Antirevolutionair Dieuws* en Advertentieblad 000? 6t?iairo« Wat nu Uit de Pers. No. 1039. Zaterdag 2 Augustus 1913. 11" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Hot ministerie-Heemskerk moestweg liet mocht niet langer aan 't bewind blijven. Om dat doel te bereiken liep al wat vrij zinnig of socialist was, te hoop. Zoo bracht men de rechterzijde in de minderheid. Maar als 't kabinet-Heemskerk aftreedt, moet er toch weer een ander ministerie komen 1 Zeker en daarom droeg II. M. de Koningin aan Dr. Bos op een stel ministers bijeen te zoeken uit de geheele linkerzijde. Blijkbaar had dr. Bos zelf deze laatste voorwaarde ge maakt. Men heeft kunnen lezen hoe mr. Troelstra uilgenoodigd werd, met nog twee andere socialisten in het ministerie zitting te nemen. Wat de heer Troelstra reeds van den beginne geëischt had, werd aan zijne partij aangeboden drie zetels wilde Dr. Bos hen geven. Doch gelijk we reeds gemeld hebbende socialisten bedankten, toen het er op aankwam te toonen, dat ze nog wat anders kunnen dan af breken. Wat ze wel wilden? De vrijzinnigen steunen, als deze uit hun midden een ministerie vormden, om algemeen kiesrecht en staatspensioen er door te halen. De socialisten zouden helpen. Altijd onder voorwaarden. Een dezer voorwaarden was, dat de oorlogs- hegrooting niet hooger mocht zijn dan onder het ministerie-Heemskerk. Dat was voor de vrijzinnigen een moeilijke positie. Want de belofte, dat ze de oorlogsbegrooting niet zouden veihoogen, konden ze onmogelijk geven. Ziehier waarom. Het is algemeen bekend, welk een janboel het met ons leger was. Tucht en orde waren grootendeels weg en er ontbrak eigenlijk alles aan ons stelsel van landsverdediging. We gaven er veel geld voor uit en wat we hadden, beteekende zoo goed 'als niets. Daarover is elk deskundige het eens. Doch ook hierover zijn de deskundigen het eens, dat minister Colijn in dien chaos orde heeft weten te scheppen. Op treffende wijze heeft ook de concentratie hiervan getuigenis afgelegd. Ze had namelijk vóór de verkiezingen een soort program opgesteld. In dat program kwam niets voor omtrent militaire zaken. Toen ze deswege geïnterpelleerd werd, luidde het antwoorddaarover hebben we opzettelijk gezwegen, omdat we op den weg dien de heer Colijn ons op zoo voortreffelijke wijze heeft gewezen, wenschen voort te gaan. Doch natuurlijk dat zou meer geld kosten, dan er tot hiertoe aan besteed werd. Een huishouding die jarenlang verwaarloosd werd, kan zonder geld niet in orde komen. De concentratie begreep dus zeer goed, dat ze aan de voorwaarden der socialisten niet kon voldoen. Vandaar dat op de Woensdag gehouden vergadering eenstemmig besloten is: nu de socialisten weigeren, ons met ons een minis terie te vormen, willen wij het zonder hen ook niet doen. Zoo komt er dus geen concentratie-kabinet. Algemeen stemrecht en staatspensioen, waaraan zoo groote behoefte heette te zijn, moeten dus wachten. Tot hoelang Ja, dat valt moeilijk te zeggen. 't Zou best kunnen gebeuren, dat er nu een kleurloos zaken-kabinet komt en dan zullen genoemde punten voorloopig wel niet aan de orde komen. Doch op de vraag, wat er nu gebeuren zal, kan niemand nog een antwoord geven. Intusschen is reeds de maand Juli voorbij en zitten we nog in 't moeras. Juist, zooals onzerzijds is voorspeld ge kunt wel Heemskerk en zijn ministerie wegjagen, maar zelf zijt ge onmachtig, het land te regeeren. Afbreken is nog altijd gemakkelijker werk dan opbouwen. V Oorzaken. Vanwaar toch die enorme vooruitgang in stemmencijfer der socialistische candidaten heeft menigeen zich afgevraagd na den uitslag der laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer. Natuurlijk kunnen velerlei verklaringen van dit verschijnsel worden gegeven. Men kan b.v. letten op de groote woorden, de verbijsterende beloften, die de socialisten deden hooren en waardoor stellig ook menig minder nadenkend kiezer er is ingeloopen. Toch heeft de zaak ook een meer geestelijke zijde. En wel deze, dat door de gestadige, stelsel matige bearbeiding van de geesten in socialis- tischen zin, langzamerhand een kentering is tot stand gekomen. Die bearbeiding geschiedt rusteloos in cou rant, pamflet, meeting, dagelijksch gesprek. Maar ook, en niet voor het geringste deel, door de school. Valt het niet op, dat juist in de groote steden de vooruitgang van het socialisme het treffendst is En het is immers een bekend feit, dat juist daar de meeste socialistische onderwijzers worden aangetroffen Och, we weten het wel, dat het onderwijs neutraal heet. Maar we vergeten evenmin, dat de Belgische socialist Anseele op 15 Dec. 1902 in Amsterdam sprekende, zei„de kerk zegtlaat de kinder- kens tot mij komenwij socialisten zeggen Jaat de kinderkens bij ons blijven, we zullen ze ons socialistisch evangelie leeren." En evenmin vergeten we, dat „Het Volk" van 21 Febr. 1904 schreef„onthoudt het voor uw kinderen, die gij hebt groot te brengen iu den dienst van het socialisme We herhalen formeel zullen de socialistische onderwijzers hun ideeën niet propageeren op de school. Maar de geest, die hen bezielt, kan nu een maal niet nalaten, grooten invloed uit te oefenen op de kinderen, die door hen worden onderwezen. Een invloed, die nog meer direct wordt aangewend, zoodra de schoolbank is verwisseld voor werkplaats of kantoor. Eén der doeltreffendste middelen ter be en blijft dan der jeugd strijding van het socialisme is bearbeiding ook de intensieve cbristelijken geest. Op de school. Maar ook daarna. Hierin is vaak een groote leemte, voor welke te vervullen een ieder zijn roeping versta. Wel roepen de socialisten ons vaak smalend toe, dat in hun gelederen, en vaak vooraan, oud leerlingen der christelijke school of oud leden der christelijke jongelingsvereeniging strijden, maar dit zijn uitzonderingen. In 't generaal recruteert de S. D. A. P. haar mannen niet uit dezulken. Want ook hier geldt het Woord: leer den jongen de eerste beginselen als hij ook oud zal geworden zijn, zal hij daarvan niet afwijken." V Ze durven niet. Men weet, dat de socialisten geweigerd hebben, zitting te nemen in een linksch kabinet. De heeren, die zoo heel erg voor de vrijheid zijn, hebben het intusschen blijkbaar niet aan gedurfd, de beslissing aan een partij-congres over te laten. Heelemaal niet democratisch, maar daarom juist heel socialistisch, bedisselden de „leiders" het heele zaakje buiten de eigenlijke partij om. Een treffend staaltje alweer van de wijze, waarop de politiek van domperij en slaafsche volgzaamheid, die zij zoo gaarne aan de chris telijke partijen en met name aan de anti- revolutionnairen verwijten, door hen zelf in practijk wordt gebracht. Welk motief zal men nu intusschen aan voeren, om de weigering aannemelijk te maken? Is men bevreesd, nu, waar men sinds maanden het land deed gewagen van zijn liefde voor het onderdrukte proletariaat, zijn beloften niet te kunnen inwisselen Ducht men, dat het, v^anneer een stel socia listische ministers mocht komen, op een groot fiasco zou uitloopen Dat moet toch wel de reden zijn. En dat is wel de stevigste bevestiging van de vaak van onze zijde geuite bewering, dat rood wel kan beloven, maar niet volbrengen wel afbreken, maar niet opbouwen. Een wreede ontnuchtering wel voor de stakkerds, die werkelijk meenden, dat nu de kip met de gouden eieren zou geslacht worden. „Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht." Dit woord van Dr. Kuyper, zoo schromelijk misbruikt, hadden de socialisten immers over genomen En nu moeten ze tóch weer wachten. Zeg nu niet, dat de socialisten immers zullen steunen een kabinet, dat naar hun pijpen zal dansen, en dat het er dus feitelijk niet op aankomt, of ze al formeel ook zetels be zetten in een ministerie. Want dat is niets dan misleiding. De socialisten vertrouwen immers de libe ralen niet Noemde het socialistische „Volksweekblad" in een artikel ten behoeve van de candidatuur Stolle tegenover den chr. hist, candidaat, de liberalen niet „lamgeslagen en futloos Moeten dan lamgeslagen en futlooze lui do zaken sturen, als men zélf in de gelegenheid is, ze te behartigen Ons blijkt uit dit alles zonneklaar, dat er maar één reden is, waarom de socialisten de regeeringsverantwoordelijkheid weigeren. En die reden is, dat ze niet durven Z. De kabinetscrisis. In de Woensdag in Den Haag gehouden druk bezochte vergadering van de Kamerleden, behoorende tot de vrijzinnige concentratie, is besproken, hoe deze organisatie zich verder zou verhouden ten aanzien van de oplossing van de crisis. Eenstemmig betreurde de vergadering de weigering van de sociaal-democraten om zitting te nemen in een ministerie, dat een voldoende meerderheid zou gehad hebben in de Tweede Kamer om den strijd voor het algemeen kies recht en de oudeidomspensionneering met goed gevolg ten einde te brengen. De vergadering was van oordeel, dat de voorwaarden, welke mr. Troelstra ten aanzien van den steun, door de sociaal-democraten aan een concentratie-kabinet te verleenen, heeft medegedeeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid om het program uit te voeren, en dat het nutteloos werk, liggende beneden de waardigheid van de concentratie zou zijn, nader met de sociaal-democraten te onder handelen over dergelijke voorwaarden van steun. Algemeen wenschte de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen met de voor waarden der sociaal-democraten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende, dat ook de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen het program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschillende zijden met kracht de tegenovergestelde meening werd verdedigd, was de vergadering eenstemming van oordeel, dat daarvan moest worden af gezien. Zoo ooit, dan nu, zou kans op wel slagen geheel uitgesloten zijn bij meenings- verschil. Ook bij de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat algemeene instemming heeft, uitgevoerd te krijgen, de beraadslagingen. De vergadering van vrijzinnige Kamerleden heeft tot 's nachts 1 uur geduurd. Dr. Bos is heden voor korten tijd naar het buitenland vertrokken. Een Zaken-Kabinet De eenige oplossing der crisis acht „De Tijd" een Zaken-Kabinet, bestaande uit leden der linkerzijde en zijn arbeidsveld zoekend in de neutrale zone. De rechterzijde zal dan een welwillende houding tegenover een dergelijk Kabinet moeten aannemen, mits men zich van liberale zijde geheel losmaakt van het bondgenootschap der socialisten en van de eischen van het socialistisch program. Het r.-k. dagblad „Het Huisgezin" kan zich niet zeer vinden in de „oplossing" van het zusterorgaan en schrijft o.m.: Nu is het niet onmogelijk, dat het ten slotte tot een liberaal zaken-kabinet komt, en de houding, welke de rechter zijde eventueel tegenover een dergelijk kabinet zal hebben aan te nemen, zal af hangen van den aard en van de gedra gingen van het kabinet, maar het lijkt ons niet geheel zonder bedenking, een zoodanig ministerie als het ware uit te lokken, de vorming daarvan te vergemak kelijken door beloften van goed gedrag en samenwerking. Iets dergelijks hebben de liberalen aan ons waarlijk niet verdiend. Evenmin als zij verdiend hebben, dat de socialisten thans tot den gemeenschap- pel ij k e n vijand worden geproclameerd. Het lijkt haast een bespotting van het geen nog maar enkele weken achter ons Over wat, met terzijdestelling van het persoonlijk gevoel, het landsbelang vraagt, kan men verschillend oordeelen. Het zou kunnen zijn, dat het landsbe lang niet gediend ware met het verflauwen der grenzen tusschen de liberalen en tus- schen ons, wél met het in den scherpst denkbaren vorm handhaven der antithese. Niet met aan de kleurlooze middenstof een succes te bezorgen, wél met zoo goed als tegen de socialisten ook tegen de „ge matigde" liberalen (maar niet gematigd in hun anti papisme onze batterijen op gesteld te houden. Niet met het uitstellen eener beslissing over de groote strijdvragen, wél met het uitlokken eener nieuwe botsing, waarbij wij in veel gunstiger positie zouden staan. Intusschen, niet wij kunnen verhinderen dat er, als er geen andere oplossing moge lijk is, een zaken-kabinet, Maar wel heb ben we, naar ons inzicht, ons te onthou den van jalles wat deze oplossing zou kunnen in de hand werken. De „kersteningspolitiek" weg. Onder dit opschrift lezen wij in het r.-kath. „Huisgezin" Ook de „N. R. Ct." wil den gouverneur- generaal weg hebben. Zij kan niet toestaan dat hij zijn vijf jaren uitdientop staanden voet moet hij de laan uit. De komende Minister van Koloniën zal hem dit onmiddellijk hebben te beduiden, indien de heer Idenburg niet uit eigen beweging zijn ontslag neemt. Dat de tegenwoordige gouverneur-gene raal een superieur man is, baat niethij is een voorstander van de „kerstenings politiek", en een Christen man, die zich ook Christen durft te toonen, kan men ondereen Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. br i tc uc/nor.PM rï i nPM 11ITHPVPD in

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1