Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. kelijke onderdanen zullen worden." Deze veronderstelling geeft blijk van de meening, dat van de kerstening van een volk meer te verwachten is, dan van het met wapengeweld voltrokken of verdedigd bezit des lands. Gisteravond hebben ruim honderd leden van den Nederlandschen gymnasiastenbond, gekampeerd in het ruiterkamp te Vierhouten, op Het Loo een serenade gebracht aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen. Zij waren per fiets uit Het kamp op Het Loo gekomen, vergezeld van het fanfare-corps uit Nunspeet onder leiding van den directeur den heer Oscar Konig te Zwolle. Voor den linkervleugel van het paleis werd de stoet opgesteld, waarin ruim vijftig fakkels werden meegevoerd de muziek ging voorop. Precies half tien marcheerde de stoet langs het paleis, naar het Koninklijk Park aan welks ingang H. M. de Koningin, die in open rijtuig was gekomen, en Z. K. H. de Prins, die van de villa was komen wandelen, den stoet lieten voorbijgaan. Deze trok verder naar de open manege, gelegen achter de stallen. Daar werd op de weide een cirkel gevormd, in het midden waarvan de Koningin en de Prins met gevolg plaats namen. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en gezongen werd het bondslied aangeheven. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins deden vervolgens de leiders van den troep bij zich ontbieden en aan zich voorstellen. H. M. de Koningin in het bijzonder onderhield zich met ieder hunner, toonde zich dankbaar voor de gebrachte hulde en betuigde Hare ingenomenheid met het doel van het kampeeren. Na dit onderhoud werd Iö Vivat aangeheven en werden de deelnemers onthaald. Tijdens het onthaal keerde H. M. de Koningin weder vergezeld van Haar hofdame per rijtuig naar de villa terugZ. K. H. de Prins bleef nog. En nadat de troep voor Z. K. H. had gedefileerd, onderhield hij zich nog eenige oogenblikken met verscheidene deelnemers. Ten slotte speelde het muziekcorps het Wilhelmus, waarna ook Z. K. H. zich naai de villa begaf. De gymnasiasten keerden daarop weer naar hun kampement terug. Maandagavond zijn dieven, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, in een manufacturenwinkel in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam binnengedrongen en hebben daar uit het woonvertrek verschillende goede ren en ook het tafelzilver weggenomen, ter waarde van ongeveer f300. Men vermoedt te doen te hebben met leden van de bende, van wie Zondag jl. een drietal aangehouden werd. De politie heeft een 20 jarigen stoker aan gehouden, dien zij verdenkt te behooren tot de insluipersbende. Woensdagavond heeft te Haarlem zekere J. R. den 19-jarige J. B. in de Nassaulaan door een spiegelruit gegooid, waardoor diens linker polsader en de pezen werden doorge sneden. Levensgevaarlijk gewond is B. naar het Gasthuis gebracht. (N. R. C.) Eergistermorgen half vier had de vee houder J. Graman te Osdorp het personeel gewekt. Toen hij op den deel terugkwam, bevond zich daar een persoon, die zijn gelaat onherkenbaar had gemaakt en op het zien van den veehouder de vlucht nam. Graman vervoigde den man, waarop de vluchteling zich omkeerde en twee schoten op den vee houder loste, die in de borst en aan een der beenen geraakt werd. De verwondingen zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De dader wist te ontkomen op een rijwiel, dat hij nabij de boerderij had klaargezet. Politie en justitie onderzoeken de zaak. Men tast omtrent de identiteit van den dader in het duister. Inbraak. Te Amsterdam valt er weer een brutale inbraak te vermelden. Van de omstandigheid, dat alle bovenbewoners van het perceel Am- steldijk 41 afwezig waren, hebben inbrekers Woensdagavond een dankbaar gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Zij hebben vermoede lijk met behulp van een valschen sleutel de buitendeur geopend en zijn toen kalmpjes naar boven gegaan. Eerst hebben ze gepro beerd de deur van de voorkamer der eerste verdieping, bewoond door den heer H. P. Hartog, te openen. Van binnen was deze deur echter met een knip gesloten en men ging daarom een verdieping hooger, Daar hakte men eenvoudig het paneel uit de deur en verschafte zich zoo toegang tot de woning. Alles werd daar omver gehaald, kasten en laden geforceerd, zelfs het bed werd onder zocht. Een groote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 900 werd daar buit gemaakt. Dat wakkerde de hebzucht blijkbaar aan en ook de derde verdieping wisten de dieven door opensluiting binnen te dringeu. De buit was daar wel niet zoo groot, maar een bedrag aan contanten van ongeveer f 150 achtten zij toch wel de moeite van het medenemen waard. Eerst tegen 11 uur 's avonds, toen de be woner van de derde verdieping, de heer H. F. Petersen, effectenhandelaar, thuis kwam, werd de diefstal ontdekt. Een kordate vrouw. Een varensgezel, die wel eens meer met de politie in aanraking was geweest, sloop, schrijft het Hbl., Dinsdag een huis op de Kattenburgerkade te Amster dam binnen. Hij had zich juist meester ge maakt van het gouden, Zondagsche horloge van den bootwerker, toen des bootwerkers vrouw de trap opkwam. Het vak van haar echtgenoot alle eer aandoende, toonde zij eerst haar lichamelijke kracht door den indringer vast te houden, en daarna de kracht van haar stembanden door de buurt bij elkaar te roepen. Buurvrouwen van de „kaai", met wie ook niet te spotten viel, en een agent snelden toe, en de insluiper werd naar het bureau gebracht. Zooals vanzelf speekt, behoort deze varens gezel, die juist van een reis was teruggekeerd, niet tot de z. g. insluipersbeude. Op goed geluk was hij binnengeslopen, op goed geluk had hij het 'horloge gestolen, doch hij had buiten de echtgenoote des bootwerkers ge rekend 1 Wegens het gebruik van vleesch, af kom- stig van een varken, aan ziekte gestorven, zijn te Odoornerveen verschillende personen ernstig ongesteld geworden. Te Marencarspel (N.-II.) heeft de land bouwer C- Kooij een U/^jarige stier verkocht voor den buitengewonen prijs van f2500. Het dier is bestemd voor Japan. Dinsdagavond om half zes werd te Am sterdam door de auto van de Beyersche bier brouwerij een in de Jan Steenstraat wonend 12jarig meisje aangereden. Een der wielen ging haar dwars over het lichaam. Het kind bekwam zoodanige kwetsuren, dat de dood onmiddellijk intrad. Men herinnert zich, dat een paar maanden geleden op een Zondag te Maastricht op klaar lichten dag uit de gevangenis ontvluchtte, met medeneming van een rijwiel van den zoon van den concierge van het gerechtsgebouw en met kleeren van de parketklerken, de Duilscher Steph. Wiel, voor een paar dagen veroordeeld door de rechtbank aldaar tot 3 jaren gevan genisstraf, wegens diefstallen gepleegd in do omgeving van Maastricht. Thans verneemt men, dat de vluchteling te Gieszen (Hessen) is aangehouden aangezien de Duitsche justitie met W. ook nog appeltjes had te schillen, is W. ter beschikking der justitie gesteld. Te Roozendaal zal een kunstzijdefabriek worden opgericht, die 3000 personen in dienst zal hebben. Artis te Amsterdam heeft een eenjarige giraffe gekregen. Inval in een schandhuis. Dinsdagavond heeft de politie te Amsterdam een inval ge daan bij een vrouw, wonende Quellijnstraat 29, die verdacht wordt in haar woning ge legenheid te geven tot het plegen van ontucht. Bij het huisonderzoek werden verschillende voorwerpen in beslag genomen. Ook waren voldoende gronden aanwezig om de vrouw in voorloopige bewaring te houden. De familie v. d. O., uit Leiden, was Dinsdag heel rustig in deMeerburger Watering, onder Zoeterwoude, in een roeibootje van het „Witte Huis" aan het visschen. Een schipper komende van Zoeterwoude (dorp) had de aar digheid, zijn groot vaartuig in de richting van het bootje te sturen, en daar het bootje vast- gemeerd lag aan den wal was het niet mogelijk een aanvaring te voorkomen, welke dan ook plaats had. Beide riemen werden stuk gevaren, terwijl de inzittenden in grootcn angst ver keerden. Toen v. d. O. den schipper over zijn laffe daad onderhield, werd hem bovendien een streeling met den schippershaak aange boden. Deze kon evenwel voorkomen worden, wanneer de familie den schipper een zeker bedrag van geld gaf, hetgeen uit vrees ge schiedde. Een onaangename historie voorwaar Bij de politie is aangifte van een en ander gedaan. Zij is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. De kapitein van het Engelsche schip Luciline, dat dezer dagen te Philadelphia is binnengevallen, verklaart, dat hij, ter hoogte van de Groote Bank van New Foundland, nauwkeurig op de plek, waar de ramp van de Titanic is geschied, een wrak heeft opge merkt, dat een paar voet boven water uitstak. Naar men zegt, is het hydrostatisch bureau van de Vereenigde Staten een onderzoek naar dat wrak begonnen, in de veronderstelling, dat het een overblijfsel van het voorste ge deelte van de Titanic zou kunnen zijn, dat door een verborgen klip voor zinken behoed is. Men weet overigens niets van blinde klippen in die streek. De Observer, aan wie wij dit bericht ont- leenen, oppert de mogelijkheid, dat de ijsberg, waarop het schip gestooten is, onder water een uitstaanden rand had. Het wrak kan dan daarop gerust hebben en naarmate door het smelten van het hoogste deel van den ijsberg de rest hooger kwam te liggen, mee naar boven zijn gegaan. Het jubileum der chocolade. De chocolade viert op het oogenblik haar vierde eeuwfeest. Het geliefde (genotmiddel is uit Amerika afkomstig, en, feitelijk kenden de Mexicanan reeds de chocolade, voordat Columbus Atlanta had ontdekt. Zij rooster den cacaoboonen en kookten een brij van maïsmeel. Eindelijk werden de cacaoboonen daaraan toegevoegd. Maar hun „chocolath" (choco is cacao en lath beteokent water) is niet met de eigenlijke chocolade te vergelijken. In 1513 was de cliocolade-bereiding in Europa bekend. Vele jaren proefden echter alleen de Spanjaarden en de Portugeezen de lekkernij. Bij het verlovingsfeest van Lodewijk den Veertienden met de dochter van Philips den Vierden van Spanje, werd in Frankrijk de eerste chocolade gegeten de jonge bruid had een kostbaar kistje voor haar aanstaanden echtgenoot meegebracht. Spoedig was de nieuwe lekkernij aan het Fransche hof zeer geliefd. In ons land werd dit snoepgoed eerst later ingevoerd, doch het was toen dan ook in een minimum vau tijd zeer popolair. Cnze voor vaderen smulden weldra vooral aan de flickjes, zoo genoemd naar hun maker, Caspar Flick, zeer waarschijnlijk de eerste, die in ons land de chocolade meer algemeen bekend maakte. i— Bad-tragedieën. Het begin der vacantie in Engeland heeft zich gekenmerkt door tal van droeve ongelukken. Niet minder dan 20 personen zijn de laatste dagen bij het baden om het leven gekomen. Zoo verdronken te Harnsea, bij Huil, twee mannen, toen deze twee kinderen, die in levensgevaar verkeerden, trachtten te redden. Ook een der kinderen, een meisje van dertien jaar, verdronk, terwijl haar zusje nog bijtijds met een roeibootje ge red kon worden. Het ernstigste ongeluk greep te Starndhill, vier mijlen van Sligo, in Ierland, plaats. Hier werden een vijftal dames die aan het baden waren, door den sterken stroom medegesleurd. Een hoer, die het gevaar, waarin zij ver keerden bepierkte, begaf zich onmiddelijk te water, doch voordat hij de ongelukkigen kon bereiken, verdwenen zij in de diepte. Een opzienbarende aanhouding. Terwijl men na de eerste berichten nog kon veronderstellen, dat de in hechtenis genomen heer Duperdussin te Parijs in zijn vliegtuig industrie een moeilijk oogenblik doormaakte en zich misschien zou kunnen rechtvaardigen, blijkt het thans, dat hij zich sedert jaren op een geheel ander gebied aan valscheid in ge schrifte en misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt heeft en oplichtingen tot een reus achtig bedrag ,van 30 a 40 millioen gepleegd heeft. Deze geruchtmakende arrestatie doet dus eên groote financieele kracht aan het licht komen. De heer Deperdussin was eigenlijk van beroep makelaar in zijde en eenige jaren geleden had hij op groote schaal een gedeel telijk speculatieven tusschenhaudel in zijde georganiseerd. Onder commandite van een financieele groep leverde deze handel aan zienlijke winst op. Dit deed liet vertrouwen in dén heer Duperdussin zoo groot worden, dat weldra alle toezicht nagelaten werd, maar Duperdussin leefde buitengewoon weelderig, ver boven zijn krachten. Om aan geld te komen, maakte hij gebruik van het absoluut vertrouwen, dat de financieele groep in hem had. Hij bracht met valsche papieren vol strekt denkbeeldige, reusachtige inkoopen in rekening en deed inet valsche kwitanties aan betalingen gclooven. Kortom, een even ver metel als eenvoudig oplichterssysteein. Deper dussin heeft bekend. Het passief moet 40 millioen zijn, het actief hoogstens 10 millioen. Sedert een jaar was Depurdussin ridder van het Legioen van eer en bestuurslid van de Fransche Luchtvaartclub. Hij werd tn dit bestuur gekozen, omdat hij terreinen en zelfs bijzondere prijzen tot eeu bedrag van 100,000 francs beloofd bad voor de dit jaar op de Fransche Luchtvaartclub rijtende zeer be zwarende organisatie van de Gordon Bennet beker voor vliegtuigen. Men begrijpt dus licht de sensatie en ontsteltenis, die deze krach ook in de groote Fransche luchtvaart- vereeniging gewekt heeft. Over 5 weken moet nl. reeds de Gordon Bennet-wedstrijd plaats hebben. Aan het bureau van de vliegtuigmaatschap pij ^Deperdussin verklaarde men het volgende Deze zaak, opgezet met financieele mede werking van den heer Deperdussin, is op zeer goede wegen en wordt voortgezet zonder eenige storing: In den loop van dit jaar heb-, ben wij te betalen ongeveer 750,000 frank en te vorderen ongeveer 850.000 frank. De hui dige toestand is dus goed en de toekomst is uistekend. Wij hebben dan ook natuurlijk den volledigen' financieelen steun gekregen, die noodig was tengevolge van het uitvallen van den steun van den heer Deperdussin. Alles gaat heden onveranderd zijn gang. De vlieger Janoir is Dinsdagmorgen op zijn toestel Deperdussin opgestegen voor den Pommery- beker en de vlieger Chevailler gaat voort te vliegen voor den Michelin-beker. Ook had de heer Deperdussin aan de Luchtvaartclub bet vliegveld te Reims beloofd voor den Gordon Bennet-beker. Wij zullen deze belofte houden en de Luchtvaartvereeniging kan op het prach tige vliegveld van Reims rekenen. HOEK. Huwelijks-aangiften. 17 Juli. Jacobus den Hamor, oud 19 j jm. en Oatharina Klaassen, oud 22 j., jd. 31 Juli. Pieter Vereist, oud 63 j., weduwn. en Anna van Doesselaar, oud 42 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Juli. Jacobus den Hamer, oud 20 j., jm. en Catharina Klaassen, oud 22 j.. jd. Geboorten. 22 J uli. Fijgje Levina, d. van Levinus Oppeneer en van Jacomina de Groote. Sara, d. van Jan Verhelst en van Tanneke de Bree. Willem, z. van Gelein Meertens en van Pieternella Vinke. AXEL- Huwelijks-aangiften. 24 Juli. Achille Michel Velleman [van Zuiddor'pe], oud 23 j., jm. en Maria Natlialia de Danscliutter, oud 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Juli. NicolausJan Bolleman, oud 21 j., jm. en Maatje Jansen van Roosendaal, oud 19 jjd. Jozias Hamelink, oud 23 j., jm. en Catharina Johanna Oppeneer, oud 24 j-> jJ- Geboorten. 17 Juli. Jan, z. van Jan Jansen van Roosendaal en van Adriana Janna Cornelia Diele- man- 19 Juli. Elizabeth, d. van Willem de Bruijne en van Pieternella Jansen. 24 Juli. Leendert Pieter, z. van Abraham Goossen en van Cornelia Rooze. 26 Juli. Cornelis Pieter, z. van Dirk Rouw en van Elizabeth Overdulve. Debora Martha San- tina, d. van Pieter van Alten en van Santina Wijna. 27 Juli. Marinus, z. van Murinus de Fouwenvan Janna Cornelia Meijer. 28 Juli. Marinus, z. van Pieter de Feijter en van Jeleijntje van Driel. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 AUG. 1913. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur. Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur Ds. Chr. Bruins van Axel. Ter Neuzen 9 ^iur Ds. G. A. van der Hooft van Overschie en 2 uur, Ds. A. Timmer man. Vrijdag 16 Aug., 9'/t uur, Ds. A. Tim merman, Feestrede ter herdenking van het honderdjarig bestaan onzer onaf hankelijkheid. Sluiskil 9 uur. Ds. E. Raams. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. |B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. Berkhoff van Leeuwarden. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. v. d. Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6l/i uur, Evangelisatie. Amsterdam. Men seint dat Mr. Cort van der Linden gisteren geconfereerd heeft met Mr. A. van Gijn. Amsterdam. Men verwacht vóór het congres van [de S. D. A. P. geen oplossing van de crisis. Soestdijk. De Koningin en Prinses Juliana zijn hedenmiddag naar het Paleis alhier ver trokken om na 7 a 8 weken weder op het Loo terug te keeren. Prins Hendrik is naar Mecklenburg gegaan om na kort verblijf aldaar naar Hohenmark te gaan voor het nemen van een nakuur. Roermond. Heden had onder groote belang stelling de begrafenis plaats van Monseigneur J. H. Drehmmmans. O. m. waren tegenwoor dig Kardinaal van Rossum, de Commissaris der Koningin van Limburg en Minister Regout. Buitenpost. Op de lijn van hier naar Zwaag- westeinde is een remmer door een trein aan gereden en gedood. Budapest. In den afgeloopen nacht woedde, ongeveer in de omgeving van Ungvar een vreeseiijke orkaan, gepaard gaande met wolk breuk. De rivieren traden buiten hare oevers. De spoorweg werd gestremd. De straten staan onder water. Vele huizen zijn ingestort. Ver scheidene menschen verdronken. AMSTERDAM, 7 Aug. 1913. Lijnolie, Sept. f28'/». Sept./Dec. f 283/s. Jan./ April f281/!, Mei/Aug. f 29>/a, f29. Suiker lusteloos, Aug. f ll3/8 genoteerd, Oct./ Dec. f 1 l3/i6 en Jan./Maart f ll'/j te koop. Aardappelen per '/i H.L. Friesche Borgers f 1,50 a f 1,80. Friesche Blauwen f2.— a f2,20. Zeeuwsche Bonten f 1,20 a f 2, Zeeuwsche Blauwen f 1,50 a f2. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,20 a f 1,40. Duinzand Eigenheimers f 4,— a f 4,50. Eigenheimer Hillegommers f3,10 a f3,50. Andijker Blauwen f2,20. a f 2,40. Andijker Muisjes f 2,a f 2,40. Andijker Bonten f3,—. Hillegommer kralen f3.— a f3,20. Duinzand Kralen f 4,— a f 4,20. ANTWERPEN, 7 Aug. 1913. Chilisalpeter prijshoudend, loco fr. 24,90, per Aug. fr. 24.90, per Febr./Maart fr. 26 3G. TER NEUZEN, 8 Aug. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.20. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.75 a f 47.771/*- Engelsch per 12— 12—. MIDDELBURG, 7 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe in een flauwe stemming 50 et. lager genoteerd. Van het nieuwe gewas, was een enkel partijtje karweizaad ter markt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,75, voor particulieren f 0,77Vs per Va kilo. Eieren f 4.50, voor particulieren f 4.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,60 a f 5. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Aug. 6.28 6.55 Zondag 10 7.24 7.58 Maandag 11 8.36 9.19 Dinsdag 12 10.4 10.48 Woensdag 13 11.26 -41.59 Donderdag li 12.27 Vrijdag 15 0.52 1.13 Gereformeerde Kerk. Hervormde Kerk. Chr. Geref. Kerk.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3