Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Lectuur. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Uit de Pers. No. 1040. Woensdag 6 Augustus 1913. lle Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ïnzendlng van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels 0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE?! TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De macht van goede lectuur kan niet licht overschat worden. Ook niet die van goede politieke lectuur. De laatste verkiezingen hebben liet weer eens tastbaar aangetoond, dat lectuur van vér- reikcnden invloed is. Wie nu echter meent, dat volstaan kan worden, met tegen en tijdens den verkiezings tijd den menschen wat couranten en vlug schriften thuis te sturen, heeft bij dezelfde gelegenheid eveneens kunnen zien, dat deze meening niet meer is dan een ijdele waan. In de verkiezingsdagen wordt olk kiezer overstroomd met lectuur. Van links en van rechts. Hoe komt het toch, dat het gros dan veel eerder het oor leent aan de pamfletten van links, dan aan de geschriften van rechts Dat de zotste bewering en dwaaste conclusie nog eer ingang vindt hij velen, dan een gezond, gedocumenteerd betoog Waar ligt de oorzaak, dat men zich op de grofste wijze laat misleiden Dat men 't werkelijk gelooft, als een strooi biljet vertelt, dat de Hervormde Kerk wordt gesloopt, dat de openbare school wordt lieer- gemokerd, dat de oude arbeider f5 per week heele maal gratis zal ontvangen, dat de pro- testantsche kinderen naar roomsche scholen zullen moeten, dat liet spek zoo ontzettend duur zal worden, dat de Rotterdamsche en Amsterdamsche havens in de toekomst zonder schepen zullen zijn en voor eendenvijvertjes zullen geëxploiteerd worden We konden voortgaan en ieder kan zelf aanvullen. Welnu, we vragen nogmaals, waaraan is die lichtgelooviglicid bij een deel der kiezers toe t& schrijven We zeggenbij een deel der kiezers. Immers, we kunnen wel stellen, dat van de 100 er een 70 zijn, op wie de verschillende lectuurzendingen weinig of geen invloed uit oefenen ter bepaling van hun stem. Menschen, die onvoorwaardelijk rechts öf links staan. Maar de rest, de middenstof. Waarom laat die zich het meest beïnvloeden ten bate van links En dan zouden we, ofschoon we gaarne toestemmen, dat ook vele andere factoren meewerken, op een tweetal oorzaken den nadruk willen leggen. Ten eerstede „neutrale" krant. 25) Hij had zich niet bedrogen. Daar zat, met den rug naar hem toege keerd, maar toch zóó. dat Frans zich niet kon vergissen „mijnheer Bekkers." Zijn kleeding was er, sinds do laatste ont moeting niet op vooruitgegaan. Alles duidde aan, dat de ongelukkige hartstocht, die den dwazen jongeling had aangegrepen, hem hoe langer hoe dieper deden zinken. Een spel kaarten, dat hij in de hand hield, en waarmee hij eenige der tegenover hem zittende boeren trachtte te verlokken tot spe len, deed Frans dadelijk begrijpen, dat Emile Bekkers al was afgedwaald tot den rang van kwartjes-vinder of valsche speler. Sjofel zag hij er uit. Zijn lrnnen was niet helder, zijn kleeding gerafeld. Spoedig was het hem gelukt medespelers te vinden en verdiepte hij zich in zijn spel. Dé oogen glinsterden met een vreemden, koortsigen gloed. Niemand, die meeleeft, zal zijn hersens er mee pijnigen om het schijnbaar moeilijke probleem op te lossen, hoe een neutraal blad den invloed onzer beginselen kan breken. We weten allen, waar die neutraliteit zich alras in ontpopt. En hoe, door inkleeding van berichtjes, door éénzijdige belichting van kwesties, door het openstellen van de advertentiekolommen voor vaak misleidende advertentiën, door opname van wat links zegt en doet, en ver zwijgen van wat rechts tot stand brengt, door de vrijgevigheid der redacties vaaplaatsruim te voor „ingezonden" stukken, door zoogenaamd onpartijdige verslagen van vergaderingen enz. enz., hoe door dit alles de geest van het lezend publiek wordt bewerkt. Zóó wordt reeds maandgn te voren, in naam der neutraliteit, stemming gemaakt tegen rechts. En zoo vindt straks velerlei leugen en mis leiding of 'scheeve voorstelling vruchtbaren bodem. Een tweede oorzaak is, dunkt ons, gelegen, in het feit, dat van een vaste, systematische, geregelde bearbeiding onzerzijds door middel van geschikte lectuur nog slechts zeer spora disch kan worden gesproken. En toch is deze broodnoodig. Negatief, om den invloed van heel of half neutrale lectuur tegen te staan. Positief om eigen beginsel te propageeren. 't Is reeds vele jaren geleden, dat „De Standaard" een artikel bevatte met het op schrift Leemte. Die leemte is nog niet gevuld, maar wordt terdege, ook nu nog, door wie meeleeft, gevoeld. Wat noodig blijkt om de kracht van een stormloop, als nu van links weer werd onder nomen, voor minstens 9/10 van zijn kracht te berooven, is; liet brengen van gezor.de poli tieke lectuur, geregeld en voortdurend, in huis. De eigen pers gesteund. Op allerlei wijze. Men brengt in verkiezingsdagen soms groote sommen voor de propaganda bijeen. Uitnemend. Doch verstaat men niet, dat de stille, ruste- looze vóór-propaganda nog veel en veel meer noodig is? Ja, dat zonder deze de waaide van gene uiteraard belangrijk moet ver minderen Schrijf de uitnemendste verkiezings artikelen en biljetten, liet baat u weinig, jals dat de eenige spijs is, die ge den kiezer voorzet. Daarom, naast de noodzakelijke propaganda- lectuur in verkiezingsdagen, de stelselmatige, rustelooze bearbeiding des volks, geregeld door. Daarvoor is geld noodig. HOOFDSTUK XII. Vervolg. De trein snorde voort. De spelers verdiepten zich hoe langer hoe meer in hun spel. Emile Bekkers had nergens anders oog of oor voor. In dezelfde coupé waren ook een paar hoeren in druk gesprek. Tevergeefs had Bekkers getracht hen tot meespelen te bewegen. Slechts van terzijde keken zij af en toe naar de spelers, zonder zich verder er mee in te laten. Van zijn zijde leende hij hun ge sprek evenmin het oor. Tot eensklaps een naam, luide uitgesproken, hem schichtig deed opzien. „Bekkers," had hij hooren zeggen. De aandacht voor zijn spel was wegonder liet spelen door trachtte hij op te vangen, wat in verhand met dien naam werd meegedeeld. „Notaris Bekkers", klonk het weer. Én nog opmerkzamer wendde hg het lioofd naar den spreker. „Stel-je er belang in vroeg een der boeren. „Je bent zeker niet bekend in deze streek, maar in dat geval, hoe kan-je er dan veel aan gelegen liggen ,,'k Heb er van liooren praten," zei Emile. En dit geld zal ongetwijfeld rijke rente kunnen opleveren. Laten onze kiesvereenigingen deze gedachten eens overwogen. De zaak bespreken. En ten uitvoer brengen. Z. Achter de coulissen. De tweede phase der Kabinetscrisis is thans voorbijde derde staat aan te vangen. Vóór wij ons tot beschouwingen over de nieuwe phase zetten, wenschen wij eerst een enkel woord te zeggen, over de ware oorzaak van de dwaze verwikkelingen, waarin ons parlementaire leven thans gekomen is. Deze oorzaak ligt, bijkans uitsluitend, in de hoosrst unfaire houding door de vrij-liberalen vóór, tijdens en na de verkiezingen aangenomen. Het komt ons noodig voor, thans deze hou ding nog eens duidelijk aan het licht te stellen. Wat was het doel der vrij-liberalen Voornamelijk ditde regeering te doen vallen wegens de Tariefwet en de sociale her vormingen Ook de, naar het schijnt, eiken „vrijzinnige" ingeschapen afkeer tegen geeste lijke vrijheid, zich openbarend in een fana- tieken strijd tegen de vrijheid van zending en onderwijs speelde een rol, maar deze was toch van ganscli secundaire heteektnis. Voorop stond de angst van de lastgevers der Auti- Tarief-wet propagandisten voor materiëele be nadeeling door moeilijker biunenlandsche con currentie, en de afkeer van de sociale wet geving bij de grootfabrikanten. Daarom moest de regeering weg. Nu kon men dit uitteraard niet open zeggen. Ware men tot de hervormingsgezinden van allerlei richting gegaan, met de mededeeling: wij willen onze groepsbelangen doen praedo- mineeren boven die des volks dan ware men, ook bij de sociaal democraten, van eene koude kermis thuis gekomen. Dus moest een andere weg worden gezocht. De weg der misleiding. Dus joegen zij, naast het Tarief-spook, liet Rome- en het Kuyper-spook op. Weliswaar ging deze vermenging van gods dienst en politiek tegen de liberale beginselen in, maar kan men wel met beginselen re kenen, wanneer men in herstemming komen wil Nu was men echter dan toch in herstem ming. En om gekozen te worden was er maar één middelde steun der sociaal-demo- tie, die door Ret geheele land een storm van verbazing en verontwaardiging deed gaan. „Van menschen, die nog in de familie waren," voegde hij er aarzelend aan toe. „Maar 't rechte weet ik er niet van. Wat was het voor een man, die notaris Bekkers Hoe kwam deze vraag in zijn binnenste op hoe kwam hij er toe, ze te 'stellen aan een vreemde Reeds vaak had hij gemerkt, dat over den dood zijns vaders een geheimzinnig waas lag, voor 't welk zijn moeder zorgvuldig zich wachtte, liet weg te schuiven. Ook over de oorzaak, waardoor een notarisweduwe en haar zoon feitelijk fatsoenlijke armoede leden, had hij nooit eenige opheldering kunnen krijgen. En nu opende zich de gelegenheid onverwacht en ongedacht. Wel hield hij zich, alsof slechts bloote nieuwsgierigheid hem dreef, maar zijn gloeiend oog en kloppend harte getuigden van Heel wat anders. Vermoedde hij misschien, dat dit zorgvuldig zwijgen zijner moeder zijn oorzaak vond in zaken, die zij niet dan zeer noode voor het oor van haar kind zou open baren En toch, hoe was het dan te rijmen met de onverholen eerbied en liefde, waar mede zij steeds op zag naar het portret, dat zijns vaders beeltenis was? Deze en dergelijke gedachten, die reeds meermalen zijn hoofd vervuld hadden, kruisten elkaar weder in het korte oogenblik, dat hij zijn vraag tot den spreker richtte. Want, nietwaar, iedereen wist, dat de vrijliberale onderteekenaars der sociaal demo cratische steinbuseischen, tot voor kort tegen standers waren der zaken, waarvan ze zich nu voorstanders verklaarden. Iedereen wist, dat in geschrifte de heer De Beaufort zich allesbehalve een voorstander van algemeen kiesrecht getoond had iedereen wist, dat de heer Ter Spill zich, in ge schrifte, over het staatspensioen als een uiterst gevaarlijke proefneming had uitgelaten. De zwakkelingenzeide het publiek met opgekrulde lipde zwakkelingen, die voor zetelwinst hunne beginselen en hunne mee- ningeu veil hebben Helaas, zelfs deze meening bleek, in de thans afgeloopen tweede phase der Kabinets crisis, eene nóg te gunstige. De vrij-liberalen toonen zich thans niet slechts zwakkelingen... maar iets erger s. Want natuurlijk, de onderteekening der so ciaal-democratische stembuseischen beteekende tevens, dat men zijnerzijds al het mogelijke zou doen, oin deze eischen in vervulling te doen gaan. Hebben de vrij-liberalen dit nu beproefd Geenszins. Zij hebben er alleen den scli ij n van aan genomen. In w e r k e 1 ij k h e i d echter moest deze scli ij n-poging slechts dienen, om de vervul ling dier, door hen onderteekende eischen, des te zekerder te verijdelen, en zich bovendien, tegenover het volk, een s c h ij n- bare verontschuldiging voor de trouwbreuk te verschaffen. De aanbieding van de portefeuilles aan de sociaal-democraten is een truc geweest. Eene speculatie op de door ons afge keurde maar aan de vrij-liberalen van te voren bekende valsche positie der sociaal democratie als half-revolutionaire, half-parle- mentaire partij. En zelfs wanneer, onverhoopt, tot aanvaar ding der portefeuilles door de sociaal-demo cratie in principe zou zijn besloten, was zooals wij reeds vroeger in ons entrefilet Dubbel Spel aantoonden, de hinderlaag in gereedheid gebracht, welke ten slotte de aanneming dier portefeuilles voor de sociaal democraten onmogelijk maken moestde In dische vlootplannen. Zoodra was niet het portefeuille-aanbod ge daan, of de gansche linksche pers stond vol artikelen van huichelachtigen schijn, er op aandringend, dat de sociaal-democraten aan de „hoogst urgente" hervormingen (die men van plan was te verijdelen) toch geen stroobreed in den weg zouden leggen. De Grondwetsherziening in „vooruitstreven- „Och, als ik je er een plezier mee kan doen," luidde het bescheid; ,,'tis anders van alge- meene bekendheid in dezen omtrekmaar dat is waar ook, 't is al een twintig jaar ge leden en zoo lang heug-je niet, denk ik." „Nee, en bovendien ben ik geheel vreemd hier." „Nu, indertijd is er over dien notaris Bekkers heel wat te doen geweest in B." „In B., zegt u „Ja, verwondert je dat „O nee, 'k verstond niet te best," was Emiles bescheid, die inderdaad, bij het hoóren van dien naam zich herinnerde, uit de gesprekken met zijn moeder, dat B. de plaats was, waar indertijd zijn ouders hadden gewoond. „In B., zooals ik zei. Hij was getrouwd met een meisje, dat al vroeg weeze was en nog aardig duiten had, ik meen, dat ze Elise heettejuist nu ben ik er, Elise Schaafstra, ik heb er nog mee school gegaan, 't Was altijd een stil, degelijk meisje en niemand had ooit gedacht, dat die twee een paar zouden zijn geworden, want ze verschilden nog al wat in opvatting." „Hoe zoo „Wel, zij was uit eer. heel godsdienstige familie, erg fijn, anders beste lui, daar niet van en hij, nu hij leefde eigenlijk voor zich zelf en voor zijn geld." (Wordt vervolgd.) 11 DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1