Uit de Pers. Biimeulaiidsch Nieuws. Buitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. De door H. M. de Koningin aangezochte Kabinetsformateur is 50 jaar oud. Dr. Dirk Bos werd 13 Sept. 1862 te Groningen geboren. Hij studeerde aan de Groningsche Universi teit, werd reeds als candidaat (1883) tot leeraar aan het Gymnasium te Winschoten benoemd, en promoveerde in 1888 tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde. In 1890 werd hij mede oprichter van de Ned. Hypotheekbank te Veendam, waarvan hij een der directeuren is gebleven enkele jaren later nam hij ontslag als leeraar en was daarna korten tijd redacteur van de „Winschoter Courant." In 1893 werd Dr. Bos gekozen tot lid van den Gemeenteraad. Van 1895 tot 1901 oefende bij de betrekking van schoolopziener in het arrondissement Winschoten uit, in laatstgenoemd jaar sloeg hij bij de Kamerverkiezingen den heer Van Kol. In 1905 en 1909 werd zijn mandaat voor de Tweede Kamer vernieuwd, terwijl hij in Juni j.l. in de districten Groningen en Win schoten gekozen werd. De heer Bos is lid van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen en is nog in tal van andere functiën werkzaam. O.a. is hij redacteur van de „Vragen des Tijds", die reeds menige belangrijke verhandeling van zijn hand publiceerde. Dr. Bos is ridder in den Ned. Leeuw en commandeur van de Oranje-Nassau-orde. Opdracht tot Kabinetsformatie. De eerste stap tot oplossing van de bestaande crisis is gedaan aan Dr. D. Bos is de opdracht gegeven een Kabinet saam te stellen uit de geheele linkerzijde. Uit de formuleering valt af te leiden, dat ook uit de sociaal-democratische groep ver tegenwoordigers zullen worden aangezocht. Het kan niet worden ontkend, dat deze gang van zaken beantwoordt aan den eisch van de huidige politieke constellatie. Eveneens moet worden toegegeven, dat de keuze van Dr. Bos eene veelszins gelukkige is. Bij eerste overweging moge het eenige ver bazing wekken, dat een vertegenwoordiger van de kleinste groep der concentratie, de vrijzinnig-democraten, is uitverkoren, meer kalme beschouwing doet dit bezwaar weg vallen. Verschillende factoren maken de opdracht alleszins begrijpelijk. De persoon van den formateur stoot niet af en is geschikt meerdere sympathieën op zich te vereenigen. Ook zijn politieke richting biedt voor de concentratie-mannen veel bekoorlijks. De socialisten voelen zich uiteraard het nauwst tot deze fractie van de concentratie aangetrokken. Bovendien is aan den naam van Dr. Bos zekere ruimheid van blik verbonden, die het der oppositie gemakkelijker maakt haar hou ding tot een streng zakelijk optreden, gelijk die aan een loyale oppositie betaamt, te be palen. In den aanvang scheen het alsof in de school kwestie bij den aangewezen Kabinetsformateur de rechtvaardigheidszin sterk genoeg sprak om onze wenschen te bevredigen, maar allengs stelde hij te leur en wist hij zich niet aan den invloed der „erfelijke belasting" te ont trekken. Intusschen verhindert ons zulks niet om met zekere voldoening te constateeren dat aan dezen gematigden en waardigen tegenstander de formatie is opgedragen. Met belangstelling zal zeker zijn pogen worden tegemoet gezien. Want een moeilijk pogen is het! (De Rotterdammer.) De Kabinetscrisis. Men meldt aan de N. R. C. Vrijdag kwam in verschillende bladen een bericht voor, volgens hetwelk in de jongste vergadering van de Vrijzinnige Concentratie besloten zou zijn niet zitting te nemen in het nieuwe kabinet zonder de sociaal democraten. Zij zou bereid zijn aan de socialisten drie portefeuilles al te staan. Uit.de. best ingelichte bron kunnen wij dit bericht tegensprekenop de jongste vergade ring der Vrijzinnige Concentratie, welke Woensdagavond plaats vond, is een dergelijke beslissing niet genomen. Waar tegelijkertijd gemeld wordt, dat twee leden van de sociaal democratische Kamer fractie in een vrijzinnig ministerie zullen zitting nemen, blijkt het duidelijkst, dat het getal nog niet bepaald istrouwens, het staat nog zelfs niet vast hoeveel ministers er in het geheel zullen zijn. Alleen blijkt uit de opdracht aan dr. Bos gegeven, dat H. M. de Koningin geen bezwaar ziet in het optreden van enkele sociaal-de mocratische ministers. Vrijdagavond heeft de formateur van het nieuwe Kabinet, dr. Bos, te zijnen huize een langdurige conferentie gehad met leiders en voormannen van verschillende partijen uit de linkerzijde, met name mrs Drucker, Goeman Borgesius, De Meester, De Beaufort en Tyde- man. Het Volk zegt, dat in het geval van aan bieding van een, twee of drie sociaal-demo craten de oplossing van de crisis nog eenigen tijd zal moeten duren. „Want de verant woordelijkheid zoowel voor de aanvaarding als voor de weigering, is een verantwoordelijkheid, die in de soc.-democr. partij door geen persoon en door geen orgaan kan worden aanvaard, noch door de Kamerfraktie, noch door het Partijbestuur. Een congres alleen zal in deze kunnen beslissen." Toch drie Sociaa 1-D emocraten? Naar het Volk verneemt heeft Troelstra een uitnoodiging ontvangen om zitting te nemen in een ministerie-Bos, dat zich grondwets herziening ten doel zou stellen. Nog twee sociaal-democraten zouden worden uilgenoodigd. Verpleegsters naar Grieken land. Op telegrafisch verzoek van onzen gezant te Athene namens de Grieksche regeering zal het Nederlandsche Roode Kruis den 16en Juli zes verpleegsters uitzenden om in dienst te treden bij het Grieksche Roode Kruis. De nieuwe Kamerverkiezingen. De kiesvereeniging Vooruitgang in Amster dam II heeft in overleg met het concentratie comité besloten den heer P. Otto candidaat te stellen, die zich de candidatuur zal laten wel gevallen. Namens de S. D. A. P. worden gesteld in Hoogezand dr. Th. van der Waerden van Amsterdam, in Rotterdam I de heer A. B. de Zeeuw aldaar en voor de Statenverkiezing H. W. C. Stolle. De S. D. A. P, en de Kabinets formatie. Voor de vraag van het gelukken der aan dr. Bos gegeven opdracht hangt veel af de houding der S. D. A. P. „Het Volk" zegt er o. m. dit van In de eerste plaats wijst dat blad er op dat de verantwoordelijkheid zoowel voor de aan vaarding als voor de weigering, is een verant woordelijkheid die in de partij door geen per soon en door geen orgaan kan worden aan vaard, noch door de Kamerfractie, noch door het Partijbestuur. Een kongres (der partij) alleen zal in deze kunnen beslissen. Bijgevolg zal de oplossing der crisis dan nog eenigen tijd moeten duren. Nu men door de S. D. A. P. ook een deel der regeeringsverantwoordelijkheid wil doen dragen zal volgens „Het Volk" voor de S. D. A. P. de vraag zijn of ook zij van meening is dat zij die haar toegedachte positie, ter wille van het Algemeen Kiesrecht en van het Staats pensioen, aanvaarden moet. Voor de vrijzin nige concentratie zal het de vraag zijn of zij van den vorm van den steun een conditio sine qua non zal maken, een konditie waarop alles afspringt, als zij niet vervuld wordt. „En mocht het afspringen, zoo gaat het blad voort, is er dan niet nóg een andere weg, een weg die ook ter sprake is geweest bij de door de Koningin geëntameerde besprekingen. Hoe het ook loopt, één ding moet vast staan. Wij moeten een kiesrechtministerie hebben. Wil de heer Bos dat en niet anders, dan vreezen wij niet voor den goeden afloop van een zijner pogingen." Candidaat zonder dat hij 'twist. „Haarl. Dgbl. verneemt, dat mr. Andreae, die door de vrijzinnige concentratie te Haarlem candidaat is gesteld voor den gemeenteraad, Maandag van een langdurige reis door Amerika is teruggekeerd en pas Woensdag, toen hij te Boulogne een brief uit Nederland ontving, tot de wetenschap kwam, dat hij candidaat was voor den raad. Het was het concentratie comité niet mogen gelukken, den heer Andreae op de hoogte te stellen van zijn plannen, vandaar, dat hij candidaat werd zonder dat hij 't wist. De heer Andreae is Zaterdag tot lid van den raad benoemd. De gevechten tusschen Serviërs en Bulgaren. Te Londen is uit Belgrado bericht ontvangen dat de Serviërs Kustendil hebben bezet. De toestand laat zich op het oogenblik als volgt omschrijven Op de oude grens tusschen Servië en Bulgarije, ten noorden van Zajesar, hebben de Bulgaren sedert het begin van deze week bij herhaling de Servische posten aan gevallen. Zij slaagden er ten slotte in met een strijdmacht van 15,000 man langs Kadi- bogas tot Kralievosj door te dringen en langs St. Nikolaas met 40,000 man tot Kniazewats, ten einde daarna in vereeniging in het dal van de Timok op te treden. De Servische legers, daar opgesteld, zijn er echter in geslaagd de Bulgaren tot over de grens terug te drijven, na een reeks van bloedige gevechten. In het gevecht bij St. Nicolaas hadden de Bulgaren 5000 dooden of gewonden, onder- wie een kolonel. Zij zijn ten slotte na de voor hen ongunstige gevechten in volslagen wan orde teruggetrokken. Het hoofdkwartier acht het niet aannemelijk dat het Bulgaarsche leger onder generaal Koetintsjef de mislukte poging tot een inval zal herhalen. De dorpen gelegen aan den weg naar Knia zewats zijn door de Bulgaren in brand ge stoken, de bruggen zijn vernield. De Bulgaren hebben ook wreedheden bedreven op de in gezetenen en gewonde Servische soldaten. Verscheidene lijken zijn verminkt gevonden met bajonetsteken in het lichaam. Langs geheel de oude grens zijn de Bul gaarsche troepen met gevoelige verliezen terug geslagen. In Macedonië is het geheele leger van gene raal Kowatsjef op de lijn Tsarewoselo—Pets- jewo langs de Bulgaarsche grens teruggewor pen- Het is vervolgd door de kavallerie-divisie van prins Arsene, die de Bulgaren verhindert zich opnieuw te concentreeren. Bij hun terug tocht hebben de Bulgaren hun dooden en ge wonden in den steek gelaten. Bij Tseransi hebben de Serviërs groote voorraden levens middelen buit gemaakt. De weg naar Kustendil wordt op het oogen blik nog alleen beschermd door het Bulgaar sche leger onder generaal Dimitrief, die nog maals heeft getracht naar den kant van Egri Palanka voorwaarts te dringen. Die poging is echter ten eenen male mislukt, daar do Bulgaren met groote verliezen zijn terugge slagen. De Montenegrijnen die aan de zijde der Serviërs vechten, hebben aan de krijgsver richtingen op schitterende wijze deelgenomen. De bevelhebber der 7e divisie seint dat Seres totaal in de asch gelegd is, behalve de wijken van de Mohammedanen en joden. Een groot aantal vrouwen en kinderen is vermoord, of levend in de huizen verbrand gevonden. In de stad heerscht broodgebrek, 20,000 lieden zijn zonder onderdak. ENGELAND. Van de kiesrechtfeeksen. In antwoord op eene hem in het Lager-IIuis gestelde vraag, zeide Minister Mac Kenna, dat op het oogenblik tien suffragettes in de gevangenis zijn opgesloten. Geen van deze wordt met gebruikmaking van dwangmiddelen gevoed. Dertien suffragettes werden op grond van den staat harer gezondheid tijdelijk in vrijheid gesteld en van deze waren er negen, die zich niet hielden aan de verplichting om zich, voor het verder ondergaan van de op gelegde straffen, te melden na afloop van den termijn van tijdelijke invrijheidstelling. Nu is er weer eene suffragette, juffrouw Clara Giveen, die in verband met den brand in Hurst Park tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld, tijdelijk op vrije voeten gesteld, na sedert eene week alle voedsel te hebben geweigerd. Zij moet er, wat hare gezondheid aangaat, heel slecht aan toe zijn. Te Liverpool stond Vrijdag zekere mevrouw Rigby uit Preston terecht, beschuldigd van een bomaanslag op het stadhuis. Mevrouw Rigby, die zich vrijwillig in handen der politie had gesteld, zeide, dat het haar enkel te doen was geweest om te laten zien, hoe gemakkelijk het was aan ontplofbare stoffen te komen en die ergens open en bloot voor een aanslag klaar te leggen. Zij had even gemakkelijk het Nelson-monument te Liverpool in de lucht kunnen laten vliegen en daardoor heel wat menschenlevens in gevaar kunnen brengen maar zij plaatste nu de ontplofbare stoffen daar, waar zoo min mogelijk gevaar voor menschenlevens was te duchten, d.i. aan de achterzijde van het stadhuis. Toen de rechter, de zaak van mevrouw Rigby verdagend, haar wilde laten wegleiden, af zij te kennen, nog iets te zeggen te hebben, ij wilde n.l. wel van Sir William Lever weten, of hij zijn onlangs te Riverton afge brand huis van meer waarde achtte als be zienswaardigheid dan als een lichtbaak voor Koning en volk, waardoor dezen zouden kunnen zien, dat er een ondragelijke grief voor de vrouwen valt weg te nemen. „Wat geeft dat met uwe zaak te maken?" vroeg de rechter, waarop mevrouw Rigby antwoorde, dat zij die baak had ontstoken. i Wreedheden. KEULEN, 12 Juli. Uit Berlijn aan de Köl- nische Zeitungeen telegram van den Griek- schen generalen staf aan het Grieksche gezant schap alhier bevestigt dat de terugtrekkende Bulgaren zich in Zuid-Macedonië aan ontzet tende gruwelen schuldig maken. De bevelhebber der zesde divisie, die Demir Hissar heeft bezet, heeft gerapporteerd dat de Bulgaren 100 notabelen, onder wie de bisschop en twee geestelijken hebben geworgd. Vrouwen en meisjes zijn verkracht en als zij tegenstand boden, eveneens geworgd. De Grieksche opperbevelhebber heeft alle graven laten opHnen om de gruweldaden vast te stellen. Nooit zegt liet telegram heeft de geschiedenis, zelfs van de meest barbaarsche volken gewag gemaakt van zulke onmenschelijke wreedheden, als waarvan wij overal de sporen vinden. Geen menschelijke fantasie kan zich voorstellen welke ellende en verwoesting in de eens bloeiende stadjes en dorpen van Macedonië heerscht. Wij pro testeeren tegen de schandelijk daden der Bul garen uit naam van het Grieksche volk en het Grieksche leger. ATHENE, 12 Juli. Koning Konstantijn heeft den minister van buitenlandsche zaken het volgende telegram gezonden: De zesde divisie rapporteert, dat Bulgaarsche soldaten op be vel van hun kapitein op het plein van een school den metropoliet van Demir Hissar, twee priesters en meer dan 100 notabelen hebben vermoord. "De opgraving der lijken heeft deze wandaad aan het licht gebracht. De Bulgaren hebben verder jonge meisjes verkracht en een, dat zich verzette, vermoord en het lijk in stukken gesneden. Protesteer bij de vertegenwoordigers der beschaafde mogendheden tegen de schand daden van deze monsters met menschelijk ge laat en verklaar, dat ik tot mijn leedwezen zal genoodzaakt zijn mij op hen te wreken om deze beulen vrees in te boezemen en hen tot nadenken te brengen voor zij meer derge lijke misdaden begaan. Het telegram van den Koning heeft te Athene groote verontwaardiging en woede veroorzaakt. De houding van Turkije. KONSTANTINOPEL, 13 Juli. De Turksche troepen hebben hedennacht den opmarsch aangevangen. Het gerucht wil, dat het doel van den op marsch van het Ottomansche leger Adria- nopel is. De Porte maakt bekend, dat Maandagoch tend om 7 uur de legers van Tsjataldzja en Boelair den opmarsch zijn begonnen. Zij stuit ten niet op tegenstand. Een deel van de troepen heeft Tsorloe bereikt. De Bulgaren hebben Rodosto ontruimd. Er heerscht te Konstantinopel groote militaire be drijvigheid. In veiband met de onverzoenlijke houding van Bulgarije en daar Turkije niet kan toe staan, dat Griekenland zich meester maakt van de geheele kust der Egeïsche JZee, schijnt het bijna zeker, dat Turkije van plan is Thracië met Adrianopel te hernemen, alsmede al het grondgebied tot aan de lijn, welke begint bij de baai van Lagos (tusschen Dede Agatsj en Kawala) en dan, behoudens eenige afwijkingen, in Noordelijke richting gaat tot de Kara-Balkan- keten aan de grens van Bulgarije. WARSCHAU. Uit Lodz wordt gemeld, dat er een algemeone werkstaking is uit gebroken, dieJ200 fabrieken deed stilstaan en 65000 man omvat. TER NEUZEN 15 Juli 1913. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende de boot tocht van hier naar Gent. Donderdag 7 Au gustus om half zeven ure uit Ter Neuzen, met een flinke en net ingerichte salonboot, voorzien van le en 2e klasse, af te varen naar Gent dóór het prachtige kanaal is reeds een aangenaamheid. En opdat de boot niet te vol zou zijn, worden slechts een beperkt aantal personen medegenomen. Te Gent aan gekomen kan men do Tentoonstelling gaan bezoeken, die het bezichtigen overwaard is. Men is een geheelen dag in Gent om 's avonds niet te laat weer thuis te zijn. Voor de be woners van Sluiskil en omstreken legt de boot 's morgens en 's avonds aan. De prijzen f 1.10 en f0.75 zijn gering voor zoo'n prachtige vaart met zulk een mooie salonboot. Voor een der bovenramen van Hotel de Commerce op de Markt alhier, was heden in groote letters aangebracht S DONZE T E DROST M T LENSEN. Een reclame dus voor de drie aftredende liberale gemeenteraadsleden. Bij de schietoefeningen van de scherp- schuttersvereeniging alhier kwam Zondag een zwaluw voor een kogel gevlogen, waardoor het beest doorboord neerviel. Gisterenmiddag is een 21jarige Rus, matroos op het stoomschip „Fulmar", die zich in het kanaal alhier te water begaf om te baden, in de diepte verdwenen en verdronken. Hoewel hij zeer spoedig werd opgehaald vermocht men niet meer de levensgeesten op te wekken. Het lijk is naar het lijkenhuis vervoerd. Zaamslag. De heer G. J. Maas, hoofd der o. 1. school in den Groot-Huissenpolder, staat als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan eene o. 1. school te Delft. Hulst. Aan den kommies le kl. J. J. Vijver berg alhier is met 15 dezer eervol ontslag verleend. De overdracht van het ontvangkantoor Oostburg is op 1 Sept. bepaald. Naar de Dordt. Ct. verneemt zal de heer J. F. Heemskerk, vroeger te Sas van Gent betaalmeester op non activiteit, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de functie van betaalmeester te Middelburg aanvaarden, waartegenover de tegenwoordige functionnaris aldaar, de heer H. P. Haitsma Muiier, het betaalmeestersambt te Dordrecht zal ver vullen. In een Vrijdagavond gehouden vergade ring van kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te Vlissingen is de uitvoering der ver schillende werken tot restauratie en ter vol tooiing van de Groote- of St. Jacobskerk, op gedragen aan den minsten inschrijver, den heer Jac. Willemse aldaar, die voor f39.056 had ingeschreven. Bij het wegbreken van een oude steen glooiing aan den havendijk te Stavenisse is een gebakken steen gevonden, waarop is uit gebeeld het Bijbelverhaal van een leeuw, die door Sirnson wordt verscheurd.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2