een later uur te bepalen. Met 9 tegen 2 stemmen werd besloten om het verzoek in behandeling te nemen. Tegen de heeren J. de Feijter en J. M. Oggel. Daar na werd beraadslaagd over het verzoek zelf. Besloten werd dit request voor kennisgeving aan te nemen doch later de politieverordening op dit punt te wijzigen. De aangeboden gemeentebegrooting voor 1914 werd gesteld in handen eener Commissie bestaande uit de heeren W. Dieleman, J. de Feijter en M. Wolfert. De gemeenterekening over 1912 werd in overeenstemming met het rapport der Comm. voorloopig vastgesteld waarbij B. en W. zich van stemming onthouden. De Begrooting van het Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1914 werd goedgekeurd. Hierbij onthouden de heeren F. Dekker en J. de Feijter als leden van het Alg. Burg. Armbestuur zich van stemming. Het door B. en W. voorgestelde reglement voor het Algem. Burgerlijk Armbestuur werd eveneens vastgesteld. Ingekomen was een brief van de Spoorweg- Maatschappij MechelenTer Neuzen, inzake deu aanleg eener straat. Besloten werd de vroeger gestelde voorwaarde te dezer zake te handhaven. Ook vaii het Bestuur der Zeeuwsch-Vlaam- Tramwegmaatschappij was een schrijven inge komen, verzoekende om ten behoeve van den aanleg der Tram tegen vergoeding 2 hoornen af te staan. Dit werd toegestaan en de ver goeding bepaald op f55. Het rooien zal ge schieden voor rekening der gemeente. Echter moeten de kosten daarvoor door de Tramweg- Maatschappij vergoed worden. Inzake het verzoek van Jansen van Rosen- daal om zand te mogen leveren, werd besloten, dat B. en W. met dit verzoek rekening zullen houden, door elk wat te gunnen van de leve- rantie's. Daarna werd een verzoekschrift tot onthef fing van den Hoofdelijken Omslag behandeld en eindelijk in besloten zitting enkele reclames inzake de H. O. Daar geen der leden iets voor de Rondvraag had, sloot de Voorzitter de vergadering. Middelburg. Tegen S. M., P. K. en A. D. allen te Zaamslag werd heden door de recht bank alhier gëeischt wegens mishandeling van Marines Zegers te Ter Neuzen op 12 Juli 1.1. respectievelijk 2 weken gevangenisstraf 4 en 3 maanden tuchtschool. Den Bosch. Hedennacht werd de ploegwer- ker van D. bij wachtpost 47 door een trein overreden en gedood. 's Gravenhage. Het koninklijk besluit betref fende de samenstelling van het nieuwe Mi nisterie, zal vermoedelijk Vrijdag a. s. in de Staatscourant verschijnen. Rotterdam. Met een trein van de Z.-Holl Electrische Spoorwmij. werd heden een kistje, inhoudende f4000,— vervoerd. Bij aankomst in Den Haag was het verdwenen. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,?") a f 1.90. IJpolder Eigenheimers f 1/0 a f 1,50 Eigenheimer Hillegommers f2,75 a f3, Andijker Blauwen f ?,00 a f 2,80. Hillegommer kralen f2.50 a f2,75. Andijker Bonten f 3,a f 3.20. Duinzand Eigenheimers f 3,75 a f 4,—. Duinzand Ronden f 3,50 a f 3,75. ANTWERPEN, 21 Aug. 1913. Chilisalpeter .prijshoudend, loco fr. 25,25, per Aug. fr. 25,25, per Febr./Maart 1914 fr. 26.80. TER NEUZEN, 26 Aug. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.75 a f 47.777s- Engelsch per „12— 12 HULST, 25 Aug. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 11,25,Rogge 8,25, Wintergerst 9,50, Zomergerst 8,76, Haver f 9.—, Erwten 12,—, Witte Boonen BruineBoonen fDuivenboonen/— Paardenboonen f Boekweit/"Lijnzaad f 11,50, Koolzaad 20,—, Aardappels 0,—. Boter per kilo f 1,30. Eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 42 stuks rundvee, 19 varkens, schapen, waar van verkocht 23 stuks rundvee en 15 varkens. ROTTERDAM, 25 Aug. Ter graanmarkt van heden was de jarige tarwe met klein aanbod onveranderd verkocht. Essex f 12,50 tot f 13,25, Wilhelmina puike f 12 tot f 12,60, overige soorten f9,60 tot f 11 per 100 kilo, nieuwe tarwe zeer ruim aangeboden, langzaam verkocht, Essex nog niet noemenswaard getoond, Wilhelmina waarvan op enkele uitzondoringen de kwaliteit nog niet droog was, verkocht per 100 kilo van f 8,75 tot f9,75, terwijl begin markt enkele drooge par tijen tot hoogere prijzen zijn uitgezocht, rogge nieuwe met kleine aanbod f8 tot f8,50 en voor zaai geschikte f 9 tot f9,25 per 100 kilo, overige artikelen nog niet noemenswaard getoond. AMSTERDAM, 25 Aug. 1913. Lijnolie vliegend, f 28Vi, f 28, Sept. f 27Vi, f 27'/s> Sept. f 275/a. Jan./April f 28'/8j f 28, Mei/Aug. f 285/a- Suiker flauw, Dec. f 11,4, Jan./Maart f 11,13, Aug. f 11,24, Oct/Dec. f 11,2, April f 11,19. Sept. f 11,24, Jan. f 11,9, Mei f 11,20, Oct. f 11,10, Febr, f 11,13, Juni f 11,24, Nov. f 11,2, Maart f 11,16, Aug f 11,27. Aardappelen per '/i H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,80. Friesche Blauwen f 2,— a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f2,— a f2,50. Zeeuwsche Blauwen f 2,— a f 2,40. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 27 Aug. Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 Maandag 1 Sept. Dinsdag 2 8.50 10.28 11.42 - 0.12 1.1 1.45 2.26 9.40 11.8 12137 1.24 2.6 2.46 Heden overleed zacht en kalm na eene langdurigé ziekte onze zeer geliefde Eclitgenoote en zorgzame Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, JOHANNA MARGARITA BALKENSTEIN, geb. ScHEKRHOUT, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Diep betreurd door ons allen, G. J. BALKENSTEIN Sr. en Familie. Ter Neuzen, 24 Aug. 1913. Algem eene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deel- neming, bij het overlijden van onze innig geliefde Eclitgenoote, Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, J. VERMEULEN, Sluiskil. een nette Aan hetzelfde adres benoodigd Ter Neuzen, Noordstraat 79. rn Bestellingen worden ook aangenomenGrenulaan No. 5. 30 |m

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3