Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Land bo u wberichten Bulgaren vluchten reeds noordwaarts voor de verschrikkingen van den nienwen inval. Zal Bulgarije, zoodra het tegenover zijn andere bespringers de handen vrij heeft, zich opnieuw tegen het Turksche leger wenden Of zullen de mogendheden de Porte tot rede brengen? Zeker heerscht aan alle kanselarijen groote ontstemming over ;Turkije's optreden. Minister Asquith heeft Maandag, sprekende te Birming ham, in vrij krasse bewoordingen Turkije ge dreigd, dat het door den vrede van Londen op losse schroeven te zetten kwesties opent, die het heel wat ellende zullen kunnen be rokkenen. Hij doelde misschien op den inval van Rusland in Armenië, waarover men zoo veel spreekt. Maar in zijn vorige rede over den Balkan had hij als hoogste streven der mogendheden aangewezen: eensgezindheid en. dat geen op eigen hand de zaken zou bered deren. Die leus komt neer op werkeloosheid der mogendheden en de Temps, 'die de rede van den Engelschen premier bespreekt, erkent ronduit, dat Europa niet beter kan doen dan zich van inmenging onthouden. Zoo wordt ook gemeld, dat Oostenrijk-Hongarije de rege ling der zaak aan de Baikanstaten, die na den vrede weer vereenigd kunnen optreden, wil overlaten. De Turken spelen hoog spel. Maar het is niet vreemd, dat zij deze gelegenheid niet hebben durven laten voorbijgaan. Adrianopel is verloren gegaan na den staatsgreep, die Kiamil pasja van de macht ontzette en de Jong-Turken aan het roer bracht. Het Jong- Turksche bewind heeft nog niets dan [nieuwe nederlagen aan het land gebracht en hoe on verschillig de bevolking ook zij, de tegenwoor dige regeering kan elk oogenblik haar val verwachten. In zulke omstandigheden komen doortastende en heethoofdige mannen als Enver bei op den voorgrond en zoo is dan tot deze gevaarlijke onderneming besloten. Noodlottige brand. BINGHAMPTON (staat New York), 22 Juli. Blijkens een later telegram over den nood- lottigen brand in een fabriek, waren de meeste arbeidsters aan het werk op [de derde ver dieping, toen de brand uitbrak. Toen het brandsignaal weerklonk, dachten zij eerst dat er een proef werd genomen om het personeel te oefenen in het ^nel en ordelijk ontruimen van het gebouw. Maar al ras sloegen de vlammen door de trapgangen na:y boven. Er speelden zich in het gebouw vreeselijke too- neelen afde nooduitgangen en brandladders bleken onvoldoende. Tal van vrouwen spron gen uit een raam. Volgens de laatste raming zijn er 25 dooden en 50 gekwetsten. Er zijn tusschen de 50 en 60 dooden. Ver scheidene employees worden vermist. Twaalf menschen zijn doodelijk gekwetst. Door het weggooien van een niet gedoofde sigaret was de brand ontstaan. Een nederlaag der Boelgaren. BELGRADO, 24 Juli. Hier verluidt dat gisteren het Boelgaarsche leger bij Sarevo in het district Selo geslagen is. Naar wordt meegedeeld zijn er 120 kanonnen en een groote hoeveelheid ammunitie door de Serviërs veroverd. De strijd was tot het einde zeer hardnekkig. De Boelgaren vluchtten in de richting van Dubnitza. TER NEUZEN 25 Juli 1913. In de Maandag a. s., des namiddags 2,30 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad aihier, komen de volgende punten in behandeling Notulen Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden Ingekomen stukken Aanbieding gemeenterekening over 1912; Benoeming leeraren hoogere burgerschool Aanbevolen worden voor Wis-, natuur- en werktuigkunde en cosmo- grafie de heeren W. Estor en A. D. Nathans Schei-, plant- en dierkunde de heeren Dr. W. Middelberg en P. Muller Fransche taalde heeren D. Klerk, W. Tem merman en H. Nieuwenhuijze Hoogduitsche taal en letterkunde de heer W. J. Noordhoek, mej. J. Valeton en mej. G. L. Horn Engelsche taal en letterkunde: de heeren F. D. de Soes, A. Speijer en A. C. Stehouwer Gymnastiek de heeren K. Duizendstra, L. v. d. Steen en Th. Postma Hand- en rechtlijnig teckenende heeren A. Scherpenhuijsen, L. G. van der Eijk en C. J. J. Bosch. Van af heden tot 2 Augustus is er ter gemeente secretarie alhier gelegenheid om in geschreven te worden voor het bezoeken van de gemeente Hoogere Burgerschool. Vele reizigers maken zich des avond hier met de laatste boot aankomende, vaak onge rust, dat zij den trein naar Gent niet meer halen zullen. Deze week kwam zulks op een avond ook weer voor. Een 30 jarig zwaarge bouwd heer uit Gent had zoo hard geloopen, dat hij aan de Stationsweg alhier bewusteloos neerviel. In den trein gedragen door zijn reisgenooten, werden te Selzaete pogingen aan gewend om een geneesheer er bij te krijgen, doch de trein wachtte daarvoor niet lang ge noeg. In Gent aangekomen was de man nog steeds bewusteloos. Per brancard naar zijn woning vervoerd, overleed hij, eene weduwe met een kind nalatende. De weg van af de voormalige Axelsche poort tot en met de ravelijnbrug is van heden tot 31 Augustus voor het verkeer afgesloten. Het verkeer kan gedurende dien tijd plaats hebben langs den bedekten weg en langs den Stationsweg, de Feijterstraat en de Kerkhoflaan. Bij koninklijk besluit is voor één jaar vrijstelling van militiedienst verleend aan J. B. Ruben te Ter Neuzen. Zaamslag. Benoemd tot onderwijzeres aan de school voor Christel. Volksonderwijs Mej. E. Hoek van Amsterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Bij Kon. besluit is de heer E. Cuelenaere te Philippine benoemd tot dijkgraaf van den Philippinepolder en tot gezworene van den Angelinapolder. Woensdag werd aanbesteed het verbete ren van den Rijksweg in de kom der gemeente Breskens. Raming ƒ5570. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. M. Heyl van de Sande te Breskens voor f5844, A. du Burck te Breskens voor f5687, A. Kaan te Ter Neuzen voor f 5635. Wemeldinge. Alhier werd aanbesteed het vervangen van een basaltmuur door steen glooiing en rijsbeslag aan de oostzijde van de buitenhaven. (Raming f8350.) Minste inschrij ver was de heer A. Kaan te Ter Neuzen, voor f 8140. Vlissingen. De Belgische Minister van Zee wezen, P. Segers, heeft een bezoek alhier gebracht en een onderzoek ingesteld naar den dienst van het Belgisch Loodswezen. Dit bezoek wordt in verband gebracht met de plannen tot verplaatsing van het Belgisch Loodswezen. Vlissingen. Naar aan de Standaard geseind wordt blijft het Belgisch Loodswezen alhier gevestigd. Middelburg. Bij de in het derde district gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 965 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Onderdijk (S. D. A. P.) 500, W. A. de Rijcke (aftr. antirev.) 435, J. A. Vertregt (aftr. anti- rev.) 447, en Mr. J. V. Zijlstra (vrijz.) 516 zoodat gekozen zijn de heeren Zijlstra en Onderdijk. De raad, die vóór de verkiezingen bestond uit 12 vrijzinnigen en 5 anti-revolutionairen, telt nu 12 vrijzinnigen, 3 anti-revolutionnairen en 1 sociaal-democraat, terwijl er nog een vacature is door de benoeming van Mr. F. J. Sprenger tot lid van Gedep. Staten. Het aftredend lid de heer W. A. de Rijcke had 12 jaar zitting gehad in den raad. Middelburg. Woensdagmorgen is alhier de 10e algeraeene vergadering en het 10e congres van den Nederlandschen Bond van Vereeni- gingen van den Haudeldrijvenden Middenstand geopend. De offieiëele ontvangst had ten raadhuize plaats, waarbij de burgemeester, Jhr. M. van den Brandeler, de congressisten namens het gemeentebestuur welkom heette en zijn beste wenschen voor den bloei van den Bond uitsprak. De heer [J. S. Meuwse, voorzitter van den Bond antwoordde, en wees o. a. op de groote wenschelijkheid dat de middenstandsvereeni- gingen steun van de autoriteiten ondervinden. Zeer vele ingezetenen hadden de vlaggen uitgestoken. Ook gisteren werd de vergadering nog voort gezet. Er is door dit congres en door de kleederdrachten-tentoonstelling veel volk in de stad. De motorboot varende van Bruinisse op Battenoord (Overflakkee), kon Dinsdagavond door den hevigen Noord-Westenwind zijn reis niet volbrengen en moest halverwege terug- keeren, zoodat de passagiers een nachtje te Bruinisse moesten overblijven. Zij vertrokken Woensdagmorgen per stoombootdienst Zijpe— Numandsdorp via Ooltgensplaat. Daar de wind den heelen dag nog met onverminderde kracht bleef waaien, bleef het bootje in de haven van Bruinisse liggen. Heden viert de oudste inwoonster van Sta- venisse, mej. de wed. M. Luijk geb. Heijboer haar lOOsten jaardag. Geboren te St. Maartensdijk kwam zij al spoe dig aldaar wonen. Ze is tweemaal gehuwd. Er zijn nog van haar in leven 3 kinderen, 11 kleinkinderen en 9 achterkleinkinderen. Was zij in haar jeugd steeds zoo zwak, dat zij zelfs vroeg de school daarvoor heeft moeten ver laten, in haar hoogeu ouderdom is zij zeer gezond, zoodat zij nooit geneeskundige hulp in de laatste jaren noodig had. Zij heeft be paald een gelukkigen ouderdom, daar zij geen enkel lichamelijk gebrek heeft. Ongeveer 1/9 eeuw geleden stichtte haar echtgenoot, de heer Luijk, aldaar de oud gereformeerde kerk, welke nog bestaat. Ieder ingezetene mag de oude vrouw gaarne lijden en roemt haar groote toegeeflijkheid. Een ieder is dan ook met de familie dankbaar, dat zij deze hoogen ouder dom in zulke omstandigheden mag beleven. Een portret is er nimmer van haar gemaakt. In genoemde Oud-Ger. kerk wordt zij door ds. v. d. Heijden (van Vlaardingen) des avonds van haar jaardag herdacht. (M. C.) POSTER IJ EN. Aankondiging opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant, omtrent wijzigingen in de verzending van gedrukte stukken. Gereformeerde Kerken. Drietal te KampenS. Datema te Delfs- havenN. Duursema te Nieuw-Amsterdam en R. Hamming te Groningen. Ned. Herv. Kerk. Vijftal te Angeren II. J. de Groot te Voorst; B. Osinga te Elden V. E. Schaefer te Losser; P. Smit te Heumen en A. A. van Stipriaan Lucius te Rijsoord. Beroepente Pinggum en Zurich H. N. Ysbrandij, cand. te Leiden. Aangenomen: naar Gouderak door P. Kruijt te Zegveldnaar Obdam (N.-H.) toez.) door A. Veldkamp, cand. te Bedum. Nederlandsche Gereformeerde Zondagsschool- vereeniging Jachin. Te Groningen is Woensdag de jaarlijksche vergadering van deze vereeniging gehouden. Dinsdagavond heeft er een bidstond plaats gehad in de Westerkerk, waarbij prof. dr. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit voorging. Ds. Lindeboom van Zutfen presideerde de algemeene vergadering. Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, ds Tazelaar te Weesp. Als bestuursleden werden herkozen de heeren ds. Lindeboom te Zutfen, ds. Tazelaar en P. Oranje te Amsterdam. Ds. Tazelaar hield een toespraak overDe beteekenis van het congres voor Gereformeerde Evangelisatie, 8 en 9 April te Amsterdam gehouden. Ds. Wielenga te Zwolle sprak over de vraag Op welke wijze 'be'nooren nieuwe Zondags scholen gesticht, en bestaande uitgebreid te worden Hij verdedigde de volgende stellingen 1. Door den ontwakenden ijver vtfor de Evangelisatie is ook de Zondagsschool een nieuw tijdperk van ontwikkeling ingetreden, en is de vraag, hoe zij haar taak het'best kan verrichten, bevestigd en uitgebreid kan worden, van oogenblikkelijk belang. 2. Nieuwe Zondagsscholen kunnen ge sticht worden door persoonlijk initiatief, doch dan heeft men de aldus gestichte terstond in goed verband met den Evangelisatiearbeid te brengen. 3. In den regel behooren nieuwe Zon dagsscholen gesticht te worden door de daartoe kerkelijk aangewezen commissie van Evangeli satie. 4. Bij het stichten van nieuwe Zondags scholen behoort niet alleen gelet te worden op buurten waar tot nu toe niet werd ge arbeid, maar ook op klassen van personen, die tot dusver ontoegankelijk bleven. 5. De bestaande Zondagsscholen behooren bevestigd en uitgebreid te worden a. door haar de plaats te verzekeren, waar zij staan moeten en waar zij reclit op hebben b. door de oorzaken weg te nemen, die haren bloei nu belemmeren door indirecte en indirectie propaganda. Wegens ziekte van den heer Oranje te Amsterdam, hield de heer A. Boot te Gronin gen, een referaat over de vertelling op de Zondagsschool. Hij verdedigde daarbij de volgende stellingen 1. Het doel voor te vertelling op de Zondags school is de leerlingen bekend te maken met den eenigen waarachtigen God en Jezus Chris tus, dien Hij gezonden heeft. 2. Zij wordt voorbereid door nauwkeurige ezing en inprenting van den tekst en het Psalmvers en bevestigd door terugvragen en de lezing van de Heilige Schrift. 4. Zij moet naar vorm en inhoud ver band houden met den leeftijd en de ontwik keling der leerlingen en heeft onder alles de ernstige roeping, het hart der jeugdige hoor ders te treffen, opdat er besef van ellende en behoefte aan verlossing gewekt worde. 5. Zij zal onder den zegen des Heeren beter aan haar doel beantwoorden, naarmate er een hartelijke en vertrouwelijke betrekking tusschen onderwijzer en leerlingen bestaat. 6. Ook voor dezen arbeid geldt de betuiging der Heilige Schrift, dat Paulus vruchteloos plant en Apollos tevergeefs nat maakt, zoo God niet zelf den wasdom geeft. Stand der landbouwgewassen op 12 Juli 1913. (Slot.) Blauwmaanzaad. De vroeg gezaaidé per- ceelen beloven in Zeeland veel, de laat ge zaaide weinig. De stand is er gemiddeld goed, evenals in Zuidholland. Voorts staat het gewas in Groningen vrij goed tot goed, in Noordholland vrij goed en in Noordbrabant matig. Karwij. De karwij is reeds grootendeels gesneden. Van de dorschresultaten is echter nog niets bekend. Hoog zijn de verwachtingen echter niet gespannen. Vele planten hebben te vroeg gebloeid en leveren alleen stroo op. De stand was in Groningen en Zuidholland matig, in Noordbrabant matig tot vrij goed en in Noordholland en Zeeland vrij goed. In Friesland en Utrecht was de stand goed, dóch daar beteekent de verbouw slechts weinig. Koolzaad. De stand is over het geheel vrij goed. Geel mosterdzaad. De stand is overal goed, behalve op veengrond in Noordholland, waar hij vrij goed is. Vlas. Het vlas behoort tot die gewassen, welke het meest aan ongunstige weersinvloeden onderhevig zijn. De vele regens in de laatste weken hebben zeer vele perceelen, en vooral die waarop een zwaar gewas te velde stond, doen legeren, waardoor de vooruitzichten ten aanzien van de qualiteit van het vlas aan merkelijk zijn verminderd. Er is nog weinig handel. In de laatste dagen zijn er in Zeeland enkele perceelen verkocht tegen f 275350 per H.A. In 1912 werd voor hetzelfde gewas zeker f 100 tot 1150 per H.A. meer betaald. De stand loopt plaatselijk zeer uiteen door- eengenomen is hij in Zuidholland matig, in Groningen, Noordholland, Zeeland en Noord brabant vrij goed en in Friesland goed. Boonen. De vooruitzichten van dit gewas zijn zeer uiteenloopend, doch over het geheel weinig gunstig. Naast enkele goede treft men zeer vele matige en slechte perceelen aan. In Zeeland is het gewas sterk aangetast door bladluizen. De stand is dooreengenomen in Zeeland en Zuidholland matig, in Utrecht matig tot vrij goed. Elders staat het gewas over het geheel vrij goed tot goed. Bruine boonen. Voor den groei der stam- boonen was het weer zeer ongunstig. Ze zijn achterlijk en vertoonen een ongezonde koper kleur. In de Haarlemmermeer worden ze bovendien sterk aangetast door slakken. De stand is slechts matig op de klei in Noord holland, in Zuidholland en in Noordbrabant, vrij goed in Zeeland en op veengrond in Noordholland. Erwten. Het erwtengewas is zeer ongelijk, doch in die streken waar de verbouw het meest beteekent zijn de vooruitzichten weinig gunstig. In Groningen zijn de vroeg gezaaide goed, de laat gezaaide daarentegen slecht, wegens het optreden van knopmade. Door eengenomen is de stand in Groningen vrij goed tot goed. In Zuidholland en Zeeland zijn vele perceelen slecht ontwikkeld en aangetast door de St.-Jans-ziekte. De stand is daar op zijn best vrij goed, evenals op de zeeklei in Noordbrabant. Op de klei in Utrecht en in Limburg is de stand voorts slechts matig, elders is hij 'veelal vrij goed of goed. Fabrieksaardappelen. Hieromtrent luiden de berichten over het geheel minder gunstig. De Rijkslandbouwleeraar voor zuidelijk Gro ningen is van meening, dat in den komenden oogsttijd niet meer dan de helft tot twee-derde van de ten vorigenjare gerooide hoeveelheden zullen worden verkregen. Zooals bekend, was de oogst in 1912 echter buitengewoon groot. Tusschen de verschillende soorten komen groote verschillen voor. De Eigenheimer is goed, die waarvoor Friesch pootgoed gebruikt werd zelfs zeer goed. De Paul Kruger en ook de Thorbecke zijn onregelmatig opge komen en lijden hevig aan de bladrolziekte. Droog en zonnig weer is thans ook voor de Suikerbieten. De stand is in Gelderland, Zuidholland, Noordbrabant en Limburg vrij goed, in Groningen goed tot zeer goed, in Friesland zeer goed en in Noordholland en Zeelad goed. Voederbieten. Het gewas is op vele plaatsen achterlijk, zoodat dooreengenomen de stand niet meer dan vrij goed tot goed te noemen is. Uien. De stand is overal vrij goed. Lucerne. In Zeeland en Zuidholland, waar dit gewas het meest verbouwd wordt, is de De Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat bij Koninklijk besluit van 1 Juli 1913 Staatsblad no. 321) eeuige wijzigingen en aanvullingen zijn gebracht in de bepalingen betreffende, de met gedrukte stukken gelijkgestelde stukken ea in die aangevende welke na den druk aangebrachte bijvoegingen, doorhalingen en aan duidingen, in per post te verzenden gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters zijn toegelaten. Dientengevolge wordt voortaan toegelaten de verzending als drukwerk van stukken, voor zien van opgewerkte punten of letters, ten gebruike van blinden, ook al hebben deze zendingen het karakter van briefwisseling de vermelding van den naam of de firma van den afzender, ook door middel van onderteekening, van het beroep, van de woonplaats, met aanduiding van de straat, het huis- en telefoonnummer en het telegramadres van den afzender, alsmede van den dag der afzending op alle gedrukte stukken, on verschillig inhoud of karakter, evenals op de om slagen of op de adresstrooken dier zendingen de vermelding van een index-of controlenuromer op den omslag of de adresstrook van gedrukte stukken of op die stukken zelve in beurs- en marktberichten, catalogussen, prijs couranten en prijsnoteeringen de invulling of ver andering van cijfers, alsmede de nadere aanduiding van de prijzen door middel van enkele woorden, alsgeldig tot commissie pet., franco wal en dergelijke. Onder prijsnoteeringen zijn te rangschikken alle prijsberichten, ook die in den vorm van circulaires, onverschillig het aantal der daarin genoemde artikelen de kaartformulieren tot bestelling of aanbieding van boeken, plaat-, muziekwerken enz. dienstbaar te maken tot bestelling of aanbieding van alle uitgaven van den boekhandel, dus ook van schrijf- en teekencursussen, gedrukte formulieren en ka lenders van allerlei aard de bijvoeging van gelukwenschen, betuigingen van dank of van rouwbeklag en dergelijke, uitge drukt in ten hoogste vijf woorden of door middel van algemeeen gebruikelijke letters, zooalsp.f., p.c., enz., zoowel op naam- of zoogenaamde visite kaartjes als op kerstmis- en nieuwjaarskaarten de bijvoeging van geknipte patronen bij mode journalen, welke vallen onder de wettelijke om schrijving van nieuwsbladen gegeven, mits de pa tronen, blijkens daarop voorkomende gedrukte aan wijzingen, één geheel uitmaken met het nommer of exemplaar, waarbij zij zijn gevoegden de vermelding op de omslagen of op de adres strooken van nieuwsbladen en monsters, alsmede op de monsters zelve of wel op eene bij de mon sters gevoegde open mededeeling van den naam oi de firma van den afzender, het beroep, de woon plaats, met aanduiding van de straat, het huis- en telefoonnummer, en het telegram-adres van den afzender." Het gewicht, dat eene zending gedrukte stukken, nieuwsbladen of monsters, onder een afzonderlijk adres niet mag te boven gaan, en het maximum der afmetingen van elk dier stukken wordt vast gesteld voor gedrukte stukken en nieuwspapieren, het gewicht op 3 kilogramde afmetingen op 45 cen timeter langs een der zijden of, indien zij zijn op gerold, op 75 centimeter in de lengte en 10 in doorsnede.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2