Boottocht van Ter Neuzen naar Gent. H.H. Landbouwers m ZEELAND s ROEM." H. v. DOESELAAR, Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e li t i u. Rijwielhandel, HOER bij Ter Neuzen. Gij kunt het weten 2e f0,75. Wie goedkoop wil bediend worden koopt het merk Zeer sterk afgewerkt. stand slechts matig. Vooral vele oudere per- ceelen staan zeer dun en worden verstikt door het gras. Verschillende velden zijn daarom na de eerste snede omgeploegd. Elders is de stand goed. Weiland. Hoewel ten gevolge van het gure weer het gras vooral op de vochtig gelegen perceelen wel «enigszins is verminderd, staan de weiden er toch nog overal goed, op vele plaatsen zelfs zeer goed, bij. Grashooi. Zooals in het oogstbericht van 15 Juni werd opgemerkt waren de hooilanden met eene zeer zware snede gras bedekt. De hoeveelheid van het gewonnen of nog te winnen hooi wordt dan ook overal zeer goed of zelfs uitmuntend genoemd. Geheel anders staat het met de qualiteit. Het ongedurige weer bemoeilijkte het binnenhalen in hooge mate. Dikwijls werd met het oog daarop langer met maaien gewacht dan wenschelijk was. Veel hooi is op het veld weken lang aan de regenbuien blootgesteld geweest, waar door de oogst zoowel wat gewicht als wat qualiteit aangaat, zeer verminderde, hoewel dank zij de lage temperatuur, minder dan men zou verwachten. In het Noorden des lands, met name in Friesland, heeft men een deel van het te velde liggende gras ingekuild, doch daar dit dikwijls te laat geschiedde, heeft ook het aldus verkregen persvoer een deel van zijn waarde verloren. De qualiteit van het hooi is (dooreen genomen slechts matig te noemen. Klaverhooi. De hoeveelheid van het ge wonnen klaverhooi is goed tot zeer goed te noemen, de qualiteit heeft, waar men gebruik heeft gemaakt van klaverruiters, minder ge leden dan die van het grashooi, zoodat deze weder hunne nuttigheid hebben bewezen. De qualiteit van het klaverhooi is dooreengenomen vrij goed. Van de Directie van den Landbouw ont vingen we de volgende kennisgeving Invoer van fokgeiten van Zwitsersch ras. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Almaar en R. Visser te Berkhout zich in het midden van de maand Augustus naar het Groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fokgeiten en •bokken van het Zwitsersche Saauenras aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaineplaats, alle onkosten inbe grepen, f45.te boven gaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere per sonen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 5 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. De opgravingen van grafkelders te Emmen. Men schrijft dd. 22 dezer aan de N. R. C. Onder leiding van den heer dr. Holwerda, uit Leiden, wordt aan de opgraving van de hunnebedden of grafkelders nabij de Schim- merent in de gemeente Emmen reeds meer dan een week op een afgescheiden terrein voortgewerkt. Een assistent, twee rijksarbei ders en eenige arbeiders uit de gemeente zijn er bij werkzaam. De grootste der twee grafkelders is nu ge heel uitgegraven. Een diepte van IV2 meter heeft deze grootste der grafkelders, die door deksteenen is gedekt. De steenvulling tusschen de opstaande kantsteenen is aanwezig. Vele fragmenten van het hunebedden-aardewerk zijn er voor den dag gehaald. Het terrein binnen de ruimte van opgaande randsteenen, waarin behalve deze groote ook nog een klei nere kelder ligt, wordt opgegraven. (Vermoed wordt toch, dat er nog meer graven buiten dien kelder hebben gelegen. Naar den ingang van den kelder dient spe ciaal een onderzoek te worden ingesteld, om dat deze gang niet geweest is als bij andere hunebedden een gang, die door den steen- krans naar binnen in den kelder voerde. Van een dergelijke gang is bij den grooten kelder niets te bemerKen. Echter, het is mogelijk, dat deze kelders ook van boven af toegang kunnen geven. Een onderzoek kan hier licht ontsteken. De hunnebedden of grafkelders, die vroeger aan de gemeenten toebehoorden, zijn later het eigendom van de provincie Drenthe en daar na van het rijk geworden, dat er rondom wandelpaden ging aanleggen, enz. Woensdag werden eenige leden der Nederl. Antropologische Vereeniging te Emmen ver wacht. In de gemeente Emmen worden nog tal van plaatsen aangetroffen, waar de bodem nog vele zaken uit den oertijd bevat. Tal van urnen toch zijn er in den loop der jaren op gedolven en de urnzoeker A. Middenveld heeft daarin zijn bedrevenheid kunnen toonen. In de nabijheid van Kievitsvalk onder de gemeente Emmen heeft Middenveld nu een grafkelder ontdekt, onmiddellijk bij de plaats, waar enkele jaren geleden ook een kelder werd gevonden. Onder leiding van den lieer dr. Holwerda zal ook deze kelder worden geopend. Een dappere vrouw. De houdster van een depót van de Broodfabriek „Ceres" aan den Goudsche Rijweg te Rotterdam werd Dins dag bij 't binnentreden van haar winkel, door een onbekend man van achteren aangevallen. Hij verwondde haar met een scherp voorwerp bloedend. De man was inmiddels den winkel binnengedrongen, vermoedelijk om de toon banklade te lichten, doch de vrouw gunde hem hiervoor geen tijd, doordat zij er met een emmer uit alle macht op los begon te ranselen. Men meldt uit Epe Maandagmiddag ontstond hier ter plaatse brand in Utermohlens Verband wattenfabriek, door het vlamvatten van twee Kaardmachines. Het lichtontvlambare artikel was terstond in lichte laaie. Met brandbluschmiddelen van de fabriek en door het energiek optreden van het personeel werd een ramp voorkomen, waarvan de gevolgen zeer treurig hadden kunnen zijn, vooral voor het zeer talrijke per soneel. lie materieele schade is niet zeer aanzienlijk. In Friesland staat, door de vele regen buien in de laatste dagen, een deel van de lage landen onder water. Een gevolg hiervan is, dat veel hooi verloren gaat, hier en daar zich gevallen van aardappelziekte vertoonen en aan de turf, aan de te velde staande rogge en ander veldgewas veel schade wordt toe gebracht. De vele regens zijn verder oorzaak, dat de meeste granen op de zware gronden in Oostelijk Groningen tegen den grond liggen. De schade is groot. Schokker gestrand. Woensdagochtend bij het aanbreken van den dag meldde de seinwachter van de Visschers- haven te Scheveningen, dat er bezuiden het Ververschingskanaal een schokker was ge strand. Op order van den directeur der visschers- haven, den heer Bakker, werd terstond de motorreddingboot Jhr. Rutgers van Rozenburg bemand en uitgezonden tevens werd er van de landzijde een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat de gestrande boot de schokker E. H. 126, uit Enkhuizen, was en dat er zich niemand aan boord bevond. Tot op dit oogen- blik is er nog niets van de opvarenden, waar schijnlijk drie man, bekend. Even later kwam de Schokker Sch. 145 behouden de haven binnenzeilen. Ook voor dit vaartuig was de motorreddingboot gereed gehouden. Hoe langer hoe sneller. Om te voorzien in het verbruik van brief kaarten in de Vereenigde Staten, dat per dag op drie millioen geschat wordt, heeft de regee ring rotatiepersen laten bouwen, welke de belangrijkste ter wereld zijn. Zij zullen 518,000 exemplaren per uur kunnen voortbrengen. De kaarten worden bij het verlaten der snijmessen in acht hoopen gestapeld en auto matisch weggenomen bij pakjes van vijf-en- twintig, die weder bijeen genomen worden door acht uitnemers. Acht van zulke pakjes worden voortgebracht in minder dan drie seconden. 15000 K.G. papier wordt dagelijks verbruikt voor het drukken van kaarten van 1 Amerikaanschen cent. (W. Aank.) Uit Aken wordt aan de „Kölnische Volks- zeitung" geseind Te Uebach bij Geilenkirchen is bij den aanleg van nieuwe schachten in een steenkolenmijn een steiger ingestort. 14 mijn werkers zijn bedolven men acht ze allen ver loren. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 JULI 1913. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur Axel B 9 en 2 uur, Ds. Ohr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 9'/i en 2 uur, Dlir. J. W. Geels, Theol. Stud. Amsterdam. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Dhr. Smallegange, Evangelist te Breda en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 nur, Ds. A. Timmerman. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 51/, uur, Evangelisatie. Heden had aan het spoor alhier weder een ongeluk plaats. De werkman Hamelink kreeg bij het lossen een balk tegen het hoofd, waar door hij bewusteloos geslagen werd. In ern- stigen toestand is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Turkije en Bulgarije. KONSTANTINOPEL, 24 Juli. De opper bevelhebber van het Turksche leger meldt dat alle huizen van Mohammedanen in negen dorpen tusschen Boulair en Adrianopel ver woest zijn. SOFIA, 24 Juli Koerdische ruiterij en een leget van 25,000 man rukken op naar Jamboli onderweg alles in brand stekend en de be volking vermoordend. BERLIJN. Uit Athene aan het Berliner TageblattKapitein Cartale, lid van de En- gelsche marinecommissie in Griekenland be richt, dat hij in Doxaton 1700 lijken van grij saards, vrouwen en kinderen, die in de huizen vermoord waren, heeft zien liggen. Uit de wonden van de kinderlijken, die hij vond, was op te maken, dat de Bulgaren er zich mede vermaakt hebben, elkander de kinderen met de bajonet toe te werpen zooals bij het balspel Amsterdam. Hedenmorgen om 6 uur heeft in het Sportpark alhier een zeer ernstig on geluk plaats gehad. Een heimachine vloog uit elkaar doordat de stoom te veel ontwikkelde. De ketel vloog een 150 Meter ver weg en zakte in den grond. De machinist werd op slag gedood. Een hei baas werd ernstig aan de voeten gewond. Een opzichter vreeselijk aan het hoofd. In zeer bedenkelijken toestand werden zij weggevoerd. Een tweetal werklieden werden licht gewond. Dordrecht. Hedennacht is het bekende ge bouw Mucis Sacrum geheel afgebrand. De brandweer vermocht niets tegen de vuurzee te doen. Oorzaak onbekend. Het gebouw was laag verzekerd. Den Haag. De burgemeester van de Hof stad gaat als vertegenwoordiger der Regeering het Internationale Studenten-congres te Gent bijwonen. Sofia. De Bulgaarsche stellingen worden door drie Bulgaarsche legers verdedigd. De Montenegrijnen vechten aan den linker vleugel. De Serviërs in het midden. De Grieken 30 kilometer zuidwaarts. Alle aan vallen konden afgeslagen worden. AMSTERDAM, 24 Juli 1913. Lijnolie, Aug. f 28, f 277/8, Sept./Dec. f 28, Mei/Aug. f 28, f285/8- Suiker kalm, Juli f 11 te koop, Aug. f 10l5/|6 en Oct./Dec. f 107,^ genoteerd. Aardappelen per '/2 H.L. Friesche Muizen f 1,30 a f 1,4<\ Friesche Borgers f 1,10 a f 1,20 Andijker Muizen f 1,80. Streeker Muizen f 1,70 a f 1,80. Streeker Kleine f 0,90 a fl, Rijper Muizen f 1,40 a f 1,50. Langedijker Muizen f 1,60 a f 1.70. Langedijker Schoolmeesters f 1,50 a f 1,60 Andijker Blauwen fl,90. Andijker Bonten f 1,90. Westland Zand f 2,— a f 2,25. Westl. Zandronden f 1,60 a f 1,85. Westlandsche Kleine f 0,80 a f 0,90. ANTWERPEN, 25 Juli 1913. Chilisalpeter kalm, loco fr. 24,70, per Juli fr- 24,70 per Febr./Maart fr. 25 90. TER NEUZEN, 26 Juli 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.40. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.72V> a f 47.75. Engelsch per 12— 12—. MIDDELBURG, 24 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe met veel vraag f 1 hooger. Noteering van boter en eieren. Boter ƒ0,69 a 0,75, voor particulieren 0,77 per Va kilo Eieren f 4.30, voor particulieren f 4.70 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f4,10 a f4.40. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Vrijdag 1 26 Juli 27 Aug. 6.32 7.22 8.23 9.36 10.51 11.54 0.22 6.56 7.51 8.58 10.14 11.25 12M9 Geboren DIRK RIETVELD, zoon van JOH. VAN EIJSDEN en JOHANNA DINA d'IIONDT. Ter Neuzen, 25 Juli 1913. Gij kunt het zelf wel weten of ook gij door de algemeene kwaal van onze dagen aangetast zijt. De zenuwzwakte is „de" kwaal van onzen tijd. Slape loosheid gedurige vermoeidheid ge brek aan eetlusthoofdpijn die op vaste tijden wederkeertsuizen in het hoofd suizen in deooren angst, zeuuwachtig- tigheid en prikkelbaarheid zijn alles verschijnselen van zwakke zenuwen. Die zenuwzwakte maakt uw leven verdrietig en ongelukkig. Wanneer gij die kwaal met vrucht wilt bestrijden, neem dan des morgens, dadelijk na uw ontbijt en des middags een uur vóór den maaltijd één eetlepel Sanguinose. Gij zult er al heel spoedig de goede gevolgen van ondervinden. SANGUINOSE kost f 1,50 de flacon van 300 gram; 6 fl. f8.12 fl. f 15. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co. de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Te Ter Neuzen bij A. VAN OVERBEEKE- LEUNISte Axel bij JOZ. DE FEIJTERte Breskens bij D. DE SMIT te Hansweerd A. v. BERGte Zaamslag bij F. DIELEMAN. \^6EB( Op Donderdag 7 Aug. zal bij genoegzame deelname van TER NEUZEN een net ingerichte Salonboot varen naar GENT, teneinde de TENTOONSTELLING te kunnen bezoeken. Afvaart 's morgens half 7 ure aan het Schuttershof. Uit GENT, des avonds om 6 uur. PRIJZEN le Klasse f 1,10. Kaarten verkrijgbaar bij: D. II. LI/rTOOIJ Az., Boekhandel, G. MEER- TENS, Nieuwstraat, H. D. BOL, Dijks^aat. Te SLUISKIL zal 's morgens en 's avonds gestopt worden, voor hen die vaneen kaart voorzien zijn. Bij ondergeteekende verkrijgbaar: Wiedmachines voor hand- en paardekrachtalle soorten Ploegen waaronder ook Aanaard- ploegen Schep- en Celradzaaimachines, Kunstmeststrooiers en Brekers Massey Harris Zelf bin ders en Maaimachines Aardappelsproeimachines voor hand- en paardekracht, Rooiers en Sor teerders Meelmolens, Graanbrekers gewone en Veebascules, Weegbruggen Ketting-, Mes-en Zigzageggen; Landrollen15 verschillende soorten Cultivators een merk; Stroo- en Wortel snijders; SlijptoestellenHooiharken gecombineerde, Hark, Keerder en Schudder (nieuw); Rosmolens, Dorschmachines, Victoria Benzinemotors, Locomobiles merk Ruston Proctor Wind en Wanmolens, Meijsmelkontroomers, VictoriakarnsZakkeuwagens, Veevoederkooktoestellen ijzeren Kruiwagens; Tuinbanken; Amerikaansche Hooi messenGrasperkmaaimachientjes Waterfilters Machineolie enz.alles eerste klasse fabrikaat, levering onder garantie, vraagt steeds prijs. Beleefd aanbevelend, G. DEES Jr., Ter NeUZeil. 5? Verkrijgbaar bij

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3