Boekaankondiging. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. vroeger was en hoe nu, toen had hij meteen gevoeld, dat z'n hoofd dit alles weer niet ver dragen kon en hij was naar de politie gegaan voor opname. Enkele uren later had de man een geduchten aanval doorstaan. Hij waande zich achter volgd door vroegere circusdirecteuren en was in die mate z'n verstandelijke vermogens kwijt, dat men op het politiebureau de grootste moeite had om den armen kerel in bedwang te houden. Hij zal naar Medemblik worden overgebracht. Is'het niet vreeselijk Inbrekers. Ruim één uur Woensdagnacht zagen agen ten van politie, die in burgerkleeding dienst doen in verband met eenige inbraken en po gingen daartoe in het Westelijk stadsdeel te Rotterdam gepleegd, dat twee mannen zich op verdachte wijze op den Heemraadssingel ophielden en uit het plantsoen aldaar een onder heesters verborgen laddertje te voor schijn haalden, waarmede zij zich begaven in de richting van de Robert Fruinstraat. Daar verdwenen zij plotseling. Een onderzoek werd ingesteld en men ver nam, dat een man gezien was op een tuin- loodsje aan de achterzijde van de huizen in de Robert Fruinstraat. Door het huis van een bewoner van de Schietbaanlaan kwam men in den laan achter pand no. 49 in de Robert Fruinstraat, bewoond door den onder wijzer, den heer J. L. Dotman, In dien tuin staat een loodsje, waarvan de deur openstond en in een hoek in die loods verscholen vond men ineengedoken een man zitten, die dadelijk herkend werd als den welbekenden inbreker A. J. L. een man zonder vast woonverblijf. Hij werd ingerekend. Inmiddels hoorde men van de onderwijzeres mejuffrouw A. W. Ilennekam, wonende in de Robert Fruinstraat No. 47, de geheele om geving was gewekt door het geloop en gedraaf van politie en burgers dat zij kort te voren een man door haar woning had uitgelaten, die geweldige haast had, want zoo zeide hij er was brand en hij was brandmeester. Deze man bleek te zijn de beruchte recidivist F. M., enkele weken geleden uit de gevangenis ontslagen, in welke hij eenige jaren vertoefde. Naar hem werd nu gespeurd. Omstreeks half drie 's nachts zag men den gezochte liggen in het zand aan de Rochussen- straat, maar ook hij zag de politie en zette het op een loopen, gevolgd door de politie. Over weilanden en door slooten ging het in de richting van de Melkkop aan den West zeedijk en daar verdween de vluchteling. Met politiehonden werd zijn spoor gezocht maar tevergeefs. En omstreeks 6 uren werd hij plotseling herkend aan den Beukelsdijk. Weer volgde een wilde jacht over land en door slooten, maar nu met het gevolg, dat hij ge grepen werd. Beide verdachten zijn overge bracht naar het politiebureau in de Witte de Withstraat, waar zij zijn opgesloten. Het laddertje, dat zij uit het plantsoen in den Heemraadssingel hadden weggenomen, is teruggevonden in den tuin achter het huis van den heer Theo Stokvis aan den Heem raadssingel no. 194, die met de familie uit- stedig is. En in een van de tuinen aan de Robert Fruinstraat is nog een breekijzer ont dekt dat de vluchtelingen daar hadden achter gelaten. Het is blijkbaar de bedoeling geweest om in het huis van den heer Stokvis in te breken. In het bezit van do inbrekers zijn kaarsen en lucifers gevonden. Nergens is er iets gestolen. Te Groningen is een keuring van trek honden gehouden. De heer Seegers van Bussum, die keurde, was, naar men in de N. R. Ct. leest, zeer teleurgesteld over wat hij te zien heeft gekregen, llij verklaarde, dat nergens in ons Nederland de toestand der trekhonden zoo treurig was als te Groningen. Hij verwonderde er zich over dat de karhonden, op het concours hier aanwezig, door het ge meentebestuur waren goedgekeurd. Volgens den heer Seegers beantwoordde geen enkele kar en geen enkel tuig aan de voorschriften van de^rekhondenwet. Ook waren vele honden beneden de door de wet verlangde minimum maat. Wanneer er een politiebeambte in de buurt ware geweest, zou hij dezen verzocht hebben een aantal processen-verbaal wegens overtreding van de trekhondenwet op temaken Wonderlijke opvatting. Omtrent de verbranding van het lijk van August Bebel meldt de verslaggever van de „N. Ct." o.m. „Het was intusschen zes uur geworden. En toen de eerste rozige wolkjes aan den avond hemel begonnen te kleuren, kringelden ook de eerste bleeke rookpluimen uit den massieven schoorsteen van het crematorium. „Bebel was niet meer." De scribent schijnt blijkens 't laatste zinnetje van meening te zijn, dat Bebel nog „was" tot op het oogenblik waarop de lijkverbranding aanving. Een vrouw verbrand. Men meldt uit Amsterdam Dinsdagavond ongeveer kwart na tien be merkten de bewoners der Laurierstraat bij de Baangracht dat er brand was uitgebroken op een bovenwoning van een der armoedigste huizen waarvan deze straat zoo vele telt 't Vuur bleek te woeden op een zolderkamertje bewoond door een halfsuffe vrouw, in de buurt bekend als „Pietje." Onmiddellijk begaven zich eenige mannen naar boven, waar ze de vrouw op een reeds brandende matras vonden iggen. De arme oude was slecht ter heen en kon dus ziclizelve niet redden. Ook haar kleeren bleken reeds vlam gevat te hebben, zoodat haar lichaam met brandwonden over dekt was. Men bracht haar naar beneden, waarna zij per auto-brancard naar het Wilhel- mina-gastiiuis vervoerd werd. De inmiddels ter plaatse verschenen brandweer was het vuur dadelijk meester en had dus slechts een onderzoek naar de oorzaak van den brand in te stellen. Waarschijnlijk had de vrouw, die sedert haar man voor eenige maanden plotse ling doodgebleven was, geheel versuft was, zich op een op 'n kist liggende matras te slapen gelegd en had daarbij een olielampje omgestooten, waardoor de matras en haar kleeren in brand waren geraakt. Het geval verwekte natuurlijk heel wat consternatie in deze volkrijke Jordaansche buurt. Een zesjarige leerling der O. L. school opder Mijnsheerenland kreeg onverwachts een ruggemergaandoening, die verlamming der beenen ten gevolge had. Een meisje, dat er naast gezeten had, verkeert in hetzelfde geval. De doctoren kunnen er voorloopig niets aan doen. Het gemeentebestuur heeft de school op last van den inspecteur van gezondheid laten ontsmetten. De vacantie-inbrekers hebben te Amster dam wederom een brutale inbraak gepleegd, thans ten huize van den heer Ileymans, di recteur van de Mij. voor Uitvoer en Commissie handel, die zich met zijne familie in het bui tenland bevindt. De huishoudster is tijdelijk te Baarn gelo geerd. Men vermoedt, dat de inbraak eer gisteren in den avond omstreeks 11 uur heeft plaats gehad. De buren, die hoorden loopen waarschuwden de politie. Op den grond vond men tal van etui's voor het bergen van goud en zilverwerken, sieraden en juweelen. De dieven hebben zich blijkbaar toegang verschaft door opensluiting van een raam, daar de deur zich nog op het nachtslot bevond. De wijze waarop zij hebben huisgehouden blijkt voldoende uit het feit, dat zij een flesch met inkk over het tapijt hebben leeggestort. Ook hier waarschuwde een bordje dat de familie afwezig was, gegadigden, dat zij een vrij terrein hadden. Brand op de Gentse he Tentoon stelling. Woensdagavond te kwart voor negen brak er op de tentoonstelling brand uit in een on langs geopend klein paviljoen, bevattend pro ducten van de Spaansche afdeeling, voorname lijk juweelen en wijnen. In korten tijd stond dit paviljoen met de daartegen staande zes winkeltjes van bier en sigaren in vlammen. De brandweer was spoedig met zes straal- pijpen aan 't werk en richtte haar water voor al op het Gentsche paviljoen dat van het brandend gebouwtje slechts gescheiden werd door een straatje van twee meter breedte. Men heeft dit Gentsche paviljoen echter kun nén behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade is nog niet te schatten. Hoe men in de Vereenigde Staten de paarden voedert. Een Duitscher in Amerika schrijft in de „Milchzeitung" o. a.In Duitschland wordt op de groote goederen den paarden het voeder toegemeten of voor hen afgewogen, hier in Amerika laat men het aan den knecht over, wat en hoeveel hij wil voederen dat is een wezenlijk verschil. Ook verwondert hij er zich over, dat de arbeiders in Amerika zich zeiven kunnen be dienen, terwijl hen in Duitschland boter, vet, vleesch en soms ook brood wordt toebedeeld. Toen ik hier, zoo schrijft hij verder, den eersten dag op de boerderij de paarden voe derde, vroeg ik den farmer, hoeveel ik aan de paarden moest geven. De |man zag mij zeer verwonderd aan en zeide Wat, gij vraagt mij, hoeveel gij den paarden moet geven, dat móet gij toch weten, als gij met de paarden werkt. Het eene paard eet veel, het andere minder en naar dat de arbeid moeilijk of licht en het weer warm of koud is, is de behoefte aan voeder kleiner of grooter. Toen ik den man daarop vertelde, hoe daarmede in Duitsch land gehandeld werd en dat zelfs aan de ar beiders eenige levensmiddelen werden toe bedeeld, had ik zijne goede gezindheid jegens mij voor eenigen tijd verspeeld, daar hij meende dat ik een loopje met hem nam. Er staan hier in den stal óf drie kisten, öf eene öf twee grootere met drie afdeelingen, welke maïskolven, maïsmeel, gemengd met tarwezemels (waar haver verbouwd wordt, komt deze er bij) en haksel bevatten. Het staat den knechten vrij, wat en hoeveel zij willen voederen en het geheele toft;icht be staat slechts hierin, dat de paarden niet meer krijgen, dan zij kunnen opvretenzij moeten een schoonen krib maken. Er wordt altijd op toegezien, dat het haksel lang en het mais- meel vochtig gegeven wordt, dat wil zeggen, er wordt zooveel water bijgevoegd tot het meel aan het haksel kleeft. Onze Duitscher meende eerst, dat op deze wijze veel voeder vermorst zou worden hij kwam echter spoedig tot de ontdekking, dat er niet meer voeder noodig iswant het eenige, wat de dieren doen kunnen is zich zat eten en zoodra men hun te veel kracht voer en te weinig ruwvoer geeft, weigeren zij het eerste. Met het rundvee nam hij het zelfde waar. Alleen varkens vreten nog al eens te veel. Verder nam hij eens de proef met het wegen van het voeder, dat de paarden naar hun goed vinden opvreten, en merkte bijna geen ver schil in de hoeveelheid met hetgeen hun in Duitschland wordt toebedeeld. Alleen bij zwaren arbeid hebben de paarden het in Amerika beter. Maar ook in Duitschland moeten de paarden meer krachtvoer ontvangen, als zij hard werken, zoo zij niet achteruit zullen gaan. En een voordeel van het vrijwillig voeren is, dat elk dier zooveel krijgt als het noodig heeft. De beide dieren van een span b.v. zijn zelden ge lijk en het is dan ook niet juist, zooals in Duitschland vaak geschiedt, hun hetzelfde voer te geven. Auto-bandieten. Gisterenochtend vroeg kwamen er twee mannen in een auto aau de gemeentelijke spaarbank te Wilhemsburg (Hamburg). Zij bedreigden de twee ambtenaren, die zich daar bevonden, met revolvers, kwetsten den kassier Bethke zwaar, maakten zich van 210 mark meester en probeerden vervolgens de brand kast open te breken. Dit mislukte. De ban dieten ontkwamen vervolgens in de auto. Men gelooft in den eenen bandiet een kelner herkend te hebben, die vroeger hier in be trekking is geweest. De dynamiet-ontploffmg te Tacubaya, een voorstad van Mexico-stad, werd veroor zaakt door een botsing van een tramwagen met een wagen, waarop dynamiet vervoerd werd. Er zijn meer dan honderd personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, gedood of gekwetst. De Canadeesche overheden zitten er verlegen mee wat te doen met Harry Thaw, die in hechtenis is genomen, toen hij met twee metgezellen in een klein Canadeesch dorp aankwam. In sommige kringen heet het, dat hij als een ongewenschte immigrant uaar de Vereenigde Staten teruggezonden zal worden. Anderen meenen, dat er langs officieelen weg uitlevering zal worden gevraagd. Inmiddels is Thaw te Coaticook in Quebec in de gevangenis gezet. Vandaag komt hij voor den rechter onder de beschuldiging op onwettige wijze uit het krankzinnigengesticht te Matteavvan ontvlucht te zijn. Zijn advocaat heeft onmiddellijke invrijheidstelling geëischt. Wordt dit geweigerd, dan zal hij zich tot den minister van justitie wenden. Er is alle kans op een langdurigen strijd tegen uitlevering of uitwijzing. Thavv beweert, dat hij niet als ongewenschte immigrant uit gezet kan worden aangezien hij in Canada slechts op de doorreis was, ten bewijze waar van hij zijn spoorkaartje naar Detroit toonde. Een belangrijke uitgave. Naar wij vernemen zal de Uitgever J. II. Kok. te Kampen weldra weer een nieuwe omvangrijke uitgave het licht doen zien. Er is op zijne drukkerij ter perse gegaan een nieuwe herdruk van den Statenbijbel, en wel naar de bekende uitgave van Jacob en Pieter Keur en voorzien van een inleidend woord van Prof. L. Lindeboom. De origineele uitgave van dezen bekenden Bijbel wordt opnieuw zorgvuldig nagezien en getrouw, dus geheel onverkort, in onze heden- daagsche spelling overgebracht. In tweeërlei opzicht zal echter deze nieuwe uitgave onder scheiden zijn van de oudele door het for maat, en 2e door de wijze van zetten. In plaats van het onhandige folio formaat, wordt deze druk uitgegeven in een meer handig 8° formaat, en zal hij compleet zijn in drie dee- len, in sterke Bijhelbanden gebonden. En waar bij de vroegere drukken het opzoeken der kantteekeningen altijd min of meer een tijd- roovend werk was, is het na vele proefne mingen gelukt een wijze van zetten te vinden, zóó practisch, dat alle aanteekeningen zonder tijdverlies oogenblikkelijk kunnen worden ge vonden, wat zeker geen geringe verdienste van deze uitgave is. Ook de keuze van letter soort en papier is niet dan na vele proefne mingen vastgesteld, en laat niets te wenscheri over. De uiteave zal ook in afleveringen plaats hebben en de prijs zal uiterst billijk zijn. Moge deze groote en kostbare onderneming, die onzen ouden en geliefden Statenbijbel za trachten ook voor het dagelijksch gebruik in onze gezinnen meer in eere te brengen, door ons Volk op voldoende wijze worden gesteund ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 13 Aug, Jacobus Karei [van Ter Neuzen], oud 21 j-, jm. en Pleuntje Goossen, oud 24 j., jd. Marinus Johannes Jacobns Mieleu [van 's Gravenhage], oud 26 j., jm en Maria Adriana Penne, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Aug. Daniël van Wijck, oud 23 j., jm. en Catharina Cornelia Geel- hoedt, oud 26 j-, jd. Geboorten. 4 Aug. Cornelis Pieter, z. van Cornelis Pieter Oppe en van Geertrui Willemsen. 7 Aug. Maarten Krijn, z. van Meeuwis de Regt en van Catharina Debora de Kraker. 10 Aug. Jan Cornelis, z." van Martinus Schieman en van Cornelia Schieman. 15 Aug. Adriaan, z. van Cornelis Goossen en van Barbera de Pooter. Adriaan Jan, z. van Jan Zegers en van Hebrina Dieleman Overlijden. 4 Aug. Suzanna Jansen, oud 9 dagen, d. van Cornelis en van Janna Verplanke. 6 Aug. Metje den Hamer, oud 81 j., wed. van Pieter Hame link. 11 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouw, geslacht van Hendrik de Bruijne en van Thona Faas. 12 Aug. Catharina Hamelink, oud 17 dagen, d. van Framjois Hamelink en Johanna Herrebout. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 Aug. Jacobus Franciscus van Mossevelde, oud 32 jjm. en Mag dalena Maria Savoij, oud 26 j., jd. Jacob Willem Bakker [van Zaamslag], oud 26 j., jm. en Maria Maatje van Langevelde, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Aug. Arie Sclioon- akker [van Zaamslag], oud 19 j., jm. en Maria Verberkmoes, oud 19 j., jd. 14 Aug. Achille Michel Velleman (van Zuiddorpe), oud 23 j., jm. en Maria Nathalia de Danschutter, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Pieter Jan, z. van Jan Wolfert en van Geertruij de Pooter. 7 Aug. Cor nelis, z. van Pieter van Langevelde en van Catha rina Verstrate. 8 Aug. Krina, d. van Arie de Pooter en van Krina den Beer. 9 Aug. Maria en Anna Jacoba, dochters van Meeuwis Heinsdijk en van Magdalena Maria Dees. 10 Aug. Marinus, z. van Gerardus Marinus Stoutharoer en van Adri ana Paulina Wiest. 11 Aug. Hendrik Jan, z. van Pieter de Feijter en van Maria Cornelia Dieleman. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 AUG. 1913. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. Mulder van Har derwijk. Hoek 9 uur, Ds. H. v. d. Wal en 2 uur Leeskerk. Kloosterzande 2 uur Ds. H. v. d. Wal van Hoek. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Axel 9 uur, Leeskerk en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Klumper van 's Gra venmoer. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat)- Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/j uur, Evangelisatie. Haarlem. De afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft be sloten een standbeeld van Nicolaas Beets, de groote dichter op te richten. Londen. De kiesrechtvrouwen hebben de telefonische leiding van den ondergrondschen spoorweg doorgesneden, spoedig werd het echter ontdekt, zoodat het verkeer geen stoor nis ondervond. Halber8tad. Op een vliegveld zou een luite nant een proefvlucht houden tet het verkrijgen van een brevet. De man kwam echter 500 meters hoog te vallen en was terstond een lijk. AMSTERDAM, 21 Aug. 1913. Lijnolie, Sept. f 28'/8- f 28, Sept./Dec. f 28'/8> Jan./April f 285/8, Mei/Aug. f 29s/s. Suiker prijshoudend, Aug. f ll7/a gedaan, Oct/ Dec. f 11 Vs geboden, Mei ll3/» te koop. Aardappelen per ,/I H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,70. Friesche Blauwen f2,— a f2,40. Zeeuwsche Bonten f2,20 a f2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,— a f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,40 a f 1.60. IJpolder Eigenheimers f 1,40 a f 1,50 Eigenheimer Hillegommers f2,75 a f3,—. Andijker Blauwen f2,40 a f 2,60. Hillegommer kralen f2.50 a f2,75. Andijker Bonten f 2,80 a f 3. Duinzand Eigenheimers f 3,57 a f 4,—. Duinzand Kralen f3,50 a f3,75. ANTWERPEN, 21 Aug. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 25,40, per Aug. fr. 25.40, per Febr./Maart fr. 26 60. TER NEUZEN, 22 Aug. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks- 4.20. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.70 a f 47.721/)». Engelsch per 12— 12—. MIDDELBURG, 21 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer nog niet groot. Van nieuwe tarwe waren enkele partijtjes ter markt,, maar niet droog, jarige in een vaste stemming. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,68 a 0,74, voor particulieren f 0,76 per Va kilo. Eieren 4.50, voor particulieren f 4.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f5,— a f5.40. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Aug. 5.7 5.23 Zondag 24 5.42 6.2 Maandag 25 6.26 6.52 Dinsdag 26 7.24 8.4 Woensdag 27 8.50 9.40 Donderdag 28 10.28 11.8 Vrijdag 29 11.42 Gereformeerde Kerk. Chr. Geref. Kerk. 7! n n ii ii n

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3