a Hntircvolutionatr ooor nieuws- en üdnertentieblad Zeeland. Het einde van 't werk. FEUILLETON. Langs eigen Spoor. Uit de Pers. No. 1035. Zaterdag 19 Juli 1913. lle Jaargang. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Met een zucht van verlichting hebben zeker de mannen, die rechts en links de verkiezingen hadden te leiden, Dinsdagavond afscheid van dien arbeid genomen. Wie eenige maanden lang zonder verpoozing den verkiezingswagen heeft te trekken of te duwen al naar 't voorkomt verlangt ten slotte naar rust of althans naar verandering van werk. 't Werd trouwens ook hoog tijd, dat de electorale strijd ten einde liep. We zijn in onze omgeving gewoon, dat aan weerskanten zooveel mogelijk de gevoeligheden ontzien worden en bepaalde beleedigmgen kwamen tot hiertoe in ons district zelden voor. Doch de algemeene koorts had ook hier de gemoederen aangegrepen de haat tegen al wat rechts is uitte zich in allerlei verdacht making en leugenzelfs de candidaat ging vóór in 't uitschelden zijner tegenstanders. Thans evenwel kunnen de opgezweepte hartstochten woer tot rust komen en worden we .uitgenoodigd, om over een maand een drachtig en geestdriftig feest te vieren Als we aan 't eind van den strijd nagaan, wat de vrucht van al den arbeid in deze streek is, valt er voor ons niet veel te roemen doch ook niet te klagen. Voor de Tweede Kamer hieven we die we waren: de onderliggende partij. Welgingen we vooruit wat 't stemmencijfer aangaat, doch de tegenpartij bleek nog sterker vooruitgegaan te zijn. Voor de Staten viel er voor ons in Hulst niets te winnen, wel te verspelen. Ondanks de verwoede pogingen, om ons een of meer zetels te ontnemen, behielden we wat we hadden. In Sluis bleef 't eveneens bij t oudedaar valt er voorloopig niet aan te denken, het liberalisme te verslaan. Bleven nog over de verkiezingen voor de Gemeenteraden. Ook hier is 't resultaat van den strijd, dat in de meeste gemeenten de verhouding der partijen blijft, zooals ze was. Hoek liet 't eenig anti-revolutionair lid op zijn plaats Axel herkoos de aftredende leden. In Zaamslag mislukte de poging van links, om den burgemeester eens, een gevoeligen tik op de vingers te geven daar bleef de meerder heid in den Raad aan reehtschen kant en werden alle aftredende leden herkozen. Alleen Maar voor 't eerst kwam een groot gevoel van schaamte over haar, dat haar trots en hoogmoed haar hadden verleid eiken band door te snijden, die haar bond aan liet ouder lijk huis, voor een jongen man, als Emile Bekkers! Langs eigen spoor was ze gegaan. Had ze geen gids noodig op den levensweg geen leidsman in dezen nood Ze voelde zich wanhoopig alleen. Allang. Ja, dat gevoel verminderde wel, als ze volop bezig was in baar werk als ze haar zinnen geheel en al bij baar arbeid moest houden maar dat ge voel keerde toch telkens weer terug, als na de volte de eenzaamheid kwam. Alleen En dan zoo jong. En dan een moederte hebben, wier harte vol heimwee om haar smartte. En toch ja, ze voelde zich werkelijk een zaam. Ze had nu haar eigen weg gekozen kloek, sterk, in eigen krachtde wereld trotseerend en den vadertoorn tartend. En nu, na zoo korten tijd, waar was haar trots Gekrenkt. Haar fierheid Gebogen. In dit gezin, waar ze als huisgenoote werd Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen bij den Uitgever D. H. LITTIL 4z. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór aren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie woj-dt de orijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naat plaatsruimte berekend. RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN~ ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Ter Neuzen gaf eenige verandering- De man, die in alle bescheidenheid zich zelf beschouwde als de voortstuwende kracht in den Raad viel over zijn eigen groot-doen. Ook de twee herkozen vrijzinnigen hebben in hun stemmenaantal kunnen zien, dat liet meerendeel der kiezers met bun beleid niet ingenomen is. Geen van beiden kreeg de helft der uitgebrachte stemmen. Het dolzinnig drijven van de liberale meerder heid in den Raad in verband met bijkomstige omstandigheden bezorgde aan de anti-revolu tionairen een politiek fortuintje, waarop wc ons niet mogen verheffen, maar dat ons niet temin toch zeer veel genoegen doet. De rechtsche minderheid werd versterkt met een man die naar wc met grond ver wachten, een degelijke aanwinst zal blijken te zijn. We durven Ter Neuzen met dezen ruil gerust te feliciteeren. Hier zouden we een punt kunnen zetten en voor ditmaal afscheid nemen van den ver- kiezingsarbeid. We willen echter de pen niet neerleggen, dan nadat we nog een enkel woord gezegd hebben over het manifest dat de heer Secre taris der Liberale Kiesvereeniging aan den vooravond der verkiezing namens zijn Bestuur nog meende te moeten aanbieden. En dan vallen we er natuurlijk niet over, dat deze schrijver de heeren Donze, Drost en Lensen aanbeval en hunne herkiezing ge- wenscht achtte. Dat kan ieder bcgnjpen. Maar wel hebben we ons opnieuw geërgerd aan de overdrijving, waarvan ook deze scibent als bij namens de vrijzinnigheid 't woord voert, telkens blijk geeft. 't Is altijd het oude liedjevrijzinnigen alleen kunnen het algemeen belang behartigen vrijzinnigen zijn de een al knapper dan de ander en de rest och arme 1 Luistert maar. „Wij willen den Raad vrijzinnig houden, omdat' gebleken is, dat een vrijzinnige re geering steeds de meeste waarborgen bood voor de behartiging van alle belangen." Wie niet zijne persoonlijke en maatschap pelijke vrijheid aan banden wil zien gelegd, zal vrijzinnig stemmen." Toe heer Secretaris, geef nu eens een enkel bewijs van deze grootspraak Toon eens met één enkel voorbeeld aan, dat de persoonlijke en maatschappelijke vrijheid aan banden gelegd werd in Ter Neuzen, als de vrijzinnigen niet in de meerderheid waren. Al die groote woorden geven niets kom eens met bewijzen 1 „De heer Drost is een man van initiatief, van ontwikkeling, van werkkracht. Hij en de heer Lensen zullen niet nalaten behandeld, was langzamerhand een stein tot haar hart gaan spreken, waarop ze vroeger gansch geen acht had geslagen, waarvoor ze doof was geweest: de stem van GodsWoord, dat haar veroordeelde en tevens verontrustte. Want de ware, de echte godsvrucht, die in dit huis heerschte, had niet nagelaten invloed op haar uit te oefenen. Wat haar vroeger steeds als een hol en ledig iets had toege schenen, begon haar nu voor te komen als een wezenlijke kracht, als een zaak van waar achtige beteekenishier werd geleefd naar het woord, hier was niet, als thuis, de tegen stelling, tusschen leer en leven, tusschen schijn en wezen; hier was overeenkomstig waarheid. En er begon langzamerhand een besef in haar levendig te worden van een groot gemis een groote ledigheid, die naar vervulling wachtte. HOOFDSTUK XI. Frans Gravels heeft een dag vrijaf gevraagd. Hij zal zijn voornemen thans ten uitvoer brengen en het spoor volgen, dat hij na zoo moeizaam zoeken eindelijk heeft gevonden. Met zijn moeder heeft hij er over gesproken. En als hij den naam heeft genoemd van het dorpje, waar Kaatje thans waarschijnlijk ver blijf houdt, is haar alsj, het ware een rilling Ter Neuzen vooruit te brengen. Geen middel zullen ze onbeproefd laten. Dit zijn twee mannen, wier vervanging moeilijk, ja onmogelijk is. Men denke een oogenblik aan Ter Neuzen's handel, het opkomende fabriekswezen, do haven- en kadekwestie, de opslagplaatsen, het verkeer met den trein en in de toekomst met de tram, de nieuwe stooinbootdienst weldra van Ter Neuzen in te stellen. Met bekwame mannen, als Ter Neuzen thans heeft, kan er van gemaakt worden, wat er van te maken is." Mogen we vragenwat voor bijzonders heeft de liberale meerderheid in de zes ver- loopen jaren toch wel voor Ter Neuzen's bloei ten opzichte der genoemde zaken gedaan,? Weet ge, wie een fijne illustratie leverde op uw opgeblazen lofspraak Niemand minder dan do redactie van de „neutrale" Ter Neuzensche Courant. In haar nummer van 1.1. Woensdag schreef deze „Dat men aan de zuidzijde der Noordstraat alhier bezig is bestratingswerk uit te voeren kan men overdag waarnemen. We meenen er echter voor te moeten waarschuwen dat des nachts in die straat blijven liggen hoopen straatsteenen en zand, en dat er op 2 plaatsen in die straat borden staan „verboden rijweg". Wij vestigen daarop de aandacht, omdat die borden, steenhoopen enz. niet verlicht worden en dus, bij het ontbreken van straatverlichting, in verband met den stand der maan volgens de kalender, niet waarneembaar zijn. Dat uit dezen toestand ongelukken kunnen voortkomen is reeds ge bleken. Wanneer rijtuigen of automobielen in de duisternis op die onzichtbare barricaden terecht kwamen, zouden de gevolgen natuurlijk ern stiger kunnen zijn". Kijk, geachte heer Secretaris, zoover is het met Ter Neuzen gekomen onder het door U zoo opgehemelde vrijzinnig bewind, dat de zuinigheid gebiedt, des nachts de straatverlichting te sparen, als de almanak zegt, dat de maan onze straten zou belmoren te verlichten. Dan mogen zij, die bijv. de trap naar de Felmolengang afdalen moeite hebben om den weg te vinden en gevaar loopen een ongeluk te krijgen er moet bezuinigd worden tenge volge van onze groot-doenerij zonder te letten op de fmanciëele zijde der zaak. We kunnen niet nalaten, der redactie van de Ter Nenzenscbe Courant ons compliment te maken voor de fijne ironie, waarmede zij deze groot-doenerij aan de kaak stelde en liet manifest van den Secretaris - der Liberale Kiesvereeniging beantwoordde. Er is over bedoeld strooibillet nog meer te zeggen, doch wij hebben voorloopig genoeg van den strijd. door de leden gegaan. Frans had het bemerkt en gevraagd, wat er de oorzaak van was. Eerst had moeder zich niet beslist uitgesproken, maar na eenig aandringen van Frans had ze hem verteld, dat ze zelf van dat dorp afkomstig was. Vroeger had ze nooit met haar kinderen ge sproken over haar afkomst en familie. En geen wonder voorwaar. Reeds vroeg had ze haar geboorteplaats verlaten, gelijk we weten, en langzamerhand was het alles, als 't ware, verstorven. Haar ouders hadden zeer spoedig na haar huwelijk het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, en haar eenige zuster, die een kleine twintig jaar met haar verschilde, was toen opgenomen in het gezin van een ver familielid. Ze kende ze amper, de kleine Suze. En ze moest het zich. vol schaamte bekennen, dat ze allengskens de stem des bloeds tot zwijgen had gebracht. Och, Gravels wilde er ook in 't geheel niet van weten, dat ze zich met haar familie bemoeideze was immers „met hem getrouwd en niet met haar familie" Gravels zelf was ook iemand, die geheel alleen stond in de wereld en hij hield er nu eenmaal niet van, dat zij de kennis met de familie aanhield. Ze moest maar aan lièrn genoeg hebben. De zelfzuchtige, hij kon het zich niet voorstellen, dat de banden des bloeds trokken. En vrouw Gravels had zich in alles maar ge- De N. R. C. over de Crisis. Zal Dr. Bos slagen De weg, dien hij is ingegaan, om zijn doel te bereiken, toont al dadelijk aan, dat liij den toestand doorziet en beheerscht. Hij heeft zich aangepast aan het interview, dat Mr. Troelstra zoo welwillend is geweest, zich te laten welgevallen, voor hij, de overwinnaar in den verkiezingsstrijd, zich in allerijl naar de llarz uit de voeten maakte. Dr. Bos heeft alle denkbeeldige bezwaren van Mr. Troelstra uit den weg geruimd, en biedt hem thans juist aan, wat hij wil. Niet de sociaal-democraten het eerst aan bod, maar wel links. Een gezaghebbend politicus, die de vraag om medewerking stelt. Als politieke basis voor een Kabinet de herstemmingsvoor- waarden van de S. D. A. P. Wat de ver deeling van de zetels aangaat precies, waarop Mr. Troelstra voor de S. D. A. P., gegeven haar getalsterkte in de nieuwe Kamer, meende aanspraak te mogen maken. Wat wilt gi] nog meer Dat de S. D. A. P. tot eene samenwerking, als Dr. Bos haar voorgesteld heeft, in staat is, zal niemand, ook zij zelve niet, willen ont kennen. De erkentenis ligt in hare eigene herstemmingsvragen opgesloten. Zijt gij ge negen, „mede te werken" heette het in eene daarvanzinsnede, waarin vervat is, dat men zelf „werken" wil. Welnu, Dr. Bos geeft de gelegenheid, het toegezegde werk te onder nemen. Aan de S. D. A. P. wordt slechts de mogelijkheid geschapen, om den ernst van hare voorspiegelingen te bewijzen. Niets meer, niets minder. Ook wat de ipersonen aangaat, behoeft de S. D. A. P. geen oogenblik bedenking te maken. Zij heeft ze te kust en te keur. Mr. Troel stra zelf zou een modelhoofd voor ons depar tement 'van „Klassejustitie" kunnen wezen. Naar een rooden ingenieur voor het departe ment van waterstaat behoeft zeker niet lang te worden gezocht. Een uitstekend minister van financiën, een niet minder goed minister van Landbouw zeer |belangrijke departe menten wegens het ministerieele program zijn zonder moeite te vinden. De namen be hoeven wij niet te noemenzij branden een ieder op de lippen. Er is dus tegen aanneming van het aanbod van Dr. Bos door Mr. Troelstra en de zijnen in werkelijkheid geen enkel bezwaar. Hebben zij den verkiezingsstrijd ernstig gemeend, dan zeggen zij zonder aarzeling ja. Zoo is dus alles voor elkaarMr. Troelstra heeft maar toe te tasten en nu komt er ineens wat nieuws. Meneer moet gaan vragen, of hij mag. Er is ergens eene internationale resolutie ontdekt, destijds voorgesteld door schikt naar haar echtgenoot't geen haar te gemakkelijker viel, daar de kleine Suze ge boren was in haar afwezigheid van het ouder lijke huis. De bloedverwant, bij wie Suze werd opgevoed na den dood harer beide ouders, deed van zijn kant ook niet de minste moeite, om haar oudere zuster in nauwer verbinding met het ouderlooze kind te brengen, verontwaardigd als hij was, over de handel wijze van Marie, die hij aan verregaande on verschilligheid toeschreefeen onverschillig heid, die hij te minder kon verklaren, daar hij wist, in welken geest zij thuis was opge voed. 't Stond dus bij hem vast, dat Marie geheel en al den verkeerden kant was op gegaan en het leek hem niet meer dan wijze voorzichtigheid toe, de jonge Suze zooveel mogelijk buiten haar bereik te honden. Dit viel haar niet moeilijk, waar Marie intusschen als vrouw Gravels meer en meer zich op een afstand hield. Sinds waren een dertig jaar verloopen. En geheel van elkaar vervreemd leefden de zus ters voort. Was het wonder, dat de naam, dien Frans thans noemde, geen aangename herinneringen bij haar opwekte en haar min of meer met schaamte vervulde. (Wordt vervolgd.) Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. 23) DOOR ZELANDIA. Onderzoek.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1