Biimeiilandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. beletten, dat men u terecht van de lafhar tigheid beschuldigde en u mannen noemde, die de critiek gemakkelijk, doch de kunst moeilijk vinden en daarom maar liever zich aan de kunst niet wagen. Ge zijt al bezig uw steun van vrijzinnige zijde te verliezen de Statenverkiezing in Rotter dam en de Kamerverkiezing in Hoogezand zullen u dat reeds hebben doen begrijpen. Doet nu wat ge te doen hebt. Papa gaf permissie. De kabinetscrisis. Staatsraad mr. Cort van der Linden heeft gistermiddag te zijnen huize een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de vrij zinnige concentratie, te weten de heeren inrs. Goeman Borgesius, de Beaufort, Tydeman, Drucker en Marchant. Aan de bespreking, die gistermiddag ten huize van den heer Cort van der Linden heeft plaats gehad, heeft, behalve de reeds genoem de heeren, ook de heer De Meester deelge nomen. Naar het „Hbl." uit zeer vertrouwbare bron verneemt, zet Mr. P. W. A. Cosrt van der Linden zijn pogingen tot vorming van een Kabinet krachtig voort en is het gerucht, als zou de aan genoemden staatsman gegeven opdracht een zuiver Zakenkabinet gelden, waarbij groote hervormingen zijn uitgesloten, van allen grond ontbloot. H. M. de Koningin-Moeder zal, bij ge legenheid van het koperen huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, een bezoek brengen op Het Loo. Maandagmiddag werd te Lunteren de 4de Conferentie voor Zendingsstudie geopend dooi den voorzitter Dr. J. R. Callenbach van Rot terdam. Als eerste spreker trad op Prof. Dr. P. A. E. Sillevis Smitt, van Amsterdam. Gisteren was het I2V2 jaar geleden, dat in de Witte Zaal van het koninklijk paleis te 's Graveuhage de burgerlijke voltrekking plaats had van het huwelijk tusschen H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden en Zijne Hoogheid Hertog Hejidrik van Mecklenburg-Schwerin. De toenmalige minister van justitie mr. P. W. A. Cort van der Linden fungeerde als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het ministerie heeft ter gelegenheid van den 12Vj-jarigen huwelijksdag van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, een brief van gelukivenschiug aan het vorstelijk echt paar gezonden. Aan het Portugeesche consulaat verzekert men maar we brengen het gerucht slechts onder alle voorbehoud over dat de presi dent van de Portugeesche republiek sinds drie dagen overleden zou zijn. De Portu geesche regeering zou het geval geheim houden. Volgens aan het paleis te Belem ingewonnen inlichtingen zijn de geruchten omtrent het overlijden van den Président van allen grond ontbloot. Men verzekert, dat de gezondheid van den president steeds vooruitgaande is. De Porte heeft een circulaire tot de ge zanten gericht, waarin zij hen verzoekt de aandacht der mogendheden te vestigen op de wandaden, die de Bulgaren begaan jegens de Mohamedaansche bevolking en op de slechte behandeling van de krijgsgevangen Turken. Een groote openluchtvergadering is den 30sten Juli te Nigrita gehouden. De aanwe zigen namen een besluit aan, waarin zij hun verontwaardiging uitspraken over het gedrag der Bulgaren verzekerden, dat de Macedo- niërs geen Bulgaren zijn, maar echte afstam melingen van het oude Griekenland, en ver klaarden, dat zij geen andere oplossing dan vereeniging met Griekenland zullen aanvaar den. De parlementaire commissie van onderzoek naar gruwelen door Bulgaren bedreven, noemt gevallen die te Xanthi en omliggende dorpen gebeurd zijn. Naar het heet, zouden de Bul garen daar meer dan 200 slachtoffers hebben gemaakt, en weet men niet wat gebeurd is met 163 menschen, die door de Bulgaren zijn meegevoerd. Eenige gezanten hebben afzonderlijke stap pen bij de Porte gedaan en haar aangeraden Adrianopel te ontruimen in ruil voor een her ziening van de grenslijn EnosMidia en andere vergoedingen. De groot-vizier heeft in afwij- zenden zin geantwoord. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Russischen gezant, aau wien hij rondweg verklaard zou hebben dat een ontruiming van Adrianopel onmogelijk was. De Engelsche gezant heeft,Gn afwachting van instructies, gister een langdurig onderhoud gehad met den groot-vizier. Wenizelos heeft op de vredes-conferentie mededeeling gedaan van een telegram van koning Konstantijn, waarin gemeld wordt, dat een Bulgaarsche militaire parlementair aan de Grieksche voorpqpten is komen mededeelen, dat het mogelijk was, dat de vijandelijkheden vandaag nog hervat werden. De Bulgaarsche afgevaardigden ter vredesconferentie verklaar den niets van dit feit af te weten, dat h. i. slechts een uitvloeisel kon zijn van een ver gissing of van een verkeerde mededeeling van het unr, waarop de nieuwe wapenstilstand inging. Toen Wenizelos na afloop van de vergadering in zijn hotel terugkeerde, vond hij een tweede telegram van den koning, meldende, dat de Bulgaarsche officier, die de eerste mededeeling was komen doen, kort daarna teruggekeerd was om zijn verontschuldigingen aan den aan voerder der Grieksche voorposten aan te bieden. De meeste Fransche ochtendbladen, in het bijzonder Figaro, Journal en de Echo de Paris, laten zich afkeurend uit over de mogelijke revisie van het vredesverdrag van Boekarest. Maar de indruk, die hier Woensdagmorgen evenals Dinsdag blijft overheerschen, is deze, dat de Fransche regeering, hoewel uiterst weinig ingenomen met den stap der mogend heden te Boekarest, er toch niet stelling tegen nemen wil, hoofdzakelijk ook tengevolge van de op haar door Rusland uitgeoefende pressie. De ochtendbladen, die vaak in het bijzonder de spreekbuis der regeering zijn, de Matin en de Petit Parisien, onthouden zich dan ook van redactioneele beschouwingen omtrent dit gewichtige punt. De Matin pu bliceert erzelf in het geheel geen en geeft enkel telegrammen van haar correspondent te Boekarest. De Petit Parisien zegt alleen omtrent het punt in kwestieZooals men denken kan, heeft deze beslissing der mogend heden zeer uitvoerige en zeer verschillende commentaren uitgelokt. De Vrede gesloten. BOEKAREST. 6 Augustus. Heden is de vrede tusschen Roemenië, Servië, Griekenland en Montenegro eenerzijds, Bulgarije anderer- zijds, gesloten. De vrede is mondeling gesloten het vredes verdrag zal morgenochtend om 11 uur worden ge teekend. Stroemitsa is aan Bulgarije toegekend, Ka- wala aan Griekenland. Ook het besluit tot demobilisatie zal mor genochtend worden geteekend. De Servische en Montenegrijnsche afge vaardigden hebben vanochtend vergaderd met de Bulgaarsche delegatie, die mededeelde nog geen antwoord te hebben ontvangen op haar verzoek om advies aan de Bulgaarsche regee ring. Daarom kon zij geen besliste toezeggingen doen. Ondanks dit voorbehoud verklaarde Pasjits dat Servië, om zijn verlangen naar een spoe- digen vrede te toonen, bereid was Stroemitsa aan Bulgarije af te staan. Na deze bijeenkomst pleegde Wenizelos langdurig overleg met do Servische delegatie. (N. R. C.) De opstandelingen in de provincie Iviangsi moeten aanzienlijke versterkingen hebben ge kregen, waardoor hun krijgsmacht tot 25,000 man is aangegroeid. Een beslissende slag wordt binnenkort verwacht. Admiraal Tseng heeft nogmaals de forten van Woesoeng beschoten, maar ook toen zonder veel resultaat. Te Sjanghai hebben de regeeriugstroeper, in de nabijheid van de Chineerzenstad 7000 ge weren en veel munitie buitgemaakt. Juffr. Annie Kenney, Maandag weer gevangen gezet, is Vrijdagmiddag opnieuw vrijgelaten. Zij had in de gevangenis in al die dagen gegeten noch gedronken. - Juffr. Sylvia Pankhurst, Zondag opnieuw gevangen gezet, werd Vrijdag ook losgelaten. Zij had evenmin gegeten en gedronken, en had zelfs gepoogd het buiten slapen te stellen. Om den slaap te verdrijven liep zij voortdurend haar cel op en neer. Zij heeft dat echter blijkbaar niet volgehouden, althans het bericht spreekt slechts van een poging. Zij zag er uitgeput uit, toen zij in een taxi wegreed. Gisteren vertrok van hier de pleizierboot Luctor et Emergo met ongeveer 150 personen naar Gent. De vaart door het kanaal was prachtig. In Gent werd de tentoonstelling bezocht, waarover ieder zijn verwondering uitsprak. Voor het landbouwbedrijf is er ook veel te zien wat interessant is. Des avonds kwam ter bestemder tijd de boot hier weer terug. Een groote verbetering en verfaaiïng is het dat de Nieuwediepstraat alhier van kleine trottoirssteenen voorzien wordt. Een geruimen tijd was deze straat, waardoor een druk ver keer is, in een slechten toestand. Dinsdagavond is de muziektent op het Marktplein alhier in gebruik genomen. De heer Huiziuga, burgemeester, hield een toe spraak bij deze gelegenheid. In de volgende gemeenten zijn aange wezen de daarbij genoemde personen, die, binnen het gebied der commissie, ouden van dagen bij het aanvragen eener rente, als be doeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeits wet behulpzaam zullen zijn. Voor Ter Neuzen. J. Jansen, hoofd eener school te Driewegen A. de Koning te Sluiskil L. Ch. Wabeke, secretaris dor gemeente Ter Neuzen, aldaar. Voor Axel. D. A. van Houte, hoofd eener school te Axel J. C. de Koning, hoofd eener school te Zoute SpuiP. de Regt, landbouwer te Axelsche Sassing P. van Vliet, hoofd eener school te AxelA. J. van de Vijver, hoofd eener school te Axel. Voor Hoek. J. M. Drogmans, secretaris der gemeente Hoek. Voor Zaamslag. J. Stolk Lzu., secretaris der gemeente Zaamslag. Zaamslag. De vorige week had op de Chr. school te TJtheue het afscheid plaats tusschen het hoofd dier school, de heer J. C. de Koning en de leerlingen. De heer De K. werd dooi den ouderwijzer, den heer Stroo toegesproken namens de kinderen. Het hoofd sprak de kinderen ook toe, die zichtbaar aangedaan waren. Een tractatie had plaats. De heer De K. ontving als aandenken aan zijn ruim zesjarig verblijf aldaar een mooie pendule met coupes. De lieer De Koning was de eerste hoofdonderwijzer aan deze school. Hulst. Thans is verschenen de officieele feestgids van de feestelijkheden welke op den 15, 16 en 17 Augustus alhier zullen plaats hebben. Na het voorwoord van het feest comité, leest men in het kort de geschiedenis van het stadje Hulst. De feestelijkheden worden met een schitte rend vuurwerk besloten. St. Jansteen. Hedenmiddag ontstond er brand in de buurtschap Absdale onder St. Jansteen, nabij het station Kijkuit. Een drietal woningen werden aangetast. Oorzaak onbekend. Hontenisse. Ds. W. N. Coenen, Ned. Herv. predikant alhier, heeft tegen 1 Oct. a. s. eme ritaat aangevraagd. Sinds 1890 stond Z.Eerw. te Hontenisse. Ds. Coenen is een der oudste predikanten in de Ned. Herv." kerk. Middelburg. Alhier is overleden in den ouder dom van 74 jaar de heer J. H. C. Ileijse, lid van de Prov. Staten van Zeeland en van den Gemeenteraad van Middelburg. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De hoofdredacteur van „de Zeeuw", de heer J. Buijse te Goes, heeft bij den officier van justitie alhier een aanklacht ingediend tegen den heer W. J, C. van Santen, hoofd redacteur van de Goesche Courant, terzake van een voor aanklager beleedigend artikel in de Goesche Courant van 15 Juli j.l. Zaterdag is de secretaris van de gemeente Oud-Vossemeer zonder kennisgeving van zijn vertrek uit deze gemeente vertrokken. De Raad heeft hem 1111 in een geheime zitting ontslagen. Waarschijnlijk vertoeft hij te Ant werpen. De justitie is in de zaak gemoeid. (N. R. Ct.) Gereformeerde Kerken. Tweetalte Schoonebeek C. Bouma, cand. te Groningen en J. E. Westerhuis te Grams- bergen. Bedanktvoor Ezinge door M. A. van Pernis te Heerjansdam voor Hijum F. II. Boersma te Geldermalsum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Anna Paulowna: D. Colen brander, cand. te Abbekerk. De classis Grootegast der Gercf. Kerken heeft, na peremptoir examen, tot het predik ambt toegelaten den candidaat J. A. Tazelaar, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Lutjegast. Zondag is, naar de „N. R. Ct." meldt, in de Ned. Herv. Kerk te Barneveld van den kansel bekend gemaakt, dat voortaan in die kerk geen kinderen meer gedoopt zullen worden van ouders, die alleen bij een dergelijke ge legenheid de kerk bezoeken, doch overigens de godsdienstoefeningen niet bijwonen. (Van onsen Landbouw-Medewerker.) Verkeerde gewoonten in den Landbouw. Nationale Kleederdrachten. Omtrent het in September te Amsterdam te houden feest in nationale kleederdrachten is besloten deze feestelijkheid op te nemen in het officieele programma van de feestweek in September die waarschijnlijk tusschen 9 en 16 September vallen zal en wanneer ook denkelijk Hare Majesteit de Koningin de hoofdstad zal bezoeken. Bepaald is, dat alleen kostuums, die nog gedragen worden en de dragers zelf zullen worden toegelaten. Dat desverlangd de kosten van reis en verblijf geheel of gedeeltelijk worden vergoed. Dat alleen zij aan het feest zullen kunnen deelnemen, die door het comité zijn uitge- noodigd. Dat men, om uitgenoodigd te kunnen wor den, den wensch daartoe, aan het comité te Amsterdam, schriftelijk moet te kennen geven. Formulieren worden aan ieder gratis, op aan vraag, toegezonden. Het comité verzoekt verder aan allen, die in dit plan belangstellen, zooveel mogelijk opgaven en mededeelingen omtrent kleinere plaatsen in den lande te zenden, waar misschien nog het nationale kostuum gedragen wordt, zonder dat dit algemeen bekend is. Ook omtrent weeshuizen en gestichten waar do oude dracht nog voorgeschreven is, verzoekt het comité inlichtingen. Ten slotte stelt het comité zich ook voor eventueel oude wagens, karossen en sjeezen voor deze gelegenheid naar Amsterdam te doen komen. Eigenaren van dergelijke antieke voertuigen worden uitgenoodigd inlichtingen hieromtrent aan het comité te zenden. Overigens zal het comité geen moeite sparen het den genoodigden zoo aangenaam mogelijk te maken. Het ligt in de bedoeling de alge- meene bijeenkomst van de gecostumeerden tegen één uur des namiddags te houden. Alle ochtend treinen, zelfs die uit de verst gelegen deelen van ons land, bereiken te on geveer 12 uur Amsterdam. Woensdag hebben II. M. de Koningin en Prins Hendrik hun bezoek aan Friesland ge bracht. Om 10 uur vanmorgen per extra-trein te Grouw aangekomen, hebben zij van hier in auto s de tocht voortgezet naar Deersum, waar een der boerderijen van de firma Schaap werd bezichtigd. Hier werd een verzameling vee bezichtigd o. a. een 30 stuks jongvee, dat op de onlangs te Sneek gehouden veetentoon stelling met een zilveren medaille van II. M. de Koningin-Moeder is bekroond. Een half uur later dan aangekondigd was, is II. M. met Prins Hendrik op de tentoon stelling te Sneek aangekomen. Bij het binnen komen in do stad had de Sneeker Zeilclub zich in de stadsgracht prachtig opgesteld. Nadat de gewone ^begroeting had plaats gehad, bood het dochtertje van den heer M. Houwink II. M. een bouquet aan. De burgemeester, als voorzitter van het comité, leidde daarop II. M. rond, de heer Houwink den Prins. Bij onderscheidene standen werd eenige tijd ver toefd. Vooral heeft II. M. belangstelling getoond in de veevoederartikelen van de firma Heerema, voor de tjotter van den scheepsbouwmeester Van der Werf, voor de Noordelijke glasfabriek van den heer Houwink. Met de stoomboot Oostergo uit Grouw, die voor deze gelegenheid in een nieuw kleed was gestoken, vertrokken do hooge bezoekers, toegejuicht langs de stadsgracht door dui zenden. De boottocht ging nu naar Follega. Op de Sneekermeer zeilden gepavoiseerde jachten en toen de Oostergoo, met II. M. en den Prins aan boord voorbij ging, bracht de vloot een saluut. Tijdens den tocht werd het noenmaal gebruikt. Te Follega is II. M. met den Prins weder in de auto's gegaan. Schoolkinderen zongen een lied en onder luid hoera werd de tocht over land begonnen. Het ging over Joure, Heerenveen, Beesterzwaag, Donkerbroek, Brongerga, Oranjewoud naar Heerenveen, vanwaar Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik terugkeeren. De Christen-At je her. Met eenige verbazing maakt hetTijdschr. voor het Binn. Bestuur er melding van, dat een Atjeher Christen geworden is. De man was wegens rustverstoring in 1897 naar Menado verbannen en mocht dezer dagen weer terugkeeren naar zijn land. Maar Tjoet Radja wilde dat niet meer; hij is inmiddels met een Minahassasche vrouw getrouwd en Christen geworden. „Nog nooit", schrijft het blad, „is het voorgekomen, dat een „djahat" uit het laud van Sumatra's Noordpunt zich zoo inburererde in een voor hem vreemde om geving, dat hij er zelfs het geloof van den gehaten kafir aannam. „Eén zwaluw maakt geen zomer, toch opent deze gebeurtenis uitzicht op de mogelijkheid dat de Atjehers nog eens onze zeer aanhan- 1901 Februari 7 Augustus 1913. De president van Portugal. Wreedheden. Adrianopel. Wapenstilstand. De mogendheden. De Macedonische Oorlog. De toestand in China. Twee kiesrechtfeeksen. TER NEUZEN 8 Aug. 1913. Er bestaan nog altijd in sommige landbouw streken enkele verkeerde gewoonten, dateerende uit vroeger tijden, toen men niet beter wist en waaraan men uit sleur, gedachteloos vasthoudt. Een van die gewoonten is het niet bemesten van voedergewassen, o.a. de spurrie. 11e spurrie is, mot name op het zand, een algemeen voorkomend voedergewas. Men moge veel mangels en knol rapen verbouwen, men moge leeraren, dat spurrie niet veel voedzame bestanddeelen bevat, de boer houdt er aan vast, want hij weet bij ervaring, dat de koeien, wanneer ze met spurrie gevoerd worden, veel melk geven, dat die melk uitmunt door smaak en vetgehalte en dat de boter van die melk van goede kwaliteit is. De „gewone spurrie", ook wel akkerspurrie genoemd, vermengd met een weinig reuzenspurrie voldoet nog altijd het best. liet spurrieland moet om drie voorname redenen bemest worden. Een eerste om het gewas een zoo groot mogelijk beslag te doen krijgen. Het is vrij duidelijk, dat slechts bij hooge uitzondering het land na den eersten oogst nog voedsel genoeg bevat, om een voldoenden oogst op te leveren. Wil men dus veel spurrie hebben, dan moet men het stoppelland bemesten. Doch ook om de hoedanig heid van de spurrie. Wat men op het land brengt, komt in de spurrie. En wat in de spurrie komt, komt in de koe en in den mest. En ten derde kan het wenschelijk zijn het spurrieland te be mesten met het oog op de volgende vrucht. Voor het geval de spurrie wat laat van het land is dan kan het volgend gewas profiteeren van wat men vóór het zaaien van de spurrie aan het bouwland gegeven heeft. Vooral met het oog op de spurrie zelf is het noodig een bemesting te geven, die aanstonds werkt, b.v. 200 K.G. patentkali, 200 KG. super en 100 K.G. chilisapelter. Het is vooral de 200 K.G. patentkali, die ik op zandgrond voor de spurrie onontbeerlijk acht, vooral als de spurrie na of voor rogge gezaaid wordt. Nu zal men wellicht tegenwerpen, dat een dergelijke bemesting wel wat duur is voor een eenvoudig voedergewas, als spurrie is. Men bedenke echter, dat van de patentkali niets verloren gaat. Het komt óf de spurrie óf de rogge ten goede. In beide gevallen kan een eenvoudige berekening bij het nemen eener proef U leeren, dat het geld aan de be mesting der spurrie uitgegeven, goed besteed is en dat het een zeer verkeerde gewoonte is, de spurrie niet te bemesten. Feesten 1813-1913.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2