enD iiwiel=0nderdeelen. Rijwielen enj^ijwiel Tevens NAAIMACHINES, Aanbevelend, A. J, FAAS, SllÜSlnL Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke S ta 11 d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichte 11. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e 111 i 11. DANKBETUIGING. VOORHANDEN: aan concur r eere n de prijzen. Gereformeerde Kerken. Tweetal: te Oud-LoosdrechtG. .1. Breuke laar te SI. rliuisterveen en G. II. Elzenga te Woubrugge. Beroepen te Oud-LoosdrechtG. J. Breu kelaar te Surhuist'erveerite Schipluiden W. S. de Haas te Tzummarum te Ezinge (Gr.J Van Pernis te Heerjansdam (Z.-H.)te Wijckel en BalkJ. van Henter, cand. te Dedems- vaart. Bedankt: voor Leiden door A. Janse te Barneveld. Ned. Herv. Kerk. Beroepente OoltgensplaatJ. E. Klomp te Poortvliette Hornhuizen en Klooster buren (Gr.)J. E. II. de Jong, cand. te 's Gra- venhage. Bedanktvoor Paramaribo door J. L. van Apeldoorn te Noordbroek. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des lleoren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Volgens door consulaire ambtenaren ver strekte mededeelingen, waren de vooruitzichten van den vlasoogst in het Fransche departe ment du Nord omstreeks 20 Juni j.l. vrij goed. liet gewas was toen (>0 tot 80 c.M. hoog. Dit jaar zijn 28,015 II.A. uitgezaaid, tegen 23,000 H.A. in 1912. In het departement Somme zijn 1031 H.A. vlas uitgezaaid, tegen 751 H.A. in het afge- loopen jaar. De vooruitzichten zijn goed. In de Belgische provinciën Oost- en West- Vlaanderen evenjils in andere Belgische lands- deelen, liet de stand van het gewas omstreeks 28 Juni veel te wenschen. Door langdurige regens in Maart en April kon het vlas eerst in de laatste helft van April uitgezaaid worden. Door de groote hitte in Mei is het vlas te vroeg gaan bloeien en daardoor kort gebleven. Later is weer te veel regen gevallen, zoodat vele perceelen tegen den grond zijn geslagen. Om het vlas voor verrotten en zwart worden te behouden, is men allerwege begonnen het vlas te plukken. Er is dit jaar wat meer uitgezaaid dan verleden jaar, maar de op brengst zal zeker niet meer dan ®/6 van dien van 1912 zijn. (Stct.) De Gentsche correspondent van de M. C. schrijft Ik verneem uit goede bron, dat burgemeester Braun zinnens is, zijn ontslag in te dienen als burgemeester der stad Gent na de offici- eele sluiting der tentoonstelling. Woensdagavond, toen het reeds duister was geworden, gingen eenige jongelieden van het personeel van Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee baden in de zee. Eén hunner, een 15-jarige Duitsche knaap, kwam in een zoo genaamde „muil", zonk en is vereronken. )De zee spoelde den drenkeling aan wal. Onder leiding van dr. C. H. Ilermanides, heeft men goruimen tijd, maar te vergeefs, getracht, de levensgeesten op te wekken. Te Gouda werd een 16-jarig meisje aan een harer oogen getroffen, door een schroef, die afvloog van een z.g. vliegmachientje, het bekende kinderspeelgoed. Het oog werd in die mate gekwetst, dat het meisje het waarschijnlijk zal moeten mis sen. Zij is overgebracht naar het ooglijders- gesticht te Utrecht. (Tel.) Om gelukkig te leven.... - Men zendt aan het Vaderland het'volgende strooibiljet: De S. D. A. P. afdeeling Hoek van Holland steunt en beveelt aan voor deze Gemeente raadsverkiezing de vrijzinnige Candida ten G. A. Leibrandt, J. L. Norenburg, Abr. van Straalen Lz. en G. Noordam. Wie een ander hokje zwart maakt, kan geen gelukkig (oogen- blik meer krijgen. Het bestuur der S. D. A. P. Door Haagsche politiehonden is een ver miste jongedame teruggevonden. In een wo ning op „Duinoord" te 's-Gravenhage had n.l. een meisje, dat in verband met een examen, in zeer overspannen toestand verkeerde, zich door een op den tuin van haar woning uit ziend venster verwijderd, zonder dat dit door de huisgenooten bemerkt was. Toen men haar later vermiste, werd overal naar haar gezocht, maar er was geen spoor van het meisje te ontdekken, noch in den tuin, noch elders. Daarop heeft de politie, met de verdwijning van het meisje in kennis gesteld, twee politiehonden laten komen. De dieren kregen lucht aan ondergoed van de vermiste en het duurde niet lang of ze sprongen op tegen de heining van een aangvenzenden tuin. Toen zij over de heining geholpen waren, gaven zij duidelijk te kennen, dat zij wilden wezen in den tuin die grensde aan den zoo juist doorgetrokken tuin. In dien laatsten tuin werd de jongedame inderdaad aangetrof fen op een plek, die door klimop aan het oog was onttrokken. Te Maastricht is Zondag hevig met het mes gevochten. De werkman D. D. is gedood, een ander is levensgevaarlijk gewond. Zekere G., die reeds een groot strafregister houdt is aangehouden. Te Heerenveen is een 7jarig dochtertje van A. V., dat zich naar school begaf, door een melkwagen overreden en gedood. Nabij Hengelo heeft Zaterdagavond een auto-ongeluk plaats gehad. De chauffeur van den heer K. uit Enschede reed met vrouw en kind en met een paar kennissen, Loo en dochter uit Enschede over Oldenzaal naar Hengelo. Nabij het kerkhof te Hengelo kwa men hem twee fietsers tegen, die erg laveerden. Hi] wilde uitwijken en reed tegen een boom. Loo vloog door de ruiteen slagader aan het hoofd werd doorgesneden. Onder hevig bloeden werd hij naar het R. K. ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is vrij goed. De vrouw van den chauffeur brak een arm. De beide inzittende meisjes werden licht gewond; de chauffeur bleef ongedeerd. De auto is vrijwat bescha digd. Door insluiping is er Zaterdagavond bij de familie A. J. P., Swammerdamstraat 17 te- Amsterdam, aan zilverwerk, enz. voor een f200 gestolen. Te Baarn is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in een villa in de Kampstraat, bewoond door de familie V. Er is een aantal gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Uit de rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen zijn Zaterdag twee verpleegden ont vlucht. Na hevig verzet zijn ze te Zuidvelde weer gepakt, waarbij een hunner door een schot in het been werd gewond. Te Grathem zijn Zondag huis, stal en schuur van den landbouwer J. C. door onbe kende oorzaak afgebrand. Het vee en eenige huismeubelen zijn gered. Verzekering dekt de schade. Het Volk heeft eenigen tijd geleden ge meld, dat de pastoor van Dalfsen van den preek stoel zijn discipelen aangeraden had om niet te koopen bij een zekeren slager, die hard ge werkt had voor de candidatuur-Knobel. Wij hebben dat bericht toen aangenomen; het blijkt nu echter onjuist te zijn. De slager in kwestie schrijft in een iugezonden stukje in het Volk, dat de pastoor niets heeft gezegd. De tegen hem gerichte boycot was het gevolg van een onderlingeafspraak tusschen de boeren. Iedereen kent de hoog opgeschoten zonn e bloem, die overal en op iedere grondsoort kan groeien. Waar de plant eenmaal vasten voet heeft, laat zij zich niet gemakkelijk uitroeien. Nu heeft onze inheemsche zonnebloem een familielid, de echte Helianthus, die sedert eenigen tijd uit Amerika in Europa is inge voerd en die een groote toekomst als voeder- plant en groente schijnt te hebben. In vele landbouwondernemingen zijn gunstige resul taten verkregen. De plant levert per H.A. 10000 a 30000 K.G. groenvoer, dat 17 pCt. proteïne bevat en daarmee alle inheemsche voederplanten overtreft. Eén plant levert ongeveer 200 wortelknollen, die volgens de analyse van den chemicus Dr. Koch 100 voe dingseenheden meer bezitten dan groene erw ten en als asperge smaken. Het groen dei- plant is door de hooge voedingswaarde een uitstekend veevoeder, terwijl de bloemen zeer honingrijk zijn. Van het Helianthusmeel kan men brood bereiden. Terwijl in West-Europa het weer slechts goed te noemen is, duurt in Zwitserland en Oostenrijk-Hongarijo het onbestendige weer voort. De temperaturen liggen daar tamelijk laagplaatselijke storingen brachten regen, maar af en toe jkomen er tijdelijke opklaringen voor. Op de Schotsche Hooglanden heeft de zonne schijn de laatste dagen de overhand. In Frankrijk is het weer uiteenloopend. In Duitschland is het tamelijk goed (behoudens onweer). In West-Europa is het momente^ tamelijk warm weer. Mej Sylvia Pankhurs, die om haar aan val op de politie bij Dwoningstreet tot drie maanden gevangnisstraf is veroordeeld, is voor- loopig op vrije voeten gcstetd. Zij had de honger- kuur toegepast. Bij San Sebastiaan zijn, naar telegrafisch reeds is gemeld, Zondag twee treinen in bot sing gekomen. De eene zat propvol reizigers die naar een stierengevecht gingen. Tien hun ner zijn gedood en veertig gekwetst. De naties, die zich nog op den weg naar hun ontwikkelingshoogtepunt bevinden, zullen goed doen, met zich aan andere rassen, die hen in de cultuur vooruit zijn te spiegelen. Wij, West-Europeanen weten, dat we veel te laat de noodige maatregelen getroffen hebben, voor een systematische bescherming van ons natuurschoon Hadden vorige generaties be dacht, van welke waarde het is, om het schoone, waarmee de natuur ons bedeelde, in eere te houden en te beschermen, dan zouden de na tuurmonumenten nu veel voltalliger zijn. Japan neemt ons nu ten voorbeeld. Bijtijds worden daar van staatswege de noodige maat regelen getroffen, om het land te beschermen tegen de barbaarsche verwoestingen, die op geld beluste industrieelen zouden kunnen aan richten. De Japansche botanicus Manabu Myoshi vestigde het eerst de aandacht op deze aangelegenheid. Prof. Jimbo wijdt nu eenige studie aan het onderwerp. In schoolboeken wordt de kinderen eerbied en liefde voor na tuurschoon ingeboezemd. De Japansche ver- eeniging ter bescherming van Landschappen en natuur- en cultuurmonumenten telt de meest invloedrijke mannen van wetenschaps- en op politiek gebied onder haar leden. Te New-York bouwt men altijd weer hoogere huizen nu nog „wolkenkrabbers" genaamd, maar die weldra den naam van „Maankrab- bers" zullen verdienen. Het Woolworth-gebouw, dat thans het grootste huis ter wereld is om natuur lijk over enkele jaren door een nóg grooter overtroffen te worden heeft 55 verdiepingen en bovendien daarboven nog twee uitgestrekte terrassen. Van den beganen grond tot aan den nok van het dak is de afstand 240 meter, d.w.z. 80 meter hooger dan de Keulsche dom cn 60 nieter hooger dan de Cheops-pyramide. Dé ruimte in het gebouw bedraagt 40.000 kubiek meter en het gewicht 163,440.000 K.G. Het is dus te hopen, dat het niet bij een of andere aardbeving ombuitelt. De gezamenlijke oppervlakte van de vloeren in bet huis omvat meer dan 16 Aren. Het huis heeft 3000 vensters A 28 groote liften zorgen voor het geregelde verkeer in deze bovengrondsche stad. Het gebouw wordt door 80.000 elec- trische lampen verlicht. De bouwkosten be dragen volgens het „N. v. d. D." omstreeks 13Y2 millioen dollar. UITSLAG der herstemming voor vier leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen, op Dinsdag 15 Juli 1913. Aantal sten in distric imen t Ï3 Totaal. Aantal kiezers 827 216 422 1465 Uitgebracht 723 186 370 1279 Van onwaarde 4 2 1 7 Geldige stemmen 719 184 369 1272 p. de Bakker 207 90 98 395 w Bedet 205 67 127 399 A. H. Ponze 356 63 111 530 R. Drost 334 50 82 466 A. C. Lensen 385 71 121 577 D. Scheele Az. 257 92 164 513 R. Scheele Dz. 303 116 191 610 J. F. Verlinde 228 42 169 439 Alzóo gekozen de heeren Hoek. Bij de heden alhier gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 344 stemmen. Van on waarde 15. Hiervan verkreeg de heer Joh. Dekker 206 stemmen en de heer J. de Jonge 122 stemmen, zoodat gekozen is de heer JOH. DEKKER. Amsterdam. Het Volk verneemt dat het partijbestuur der S. D. A. P. ter behandeling van het aanbod van Dr. Bes, een buitenge woon Congres zal houden. Dit Congres zal op 26 en 27 Juli te Amsterdam, te Arnhem of te Zwolle gehouden worden. Oldenbroek. Gisteren is een arbeider werk zaam in het Legerkamp door een trein over reden en gedood. St. Petersburg. De Russische regeering heeft thans stappen gedaan in Sofia en door middel van de gezanten demobilisatie van het Bul- gaarsche leger als garantie voor den vrede verzocht. Bulgarije heeft deze voorslag goedgekeurd. Weenen. Uit Belgrado wordt geseind dat Bulgarije en Griekenland in directe onderhan delingen met elkaar zijn getreden. HULST, 14 Juli 1913. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 16 Juli 0.2 12.30 Donderdag 17 0.55 1.18 Vrijdag 18 1.41 2.2 Zaterdag 19 2.21 2.40 Zondag 20 2.58 3.16 Maandag 21 3.33 3.50 Dinsdag 22 4.7 4.23 Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder Wed. van Abr. Luteijn, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Daar wij hopen dat haar heengaan vrede was, lenigt dit eenigszins onze diepe smart. MARIA P. LUTEIJN. PAULINA M. LUTEIJN. Axel (Spui), 12 Juli 1913. Heden overleed tot mijne diepe droef heid, mijne innig geliefde Zuster Mevrouw de Weduwe M. V. J. VAN HEUSDE-VAN EVERDINGEN. Mr. A. W. VAN EVERDINGEN. Nijmegen, 11 Juli 1913. Van Nispenstraat 22. Hartelijk dank aan allen die hebben mede gewerkt tot mijne herkiezing als lid van den gemeenteraad. J. DE PUTTER Cz. Zaamslag, Juli 1913. Geref. Gemeenten. Stand van het vlas in Noord-Frankrijk en België. Een nieuwe groente.. Het weer in het Buitenland. Het grootste huis ter wereld. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 11 Juli. Louis Jolijt, oud 21 j., jm. en Suzanna Sophia van Aalst, oud 20 j., jd. Pieter Millenaar, oud 29 j jm. en Cornelia Krina de Doelder, oud 98 j., jd. Albert Eduard Wullïaert, oud 24 j.,jm. en Johanna Augusta de Ridder, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juli. Jacob Pieter de Groen, oud 43 j., wedn. en Cornelia Wieles, oud 42 j., jd. Josephus Lippens, oud 20 j-, jm. en Elisabeth Paulusse, oud 18 j., jd. Geboorten. 6 Juli. Elisabeth Magdalena, d. van Jan Marinus Andriessen en van Magdalena de Feijter. 7 Juli. Bertha Maria, d. van Franciscus Josephus de Bakker en van Alice Mariu Louise Voerman. 8 Juli. Cornelia en Jan Adriaan, d. en z. van Jau Adriaan de Lege en van Cornelia Dees. Rokus, z. van Izaak Verhelst en van Suzanna de Kraker. Overlijden. 6 Juli. Jacoba de Vos, oud 74 j., wed. van Jan Klaassen. 12 Juli. Frans Dooms, oud 21 j., z. van Jan Joseph en Van Jacoba Johanna Spóncele. N ,_i i-4 ai t—1 J 1— M CS A H. D0NZE, A. C. LENSEN, D SCHEELE Az. en R SCHEELE Dz ROTTERDAM, 14 Juli. Binnen 1. granen. Goede Tarwe per heet. f9,a f9,75; mindere f8,a f8,50; Essex per 100 kilo f 11a f 12,75 Wilhelmina puike f 11,25 a f 12,overige soorten f 10,—tot f 10,75 Rogge per jhectol. f 6,50 a f 7,Zomergerst per heet. f 5,50Wintergerst f5,75 a f6,Haver per heet. lange f5,25 a 1 5,50 dikke f6,a f 6,50Paarden- boonen f8,a f10; Witte Boonen f 12,—a f 14,— Bruine Boonen f 10,|a f 13,— Kookerwten f 10, a f 12, Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 10,50,Rogge 8,25, Wintergerst f 0,—, Zomergerst f 0,—, Haver 9.25, Erwten f 11,—, Witte Boonen ƒ14,— Bruine Boonen Duivenboonenƒ—- Paardenboonen BoekweitA 0,Lijnzaad f 11,75, Koolzaad f Aardappels f 2,60. Boter per kilo f 1,20. Eieren per 26 stuks f 1, Er waren ter veemarkt te koop gesteld 21 stuks rundvee, 29 varkens, schapen, waar van verkocht 7 stuks rundvee en 22 varkens. TANNEKE PAULINA DE REGT,

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3