nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. JBiinenlaiidscli Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. No. 1045. Zaterdag 23 Augustus 1913. Ue Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. II. L1TT00IJ Az, te TER NEUZEN. Inzending van advertentlên vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT 1ËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Het tarief. Van de geruchten, welke omtrent de Kabinets-formatie de ronde doen, is wel een der meest geloofwaardige die, welke gewaagt van de moeilijkheden die het vinden van een Minister van Financiën oplevert. Het financieel beleid van de linkerzijde moet het zwakke punt worden. Met roekelooze felheid zijn de rcgeerings- voorstellen van Minister Kolkman bestreden. Tariefsherziening en alle indirecte heffing is als reactionaire boosheid uitgekreten, zoodat den man aan het laadje hiervoor de pas is afgesneden en alleen directe belastingen hulp kunnen brengen. Als in de verkiezingsdagen aan de mannen van de concentratie inlichting omtrent hunne plannen gevraagd werd, dan hulden zij zich in een geheimzinnig stilzwijgen en zetten een plechtig gezicht, waarop men lezen konwij weten 't best, maar zeggen het lekker niet. Die verkiezingszwendel moest zich wreken. Ernstige politici voelen de schier ondragelijke ongelegenheid, waarin dit gescharrel de vrij zinnigen gebracht heeft. Merkwaardig is eene uiting van Mr. Van Gijn, den thesaurier-generaal van het depar tement van Financiën, een dergenen, die in een linkscli Kabinet wel 't eerst voor de porte feuille van financiën in aanmerking behoort te komen. Welnu, hij verklaarde onlangs in een ver gadering van Gemeentebelangen „dat tarief herziening wel noodzakelijk zou zijn dat men vooral met het oog op de belastingpolitiek van België, waarheen vele vermogenden trek ken, uit de directe belastingen niet alles zou kunnen halen". Op eene sterkere heffing van het tarief vestigde alzoo deze linksche financier mee hoop. Wij houden ons overtuigd dat steeds meer deren, voor de practische moeilijkheden van het regeeringsbeleid geplaatst, deze oplossing zullen aanvaarden. Het is opmerkelijk dat ten spijt alle vrij- handelaarsgescherm de vrijzinnige regeerings- mannen voor de volle consequentie van eigen standpunt terugdeinzen. De geschiedenis is vol van practische maat regelen van liberale staatslieden, die lijnrecht indruischen tegen de met enthousiasme ver kondigde beginselen. Slag op slag is met der daad geloochend wat men met den mond beleed. Logisch zou het optreden der vrijhandelaren zijn indien wij tot afschaffing van alle bescher mende rechten zochten te komen en niet rustten vóór het laatste beschermend recht van den Nederlandschen aardbodem was verdwenen. In 1877 bij de herziening van de Tariefwet van 1862 ging men dan ook een schrede verder in vrijhandelsrichting en alleen om formeele redenen werd niet aanvaard een amendement, hetwelk in de wet zelve de bepalingen vast legde dat na tien jaren wederom liet werk der afschaffing zou worden voortgezet. Maar alle vrijliandelsbetuigingen ten spijt gebeurde er niets van. Veleer het tegendeel 1 Sprenger van Eijck kwam in 1895 met zijn vermaarde „technische" herziening die de op brengst van het tarief verdubbelde. Pierson bedroefde [zijn naaste vrienden ge lijk Prof. d' Aulnis in Pierson's Levensbericht meldt door de indiening van een ontwerp dat voor tal van artikelen een verhoogd recht invoerde. De Meester was in zijn Indische politiek niet van protectionistische snitten vrij. De nuchtere practijk dwong de vrijhande laars tot liet tegenovergestelde van hetgeen men poëtisch bezong. Zoo werd eene niet-bedoelde maar toch wel sprekende hulde gebracht aan hetgeen op liet antirevolutionaire strijdprogram een belangrijk punt vormde. Worde die hulde verstaan (De Rotterdammer.) Politieke haring. Het is gebeurd in den avond van de her stemming te 's-Gravenliage bij de jongste al- gemeene Kamer verkiezingen, toen de Wagen straat gedeeltelijk door de politie was afgezet wegens de drukte voor liet bureau der Haag- sche Courant en het verkeer in een bepaalde richting geleid werd. Toen bevond zich onder de menigte ook een liaringkacpman met zijn wagen, goed voorzien, in een tonnetje van zeebanket. Had hij nu maar mee gecirculeerd met de belangstellenden naar den herstemmingsuit- slag, dan ware er niets gebeurd en zou hij de bekeuring niet gekregen hebben, voor welke hij gisteren voor den kantonrechter moest ver schijnen. Maar hij nam standplaats in en bood zijn hartversterkende waar op opzienbarende wijze aan, onder den indruk blijkbaar van de elkaar opvolgende sociaal-democratische overwinnin gen, door luidkeels te schreeuwen „Haarinkies met rooie kaakjesFijne EsdeeaapeetjesDat benne harinkies van Terlaan En toen hij zich niet verwijderen wilde, werd hij geverbaliseerd. Volgens den koopman was de zaak anders toegegaan. Hij duwde heel gewoontjes zijn wagen voort, toen een paar lieeren lieni staande hielden en vroegen of ie hij geval ook „haarinkies met rooje kaakies" had. En toen had hij alleen geantwoord „nou asjeblief, het benne echte Terlaantjes hoor „Schoonmaken zes 1" hadden toen de hoeren bevolen. Nu, en toen moest hij toch wel stilstaan, je ken toch niet al rijjende haring schoonmaken.En toen kwam de agent en sloeg 'm meteen al z'n haarinkies over den grond en nam 'm mee naar 't bero op den koop toe, mooie boel. Het openbaar ministerie vorderde f 5 boete wegens liet niet opvolgen der bevelen van de politie in het belang van de orde en het ver keer gegeven. De Statenverkiezing in Zierikzee In de gisteren gehouden vergadering van de centr. lib. kiesvereeniging in het district Zierikzee werd ijjet algemeene stemmen can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten in de vacature-Fokker, de lieer J. A. de Bruijne, directeur van de hoogerc burgerschool te Zierikzee. De Kabinetscrisis. Het persbureau Vaz Dias te Amsterdam deelt mee, dat mr. Cort v. d. Linden er thans in geslaagd is een ministerie samen te stellen. De crisis is binnen eenige dagen opgelost. De regeering wordt echter na de opening van liet vredespaleis door het nieuwe ministerie aanvaard. Pas na dien zal de beslissing van H. M. de Koningin openbaar worden gemaakt. De plannen van den heer Col ij n. Omtrent het in de pers voorkomende be richt, zegt de Midd. Crt., dat aan den aftre denden minister van oorlog een hooge betrek king aan de koninklijke petroleummaatschappij zou zijn aangeboden, verklaarde deze dat hem hiervan niets is bekend. De heer Colijn is voornemens, onmiddellijk na zijn aftreden als minister, een reis naar China te ondernemen en vandaar over Indië naar ons land terug te keeren, o.a. met de bedoeling zich op Java op de hoogte te stellen van de daar in den jongsten tijd voorkomende beweging onder de Javaansche bevolking. De oorlogsbegrooting. Naar 't Persbureau Vaz Dias van welinge lichte zijde zegt te vernemen is het ontwerp- begrooting over 1914 een 14 ton liooger dan over 1913. De stijging dezer begrooting wordt veroorzaakt door de inwerkingtreding van de nieuwe militiewet. DE BALKAN. De toestand in Thracië. Als in Thracië de toestand blijft gelijk hij thans is, zegt de N. R. C. dreigt weer een nieuwe verdelgingsoorlog tusschen de Balkan volkeren. De Turken toch zijn in Westelijke richting opgemarcheerd tusschen de oude Bulgaarsche grens en het gebergte ten Noor den van Gumuldzjina en zij hebben, naar uit Sofia wordt gemeld, reeds Mastanli bezet, een plaats op een afstand van een 90 K.M. ten Westen van Adrianopel, aan den weg van Kirdzjali naar Gumuldzjina gelegen. Op Kird- zjali, hij de oude Bulgaarsche grens, zoo wordt uit Sofia gemeld, trekken zich de zwakke Bulgaarsche afdeelingen, die voor de Turken de wijk moeten nemen, terug. Als dus de Bulgaren de steden Xantlii, Gumuldzjina en Dede Agatsj willen gaan bezetten, moeten zij door een streek heen, die door de Turksche troopen is bezet en waar zich de bevolking hij (lie troepen heeft aangesloten. Noordelijk Thracië toch is, naar men weet, bijna uitslui- i1 tend door Turken bewoond. In het Zuiden, aan de zee, wonen Grieken, Bulgaren wonen in Thracië hier en daar verspreid. Nu heeft echter, naar een telegram meldt, de Grieksche regeering der Bulgaarsche laten meedeelen, dat zij Donderdag de genoemde steden ontruimt. De Bulgaarsche regeering heeft daarop geantwoord, dat zij niet voor den 28sten die plaatsen weer zou kunnen be zetten en dat zij verwachtte, dat de Grieken er tot dien datum zouden blijven. Gebeurt zulks niet, blijven de Grieken niet tot den 28sten of tot zij Bulgarije het gezag kunnen overdragen in de streken aan de Egeïsche Zee, die het verdrag van Boekarest aan dat land toewijst, dan is de bevolking daar gedurende vele dagen, weken misschien, zonder overheid. Ongeregeldheden kunnen er, bij de onderlinge haat der bewoners, niet uit blijven en zullen den Turken, die zoo dicht bij staan, een voorwendsel geven, er het be stuur in handen te nemen, in afwachting, ge lijk zij zeggen, totdat de Bulgareu komen om het van lien over te nemen. Maar de Bul garen kunnen er niet komen, omdat een Turksch leger tusschen Oud-Bulgarije en de streken in kwestie staat. Men moet dus met spanning tegemoet zien, of de Grieken werkelijk Donderdag Gumuld zjina en Dede Agatsj zullen ontruimen, en die steden aldus den Turken in handen spelen. Nieuwe belastingwetten in België. De Kamer nam met 80 tegen 25 stemmen en 14 onthoudingen het eerste artikel aan van liet nieuwe wetsontwerp op de belastingen, waarvan de tweede alinea een belasting heft op de winsten, gemaakt door burgerlijke of handelsmaatschappijen op aandeelen, hetzij buitenlandsche, hetzij Congoleesche, die in België een of meer filialen hebben. Te Bedford hebben kiesreclitvrouwen brand gesticht in een opslagplaats van hout. De brandweer bluschte liet vuur, maar er was toen al voor 200 schade gedaan. Op een papier dat men vond stond o.a.„Geen vrede voor wij kiesrecht hebben." Bij Jaffa is een gevecht geleverd tusschen Fellachen en Joden. Eenige Fellachen werden door een joodschen bewaker op druivenstelen betrapt. De bewaker gaat liulp halen. De dieven vertellen in hun dorp, dat de Joden in aantocht zijn om liet dorp uit te moorden. Daarop trekken een 50-tal Fellachen de Joden, 30 man sterk, tegemoet en er ontstond een gevecht, waarbij dooden vielen. De Kölnische Ztg., waaraan wij dit verbaal ontleenen, noemt het kenschetsend voor de onveiligheid in Syrië. TER NEUZEN, 22 Aug. 1913. De Tern. Courant neemt uit het Tem. Volksblad liet bericht over, dat „hij het ge neeskundig onderzoek is gebleken, dat de leerlinge van de bijzondere school te Ter Neuzen niet is gestorven als gevolg van een kastijding, maar tengevolge eener ziekte". Het valt eenigszins op, dat het eerstgenoemde blad thans de voorlichting van een confrater noodig schijnt te hebben, eer het deze wetenschap bekomt. Toen onlangs een onderwijzer voor heel Nederland zwart gemaakt moest worden, was de redacteur-correspondent er vlug genoeg hij, om zelf zijn nieuws te verzamelen. Alleen ter plaatse, waar men, indien er mishan deling had plaats gehad, er zeker iets van weten zou, kwam hij niet. Staat een en ander soms in verband met de „neutraliteit" van de Ter Neuzensche Courant Aan de Chr. school te Rockanje werd benoemd tot onderwijzeres mej. J. van Wijck van Sluiskil, die deze benoeming heeft aan genomen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de te openen school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeld, voor die van leeraar in het boek houden voor de te openen H. B. S. 3 en voor die in de staatswetenschappen 2 sollicitanten. Naar wij vernemen zal op Woensdag 10 September a.s. des namiddags om 3 uur alhier de opening der Hoogere Burgerschool plaats hebben. Dinsdag kwam de directeur van de wasch- inrichting „De Vlijt" alhier met zijn hand tusschen de waschrnachine. Aan schouderen rechter wijsvinger liep hij ernstige kneuzingen op. Door uit te glijden kwam hij met de machine in aanraking Hij is in het zieken huis opgenomen. Maandagavond heeft alhierde sluiting der Tentoonstelling plaats gehad. De presidente Mevr. Spruitenburg bracht dank aan allen die tot het slagen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Daarna had de uitreiking der prijzen plaats, waarop de heer J. A. van Rompu nog woorden van dank sprak en deze tentoonstelling sloot. Er werden behalve prijzen ook diploma's uitgereikt. Voor huisvlijt werden uitgereiktBronzen medaille uitgeloofd door H. M. de Koningin aan A. Guequierre voor een locomobiel met brandspuit. Verguld zilveren medaille van de gemeente Ter Neuzen aan Th. J. Bauwens voor beeld houwwerk. Zilveren medaille van den heer P. F. Fruy- tier aan A. D. Berwald voor scheepjes. Zilveren medaille van het bestuur der Z.- Vlaamsche Tramwegmaatschappij aan O. van Dannne voor eene electrische centrale. Verguld zilveren medaille van den heer De Muralt, lid der Tweede Kamer, aan A. A. van Wijck voor schilderwerk. Bronzen medaille van het tentoonstellings- bestuur aan G. Bruuings voor een verzameling gedroogde planten. Voor handwerkenVerguld zilveren me daille vau het bestuur aan mej. A. van Pien- broek voor kunstnaaldwerk. Zilveren medaille van den heer Vorsterman van Oyen, oud-lid der Tweede Kamer, aan mej. Jac. Ie Nobel te Oostburg. Zilveren medaille van den Commissaris der Koningin aan mej. S. A. Kaan-Vlieger te Hoek voor borduurwerk. Bronzen medaille van het bestuur aan mevr. De Kiewit-Eijke te Zierikzee voor klossen kantwerk. Idem aan mej. M. S. Ie Nobel te Oostburg voor loopertje, sloopje en lakentje. Idem aan jongej. Elsa Standaert voor bed sprei.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1