Boottocht van Ter Neuzen naar Gent. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stan d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie». Tentoonstelling Kleederdrachten enz. in de Abdijgebouwen te MIDDELBURG. Te Zaltbommel hoeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een vader, die wei gerde aangifte te doen van de geboorte van zijn kind. Maandagmorgen is een bediende van de Hollandsclie Stoombootmaatschappij op het Zwarte Pad te Amsterdam, zittende op zijn fiets, door een auto overreden; zwaar gewond werd hij naar het Wilhelmina-gastlmis ver voerd. Op het spoorwegemplacement te Amers foort werd op de lijn gevonden het lijk van den remmer A. der H. IJ. S. M., uit Rotter dam. Hoe en op welke wijze de man van den nachtgoederentrein is gevallen, of onder den trein is gekomen, is onbekend. Zijn lijk is naar het St. Elisabethsziekenhuis overge bracht. De man had reeds 23 dienstjaren. Te Sprundel is de koperslager F. Kop zeer ernstig aan hoofd en handen verbrand door de ontploffing van een bezinesoldeerlamp, die geheel uit elkander sprong. Ook een kind, dat in de nabijheid stond, werd gekwetst, doch niet ernstig. Zondag verloor een Amerikaansche dame, vermoedelijk in Edam, een taschje, inhouden de een speld met paarlen en diamanten, een paarlen collier met diamanten sluiting en een broche, een en ander ter waarde van 14.000 dollar. Garnizoenen zonder troepen. Tengevolge der bepaling, dat de miliciens van het blijvend gedeelte bij de depót-compagnie van elk regi ment moeten worden ingedeeld, zouden vanaf den len October e.k.in de garnizoenen Gouda, Hoorn. Naarden, Deventer en Middelburg geen miliciens meer onder de wapenen zijn. Ten einde hieraan tegemoet te komen, zal het noodige personeel van andere korpsen in bovengenoemde garnizoenen worden gedeta cheerd met ingang van 1 October a. s. De 900ste wagon aardbeien. Zaterdag is de 900ste wagon aardbeien in dit seizoen verladen door de tuindersvereeni- ging „Kennemerland", bestemd voor Carl Necke, Berlijn. Dit getal is vóór deze nog nooit bereikt. Het stationspersoneel had den wagen met groen, vlaggen en een pakkend opschrift voor zien, terwijl vóór vertrek de traditioneele kiek werd gemaakt. Dank zij het koele weder blijft de verzending nog steeds plaats hebben; Woensdag vertrok ken zelfs nog 30 wagons en het laat zich aan zien dat dit getal heden nog wordt overschre den. Veel wordt thans in vaten verzonden naar de Conservefabrieken, daar de vraag voor ge bruik versch minder wordt. De prijzen zijn in verband hiermede de laatste dagen dan ook zeer dalend, er werd slechts f 1315 per 100 K.g. besteed. De tuinders kunnen tevreden zijn. De begrootingscommissie van de Fran- sclie Kamer heeft besloten ongetrouwden boven de 30 jaar 30 percent zwaarder te be lasten dan hun.gèhuwde evenmenschen. De Kabinetscrisis. Bij de aanbieding van drie portefeuilles aan de S. D. A. P. zat, volgens het N. v. d. D., de gedachte voor de zes overblijvende porte feuilles aldus te verdeelen 4 voor de Unie liberalen en voor de vrij-liberalen en vrijzinnig democraten ieder één. Nu de S. D. A. P. geen portefeuilles wenscht te aanvaarden, zou volgens dat blad, dr. Bos vermoedelijk de opdracht ontvangen een mi nisterie samen te stellen uit de liberale con centratie, waarin zouden zitting nemen4 unie-liberalen, 3 vrij-liberalen en 2 vrijzinnig democraten. Uit Den Haag wordt aan de O. H. Ct. ge meld, dat dr. Bos gisternamiddag heeft ge confereerd met mr. Drucker. Den Haag. Prins Hendrik bracht heden een bezoek aan de Tentoonstelling van Sport en Toerisme, waar Z.H.Ed. Gestr. Beschermheer van is. De jacht-afdeeling werd in het bij zonder bezocht. Frankfort a/d Main. Prins Hendrik zal in Augustus wederom te Hohenmark in het sa natorium zijn intrek nemen voor een nakuur. Parijs. Een Fransch oorlogs correspondent meldt dat in Macedonië hevig de cholera heerscht en in steden 'en dorpen en ook in het leger vele slachtoffers eischt. Sofia. De Turksche soldaten met inbegrip van de ongeregelde bende, hebben thans de forten bij Adrianopel ontruimd. HULST, 21 Juli 1913. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 23 Juli 4.40 4.56 Donderdag 24 5.14 5.32 Vrijdag 25 5.52 6.10 Zaterdag 26 6.32 6.56 Zondag 27 7.22 7.51 Maandag 28 8.23 8.58 Dinsdag 29 9.36 10.14 Mijn hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot, mijne her benoeming als lid van den Gemeenteraad en ook aan hen, die blijken gaven van hunne belangstelling. R. SCHEELE Dz. Ter Neuzen, 22 Juli 1913. Op Donderdag 7 Aug. zal bij genoegzame deelname van TER NEUZEN een net ingerichte Salonboot varen naar GENT, teneinde de TENTOONSTELLING te kunnen bezoeken. Afvaart 's morgens half 7 ure aan ho**. Schuttershof. Uit GENT, des avonds om 6 uur. prijzen le Klasse f 1,10. 2e f 0,75. Kaarten verkrijgbaar van af heden tot 26 Juli bij: D. II. LITTOOIJ Az., Boekhandel, G. MEERT ENS, Nieuwstraat, H. D. BOL, Dijkstraat. Te SLUISKIL zal 's morgens en 's avonds gestopt worden, voor hen die vaneen kaart voorzien zijn. INGANG GROENMARKT. 17 JULI tot einde AUGUSTUS 1913. Geopend op Zondag van 12 tof 6 uur, op Weekdagen van 10 tot 6 uur. Afdeelingen A. Oud- eri nieuw-Zuid-Bevefandsche Kamer; B. Oud-Walchersche Kamer; C. Kleedingstukken, lijfsieraden, lodderijn- en snuifdoosjes, bijbelsD. Meubelen, huisraad, porcelein E. Volkskunst; F. Steden en gilden; G. Diversen; H. Wagens; I. Diorama's. Tijdens de tentoonstelling twaalfmaal uitvoering van zangvereenigingen, vijfmaal ring- rijden, driemaal gaaischietingvoorts geregeld uitoefening van Zeeuwsche bedrijven. Gedurende Juli dagelijks dameskapel. Entree 50 cent. Doorloopende kaarten op naam a f 5.— per persoon verkrijgbaar aan liet Informatiebureel op de Groote Markt en aan het Bureau der Tentoonstelling. noeming als lid voor liefc stembureau in het 3e district aanneemt. b. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van het besluit van den Raad, betreffende ruiling van grond met den Staat, dienstig voor een nieuw Kantongerecht. c. Dankbetuiging van het bestuur der tentoon stelling Plan 1913 voor de ontvangen medaille. d. Proces-verbaal van kasopname over 1912/13: was ontvangen f 196,991,93 en uitgegeven f165709,385 zoodat in kas was f31282,045. e. Missive van <3ed. Staten, houdeude goedkeu ring der wijziging van de politieverordening. f. Schrijven van W. Wieberdink te Ede, dat hij de benoeming tot hoofd der M. U. L. O. school aanneemt, met de mededeeling dat hij wellicht iets later dan 1 Sept. ontslag zal kunnen krijgen. g. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van de schoolgeldregeling van het meer uit gebreid lager onderwijs. h. Missive van Binnenl. Zaken, houdende goed keuring van de regeling van jaarwedden voor het personeel der H. B. S. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. i. Schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken betreffende de vrijstelling van het spoorweg personeel van den dienst der brandweer. De Voorzitter herinnert er aan dat indertijd de Raad vrijstelling weigerde voor dat personeel op grond van art. 11 der brandweerverordening Ge noemd personeel heeft zich toen tot Ged. Staten gewend en daarna tot de regeering. Een uitvoerig schrijven van beiden is ingekomqp, doch daar deze ter visie gelegen hebben acht de Voorzitter het niet noodig hiervan voorlezing te doen. Daar de Minister verzocht aan Ged. Staten om den Raad te verzoeken in de verordening een bepaling op te nemen volgens welke de beambten van den spoor weg, van de post en telegraaf zouden worden vrij gesteld dan wel alsnog vrijstelling te verleenen aan het spoorwegpersoneel [waaronder ook de klerken, de Permentier en noteris] komt het B. en W. ge- wenscht voor de redactie van art. 11 te handhaven, doch dit art. milder toe te passen en alsnog vrij stelling te verleenen aan Koevoets, de Permentier, noteris, Hamerlinck, Allaart en van der Est, mits deze zelf vrijstelling vragen. De heer De Jager vraagt of deze vrijstelling geen aanleiding geeft voor moeilijkheden, wanneer o.a. een andere categorie van menschen ook vrij stelling vragen en noemt b.v. een practisch geval van een bakker die dienst doen moet en het brood zit in den oven. De Voorzitter zegt dat elk geval afzonderlijk behandeld kan worden, en gelooft niet dat genoemd geval reden geeft tot vrijstelling, want ten slotte kan dan ieder een moment opgeven waarop hij niet gemist kan worden. Z. h. s. wordt het voorgestelde aangenomen. j. Een adres van C. Dees, Driewegen, berich tende dat hij op een deel van een perceel gelegen aan den Provincialen weg en aan de Kerkhoflaan een woonhuis wenscht te bouwen met den voor gevel aan de Prov. weg en den zijgevel aan de Kerkhoflaan, waardoor het open erf achter de woning zal zijn. Adressant vraagt afwijking der bouwverordening, wat hem z. h. s. wordt verleend. 3. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan den secretaris tot het waarnemen van een bijbetrekking. Van den secretaris was een adres ingekomen, waarin hij verzoekt hem vergunning te verleenen tot. het waarnemen vaD de betrekking van Kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank voor Ter Neu zen, Axel, Hoek en Zaamslag, gevestigd alhier. Zijn kantooruren zijn vastgesteld Woensdag voor middag van 10.30—11.30 en Zaterdagmiddag van 2.30-3.30. Z. h. s. wordt de vergunning verleend. 4. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den aan de M. U. L. O. school te benoemen onder wijzer of de te benoemen onderwijzeres. Deze wordt artikelsgewijs behandeld. Art. 1 behelst de salarisregeling en is als volgt met minder dan 5 dienstjaren f 800 met 5 en meer doch minder dan 10 f 900 met 10 en meer doch minder dan 15 f 1000 met 15 en meer doch minder dan 20 f 1100 en met 20 dienstjaren en meer f1200. Art. 3 bepaalt dat door den te benoemen onder wijzer den leeftijd van 28 jaar bereikt hebbende, een tegemoetkoming in de huishuur zal genoten worden van 76 gld. per jaar, indien hij gehuwd of weduwnaar is, of indien hij huwt of weduwnaar wordt. Deze vergoeding geldt ook voor de te be noemen onderwijzeres gedurende dat zij weduwe is en aan de school verbonden. De schoolcommissie wilde dit art. gewijzigd zien door nl. achter weduwnaar en weduwe te voegen „met kinderen." B. en W. wilden het art. ongewijzigd laten. De heer Waalkes merkt op, dat de commissie van oordeel was dat een onderwijzer of onderwij zeres zonder kinderen, indien de vrouw of de man komt te overlijden, weer in dezelfde omstandigheden komt te staan van een ongetrouwd onderwijzer[es] en dus geen vergoeding dient te krijgen. De heer Drost gaat volkomen met deze meening accoord. De Voorzitter zegt dat de mogelijkheid niet uit gesloten is dat zoo iemand, reeds als gezin geleefd hebbende, op zichzelf wil blijven staan. De heer Drost is van meening dat de gemeente die meerdere weelde van zoo iemand niet behoeft te betalen en acht het wenschelijk die bepaling ook voor de onderwijzers van het 1. o. te veran deren, daar dit in die verordening nog is opgenomen. De Voorzitter wil dezen wenk bij voorkomende gelegenheid wel overwegen, doch zou het artikel nu willen behouden. B. en W. achten het als 't ware een straf wanneer iemand in het salaris gekort wordt, indien hij weduwnaar wordt. Voorts zegt de Voorzitter dat wanneer een weduwnaar zijn vergoeding voor woninghuur krijgt, deze mo gelijk er toe komen zal om in zijn woning te blijven of anders eerder tot hertrouwen zal overgaan. De heer Drost vindt dit premiestelsel op spoedig hertrouwen alles behalve goed. Het art. wordt ten slotte aangenomen zooals het door B. en W. is voorgesteld. Art. 7 bevat de bepalingen omtrent het verlof eener gehuwde onderwijzeres, vóór en na hare be valling. De Schoolcommissie wil gedurende dat verlof het volle salaris uitkeeren, doch B. en W. achten het beter om hetgeen voor plaatsvervanging uitbetaald wordt, af te trekken. De heer Waalkes zou het geheele art. liever geschrapt zien. De heer De Jager merkt op, dat de kwestie van gehuwde onderwijzeressen bij sommige gemeente raden reeds een punt van beraadslaging heeft uitgemaakt, Het schijnt dat het niet kan om in een verordening op te nemen, dat wanneer zij huwt, haar te ontslaan. Zou zulks niet in een aparte bepaling opgenomen kunnen worden Gaarne zag spr. dat we wegen konden scheppen om bij het middelbaar en meer uitgebreid onderwijs te bepalen dat zij zoodra zij huwen, ontslag verkrijgen. De heer Waalkes acht het ook, wat betreft het mulo-onderwijs en het middelbaar onderwijs, niet gewenscht, ja zelfs schadelijk met het oog op den meer gevorderden leeftijd der leerlingen, wanneer een gehuwde onderwijzeres of leerares in gezegende omstandigheden verkeerende, onderwijs geeft. De heer De Jager acht dit ook niet gewenscht voor de lagere school. De Voorzitter verdedigt het door B. en W. voor gestelde artikel. Spr. noemt Amsterdam, waar reeds de principiëele kwestie van gehuwde ambtena ressen is besproken. Voor deze gemeente ziet hij er zoo'n gevaar niet in. Wil men echter in de toekomst beletten het in dienst zijn van gehuwde onderwijzeressen, dan zal men hierover eens prin- cipiëel moeten beslissen. De heer Drost wijst er nog op, dat het niet in de bedoeling van den heer Waalkes ligt om in 't algemeen de gehuwde onderwijzeressen te weren, doch dit alleen toe te passen bij het middelbaar en mulo-onderwijs. De heer Waalkes zou de verordening willen renvoyeeren naar B. en W. De heer Drost zou het radicaler vinden dat, waar sprake is van onderwijzeres „es" weg te laten, dan is de kwestie van gehuwde onderwijzeres uitge sloten. Na enkele besprekingen wordt met algemeene stemmen het voorstel van den heer Waalkes om art. 7 te schrappen, aangenomen en eveneens aan genomen het voorstel-Drost om alleen te spreken van „onderwijzer". De overige artikelen werden met algemeene stemmen aangenomen. 5. Adres Comité Plan 1913, houdende aanvraag om subsidie tot viering van een schoolfeest. Het verzoek hield in een aanvraag van f 480 [30 cent per kind voor 1600 leerlingen]. De Voorzitter antwoordt op een desbeti effende vraag van den heer De Jager, dat er geen voorstel yan B. en W. is. Dit vindt de heer De Jager vreemd. De Voorzitter antwoordt dat zij dit niet noodig achtten, daar in een gesloten vergadering destijds voldoende gebleken is aan den leden hoe de meening van B. en W. is. De heer De Jager zijn spijt uitdrukkende, dat door het afstemmen door den raad geen schoolfeest kan plaats hebben, moet spr. aan de andere zijde toch opmerken dat hij, ziende op den flnanciëelen toestand der gemeentekas, waar we jn de toekomst voor bijzondere uitgaven komen te staan, zijn stem niet durft te geven voor de gevraagde subsidie. De heer Visser vraagt wat de heer De Jager bedoelt met bijzondere uitgaven in de toekomst. De heer De Jager zegt dat de heer Visser toch geen vreemdeling in Jeruzalem zal zijn, om dezen term eens te gebruiken. Spr. heeft het oog op de nieuwe onderwijsinrichting die groote offers vragen zaldan komt hierbij een overbodige uitgaaf van circa f 2000 's jaars als gevolg van het veranderen van school B, waardoor dat personeel de hoogere salarissen zal blijven behouden, wat hij desniettemin billijk acht. Hierop lettende vraagt spr. zich wel eens afwaar gaan we heen De heer Visser ziet niet in dat de bedoelde in richting zou beletten den kinderen een schoolfeest te geven. De heer Dees zegt dat hij in het college van B. en W, zich verklaard heeft tegen het verleenen van subsidie en reeds vroeger heeft hij betuigd dat hij de hoop had dat het comité niet meer zou aan kloppen. Het komt spr. voor dat dit schoolfeest eigenlijk een sta-in den-weg is en is van meening, dat er van de gelden ingezameld bij do ingezetenen, best een schoolfeest gegeven kan wordeu. Hij wijst hier op Sluiskil, dat zijn feest bestrijdt uit de opgehaalde gelden. Voorts meent hij dat de ge meente het jaar 1913 reeds genoeg gehuldigd heeft, door een muziektent te stichten. De heer Donze is van oordeel, lettende op de teekenen der tijden, dat het onzen plicht is in de kinderen een anderen geest aan te kweeken dan die er tegenwoordig rondwaartwe moeten trachten het kind in te prenten waarom feest gevierd wordt. Spr. meent dan ook dat de toelage dient gegeven te worden. De Voorzitter, vooropstellende dat de bezwaren voornamelijk tegen de uitgaaf gaan, brengt in herinnering, dat de inzameling plaats had onder ongunstige omstandigheden, daar destijds voor verschillende dingen gevraagd werd, zegt wat met het schoolfeest bedoeld wordt en zou het jammer en hard vinden ook tegenover het publiek, wanneer de kinderen niets kregen. De heer Eijke verklaart zich sterk voor een te houden schoolfeest en geeft te kennen dat gebleken is, na onderling overleg, dat het ook nog wel voor 25 ct. per kind te doen zou zijn. De heer Drost drukt zijn verwondering en teleur stelling uit, dat er zoo weinig sympathie betuigd is. Naar men zegt, is dit tengevolge van het feit, dat een gedeelte der bevolking zich meer en meer in een hoek terugtrekt. Is dit zoo, dan vindt spr. dat het Comité ooi: niet de geheele burgerij vertegenwoordigt en z. i. is het dan bezwaarlijk van gemeentewege subsidie te geven. Wil men een schoolfeest, goed, maar dan ook van gemeentewege. De heer Dees acht dit een zuiver standpunt. Hij zegt evenwel dat aan de Commissie geld is gegeven in de overtuiging dat dit in de eerste plaats zou zijn voor een schoolfeest. De heer Eijke merkt op dat het van begin af de bedoeling geweest is dat de gemeente het school feest voor alle scholen zou bekostigen. De Voorzitter, toegevende dat er door een deel der ingezetenen flnanciëelen steun is onthouden, zou het verkeerd vinden aan zoo'n standpunt toe te geven, en derhalve aan de Commissie geen stenn te verleenen. Tenslotte wordt het voorstel der Commissie met 8—3 stemmen verworpen. Tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feijter, Waalkes, Dees en Moggró. Alsnu stelt de heer Waalkes vóór aan de school kinderen van gemeentewege een blijvend aandenken, 't zij een boekwerk of gedenkplaat, uit te reiken. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat aan B. en W. een crediet wordt toegestaan van ten hoogste 25 ct. per kind. Na opmerking van den heer De Jager dat de kinderen te Sluiskil [zulks naar aanleiding van een gezegde van den lieer Dees dat Sluiskil zelf een feest inricht] daar ook bij behooren, stemmen de heeren Drost en Dees daarmee in. Het voorstel wordt met 65 stemmen aange nomen. Tegen de heeren De Jager, Scheele, Donze, Eijke en Dees. Onder de verdere behandeling der agenda verlaat de heer Scheele de vergadering. Z. h. s. worden goedgekeurd de voorstellen tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1913 en tot gedeeltelijke beschikking over den post van on voorziene uitgaven der begrooting voor 1913. Na enkele afschrijvingen wegens plaatselijke be lastingen goedgekeurd te hebben en door de heeren De Jager en Drost bij de rondvraag nog een en ander gevraagd werd, wat we Vrijdag 1.1. reeds gemeld hebben, sluit de Voorzitter de vergadering. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekking. 17 Juli. Jan Albert Eerdmans, oud 24 j., jm. en Catarina van Wijck, oud 25 j., jm. Francois Pieter Schutz, oud 31 j., jm. en Dina Guequierre, oud 34 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Wilhelmina Kommerina, d. van Willem Oostdijk en van Adriana Francina Faas. Johanna Jantina, d. van Simon Smidt en van Aafke Lommert. 18 Juli. Antonie Johannes z. van Johannes de Krijger en van Suzanna Hen- drika Wisse. 19 Juli. Gerard Pieter, z. van Bas- tiaan de Jager en van Maria Koster. Overlijden. 14 Juli. Johan Paumees, oud 21 t. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 11,40,Rogge 8,25, Wintergerst 0,—, Zomergerst 0,—, Haver 9.50, Erwten f 11,—, Witte Boonen ƒ14,— Bruine Boonen ƒ11,—Duivenboonen/—, - Paardenboonen Boekweit 0,—Lijnzaad 'f 11,—, Koolzaad ,20,—, Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,25. Eieren per 26 stuks ƒ1,—. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 20 stuks rundvee, 30 varkens, schapen, waar van verkocht 16 stuks rundvee en 23 varkens. ROTTERDAM, 21 Juli. Binnenl. granen. Tarwe met klein aanbo d in de puike soort tot verhoogden prijs verkocht, terwijl overige soorten slechts prijshoudend waren te plaatsen. Essex per 100 kg. van f 12'/i tot f 13.50. Wilhelmina puike van f 12.40 tot f 12.90. Overi gens van f 10.75 tot f 11.50.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3