Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichten. Gemengd Nieuws. vestingstraf veroordeeld, en wegens beleedi- ging van den Duitschen keizer tot negen maanden gevangenisstraf. Tevens werd hem zijn mandaat ontnomen. In Januari 1873 werd hij echter herkozen. In 1881 werd hij niet herkozen, maar in 1883 verkoos hem Hamburg, dat hij tot 1893 vertegenwoordigde. In dat jaar nam hij een zetel van Straatsburg aan. In 1886 werd hij met andere socialisteu wegens komplotteeren tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Toen in 1890 de socialistenwet werd ingetrokken, verhuisde hij naar Berlijn, waa? hij in de redactie van dè Vorwürts kwam en sedert 1892 in het hoofdbestuur van de partij heeft gezeten. Toen in 1890 de partij hervormd werd, pleitte hij voor haar werken op wettelijk gebied, met name voor het parlementaire werk. Van ziju vele geschriften noemen wijUnsere Ziele, Der deutsche Bauernkrieg, Christentum und Sociaiismus, Die Frau und der Socialismus. TER NEUZEN 15 Aug. 1913. De Tentoonstelling welke in de affuitloods alhier gehouden wordt, wordt druk bezocht. In het bizonder trekt de aandacht de in zending van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij. Ze geeft een zuiver beeld van de richting die de tram eerlang nemen zal, met aanduiding van de stationsplaatsen enz. De heeren Gebrs. Kaan van Hoek stellen prachtige rijwielen ten toon, benevens keurige naaimachines en spreekmachines. Deze laatste spelen af en toe. De stoomwasscherij „De Vlijt" heeft keurig geëtaleerd. Men ziet dat deze inrichting kan wedijveren met anderen in dat genre. De heeren Gebrs. Ribbens zonden een geheel uitgeruste hoogaars, voorzien van vischtuigen. Het is leuk om te zien en het geeft een flinken indruk. De heer Thienpont exposeert brandkasten. De heer A. C. Lensen zond een keurig mooie boot in. De heer Van Sprang laat bizondere uurwerken zien. De firma Polak te Vlissingen zond een groote sorteering electrische orna menten enz. De Singer-Maatschappij exposeert hare naai machines en laat borduren met hare machines. Planten zijn er ook keurige aanwezig. En dat Ter Neuzen een garnizoensplaats is, wordt door een artilleriestand in herinnering bracht. Er is nog meer op te noemen, doch velen zullen het reeds bezichtigd hebben. Ds. J. Fraanje, predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier is beroepen te Aagtekerke bij Domburg. Naar wij vernemen is er jl. Donderdag een vergadering gehouden te Breda van de Voor zitters en Secretarissen van verschillende Rentecommissien in Zeeland en Noord-Brabant waaronder ook die van Ter Neuzen. In deze vergadering werd door een des kundige de werking der wet en de bedoeling der in te vullen, formulieren, behandeld. Het ligt in de bedoeling om binnenkort eene vergadering te houden van de Rente-commissie te Ter Neuzen met de personen die aange wezen zijn tot hulp bij het invullen, teneinde deze laatste voor te lichten bij de vervulling hunner taak. Blijkens het verslag der Midd. Crt. stond Dinsdag o. m. voor de rechtbank te Middelburg terecht J. M., oud 37 jaar, handelaar in bouw materialen te Ter Neuzen, die gedagvaard was wegens het ver-oorzaken van letsel door schuld. Beklaagde had getuige Susanna de Bokx met een motorfiets aangereden waardoor die ernstige kneuzingen opliep. Bij een bocht van den weg bij Driewegen onder Ter Neuzen re.ed getuige lie Bokx met een fiets aan de linkerzijde, zoodra zij het signaal van de motor fiets hoorde, reed zij rechts. Bekl., die met zijn fiets een zeer groote vaart had, reed tegen de fiets van getuige aan, met het gevolg dat deze zich ernstig verwondde. Bekl. verklaarde niet anders te kunnen uit wijken, ook heeft hij niets van de wonde van getuige bemerkt. Getuige G. v. Driel, tuinier te Ter Neuzen, verklaarde dat bekl. zeer hard reed. Getuige P. D. Kaijser, werkman te Ter Neuzen, verklaarde eveneens dat bekl. zeer hard den hoek omreed, wanneer bekl. de rechterzijde gehouden had was er niets gebeurd. Getuige H. Drabbe, arbeidster te Ter Neuzen (Driewegen) beeft de aanrijding gezien. Getuige P. Oostdijk, metselaar te Driewegen bevestigt de gezegden van de vorige getuigen. Getuige D. Buijze, arts te Ter Neuzen, ver klaarde als deskundige, de wonden behandeld te hebben. De subst.-off. zeide, dat bekl. niet anders kou uitwijken door eigen schuld. De snelheid van zijn motorfiets was zoodanig, dat het hem niet anders mogelijk was, wilde hij zelf niet vallen. Met de motorfietsen wordt op het oogenblik schandelijk buisgehouden. Bekl. had minder snel behoeven te rijden. Daar hij letsel door schuld veroorzaakt heeft, eischt spreker een maand hechtenis. Bekl. trachtte nog op uitvoerige wijze zich te verdedigen en vroeg vrijspraak van het hem ten laste gelegde. De subst.-officier hield vol dat de schuld aan bekl. ligt en bleef bij den eisch. Door notaris Van der Moer werd geveild het huis met toebehooren aan het kanaal alhier van den heer Den Ilartigh, opzichter bij den Rijks-Waterstaat. Er waren echter geen koopers voor. Ook werd geveild ten verzoeke van mej. de wed. D. v. d. Berge een woonhuis met toebehooren en erf, aan de Kandeelstraat, groot 43 centiaren. Hiervan werd kooper K. Hamelink voor f350. Een pakhuis en erf aan dq Kandeelstraat groot 28 centiaren. Hiervan werd kooper J. van Leeuwaarden voor f 150. Een schuur (pakhuis) aan de Kandeelstraat, groot 23 centiaren. Hiervan werd kooper P. Bakker voor f 15. Thans is opgericht een Bond van Ver- eenigingen van gediplomeerde Oud-Leerlingen der Landbouwcursussen. Er zijn reeds 400 leden bij aangesloten. Het bestuur is als volgtA. I. Leenhouts te Retranchement voorzitter; F. Dekker Fz. te Ter Neuzen, vice- voorzitter R. M. de Feijter Jz. te Ter Neuzen secretarisC. Gast Jz. te Brouwershaven waarn. secretaris en Th. Wolse te Wissekerke penningmeester. Benoemd tot godsdienstonderwijzer te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen de heer L. Dek te Kruiningen. Sluiskil. Gisteren had alhier de viering van de Onafhankelijkheidsfeesten plaats. Het weder was goed en zeer veel menschen waren op de been. Des middags had een historische optocht plaats die zeer mooi was en een goed verloop had. De schoolkinderen werden ont haald en mooie boekjes werden als herinnering hen aangeboden. De 100-jarige Kielman maakte den tocht mede in een auto. Axel. De heer M. van Vliet, onderwijzer aan de chr. school alhier, slaagde dezer dagen voor het examen Fransch 1. o. IJzendijke. Het graan van den heer C. van Kouwenberg werd Dinsdag een prooi der vlammen, doordat een jongen er te dicht met brandende lucifers bij gespeeld bad. Nieuwvliet. Alhier is Woensdag overleden Jacob v. d. Vijver, in leven gemeente-veld wachter. Hij bereikte den leeftijd van 68 jaar en heeft zijne betrekking ruim 32 jaar op verdienstelijke wijze vervuld. Middelburg. In verband met het, door on3 reeds medegedeelde bericht in een vorig nummer, niet-officiëel bezoek van H. M. de Koningin aan de Tentoonstelling van Kleeder drachten alhier, heeft het bestuur het plan geopperd om een zoo groot mogelijk aantal personen in de gewestelijke dracht op het terras der tentoonstelling op te stellen, opdat H. M., die daar tweemaal voorbij zal komen, in een oogopslag een overzicht zal kunnen krijgen van de Zeeuwsche kleederdrachten. D e 10.000e bezoekster. Middelburg. Gistermorgen om kwart over tien draaide de 10.000e bezoeker door bet tourniquet van de tentoonstelling of eigenlijk was het een bezoekster, nl. mejuffrouw Marie' Dillies uit Roubaix. Van het gedenk waardige feit werd een oorkonde in dubbel opgemaakt, waarvan een exemplaar in het archief van de tentoonstelling komt, terwijl het andere vergezeld van een broche van gou den Zeeuwsche knoopen aan de gelukkige tienduizendste werd overhandigd. De 10,000 betalende bezoeker is dus juist in 4 weken tijds bereikt, waaruit volgt dat het gemiddeld bezoek per dag tot nu toe 357 betalende bezoekers beeft bedragen, een be vredigend aantal. (M. C.) De rechtsche partijen te Zierikzee hebben besloten voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten, vacature mr. A. J. F. Fokker, geen candidaat te stellen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Ambt-Vollenhove (A)J. B Jansen, cand. te Kampen. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. Moquette) P. van Toorn te Leerbroek. Aangenomen naar Deventer (vac. Klein— Wassink) door P. J. Bakker te Siddeburen. (Van onzen Landbowv-Medemerker.) Zelf fabrikant. De bóer is zelf fabrikant. Fabrikant van voedergewassen. Een groot gedeelte van wat bij in zijn stal noodig heeft als voer voor zijn vee, kan hij zelf winnen op zijn land. En hoe meer hij met oordeel wint, hoe minder vee voeder iiij behoeft te koopen. Het is nu de tijd voor het zaaien van stoppelknollen. Na het maaien komt weer het zaaien. Maar eerst de ploeg en de kunstmest. Het stoppelland moet licht omgeploegd worden. Daardoor verdwijnt de stoppel en het onkruid. Daarna zaaie men 250 K.G. patent kali en 300 K.G superphosphaat per Hectare, voor de patent kali is op zandgrond, na den roggeoogst onont heerlijk, om flinke, groote knollen te krijgen Daarna zaaie men het knolzaad, niet te dicht Ook aan dit laatste denke men. Wie dicht zaait, krijgt knolgroen, geen knollen. En nu over de waarde en het toedienen van het fabrikaat. De knollen bezitten een hoog ge halte aan licht vertierbare koolhijdraten. Hun ruweiwit (ongeveer 1 bestaat voor een belangrijk deel uit amiden (geen eigenlijk eiwit). In de aschbestanddeelen komt veel kali en natron, weinig kali en fosfor Men geve de knollen niet aan trekdieren, maar aan melk- en mestvee en aan varkens, maar niet meer dan dat 1/i of /3 van de droge stof van het rantsoen van de knollen komt. De knollen hebben een gunstigen invloed op de vertering. Natuurlijk moeten zij goed gereinigd worden. Dan kan men 10 a 12 K.G. knollen per beest en per dag voeren. Stoppelknollen blijven dus een bijvoer. Om bij de voedering den knollen- smaak van de melk te voorkomen is het ge- wenscht, het knolvoer, voor men het in den stal haalt, eenigszins te laten verwelken, het voer niet in den stal te bewaren, geen knollen te voeren vlak voor of tijdens het melken. Als men de koeien in een afzonder lijke ruimte melkt, waar geen knollen bewaard of gevoederd worden, blijft de knollensmaak van de melk geheel weg. Als men dus het land oordeelkundig behandelt, in elk geval bemest met kali (ook kaïn iet is geschikt namelijk 500 K.G. per Hectare), de knollen niet te dicht zaait en volgens bovenstaande voorschriften voert, blijken zij een zeer bruik baar voer te zijn, vooral ook, omdat de koeien ze gaarne eten. Gemeenteraad van Zaamslag. Op het kruispunt Brediusweg en Brink laan te Bussum had Dinsdagavond een vrij ernstig ongeluk plaats. De militair P. H. uit Naarden ging per rijwiel van Bussum naar Naarden langs de Brinklaan. Ter hoogte van aangeduid kruispunt gekomen kwam er een auto van den heer L. B. uit Amsterdam uit de Prins Hendriklaan, die ook op dat kruis punt uitloopt. De militair dacht zeker dat de auto naar Bussum zou rijden, doch deze nam een draai om op den Brediusweg in de richting van den Amersfoortschen straatweg te komen, tengevolge waarvan de wielrijder aangereden en nogal ernstig verwond werd. Hij werd direct per auto van genoemden heer naar het militaire hospitaal te Naarden overgebracht. De toestand van den getroffene is niet le vensgevaarlijk. Wandelaars ontmoeten te 'sGravenhage Woensdagmorgen in het Bosch in gezelschap van verscheiden andere wielrijders, een fiets- rijdenden beer en een fietsrijdenden chimpan- sée, die, trotsch en welbewust naast hun temmers en in gezelschap van directeur Willy Hagenbeek, een toertje door het Bosch maak ten. Deze zeldzame wielrijders veroorzaakten natuurlijk grooten toeloop. Des middags dronken de fietsers in het „Roomhuis" koffie, waarbij „Lord Robinson" (de beroemde chim pansee) met een geweldig air zijn „Papyros" aan de sigaar van den heer Hagenbeek aan stak en den aromatischen rook behaaglijk door zijn stompen neus blies. Tegen het einde echter vergat lord Robinson zijn goede manie ren, toen hij stil het biertje van zijn heeren trachtte weg te nemen. Hij werd daarop voor straf naar huis gezonden, terwijl de beer, die wel zijn fatsoen gehouden had, een rijtoer in een open auto door de stad maakte. (R. N.) Vergadering van Dinsdag 12 Aug. 1913. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burgemeester- raadslid. Aanwezig de heeren De Mul, De Ruijter, De Jonge, De Putter, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse. Afwezig de heer Dieleman. We ontleenen het volgende aan de Tern. Crt. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Scheele vraagt het woord naar aanlei ding van de notulen. Hij protesteert tegen de wijziging die op voorstel van den heer Faas in de vorige vergadering is gemaakt in de notulen der daaraan voorafgaande vergadering, waardoor aan hem, sprekende over het houden eener feestviering ter herdenking van de onafhankelijkheid van Ne derland, woorden in den mond zijn gelegd die spreker niet heeft gezegd. Het heeft hem ver wonderd dat de voorzitter die wijziging heeft laten aanbrengen daar er toch maar door éen lid aan merking gemaakt is en verder niets dan beschou wingen over hetgeen door spreker zou gezegd zijn werden gehouden. Bovendien, de secretaris, een ambtenaar der ge meente, had die woorden niet genotuleerd, en ook uit het door de pers gegeven verslag bleek dat spreker anders gesproken had. De Voorzitter uit zijn spijt dat de heer Scheele juist de vorige vergadering niet aanwezig was, daar hij zich dan terstond had kunnen verdedigen. Overigens verklaart hij dat niet alleen de heer Faas, maar verschillende leden uit de woorden van den heer Scheele hadden meenen op te merken, dat hij persoonlijk ook niet veel aan een feestviering hechtte. Men had de opvatting dat dit zoo tusschen de regels door te bemerken was, omdat de heer Scheele wel eens meer de gewoonte heeft in zijne woorden eene bedoeling te laten doorschemeren. De heer Scheele verklaart onmogelijk de woorden te hebben kunnen gebruiken die hem door den heer Faas in den mond zijn gelegd. Hij heeft alleen te kennen gegeven, toen de Voorzitter zeide dat het volk meer voor een verjaardag van de Koningin en de Prinses voelde, dat het voor hem even gelijk was, of het een feest geldt ter her denking van de onafhankelijkheid of een gedenkdag van het Oranjehuis. De heer Faas merkt op dat de heer Scheele nu protesteert tegen de op zijn voorstel in de notulen aangebrachte wijziging. Ware het echter niet dat er zooveel beweging gemaakt is over de woorden van den Voorzitter dat drie vierden van de inge zetenen de beteekenis van het onafhankelijkheids- feest niet snappen, dan zou hij niets hebben gezegd, maar nu meende spreker dat ook moest worden opgenomen dat de heer Scheele had te kennen gegeven zelf ook niet veel voor een feestviering te gevoelen. De heer Scheele verklaart pertinent die woorden niet te hebben gesproken. Hij beroept zich op het verslag der courant van de vergadering van 22 April 1.1. Hij heeft alleen te kennen gegeven dat het hem gelijk is voor welk doel feest wordt ge vierd, hij is er voor dat dit gebeurt wanneer daartoe aanleiding bestaat en die is er evengoed nu, als bij een verjaardag van een der leden van het Oranjehuis. Het spijt hem wel dat er over die feestviering zooveel lawaai wordt gemaakt. In het kleinste dorpje van ons land viert men feest en hier in een gemeente met een drie duizend inwoners wordt daartegen bezwaar gemaakt. De Voorzitter is van meening dat het beter ge weest was dat de .heer Scheele die zaak niet in den raad had ter sprake gebracht. Hij is van meening dat een feestviering moet uitgaan van de ingezetenen, uit het gansche volk. Dat is nu hier niet het geval. Uit de geheele regeling blijkt dat het feest wordt beheerd door een klein deel der ingezetenen, die het feest doordrijven. Dat is ge noeg uit den loop van zaken gebleken. De heer Scheele verklaart alleen de zaak te hebben ter sprake gebracht met de bedoeling dat de raad zich zou uitspreken of hij al of niet sym pathie voor eene feestviering gevoelde. Een even tueel comité kon dan met die uitspraak rekening houden. De Voorzitter meende dat de raad zich moeilijk uitspreken kon, zoolang er geen comité was. Wordt voor zulke gelegenheden eene commissie opgericht en vraagt deze steun, dan kan daarover beslist worden, zooals dan nu ook is geschied. De Voorzitter sluit de discussie over deze kwestie. Een schrijven was ingekomen van C. J. Maas, hoofd der openbare school in den Groote Huissens- polder, waarin deze, in verband met zijne benoe- miug tot eersten onderwijzer aan eene openbare school te Delft, met ingang van 15 September eer vol ontslag verzoekt uit zijn tegenwoordige functie De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor het gevraagd ontslag eervol te verleenen met in gang van 1 Oct. In verband met den tijd die ver- loopen moet eer een nieuw hoofd zal kunnen worden benoemd, achten Burg. en Weth. het gewenscht het ontslag niet op een vroeger tijdstip te ver leenen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aan genomen. Een adres van C. A. [Wisse en 4 anderen, be woners van het Zaagstraatje, die beleefd verzoeken hen vergunping te willen verleenen om, ter be scherming van hunne huizen tegen den invloed van het weer, op gemeentegrond lindeboomen daar voor te planten, en of de gemeente alsdan bereid is, die lindeboomen later in eigendom en onderhoud over te nemen. De Voorzitter deelt mede dat ten opzichte van hen die lindeboomen voor huizen willen planten steeds alzoo gehandeld wordt. Voor de eerste maal planten zij die zelf en dan zorgt de gemeente er verder voor. Hij stelt voor het verzoek toe te staan. Aldus wordt besloten met algemeene stemmen. Door Burg. en Weth. wordt overgelegd de ge meenterekening over 1912. De ontvangsten heb ben bedragen/37.173,99, de uitgaven 34.584.81'/i, het goed slot f 2589,17 Va- Deze rekening wordt gesteld in handen eener commissie om daarover rapport uit te brengen. Leden dezer commissie zijn de heeren Scheele en Wisse, terwijl in plaats van den heer A. de Feijter, die als zoodanig aftreedt, een nieuw lid moet be noemd worden. Na eene herstemming wordt met 6 stemmen be noemd de heer De (Jonge die de benoeming aan neemt. Dour den Voorzitter wordt namens Bnrg. en Weth. aangeboden de gemeentebegrooting voor het jaar 1914, op een eindcijfer van 29,894,01. De post voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken op f 336,95. Deze begrooting zal worden gesteld in handen van de daarvoor benoemde commissie, om later te worden behandeld. De Voorzitter deelt mede dat van het Burgerlijk Armbestuur is ingekomen de begrooting voor het „aar 1913, op een eindcijfer van f 2430,32. Er wordt van de gemeente een subsidie gevraagd van f 2420. Vroeger bedroeg de subsidie 12000, doch zooals het armbestuur bij gemotiveerd schrijven te kennen geeft, stijgen steeds de uitgaven, en was herhaal delijk een suppletoire subsidie noodig. De begrooting wordt met a.lgemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor in de begrooting voor 1913 eenige wijzigingen aan te brengen, in verband met uitgaven waartoe de raad besloten heeft, die een gezamenlijk bedrag van f 755 vorderen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. De Voorzitter brengt in behandeling een concept reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, inge diend in verband met de invoering der nieuwe armenwet. Op voorstel van den heer De Klerk, gesteund door den heer Wisse wordt in art. 15 geschrapt de bepaling, dat geen peisonen zouden kunnen worden besteed in gezinnen die zelf bedeeld worden. Het kan voorkomen dat het zeer gewenscht is, een bestedeling onder dak te brengen bij een be deelde. Volgens den heer Wisse doet zich zoo'n geval voor en geniet de bestedeling in dat bedeeld gezin een zeer goede verpleging. De verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Joh. de Feijter, J. do Putter, W. Scheele en C. A. Wisse. Hij geeft het presidium der vergadering over aan den heer De Mul en verlaat de vergadering, evenals de heeren De Putter en Wisse. De Voorzitter stelt de geloofsbrieven in handen eener commissie waarvoor hij aanwijst de heeren De Jonge, De Klerk en A. de Feijter. Na onderzoek rapporteert de commissie bij monde van den heer De Jonge dat de stukken in orde zijn bevonden en zij mitsdien tot toelating advi seert. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Na de rondvraag gaat de vergadering over in eene geheime zitting.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2